• Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

OD STYCZNIA WNIOSKI O 500+ TYLKO DO ZUS

Jeszcze do końca maja gminy będą kontynuować wypłatę przyznanych już świadczeń z programu Rodzina 500+, a ZUS  stopniowo będzie przejmował od nich obsługę programu. W pierwszej kolejności od stycznia ZUS zacznie przyjmować wnioski od rodziców, którzy do tej pory nie korzystali z tego świadczenia np. na  nowo narodzone dzieci.

BEZPŁATNE PORADY PRAWNE

        Mieszkańcy Gminy Chełmża mogą korzystać z Punktów nieodpłatnej pomocy prawnej  i  nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Nieodpłatne wymienione usługi mieszkańcom Powiatu Toruńskiego w roku bieżącym zapewnia Samorząd Powiatu Toruńskiego.

CZAS NA WNIOSKI ! ZWROT PODATKU AKCYZOWEGO

        Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT i złożyć wniosek o zwrot podatku. Składanie wniosków  zostaje uruchomione z dniem 1 lutego br. według obowiązującego harmonogramu.

MASZ PYTANIA - DZWOŃ DO ZUS-u

       Masz pytania - dzwoń do ZUS-u i pytaj eksperta. ZUS w najbliższych dniach zaprasza do korzystania z dostępnych dyżurów telefonicznych. Można pytać o Tarczę 6.0., o korektę dokumentów rozliczeniowych czy jak założyć konto na PUE ZUS.

ROCZNIK 1953 z KORZYSTNĄ EMERYTURĄ

        To ostatni dzwonek dla osób z rocznika 1953, które chcą skorzystać na przeliczeniu swojego świadczenia. Część z nich musi sama złożyć wniosek do ZUS-u. do 11 stycznia 2021 r.  Szczegóły w czasie dyżuru telefonicznego w ZUS-ie.

Z NOWYM ROKIEM RUSZAJĄ AUTOBUSY

           Od 4 stycznia 2021 roku ponownie autobusy pojadą na trasie Chełmża – Nawra - Chełmża i na trasie Chełmża – Dźwierzno – Chełmża oraz na jednej nowej trasie Chełmża – Dziemiony – Liznowo – Grzegorz – Skąpe – Chełmża.  Cena biletu normalnego to jedyne  4,00 zł.

INSCENIZACJA I PRZEWODNIK W REALIZACJI

            Stowarzyszenie Budowy Kopca Ziemia Polaków pozyskało dwa granty o łącznej kwocie  30 969,50 zł. Zadania  będą realizowane w ramach projektów grantowych „Promocja zasobów dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego obszaru Ziemi Gotyku” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2  „Wsparcie dla rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Grantodawcą  jest  Stowarzyszenie LGD Ziemia Gotyku. Dzięki pozyskanym grantom Stowarzyszenie Budowy Kopca „Ziemia Polaków”  wyda przewodnik turystyczny po Gminie Chełmża i zorganizuje  inscenizację historyczną w dzień gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

UWAGA ! Świadczenia postojowe

          Dodatkowe świadczenie postojowe zostało rozszerzone o kolejne branże takie jak: hotele i podobne obiekty zakwaterowania, działalność organizatorów turystyki czy działalność obiektów sportowych. Przedsiębiorcy z tych branż mogą ubiegać się o dodatkowe postojowe. Wnioski mogą złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

URZĄD GMINY NIECZYNNY

         Uprzejmie informujemy, że Urząd Gminy Chełmża w dniach 24 grudnia oraz 31 grudnia br. będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

W WALCE Z PANDEMIĄ

          Wsparli lokalny szpital w walce z pandemią. Szkoła Podstawowa w Kończewicach w dniach 26.11. – 18.12.br prowadziła onlaine kiermasz świąteczny. W trakcie kiermaszu można było zakupić ozdoby świąteczne, które wcześniej wykonali pracownicy szkoły – nauczyciele i obsługa.

ZGK ODBIERZE ODPADY

             Uwaga Mieszkańcy ! Wykonawcą usługi  w zakresie odbioru odpadów w naszej gminie w latach 2021 – 2023  będzie Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Chełmży. Koszt usługi wyniesie 5 294 421, 36 zł. A jakie zmiany w nowym roku dla gospodarstw: zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych oraz segregowanych z nieruchomości, wyposażenie nieruchomości w worki do selektywnej zbiórki odpadów, zwiększenie rodzaju odpadów przyjmowanych na PSZOK  - to wszystko mieści się w nowej opłacie, która wzrasta do 18,50 zł / osoby. Warunki przyszłorocznego odbioru odpadów zostały zawarte  w nowym Harmonogramie wywozu odpadów komunalnych  z terenu nieruchomości zamieszkałych obowiązującym w 2021 r.

ZALESIE Cypel - DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ

      Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy kontynuuje sprzedaż niezabudowanych działek nierolnych zlokalizowanych w miejscowości Zalesie tzw.Cypel, Gm. Chełmża. Przetargi na sprzedaż w/w nieruchomości odbędą się w Sekcji Zamiejscowej Oddziału Terenowego KOWR Bydgoszcz w Łysomicach, ul. Toruńska 10 (PAŁAC I PIĘTRO), 87-148 Łysomice w dniach 22 -26.03.2021 r.  wg. określonego harmonogramu umieszczonego w ogłoszeniu przetargowym.

 

KONIEC ROKU Z PODZIĘKOWANIAMI

          Koniec roku i święta to czas podsumowań i podziękowań. A dekoracje świąteczne i sprzyjająca im atmosfera, jeszcze bardziej budzą pozytywne emocje. Dlatego  w tym wyjątkowym czasie pragniemy podziękować tym, którzy w tym szczególnym roku 2020’ włożyli swój wkład i pomogli w różny sposób uaktywnić  naszą Gminę Chełmża i jej mieszkańców. W tym wyjątkowym czasie Wójtowi Gminy Jackowi Czarneckiemu udało się spotkać z harcerzami,  sportowcami i chełmżyńskimi Amazonkami.

DZIELIMY SIĘ RADOŚCIĄ ŚWIĄT

          Z Urzędu Gminy wysłanych zostało 340 kart świątecznych ! Wysłaliśmy  życzenia do parlamentarzystów z naszego regionu, samorządowców i duchownych, do instytucji państwowych, regionalnych i lokalnych, do organizacji  społecznych, przedsiebiorców,  ale także do wielu partnerów i osób prywatnych, którzy współpracują na co dzień z naszym samorządem gminnym.

CZYTAMY DZIEJE KGW GRZEGORZ

         Jak widać, możemy pochwalić się już wcale niemałym zbiorem tzw. „Pocztówek z historii”, książek poświęconych Kołom Gospodyń Wiejskich z Gminy Chełmża. Jak dotąd, chyba jedynym takim w powiecie, a nawet w województwie. Swojej publikacji,  jeszcze w tym roku doczekały się panie z KGW Grzegorz – KGW Grzegorz. Pocztówki z historii” aut. Piotra Bireckiego.  

KOMUNIKAT WÓJTA GMINY CHEŁMŻA

Szanowni mieszkańcy Gminy, jak wszystkim wiadomo w dniu wczorajszym Rząd ogłosił narodową kwarantannę jako kolejny etap walki z pandemią koronawirusa. Okres świąt, sylwestra i ferii zimowych to czas wzmożonej migracji ludzi, a co za tym idzie i zagrożeń rozprzestrzeniania się wirusa. W związku z tymi zagrożeniami przedstawiam nowe obostrzenia:

Sylwester na nowych zasadach

Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia

Przedłużamy etap odpowiedzialności i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?

 • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
 • Zamknięte stoki narciarskie
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
 • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużamy dotychczasowe zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:  
  - 50% liczby miejsc siedzących, albo
  - 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
 • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Zdrowe i bezpieczne święta Bożego Narodzenia

Przed nami święta Bożego Narodzenia, które zawsze były czasem spotkań rodziną i przyjaciółmi. Tegoroczne będą jednak różniły się od tych z poprzednich lat. Nadchodzące dni to sprawdzian z odpowiedzialności dla wszystkich Polaków. Sprawmy, aby oczekiwanie na szczepienia przeciwko COVID-19 było bezpieczne dla nas i naszych bliskich. Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń - święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

Jacek CZARNECKI
                                                                                                                      WÓJT

 

 

Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej  www.gov.pl/web/koronawirus/przedluzamy-etap-odpowiedzialnosci-i-wprowadzamy-dodatkowe-ograniczenia

ROK MIJA - CZAS NA PODSUMOWANIA

        Mijający rok w Gminie Chełmża jest kolejnym rokiem pracy i działalności samorządu gminnego, rokiem jubileuszy i sukcesów. Dlatego jego końcówka, to czas podsumowań i podziękowań. Szczególnie w okresie przedświątecznym, miło jest spotkać się z  ludźmi zaangażowanymi w sprawy samorządu. A powodów ku temu jest wiele. Wójt Gminy Jacek Czarnecki  spotkał się z tegorocznymi rachmistrzami, organizacjami społecznymi, Komitetem Dożynkowym. Podczas spotkania oprócz tego co było, były także rozmowy o przyszłości. Nawet powstały ciekawe pomysły, które przekute w działania mogą dać całkiem ciekawe efekty.

Prośba o pomoc

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży pilnie poszukuje dla podopiecznego tut. Ośrodka  używanej maszynki dwupalnikowej elektrycznej.  Być może macie Państwo w swoich domach właśnie taki niepotrzebny sprzęt, który nada się jeszcze do użytkowania i oddania go osobie potrzebującej.Telefon kontaktowy do Ośrodka - 56 6756019  lub do pracownika socjalnego 535432538.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.

Kierownik GOPS
Anna Bykowska

1500 zł dla rodzin prowadzących gospodrastwo rolne

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa realizuje kampanię informacyjną nt. dofinansowania zakupu sprzętu komputerowego dla rodzin prowadzących gospodarstwo rolne.
 
Program ma na celu zapewnienie odpowiedniego dostępu do sprzętu komputerowego dla rodzin o niskich dochodach prowadzących gospodarstwo rolne, w tym ich dzieci. Zaprojektowana pomoc polega na dofinansowaniu kosztów takiego sprzętu, kwotą do wysokości 1.500 zł przyznawaną rodzinie, która spełni określone warunki.

KARTKA PROSTO Z SERCA LUB STROIK

         W gminnych bibliotekach można już poczuć prawdziwy, świąteczny klimat. Choć ich działalność jest obecnie mocno ograniczona, to proponują świąteczne akcje, w których warto wziąć udział.

500 PLUS W GMINIE

Program Rodzina 500 Plus

         Świadczenie wychowawcze jest wypłacane w ramach Programu Rodzina 500 Plus na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia, bez względu na dochody rodziny. Miesięczne wypłaty świadczeń wychowawczych dla mieszkańców gminy wynoszą ok. 920 000 zł. Roczny budżet na realizacje powyższego Programu to ok. 11.500.000 zł !

ZUS INFORMUJE

Specjalny dyżur telefoniczny dla rocznika 1953

         Bydgoski ZUS uruchamił z dniem 8 grudnia br. specjalny dyżur telefoniczny dla osób  z rocznika 1953. Osoby, które urodziły się w 1953 r. i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r., mogą teraz ponownie ustalić wysokość świadczenia bez jego pomniejszania o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.  W niektórych przypadkach może oznaczać to wzrost emerytury nawet o kilkaset złotych.

Uwaga! Kolejna zmiana w funkcjonowaniu Urzędu Gminy

Od 14 grudnia br ( poniedziałek) kasa Urzędu Gminy Chełmża wznawia działalność w pełnym zakresie i będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00  - 14.00.

Ewa Pudo
Sekretarz Gminy

POWSZECHNY SPIS ROLNY zakończony!

          Powszechny Spis Rolny dobiegł końca. Komisja spisowa w gminie  podołała zadaniu i wszyscy rolnicy z terenu gminy zostali spisani lub spisali się sami. Co ważne, wszystko przebiegło w wyznaczonym do tego terminie. W Gminie Chełmża spisem zostało objętych 675 gospodarstw, które  spisane zostały w 100%.

JESIEŃ W OBIEKTYWIE

        Laureaci konkursu „Gmina Chełmża w obiektywie- jesiennie” już znani ! Wszyscy na swoich fotografiach dowiedli, że jesień to  piękne i ciepłe kolory. To chodniki pokryte dywanami z liści i kasztanów, czerwone owoce oraz malownicze pejzaże. Jest to pora roku, która inspiruje do robienia ślicznych zdjęć, na których uwiecznia się zachwycającą przyrodę.

Emerytura na konto coraz popularniejsza

         Większość emerytów i rencistów woli dostawać świadczenia z ZUS na rachunek bankowy. Ten sposób wybrało 77,6 proc. seniorów z toruńskiego oddziału ZUS i 74,6 proc. z bydgoskiego oddziału ZUS. Pozostali dalej korzystają z usług listonosza. Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną.

DORADCA ZUS ONLINE

         Z doradcą ds. ulg i umorzeń można już porozmawiać online. E-wizyty w ZUS-ie z każdym z dniem stają się coraz bardziej popularne. Z tej szybkiej i bezpiecznej formy kontaktu skorzystało ponad 9 tys. klientów, a ich liczba systematycznie rośnie. W trakcie wideorozmowy z pracownikiem ZUS można załatwić już nie tylko sprawy związane z emeryturami, rentami, wypłatą zasiłków, czy prowadzeniem firmy, ale również porozmawiać z doradcą do spraw ulg i umorzeń.

PRZEDSIĘBIORCO NIE PRZEGAP TERMINU !

        Przedsiębiorco ! Tylko do 30 listopada możesz złożyć wniosek o zwolnienie ze składek. Dotyczy przedsiębiorców z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składki za lipiec, sierpień i wrzesień 2020r. Do tej pory w województwie kujawsko-pomorskim ZUS umorzył składki za te miesiące na kwotę ponad 1,7 mln zł. W całym kraju kwota umorzonych składek przekroczyła 50,5 mln zł.

GRANTY DLA SZKÓŁ

         We współpracy z Centrum Projektów Polska Cyfrowa - Gmina Chełmża pozyskała w bieżącym roku dodatkowe 135.000 zł na wyposażenie szkół w sprzęt niezbędny do prowadzenia zdalnych lekcji. W miesiącu kwietniu został złożony wniosek o przyznanie grantu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” działania 1.1: „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach” dotyczący realizacji projektu granowego pn. Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego na kwotę 60.000.  

UWAGA! ZMIANY W FUNKCJONOWANIU URZĘDU GMINY

Uprzejmie informuję, że od dnia 26.11.2020 r. obowiązują następujące zasady obsługi interesantów:

1) Biuro obsługi interesanta zostało uruchomione na parterze budynku. (Wejście do biura znajduje się w prawej części budynku, we wnęce, a przy wejściu wiszą tablice informacyjne koloru zielonego). 
Zakres załatwianych spraw na stanowiskach:

A - informacja ogólna, przyjmowanie wniosków, deklaracji ( biuro podawcze), wydawanie druków, działalność gospodarcza, dodatki mieszkaniowe.

B - ewidencja ludności, dowody osobiste, potwierdzenie profilu zaufanego,

C – stanowisko do konsultacji bezpośredniej z pracownikami UG we wszelkich innych sprawach nie cierpiących zwłoki  -  po uprzednim umówieniu terminu spotkania. 

2) Niezależnie od uruchomienia biura obsługi interesanta mając na uwadze konieczność  zachowania szczególnej ostrożności zachęcam Państwa do: 

- składania wniosków/podań/deklaracji/dokumentów/innych pism i zapytań w następujących formach:

a) przesłanie z wykorzystaniem platformy e-puap,
b) przesyłanie na adres email: info@gminachelmza.pl
c) przesłanie pocztą tradycyjną.

- kontaktowania się z pracownikami droga telefoniczną tel. 56 675-60-76, 56 675-60-77, 56 676-60-78.

W przypadku nieobecności pracownika zostaniecie Państwo poproszeni o podanie imienia i nazwiska, nr telefonu oraz tematu sprawy. Następnie (max. w terminie 48 godz.) skontaktuje się z Państwem pracownik, który udzieli wyjaśnień lub ustali datę i godzinę spotkania.

3) Kasa Urzędu Gminy od dnia 27 listopada br będzie czynna w każdy wtorek i piątek od godz. 7.00 do 14.00. 

O kolejnych zmianach w pracy UG będziecie Państwo informowani na bieżąco.

Sekretarz Gminy
Ewa Pudo

60 – Lat SP ZELGNO

           19 listopada minęło 60 lat kiedy oddano do użytku budynek Szkoły Podstawowej w Zelgnie. Jubileusz bardzo zacny. Zelgnieńska Tysiąclatka (tak nazwano szkoły oddane na 1000-lecie Państwa Polskiego) ma bogatą historię popartą masą zdjęć i wieloma ciekawymi dokumentami. W ciągu tych 60 lat mury szkoły opuściło wielu i to wielu  absolwentów.

„Dopóki ktoś o nich pamięta, wciąż żyją...”

       Trwają prace nad filmem „Barbarka 1939”. Realizatorzy filmu wciąż analizują archiwalne źródła, pozyskane dokumenty i materiały związane ze Zbrodnią Pomorską. Nieustannie poszukują i nagrywają świadków rodzin tego okrutnego ludobójstwa w Barbarce. Do tej pory udało nam im zrealizować kilka małych planów filmowych.

MNIEJ NIŻ RODZINA, ALE WIĘCEJ JAK URZĘDNIK

         Dokładnie 21 listopada obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego. To doskonała okazja do złożenia podziękowań wszystkim tym, którzy na co dzień okazują wielkie serce i poświęcają się pracy na rzecz drugiego człowieka. Skąd taka data? Święto upamiętnia spotkanie w Charzykowach w 1989 roku, podczas którego minister Jacek Kuroń, dr Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego dyskutowali nad przyszłością pomocy społecznej w Polsce.

Sprzedaż pojazdów

Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg ustny nieograniczony (licytacja) na sprzedaż pojazdów stanowiących własność Gminy Chełmża. Przedmiotem licytacji są:

1) samochód FS – Lublin, Żuk A161 - 1 700,00 zł brutto (jeden tysiąc siedemset złotych);
2) koparko – spycharka Białoruś YUMZ-6M Model 2621A - 4 000,00 zł brutto (cztery tysiące złotych);
3) beczkowóz asenizacyjny Meprozet PS45 (T-519) - 4 000,00 zł brutto (cztery tysiące złotych);
4) samochód Daewoo Lublin 3 3,5 t - 2 500,00 zł brutto (dwa tysiące pięćset złotych);
5) samochód Renault Kangoo - 3 500,00 zł brutto (trzy tysiące pięćset złotych);
6) motocykl Yamaha 3LD XTZ - 4 000,00 zł brutto (cztery tysiące złotych)

 • beczkowóz asenizacyjny Meprozet PS45 (T-519) fot. 01
 • beczkowóz asenizacyjny Meprozet PS45 (T-519) fot. 02
 • beczkowóz asenizacyjny Meprozet PS45 (T-519) fot. 03
 • koparko – spycharka Białoruś YUMZ-6M Model 2621A fot. 01
 • koparko – spycharka Białoruś YUMZ-6M Model 2621A fot. 02
 • koparko – spycharka Białoruś YUMZ-6M Model 2621A fot. 03
 • koparko – spycharka Białoruś YUMZ-6M Model 2621A fot. 04
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 01
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 02
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 03
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 04
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 05
 • samochód Daewoo Lublin 3 3,5 t fot. 01
 • samochód Daewoo Lublin 3 3,5 t fot. 02
 • samochód FS – Lublin, Żuk A161 fot. 01
 • samochód FS – Lublin, Żuk A161 fot. 02
 • samochód FS – Lublin, Żuk A161 fot. 03
 • samochód Renault Kangoo fot. 01
 • samochód Renault Kangoo fot. 02
 • samochód Renault Kangoo fot. 03

UWAGA! ZMIANY W FUNKCJONOWANIU URZĘDU GMINY

          W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz ciągle utrzymującym się wysokim poziomem zachorowań od dnia 13 listopada br wprowadzone zostają  zmiany  w funkcjonowaniu Urzędu Gminy Chełmża.
W związku z powyższym prosimy o:
1) Składanie wniosków/podań/ dokumentów/ innych pism w następujących formach: 
a) z wykorzystaniem skrzyni podawczej w biurze obsługi interesanta ( na parterze budynku Urzędu Gminy ul. Wodna 2), dokumenty złożone w skrzynce podawczej przejdą kwarantannę min. 24 h.
b) przesłanie z wykorzystaniem platformy e-puap,
c) przesyłanie na adres email: info@gminachelmza.pl
d) przesłanie pocztą tradycyjną. Dokumenty przesłane drogą pocztową również przejdą kwarantannę min. 24 h.

2) W przypadku konieczności rozmowy/ spotkania z pracownikiem Urzędu prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Zgłaszając konieczność odbycia wizyty w UG zostaniecie Państwo poproszeni o podanie imienia i nazwiska, nr telefonu oraz tematu sprawy którą chcecie załatwić. Następnie skontaktuje się z Państwem pracownik, który ustali datę i godzinę spotkania.  Interesanci będą przyjmowani w biurze obsługi interesanta ( na parterze budynku Urzędu Gminy ul. Wodna 2). Nr tel. do UG: 56 675-60-76,  56 675-60-77, 56 675-60-78.

3) Kasa Urzędu Gminy od dnia 16 listopada br będzie nieczynna. Zamkniecie kasy ma charakter tymczasowy. Wpłat proszę dokonywać za pośrednictwem banku, poczty lub elektronicznie. W przypadku wpłat za pośrednictwem Banku PKO BP S.A. nie będzie pobierana prowizja od dokonanej wpłaty. Nr konta bankowego: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543 Wprowadzone zmiany mają charakter tymczasowy. O dalszych zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Z utrudnienia przepraszamy. 

Sekretarz Gminy

Ewa Pudo

DZISIAJ NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Drodzy Mieszkańcy! Świętujmy razem 102. rocznicę odzyskania niepodległości !

          Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, tegoroczne gminne obchody w Miejscu Pamięci Kopiec „Ziemia Polaków” nie mogły się tym razem odbyć w tradycyjnej formule. Dlatego obchody  z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przeniesione zostały do Internetu, dzięki czemu każdy może wziąć w nich udział.

ŚWIĘTUJ 11 LISTOPADA

        Już w najbliższą środę 11 listopada będziemy obchodzić 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Zachęcamy tradycyjnie mieszkańców Gminy Chełmża do udekorowania  swoich domów i balkonów, posesji biało-czerwonymi flagami. Równie dobrze wyjątkowego uroku naszym posesjom i wsiom mogą nadać kwiatowe biało - czerwone dekoracje. A właśnie w takie przybrało się już gminne Miejsce Pamięci Kopiec „Ziemia Polaków” w Kończewicach.

KOMUNIKAT - UWAGA NOWE OBOSTRZENIA !

Nowe obostrzenia z 4.11. 2020 r. -  Konferencja premiera Morawieckiego

          Według premiera, kolejne restrykcje są bardzo potrzebne – zarówno dla ochrony służby zdrowia jak i samych ludzi. Podkreślił też, że „trudno mówić o stabilizacji”, jeśli chodzi o wzrost liczby zakażeń. Poprosił również obywateli o pozostanie w domu, gdy tylko jest to możliwe.

UWAGA HODOWCY DROBIU - KOMUNIKAT!

        W związku z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. A to wytyczne, które w szczególności powinni przestrzegać.

KOMUNIKAT

          Wpłaty IV raty podatku w 2020 r. z terminem płatności do 16.11.br. należy dokonywać w kasie Urzędu Gminy Chełmża, ul. Wodna 2 lub przelewem (internetowo, w Banku lub w Urzędzie Pocztowym) na rachunek bankowy Gminy Chełmża 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543.

STARTUJE WYSTAWA

         Z początkiem listopada do obejrzenia będzie w naszej gminie wystawa historyczna Wojna polsko-bolszewicka na Pomorzu i Kujawach. „Za Termopile starczą wam piersi własne”. Wystawa swoją wędrówkę po gminie rozpoczyna od Zelgna z dniem 2 listopada. Następnie trafi do szkół gminnych, do świetlicy wiejskiej w Bielczynach oraz do galerii Stara Szopa w Grzywnie. Na wystawę zaprasza Stowarzyszenie Budowy Kopca "Ziemia Polaków". Wcześniejsza z wystaw i nadchodząca realizowane są przy współudziale  Instytutu Pamięci Narodowej.

WKRÓTCE MIKROGRANTY INWESTYCYJNE

      Wkrótce startują dwa kolejne nabory wniosków o udzielane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego (TARR) mikrogranty inwestycyjne. Łączna pula środków to 25 milionów złotych. O wsparcie mogą ubiegać się małe i średnie przedsiębiorstwa.

SKARBY TRAFIŁY DO BIBLIOTEKI

       Biblioteka Samorządowa w Zelgnie od niedawna dysponuje niecodziennym znaleziskiem, które wzbogaciło Archiwum Tradycji Lokalnej. Do jej zbiorów  trafiły kałamarz oraz kilka egzemplarzy gazet z lat 70-tych „Głos nauczycielski”, jeden egzemplarz „Solidarność Walcząca” z 1984 r., siedem egzemplarzy „Wolnego Słowa” z 1981 r.

KORONAWIRUS - NOWE OBOSTRZENIA

         Wszyscy obecnie walczymy z koronawirusem. Wszyscy możemy zatrzymać rozprzestrzenianie się epidemii. Jednak musimy stosować się ściśle do konkretnych zaleceń. Od soboty tj. 24 października br. cała Polska staje się strefą CZEROWNĄ. 

WSPARCIE W STARCIE - dotacje na samozatrudnienie

         Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – Oddział w Bydgoszczy kontynuuje realizację projektu „WSPARCIE W STARCIE - dotacje na samozatrudnienie dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego”. Poniżej informacja o kolejnych naborach.

Spotkanie informacyjne (on-line) – Powszechny Spis Rolny

GUS zaprasza rolników do udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym Powszechnego Spisu Rolnego, które odbędzie się za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams w dniu 20 października o godzinie 1000. Na spotkaniu będzie okazja do zadawania pytań co pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości związane ze spisem. Spotkanie zostało objęte patronatem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Odział Terenowy w Bydgoszczy. Link do spotkania.

Przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości w Brąchnówku

Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg na sprzedaż niezabudowanej działki nr 43/14 o pow. 0,1367 ha w Brąchnówku. KW nr TO1T/00086119/3, cena wywoławcza 34 000,00 zł + 23% VAT. Przetarg odbędzie się w dniu 23 listopada 2020 r. o godz. 10.00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Bielczyny.

Stypendia najlepszym wręczone!

         W Gminie Chełmża uroczyście wręczono stypendia za naukę uczniom szkół ponadpodstawowych i studentom. W tym roku stypendium im. Jacka Luntkowskiego otrzymały 42 osoby . Z kolei  stypendium studenckie otrzymało pięciu stypendystów.

Pracownicy gminnej oświaty wyróżnieni

         Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w  świetlicy wiejskiej w Zelgnie uroczyście wręczone zostały nagrody nauczycielom i pracownikom oświaty  z gminnych  szkół. Za wyróżniającą pracę dydaktyczno -  wychowawczą na rzecz rozwoju uczniów i swojej placówki oświatowej  nagrody samorządowe Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki wręczył czwórce nauczycieli.

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Na podstawie art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym  (Dz. U. z 2020 r. poz. 713), Wójt Gminy Chełmża informuje o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Sławkowie.

UWAGA ! GMINA W CZERWONEJ STREFIE

          Mieszkańcy Gminy Chełmża! Jak już zapewne wiecie, Toruń oraz powiat toruński znajdą się w czerwonej strefie. Czerwona strefa obowiązywać nas będzie od 17 października. Zasady obowiązujące w strefie czerwonej zostały zaostrzone. Co nas czeka ?

DRZONÓWKO - tutaj jesień z motylami

         Projekt „Motyli Czar” w Drzonówku dobiegł końca. W ramach inicjatywy odbyły się warsztaty ogrodniczy, rękodzielniczy, krawiecki oraz sesja fotograficzna. Po kilkumiesięcznej przygodzie uczestników projektu z motylami w tle, na koniec wszyscy wzięli udział w wycieczce podsumowującej inicjatywę. Uczestnicy odwiedzili ogród botaniczny oraz zoologiczny w Myślęcinku.

Dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej

Drodzy Nauczyciele i Pracownicy Oświaty !

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim tym, którzy realizują i wspierają dzieło edukacji. Dzisiejszy dzień, to święto całej szkolnej społeczności. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w pracę na rzecz szkół w Gminie Chełmża.

KONSULTUJEMY PROGRAM WSPÓŁPRACY 2021’

        Kierujemy  do konsultacji projekt Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2021. Konsultacje potrwają do 20 października br. Program współpracy z organizacjami pozarządowymi jest najważniejszym dokumentem regulującym współpracę sektora pozarządowego z samorządem gminnym, stąd wpływ organizacji pozarządowych, jako podmiotów programu, na jego ostateczną zawartość jest niezwykle ważny.

Uwaga Rodzice - KONKURS dla Maluchów

          Dzieci z przedszkoli i zerówek z terenu Gminy Chełmża mogą wziąć udział w I Gminnym Konkursie Recytatorskim interpretacji wierszy o tematyce patriotycznej "Kto Ty jesteś? Polak mały". Konkurs przeprowadzony zostanie w formie online.

Zmiana dotycząca wydawania zaświadczeń w sprawach podatkowych

Informacja dotycząca wydawania zaświadczeń w sprawach podatkowych i związanych z pracą w gospodarstwie rolnym:
1) o niezaleganiu w podatkach lub o stanie zaległości,
2) o wielkości gospodarstwa rolnego,
3) o okresie posiadania gospodarstwa rolnego,
4)  o dochodowości z gospodarstwa rolnego,
5) o okresie pracy w gospodarstwie rolnym,
6) o okresie opłacania składek na FER i FUSR,
7) o zaliczeniu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy.

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną wniosek o wydanie zaświadczenia ww. w sprawach podatkowych należy złożyć w punkcie obsługi interesanta. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY: 7 dni od daty złożenia wniosku.

SPRAWY ZAŁATWIA: pkt 1,2,3,4 - inspektor do spraw wymiaru podatków Wioleta Wojnowska 
telefon: 56 675-60-76 wew. 40

pkt 5,6,7 - inspektor do spraw poboru i windykacji Katarzyna Jabłońska 
telefon: 56 675-60-76 wew. 52

OPŁATY:
1. Opłata skarbowa w wysokości 21,00 zł za zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości,
2. Opłata skarbowa w wysokości 17,00 zł za pozostałe zaświadczenia z zastrzeżeniem zapisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej. 

PODMIOT UPRAWNIONY DO WYSTĄPIENIA O ZAŁATWIENIE SPRAWY:
Podatnik lub osoba upoważniona przez podatnika

WYMAGANE DOKUMENTY:
Wniosek o wydanie zaświadczenia, który musi zawierać następujące informacje: - dane składającego wniosek: imię i nazwisko lub nazwę, adres zamieszkania lub adres siedziby nr telefonu, numer NIP lub numer PESEL, - uzasadnienie ubiegania się o zaświadczenie, - dowód wniesienia opłaty- informacje o sposobie odbioru zaświadczenia

INNE INFORMACJE:
Zaświadczenie wydaje się na żądanie osoby ubiegającej się o nie, jeżeli: urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa lub osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Zaświadczenie wydaje się w granicach żądania wnioskodawcy. Organ podatkowy jest obowiązany wydać zaświadczenie, jeżeli chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. 

PODSTAWA PRAWNA:
1. Dział VIII a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1325) 
2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2015 . w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (t.j. Dz. U z 2020 r. poz. 730)
3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1546)

 Wzór wniosku

Gminny Punkt Opieki Dziennej w Zelgnie

W ramach trwałości projekt pt. „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” na terenie gminy Chełmża funkcjonuje Gminny Punkt Opieki Dziennej w Zelgnie, w którym sprawowana jest opieka nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do lat 3.

Od 05 października 2020 r. punkt ten działa na nowych zasadach:

 • czynny jest w godzinach od 6.30 do 16.30 zgodnie z zapotrzebowaniem rodziców;
 • zatrudniono w nim 2 opiekunów dziennych.

Zadaniem dziennego opiekuna jest zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych. Dzienny opiekun sprawuje opiekę mad maksymalnie pięciorgiem dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki, maksymalnie nad trojgiem dzieci.

Obecnie Panie mają pod opieką 7 dzieci w wieku od 8 m-ca życia do 2,5 lat. Wyżywienie w formie śniadania, obiadu i podwieczorku zapewnia Szkoła Podstawowa w Zelgnie, która znajduje się w sąsiedztwie.

Odpłatność za pobyt u opiekuna dziennego wynosi 200 zł miesięcznie plus 8 zł dzienna stawka żywieniowa. Stawki te zostały ustalone na takim poziomie, aby nie stanowić bariery finansowej dla rodziców, a jednocześnie mają ich zachęcić do korzystania z tej formy opieki nad dziećmi, którą oferuje Gmina Chełmża.

Informacji na temat możliwości zapisania dziecka do Gminnego Punktu Opieki dziennej w Zelgnie udziela Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół Gminy Chełmża pod nr tel. 663 533 500.

ZEAS

 • 20201008_111433
 • 20201008_111447
 • 20201008_111453
 • image000000
 • image000000001

UWAGA ! KOMUNIKAT

        Od 10 października br. cały kraj zostaje objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej. W związku z zaistniałą sytuacją informujemy o  nowych obostrzeniach.

ŁOWIECTWO - UCHWAŁA W OBRÓBCE

           Do 30 października br. właściciele albo użytkownicy wieczyści nieruchomości mogą wnosić uwagi do projektu uchwały w sprawie podziału województwa kujawsko - pomorskiego na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do kategorii. Projekt uchwały został wyłożony do publicznego wglądu w siedzibie Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Toruniu (ul. Targowa 13/15, 87-100 Toruń, pok. nr 207) oraz zamieszczony na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego.

UWAGA ! KOMUNIKAT

Komunikat Dyrektora Centralnego Biura Spisowego w sprawie wywiadów bezpośrednich w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 r.

W związku z utrzymującym się wysokim poziomem zachorowań, spowodowanych pandemią COVID–19, podejmuję decyzję o prowadzeniu przez rachmistrzów spisowych wyłącznie wywiadów telefonicznych w gospodarstwach rolnych przydzielonych im do realizacji, z wykorzystaniem otrzymanych urządzeń mobilnych.

UWAGA ! KORONAWIRUS

            Liczba osób w Polsce, u których potwierdzono infekcję koronawirusem cały czas rośnie. W trosce o zdrowie mieszkańców Gminy Chełmża przekazujemy do wykorzystania aktualną instrukcję w przypadku wystąpienia objawów zakażenia wirusem COVID-19.

WĘDRUJĄCE WYSTAWY O HISTORII

            Dwie historyczne wystawy w najbliższym czasie będzie można oglądać w Gminie Chełmża. Wystawy dostępne będą dla młodzieży w gminnych szkołach, a dla pozostałych mieszkańców w wiejskich świetlicach w Zelgnie, Bielczynach i w galerii Stara Szopa w Grzywnie. Wystawy będą czynne do połowy listopada br. Na wystawy zaprasza Stowarzyszenie Budowy Kopca „Ziemia Polaków” przy współudziale  Instytutu Pamięci Narodowej.

KOMUNIKAT

           Informujemy, że w dniach 6 - 9 października br. przeprowadzone zostanie ćwiczenie pod kryptonimem „RENEGADE/SAREX 20”, organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W czasie ćwiczeń odbędzie się trening systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych.

ZUS zwraca nadpłacone składki

           Płatnicy zwolnieni z opłacania składek, którzy nadpłacili bądź opłacili składki do ZUS za kwiecień i maj, od 20 września mogą odzyskać pieniądze lub przeznaczyć je na poczet przyszłych składek.To efekt zmiany przepisów, które zostały rekomendowane przez ZUS.

UWAGA KONKURS ! FOTOGRAFUJEMY JESIEŃ

           Lubisz robić zdjęcia? Fascynuje ciebie  jesienny krajobraz ? Uchwyć go na fotografii i weź udział w konkursie pt. „Gmina Chełmża w obiektywie – jesiennie”. Do wygrania atrakcyjne nagrody. Organizatorem konkursu jest Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

BITWA WARSZAWSKA

           Bitwa Warszawska – historia prawdziwato tytuł projektu realizowanego przez Bibliotekę Samorządową w Zelgnie z filiami w Skąpem, Głuchowie i Grzywnie. Projekt skierowany jest do mieszkańców Gminy Chełmża. Dofinansowany w kwocie prawie 10,5 tys. zł  ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA. W ramach projektu organizowane są warsztaty historyczne i plastyczno – graficzne. Zwieńczeniem projektu będzie wycieczka śladem Bitwy Warszawskiej: Warszawa, Sulejówek, Ossów i Radzymin. Wydana zostanie także  broszura informacyjna poświęcona temu historycznemu wydarzeniu.

 

URZĄD W PRZEBUDOWIE

         Od tego, jakie wrażenie wywrze na człowieku pierwszy kontakt z instytucją, zależy ocena całej jej działalności. Dlatego warto dbać i podwyższać standardy obsługi mieszkańców, czemu ma służyć przygotowywane nowe Biuro Obsługi Interesanta w Urzędzie Gminy Chełmża.

 • DSC_0955

SMACZNIE W SZKOŁACH

           Z nowym rokiem szkolnym  2020/2021 wprowadzone zostały zmiany w zakresie dożywiania uczniów w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Chełmża. Szkoły nie korzystają już z usług firmy cateringowej. Obiady gotowane są w  kuchni w Szkole Podstawowej w Zelgnie, która poszerzyła swoją dotychczasową działalność i ciepłe posiłki rozwożone  są do  pozostałych szkół gminnych. Dzięki temu, wszyscy uczniowie  korzystają z takiego samego standardu dożywiania.

 • Clipboard01

SKORZYSTAJĄ NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCY

Bezpłatna żywność trafia tam, gdzie najbardziej jej potrzebują. Dystrybucję żywności prowadzi Caritas Diecezji Toruńskiej z siedzibą w Chełmży. Żywność, którą rozdysponowują pochodzi z Programu Pomocy Żywnościowej 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2020, partnerem lokalnym jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży. 
Rodziny  korzystające z  pomocy żywnościowej muszą spełnić kryteria  kwalifikacyjne  do statusu osób najbardziej potrzebujących. Podsumowując, są  to  osoby  i rodziny znajdujące  się  w trudnej sytuacji życiowej, spełniające   zarówno kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz kryteria  dochodowe. Dochód nie może przekroczyć  200%  kryterium dochodowego  uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej: dla osoby samotnie gospodarującej  jest to kwota 1402 zł  i dla osoby w rodzinie - 1056  zł.
 
Wnioski do pobrania w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej na ul. Paderewskiego 11, 87-140 Chełmża. Żywność przez osoby zakwalifikowane do programu odbierana jest w Chełmżyńskim  Ośrodku Wsparcia Caritas mieszczącym się w Chełmży przy ul. Polnej 20. 

Kierownik
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży
Anna  Bykowska

OSTATNIE POŻEGNANIE

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Ks. Kanonika Zbigniewa Koślickiego 

przez 35 lat ( 01.07.1969 r. do 01.08.2004 r.) pełniącego funkcję

 Proboszcza Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dźwierznie

Kapelana Strażaków w Gminie Chełmża 

Człowieka niezwykłej prawości i skromności , pełnego ciepła i dobroci ,

 życzliwego ludziom,

oddanego bez reszty w swojej ponad 60 letniej posłudze kapłańskiej Bogu i Maryi.

  

PIOSENKA, WIERSZ LUB OPOWIEŚĆ... o lokalnej żywności

Konkurs - "Lokalna Żywność w Twórczości Artystycznej"

         Piszesz? Śpiewasz? Lubisz lokalną żywność? Strona Mam Plon (https://mamplon.pl) organizuje konkurs na najsmaczniejszy utwór muzyczny lub literacki. Zaśpiewaj lub opisz popularne w twoim regionie danie, potrawę, przysmak i wygraj 500 zł! Ideą przedsięwzięcia jest promowanie tradycyjnych polskich smaków, a także regionalnych producentów żywności oraz wytwarzanych przez nich produktów. Wielki finał odbędzie się 24.10.br w stolicy humoru, czyli Wąchocku !

ROLNIKU ! SPISZ SIĘ

Trwa Powszechny Spis Rolny – Spiszmy się jak na rolników przystało!

          Od 1 września trwa Powszechny Spis Rolny i potrwa ona do końca listopada bieżącego roku. Obowiązkiem spisowym objęte są wszystkie gospodarstwa, które na dzień 1 czerwca 2020 r. prowadziły działalność rolniczą.

Rekrutacja dzieci do Punktu Opieki Dziennej w Zelgnie

Od 21 do 25 września 2020 r. trwa rekrutacja dzieci w wieku do 3 lat do Gminnego Punktu Opieki Dziennej w Zelgnie.  Do dnia 02.10.2020 r. Gmina Chełmża realizuje projekt „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” w partnerstwie z Gminą Lisewo, Gminą Płużnica i Towarzystwem Rozwoju Gminy Płużnica. Dzieci zakwalifikowane zostaną objęte opieką u dziennego opiekuna od dnia 03.10.2020 r.

Rekrutacja dzieci do Punktów Opieki Dziennej odbywa się na nowych zasadach!

 • Do Punktów Opieki Dziennej będą również przyjmowane dzieci, które nie są mieszkańcami gminy Chełmża.
 • Przewidywane godziny funkcjonowania od 6.30 do 16.30 lub 17.00 – w zależności od potrzeb zgłoszonych przez rodziców.
 • Planowana odpłatność to 200 zł miesięcznie + 8 zł dzienna stawka żywieniowa.
 • Nowe kryteria punktowe:

Kryterium

Wartość punktowa

Dziecko było objęte opieką dziennego opiekuna w projekcie „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka”

80

Dziecko będące mieszkańcem gminy Chełmża

30

Dziecko niebędące mieszkańcem gminy Chełmża

10

Dziecko, którego oboje rodzice/prawni opiekunowie pracują, studiują w trybie dziennym, prowadzą działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne

20

Dziecko, którego jedno z rodziców/prawnych opiekunów pracuje, studiuje w trybie dziennym, prowadzi działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne

10

Rodzic/prawny opiekun jest osobą samotnie wychowującą dziecko do lat 3

30

Dziecko należy do rodziny wielodzietnej

5

Dziecko jest rodzeństwem dziecka objętego opieką dziennego opiekuna w Gminnym Punkcie Opieki Dziennej

30

*w przypadku uzyskania przez rodziców takiej samej liczby punktów o przyjęciu dziecka decyduje kolejność zgłoszeń

Formularze zgłoszenia dziecka do objęcia opieką u dziennego opiekuna należy wrzucać do SKRZYNKI PODAWCZEJ umieszczonej na I piętrze budynku Urzędu Gminy w Chełmży przy ul. Paderewskiego 11a w Chełmży.

Dodatkowych informacji udziela Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół Gminy Chełmża, ul. Paderewskiego 11a, II piętro lub telefonicznie pod numerem 663 533 500.

 • Clipboard01

Seniorzy czekamy na WAS!

Gmina Chełmża/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży w związku z realizowanym Projektem pt. ,,Aktywni Seniorzy w Gminie Chełmża” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Europejskiego zaprasza seniorów z terenu Gminy Chełmża na spotkania organizacyjne w sprawie utworzenia Klubów Seniora przy świetlicach wiejskich
w miejscowościach: Bielczyny, Dziemiony, Dźwierzno, Kiełbasin.

 • Bielczyny  w dniu    22.09.2020 r. o godz. 9.00.
 • Dziemiony w dniu   21.09.2020 r. o godz. 9.00
 • Dźwierzno w dniu   22.09.2020 r. o godz. 12.00
 • Kiełbasin w dniu   21.09.2020 r. o godz. 12.00

Na spotkaniach seniorom zostanie przedstawiona oferta tworzonych Klubów Seniora.

Seniorzy czekamy na WAS!

Koordynator Projektu

Anna  Bykowska

 • Bez tytułu (1)

STYPENDIA DLA 5 NAJLEPSZYCH STUDENTÓW

          Do 12 października studenci mieszkający w Gminie Chełmża mają czas, aby ubiegać się o stypendium. Stypendium zostanie przyznane pięciu studentom z listy rankingowej ustalonej na podstawie średniej ocen z egzaminów. Studenci osiągający wybitne wyniki sportowe, rangi mistrzowskiej lub międzynarodowej, otrzymają stypendium niezależnie od średniej ocen. Dodatkowym kryterium poza wynikami w nauce branym pod uwagę przy przyznawaniu stypendium będą osiągnięcia sportowe, działalność społeczna, wolontariat lub osiągnięcia w konkursach. Stypendium może otrzymać student, który spełnia warunki określone w Gminnym programie stypendialnym. Wspomniany  Gminny program skierowany jest do studentów odbywających studia pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolite studia magisterskie  w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym, w trybie studiów dziennych.  
O przyznanie stypendium może ubiegać się student, który poza tym, że na stałe mieszka w Gminie Chełmża, nie ukończył  25 lat i zaliczył kolejny rok studiów lub studiuje na pierwszym roku studiów drugiego stopnia, rozpoczętych w tym samym roku kalendarzowym, w którym ukończył  studia pierwszego stopnia.  Wysokość przyznanego stypendium wynosi miesięcznie 250,00 zł i wypłacane jest przez okres 10 miesięcy tj. w okresie  od października 2020 r. do lipca 2021 r.  W celu ubiegania się o stypendium, student powinien złożyć wniosek na obowiązującym formularzu razem  z wymaganymi załącznikami: zaświadczeniem z uczelni potwierdzające osiągnięte wyniki w nauce oraz wszelkie dokumenty potwierdzające inne osiągnięcia studenta. Zaświadczenie powinno zawierać informację o średniej ocen z egzaminów uzyskanych na zakończenie I i II semestru w roku ubiegania się o stypendium, bez uwzględnienia  ocen z ćwiczeń.  Decyzję o przyznaniu stypendium podejmie komisja powołana przez Wójta Gminy Chełmża. Wnioski należy składać w terminie od  25  września 2020 r. do  12 października 2020 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży, mieszczącego się przy ul. Paderewskiego 11. Więcej informacji nt. stypendium można uzyskać pod tel. 56 6756019.  Poniżej w  załączeniu druk wniosku o stypendium.

Kierownik GOPS
Anna  Bykowska

UWAGA UCZESTNICY PROGRAMU - losowanie !

           Informujemy, że w dniu 17.09.br.  o godzinie 12 00  w świetlicy wiejskiej w miejscowości Bielczyny odbędzie się losowanie dotyczące ujawnienia uczestników programu pn:Dotacja celowa na zakup, montaż i uruchomienie nowego źródła ciepła w celu ograniczenia zanieczyszczeń powietrza na terenie Gminy Chełmża". Na losowanie zapraszamy osoby które złożyły wnioski w terminie  od 04 do 31.08.2020 r.

SZKOLENIA DLA KGW

         Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, uruchomiła nabór na szkolenia dla Kół Gospodyń Wiejskich. Głównym celem szkoleń jest wzbogacenie wiedzy i doświadczeń członków kół gospodyń wiejskich nt. lokalnych, regionalnych, tradycyjnych produktów, istoty krótkich łańcuchów dostaw, zachęcenie do uczestniczenia w krajowym i unijnym systemie ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych oraz poszerzenie wiedzy na temat budowania partnerstw oraz źródeł finansowania. Szkolenia skierowane są do kół gospodyń wiejskich z dziewięciu województw,  w tym kujawsko-pomorskiego.

Symboliczne wbicie pierwszej łopaty

         Pierwsza łopata pod budowę świetlicy wiejskiej w Strużalu została wbita ! Tym samym rozpoczęto prace związane z inwestycją. Budowa świetlicy w Strużalu,  to długo wyczekiwana inwestycja dla mieszkańców tej miejscowości. W symbolicznym pierwszym wbiciu łopaty uczestniczyli Wójt Gminy Jacek Czarnecki, w imieniu mieszkańców – Sołtys Katarzyna Machalewska i inspektor nadzoru Wojciech Urbański.

OTWARTY KONKURS OFERT

Wójt Gminy Chełmża ogłasza otwarty konkurs ofert na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Rodzaj zadania publicznego opieka nad maksymalnie 5 dzieci w wieku do lat 3 sprawowana przez dziennego opiekuna zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 na terenie gminy Chełmża. Planowana do zatrudnienia liczba opiekunów dziennych – 2.

 • Clipboard01

AKTYWNI SENIORZY W GMINIE CHEŁMŻA

Gmina Chełmża ogłasza nabór do Projektu pn. ,,Aktywni  Seniorzy w Gminie Chełmża”.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 -2020 w ramach Osi priorytetowej 9. Solidarne społeczeństwo, Działania 9.1 Włączenie społeczne i rozwój usług opiekuńczych w ramach ZIT, Poddziałania 9.1.2.

Projekt realizowany  będzie w okresie:  01.09.2020 – 29.11.2021.

Celem Projektu jest zwiększenie dostępności do usług społecznych w Gminie Chełmża przez świadczenie usług opiekuńczych dla 40 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez utworzenie 4 Klubów Seniora w miejscowościach: Bielczyny, Dziemiony, Dźwierzno, Kiełbasin.

Projekt skierowany jest do 40 osób wymagających wsparcia, w wieku powyżej 60 r.ż. zamieszkałych Gminę Chełmża, w tym  do 32 kobiet i 8 mężczyzn.

Grupą docelową w Projekcie stanowić będą osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym - osoby wymagające wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają  opieki lub wsparcia w związku
z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego), zamieszkujące w Gminie Chełmża.

Pierwszeństwo udziału w Projekcie będą miały osoby, których dochód nie przekracza 150% kwoty kryterium dochodowego, które wynosi:

1)  dla osoby samotnie gospodarującą kwotę  1.051,50 zł   lub

2) dla osoby w rodzinie kwotę 792 zł. oraz  pochodzące ze środowisk zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym przez osoby ubiegające się o miejsce w Klubie Seniora.

Kolejnymi kryteriami do spełnienia przez osoby ubiegające się o miejsce w Klubie Seniora są:

 • korzystanie z programu PO PŻ (żywność z Caritasu),
 • osoby doświadczające wykluczenia społecznego (posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub chorujące przewlekle dostarczając zaświadczenie lekarskie),

3) korzystanie z pomocy finansowej GOPS,

4) osobista sytuacja (osoba w rodzinie, osoba samotnie gospodarująca, osoba doznająca przemocy domowej).

W każdym utworzonym Klubie Seniora może wziąć udział 10 osób, w tym 8 kobiet i  2  mężczyzn.

W ramach utworzonych  Kubów planuje się:

 1. realizować zajęcia i warsztaty mające na celu zagospodarowanie czasu wolnego osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez zwiększenie aktywności w życiu społecznym – w ramach tego zadania zaplanowano zajęcia kulinarne,  zajęcia florystyczno - rękodzielnicze, zajęcia z nauki tańca, zajęcia
  z animatorem czasu wolnego;
 2. realizowanie działalności prozdrowotnej do której należeć będą m.in. organizacja spotkań z pielęgniarką, indywidualne i grupowe porady psychologa;
 3. realizowanie działalności kulturalnej, w ramach której planuje się m.in. organizację wyjazdów poświęconych zwiedzaniu i podziwianiu obiektów kultury na terenie województwa kujawsko-pomorskiego poprzez organizowanie 3 wycieczek do: Bydgoszczy, Torunia, Lubostronia;
 4. prowadzenie zajęć z zakresu kultury fizycznej, w ramach których organizowane będą zajęcia sportowe;
 5. organizowanie warsztatów z zakresu wizażu z udziałem: fryzjera, kosmetyczki, wizażystki,
 6. organizowanie imprezy integracyjnej wieńczącej Projekt.

Zajęcia odbywać się będą w utworzonych Klubach 2 razy w tygodniu i trwać będą
4 godziny. Wszystkie zajęcia dostępne będą dla wszystkich Uczestników.  Każdy Uczestnik będzie miał prawo zdecydować, w jakich zajęciach chce wziąć udział. Jeżeli będzie chciał wziąć udział we wszystkich zajęciach, to będzie istniała taka możliwość.

Udział w Projekcie jest bezpłatny.

Dodatkowo dla uczestników oferujemy:

- bufet kawowy,

- zakup całego wyposażenia i materiałów do prowadzenia zajęć zaplanowanych w Projekcie,

- pełne pokrycie kosztów planowanych wycieczek,

- opiekę wolontariuszy do każdego Klubu Seniora.

Podstawą  do zgłoszenia każdej zainteresowanej osoby chcącej wziąć udział w Projekcie będzie formularz zgłoszeniowy, stanowiący załącznik do Regulaminu rekrutacyjnego. Formularz zgłoszeniowy dostępny będzie w Biurze Projektu oraz na stronie Gminy Chełmża www.gminachemza.pl. Formularze zgłoszeniowe przyjmowane będą w Biurze Projektu mieszczącym się w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Paderewskiego 11 w godzinach jego pracy (od poniedziałku do piątku od 700 do 1500 ), za pośrednictwem maila lub drogą pocztową. Dopuszczalna też będzie możliwość telefonicznego zgłoszenia udziału w Projekcie, wówczas formularz zgłoszeniowy częściowo będzie wypełniany przez telefon, a następnie w czasie wizyty domowej pracownika socjalnego lub podczas organizowanego spotkania w świetlicach  wiejskich, w których będą utworzone Kluby Seniora.

Wszelkie informacje o Projekcie udziela Biuro Projektu.

Dane finansowe:

Całkowita wartość Projektu: 292.498,38  PLN

Kwota dofinansowania: 248.623,62  PLN

Wkład własny Gminy Chełmża: 43.874,76  PLN

Źródło dofinasowania: Europejski Fundusz Społeczny

Realizator Projektu:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Paderewskiego 11, 87-140 Chełmża

Koordynator projektu: Anna Bykowska

e-mail: annabykowska@gminachelmza.pl

Biuro Projektu:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży, ul. Paderewskiego 11, 87-140 Chełmża, Pok. Nr 6 (I piętro)

Tel. 56 6756019 lub 535885037

e-mail: annabykowska@gminachelmza.pl

 

ZUS UCZY MŁODZIEŻ

          Ruszyły zapisy do projektów edukacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy dostosowany jest do wieku uczniów i metod, które są używane na danym etapie kształcenia. Dla młodzieży szkół ponadpodstawowych są to „Lekcje z ZUS”, a dla uczniów szkół podstawowych jest to „Projekt z ZUS”.

NAJLEPSI ZE STYPENDIUM !

         Już po raz dwudziesty  przyznane zostały w Gminie Chełmża stypendia za wzorowe wyniki w nauce. Od 2004 roku stypendia noszą imię Jacka Luntkowskiego. Ze wsparcia w roku szkolnym 2020/2021 skorzysta łącznie kolejnych  42 zdolnych uczniów. Ilość przyznanych stypendiów jest ograniczona limitem środków w budżecie Gminy Chełmża przeznaczonych na stypendia. Stypendia przyznaje się do wyczerpania limitu środków.

ZAPRASZAMY NA FILM

        Zapraszamy do oglądania filmu z Gminnych Dożynek Świętosław 2020’. Film dokumentuje uroczystość gminną, która odnotowuje długoletnie tradycje. Jak zawsze, tak i tym razem mieszkańcom podczas tego wydarzenia towarzyszyła Telewizja PO Sąsiedzku, dokumentując to ważne wydarzenie w Gminie Chełmża.

Ekspert ZUS dyżuruje

Zasiłek opiekuńczy – dyżur telefoniczny eksperta ZUS

            8 września w godz. od 9.00 do 12.00 bydgoski oddział ZUS organizuje kolejny telefoniczny dyżur ekspercki, podczas którego będzie można uzyskać informacje na temat zasiłku opiekuńczego za czas opieki nad dzieckiem w trakcie pandemii. Podczas rozmowy z pracownikiem będzie można dopytać o prawo do zasiłku opiekuńczego w sytuacji, gdy rodzice wykonują pracę zdalną lub są zatrudnieni w systemie zmianowym, albo gdy opiekę nad tym dzieckiem sprawują dziadkowie – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Eksperci ZUS będą dyżurować pod numerem telefonu 52 3418704.

Wnioski do budżetu na 2021 rok

Wójt Gminy Chełmża informuję , iż zgodnie z uchwałą Nr LX/432/10 Rady Gminy Chełmża z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej przystępuję do prac nad projektem budżetu na rok  2021 . W związku z tym radni, sołtysi, mieszkańcy gminy oraz organizacje pozarządowe a także inne podmioty z terenu Gminy mogą składać stosowne wnioski i propozycje do projektu budżetu gminy Chełmża do dnia  30 września 2020 r.

JAK BEZPIECZNIE ŻYĆ W CZASIE COVID-19

Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, jak bezpiecznie żyć w czasie COVID-19

           Od 2 września NFZ rozpocznie emisję cyklu filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii”. Każdy z 10 odcinków dotyczy właściwych zachowań w różnych obszarach codziennego życia w dobie pandemii. Zaproszeni do projektu eksperci odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania, m.in. jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania, jak podróżować, czy jak zadbać o zdrowie i kondycję. Patronami przedsięwzięcia są Ministerstwo Zdrowia i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

MIRAKOWO Z PROJEKTEM SPOŁECZNYM

         Mirakowo - tutaj mieszkańcy  aktywnie uczestniczą w pierwszej edycji projekt grantowego pt. ,,Aktywizacja społeczna mieszkańców Mirakowa  w celu poprawy bezpieczeństwa i uniezależnienia mieszkańców od korzystania ze świadczeń pomocy społecznej - edycja I". Chętnie biorą udział w wielu spotkaniach, w tym z zakresu animacji i aktywizacji. Pomocą służy im też psycholog.

Wstępny nabór dzieci do Punktów Opieki Dziennej

Wstępny nabór dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat  do Punktów Opieki Dziennej w Zelgnie i Nawrze od 03.10.2020 r.!

Do dnia 02.10.2020 r. Gmina Chełmża realizuje projekt „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” w partnerstwie z Gminą Lisewo, Gminą Płużnica i Towarzystwem Rozwoju Gminy Płużnica.

W ramach trwałości projektu od 03.10.2020 r. rekrutacja dzieci do Punktów Opieki Dziennej będzie odbywała się na nowych zasadach!

 • W pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci rodziców pracujących.
 • Do Punktów Opieki Dziennej będą również przyjmowane dzieci, które nie są mieszkańcami gminy Chełmża.
 • Przewidywane godziny funkcjonowania od 6.30 do 17.00.
 • Planowana odpłatność to 200 zł miesięcznie + 8 zł dzienna stawka żywieniowa.

Ostateczna decyzja w sprawie miejscowości, w których będą funkcjonowały Punkty Opieki Dziennej zostanie podjęta po zgłoszeniu przez rodziców dzieci zapotrzebowania na w/w opiekę!

Wstępne zapisy dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat można zgłaszać telefonicznie w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża pod numerem 663 533 500 w terminie do 07.09.2020 r.

ZALESIE - wybudzeni do aktywności

          Zalesie w Gminie Chełmża to miejscowość nie tylko z plażą i dostępem do Jeziora Chełmżyńskiego, ale także ze zrewitalizowanym centrum wsi. Obecnie teren ten   wykorzystany zostaje przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w projekcie grantowym  pt. ,,Aktywizacja społeczna mieszkańców Zalesia w celu poprawy bezpieczeństwa i uniezależnienia mieszkańców od korzystania ze świadczeń pomocy społecznej – edycja II” realizowanym w ramach projektu grantowego „Lokalne Ośrodki Włączenia Społecznego Ziemi Gotyku”.

KOŃCZEWICE W DZIAŁANIU

         Trwa aktywizacja mieszkańców Kończewic na zrewitalizowanym w minionym 2019 roku terenie rekreacji i sportu. Od 1 czerwca br. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży  realizuje tutaj projekt grantowy  pt. ,,Aktywizacja społeczna mieszkańców Kończewic w celu poprawy bezpieczeństwa i uniezależnienia mieszkańców od korzystania ze świadczeń pomocy społecznej – edycja II”  w ramach projektu grantowego „Lokalne Ośrodki Włączenia Społecznego Ziemi Gotyku".

RUSZAMY W TRASĘ - pieszo lub rowerem

        Startuje  akcja „ZDROWO – PIESZO I ROWEROWO” w ramach  gminnego programu "GMINA CHEŁMŻA - Zdrowa Gmina". Zachęcamy miłośników czynnej rekreacji do realizacji proponowanych tras pieszej i rowerowej. W okresie 01 - 30.09.br należy trasy samodzielnie zrealizować i udokumentować Organizatorowi.

WITAJ SZKOŁO! Wszystkiego najlepszego w nowym roku szkolnym!

           Nadszedł koniec wakacyjnego odpoczynku. Łącznie 906 uczniów z punktów przedszkolnych, przedszkoli i szkół w Gminie Chełmża w dniu dzisiejszym 1 września usłyszy pierwszy dzwonek. Po trwającej od połowy marca przerwie w zajęciach i nauce zdalnej, po zaliczonych wakacjach, uczniowie zasiądą w ławkach. 

 • DSC_0703

PODZIĘKOWANIE ZA PLONY ZIEMI

          Tegoroczne dożynki  gminne różniły się od dotychczasowych. Po uroczystej mszy św. i koncercie dożynkowym nie było tym razem świętowania do późnych godzin nocnych. Samo wydarzenie miało charakter symboliczny – odbyło się  bez części festynowej na terenie przy świetlicy wiejskiej w Świętosławiu.Nie zabrakło jednak chleba, który Wójt otrzymał od Starostów i Wicestarostów dożynkowych. Tradycji stało się zadość.

Zaproszenie do projektu

Bitwa Warszawska – historia prawdziwa – to tytuł projektu realizowanego, od sierpnia do października, przez Bibliotekę Samorządową w Zelgnie wraz z filiami w Skąpem, Głuchowie i Grzywnie. Projekt skierowany jest do młodzieży (od 13 roku życia), dorosłych oraz seniorów. Zadanie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Kwota dofinansowania wynosi: 10 270,00 zł.

Głównym celem projektu jest włączenie mieszkańców gminy do wspólnego świętowania obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. W ramach projektu zostaną zorganizowane warsztaty historyczne oraz plastyczno – graficzne, które odbędą się w bibliotekach gminnych w Skąpem, Głuchowie, Grzywnie i Zelgnie we wrześniu. Efektem finalnym warsztatów będzie wydanie, z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, specjalnej broszury informacyjnej.

Zwieńczeniem projektu będzie wycieczka śladem Bitwy Warszawskiej, podczas której uczestnicy projektu udadzą się w podróż do najważniejszych miejsc związanych z „Cudem nad Wisłą” takich jak: Warszawa, Sulejówek, Ossów i Radzymin.

Chęć uczestnictwa w projekcie można zgłaszać telefonicznie (56 675 87 13), mailowo (biblioteka.skape@gminachelmza.pl) oraz osobiście u koordynatora projektu, a także w bibliotekach gminnych.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest pani Ilona Witkowska – bibliotekarka z Filii Biblioteki Samorządowej w Skąpem.

Zapraszamy do udziału w projekcie.

 Ilona Witkowska

 • PLANSZA do projektu
 • Głuchowo plakat
 • Grzywna plakat
 • Skąpe plakat
 • Zelgno plakat

Rekrutacja dziecka do Punktu Opieki Dziennej w Zelgnie

Do dnia 02.10.2020 r. Gmina Chełmża realizuje projekt „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” w partnerstwie z Gminą Lisewo, Gminą Płużnica i Towarzystwem Rozwoju Gminy Płużnica. Rekrutacja obejmuje jedno wolne miejsce w Punkcie Opieki Dziennej w Zelgnie od 01.09.2020 r.

WIERNI TRADYCJI DOŻYNKOWEJ

        W Gminie Chełmża mieszkańcy pozostają wierni tradycji dożynkowej. Tegoroczne Święto Plonów odbędzie się w dniu dzisiejszym 29 sierpnia w Świętosławiu. Główną częścią tegorocznych dożynek będzie polowa uroczysta msza dziękczynna, która rozpocznie się o godz. 16.00koncert polskich pieśni i piosenek w wykonaniu gminnego zespołu Polskie Kwiaty.

TylkoNaLegalu - Akcja społeczna

         Wakacje to czas relaksu. Czasami jednak warto połączyć przyjemne z pożytecznym. A idealną okazją do tego jest nowa akcja społeczna pod hasłem #TylkoNaLegalu. W konkursie główną nagrodą jest stypendium do 5 tys. złotych !

IDZIE SPIS ROLNY

Spiszmy się jak na rolników przystało ! – 1 września – 30 listopada 2020 r.

          Powszechny Spis Rolny 2020' coraz bliżej i obejmie wszystkie gospodarstwa prowadzące działalność rolniczą w Polsce. Spis będzie przeprowadzany w jednej z trzech form: samospisu dokonywanego przez rolnika internetowo, wywiadu telefonicznego z rachmistrzem lub osobistej wizyty rachmistrza w gospodarstwie.

KRYZYSOWE ZARZĄDZANIE

         W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Chełmża w dalszym ciagu zostają podtrzymane obostrzenia związane z epidemią koronawirusa w kraju i na świecie.  Zdecydował o tym podczas kolejnego swojego psiedzenia Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego.

W SOŁECTWACH DZIELĄ FUNDUSZE

        Rozpoczynają się zebrania w sprawie przyszłorocznego funduszu sołeckiego w Gminie Chełmża. Mieszkańcy w roku 2021 będą mieli do wydania 684 tys. zł ! To jeszcze więcej jak w roku obecnym. Jak co roku, w trakcie spotkań w poszczególnych sołectwach, mieszkańcy zdecydują na jakie zadania zostaną przeznaczone przyznane im środki. Fundusz sołecki to środki wyodrębnione z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie jakości życia mieszkańców.

TAK SPISALI SIĘ NASI ÓSMOKLASIŚCI

      Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała 31 lipca br. wstępną informację o wynikach osiągniętych na egzaminie ósmoklasisty. W tym dniu absolwenci ósmych klas poznali swoje indywidualne wyniki i otrzymali zaświadczenia o wynikach. Wiemy też jak spisali się togoroczni ósmoklasiści z Gminy Chełmża. Najlepsi w osiągniętych wynikach są uczniowie SP Grzywna !

 • 118000446_300902051344253_2995865648057640597_n

W TROSCE O ZNAKI HISTORII

       Dobiegły końca  prace pielęgnacyjno - konserwatorskie pomników przyrody na terenie parku w Brąchnówku. Zabiegi objęły wykonanie cięć sanitarnych, korygujących, prześwitujących i wiązań mechanicznych. Zadanie zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu  oraz z  budżetu Gminy Chełmża.

Ruszył nowy gabinet stomatologiczny

       Zwiększyła się dostępność usług stomatologicznych w naszej gminie. W Grzywnie otwarty został nowoczesny gabinet stomatologiczny PowerDent. Odwiedzili go już pierwsi pacjenci.

„Stypendium szkolne na rok szkolny 2020/2021”

           Wójt Gminy Chełmża informuje, że wnioski o stypendium szkolne o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkujących na terenie Gminy można składać w terminie od 17.08.2020 r. do 15.09.2020 r. 
Warunkiem udzielenia stypendium jest trudna sytuacja materialna rodziny ucznia – miesięczny dochód na osobę nie może przekraczać 528 zł netto. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające wysokość dochodu netto za m-c poprzedzający datę złożenia wniosku!
Stypendium szkolne nie przysługuje dzieciom, które realizują roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne tzw. „zerówki”.
Druki wniosków wydawane są w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża, ul. Paderewskiego 11a, Chełmża, II piętro a także do pobrania na stronie internetowej UG (BIP – Druki do pobrania/Szkolnictwo i edukacja).

 • Logokwiatkizielonychleb

WIERNI TRADYCJI DOŻYNKOWEJ

         W Gminie Chełmża mieszkańcy pozostają wierni corocznej tradycji dożynkowej. Tegoroczne Święto Plonów zaplanowane jest na 29 sierpnia w Świętosławiu. Przygotowania we wsi gospodarzy uroczystości  trwają już na dobre. Prace gminnej brygady budowlanej widoczne są są przy obiekcie miejscowej świetlicy wiejskiej, która na ten dzień musi błyszczeć i być gotowa na przyjęcie mieszkańców gminy.

CZAS NA DEKORACJE DOŻYNKOWE

           W oczekiwaniu na gminne Święto Plonów w dniu 29 sierpnia już dziś zapraszamy mieszkańców do przyozdabiania swoich miejscowości żniwnymi dekoracjami.  Jak zawsze liczymy na  udział mieszkańców w tej gminnej akcji i z niecierpliwością czekamy na ciekawe pomysły dożynkowych scenografii  przestrzennych ze słomy ustawianych przy drogach, w centrach wsi czy na skwerach.

 

,,PRACUJĄCY, SAMODZIELNI, NIEZALEŻNI”

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014 – 2020 w ramach Osi priorytetowej 11. Rozwój lokalny kierowany przez społeczność, Działania 11.1. Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR

Projekt realizowany jest w okresie: 01.08.2020 r. – 29.07.2021 r.

Celem projektu jest uzyskanie nowych kompetencji społecznych i kwalifikacji zawodowych osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z obszaru LSR (obejmującego obszar Gmin: Chełmża, Łubianka, Łysomice, Papowo Biskupie oraz Miasto Chełmża), a w szczególności z terenu Gminy Chełmża.

Projekt skierowany jest wyłącznie do osób fizycznych w wieku aktywności zawodowej
z grupy osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (w tym również niepełnosprawnych), które jednocześnie:

 1. zamieszkują na terenie obszaru LSR obejmującego Gminy: Chełmża, Łubianka, Łysomice, Papowo Biskupie i Miasto Chełmża, a w szczególności z terenu Gminy Chełmża;
 2. w dniu przystąpienia do projektu mają ukończone 18 rok życia;
 3. na dzień przystąpienia do projektu są osobami niepracującymi.

Projekt  obejmuje wsparciem 10 osób niepracujących, w tym: 7 kobiet i 3 mężczyzn.

Projekt zostanie zrealizowany w ramach 2 zadań  merytorycznych:

Zadanie merytoryczne nr 1 - aktywna integracja o charakterze społecznym, w ramach tego zadania uczestnicy uzyskają:

 • indywidualne wsparcie psychologa – które będzie miało na celu prawidłowe zdiagnozowanie sytuacji problemowej każdego z uczestników, ocenę ich stanu emocjonalnego przed uzyskaniem wsparcia, danie wskazówek do wprowadzenia zmian oraz ocenę, w jakim stopniu realizacja projektu wpłynęła na wzrost aktywności i efektywności społecznej uczestników projektu - w ramach zadania zaplanowano 9 h wsparcia na uczestnika, z czego 6 h na rozpoczęcie projektu oraz 3 h na zakończenie projektu.
 • grupowy trening kompetencji i umiejętności społecznych - które będzie miał na celu budowanie u osób będących w trudnej sytuacji życiowej poczucia własnej wartości i zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Zajęcia będą miały doprowadzić do wzrostu poziomu aktywności oraz integracji społecznej uczestników – w ramach zadania zaplanowano 6 spotkań po 5 godzin (łącznie 30h).
 • warsztaty wizażu z udziałem kosmetyczki, stylisty i fryzjera - warsztaty te przygotują wizualnie uczestników do odbycia rozmowy z potencjalnym pracodawcą.

 

Dodatkowo dla uczestników przewidziano:

- zajęcia animacyjne dla  dzieci

- bufet kawowy

- dojazd na miejsce zajęć.

Zadanie merytoryczne nr 2 – realizacja aktywnej integracji o charakterze zawodowym,
w ramach tego zadania uczestnicy uzyskają:

 • doradztwo zawodowe - które służyć będzie diagnozie potrzeb i możliwości oraz predyspozycji zawodowych uczestników projektu. Celem doradztwa będzie również ukierunkowanie w zakresie wyboru odpowiedniej ścieżki kształcenia zawodowego,
  w oparciu o istniejące zapotrzebowanie rynku pracy - w ramach zadania zaplanowano 3 h indywidualnego wsparcia  na uczestnika.
 • szkolenia zawodowe - których realizacja odbywać się będzie poprzez:

-  kwalifikacyjne kursy zawodowe

-  kursy umiejętności zawodowych

-  pozostałe kursy.

Wybór indywidualnej formy wsparcia skierowanej do uczestnika będzie wynikiem  przeprowadzonej diagnozy przez doradcę zawodowego. Każdy uczestnik odbędzie 150 h szkolenia zawodowego (25 spotkań po 6 h).

 • kurs prawa jazdy - będzie uzupełnieniem szkoleń zawodowych dla 5 uczestników projektu.

 

Dodatkowo dla uczestników przewidziano:

           - obiad

           - bufet kawowy

           - pokrycie kosztów dojazdu  na szkolenia (zakup biletów autobusowych)

           - stypendium szkoleniowe.

 

Dane finansowe:

Całkowity wartość projektu: 104.306,00 PLN

Kwota dofinasowania: 99.090,70 PLN

Wkład własny Gminy Chełmża: 5.215,30 PLN

Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Społeczny

 

Realizator projektu:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Paderewskiego 11

87-140 Chełmża

Koordynator projektu: Anna  Bykowska

e-mail: annabykowska@gminachelmza.pl

 

Biuro projektu:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży

Paderewskiego 11

87-140 Chełmża

pok. nr 6 (I piętro)

tel. 56 6756019 lub 535885037

e-mail: annabykowska@gminachelmza.pl

 

 • plakat staz
 • IMG_20200708_143955_1

MOTYLI CZAR w Drzonówku

         Mieszkańcy Drzonówka, pod skrzydłami lokalnego KGW stworzyli pięknego motyla, który zdobi ich miejscowość.  Uczestnicy przygotowali projekt oraz konstrukcję motyla, którą przyozdobiono kwiatami tworząc czarującego motyla. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu efekt końcowy okazał się pełen uroku. Warsztat ogrodniczy był pierwszą z inicjatyw w projekcie.

ZUS INFORMUJE

Korzystne przeliczenie dla rocznika 1953

         Ubezpieczeni urodzeni w 1953 roku doczekali się ustawy zmieniającej, wykonującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. Mogą na jej mocy ustalić wysokość emerytury powszechnej po raz pierwszy lub ponownie przeliczyć wysokość emerytury, a także renty rodzinnej bez pomniejszania o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych.

ŻNIWA W TRAKCIE - PAMIĘTAJMY O BHP

         Żniwa na dobre się rozpoczęły. Statystyki pokazują, że jest to okres szczególnego ryzyka wystąpienia wypadków w gospodarstwach rolnych. Wiele z nich wynika z nieuwagi, przemęczenia i braku wyobraźni. Każdego roku na polskiej wsi dochodzi do bardzo dużej liczby wypadków.

UPAŁY - JAK SIĘ PRZED NIMI CHRONIĆ

         Lato - czas upałów. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu.

ANKIETA - kliknij i wypełnij !

          LGD Ziemia Gotyku zwraca się z prośbą o udział w badaniu ankietowym służącym ocenie jakości i efektywności działań komunikacyjnych i środków przekazu stosowanych przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Gotyku w ramach Planu Komunikacji z lokalną społecznością. Udzielone odpowiedzi i opinie będą dla LGD cennym źródłem wiedzy o trafności i przydatności ich działań. Ankieta jest anonimowa.

JEST FOTOWOLTAIKA - TERAZ CZAS NA ZYSK

         Gmina Chełmża zakończyła projekt pn. Zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Gminy Chełmża”. Inwestycja współfinansowana była ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata  2014-2020  w ramach działania 3.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (konkurs nr RPKP.03.01.00-IZ.00-04-212/18).

JESTEŚ PALACZEM - ZBADAJ SIĘ !

         Jeśli jesteś mężczyzną  palącym papierosy w wieku od 65 do 74 roku życia, to wykonaj darmowe badanie USG BRZUCHA w kierunku TĘTNIAKA AORTY BRZUSZNEJ. Program jest realizowany do końca grudnia 2020 roku. Miejsce badania to SZPITAL POWIATOWY SP. Z O.O. w CHEŁMŻY - PRACOWNIA USG.

Wnioski na 300+

         Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży informuje, że trwa składanie WNIOSKÓW O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZENIA DOBRY START ! Przyjmowanie wniosków uruchomione zostało od 1 sierpnia br. Wyprawkę w kwocie 300 zł może otrzymać każdy uczeń w wieku do 20 lat (z wyłączeniem uczniów zerówek i przedszkola), a w przypadku niepełnosprawności do 24 roku życia.

STARTUJE KLUB MŁODZIEŻOWY

OGŁOSZENIE O NABORZE UCZESTNIKÓW DO PROJEKTU

           Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 6/7-18 lat do Klubu Młodzieżowego w Nawrze, który swoją siedzibę będzie miał w miejscowej świetlicy wiejskiej. Utworzenie Klubu Młodzieżowego w Nawrze” to inicjatywa podjęta przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża w ramach projektu grantowego „Lokalne Ośrodki Włączenia Społecznego Ziemi Gotyku” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, działanie 11.1 Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dotacja celowa na wymianę pieca

        Wójt Gminy Chełmża informuje, że nabór wniosków do programu o przyznanie dotacji celowej na dofinansowanie zakupu, montażu i uruchomienia nowego źródła ciepła w celu ograniczenia zanieczyszczeń powietrza na terenie Gminy Chełmża nastąpi w dniach 04-31.08.2020 r. Wnioski składane po okresie naboru nie będą rozpatrywane.
Druk wniosku będzie można pobrać ze strony BIP Gminy Chełmża (ochrona środowiska) Wnioski wraz z załącznikami należy składać w Urzędzie Gminy Chełmża, ul. Wodna 2, 87-140 Chełmża, biuro podawcze, wejście dla interesantów. Dotacja udzielana będzie w wysokości 3 000,00 zł. niezależnie od ostatecznego kosztu wykonania, tj. zakupu, montażu i uruchomienia nowego źródła ciepła. Dofinansowaniu nie podlegają zadania już wykonane. W celu zapewnienia wnioskodawcom równych szans wybór beneficjentów dokonany będzie poprzez losowanie publiczne. Miejsce i termin losowania zostaną ogłoszone na stronie Gminy Chełmża.

 

Linie autobusowe

    Sygnalizujemy, że od 3 sierpnia 2020 uruchomione zostanie kursowanie autobusów na liniach Chełmża - Pluskowęsy - Zelgno  -Dźwierzno - Zelgno - Zalesie - Pluskowęsy - Chełmża oraz Chełmża – Kończewice – Nawra – Chełmża. Kursy odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach rannych i popołudniowych. Szczegółowe informacje w kolejnych komunikatach i na przystankach w wymienionych miejscowościach.

PŁATNOŚCI W KASIE URZĘDU

        Z dniem 20 lipca br. wydłużone zostają godziny funkcjonowania kasy Urzędu Gminy Chełmża, ul. Wodna 2. Kasa dostępna będzie codziennie w godz. 8.00  - 14.00. Nie ulega zmianie lokalizacja  kasy – wejście główne  do budynku Urzędu na parterze.

 

URZĘDNIK - OBYWATEL - RDK

          Ministerstwo Cyfryzacji, w ramach projektu Rozwój Systemu Rejestrów Państwowych (RSRP), uruchomiło Rejestr Danych Kontaktowych (RDK), który jest kolejnym z rejestrów wchodzących w skład Systemu Rejestrów Państwowych (SRP). Do tej pory, do RDK dołączyło ponad 3 500 000 Polaków. Przekazanie danych do RDK jest dobrowolne i bezpłatne. Ponadto, w każdej chwili można je zmienić lub usunąć.

KONKURS DLA MŁODZIEŻY

        Konkurs ma na celu promowanie wśród młodzieży, w szczególności uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów uczelni wyższych o profilu rolniczym, bezpiecznych zachowań związanych z pracą na terenie gospodarstwa rolnego.
Współorganizatorami Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Fundacja PGE, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Państwowa Inspekcja Pracy, patronem medialnym – TVP Info.

Sprzedaż nieruchomości w Browinie

        Wójt Gminy Chełmża ogłosił trzeci przetarg na sprzedaż trzech nieruchomości w Browinie. Nieruchomości zapisane są w księdze wieczystej KW TO1T/00063918/7. Przetarg odbędzie się 21 sierpnia, wadium należy wpłacać do 17 sierpnia.

ABSOLUTORIUM i KWIATY DLA WÓJTA

         Radni Gminy Chełmża zaakceptowali wykonanie budżetu gminy za zeszły rok i udzielili absolutorium Wójtowi Jackowi Czarneckiemu. Głosowanie odbyło się w trakcie XXX  sesji w dniu 14 lipca.

TAK ZAGŁOSOWALI MIESZKAŃCY

WYBORY PREZYDENCKIE 2020’

       Wybory prezydenckie to z pewnością najważniejsze wydarzenie polityczne w Polsce w 2020 roku. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się 28 czerwca. Według danych PKW wygrał ją Andrzej Duda. Nie uzyskał jednak ponad 50 procent głosów poparcia, dlatego potrzebna była druga tura 12 lipca.

KOMUNIKAT

        Informujemy i wyjaśniamy ! W związku z licznymi telefonami od mieszkańców gminy dot. dofinansowania montażu instalacji fotowoltaicznych montowanych przez firmy oferujące swoje usługi w tym zakresie informujemy co następuje: dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych przez Gminę Chełmża ma miejsce tylko i wyłącznie w ramach inwestycji realizowanych przez Gminę Chełmża. Realizacja takiej inwestycji poprzedzona jest zawsze podpisaniem stosownej umowy z Gminą Chełmża.

Wyprawka szkolna 300zł

 • Program Dobry Start 300+ to świadczenie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów przyznawane bez względu na dochód rodziny
 • Wyprawkę może otrzymać każdy uczeń w wieku do 20 lat (z wyłączeniem uczniów zerówek i przedszkola), a w przypadku niepełnosprawności do 24 roku życia
 • Wniosek można złożyć online już od 1 lipca do 30 listopada 2020 r.
 • Przyjmowanie wniosków papierowych rozpocznie się od 1 sierpnia 2020 r. Wniosek papierowy będzie można otrzymać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chełmży przy ul. Paderewskiego 11 od 31.07.2020 r.

WAŻNE!!!

Im wcześniej rodzina złoży wniosek, tym szybciej trafi do niej świadczenie Dobry Start. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września 2020 r.

 • LGD ZG_logo zielone 3

DZIAŁAJĄ RAZEM

Aktywnie  na zrewitalizowanych terenach

        Z początkiem czerwca br. rozpoczęła się realizacja projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność). Granty zostały udzielone w ramach projektu „ Lokalne Ośrodki Włączenia Społecznego Ziemi Gotyku”.

POSTOJOWE z ZUS

           Oddziały ZUS w województwie kujawsko-pomorskim wypłaciły ponad 99 tys. świadczeń postojowych na kwotę ponad 194 mln zł. W całym kraju postojowe trafiło do  2,1 mln osób w wysokości 4,1 mld zł. Zgodnie z przepisami do świadczenia postojowego uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia.

JESTEŚ MŁODY - masz PoleDziałania !

        PoleDziałania to program skierowany do nastoletnich mieszkańców wsi, zainteresowanych działaniem społecznym, którzy chcą przeżyć przygodę z zaplanowaniem i przeprowadzeniem projektu społecznego w swojej okolicy. Prośba do dorosłych - Współpracujecie z młodzieżą, Wasze dzieci są aktywne społecznie i chciałyby nauczyć się, jak działać skuteczniej ? Powiedzcie im o Polu Działania !

 • pożyczki

PREFERENCYJNE POŻYCZKI DLA MIKROPRZEDSIĘBIORCÓW

           Mikroprzedsiębiorcy z woj. kujawsko-pomorskiego mogą skorzystać z preferencyjnych pożyczek na zasadach de minimis z 0%  na rozwój swojej firmy lub zachowanie płynności. Program pożyczkowy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Fundacji Wspomagania Wsi ma za zadanie wesprzeć przedsiębiorców w trudnej sytuacji spowodowanej epidemią COVID-19 w Polsce.

Nabór wniosków o przyznanie stypendium z funduszu stypendialnego im. Jacka Luntkowskiego

Wójt Gminy Chełmża informuje, że wnioski o przyznanie stypendium z funduszu stypendialnego im. Jacka Luntkowskiego na rok szkolny 2020/2021 można składać w terminie od 01.07.2020 r. do 30.07.2020 r. w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża przy ul. Paderewskiego 11a w Chełmży, II piętro.

Stypendium może być przyznane uczniowi szkoły ponadpodstawowej, który spełnia łącznie następujące warunki:

 1. uczy się w szkole ponadpodstawowej (liceum, technikum);
 2. jest mieszkańcem Gminy Chełmża;
 3. uzyskał z wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych wymienionych na świadectwie szkolnym średnią ocen co najmniej 4,00 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania.
 4. O stypendium może ubiegać się uczeń po ukończeniu pierwszego roku nauki.
 5. Wniosek o przyznanie stypendium składa w imieniu niepełnoletniego ucznia – rodzic (opiekun prawny), a uczeń który ukończył 18 lat – osobiście.
 6. Składając wniosek należy okazać oryginał świadectwa szkolnego za ostatni rok nauki. Świadectwo zostanie skopiowane i dołączone do wniosku przez pracownika ZEAS-u.
 7. Stypendium przyznawane jest na rok szkolny od 1 września do 30 czerwca i wynosi 150 zł miesięcznie.
 8. Stypendia przyznawane są na podstawie listy rankingowej sporządzanej na podstawie średnich ocen uzyskanych na świadectwie szkolnym. Ilość przyznanych stypendiów jest ograniczona limitem środków w budżecie Gminy Chełmża przeznaczonych na stypendia. Stypendia przyznaje się do wyczerpania limitu środków.
 9. Stypendysta, który wykazał się najwyższą średnią na liście rankingowej otrzymuje dodatkowe jednorazowe wyróżnienie w wysokości odpowiadającej kwocie miesięcznego stypendium.

Druki wniosków wydawane są w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża oraz do pobrania na stronie internetowej UG (BIP – Druki do pobrania).

Wniosek o przyznanie stypendium z funduszu stypendialnego im. Jacka Luntkowskiego

Uchwała w sprawie regulaminu przyznawania stypendiów

MÓJ PRĄD - GENERUJĘ WYDATKI

          Fotowoltaika, pompy ciepła, maty grzewcze i termoizolacja – to ogniwa XXI wieku, których instalowanie  pozwala w znaczący sposób obniżyć domowe wydatki na zużywaną energię. Program „Mój Prąd” skierowany jest do gospodarstw domowych i ma wesprzeć budowę nowych instalacji fotowoltaicznych.

DOBRY START 300 dla ucznia

          Od 1 lipca trwa nabór wniosków do programu „Dobry Start”. Świadczenie te przysługuje w wysokości 300 zł raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia 20 roku życia, a w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności do ukończenia 24 roku życia. Wsparcie w wysokości 300 zł otrzymają także uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Świadczenie jest wypłacane niezależnie od osiąganych dochodów, ponieważ nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży zachęca mieszkańców gminy do składania wniosku elektronicznie poprzez :

 • portalu empatia.mrpips.gov.pl,
 • PUE ZUS,
 • ePUAP,
 • bankowości elektronicznej.

Wnioski w formie tradycyjnej (papierowej) będą przyjmowane od 1 sierpnia. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach wypłata świadczenia nastąpi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Ostateczny termin złożenia wniosku to 30 listopad.

Świadczenie „Dobry start” nie przysługuje:

 • na dzieci uczęszczające do przedszkola,
 • na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce,
 • studentom.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Działu Świadczeń Wychowawczych i Rodzinnych: tel. 56 675-29-28 wew. 41, 34, 37.

Agnieszka Pawlak

Pielgrzymki w dobie koronawirusa

         Pielgrzymki w dobie koronawirusa - Jakich zasad trzeba przestrzegać ? Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce.

Sołtysi obradowali

          W świetlicy wiejskiej w Zajączkowie zorganizowano naradę sołtysów. Z reprezentantami sołectw spotkali się wójt, kadra kierownicza i  pracownicy referatów.

SĄ PIENIĄDZE DLA GMINY - Fundusz Inwestycji Samorządowych

        Jeszcze w tym roku do Gminy Chełmża trafi ponad 1,5 mln zł na inwestycje w ramach rządowego programu wsparcia dla samorządów.  Program w dniu 26 czerwca w  Starostwie Powiatowym w Toruniu zainaugurował sam Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

RUSZA PROGRAM STYPENDIÓW POMOSTOWYCH

        Jak każdego roku, na ambitnych i zdolnych tegorocznych maturzystów, pochodzących z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną w tym roku studia dzienne, czeka około 600 stypendiów pomostowych na I rok studiów. Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XIX edycję Programu Stypendiów Pomostowych 2020/2021. Organizacyjnie w realizację Programu włączy się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

ZUS INFORMUJE - Wnioski o tarczę tylko elektronicznie

             Wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej, w tym o świadczenie postojowe i zwolnienie z obowiązku opłacania składek, a także o dodatek solidarnościowy - można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Takie zmiany wprowadziła tarcza antykryzysowa 4.0. Na stronie ZUS jest zamieszczona instrukcja, w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. Złożenie wniosku drogą elektroniczną pozwala uniknąć błędów. Elektroniczne wnioski są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa.

KRYZYSOWE ŚWIETLICE

        Jeżeli chodzi o świetlice wiejskie Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego Gminy Chełmża podtrzymuje decyzję o zakazie wypożyczeń komercyjnych tych obiektów. Jednocześnie zezwala na wypożyczenia bezpłatne ( zebrania wiejskie, zebrania KGW, zebrania OSP i realizacja projektów unijnych) w oparciu o Zarządzenie Wójta Gminy Chełmża nr 7/13 z dnia 4 lutego 2013 r.   

Nabór kandydatów na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej

Wójt Gminy Chełmża ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sławkowie. Oferty należy składać do 8 lipca 2020 roku do godziny 15:00.

WYBORY PREZYDENCKIE

           Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 28 czerwca, a ewentualna druga tura 12 lipca. Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7-21.

BEZPIECZNĄ DROGĄ Z EKOLOGIĄ

        Z realizacją wystartował  w gminie projekt pt. „Bezpieczną drogą z ekologią” współfinansowany przez GTC AmberOne. To kolejna nowa inicjatywa CIK Gminy Chełmża. Finał projektu ma stanowić zaprojektowana i wydrukowana gra ekologiczna. Zaplanowane spotkania w ramach projektu odbywać się będą w świetlicy wiejskiej w Dźwierznie. Ich uczestnikami mogą zostać wszyscy zainteresowani mieszkańcy Gminy Chełmża, w każdym przedziale wiekowym.

PSYCHOLOG DORADZI

           Potrzebujesz pomocy, rozmowy z psychologiem - zgłoś się i skorzystaj z teleporady. W czerwcu dostępny jest dla mieszkańców gminy psycholog w każdy wtorek w godzinach od 15.00 do 17.00 pod numerem telefonu 884 109 278.

MOTYLI CZAR ... w DRZONÓWKU

       „Motyli Czar”- to tytuł projektu dofinansowanego w ramach tegorocznej edycji programu DZIAŁAJ LOKALNIE, który w najbliższym czasie zamierza zrealizować Koło Gospodyń Wiejskich w Drzonówku. Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 4,5 tys. zł.  Inicjatywa współfinansowana jest przez  przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności i partnerów gminnych, w tym przez Gminę Chełmża.

HISTORIA ZAPISANA W FILMACH

           Zachęcamy do obejrzenia cyklu filmów o Gminie Chełmża i mieszkańcach z cyklu ”30 Lat Samorządu Terytorialnego”. Filmy stanowią przegląd informacji o całej gminie, mówią o zmianach zachodzących w samorządzie  na przykładzie niektórych sołectw, o kształtowaniu się gminnej kultury i aktywizacji mieszkańców.

ODETCHNĘLI Z ULGĄ

            Egzamin i już po egzaminie ! W Gminie Chełmża 107 uczniów przystąpiło do egzaminu ośmioklasisty. Egzamin pisali uczniowie ze szkół w Grzywnie, Kończewicach, Sławkowie i Zelgnie. Egzamin ósmioklasisty sprawdza, w jakim stopniu uczniowie klas ósmych spełnili wymagania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

ZADZIAŁAJĄ LOKALNIE

          „Motyli Czar” -  to tytuł projektu, którego realizatorem będzie Koło Gospodyń  dofinansowanego przez Polsko Amerykańską Fundację Wolności w Programie Działaj Lokalnie, w wysokości 4500,00 zł. Wnioskodawcą i realizatorem zadania jest KGW z Drzonówka. W najbliższych miesiącach planuję się przeprowadzenie trzech warsztatów tematycznych, sesji fotograficznej oraz wycieczki. Każde działanie odpowiadać będzie głównej idei zadnia, jakim jest motyl. W lipcu odbędzie się warsztat ogrodniczy, podczas którego powstanie przestrzenna ozdoba w kształcie motyla, wypełniona kwiatami. Stanie się ona piękną wizytówką gminnej miejscowości. W sierpniu dzięki życzliwości lokalnej krawcowej oraz CIK Gminy Chełmża zostaną uszyte ogromne, motyle skrzydła, w których uczestnicy zadania wezmą udział podczas pamiątkowej sesji fotograficznej. Następnie, we wrześniu odbędą się warsztaty z  profesjonalną twórczynią rękodzieła, która poprowadzi warsztat malowania drewnianych, przestrzennych motyli. Zakończeniem inicjatywy będzie wycieczka do motylarni. Informacje o warsztatach oraz ich efektach będą zamieszczane na facebooku Sołectwa Drzonówko. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w projekcie!

ZMIANY W DOŻYWIANIU UCZNIÓW

          Od 1 września br. Gmina Chełmża wprowadza zmiany w zakresie dożywiania uczniów w gminnych szkołach. Zlikwidowana zostaje kuchnia w Szkole Podstawowej w Sławkowie. Gotowanie obiadów dla uczniów z wszystkich szkół w gminie przejmuje  kuchnia w Szkole Podstawowej w Zelgnie, która w roku szkolnym 2020/2021 poszerza swoją działalność. Z kuchni w Zelgnie wyjadą każdego dnia ciepłe posiłki do wszystkich szkół w gminie. Dzięki temu wszyscy uczniowie  skorzystają z tego samego standardu dożywiania, a szkoły nie będą już korzystały z posiłków przygotowanych przez firmę cateringową - informuje Kierownik ZEAS-u Katarzyna Podlaszewska. Nowa formuła dożywiania w gminnych szkołach została podyktowana między innymi rosnącymi kosztami utrzymania kuchni i stołówek szkolnych oraz koniecznością racjonalnego wykorzystania zatrudnionej w nich kadry.  Jak wynika z wyliczeń, w roku 2019  średni koszt ugotowania jednego obiadu w szkole – bez wkładu do kotła, czyli wydatków na produkty żywnościowe – wyniósł 69,53 zł !
Kuchnia w Szkole Podstawowej w Zelgnie posiada na tyle odpowiednio duże zaplecze, że jest w stanie gotować obiady dla wszystkich uczniów z terenu gminy. Poza tym, pod względem logistycznym łatwiej będzie rozwozić posiłki do innych szkół tylko z jednej kuchni - uzasadnia Katarzyna Podlaszewska.
 
K. Orłowska

 

RUSZAJĄ INICJATYWY

DZIAŁAJ LOKALNIE 2020'

       Kolejne granty  w ramach Lokalnego Konkursu Grantowego rozdysponował Ośrodek Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie. Jest to program partnerski gmin Chełmża, Grudziądz, Lisewo, Książki i Wąpielsk współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

KUJAWSKO-POMORSKI e-bazarek

         Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie prowadzi platformę internetowa e-bazarek. Jej celem jest umożliwienie bezpłatnego wystawienia ogłoszenia o sprzedaży i promocji produktów oferowanych głównie przez kujawsko-pomorskich producentów, rolników, Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedsiębiorców rolnych.

TRWA NABÓR NA RACHMISTRZA SPISOWEGO

          Od 15 czerwca do 8 lipca w urzędach gmin trwa nabór na rachmistrza do Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Spis przeprowadzany zostanie w okresie od 1 września do 30 listopada br. Jeśli Państwo chcieliby pracować jako rachmistrze spisowi, to należy złożyć kwestionariusz zgłoszeniowy.

Niedziela z Honorami

          W Bazylice konkatedralnej w Chełmży w niedzielę 14 czerwca br. miała miejsce uroczystość wręczenia  Złotych Odznak przyznanych przez Kapitułę Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej Odznaki Św. Floriana Mazovia. Praca, zaangażowanie i oddanie strażaków jest cenione przez wszystkich. Tegoroczne strażackie święto z racji zaistniałych okoliczności było zupełnie inne - bez tradycyjnego ceremoniału. Dlatego uroczysta msza św. w Bazylice w intencji strażaków z Gminy stała się wyjątkową okazją, aby uhonorować tych najbardziej zasłużonych. Do pocztu wyróżnionych  przez Kapitułę Stowarzyszenia z okazji święta Strażaka dołączyli zasłużeni druhowie z gminy: Franciszek Piróg, Henryk Śmiałek, Anatol Wiercioch, Edward Kaniecki i kapelan gminnych strażaków ks. kan. Zbigniew Koślicki. Złotymi Odznakami nadanymi przez Kapitułę Stowarzyszenia w 100. Rocznicę odzyskania niepodległości uhonorowani zostali Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki i Proboszcz chełmżyńskiej parafii ks. Kan. Krzysztof Badowski. Złotą Odznakę jako Votum otrzymała Bazylika konkatedralna Świętej Trójcy w Chełmży. Wręczenia odznak dokonali przedstawiciele Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej Odznaki Św. Floriana Mazovia w osobach -  mjr Wiesław Fleszar i płk Michał Fałat. Wręczone Odznaki to akcent nawiązanej wcześniej  współpracy Gminy Chełmża i Parafii w Chełmży z Gminą Grodzisko Dolne. Dotychczas odbyte dwie wizyty przedstawicieli Gminy Chełmża w Grodzisku Dolnym i obecna wizyta przedstawicieli Grodziska w Gminie Chełmża i w Parafii rokują przyszłą i pomyślną współpracę partnerów. Na pewno jednym z większych przedsięwzięć będzie odłożony na rok przyszły przyjazd do Gminy Chełmża grodziskich „turków”. Inicjatorem nawiązania wspomnianej współpracy jest Henryk Śmiałek, mieszkaniec Gminy Chełmża, którego korzenie rodzinne sięgają województwa podkarpackiego.
          Uroczysta msza św. w Bazylice odbyła się w obecności strażaków z Gminy, w tym pocztów sztandarowych z OSP Zelgno, OSP Skąpe, OSP Grzegorz i OSP Kuczwały. Ta uroczystość dedykowana była wszystkim strażakom z Gminy Chełmża, którzy w codziennej służbie wykazują się odwagą i bohaterstwem. Idą tam, skąd inni uciekają - często z narażeniem swojego życia i zdrowia. Ich ogromną pracę cenią wszyscy i nic w tym dziwnego. To właśnie strażacy o każdej porze dnia i nocy pędzą z pomocą, aby ratować ludzi ze zmiażdżonych aut czy bronić mienie zniszczone przez żywioły . I tak każdy dzień stawia przed Rycerzami świętego Floriana coraz bardziej odpowiedzialne zadania, motywując do kolejnych wyzwań.
 

K.Orłowska

Foto:K.Orłowska

 

 • PART_1591780461414
 • DSC_0039
 • DSC_0043
 • DSC_0048
 • DSC_0057
 • DSC_0059
 • DSC_0062
 • DSC_0066
 • DSC_0067
 • DSC_0069
 • DSC_0072
 • DSC_0073
 • DSC_0077
 • DSC_0081
 • DSC_0082
 • DSC_0087
 • DSC_0091
 • DSC_0094
 • DSC_0100
 • DSC_0105
 • DSC_0108
 • DSC_0111
 • DSC_0114
 • DSC_0119

"MOJA WODA" - DOFINANSOWANIE DOMOWYCH RETENCJI

          Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach nowego programu „Moja Woda” w kwocie do 5 tys. zł dotacji dofinansuje przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu 2020 roku. Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 roku.

MIĘDZYPOKOLENIOWA REWITALIZACJA

         Tereny zrewitalizowane w miejscowościach: Kończewice, Mirakowo i Zalesie znowu ożyją. Z udziałem mieszkańców tych miejscowości ruszają tutaj projekty grantowe pt. ”Lokalne ośrodki włączenia społecznego Ziemi Gotyku”. Projekty  realizowane są w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Chełmża na lata 2017-2023.

FUNDUSZ ALIMENTACYJNY - ZMIANY

           Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży informuje o zmianach w funduszu alimentacyjnym.  Od 1 października br. wzrasta do kwoty 900,00 zł kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Obecnie próg dochodowy wynosi 800,00 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie.

PRZEWODNIK PO ŚWIADCZENIACH - CO? GDZIE? KIEDY?

         Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży informuje, iż terminy składania wniosków o ustalenie prawa do świadczeń są takie same jak w ubiegłym roku. Informacje dotyczące zasad przyznawania i wypłacania świadczeń: wychowawczych, „Dobry start 300 dla ucznia”, rodzinnych i funduszu alimentacyjnego w nowym okresie zasiłkowym 2020/2021 udzielane są przez pracowników Działu Świadczeń Wychowawczych pod nr tel. 56 675 29 28 wew. 41; 535 872 538 i Rodzinnych pod nr tel. 56 675 29 28 wew. 34 lub 37; 535 432 894.

SENIORZY ! CZAS NA AKTYWNOŚĆ

         Gmina Chełmża w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim rusza z trzecią edycją programu  profilaktyki zdrowotnej "Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim". Program adresowany jest do seniorów powyżej 60 r.ż. zamieszkałych na terenie Gminy Chełmża.

BĘDĄ KOLONIE NAD MORZEM

           Gmina Chełmża  już po raz kolejny ma okazję  współpracować z Warmińsko-Mazurskim Związkiem Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych przy organizacji wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Tym razem jest  możliwość skierowania 40 - osobowej grupy dzieci rolników w wieku – na dzień wyjazdu -  ukończone 8 lat, a nie ukończone 16 lat. Miejsce pobytu to Łeba nad polskim Bałtykiem.

Szkolenie! Zostań Dziennym Opiekunem!

Lubisz pracę z małymi dziećmi? Chciałbyś, żeby twoja praca była twoją pasją? Zostań opiekunem dziennym! Drogą do zrealizowania marzenia o pracy z dziećmi jako opiekun dzienny jest udział w szkoleniu kwalifikacyjnym.
Do 9 czerwca 2020 r. przyjmowane są zgłoszenia kandydatów na szkolenie. Żeby wziąć w nim udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny do pobrania poniżej) i wraz z niezbędnymi załącznikami przesłać go na adres: Urząd Gminy Chełmża, ul. Wodna 2, 87-140 Chełmża lub wysłać na adres e-mail: info@gminachelmza.pl.

ŚWIETLICOM WIEJSKIM STOP!

        W dniu 03 czerwca br. Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego Gminy Chełmża w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców gminy podjął decyzję o nieuruchamianiu świetlic wiejskich do 15.06.br. Kolejny komunikat w przedmiotowej sprawie zostanie ogłoszony przed upływem terminu.

 

Z MYŚLĄ O NAJMŁODSZYCH

            Tegoroczny Dzień Dziecka był na pewno inny niż wszystkie do tej pory. Nie było i jeszcze jakiś czas nie będzie  tłumów maluchów  na barwnych festynach i piknikach organizowanych przez gminę, szkoły i sołectwa, w tym i  z okazji Dnia Dziecka. Jednak jak się okazuje, w tym dniu miłych niespodzianek dla najmłodszych nie zabrakło.

Nowe laptopy i tablety do zdalnej nauki

           Gmina Chełmża otrzymała 60.000 zł grantu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Oś I Powszechny dostęp do szybkiego internetu Działanie 1.1 Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach „ZDALNA SZKOŁA”. W ramach dofinansowania zakupiono 22 laptopy i 5 tabletów za kwotę 60.734,94 zł. Wsparciem zostały objęte: Szkoła Podstawowa w Grzywnie, Szkoła Podstawowa w Kończewicach i Szkoła Podstawowa w Zelgnie.

Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Drogie Dzieci !


         Z okazji Waszego Święta pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia, spełnienia marzeń, uśmiechu i beztroskiej zabawy. Niech Wasze życie wypełnia miłość i przyjaźń, a każda chwila będzie wyjątkowa, pełna życzliwości i radości. Niech Wasze dzieciństwo będzie piękne, kolorowe i trwa jak najdłużej !

URODZINOWA SESJA

          30 lat temu powstał samorząd terytorialny, na czele którego stanęli ludzie, którzy podjęli szereg działań po to, by służyć ludziom. Powstała Gmina Chełmża, która ma swoją codzienność ,symbole i biało-zielone barwy, które od samego początku towarzyszą tej wspólnocie –  herb z mieczem i pastorałem razem skrzyżowane między trzema gwiazdami ( herb wsi Grzywna Biskupia), zatwierdzone w 1998 roku. Dzisiaj samorząd Gminy dziękuje za 30 lat służby podczas uroczystej XXVII sesji Rady Gminy Chełmża.

Utylizacja azbestu

          Rusza kolejna edycja naboru wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć w zakresie demontażu, transportu oraz unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest. O pomoc mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości na terenie Gminy Chełmża, ujętej w inwentaryzacji obiektów zawierających azbest. Dotacja obejmuje koszt usunięcia oraz utylizacji materiałów azbestowych, nie pokrywa za to wydatków związanych z położeniem nowego pokrycia dachowego. Dofinansowanie pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wnioski będą realizowane zgodnie z kolejnością ich złożenia i do wysokości środków  przyznanych na ten cel na rok 2020. Prace polegające na demontażu, odbiorze, transporcie i unieszkodliwianiu odpadów zawierających azbest będą realizowane przez uprawniony podmiot wybrany przez Urząd Gminy w Chełmży zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych.
Wnioski wraz z załącznikami i oświadczeniami należy składać w Urzędzie Gminy Chełmża od 28 maja do 15 czerwca 2020 r. Formularz dostępny jest w Urzędzie Gminy Chełmża oraz na stronie internetowej www.bip.gminachelmza.pl  w zakładce „druki do pobrania – Ochrona Środowiska”. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 56 675 60 76 lub 77 wew. 50.

Wspominamy… Zasłużyli się dla Gminy Chełmża

          Gminę tworzą przede wszystkim ludzie. 30 Lat Samorządu Terytorialnego - w tym pełnym wspomnień i refleksji czasie dla Gminy Chełmża i jej mieszkańców pamiętamy o  lokalnych samorządowcach, którzy odeszli w minionych  latach. Przez lata swojego życia byli związani z biało-zielonymi  barwami Gminy w różnych rolach.

30 lat Gminy Chełmża !

         Biblioteki gminne razem z Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża zorganizowały akcję promującą 30 - lecie samorządu terytorialnego poprzez akcję terenową KULTURA NA ROWERZE. W dniach poprzedzających datę 27 maja  ( 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory do rad gmin ) panie z instytucji kultury  wyposażone w maseczki ochronne oraz rękawiczki objeżdżają miejscowości w gminie rozdając gminne biało- zielone gadżety z okazji  jubileuszu.

Trwa budowa sieci światłowodowej

        W Gminie Chełmża firma NEXERA buduje sieć światłowodową o wysokiej przepustowości (min. 100 Mb/s) w ramach rządowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Cała sieć NEXERY w pięciu województwach obejmie ponad 530 000 gospodarstw domowych i umożliwi dostęp do szybkiego Internetu, usług telekomunikacyjnych oraz telewizji cyfrowej. Ponad 311 000 gospodarstw domowych oraz ponad 2 900 szkół zostanie objętych naszą siecią dzięki dofinansowaniu ze środków UE.

W celu szybkiej budowy sieci, potrzebna jest zgoda właścicieli działek na poprowadzenie przez nie sieci. Pesel może być zastąpiony datą urodzenia.

Więcej informacji znajdą Państwo na: www.nexera.pl lub bezpośrednio przedstawiciela firmy: Damian Szopiński, tel. 691 442 419 E-mail dszopinski@iris-telecommunication.pl

27 Maja – UCZCIJMY TEN DZIEŃ!

           Wywieśmy biało zielone flagi – symbol naszej lokalnej wspólnoty – GMINA CHEŁMŻA. Dokładnie 27 maja bieżącego roku  mija 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Niechaj nasza Gmina w tym szczególnym dniu będzie wyjątkowo odświętna - cała biało-zielona !

30 Lat Samorządu - KIEDYŚ I DZIŚ

         Na przestrzeni 30 lat Samorządu sporo się w Gminie Chełmża zmieniło. Warto teraz pokazać te zmiany, dlatego też zapraszamy do udziału w gminnej akcji foto - KIEDYŚ I DZIŚ.

30 Lat Samorządu - trwa konkurs

          Trwa konkurs na hasło krzyżówki z okazji 30 - lecia Samorządu Terytorialnego. Zgadywać hasła mogą zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Organizatorem konkursu jest Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

JUBILEUSZ W BIAŁO-ZIELONYCH BARWACH

        27 MAJA  obchodzimy  Dzień Samorządu Terytorialnego. Mija 30 lat od momentu utworzenia samorządów, uznawanego za  jeden z największych sukcesów wolnej Polski. Przy takim jubileuszu rodzi się zasadnicze pytanie, co najbardziej odmieniło Gminę Chełmża ?

 • dąb

100 urodziny Jana Pawła II

          Dokładnie urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, miasteczku położonym ok. 50 km od Krakowa. W tym roku obchodziłby 100 urodziny. Pamięć o zmarłym dokładnie 15 lat temu Janie Pawle II wśród Polaków jest wciąż żywa.  Decyzją Sejmu RP rok 2020 jest „Rokiem Świętego Jana Pawła II”.

RADNI OBRADOWALI ZDALNIE

       Dokładnie 28 kwietnia br. na prawie równy miesiąc przed obchodami 30 Lat Samorządu Terytorialnego odbyło się pierwsze, zapewne historyczne, zdalne posiedzenie Rady Gminy Chełmża. Rozpoczęto od obrad Komisji wspólnych, na których zapoznano się z jednym sprawozdaniem oraz zaopiniowano cztery projekty uchwał.

ULIC W GMINIE PRZYBYWA

         „Na Cyplu” i „Turystyczna” – to nazwy ulic, które  pojawiły się na terenie miejscowości Zalesie. W części Zalesia, gdzie nazwano nowe ulice,  istnieją jeszcze  nieliczne budynki, a bezpośrednio nad jeziorem znajduje się gminny teren rekreacyjny dla wędkarzy. Gmina częściowo wybudowała do tej pory tutaj drogę na ulicy „Na Cyplu” i „Turystycznej”. Dzięki nowym nazwom ulic, będzie można nadać  numery porządkowe dla nieruchomości wzdłuż nazwanych ulic.

 • witr-2

ODPUST BŁ. JUTY W BIELCZYNACH

          W tym roku w dzień odpustu Bł. Juty do sanktuarium w Bielczynach z racji panującej pandemii nie przybędzie tradycyjna od wielu lat piesza pielgrzymka pątników. Nie odbędą się także inne imprezy towarzyszące odpustowi. Jak parafia w Chełmży informuje, tegoroczny odpust ku czci bł. Juty odbędzie się w najbliższy  wtorek, 12 maja.

DOTACJE RATUJĄCE MIEJSCA PRACY

           Mikrogranty to dotacje inwestycyjne w wysokości do 60 tys. zł adresowane do małych i średnich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Mogą stanowić nawet 95 proc. wartości przedsięwzięcia. W ramach tego narzędzia wsparcie otrzymają małe sklepy, piekarnie, punkty apteczne - za pomocą mikrodotacji w wysokości do 2 tys. złotych na zakup urządzeń filtrujących powietrze.

POŻYCZKI NA PRZETRWANIE

           Bardzo korzystne pożyczki obrotowe Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy ma w ofercie cały czas. Teraz dostosował ten produkt do nowej sytuacji. Można wziąć do 150 tys. złotych na 2,44-2,84 proc. na 3-5 lat. W pakiecie bardzo uproszczona procedura składania wniosków i półroczna karencja w spłacie rat kapitałowych.

ŚWIĘTO BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK

         Dzisiaj 8 maja w całej Polsce obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Dzisiejsze biblioteki są przede wszystkim źródłem wiedzy, rozrywki i kultury dla osób w każdym wieku. To także miejsca magiczne i otwarte dla wszystkich.

PSYCHOLOG DORADZI

            Masz problemy, jesteś samotna/y, boisz się, martwisz, nie masz motywacji - skorzystaj z bezpłatnej pomocy doświadczonego psychologa. Z inicjatywy Wójta Gminy Chełmża Jacka Czarneckiego z dniem 5 maja 2020 r. zostaje uruchomiony bezpłatny telefoniczny dyżur psychologa dla mieszkańców Gminy Chełmża. Dyżur pod numerem telefonu 884 109 278 w godzinach od 15.00 do 17.00 w każdy wtorek danego  miesiąca.

 • unnamed

ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW !

          Dzisiaj  4 maja obchodzimy "Dzień Strażaka" ! To święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też w swoisty sposób piękną służbę. W myśl strażackiej dewizy -  „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

30 lat SAMORZĄDNOŚCI ! CZAS NA REFLEKSJE

           27 maja obchodzić będziemy 30. rocznicę pierwszych w Polsce demokratycznych wyborów, wyborów samorządowych. Tę ważną dla naszego samorządu lokalnego datę chcemy godnie uczcić. Jednym z pomysłów jest okolicznościowe majowe wydanie Gazety Gminy Chełmża KURENDA, która z mieszkańcami gminy jest już od września 1997 roku !

DZIEŃ FLAGI RP

         2 maja przypada Dzień Flagi RP. Uczcijmy go ! Zapraszamy mieszkańców naszych miejscowości do wywieszenia Biało-Czerwonej, która jest symbolem wspólnoty i nadziei. Symbole narodowe są wyjątkowym elementem przestrzeni.

DOTACJE DLA PARAFII

          Po marszałkowskie dotacje po raz kolejny  sięgnęły parafie z naszej gminy. Bez wsparcia zewnętrznego remonty i renowacje obiektów sakralnych byłyby trudne, a działania konserwatorskie prawie niemożliwe.

EDUKACJA I SPACER W JEDNYM

          Podczas spacerów nad jeziorem Chełmżyńskim w miejscowości Zalesie  będzie można się dokształcić. Powstanie  tutaj ścieżka edukacyjna, która będzie miała ponad 3 kilometry długości. Na jej budowę gmina w najbliższym czasie  dokona wyboru wykonawcy. „Budowa ścieżki edukacyjnej nad Jeziorem Chełmżyńskim w miejscowości Zalesie” to inwestycja, która zostanie zrealizowana z udziałem środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZIT Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

PŁATNOŚCI W KASIE

          Z dniem 5 maja br. przywrócone zostają płatności w kasie Urzędu Gminy Chełmża, ul. Wodna 2. Kasa dostępna będzie codziennie w godz. 8.00 – 12.00.

TWÓJ DZIELNICOWY

         Dzielnicowy pełni ważną rolę we współpracy z mieszkańcami. Często mówimy o nim ,,policjant pierwszego kontaktu''. W swojej codziennej pracy poprzez bezpośredni kontakt z obywatelami odgrywa rolę łącznika między Policją, a społeczeństwem. Zadanie dzielnicowego to wspieranie mieszkańców w ich lokalnych problemach, ale  także aktywizacja społeczeństwa do angażowania się w poprawę bezpieczeństwa lokalnego.

Sprzedaż nieruchomości w Browinie

        Wójt Gminy Chełmża ogłosił II przetarg na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości w Browinie. Ogłoszenie dotyczy sprzedaży czterech działek o wielkości od 501 do 615 m2 każda. Termin planowanego przetargu 26 maja, wadium należy wpłacać do 20 maja.

PSYCHOLOG RADZI

Czas epidemii koronawirusa – co robić, aby nie poddać się złym emocjom
        

          Po pierwsze należy zaakceptować sytuację jako taką, której nie możemy zmienić. Zamiast poddawać się uczuciu bezsilności, skupmy się na rzeczach, na które mamy wpływ.  Wiele osób w tym czasie doświadcza lęku. Jest to jak najbardziej naturalna reakcja, W tej chwili ten lęk dzielą z nami ludzie na całym świecie. Lęk może pomóc, natomiast panika szkodzi.

JAK DOKONAĆ WPŁATY ZA ODPADY

Przypominamy !

         Dokonując płatności za odbiór odpadów komunalnych informujemy, że wpłaty w banku, na poczcie lub elektronicznie  należy dokonywać na  indywidualny rachunek bankowy. Informacja o indywidualnych rachunkach udzielana jest pod numerem telefonu (56) 675 60 76 wew. 42. Jednocześnie informujemy, że dotychczas nadane indywidualne rachunki bankowe nie uległy zmianie.

TARCZA ANTYKRYZYSOWA dla NGO-sów

       Organizacje pozarządowe mogą skorzystać z pakietu rozwiązań przygotowanych na czas epidemii koronawirusa. Jeżeli jesteś organizacją pozarządową i potrzebujesz wsparcia w realizacji celów statutowych? Te rozwiązania są dla Ciebie!

REAGUJEMY NA PRZEMOC

          Każda osoba, która doznaje przemocy lub jest jej świadkiem, może bezpiecznie i w zaufaniu zgłosić ten fakt pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży. Należy dzwonić pod numer telefonu: 56 6756019 w godzinach od 7.00 do 15.00 jak również w godzinach od 7.30 do 19.30 pod nr telefonu: 535432538, 535432696, 535432907.

POWRÓT DO NORMALNOŚCI - NOWE ZASADY

           Cztery etapy powrotu do normalności - Rząd wprowadza nowe zasady, które zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia. Obowiązek zakrywania ust i nosa nie krócej, niż do czasu wynalezienia szczepionki.

STOP WYDATKOM SOŁECKIM

           Drodzy Mieszkańcy! Informujemy, że do  odwołania wstrzymane zostają wszelkie wydatki sołeckie. W związku z zaistniałą sytuacją sanitarno–epidemiologiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa  (wywołującego COVID-19)  wstrzymane zostają w  roku 2020 wydatki sołectw z Funduszu Sołeckiego zaplanowane na zakup wyposażenia świetlic oraz organizację imprez.

GOSPODARSTWO ROLNE - KIEDY MASECZKA

Noszenie maseczki ochronnej w gospodarstwie rolnym - wyjaśniamy

            Obowiązek zakrywania nosa i ust nie dotyczy rolników podczas pracy w gospodarstwie rolnym czy też podczas przebywania na terenie prywatnym wokół domu. Rozporządzenie, które wprowadza od 16 kwietnia 2020 r. obowiązek zakrywania nosa i ust, stanowi między innymi o wykonywaniu tego obowiązku w miejscach ogólnodostępnych, za które uznać należy miejsca o publicznym charakterze tj. dostępne dla nieograniczonej liczby osób, np. obiekty handlowe i usługowe.

SZYJEMY MASECZKI OCHRONNE

           Z chwilą wejścia obowiązku noszenia maseczek ochronnych  w miejscach publicznych z dnia na dzień rośnie na nie zapotrzebowanie. Również w naszej gminie pracownicy instytucji kultury, szkół i mieszkańcy szyją codziennie maseczki, które trafiają  do mieszkańców gminy. Docelowo ma zostać uszyte 10 tys. takich maseczek.

KTO NOSI TEN NIE ROZNOSI

         PAMIĘTAMY! Od jutra 16 kwietnia br. w miejscach publicznych nosimy maseczki. Obowiązek noszenia maseczek obowiązuje na terenie całego kraju. Jednak, aby maseczka spełniała w pełni swoją rolę, to powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach: jak maseczkę prawidłowo założyć i nosić, jak maseczkę pielęgnować.

POMOC OFEROWANA PRZEDSIĘBIORCOM

          Wielu przedsiębiorców zastanawia się dzisiaj co zrobić, by utrzymać swoją firmę na rynku. Zmusiła ich do tego obecnie trudna sytuacja dla naszej gospodarki związana z pandemią COVID-19. Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy - spółka samorządu województwa oferuje niskoprocentowe pożyczki z funduszy unijnych.

 • DSC_0440

Z najlepszymi życzeniami

RADOSNEGO ALLELUJA !

         Niedziela Wielkanocna to najważniejsze święto chrześcijańskie. To pamiątka Zmartwychwstania Chrystusa, który w tym dniu zwyciężył nad śmiercią i grzechem, przynosząc ludziom szansę na zbawienie. Głównie te święta kojarzą nam się z kolorowymi pisankami oraz smacznymi, tradycyjnymi potrawami. Życzenia radosnego świętowania mieszkańcom Gminy Chełmża i nie tylko przekazują lokalni samorządowcy.

UWAGA! USTA I NOS ZASŁANIAMY OBOWIĄZKOWO

KORONAWIRUS: nowe informacje i nowe zalecenia

          Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużone zostają obowiązujące wszystkie dotychczasowe zasady bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.

IDĄ ŚWIĘTA - CZAS NA LEKTURĘ

Zachęcamy do lektury świątecznego  numeru KURENDY
         Z uwagi na zaistniałą sytuację  zagrożenia epidemiologicznego w dystrybucję bieżącego numeru KURENDY nie angażowaliśmy jak zawsze Sołtysów wsi. Stąd gazeta za pośrednictwem Urzędu Gminy tym razem trafiła tylko do miejscowości, w których są sklepy.

TARCZA ANTYKRYZYSOWA - konkretne wsparcie z ZUS

         Zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe czy brak opłaty prolongacyjnej – to tylko niektóre rozwiązania prawne realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania prawne przewidują m.in. zwolnienie małych firm, zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku.

ZAKAZ WSTĘPU DO LASU

        W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Zamknięte pozostają też parki narodowe.

POMAGAMY MIESZKAŃCOM

       Strażacy z naszej gminy służą pomocą w czasie epidemii. Na wsparcie mogą liczyć potrzebujący mieszkańcy. Chodzi przede wszystkim o codzienne potrzeby. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Zelgna, Kończewic i Zajączkowa zaangażowały się w dostarczenie do domów mieszkańców blisko 8 ton paczek żywnościowych CARITAS.

Prawa do zasiłku rodzinnego

        Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży informuje, iż osoby, które utraciły pracę, wyrejestrowały własną działalność gospodarczą bądź straciły prawo do zasiłku lub stypendium dla osób bezrobotnych mogą ubiegać się o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego na swoje dzieci uczące się do 21 roku życia. Zasiłek rodzinny nie przysługuje studentom. Aby otrzymać świadczenie dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 674,00 zł. Jeżeli w rodzinie jest dziecko legitymujące się orzeczenie o niepełnosprawności kryterium dochodowe wynosi 764,00 zł. Wysokość zasiłku rodzinnego miesięcznie wynosi:

 • 95,00 zł, na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia,
 • 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia,
 • 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia.

Wnioski można składać elektronicznie za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia. Wzory wniosków dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin-aktualizacja-na-dzien-29052018-r-do-stosowania-takze-na-okres-20182019

Informacje dotyczące zasad przyznawania i wypłacania świadczeń rodzinnych udzielane są przez pracowników Działu Świadczeń Rodzinnych tel. 56 675 29 28.

Agnieszka Pawlak

GRUNTY NA SPRZEDAŻ - DZIAŁKI POD DOM

         Marzysz o własnym domu? Jest okazja – możesz kupić działkę budowlaną i zamieszkać w Gminie Chełmża. Dokładna lokalizacja to miejscowość Browina. Do sprzedaży pozostają tutaj cztery gminne nieruchomości.

 • Browina-działki budowlane
 • Browina-działki budowlane2

ROLNIKU! ZADBAJ O SIEBIE I WŁASNE GOSPODARSTWO

        Jak zadbać o siebie i swoje gospodarstwo w obliczu koronawirusa ?  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zamieściła na swojej stronie listę rekomendacji działań, które mają ochronić zdrowie i życie.

KORONAWIRUS - Rząd wprowadza nowe obostrzenia!

         Limit osób w sklepie oraz godziny dla seniorów. Rząd wprowadza również inne ograniczenia dotyczące punktów handlowych i usługowych. Zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne czy piercingu. Ograniczenia będą obowiązywały od 1 kwietnia br.

PRZETRWAJMY EPIDEMIĘ KORONAWIRUSA

         Trudna i niecodzienna obecnie sytuacja, spowodowana epidemią koronawirusa dotkliwie doświadcza NAS mieszkańców Gminy Chełmża stanowiąc ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Wszyscy oczekujemy na powrót do normalnego, codziennego życia. Zarówno wszystkie starsze jak i młodsze osoby, młodzież i dzieci. Jednak wspólnie musimy przetrwać ten trudny czas dostosowując się do codziennych ograniczeń i przeciwwskazań.

PSYCHOTERAPEUCI DEKLARUJĄ POMOC

         Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej gotowe jest do udzielania bezpłatnego telefonicznego wsparcia psychologicznego w czasie kryzysu epidemiologicznego. Pomoc dostępna jest dla wszystkich osób. Chcąc skorzystać z bezpłatnych konsultacji należy : 1. Wybrać terapeutę 2. Sprawdzić dzień i godzinę kiedy jest on do dyspozycji 3. Wysłać sms z prośbą o umówienie się 4. Uzyskać potwierdzenie porady.

Niedostępność PSZOK'u i kasy ZGK

Działając na podstawie Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem  i zwalczaniem  COVID -19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ( Dz.U. 2020 poz. 374), Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca  2020 r.  w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej  stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. 2020 poz. 433) oraz dalszymi  ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa  informuję, że:
 
OD 28 MARCA 2020 r. do 11.04.2020  Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) będzie nieczynny.

Dodatkowo informuję, że: od dnia 30.03.2020 do 10.04.2020 kasa zakładu będzie nieczynna. W powyższym okresie nie będzie prowadzona sprzedaż worków do selektywnej zbiórki odpadów. W pilnych przypadkach proszę o kontakt telefoniczny pod nr:
56 675 22 06 lub mailowym: zgk@zgk-chelmza.pl .

Przepraszamy za utrudnienia.

                                Prezes Zarządu
                                Piotr Zuba

 

UWAGA! WAŻNY KOMUNIKAT!

       RZĄD WPROWADZA KOLEJNE OBOSTRZENIA  W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM. BĘDĄ ONE OBOWIĄZYWAŁY NAS WSZYSTKICH OBYWATELI do 11.04.2020 r.

KOMUNIKAT! STAN EPIDEMII

         W dniu 20.marca 2020 roku Premier Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił stan EPIDEMII na terenie Polski. STAN EPIDEMII – sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań, przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Stan epidemii wprowadza surowe przepisy niż te wynikające ze stanu zagrożenia epidemicznego

GMINNA LECZNICA INFORMUJE

          Informujemy pacjentów Samodzielnego Publicznego Ośrodka Zdrowia w Zelgnie o zmianach organizacji pracy i funkcjonowania placówki, które mają związek  z panującą pandemią koronawirusa. Zmiany reguluje Zarządzenie wydane przez Kierownika Zakładu obowiązujące od 16 marca br.

Zmiana w sposobie odczytu stanu wodomierzy

Szanowni Państwo,

W związku z zaistniałą sytuacją dot. występowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przypadków zachorowań na COVID-19 wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (KORONAWIRUS)

Zakład Usług Komunalnych WODKAN Sp. z o.o. w Nowej Chełmży

informuje, że:

 • inkasenci Spółki nie będą wchodzić do mieszkań w celu dokonania odczytu wodomierzy i pobrania opłat za wodę i ścieki;
 • rzeczywiste odczyty wodomierzy prosimy zgłaszać WYŁĄCZNIE telefonicznie pod nr 56/6756657, 531722700, na adres e-mail: wodkan@gminachelmza.pl lub poprzez stronę www.wodkan.gminachelmza.pl (nie dotyczy nieruchomości wyposażonych w wodomierze z nakładkami umożliwiającymi odczyt radiowy);
 • faktury będą wystawiane na podstawie odczytu radiowego, podanego stanu rzeczywistego odczytu wodomierza przez odbiorcę usługi, a w przypadku niepodania wskazania wodomierza opłata za zużytą wodę i odprowadzone ścieki naliczona zostanie w formie szacunkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami;
 • faktury doręczane będą przez inkasenta lub listownie, albo pocztą elektroniczną w przypadku jeżeli został złożony formularz zgody na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej;
 • punkt podawczy czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 9.30 w budynku na ul. Paderewskiego 11 (I piętro) wyłącznie w celu załatwienia niezbędnych spraw związanych z dostarczeniem wody i odprowadzaniem ścieków;
 • płatności prosimy dokonywać na nasze konto bankowe nr 68 2030 0045 1110 0000 0226 2570 (ograniczenie bezpośrednich płatności w biurze podawczym).

Pragniemy również poinformować, że powyższa sytuacja nie wpłynie na zapewnienie ciągłości dostaw wody, a także odbioru ścieków.

Konkurs ofert na opiekuna dziennego

       Wójt Gminy Chełmża ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania ORGANIZACJA I ZAPEWNIENIE OPIEKI NAD DZIEĆMI W WIEKU DO LAT 3 SPRAWOWANEJ PRZEZ DZIENNEGO OPIEKUNA W MIEJSCOWOŚCI NAWRA w ramach projektu „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” finansowanego ze środku Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020 Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komunikat w sprawie funkcjonowania jednostek na ul. Paderewskiego

Komunikat w sprawie funkcjonowania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Zakładu Usług Komunalnych „Wod-Kan” Sp. z o.o.

Szanowni mieszkańcy

W związku z ograniczeniem osobistych wizyt w jednostkach organizacyjnych Gminy Chełmża znajdujących się w budynku przy ul. Paderewskiego 11a informujemy, że od czwartku 19.03.2020 r. funkcjonujemy według następujących zasad:

1. dokumenty lub wnioski można składać codziennie w Punkcie Podawczym uruchomionym na I piętrze budynku zgodnie z poniższym harmonogramem dyżurów;

 

Harmonogram dyżurów

 

ZEAS

WODKAN

GOPS

poniedziałek

7.00 – 8.00

8.00 – 9.30

10.00 – 11.00

wtorek

7.00 – 8.00

8.00 – 9.30

10.00 – 12.00

środa

7.00 – 8.00

8.00 – 9.30

10.00 – 11.00

czwartek

7.00 – 8.00

8.00 – 9.30

10.00 – 11.00

piątek

7.00 – 8.00

8.00 – 9.30

10.00 – 12.00

 

2. poza wyznaczonymi godzinami dyżurów obok Punktu Podawczego znajduje się skrzynka podawcza, do której można wrzucać dokumenty w godzinach pracy w/w jednostek tj. poniedziałek, środa i czwartek od godz. 7.00 do 15.00, wtorek od godz. 7.30 do 16.30, piątek od godz. 7.00 do 14.00;

3. sprawy załatwiane będą również telefonicznie;

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

(56) 675 60 19

(56) 675 29 28

Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół Gminy Chełmża

663 533 500

Zakład Usług Komunalnych „Wod-Kan” Sp. z o.o.

(56) 675 66 57

531 722 700

 

POMAGAJMY SOBIE W TYM TRUDNYM CZASIE

       Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży poszukują chętnych osób pełnoletnich do niesienia pomocy osobom starszym, samotnym, chorym lub objętym kwarantannie w formie WOLONTARIATU. Jeżeli chcesz dołączyć do grona WOLONTARIUSZY lub pomóc w jakikolwiek sposób zgłoś się do GOPS w Chełmży – czekamy na Ciebie pod nr telefonu: 56 675 60 19 w godzinach 7:30-14:00

 

 

Przetarg na sprzedaż nieruchomości - Grzegorz

       Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż zabudowanej nieruchomości w miejscowości Grzegorz. Działka nr 64/3 zabudowana budynkiem  portierni o pow. zabudowy 11 m2, działka nr 64/4 zabudowana budynkami: garażowym o pow. zabudowy 188 m2 oraz garażowym o pow. zabudowy 207 m2.

NABÓR WNIOSKÓW - ORGANIZACJO APLIKUJ !

       Z dniem 23 marca br. rusza nabór wniosków do tegorocznej edycji  programu „Działaj Lokalnie”. Finansowe wsparcie otrzymają projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i które służą pobudzaniu aktywności społecznej, poprawie jakości życia. Program jest prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych.

UWAGA ! WAŻNE INFORMACJE I KONTAKTY

Całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie działa pod nr 800 190 590
Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Bydgoszczy, tel. 52 37 61 800, e-mail: wsse.bydgoszcz@pis.gov.pl

APEL DO MIESZKAŃCÓW GMINY CHEŁMŻA

BĄDŹMY  SOLIDARNI  I  OKAŻMY SERCE  DRUGIEJ  OSOBIE !

           W związku z ogłoszoną epidemią koronawirusa zwracamy się do mieszkańców Gminy Chełmża o pomoc sąsiedzką skierowaną do najbliższego otoczenia. Ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem  szczególnie osoby starsze, samotne z obniżoną odpornością powinny ograniczyć wyjścia z domu. Dlatego ta grupa szczególnej troski na czas zagrożenia koronawirusem będzie potrzebować wsparcia w czynnościach dnia codziennego, w tym w szczególności w zrobieniu zakupów, zrealizowaniu recept i wiele innych potrzeb.

Dokonywanie wpłat za odbiór odpadów komunalnych

        Dokonując płatności za odbiór odpadów komunalnych informujemy, że wpłat w banku, na poczcie lub elektronicznie  należy dokonywać na  indywidualny rachunek bankowy. Informacja o indywidualnych rachunkach udzielana jest pod numerem telefonu (56) 675 60 76 wew. 42. Jednocześnie informujemy, że dotychczas nadane indywidualne rachunki bankowe nie uległy zmianie.

Komunikat w sprawie ograniczenia osobistych wizyt

Komunikat
Wójta Gminy Chełmża
z dnia 12 marca 2020 r.

            W związku z zagrożeniem wynikającym z rosnącej liczby zachorowań wywołanych koronawirusem mając na uwadze bezpieczeństwo  Państwa, Państwa rodzin oraz pracowników apeluję o ograniczenie osobistych wizyt w następujących jednostkach: Urząd Gminy Chełmża, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół, Zakład Usług Komunalnych „Wod-Kan” Sp. z o.o.

Jednocześnie informuję, że:

 1. wnioski oraz niezbędne dokumenty dotyczące prowadzonych spraw przez UG Chełmża prosimy dostarczać za pośrednictwem poczty lub platformy e-PUAP, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach składać  w  Interwencyjnym punkcie przyjmowania wniosków  uruchomionym na terenie Urzędu,
 2. informacje dotyczące prowadzonych spraw udzielane będą telefonicznie,
 3. od dnia 13 marca 2020 r. do odwołania zawieszona zostaje działalność kasy działającej w Urzędzie Gminy Chełmża. Wpłat proszę dokonywać za pośrednictwem banku, poczty lub elektronicznie. W przypadku wpłat za pośrednictwem Banku PKO BP S.A. nie będzie pobierana prowizja od dokonanej wpłaty.

                            Wójt - Jacek Czarnecki

 • DSC_0850

DZIEŃ SOŁTYSA

       Drodzy Sołtysi ! W dniu Waszego święta składamy podziękowania i słowa uznania za pełną zaangażowania pracę na rzecz społeczności lokalnej. Niech będzie ona dla Was źródłem satysfakcji i społecznego uznania. W życiu prywatnym pragniemy życzyć Wam zdrowia, realizacji marzeń oraz wielu radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych.

Ograniczenie w dostępie do Szpitala Powiatowego w Chełmży

        W związku z zagrożeniem epidemicznym wprowadza się całkowity zakaz odwiedzin u pacjentów Szpitala Powiatowego sp. z o.o w Chełmży do odwołania. Do izby przyjęć wchodzi tylko pacjent lub pacjent z osobą towarzyszącą jeśli jego stan tego wymaga.

ODLICZAMY DO WIOSNY

         Trzy dwa jeden i wiosna! A z nią nowe pomysły dla mieszkańców gminy przygotowane przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. Akcja startuje od 13 marca i potrwa przez kolejne dni do 20 marca br.  Miejscem spotkań będą świetlice wiejskie w czterech wybranych miejscowościach.

PANIE URADOWANE

GMINNY DZIEŃ KOBIET

          Dzień Kobiet w naszej gminie  jak co roku zapowiadał się na wyjątkowe wydarzenie i tak właśnie było. Tym razem płci pięknej zaproponowano spotkanie z kabaretem Weźrzesz, który  wystąpił w sali widowiskowo-sportowej w Zelgnie. Uśmiechy na twarzach pań i dobra zabawa zagościły w sali na dobre.

BAWIĄC – UCZĄ SIĘ

       Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zelgnie  obchodzili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na różnorodność językową, którą należy chronić, ponieważ jest ona ważną częścią dziedzictwa kulturowego i stanowi wyznacznik narodowej tożsamości.

UMIEM PŁYWAĆ W 2020'

         Rusza program „Umiem pływać 2020” ! Gmina Chełmża już po raz trzeci bierze udział w programie. Z uroków pływalni skorzystają  uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy wezmą udział w 20-godzinnym kursie podstawowej nauki pływania. Kurs obejmie  10 wyjazdów na basen po 2 godziny w tygodniu. Zajęcia na chełmżyńskim basenie ruszają od miesiąca marca.

DRON SKONTROLUJE

CHROŃMY ŚRODOWISKO!
        Koniec z paleniem śmieci! Na przełomie lutego i marca bieżącego roku Gmina Chełmża w trosce o zdrowie swoich mieszkańców zleciła kontrolę dymów gospodarstw domowych przy pomocy drona. Mamy nadzieję, że sprawców zatruwania powietrza uda się wyłapać i proceder będzie skutecznie ukrócony.

EUROPA DLA NAS - Nowa perspektywa finansowa UE

       Budżety Unii Europejskiej są ustalane na okresy siedmioletnie. Obecny budżet dobiega końca - obejmuje lata 2014 – 2020. Obowiązuje zasada n+3 co oznacza, że środki przewidziane na rok 2020 można wydawać jeszcze przez następne 3 lata. Trwają przygotowania kolejnej perspektywy finansowej obejmującej lata 2021 – 2027.

WYMIAR PODATKÓW KOSZTUJE

        W miesiącu  lutym jak co roku miał miejsce wymiar podatków lokalnych dla osób fizycznych  na 2020 rok. Łącznie wystawiono 3261 decyzji ustalających podatki lokalne.

WSPÓŁPRACA PODSUMOWANA

         Rada Gminy pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za rok 2019. Program Współpracy to dokument zawierający kluczowe informacje dotyczące mechanizmów i narzędzi, za pomocą których Gmina Chełmża umożliwia organizacjom pozarządowym możliwości do działania i współpracy z samorządem i lokalnymi środowiskami.

KORONAWIRUS - JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED ZAKAŻENIEM

         Koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia. Jak zapobiegać zakażeniu i jak postępować w przypadku zakażenia? W związku z zagrożeniem zachorowań związanych z koronawirusem przekazujemy mieszkańcom gminy instrukcję postępowania w celu uniknięcia zakażenia. Jednocześnie prosimy o przekazywanie i udostępnianie spisanych wskazówek wśród swoich bliskich i znajomych.

ZAINWESTUJEMY W OZE

         Kolejna umowa o dofinansowanie podpisana i  kolejne pieniądze dla gminy zagwarantowane! W miejscowościach gminy  na budynkach mieszkalnych, kilku świetlicach wiejskich oraz przedszkolu w miejscowości Skąpe zostaną zainstalowane instalacje fotowoltaiczne. To kolejna już w gminie inwestycja w odnawialne źródła energii. A to wszystko w ramach projektu „Zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Gminy Chełmża”, który dofinansowany zostanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

GŁUCHOWO - KLUB Z ZASADAMI I ZABAWĄ

        Dobiegła końca realizacja projektu pt. "Utworzenie Klubu Młodzieżowego w Głuchowie". Chociaż spotkania w Klubie zakończyły się, to jego uczestnicy nadal zamierzają spotykać się i wykorzystywać zdobyte umiejętności i zasoby w ramach Klubu. A na podsumowanie wszyscy obejrzeli spektakl w wykonaniu aktorów z teatru Magmowcy, który  opowiedział o stworkach - Emocjach! Gniew, Radość, Smutek i Strach, które tak  często dopadają nas w różnych sytuacjach. Na pamiątkę udziału w spotkaniach Klubu stali jego uczestnicy odebrali pamiątkowe dyplomy i upominki.

ZAFUNDUJ SOBIE KRZESEŁKO KIBICA

         Krzesełko Kibica – to akcja, którą prowadzi Klub Sportowy Gminy Chełmża CYKLON. Celem akcji jest zebranie środków finansowych, które zostaną przeznaczona na działalność Klubu. Każda osoba prywatna, firma czy stowarzyszenie mogą wpłacić na konto bankowe klubu kwotę 50 zł, a w zamian za to, Klub umożliwi im wybranie dowolnego krzesełka na kończewickim stadionie i umieści na nim tabliczkę z numerem, nazwiskiem lub nazwą firmy !

Odbyły się zebrania wiejskie

        W okresie pomiędzy 27 stycznia a 14 lutego br. we wszystkich sołectwach Gminy Chełmża odbyły się zebrania wiejskie. Głównym tematem zebrań było przedstawienie rozliczeń finansowych środków sołeckich za 2019 rok wraz ze sprawozdaniami z działalności rad sołeckich.

Konkurs ofert na realizację zadania publicznego

      Wójt Gminy Chełmża ogłasza otwarty konkurs ofert i zaprasza uprawnione podmioty do składania ofert na realizację zadania publicznego w zakresie organizacji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat z terenu gminy Chełmża sprawowanej przez dziennego opiekuna w miejscowości Nawra  w ramach projektu „Gminne Punkty Opieki dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka".

Niedostępność kasy Urzędu Gminy

        W związku z trwającym remontem w Urzędzie Gminy Chełmża w najbliższy czwartek kasa Urzędu czynna będzie do godziny 12:00. W piątek kasa będzie nieczynna, za utrudnienia przepraszamy.

RUSZA PROGRAM LEKOWY

           Z początkiem marca br. rusza ,,Program osłonowy w zakresie zmniejszenie wydatków poniesionych na leki przez mieszkańców Gminy Chełmża oraz podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do uzyskania wsparcia w ramach programu”. Program skierowany jest  do kobiet w wieku od 60 roku życia oraz mężczyzn w wieku od 65 roku życia, zamieszkałych  na terenie Gminy Chełmża.

PANIE BĘDĄ ŚWIĘTOWAĆ

        Dzień Kobiet to święto, które obchodzone jest  w Gminie Chełmża w sposób szczególny i na stałe wpisało się w kalendarz imprez. Ten dzień jest wyrazem wdzięczności i pamięci o kobietach, które w znakomity sposób łączą wychowanie dzieci, prowadzenie gospodarstwa domowego z aktywnym życiem zawodowym i społecznym. Wójt Gminy Jacek Czarnecki wspólnie z Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża zapraszają na wesołe spotkanie z Kabaretem Weźrzesz.

VI Wieczór Przedsiębiorcy z Gminy Chełmża

        To już szósta edycja tego spotkania w naszej gminie. Formuła spotkań zyskała uznanie przedsiębiorców. To spotkanie, to także okazja do podziękowania przedsiębiorcom za współfinansowanie wielu inicjatyw, przedsięwzięć i lokalnych organizacji mających swoje miejsce w Gminie Chełmża.

GMINNY KALENDARZ NA ROK 2020'

          Gminny kalendarz na 2020 rok zawiera on w sobie wszystkie ważniejsze wydarzenia odbywające się na terenie gminy, dzięki czemu może posłużyć jako swoisty przewodnik zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla przyjezdnych. Kalendarz powstał przy współpracy z Centrum Inicjatyw Kulturalnych gminy Chełmża, organizacjami społecznymi, sołectwami oraz z zaangażowanymi w organizację wydarzeń lokalnymi liderami.

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne - KONKURS

         Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Konkurs jest jednym z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników.

KONKURS NA 30 URODZINY - ZMIANA TERMINU

         Z okazji 30 urodzin samorządu gminnego uczniów szkół z gminy zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym pn.” Symbole Gminy Chełmża – wspólnie tworzymy grę”. Honorowy patronat nad konkursem objął  WÓJT GMINY CHEŁMŻA Jacek Czarnecki.

Informacja dla osób poszkodowanych przez GPR „ZIARNO” w Cichoradzu

      Uprzejmie informujemy, iż rolnicy poszkodowani przez GPR „ZIARNO” w Cichoradzu powinni składać pisemne zawiadomienia o popełnionych na ich szkodę czynach zabronionych wraz z danymi teleadresowymi i ewentualnymi załącznikami w postaci dokumentów potwierdzających wysokość zobowiązań na adres Prokuratury Okręgowej w Toruniu (ul. Grudziądzka 45, 87-100 Toruń). Składając pismo należy powoływać się na na sygnaturę sprawy (PO I Ds. 8.2020).

Inicjuj z FIO

          Działasz w młodej organizacji pozarządowej, która potrzebuje sprzętu na start ? Chcesz wspólnie z sąsiadami lub znajomymi zrobić coś na rzecz otoczenia? Zgłoś się na spotkanie informacyjne 02.03.br. w godz. 10.00-14.00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2 Piętro, ul. Marii Konopnickiej 13, (sala warsztatowa) w godz. 10.00-14.00.

WESPRZEMY NOWE INICJATYWY

        Dobra wiadomość dla organizacji z naszej gminy: Gmina Chełmża już po raz piąty przystępuje do Programu „Działaj Lokalnie”. Szykują się dotacje w roku bieżącym na nowe inicjatywy!  Program  powstał w 2000 roku i jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Od początku realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP).

TWÓRCY FILMU PROSZĄ O POMOC

       Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego  realizuje film dokumentalny pt. „Barbarka 1939” na temat zbrodni popełnionej przez Niemców w lasach podtoruńskiej Barbarki jesienią 1939 roku. Z terenu miasta i gminy Chełmża zginęło tam ponad 60 osób. Twórcy filmu poszukują rodzin ofiar (głównie dzieci), aby zebrać wspomnienia i zdjęcia, które wzbogaciłyby materiał filmowy.

ARMIA WZYWA

         Tradycyjnie jak co roku okres zimy to czas pracy Wojskowej Komisji Kwalifikacyjnej na którą muszą stawić się młodzi obywatele RP. Ten konstytucyjny obowiązek musi dopełnić każdy i zostać przyjęty na ewidencję z określoną kategorią zdrowia.

POSZUKIWANI PRZEDSTAWICIELE NGO

        Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego do prac w zespole roboczym ds. Strategii Województwa Kujawsko-Pomorskiego do 2030 roku. Zadaniem zespołu jest aktywne włączenie się w proces budowania strategii, ze szczególnym uwzględnieniem tematów związanych z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. Zespół składał się będzie z przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy wspólnie dyskutować i wypracowywać będą rozwiązania do strategii.

W CYGAŃSKIM STYLU

        To był wspaniały i niezapomniany "Cygański wieczór" podczas tegorocznego karnawału. Tak tym razem bawiły się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Chełmża podczas VI już  Karnawałowego Zlotu KGW, który odbył się 31 stycznia br. tradycyjnie na świetlicy wiejskiej  w Grzegorzu. Udział w spotkaniu zadeklarowało aż trzynaście  Kół z Gminy Chełmża !

ORADOWAŁA IZBA ROLNICZA

         Gmina Chełmża, a dokładnie Zelgno były miejscem posiedzenia Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej z terenu powiatu toruńskiego. Izba rolnicza to  samorząd rolniczy działający na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentujący interesy zrzeszonych w nim podmiotów.

Ważne! ROLNICY POSZKODOWANI PRZEZ ZIARNO

        Wójt Gminy Grudziądz i Przewodnicząca Rady Gminy Grudziądz zapraszają 4 lutego br. o godzinie 11.00 do hali sportowej w Szkole Podstawowej w Sztynwagu (Gmina Grudziądz) na spotkanie rolników poszkodowanych przez GPR Ziarno Sp. z o.o. w Cichoradzu z zaproszonymi gośćmi. Rolnicy z Gminy Chełmża zainteresowani tematem mogą również wziąć udział w spotkaniu.

ROLNIKU Termin ucieka!

Zwrot podatku akcyzowego

          Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien  złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji w terminie od 03.02.2020 r. do 02.03.2020 r.  Stawka zwrotu za 1 litr oleju napędowego wynosi jak w roku poprzednim  1,00 zł/l. Limit zwrotu podatku akcyzowego wynosi 100,00 l * ilość ha użytków rolnych oraz 30,00 l * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła.

Rekrutacja do szkół i przedszkoli na rok szkolny 2020/2021

      Uprzejmie informujemy, iż rekrutacja do Punktów Przedszkolnych, oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2020/2021 odbędzie się zgodnie z załączonymi dokumentami. Zapraszamy do zapoznania się.

CZAS NA FERIE !

         Ferie w naszej gminie spędzane w bibliotekach i świetlicach wiejskich  są lubianą przez dzieci formą spędzania wolnego czasu. W roku bieżącym na prawie codziennych zajęciach organizowane są różne formy zabawy: warsztaty teatralne, komiksu i robotyki, cyrkowe, spotkania tematyczne, poznawanie legend i przysłów.

GOŚĆ W PROGACH BIBLIOTEKI

        Za czytelnikami i gośćmi Biblioteki w Głuchowie wyjątkowo wieczór literacki.  A wszystko za sprawą spotkania autorskiego z uznanym twórcą kryminałów Robertem Małeckim. Spod jego pióra wyszły takie książki jak: "Najgorsze dopiero nadejdzie", "Porzuć swój strach", "Koszmary zasną ostatnie". "Skaza", "Wada" oraz wydana z początkiem tego roku "Zadra".

W SOŁECTWACH STARTUJĄ ZEBRANIA

        Końcówka stycznia i pierwsza połowa lutego to czas spotkań w sołectwach Gminy Chełmża . Zebrania sołeckie będą się odbywały w dniach od 27 stycznia do 14 lutego.

BRAMA DO WOLNOŚCI - W 100. ROCZNICĘ

       Uroczystości w Gminie Chełmża w 100. rocznicę Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski miały symboliczny wymiar. Rozpoczęły się  w Miejscu Pamięci Kopiec "Ziemia Polaków" w Kończewicach od – symbolicznego przejścia Gen. Józefa Hallera i delegacji przez  Bramę Wolności. Następnie została odśpiewana ROTA - jedna z najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych.

UWAGA HODOWCY DROBIU PRZYZAGRODOWEGO

         W związku z niepokojącą sytuacją epizootyczną w Polsce i zwiększającą sie liczba ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków - 3 ogniska w 2019 r. i 8 zjawisk w roku 2020 - stan na 20.01.br. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu przekazuje ważne informacje hodowcom z obszaru gminy. Mowa o zakazach i nakazach. Wytyczne w poniższych załącznikach.

ZBADAJ SIĘ I ZYSKAJ SPOKÓJ

       Zachęcamy panie do bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnej pracowni mammograficznej LUX MED. Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie oczekiwała na Panie w Chełmży – 25, 26 lutego 2020 r. w godzinach od 10.00 do 17.00 na Rynku. W 2020 roku po raz pierwszy w Programie mogą uczestniczyć Panie z rocznika 1970, które  są  w grupie roczników 1966 – 1970 i nie otrzymują indywidualnych zaproszeń na badania mammograficzne

POMOC PRAWNA NIEODPŁATNIE

           Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego może skorzystać każda osoba, której nie stać na uzyskanie odpłatnej porady – warunkiem uzyskania nieodpłatnej pomocy jest złożenie stosownego oświadczenia. Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

UWAGA ZMIANY!

        Uwaga ! -  zmiany zasad zaliczania wpłat na należności podatkowe. Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe zasady zaliczania wpłat na należności podatkowe w tym również opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

ROSNĄ OPŁATY ZA ODPADY

        Koszty związane z gospodarką odpadami komunalnymi rosną i będą rosły. Od 01 marca 2020 r.  wzrastają koszty związane z gospodarką odpadami. To efekt  nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz rozporządzeń towarzyszących. Zmiana przepisów prawa spowodowała drastyczny wzrost kosztów składowania odpadów w Instalacjach Komunalnych odbierających odpady dostarczane przez Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą w Chełmży.
Dodatkowo wzrosła opłata marszałkowska za składowanie śmieci, koszty systemu selektywnej zbiórki odpadów, koszty energii oraz rośnie płaca minimalna.

WSPARCIE DLA ROLNIKÓW

       Rząd zdecydował o wsparciu dla rolników. W 2020 r. rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy. Na ten cel zarezerwowano 50 mln euro w ramach działania „Dobrostan zwierząt” w Programie Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

GRAMY Z WOŚP!

       Wielkie granie z tegorocznym  28. Finałem  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej gminie zaczynamy już  w najbliższy  piątek 10 stycznia w Szkole Podstawowej w Kończewicach. Rozpocznie się ono   balem przebierańców dla najmłodszych - przedszkolaków z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III.

Menu w stopce

 • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

piątki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka