• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

  • -

5. Konkurs plastyczny „Wiosenne Impresje”.

Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża wspólnie z Biblioteką Samorządową w Zelgnie gorąco zaprasza wszystkich mieszkańców naszej gminy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Wiosenne impresje”. Inspiracją prac powinna być natura, budzący się do życia krajobraz wiosenny.
CEL KONKURSU:
Pobudzenie aktywności manualnej wśród uczestników konkursu oraz ich uwrażliwienie na piękno otaczającej nas przyrody.
UCZESTNICTWO:
1.  Konkurs adresowany jest do mieszkańców gminy Chełmża.
2.  Prace oceniane będą w trzech grupach wiekowych:
            I grupa – klasy 0-III
          II grupa – klasy IV – VI
         III grupa – gimnazjum i dorośli.
3.  Technika: malarstwo, grafika, batic, collage, mile widziane
     ciekawe, oryginalne techniki plastyczne.
4.  Format prac: A4, A3.
5.  Prace na odwrocie powinny być opatrzone opisem zawierającym następujące dane:
a) imię i nazwisko, grupa wiekowa, adres, numer telefonu, opis techniki w której prace wykonano,
b) imię i nazwisko instruktora pod którego kierunkiem wykonana była praca.
TERMIN:
Prace powinny być dostarczone do dnia 8 maja 2013r. do siedziby Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża w Brąchnówku bądź do bibliotek gminnych w Głuchowie, Grzywnie, Skąpem i Zlegnie.
OCENA PRAC:
1. Oceny prac dokona komisja powołana przez organizatorów.
2. Prezentacja nagrodzonych odbędzie się w maju podczas „Święta Niezapominajki” w Kiełbasinie.
DANE KONTAKTOWE:
CIK Gminy Chełmża, Brąchnówko 18, 87-140 Chelmża, tel. 56 637 71 29.
Biblioteka Samorządowa w Zelgnie, Zelgno16, 87-140 Chełmża, tel. 56 675 98 27

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!!
 

4. Zapraszamy do  Zapiecka

W maju Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża rozpoczyna realizację kolejnego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pt. Utworzenie Szkółki rękodzieła ludowego i tradycji ZAPIECEK .
Zapiecek to projekt współfinansowany w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów w ramach środków LGD Ziemia Gotyku.
W okresie od maja 2013 roku do września 2013 roku w Gminie Chełmża będą się odbywały zajęcia rękodzielnicze, artystyczne i plecionkarstwo. W ramach realizacji operacji zostaną wykorzystane lokalne zasoby historyczne i kulturowe.
W trakcie realizacji odbędzie się wyjazd uczestników do Muzeum Etnograficznego w Toruniu celem bezpośredniego zobaczenia dawnych obiektów wiejskich, zwyczajów i obrzędów oraz sztuki ludowej na terenie Pomorza i Kujaw.
Projekt ZAPIECEK, to przede wszystkim aktywne tradycyjne rzemiosło oraz aktywizacja społeczności lokalnych i podejmowanie przez nich działań na rzecz swoich miejscowości. Zajęcia będą się odbywały w dwóch miejscach na terenie Gminy Chełmża: Zelgno (Pracownia Malwa)  i Sławkowo (Poniatówka) w okresie od maja do września 2013 roku. Łącznie zaplanowano 16 spotkań w każdym z miejsc. W Zelgnie spotkania będą się odbywały w piątki, a w Sławkowie w czwartki. Do udziału w projekcie zapraszamy starsze i młodsze pokolenie. Informacji na temat projektu udziela CIK Gminy Chełmża- tel. 56 637 71 29, 691 774 376. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
W Sławkowie Poniatówka ma szansę na ożywienie i stanie się ciekawym punktem turystycznym na mapie Gminy Chełmża. Planujemy również kilka elementów ludowych- artystycznych wokół Poniatówki.
Na zakończenie zostanie zorganizowana impreza promocyjna w Sławkowie tuż przy Poniatówce promująca projekt, wytworzone dzieła artystyczne i lokalne dziedzictwo.
W Zelgnie natomiast wokół Pracowni Malwa powstanie jak w roku ubiegłym ogródek wiejski.

  • -
  • -

3. Wielkanocne spotkania z CIK-iem.

    Oferta wielkanocna proponowana przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża, co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej gminy. Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt kościelnych, święto wielkiej radości i pojednania. Czas ten jest okazją do wspólnego spotkania integracyjnego dzieci i młodzieży. W tym roku w dniach 11-22 marzec 2013r. odbyły się wędrujące warsztaty rękodzielnicze pn. „Tradycja i pisanki” adresowane do dzieci i młodzieży ze szkół gminnych. W ramach spotkań przewidziano warsztaty artystyczne malowania jaj wielkanocnych wykonanych z drewna bądź tworzenie palm wielkanocnych. Spotkaniu towarzyszyła prelekcja - uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną przybliżającą tematykę staropolskich obrzędów wielkanocnych z różnych regionów Polski, a także wziąć udział w części rozrywkowej „szukaniu zajączka”. W spotkaniach wzięło udział ok. 200 osób z Szkół Podstawowych w Zelgnie, Kończewicach, Grzywnie Małej Szkoły w Brąchnówku, Gimnazjum w Pluskowęsach oraz Głuchowie, a także dzieci z oddziału przedszkolnego w Głuchowie. Zajęcia były prowadzone przez Panią Paulinę Płochacką instruktora CIK- u.
     25 marca br. społeczność lokalna miejscowości Skąpe wzięła udział w warsztatach wielkanocnych – tworzeniu tradycyjnych dekoracji wielkanocnych zaś 27 marca br. w Urzędzie Gminy w Chełmży odbyły się warsztaty rękodzielnicze pn. „Kurki, pisanki, krokusy”. Mieszkanki gminy miały okazję wykonać samodzielnie stroik, który będzie stanowił ozdobę stołu wielkanocnego. Wspólnym spotkaniom zawsze towarzyszy niepowtarzalna atmosfera, która wprowadza uczestników w świąteczny nastrój.
Zapraszamy do spędzenia z nami wielkanocnego czasu przedświątecznego w przyszłym roku.

Oferta wielkanocna – galeria zdjęć...

 

2. Ferie w Gminie Chełmża.

„Zimowy przystanek w Gminie Chełmża” - pod takim hasłem odbyły się tegoroczne zajęcia zorganizowane dla dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych. Dla tych, co lubią aktywny wypoczynek, świetlice w Dźwierznie i w Nawrze przy współpracy z CIK-em zorganizowały czas wolny od szkoły - atrakcji było, co nie miara. W ramach spotkań odbyły się zabawy plastyczne i ruchowe z animatorem cyrkowym, gdzie przy dźwiękach muzyki nie brakowało uśmiechów na twarzach przybyłych dzieci. Bo cóż może być radośniejszego jak swobodne odkrywanie własnych pasji i cieszenie się twórczym dzieciństwem. W proponowanych zajęciach dzieci zawsze mają możliwość wyboru w szerokim wachlarzu zaplanowanych zajęć: artystycznych, sportowych, projekcjach filmowych i wielu innych. Dlatego też odbyły się spotkania z instruktorem fitness, spotkania ze sztuką, czyli zajęcia warsztatowe z rękodzieła. Zorganizowano również wyjazd do Kiełbasina, gdzie uczestnicy wyjazdu wzięli udział w niezwykłej, zimowej przygodzie. W pobliskim lesie czekał na nich Pan Lucjan Opaliński z Leśnictwa Grodno wraz z przedstawicielem Ośrodka Hodowli Zwierząt PZŁ Grodno Panem Łukaszem Piecykiem. Podczas spaceru dzieci mogły przypatrzeć się pracy leśniczego z bliska, a także nauczyły się m.in. mierzyć wysokość drzewa, dowiedzieć się jak zachowują się zwierzęta zimą i jak możemy pomóc im w tym trudnym dla nich okresie. Dodatkowo w Grodnie dzieci widziały na własne oczy sarny i daniele, dziki oraz bażanty, a także psy myśliwskie. Po spotkaniu na łonie natury uczestnicy wyjazdu gościli w Hubertówce, gdzie czekał na nich gorący bigos myśliwski przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełbasinie. Serdeczne podziękowania składamy na ręce ks. Kanonika Piotra Igielskiego Proboszcza Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kiełbasinie za gościnność oraz oprowadzenia nas po gotyckim Kościele.
   Ostatni dzień ferii został przeznaczony na karnawałowe szaleństwo. Odbył się bal, gdzie w własnoręcznie wykonanych kostiumach dzieci miały okazję nie tylko potańczyć, ale również wziąć udział w inscenizowanych zabawach, konkursach oraz pokazie mody balowej. Wszystkie działania organizowane były w ramach współpracy CIK-u Gminy Chełmża z Radami Sołeckimi. Działania w Dźwierznie finansowane były przez Radę Sołecką.

Galeria zdjęć...

1. W Brąchnówku...

CIK Gminy Chełmża 23 stycznia 2013r. zorganizował spotkanie pod nazwą „Przeżyjmy to jeszcze raz”, które odbyło się w miejscowości Brąchnówko. Spotkanie miało na celu podsumowanie i powspominanie aktywnej działalności Koła Gospodyń Wiejskich z Brąchnówka w roku 2012 i nie tylko. W tym celu przedstawiona została projekcja filmowa o nazwie „KGW Brąchnówko widziane okiem kamery”. Tym razem Panie mogły obejrzeć swoje występy z drugiej strony, czyli oczami widza, co wywołało wiele pozytywnych reakcji. Dziękujemy za liczne przybycie lokalnej społeczności jak i przedstawicielom władz gminy Chełmża. Zaś Panie z KGW w Brąchnówku zachęcamy do udziału w kolejnych inicjatywach.

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

piątki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka