• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

18. Mikołajki oraz spotkania świąteczne w Gminie Chełmża

Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża udzieliło pomocy w organizacji sołeckich imprez mikołajkowych oraz spotkań świątecznych w Skąpym, Liznowie i Kończewicach przygotowując część artystyczną i konkursową dla uczestników w wykonaniu gminnych animatorów.

  • Skąpe,
  • Liznowo,
  • Kończewice,
  • Głuchowo.

17. „Jesienne piękno Gminy Chełmża w obiektywie”

     Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża wraz z Biblioteką Samorządową w Zelgnie było organizatorem konkursu pn. „Jesienne piękno Gminy Chełmża w obiektywie”. Konkurs miał na celu promocję unikalnych miejsc gminy oraz ukazanie piękna jesiennych krajobrazów. Wśród nadesłanych prac zostali wyróżnienie laureaci. Zwycięzcą gratulujemy!!!

16. Zorganizowanie wyjazdu do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni na koncert „Z płytoteki mojej babci” 18.11.2012r.

15. Organizacja imprezy kulturalnej pt. Pastorówka w barwach jesieni – Zelgno 05.10.2013r.

  • -

14. Udział w konferencji p.n. „LEADER – wykorzystana szansa i nowe możliwości” zorganizowanej przez Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich wspólnie z gminą Kijewo –Królewskie i Lokalną Grupą Działania „Zakole Dolnej Wisły” Kijewo, 1.10.2012r. – stoisko Malwy.

Galeria...

13. Organizacja oraz współorganizacja imprez gminnych.
    

 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

● Gminny Dzień Kobiet – Głuchowo 8.03.2012r.(zaparaszamy wkrótce)

● Święta Kół Gospodyń Wiejskich – Zelgno 17.06.2012r.(zapraszamy wkrótce)

● Święto Ryby – Jesiotr powraca – Zalesie 24.06.2012r(zapraszamy wkrótce)

Impreza kulturalna „Święto Plonów 2012” Pluskowęsy 02.09.2012r.

12. Opracowanie i przygotowanie wniosku do Lokalnej Grupy Działania pt. „Utworzenie Szkółki rękodzieła ludowego i tradycji ZAPIECEK”.

     Projekt ZAPIECEK, to przede wszystkim unikalność. Nie ma, bowiem miejsc, w których społeczność lokalna mogłaby poznawać tajniki rękodzieła artystycznego. W czasach ogromnego postępu technologicznego, kiedy ludzie bardzo często zastępowani są przez maszyny, a wszystko produkuje się masowo, brak jest inicjatyw, które pozwoliłyby zachować to, co cenne, czyli tradycyjną twórczość ludową, charakterystyczną dla danego regionu. Projekt „ Zapiecek” ma właśnie stworzyć taką możliwość dla mieszkańców gminy, którzy jak na razie nie maja szansy, by poznawać, przekazywane niegdyś z pokolenia na pokolenie, tajniki tworzenia małych arcydzieł, tworzonych z uczuciem i mających indywidualny rys osobowości wykonawcy.

     Ogromną zaletą i nowością w projekcie jest jego otwarty charakter, mogą w nim brać udział wszyscy chętni, od młodzieży szkolnej począwszy, a zakończywszy na seniorach. Jak dotąd tego typu spotkania, kojarzy się przede wszystkim ze spotkaniami w małych grupkach do pięciu osób, raczej o charakterze sąsiedzkim. Współpraca w tak zróżnicowanym gronie, pozwoli na wymianę cennych doświadczeń i umiejętności oraz przekazanie tradycji kolejnym pokoleniom. Regularny charakter spotkań z pewnością przyczyni się do integracji społeczności gminnej i być może w przyszłości, do utworzenia lokalnej grupy rękodzielniczej. Otwartość projektu, to również współpraca z wieloma instytucjami, a co za tym idzie możliwość szerokiego rozpowszechniania tradycji na terenie gminy.

     Operacja ZAPIECEK to wielka możliwość dla mieszkańców w rozwijaniu nowych umiejętności oraz dzielenia się własnymi talentami w dziedzinie rękodzieła, które często posiadają, zwłaszcza starsi mieszkańcy gminy. Projekt pozwoli, więc wydobyć takie „perełki”, których wartości nie sposób wycenić.

     W ramach projektu zaplanowany jest wyjazd do Muzeum Etnograficznego, taka wyprawa na spotkanie z kulturą ludową regionu, dla wielu uczestników będzie na pewno nowym doświadczeniem. Choć wydaje się to niewiarygodne, to wiele osób z terenów wiejskich nie miała do tej pory szansy odwiedzenia tego miejsca. A na pewno pozwoliłoby to przekonać się im jak warte zachowania są wszelkie ludowe pamiątki.

     Jest tutaj pewien paradoks, ponieważ innowacyjne ma być to, co większości kojarzy się z czymś dawnym. A jednak właśnie poprzez swoją dawność i powiązanie z tradycją staje się innowacyjne, bo jest przywracaniem tego, co zapominane, a jakże istotne z punktu widzenia zachowania lokalnych tradycji i integracji społecznej.

 

11. COOLturalne wakacje w Gminie Chełmża

     Pod taką nazwą w lipcu i sierpniu, w czterech miejscowościach naszej gminy: Głuchowie, Zajączkowie, Kiełbasinie i Dziemionach odbywały się zajęcia świetlicowe dla najmłodszych mieszkańców poszczególnych sołectw. Spotkania prowadzone przez instruktora CIK odbywały się od 10 lipca do 9 sierpnia w cyklach 5- dniowych, od wtorku do soboty, po cztery godziny dziennie, w każdej ze wspomnianych miejscowości. Jako pierwsze udział w zajęciach, wzięły dzieci i młodzież z Głuchowa, potem przyszła kolej na Zajączkowo, Kiełbasin i Dziemiony. Każdy dzień uczestnicy spotkań spędzali pod innym hasłem. Podczas „ Mistrzostw gier stolikowych” mieli szansę spróbować swoich sił w grach planszowych. Dzień pod hasłem „ Kulinarne szaleństwo”, był okazją do wykazania się talentem kulinarnym, w czasie wspólnego przygotowywania naleśników. „ Maraton kinowy”, to dzień, w którym najmłodsi mogli poczuć się niemal jak w prawdziwym kinie, oglądając wyświetlane na dużym ekranie bajki, w międzyczasie zajadając się popcornem. „ Dzień artystyczny” dzieci spędzały na tworzeniu małych dzieł sztuki. Dodatkowo podczas tego dnia w Kiełbasinie i Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, na które zostały zaproszone wszystkie osoby chcące poznać tajniki tworzenia biżuterii z filcu.
W każdej z miejscowości, wakacyjne spotkania kończył dzień pod hasłem „ Mini Olimpiada”, w nawiązaniu do odbywających się w tym roku Igrzysk Olimpijskich. Młodzi uczestnicy mieli okazję zmierzyć się w wielu konkurencjach sportowych, a najlepsi otrzymali drobne nagrody ufundowane przez CIK Gminy Chełmża. Dzięki wakacyjnym spotkaniom najmłodsi mieszkańcy Głuchowa, Zajączkowa, Kiełbasina i Dziemion mogli w atrakcyjny sposób spędzić wakacyjny czas, podczas wspólnych zabaw, gier, zajęć plastycznych, kulinarnych i sportowych.

     Oczywiście zorganizowanie całej akcji nie byłoby możliwe bez współpracy i pomocy Sołectw oraz członkiń miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich. Podziękowania należą się Sołtysom i Radom Sołeckim, za wsparcie finansowe oraz paniom z KGW w Głuchowie, Zajączkowie i Kiełbasinie, które zawsze chętnie pomagały w przygotowaniach, zwłaszcza tych kulinarnych. Inicjatorem wakacyjnej akcji było Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

Fotorelacja...

10. Organizacja wakacyjnego czasu wolnego dla dzieci  i młodzieży z terenu Gminy Chełmża pt. „Leśna Przygoda - Zachowaj Trzeźwy Umysł 2012r.”

     Zajęcia odbywały się od poniedziałku do soboty w dniach 23-29.07.2012r. w godzinach 11.00-15.00 w ośrodku rekreacyjno-wypoczynkowym w Zalesiu. W programie odbyły się m.in. zajęcia taneczne z instruktorem WOAK-u z Torunia, zajęcia sportowe, spotkanie ze Strażą Pożarną, Policją i Grupą Ratownictwa PCK z Torunia, dzień tradycji, wycieczka szlakiem ciekawych miejsc Gminy Chełmża, zajęcia sportowe, kąpiele i zabawy na plaży oraz wycieczka do Sopotu. W niedzielę 29 lipca odbyło się podsumowanie i zakończenie akcji pt. Piknik piracki, z udziałem animatorów CIK, uczestników półkolonii, ich rodzin, zaproszonych gości i mieszkańców Gminy Chełmża. Program został dofinansowany z firmy Nowa Energia SA i GKRPA i Narkomanii w Chełmży. W programie wzięło udział 60 dzieci z terenu Gminy Chełmża.

Galeria zdjęć...

9. Prowadzenie Pracowni rękodzieła ludowego i artystycznego Malwa w Zelgnie.

     Malwa to Pracownia rękodzieła ludowego i artystycznego prowadzona przez CIK Gminy Chełmża. W każdy piątek w godzinach 15.00-18.00 w pracowni w Zelgnie odbywają się warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez artystkę ludowa Panią Małgorzatę Górecką. Proponowane zajęcia to m.in. malowanie na drewnie, malowanie rzeźb, malowanie na szkle, kwiaty z bibuły, ozdoby z wełny czesankowej, broszki i korale, ozdoby z wikliny papierowej itp. Zajęcia odbywają się w pracowni w miesiącach letnich. W miesiącach jesiennych i zimowych zajęcia odbywają się w Bibliotece Samorządowej w Zelgnie.

8. Organizacja warsztatów wokalnych.

     W maju Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Brąchnówku brały udział w zajęciach wokalnych. Lekcji śpiewu udzielał instruktor z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury pan Erwin Regosz. Przedstawicielki koła zapoznały się z aktywnością twórczą, interesującymi metodami edukacji artystycznej w dziedzinie muzyki. Zajęcia miały przyczynić się do pobudzenia aktywności muzycznej, a także polepszenia umiejętności oraz techniki wokalnej uczestników spotkań. Spotkania finansowane były przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

7. Organizacja punktów turystycznych – pałac w Brąchnówku.

     CIK Gminy Chełmża zorganizowało pobyt dla grupy turystów rowerowych PTTK z Torunia przy pałacu w Brąchnówku. Przybyli goście mieli okazję podziwiać otaczający park i występujące w nim pomniki przyrody, zapoznać się z historią pałacu, a także poczęstować się domową drożdżówką przygotowaną przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

6. IV Majowe Spotkania Twórców Kultury i Sztuki Powiatu Toruńskiego.

     W piękną słoneczną sobotę 19 maja 2012 r. przedstawiciele naszej gminy wzięli udział w IV spotkaniu twórców kultury i sztuki z obszaru powiatu toruńskiego. Spotkania te dają możliwość zapoznania się z tradycjami naszego regionu oraz mają na celu upowszechnianie i wspieranie dorobku twórczego artystów działających w naszym powiecie. Zaproszeni goście w trakcie spotkania mogli zapoznać się z występami zespołów ludowych, teatrów amatorskich, posłuchać poetów naszego regionu oraz obejrzeć prace rodzimych rzeźbiarzy, malarzy, hafciarek i wikliniarzy. Swoje prace wystawiła także Pracownia rękodzieła ludowego i artystycznego MALWA w Zelgnie działająca przy CIK Gminy Chełmża.

Galeria zdjęć...(zapraszamy wkrótce)

5. CIK ma już 5 LAT! - Obchody urodzinowe Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

     W tym roku Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża obchdzi 5- lecie swojej działalności. Z tej okazji 10 maja odbyła się w Brąchnówku impreza urodzinowa instytucji. Przybyli goście mieli szansę zapoznać się z dorobkiem dotychczasowej pracy CIK-u. Czekało też na nich wiele atrakcji, takich jak: degustacja potraw, przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, biorących udział w inicjatywie „ Śiwetlica ze smakiem”, występ kwartetu smyczkowego oraz forma kabaretowa, przygotowana przez uczestniczki Wiejskiej Szkoły Animacji Kultury. Na koniec każdy miał okazję zostawić po sobie ślad w postaci wpisu do Księgi Gości, wystawionej na balkonie budynku CIK.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć...(zapraszamy wkrótce)

4. Jarmark Wielkanocny – Przysiek.

     Przed Wielkanocą warto wybrać się do Przysieka. Na terenie ośrodka doradztwa rolniczego można kupić tradycyjne potrawy i żywność ekologiczną, pisanki i świąteczne dekoracje, rękodzieło i rośliny ozdobne. W sobotnim kiermaszu 31 marca br. wzięło udział m.in. kilkanaście Kół Gospodyń Wiejskich, pszczelarze oraz rolnicy i przetwórcy ekologiczni, ogrodnicy i szkółkarze, rękodzielnicy i twórcy ludowi. Swoje prace w Przysieku zaprezentowała także Pracownia Malwa działająca przy CIK Gminy Chełmża.
 

3. Wiosennie i wielkanocnie...

     28 marca br. w Urzędzie Gminy Chełmża powiało wiosną. Wszystko za sprawą wielkanocnych warsztatów rękodzielniczych zorganizowanych przez CIK Gminy Chełmża dla mieszkańców gminy. Na spotkanie przybyło wiele ochotniczek, chcących poznać tajniki sztuki rękodzielniczej. Warsztaty, których motywem przewodnim były zbliżające się święta Wielkiejnocy, poprowadziła pani Małgorzata Górecka. Uczestniczki spotkania poznały sztukę wyrobu kwiatów z krepy włoskiej, z których potem stworzyły piękne stroiki na wielkanocne stoły. W powstałych kompozycjach nie zabrakło oczywiście elementów typowo świątecznych, dyngusów, bazi i kurczaczków wielkanocnych.

Galeria zdjęć

2. Własnoręcznie robiona biżuteria – warsztaty w Nawrze.

     Kto z mieszkańców Nawry chciał dowiedzieć się jak z kawałka filcu i koralików stworzyć oryginalną biżuterię, miał taką okazję 1 marca br. Odbyły się tam tego dnia warsztaty, prowadzone przez panią Małgorzatę Górecką, na których można było poznać metody tworzenia pięknych ozdób. Na spotkaniu, zorganizowanym przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża, pojawiło się wiele mieszkanek Nawry, m. in. członkinie tamtejszego KGW. Panie biorące udział w warsztatach z dumą prezentowały efekty swojej pracy.

Fotorelacja

1. Rocznica 150 urodzin Stefana Łaszewskiego – Brąchnówko, 22.01.2012r.

Dokładnie 08 stycznia 2012 roku minęła 150 rocznica urodzin dr Stefana Łaszewskiego – pierwszego po odzyskaniu niepodległości  po latach zaborów  Wojewody Pomorskiego, który urodził się  w Brąchnówku  w Gminie Chełmża.

Władze samorządowe Gminy Chełmża podjęły inicjatywę uroczystego uczczenia urodzin tak ważnej postaci dla naszego Regionu i Polski. Zaplanowaną na dzień 22 stycznia 2012 roku uroczystość rocznicową rozpoczęła msza św. w intencji Pierwszego Wojewody Pomorskiego, która odprawiona została w kościele parafialnym w Grzywnie o godz. 13.15. Następnie o godz. 14.15 na terenie miejscowego zespołu pałacowo – parkowego w Brąchnówku odbył się apel pamięci w asyście wart honorowych i  orkiestry reprezentacyjnej Garnizonu Toruń.
Goście i mieszkańcy odwiedzili siedziby i spotkali się z pracownikami mieszczących  się tu organizacji obywatelskich jak Wiejskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Edukacja i Przyszłość” , Fundacja Ziemia Gotyku   i  instytucji gminnej jaką jest Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.
Patronat nad uroczystością   objęli: Wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes  i  Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Organizację samej uroczystości  wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urząd Miasta Torunia.  

Galeria ...(zapraszamy wkrótce)

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

Godziny urzędowania:

poniedziałek  od 7.00 -  do 15.00
wtorek           od 7.00 -  do 16.00
środa             od 7.00 -  do 15.00
czwartek        od 7.00 -  do 15.00
piątek            od 7.00 -  do 14.00

Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.

Stopka