• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

38. Organizacja świątecznych warsztatów rękodzielniczych w Urzędzie Gminy w Chełmży.

W dniu 14 grudnia br. w Urzędzie Gminy w Chełmży odbyły się warsztaty rękodzielniczych w trakcie, których, w przedświątecznej atmosferze, uczestnicy mieli okazję stworzyć wiele niepowtarzalnych ozdób świątecznych. Warsztaty prowadziła instruktor rękodzieła ludowego pani Małgorzata Górecka.

Zobacz więcej...

37. Konkursu plastyczny na „Najpiękniejszą kartkę świąteczną z Gminy Chełmża. Boże Narodzenie 2011r.”. 

Ósmego grudnia br. w świetlicy wiejskiej w Grzywnie odbyło się podsumowanie konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną z Gminy Chełmża. W konkursie wzięły udział dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe. Główną nagrodą -  GRAN PRIX była publikacja projektu i rozesłanie kartek świątecznych   z życzeniami od Wójta Gminy Chełmża. Laureatka - autorka najpiękniejszej kartki okazała się Aleksandra Gabryś z Nawry, SP w Kończewicach, która otrzymała nagrodę rzeczową. Dodatkowo autorzy najwyżej ocenionych prac, zostali uhonorowani wyróżnieniem w postaci pamiątkowych dyplomów i upominków.
Organizatorem konkursu był Wójt Gminy Chełmża, zaś koordynatorem CIK Gminy Chełmża wraz z Biblioteką Samorządową w Zelgnie.

 Galerii zdjęć...

36. Spotkania z tradycją Świat Bożego Narodzenia.

Zapach choinki, magia świateł, śnieżnobiały opłatek, wigilia,
Świąteczne życzenia, kolędy o północy Pasterka...
Taki jest klimat tych jedynych w swym rodzaju świąt, kiedy Bóg
 zechciał narodzić się pośród ludzi.

Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża było organizatorem spotkań o tematyce świątecznej pn. „Spotkania z tradycją Świąt Bożego Narodzenia”. Do udziału w cyklu warsztatów zostały zaproszone szkoły gminne oraz sołectwa. W ramach spotkań dzieci oraz młodzież miały okazję obejrzeć prezentację multimedialną wprowadzającą w atmosferę świąt, wspólnie pośpiewać świąteczne piosenki, zaś na zakończenie wypiekać ciasteczką, bądź dekorować gotowe wypieki. Łącznie w przeprowadzonych warsztatach wzięło udział ponad 200 osób z SP W Grzywnie, SP w Zelgnie, SP w Kończewicach oraz miejscowości Liznowo.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć....

  • -
35. Warsztaty wykonywania biżuterii z wełny czesankowej

Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża zorganizowało warsztaty rękodzielnicze polegające na wykonaniu biżuterii z wełny czesankowej. Listopadowe spotkania odbyły się w trzech miejscowościach z terenu naszej gminy tj. w Brąchnówku, Grzywnie i Głuchowie. Warsztaty z wyrobu rękodzieła prowadził instruktor Cik-u pani Płochacka Paulina. Uczestnicy podczas trzy godzinnych spotkań mogli nabyć umiejętność wyrobu korali oraz broszek. Efektem końcowy – gotowa biżuterie robiła duże wrażenie – każdy uczestnik spotkania był zadowolony z efektów swojej pracy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć...

34. „Świetlica ze smakiem” zakończona

38392.jpg

Zakończyła się  realizacja projektu pt. „Świetlica ze smakiem” współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego -Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5. „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”.  Głównym organizatorem całego przedsięwzięcia jest Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.
Projekt „Świetlica ze smakiem” obejmował swoim działaniem trzy świetlice wiejskie w Gminie Chełmża tj. Głuchowo, Grzywnę i Dźwierzno. Od maja do września w świetlicach odbywały się warsztaty rękodzielnicze, warsztaty wokalne, warsztaty ogrodnicze i warsztaty kulinarne, w których udział wzięło w sumie 30 mieszkańców Gminy Chełmża. Świetlice biorące udział w projekcie zostały ponadto doposażone m.in. w sprzęt nagłaśniający i naczynia kuchenne oraz elementy dekoracyjne: kwiaty z bibuły, wazony, świeczniki , które sami uczestnicy wykonali w ramach warsztatów rękodzielniczych.
Podsumowaniem działań były 3 imprezy promocyjne. W Głuchowie odbyła się uczta ziemniaczana, gdzie podczas imprezy serwowano potrawy m.in. z ziemniaka, a punktem kulminacyjnym było sadzenie drzew owocowych- w Głuchowie posadzono grusze. W piątek 21 października mieszkańcy Dźwierzna i zaproszeni goście biesiadowali  w uczcie śliwkowej, gdzie posadzono śliwy. W ostatnią sobotę października  odbyła się uczta jabłkowa w świetlicy wiejskiej w Grzywnie, tutaj posadzono jabłonie. W programie imprez było również: wystawa zdjęć z przebiegu warsztatów, prezentacje artystyczne uczestników oraz wspólne śpiewanie piosenek ludowych przy akompaniamencie kapeli. Występ kapeli ludowej został dofinansowany przez firmę Nowa Energia SA.
 „Świetlica ze smakiem” to już trzeci projekt realizowany przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Poprzednie projekty CIK-u to: „Wiejska Szkoła Animacji Kultury” (2009)oraz „Pracownia rękodzieła ludowego i artystycznego MALWA” (2009). Dotychczasowe inicjatywy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gminy. Pracownia Malwa jest prowadzona do dzisiaj, podczas piątkowych spotkań uczestniczki uczą się sztuki rękodzielniczej, wykonując różnego rodzaju dekoracje i ozdoby rękodzielnicze.

Foto -relacja z imprezy promocyjnej w Grzywnie...

  • -

33. IMPREZA PROMOCYJNA - Dźwierzno.

38392.jpg

Dźwierzno było drugą z kolei miejscowością gdzie 21 października br. odbyła się kolejna impreza promocyjna podsumowująca projekt „Świetlica ze Smakiem”. Przybyli goście tym razem brali udział w uczcie śliwkowej, której towarzyszyły przyśpiewki ludowe przy dźwiękach akordeonu i skrzypiec. Udział uczestników projektu obrazowała przygotowana na te okazję wystawa zdjęć. Ważnym punktem spotkania było wsadzenie symbolicznych drzewek owocowych koło świetlicy, a także uroczyste wręczenie dyplomów uczestnikom projektu. Wyniesiona z zajęć wiedza oraz zdobyte przez uczestników umiejętności przyczyniły się do włączenia się w działania edukacyjno-kulturalne w swojej wsi, zaś świetlica wiejska stała się miejscem tętniącym życiem kulturalnym poprzez edukację i integracje środowiska.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet 9. Działanie 9.5. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Galeria zdjęć....

  • -

32. Pierwsza impreza promocyjna już za nami..- Głuchowo.

38392.jpg

Ósmego października br. w świetlicy wiejskiej w Głuchowie odbyła się pierwsza impreza promocyjna organizowana w ramach projektu „Świetlica ze Smakiem”. Podczas „UCZTY ZIEMNIACZANEJ”, bo taki tytuł nosiło spotkanie w Głuchowie, przybyli goście mogli degustować potrawy z ziemniaków, wziąć udział w prezentacji artystycznej i wokalnej. Przy nutach muzyki biesiadnej wraz z zespołem ludowym wszyscy wspólnie śpiewali piosenki. Można było także zobaczyć wystawę zdjęć z przebiegu zajęć – spotkań realizowanych w ramach projektu oraz spróbować szczęścia w loterii pn. „W barwach jesieni”.
Na zakończenie spotkania zostały zasadzone trzy grusze koło świetlicy, a uczestnikom projektu wręczono dyplomy udziału. Impreza stanowiła podsumowanie projektu i prezentacje zdobytych umiejętności oraz zmieniony wygląd świetlicy przez uczestników.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet 9. Działanie 9.5. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć...


31. „Świetlice ze smakiem” – 2011r.

 
Przez okres pięciu miesięcy w świetlicach w Grzywnie, Głuchowie oraz Dźwierznie odbywały się warsztaty tematyczne w ramach projektu „Świetlica ze smakiem” realizowane przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. Podczas spotkań uczestnicy zdobyli nowe umiejętności w zakresie kulinariów, sztuki rękodzielniczej, ogrodnictwa oraz pracy z własnym głosem – warsztaty wokale.

Na zakończenie spotkań zostaną zorganizowane imprezy promocyjne. Imprezy będą stanowiły podsumowanie projektu, prezentację zdobytych umiejętności oraz zmieniony przez uczestników wygląd świetlicy. Planuje się zorganizowanie po jednej imprezie w każdej ze świetlic w miesiącu październiku, na które serdecznie zapraszamy!!!


„Świetlica ze smakiem”:

  • GŁUCHOWO - świetlica wiejska - UCZTA ZIEMNIACZANA   08.10.2011; godzina 15.00
  • DŹWIERZNO – świetlica wiejska - UCZTA ŚLIWKOWA        21.10.2011; godzina 15.00
  • GRZYWNA - świetlica wiejska    -  UCZTA JABŁKOWA         29.10.2011; godzina 15.00


W programie imprez:
o    prezentacje artystyczne i wokalne uczestników projektu
o    degustacje kulinarne potraw z ziemniaków, śliwek i jabłek
o    loteria „W barwach jesieni”
o    wręczanie dyplomów uczestnikom projektu
o    wystawa zdjęć z warsztatów
o    „ Jadą goście, jadą koło mego sadu…”- występ zespołu ludowego.

ZAPRASZAMY!!!

  • -

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet 9. Działanie 9.5. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.


30. Piękno ukryte w Malwie.

Malwa to Pracownia rękodzieła ludowego i artystycznego prowadzona przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. W każdy piątek w Pracowni w Zelgnie odbywają się warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez artystkę ludową panią Małgorzatę Górecką, która z Malwą związana jest od początku powstania. Wachlarz proponowanych zajęć jest szeroki: malowanie na drewnie, malowanie rzeźb, malowanie na szkle, kwiaty z bibuły, ozdoby z wełny czesankowej, broszki i korale, ozdoby z wikliny papierowej  itp. Przy użyciu profesjonalnych farb i materiałów powstają prace, które mają duszę i niepowtarzalne piękno.  Zapraszamy do udziału i zwiedzania Pracowni rękodzieła ludowego i artystycznego Malwa, która znajduje się w Zelgnie za Pastorówką w kompleksie funkcjonującym pod nazwą Centrum Kultury i Tradycji.

Zapraszamy do obejrzenie galerii zdjęć....

29. PROJEKTOR – wolontariat studencki.

Kolejne spotkania z wolontariuszami zostały zorganizowane w Kończewicach. Projekt „Przełamujemy bariery” odbył się w terminie 22-26 sierpień br. i miał na celu poszerzyć wiedzę uczestników spotkań dotyczącą problematyki wielokulturowości. Pod okiem studentek zainteresowane osoby wzięły udział w warsztatach tematycznych dotyczących kultury chińskiej, podczas których poznali m.in. legendy chińskie, wzięli udział w zajęciach artystycznych opartych na tradycyjnych metodach chińskiej wycinanki, a także spróbowali swoich sił w kaligrafii chińskiej. Kolejny blok tematyczny dotyczył dwóch kręgów kulturowych, które często pojawiają się w wiadomościach prasowych i telewizyjnych: kultury żydowskiej i kultury muzułmańskiej. Dodatkową atrakcję w projekcie stanowił kurs pierwszej pomocy. Zajęcia prowadziły studentki wolontariuszki – Katarzyna Salwa i Kuan-yu Li.

Galeria....

28. „Wakacyjne spotkania na wesoło” - Zajączkowo.

W świetlicy wiejskiej w Zajączkowie odbyły się wakacyjne spotkania dla dzieci i młodzieży. W miesiącu sierpniu w każdy wtorek i czwartek od godz.13.00 do 16.00 można było skorzystać z aktywnych form spędzania czasu wolnego pod okiem instruktora CIK-u. Podczas zajęć wspólnie zwiedziliśmy okolicę, został rozegrany turniej w dwa ognie, piłkę nożną, dzieci rozwijały się twórczo i plastycznie. Na zakończenie odbyły się zajęcia kulinarne, na których wypiekaliśmy gofry. Przez okres wakacji świetlica wiejska stała się miejscem spotkań dla osób, które nie lubią się nudzić. Spotkania odbyły się w ramach współpracy CIK Gminy Chełmża z Radą Sołecką Sołectwa Zajączkowo.

Zobacz więcej....

27. Warsztatów ciąg dalszy... –projekt „Świetlica ze Smakiem”.

38392.jpg

   W miesiącu sierpniu odbyły się kolejne warsztaty realizowane przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża w ramach projektu pt.„Świetlica ze smakiem” w świetlicach w Grzywnie, Głuchowie oraz Dźwierznie. Jako pierwsze odbyły się warsztaty kulinarne, na których uczestnicy projektu uczyli się ciekawego prezentowania potraw poprzez dekorowanie stołów. Nie jest już im obce ozdobne składanie serwetek jak i tworzenie żywych kompozycji kwiatowych. Na tak nakryty stół uczestnicy projektu przygotowali lekkie przekąski szybkie i łatwe w przyrządzeniu. Warsztaty rękodzielnicze obejmowały swą tematyką poznanie specyfiki regionalnych wyrobów takich jak: ozdoby z bibuły i elementy dekoracji ścian i okien – praktyczne opanowanie podstawowych kanonów estetycznych budowy motywów zdobniczych oraz techniki wykonani wyrobów rękodzielniczych. Uczestnicy projektu są już na półmetku, jednakże przed nimi jeszcze dużo pracy w celu zdobycia wszystkich umiejętności, które pomogą i przygotują ich do działalności kulturalnej w swoich małych ojczyznach.
   Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet 9. Działanie 9.5. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Galeria zdjęć....

26. Centrum Nauki Kopernik - Warszawa.

   W dniu 10 sierpnia 2011r. dzieci, młodzież oraz dorośli mieli okazję wziąć udział w wyjeździe organizowanym dla mieszkańców Gminy Chełmża do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pięćdziesięciu zainteresowanych miało okazję odwiedzić i zobaczyć ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach.
Zainteresowani zobaczyli zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Nauka i sztuka razem. Przykładowo w galerii „Świat w ruchu”, dzięki eksponatom tworzącym wystawę można się dowiedzieć, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także, w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. To również okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado oraz doświadczenia tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi.
Wystarczy być w Centrum Nauki Kopernik, aby zagrać na laserowej harfie lub sprawdzić, czy wygodniej leży się na piłkach, czy na gwoździach. Uczestnicy wyjazdu testowali samodzielnie, sprawdzali i mieli okazję, aby odpowiedzieć sobie na naprawdę wiele pytań.
Organizatorem wyjazdu był Wójt Gminy Chełmża.

Zobacz więcej....

25. Przygoda w Zalesiu zakończona.

Po raz pierwszy w Zalesiu zostały zorganizowane wakacyjne spotkania dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Chełmża pod tytułem: „Leśna przygoda- Zalesie 2011- Zachowaj Trzeźwy Umysł”. W przedsięwzięciu udział wzięło 60 młodych ludzi z terenu Gminy Chełmża. Uczestnicy byli podzielni na 5 grup i działali przez nadanymi przez siebie nazwami: Dzikie koty, Robaczki, Tygrysy, Leśna drużyna, Leśna mafia. Przez 7 dni od 18-24 lipca w Zalesiu uczestnicy wspólnie spędzali wakacyjny czas pod okiem zatrudnionych w ramach programu opiekunów. Opiekunami byli: Ewa Zgurzyńska, Paulina Płochacka, Anna Klimas, Hanna Skrzypczak, Justyna Kozłowska; pielęgniarka- Elżbieta Palkowska; instruktor sportowy- Małgorzata Sadowska.  Program zajęć był obszerny: w Zalesiu odbyły  się  m.in. zajęcia terenowe, sportowe i artystyczne, spotkanie ze Strażą Pożarną, Strażą Gminną oraz  Policją w ramach spotkań o bezpieczeństwie. W środę 20 lipca odbyła się   wycieczka po Gminie Chełmża pt. Poznaję swoją małą ojczyznę , a 22 lipca -wycieczka do Szymbarka. W Szymbarku dzieci miały okazję gościć w domku do góry nogami; zwiedziły replikę jednego z bunkrów, należących w czasie okupacji do TOW Gryf Pomorski, Dom Sybiraka, Dom Powstańca Polskiego z Adampola, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, zobaczyły najdłuższą deskę świata i Stół Noblisty oraz największy fortepian świata.
 W Zalesiu dzieci miały okazję również korzystać z kąpieliska i plaży – budując rzeźby w piasku. Ostatniego dnia gminnych wakacji 24 lipca 2011 r. zostało zorganizowane podsumowanie i  zakończenie programu – impreza promocyjna pt. Familijne granie z atrakcjami, konkursami i ogniskiem oraz prezentacją małych form artystycznych przygotowanych przez młodych uczestników. Gwiazdą imprezy był „Czocher i jego Pan” czyli aktor Piotr Boruta – artysta – brzuchomówca i lalkarz, który wystąpił ze swoją lalką o imieniu Czocher- półfinalista i uczestnik programu „Mam talent”. Dzieci poznały świat magii oraz mogły korzystać z atrakcji bangee run i przejażdżek na kucyku. Do Zalesia zjechały rodziny uczestników, znajomi, koleżanki i koledzy oraz mieszkańcy Gminy Chełmża.
Głównym sponsorem programu była  firma Nowa Energia SA- firma, której misją jest budowa Farm Wiatrowych, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Chełmży oraz CIK Gminy Chełmża. Organizatorem i pomysłodawcą  programu był  Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki. Program był koordynowany przez  CIK Gminy Chełmża. Ponadto organizację programu (finansowo, rzeczowo i organizacyjnie) wsparły następujące osoby i instytucje:

• Marcin Osiński- BIOS s c Chełmża
• Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży;
• Firma PHU  Frank  Chełmża, Franciszek Krutelewicz;
• Komenda Rejonowa Policji w Chełmży;
• Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Chełmży;
• Straż Gminna;
• Zenon Sadowski- Głuchowo;
• Państwo Bożena i Andrzej Talarek- sklep spożywczy w Browinie;
• Jolanta Sarnowska – sołtys Zajączkowa i KGW Zajączkowo;
• Gimnazjum w Pluskowęsach;
• Jarosław Pikus- Kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Zelgnie.

Mamy nadzieję, że wrażenia uczestników z  „Leśnej przygody- Zalesie 2011” pozostaną miłym i niezapomnianym wspomnieniem wakacji.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

• galeria nr 1
• galeria nr 2
• galeria nr 3

24. Świetlice ze smakiem w miesiącu lipcu.

38392.jpg

   Trwa realizacja projektu zatytułowanego „Świetlica ze smakiem” dofinansowanego przez Unie Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt jest realizowany przez CIK Gminy Chełmża w trzech świetlicach w Gminie Chełmża, Dźwierzno, Głuchowo, Grzywna, w których cyklicznie odbywają się warsztaty.

   W trakcie warsztatów wokalnych uczestnicy nabywali umiejętności pracy swoim głosem oraz poznanie jego możliwości, a także nauczyli się piosenek pod okiem instruktora przy akompaniamencie gitary. Zajęcia prowadził pan Erwin Rogosz instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Zaś podczas zajęć kulinarnych jednym z tematów spotkań była sztuka carvingu, ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród uczestników projektu. Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach. Do nauki sztuki carvingu zostały zakupione w ramach projektu specjalne noże. Pod okiem instruktora pana Dawida Brodzkiego powstają niezwykłe dekoracje, a zdobyte umiejętności posłużą efektywniejszej promocji produktu lokalnego.

Galeria...

23. Wakacje z wolontariuszem –„Arcy-biżuteria”.

   W świetlicy wiejskiej w Dźwierznie odbyły się zajęcia dla dzieci i młodzieży ze studentami w ramach programu Projektor - wolontariat studencki. Tematyką spotkań były warsztaty tworzenia biżuterii oraz ręczne wykonywanie i dekorowanie albumów ze zdjęciami (scrapbooking), a także zabawy integracyjne i wzajemne poznawanie się. W spotkaniach udział wzięło 20 osób bez ograniczeń wiekowych, które mogły oddać się chwili inspiracji i rozwinąć własne zainteresowania w obrębie przeróżnych technik rękodzieła artystycznego. Piątego dnia warsztatów odbyła się wystawa prac i sesja zdjęciowa wykonanej biżuterii. Było to kolejne spotkanie realizowane przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża w ramach programu „Projektor”, w przygotowaniu jest już kolejny projekt pt. „Przełamujemy bariery”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć...

22. Pierwsze warsztaty już za nami... – projekt „Świetlica ze Smakiem”.

38392.jpg

W czerwcu miały miejsce pierwsze spotkania organizowane w ramach projektu „Świetlica ze smakiem”. W trzech świetlicach w naszej gminie – w Dźwierznie, Głuchowie i Grzywnie odbyły się warsztaty kulinarne, ogrodnicze i wokalne. Do każdej ze świetlic został zakupiony sprzęt nagłośnieniowy, naczynia oraz noże do carvingu. Ponadto każdy z budynków, w którym jest świetlica został oznaczony tablicą „Świetlica ze smakiem”. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem biorą udział w spotkaniach, dzięki którym wzbogacają własne umiejętności, a swą czynną postawą propagują rozwój edukacji i kultury wśród mieszkańców Gminy Chełmża w miejscu, jakim jest świetlica wiejska. 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet 9. Działanie 9.5. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Foto-relacja z warsztatów...

21. Malowane dzbany – kwiaty malowane na szkle.

W dniu 15 czerwca br. w świetlicy wiejskiej w Nawrze odbyły się warsztaty rękodzieła pn. „Malowane dzbany”. Przybyli uczestnicy pogłębili swoje umiejętności o sztukę malowania kwiatów na szkle. Dowiedzieli się, jakie farby należy użyć i jak je zabezpieczyć, aby efekt włożonej pracy był trwały. Spotkanie odbyło się pod okiem instruktora Pracowni rękodzieła ludowego i artystycznego Malwa Pani Małgorzaty Góreckiej.

20. Spektakl „O Janie Pawle II”.

 W ramach współpracy Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża i Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury 8 czerwca 2011r. został wystawiony spektakl „O Janie Pawle II”. Przedstawienie przygotowała Grupa Teatralna Seniorów pn. Teatr Niebylejaki z WOAK w Toruniu. Spektakl został wystawiony dla mieszkańców oraz uczniów szkoły podstawowej w Grzywnie, którzy w serdecznej atmosferze poznali postać Wielkiego Papieża. Po widowisku przybyli artyści zwiedzili miejscowy kościół. Z radościom będziemy gościć Grupę Teatralną Seniorów jeszcze raz. Organizatorzy spotkania: CIK Gminy Chełmża wraz z Biblioteką Samorządową w Zelgnie.

Zobacz więcej...


19. Zapraszamy do udziału w projekcie „Świetlica ze smakiem”

38392.jpg

Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża zaprasza do udziału w projekcie pn.„Świetlica ze smakiem” współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Szkolenie będzie trwało od czerwca do września 2011 roku ( 2 x w miesiącu)  i będzie obejmowało cykl warsztatów w ramach poszczególnych dziedzin: rękodzieła, zajęć wokalnych, warsztatów kulinarnych oraz warsztatów ogrodniczych. Zajęcia będą prowadzone m.in. przez specjalistów z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Zajęcia będą odbywały się w świetlicach wiejskich w: Głuchowie, Grzywnie i Dźwierznie. Uczestnicy projektu „Świetlica ze smakiem” nabędą umiejętności organizacji imprez lokalnych, dekoracji świetlic wiejskich, organizacji spotkań edukacyjno- kulturalnych w swoich wsiach itp. Na koniec projektu zostaną zorganizowane imprezy promocyjno- integracyjne w każdej ze wsi, zaś każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Uczestnicy w ramach projektu otrzymują bezpłatne materiały szkoleniowe oraz gadżety promocyjne.
Rekrutacja i zgłoszenia do końca maja 2011r. Projekt jest skierowany do mieszkańców Gminy Chełmża. Do udziału w projekcie zapraszamy KAŻDEGO, kto lubi działać w swoim środowisku i zmieniać świat na lepsze! Warsztaty będą się odbywały w świetlicach w Głuchowie, Grzywnie i Dźwierznie!
ZAPRASZAM!!!
• Młodzież powyżej 18 roku życia: uczniów szkół ponadgminazjalnych i studentów
• Panie z KGW
• Członków organizacji lokalnych
• Nauczycieli
• Bibliotekarzy
• Lokalnych artystów
• itd………………

38394.jpg

Zadziałaj już dzisiaj !
ZGŁOŚ SIĘ DO PROJEKTU „ŚWIETLICA ZE SMAKIEM” !

Projekt jest współfinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 Priorytet IX  Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5. „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”.

Karta zgłoszeniowa

18. „PROJEKTOR” – wolontariat.

Tym razem wolontariusze-studenci zrealizowali projekt pt. „Artystyczni chuligani” w Bocieniu oraz projekt pn. „Moja okolica w obiektywie” w Gimnazjum w Pluskowęsach. Pierwsza inicjatywa miała na celu zainteresowanie młodzieży sztuką poprzez pokazanie im ciekawych form wyrazu za pomocą techniki streetartu (sztuki ulicy graffiti). Uczestnicy spotkań samodzielnie wykonali szablony, aby następnie namalować mural na terenie swojej miejscowości. Projekt służył nie tylko „artystycznej edukacji”, ale przyczynił się do integracji grupy uczestników spotkań, odkryciu ich pasji i pokazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Drugi projekt „Moja okolica w obiektywie” to warsztaty fotograficzne połączone z promocją danej miejscowości. Projekt miał na celu pobudzenie wrażliwości młodzieży na sposób i jakość wykonywania zdjęć oraz przekazanie podstawowych umiejętności. Wynikiem warsztatów była wystawa zdjęć, które stanowiły mini kampanię reklamową miejscowości z terenu naszej gminy. Część wystawy można było zobaczyć podczas inauguracji sezonu turystycznego w Zalesiu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć...

17. „Dla Ciebie Mamo...”.

   Z okazji Dnia Matki zostały zorganizowana dla dzieci i młodzieży ze szkół gminnych warsztaty artystyczne. Ochotnicy z Zelgna, Kończewic i Grzywny przyjechali do Pracowni rękodzieła ludowego artystycznego Malwa na warsztaty malowania na drewnie. Własnoręcznie namalowane obrazy stanowiły wspaniały i niepowtarzalny prezent dla Mam.

16. Koncert poezji śpiewanej.

   „Druga przestrzeń. Śladami Czesława Miłosza” – taki tytuł nosił koncert poezji śpiewanej w wykonaniu muzyka i poety, Adama Dennisona, który odbył się 19 maja br. w Pastorówce w Zelgnie i uświetnił obchody Roku Czesława Miłosza. „Poezja śpiewana to przedziwny gatunek. Stapiają się w nim, w całkiem wyjątkowy sposób, dźwięk i słowo, przenikając się nieustannie i podkreślając to, czego z osobna wyrazić się nie da.” Tak o swojej twórczości mówi sam Adam Dennison, zaś my uczestnicy koncertu pozostajemy pod ogromnym wrażeniem twórczości kompozytora. Organizatorzy spotkania: CIK Gminy Chełmża wraz z Biblioteką Samorządową w Zelgnie.

Galeria zdjęć...

15. III spotkanie twórców kultury i sztuki - Skłudzewo.

   14 maja 2011r. przedstawiciele naszej gminy wzięli udział w III spotkaniu twórców kultury i sztuki z obszaru powiatu toruńskiego organizowanym przez Fundację Piękniejszego Świata w Skłudzewie. Podczas spotkania swój dorobek artystyczny prezentowały zespoły wokalne, rękodzielnicy, malarze oraz autorzy wierszy m.in. mieszkanka naszej gminy Pani Krystyna Tarka z Szerokopasu. Swoje prace wystawiła także Pracownia rękodzieła ludowego i artystycznego Malwa w Zelgnie działająca przy Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. W miłej atmosferze twórcy amatorzy mieli okazję zaprezentować swój dorobek artystyczny jak i poznać artystów z sąsiednich gmin. Na zakończenie spotkania wystąpił Zespół Teatralny im. Julii Procherowej w Skrzypkowie, a pieśni, które wykonywał porwały widownię do wspólnego śpiewania i tańca. Spotkania w Skłudzewie charakteryzują się wyjątkową atmosferą, dlatego też z niecierpliwością czekamy do przyszłego roku.

Zobacz więcej....

14. „Świetlica ze smakiem”.

38392.jpg

   „Świetlica ze smakiem” to projekt Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża realizowany na terenie Gminy Chełmża, który został dofinansowany przez unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu społecznego w ramach Priorytetu9, Działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.  Projekt ma charakter warsztatów dla lokalnych liderów i działaczy, którzy poprzez warsztaty będą podejmować inicjatywy na rzecz lokalnego środowiska i propagować rozwój edukacji i kultury wśród mieszkańców Gminy Chełmża w miejscu, jakim jest świetlica wiejska. Zajęcia będą się odbywały w świetlicach wiejskich w Gminie Chełmża: Dźwierzno, Głuchowo i Grzywna, które zyskają po realizacji miano „Świetlicy ze smakiem” ze zmienionym obliczem wizualnym. Uczestnicy podczas warsztatów zdobędą umiejętności przyczyniające się do integracji środowiska wiejskiego. Będą brać udział m.in. w warsztatach kulinarnych, rękodzielniczych, wokalnych i ogrodniczych nabywając umiejętności m.in. wykonywania ciekawych potraw opartych na starych recepturach, dekoracji potraw- carving, dekoracji świetlicy i stołów, projektowania terenu zieleni wokół świetlicy, a także podejmują próby śpiewu.  Projekt będzie trwał od maja do października 2011r. Na zakończenie projektu w każdej „Świetlicy ze smakiem” odbędą się imprezy promocyjne z aktywnym udziałem uczestników projektu z prezentacją efektów działań projektowych.

13. „Roześmiana świetlica” - Nowa Chełmża.

I w tym roku od 7 kwietnia w świetlicy wiejskiej w Nowej Chełmży rozpoczął się cykl zajęć świetlicowych pt. „Roześmiana świetlica”. Spotkania są realizowane dzięki współpracy CIK Gminy Chełmża z Radą Sołecką Sołectwa Nowa Chełmża, która dofinansowała prowadzone działania. Najmłodsi mieszkańcy wsi korzystają z takich atrakcji jak: udział w zajęciach plastycznych, grach sportowych, mini turnieju gier stolikowych i gry w piłkarzyki, wycieczkach pieszych po najbliższej okolicy i wielu innych atrakcjach. W ramach działań zorganizowane zostanie spotkanie z okazji Dnia Matki, a także Dzień Dziecka z ogniskiem. Spotkania będą prowadzone do 30 czerwca br.

Galeria zdjęć...

12. Wyjazd do Przysieka.

W dniu 16.04.2011r. zainteresowani mieszkańcy gminy wzięli udział w wyjeździe na Jarmark Wielkanocny, który odbył się w Przysieku. Celem Jarmarku było promowanie poprzez wystawy, degustacje, pokazy, konkursy, kiermasze, stoiska informacyjne: lokalnych i regionalnych tradycji, zwyczajów i dziedzictwa kulturowego związanego ze Świętami Wielkanocnymi, a także wyrobów rękodzieła i sztuki ludowej związanych z Wielkanocą. Swoje prace w Przysieku zaprezentowała także Pracownia Malwa działająca przy CIK Gminy Chełmża. Organizatorem wyjazdu był Wójt Gminy Chełmża.

Galeria...

11. Pracownia MALWA – oferta dla szkół.

W dniach 12-15 kwietnia br. Pracownia rękodzieła ludowego i artystycznego Malwa gościła dzieci i młodzież na wielkanocnych warsztatach rękodzielniczych tj. malowaniu rzeźbionych kurek i kogucików z drewna. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną przybliżającą tematykę zwyczajów wielkanocnych z różnych regionów Polski. Następnie pod okiem instruktora Pracowni Malwa Pani Małgorzaty Góreckiej przybyli goście mogli samodzielnie pomalować drewnianego koguta lub kurkę. Na koniec uczestnicy poczęstowali się wielkanocną babą wielkanocną.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

10. Warsztaty Wielkanocne.

W dniu 11.04.2011r. w Urzędzie Gminy w Chełmży odbyły się warsztaty wielkanocne. Na spotkanie poświęcone tworzeniu tradycyjnych dekoracji wielkanocnych: świątecznych stroików oraz palm wielkanocnych  przybyło 20 zainteresowanych Pań z terenu naszej gminy. Warsztaty i pokaz prowadził instruktor pracowni MALWA Pani Małgorzata Górecka.

Zapraszamy do galerii zdjęć....

9. Górka Klasztorna.

Sześćdziesięciu osobowy zespół ludzi, parafian mieszkających przy Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej po raz kolejny przedstawił plenerową sztukę pasyjną – misterium religijne o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Mieszkańcy Gminy Chełmż brali udział w tym Misterium Męki Pańskiej 9 kwietni 2011r. Organizatorem wyjazdu był Wójt Gminy Chełmża.

GALERIA ...

8. Warsztaty Skąpe.

Dla nowo powstałego Kola Gospodyń Wiejskich w Skapem 5 kwietnia br. zostało zorganizowane spotkanie wyrobu rękodzieła. Panie podczas wspólnej pracy miały okazje do wspólnej integracji i omówienia spraw związanych z ich dalszą działalnością.

7. Wolontariusze – studenci w gminie.

   Już po raz kolejny Gmina Chełmża włączyła się w działania realizowane w ramach programu „PROJEKTOR - wolontariat studencki”. Celem projektora jest dotarcie do dzieci i młodzieży z małych miejscowości z aktywnością i wiedzą studentów, którzy przekazują młodszym pozytywne wzorce osobowe i swoją postawą zachęcają do dalszego rozwoju. Wolontariusze- studenci pokazują w twórczy sposób nowe horyzonty, wspólnie odnajdują zainteresowania i razem spędzają czas.
   Przygoda z wolontariatem studencki w Gminie Chełmża zaczęła się w 2007 roku i to była pierwsza tego rodzaju inicjatywa podjęta przez utworzone Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. Wolontariusze prowadzili zajęcia m.in. w Głuchowie, Bielczynach i Grzywnie w okresie wakacyjnym i były to projekty artystyczne. Potem jeszcze podobne spotkania odbyły się w świetlicy w Nawrze i w bibliotece w Zelgnie.
   Tym razem wolontariusze studenci realizowali program o charakterze taneczno-fotograficznym dla dzieci z Głuchowa i okolic. Program „Tańczyć każdy może. Hip-hop dla początkujących” w naszej gminie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. W formie zabawy przy muzyce pokazywane były proste elementy tańca. Udział w zajęciach był bezpłatny, a program zapewniał wszelkie materiały dydaktyczne do pracy i zabawy. Zajęcia odbywaj się raz w tygodniu przez okres 3 tygodni.

Zobacz więcej...

6. Seans filmowy „Jan Paweł II. Szukałem was”.

W dniu 31.03.2011r. z okazji beatyfikacji Jana Pawla II odbył się wyjazd do kina. Zainteresowani mieszkańcy gminy obejrzeli pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Jan Paweł II. Film ukazuje jego wyjątkowe miejsce w historii Kościoła i świata oraz to, jak jego niezwykła osobowość, naturalność, otwartość i poczucie humoru łączyły ludzi na wszystkich kontynentach - niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości czy religii. W produkcji zostały użyte unikalne materiały archiwalne z Janem Pawłem II. Organizatorem wyjazdu był Wójt Gminy Chełmża.

5. Zorganizowanie warsztatów rękodzieła.

W trzech miejscowościach z terenu naszej gminy w Głuchowie, Grzywnie i Nawrze zostały przeprowadzone warsztaty z wyrobu rękodzieła. Spotkania prowadziła Pani Małgorzata Górecka, instruktor Pracowni Malwa. Podczas warsztatów uczestnicy mogli nabyć umiejętność wyrobu biżuterii z wełny czesankowej, co wymagało od nich dużo cierpliwości, bowiem podczas jednego trzy-godzinowego spotkania osoba jest w stanie wykonać 9 korali. Jednak efekt końcowy- gotowa biżuteria robi duże wrażenie i jest warta włożonej w jej wykonanie pracy.

GALERIA....

4. Wyjazd do kina.

Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża razem z Biblioteką Samorządową w Zelgnie w dniu 09.02.2011r. zorganizowało wyjazd do kina na film „Safari”, w którym udział wzięło pięćdziesięciu uczestników, dzieci i młodzieży z terenu Gminy Chełmża. Wyjazd był akcentem kończącym zajęcia organizowane w ramach ferii zimowych.

3. Zimowy wypoczynek w Nawrze.

W pierwszym tygodniu ferii zimowych w świetlicy wiejskiej w Nawrze były prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży. Chętne osoby mogły skorzystać z takich atrakcji jak udział w zajęciach sportowych, czyli mini turnieju gier w tenisa stołowego, piłkarzyki, zajęciach kulinarnych – wypieku ciasta, zajęciach rękodzieła i plastycznych - wyrób biżuterii oraz masek karnawałowych i wielu innych grach i zabawach. Prowadzonym zajęciom towarzyszyła przyjazna atmosfera, na zakończenie odbył się bal karnawałowy oraz udział w wyjeździe do kina. Zajęcia były organizowane przy współpracy z Radą Sołecką wsi Nawra.

Zobacz więcej..... 

2. Spotkanie Seniorów.

CIK Gminy Chełmża włączył się w organizację Pierwszego Spotkania Seniorów w miejscowości Skąpe, w którym udział wzięło 30 osób. Po krótkim występie młodzieży, przybyli goście przy dźwiękach akordeonu wspominali dawne czasy oraz śpiewali znane im szlagiery. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze i zapoczątkowało cykl spotkań dla seniorów z okolicy Skąpego.

Zobacz więcej....

1. Wspólne spotkania z klaunami: Ping-Pong show.

Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża udzieliło pomocy w organizacji imprez na terenie gminy zapewniając cześć konkursową dla uczestników w wykonaniu gminnych animatorów biorących udział w projekcie „Wiejska Szkoła Animacji Kultury”.
♦ 09.01.2011r. Głuchowo – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
♦ 21.01.2011r. Zelgno – Spotkanie sołeckie z okazji dnia Babci i Dziadka.
♦ 18.02.2011r. Zelgno – Bądźmy Razem.

Zapraszamy do galerii zdjęć.....

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

Godziny urzędowania:

poniedziałek  od 7.00 -  do 15.00
wtorek           od 7.00 -  do 16.00
środa             od 7.00 -  do 15.00
czwartek        od 7.00 -  do 15.00
piątek            od 7.00 -  do 14.00

Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.

Stopka