• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

ZNAJDŹ NAS NA FB

GMINA CHEŁMŻA pomaga uchodźcom wojennym z Ukrainy. Bieżące informacje dotyczące naszej działalności w tym zakresie publikowane są w gminnym serwisie społecznościowym.  Warto śledzić Facebooka.

  • ORGANIZUJEMY POMOC UKRAINIE(1)

ZBIÓRKA DLA UCHODŹCÓW

Możesz wspierać uchodźców z Ukrainy razem z nami. Darowizny finansowe to ważne źródło finansowania - pozwalają stabilniej działać w obszarze pomocy i lepiej planować wydatki. Darowiznę można przekazać przelewem bankowym na numer r-ku:

19 1020 1462 0000 7502 0393 9030 z dopiskiem "Pomagamy Ukrainie"

Dotychczasowym darczyńcom dziękujemy za szczodre serca i liczymy na kolejnych.

 
 
  • 274949402_333401812156633_3081513436763666616_n

REJESTR WOLONTARIUSZY I MIESZKAŃ - OFERTY

Dla skoordynowania działań w zakresie pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy tworzymy w Gminie Chełmża bazę lokali i wolontariuszy. W tym celu uruchomione zostało specjalne narzędzie online  do rejestracji wolontariuszy i wolnych mieszkań. Zainteresowane osoby i podmioty mogą na bieżąco i osobiście wpisywać swoją ofertę w udostępniony rejestr.

Jeśli jesteś gotów przyjąć pod swój dach uchodźców, masz do zaoferowania lokal mieszkalny zgłoś to pod adresem rejestrowym https://pomagam.gminachelmza.pl/mieszkania

Jeśli chcesz zaoferować swój wolontariat zgłoś swoją ofertę pod adres rejestrowy https://pomagam.gminachelmza.pl/wolontariusze

W załączeniu poniżej klauzule informacyjne.

  • Jezyk_polski_wiosna_2017_675x331

Darmowy kurs języka polskiego po ukraińsku

Departament Rynku Pracy MRiPS uprzejmie informuje, że w serwisie #PomagamUkrainie zamieszczony został link do darmowego kursu języka polskiego po ukraińsku. Kurs dostępny jest w aplikacji mobilnej i poprzez przeglądarkę.

Департамент Ринку Праці  Міністерства Родини та Соціальної Політики з приємністю повідомляє, що в сервісі #Допомога Україні було опубліковано посилання до безкоштовного курсу польської мови доступного в мобільному додатку і через браузер.

 

  • 1920x810

INFOLINIA DLA GŁUCHYCH Z UKRAINY

ІНФОЛІА ГЛУХИМ З УКРАЇНИ

Polski Związek Głuchych organizuje pomoc dla Głuchych z Ukrainy. W zależności od potrzeb komunikacyjnych kontakt uchodźców z Polskim Związkiem Głuchych. Formy kontaktu poniżej.

LEGALNA PRACA

Sprzedajesz domowe wyroby – pierogi, ciasta. Świadczysz usługi kosmetyczne lub fryzjerskie? Sprawdź jak to robić legalnie. Więcej informacji w załączniku poniżej / Більше інформації в додатку нижче.

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE - ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА

Nasi goście z Ukrainy w chwili obecnej często potrzebują rozmowy i wsparcia psychologicznego, aby mogli skutecznie odnaleźć się w nowej sytuacji. Dlatego też Kujawsko – Pomorski Zespół koordynatorów pomocy dla Ukrainy – NGO zachęca do korzystania z darmowych porad psychologicznych (sesje 30 minut w języku ojczystym) w formie telefonicznej.

W MAJU WYPŁATY 500 PLUS DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY

W maju ruszą pierwsze wypłaty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy. Ponad 13 tys. wniosków o świadczenie 500 plus na dzieci z Ukrainy wpłynęło do ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. W maju ruszą pierwsze wypłaty świadczeń.

KONSULAT GENERALNY UKRAINY SPOTKANIA - UWAGA ! Zmiana adresu spotkania

Zmiana adresu spotkania dla obywateli Ukrainy z Konsulem Generalnym Ukrainy podczas którego będzie można uzyskać pomoc w kwestii paszportów i innych dokumentów: spotkanie odbędzie się dnia 8 kwietnia br. w godz. 9:00 – 16:00 w Toruniu, przy ul. Wola Zamkowa 12 a.

WNIOSKI NA ŚWIADCZENIE z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

Każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, który zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy może złożyć wniosek o świadczenie pieniężne. Wnioski za okres udzielonej pomocy od 24 lutego do 31 marca br. należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chełmży ul. Paderewskiego 11 w godzinach pracy jednostki tj. od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do 15.00.

PRACOWNICY ZUS POMAGAJĄ UCHODŹCOM ZŁOŻYĆ WNIOSEK

Od 26 marca uchodźcy z Ukrainy mogą składać elektronicznie wnioski o świadczenie 500 plus na dzieci, a od 1 kwietnia wnioski o żłobkowe. Pracownicy ZUS pomagają obywatelom Ukrainy w rejestracji profili na PUE ZUS i składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia rodzinne także podczas wyjazdowych dyżurów.

POMOC OZN DLA UCHODŹCÓW W POLSCE

700 zł na pierwszą osobę i 600 zł na czterech kolejnych członków rodziny mogą otrzymać uchodźcy z Ukrainy w ramach pomocy, jakiej udziela Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). O pomoc finansową mogę ubiegać się osoby, które uciekły z Ukrainy i przybyły do Polski w dniu 24 lutego 2022 r. lub później.

E - WIZYTY TAKŻE W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

Od wtorku, 5 kwietnia obywatele Ukrainy mogą porozmawiać z ekspertem ZUS przez internet w języku ukraińskim bez konieczności przychodzenia do placówki ZUS. W e-wizycie po stronie ZUS będzie uczestniczył ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego.

KONSULAT GENERALNY UKRAINY PROPONUJE SPOTKANIA

Konsulat Generalny Ukrainy w Gdańsku przygotował dla obywateli Ukrainy spotkania z Konsulem Generalnym Ukrainy w województwie kujawsko-pomorskim. Podczas spotkań można uzyskać pomoc w kwestii paszportów i innych dokumentów.

SZCZEPIENIA OCHRONNE DLA UCHODŹCÓW

Osoby przyjeżdzające z Ukrainy mają możliwość wykonania szczepień ochronnych między innymi w Samodzielnym Publicznym Ośrodku Zdrowia w Zelgnie kontaktując się wcześniej telefonicznie pod nr 56 675 98 84. Poniżej link z informacją o realizacji szczepień ochronnych i treść pobrana z poniższego linku.

MOŻLIWOŚCI WYJAZDÓW UCHODŹCÓW DO WIELKIEJ BRYTANII

Materiał informacyjny dotyczący możliwości wyjazdów ukraińskich uchodźców do Wielkiej Brytanii w celu dystrybucji wśród uchodźców z Ukrainy. W załączeniu materiały informacyjne.

 

URZĄD MARSZAŁKOWSKI OFERUJE POMOC RZECZOWĄ

Urząd Marszałkowski informuje, że w dyspozycji Zarządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego znajduje się pomoc rzeczowa pozyskana z darów, przeznaczona dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, przebywających na terenie naszego województwa. Pomoc można zamawiać wyłącznie za pomocą załączonego formularza, który należy dostarczyć do GOPS Chełmża najpóźniej do7.04.2022. Formularze zostaną niezwłocznie przekazane do Urzędu Marszałkowskiego za pośrednictwem gminnego koordynatora.

ZUS I PIP - WSPÓLNY DYŻUR

Oddział ZUS w Bydgoszczy wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Bydgoszczy organizują dyżur telefoniczny. We wtorek 5 kwietnia br. w godz. od 9 do 11  ekspertów ZUS i PIP będzie można zapytać m.in. o legalność zatrudniania cudzoziemców, prawo pracy, wystawienie formularzy A1 czy specustawę ukraińską.

TARGI PRACY/Ярмарок Вакансій

Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia wraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego serdecznie zapraszają na VI Targi Pracy realizowane 12 kwietnia br. w godzinach 10:00-13:00 na terenie CKU ul. Plac Świętej Katarzyny 8. Wydarzenie skierowane jest zarówno do mieszkańców Torunia i okolic, jak również do obywateli Ukrainy przebywających na naszym terenie.

OFERTY PRACY DLA OSÓB Z UKRAINY

Grupa Eurocash od początku wojny w Ukrainie angażuje się na wielu płaszczyznach w działania pomocowe dla obywateli Ukrainy. Wsparcie kieruje zarówno do swoich ukraińskich pracowników oraz ich bliskich, jak również do wszystkich osób, które znalazły schronienie w naszym kraju. Grupa Eurocash posiada oferty pracy skierowane do osób z Ukrainy.

RADY DLA OBYWATELI UKRAINY ZAINTERESOWANYCH PODJĘCIEM ZATRUDNIENIA W POLSCE

Obywatel Ukrainy może rozpocząć pracę w Polsce bez posiadania zezwolenia na pracę. Informacji w sprawie zatrudnienie udziela Ośrodek Zamiejscowy w Chełmży, ul. Św. Jana 18, tel.  56 675 15 31  Szczegóły w poniżej załączonej ulotce wersja polska i ukraińska

LEGALIZACJA POBYTU W POLSCE

Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy i przyjechałeś do Polski z Ukrainy w związku z wojną w państwie , to możesz legalnie przebywać tutaj 18 miesięcy. Żeby korzystać ze swoich praw w Polsce zgodnie z treścią Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy musisz złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL do urzędu miejskiego lub urzędu gminy.

INFORMACJA O SZCZEPIENIACH W UKRAINIE

Państwowy Inspektor Sanitarny w Toruniu informuje, że w Ukrainie szczepienia są realizowane wg Programu Szczepień Ochronnych (PSO), który obejmuje podanie szczepionek, które chronią przed 10 chorobami zakaźnymi  w tym gruźlicą. Stan zaszczepienia dzieci w Ukrainie jest zróżnicowany w zależności od grupy wiekowej i regionu kraju, waha się od ok. 60% do 99%.

DODATKOWE STRONY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW

W związku z prośbami szkół, związanych z dużym napływem uczniów z Ukrainy, stworzone zostały dodatkowe strony edukacyjne w językach rosyjskim i ukraińskim. Od teraz każdy uczeń może korzystać z tych samych zasobów edukacyjnych używając swojego języka ojczystego.

ІНФОРМАЦІЯ , ЩО ДО КОРИСТУВАННЯ З ДОПОМОГИ МЕДИЧНОЇ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

СІМЕЙНИЙ ЛІКАР/ПЕДАТР - Публічний Центр Здоровя в Зельгні (Zelgno) ( Працює понеділок-пятниця ) в годинах: 08:00 до 18:00 (стосується домашніх візитів ). Щоб скористатись з медичної допомоги потрібно зареєструватися в годинах : 07:00 до 11:00

WAŻNE! Do wiadomości obywateli Ukrainy! / ВАЖЛИВО! До уваги громадян України!

Konsulat Ukrainy w Gdańsku inicjuje wyjazdowe usługi konsularne dla obywateli Ukrainy w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

КОНСУЛЬСТВО УКРАЇНИ В ГДАНСЬКУ ініціює ВИЇЗНІ КОНСУЛЬСЬКІ ОБСЛУГОВУВАННЯ громадян України у Поморському, Західнопоморському, Куявсько-Поморському та Вармінсько-Мазурському воєводствах.

26.03. - WEEKEND DLA UKRAIŃCÓW W ZUS

Już od soboty, 26 marca uchodźcy z Ukrainy będą mogli złożyć elektronicznie wniosek o 500 + na dzieci. Specjalny formularz w języku ukraińskim będzie dostępny tylko na PUE ZUS.  W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy. Pracownicy ZUS będą pomagać im  w założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu wniosku o świadczenie 500+.

INFOLINIA ZUS - PO POLSKU I UKRAIŃSKU

Od 21 marca ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutym 2022 r. w wyniku konfliktu zbrojnego.

Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl

PUNKT KONSULTACYJNY PRZY PARAFII

Pomocą uchodźcom i osobom ich przyjmującym służy PUNKT KONSULTACYJNY przy Parafii w Chełmży. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku i mieści się w Domu Maryi przy bazylice. Dyżur telefoniczny prowadzony jest pod nr. tel. 48 889 272 262. Szczegóły działalności w załączonej poniżej informacji.

KOMUNIKAT POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu zwraca się z prośbą o przekazanie informacji uchodźcom z Ukrainy, którzy podróżują z psami, kotami czy fretkami, zatrzymującymi się w punktach recepcyjnych w gminach, czy w punktach grupowania uchodźców, o obowiązku legalizacji wjazdu zwierząt na teren Polski.  W załączeniu poniżej lista gabimetów weterynaryjnych z terenu Torunia i Powiatu Toruńskiego, w których mozna dokonać wszelkich formalności, tj. szczepienie w kierunku wścieklizny oraz identyfikację. Koszt w gabinetach weterynaryjnych dla uchodźców są bezpłatne.

ULOTKA INFORMACYJNA DLA UCHODŹCÓW

Poniżej w załącznikach publikujemy zaktualizowaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ulotkę informacyjną dla uchodźców z Ukrainy, która w przystępny sposób ułatwia funkcjonowanie w pierwszych godzinach i dniach pobytu w naszym kraju. W aktualnej wersji ulotki uwzględnione zostały najnowsze zmiany prawne, które nastąpiły po wejściu w życie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

W ulotce znajdują się podstawowe wiadomości o punktach recepcyjnych, legalizacji pobytu i numerze PESEL, opiece medycznej, a także o możliwości edukacji i poszukiwania pracy, wraz z telefonami i adresami internetowymi, pod którymi można uzyskać więcej informacji.

SZCZEPIENIA COVID -19

Osoba, która przyjechała do Polski z Ukrainy w związku z trwającym konfliktem zbrojnym ma prawo do szczepień przeciwko COVID-19. UWAGA ! Brak numeru PESEL nie stanowi przeszkody w procedurze szczepienia. Chcąc skorzystać ze szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień należy posiadać dokument potwierdzający  tożsamość – dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.

SZCZEPIENIA - GRYPA

Dla osób dorosłych przybyłych do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, możliwe jest  przeprowadzenie u tych osób, do dnia 31 marca br. nieodpłatnego szczepienia przeciw grypie na sezon 2021/2022.  Finasowanie szczepień przez Narodowy Fundusz Zdrowia w zakresie szczepień przeciw grypie, obowiązuje wyłącznie do 31 marca 2022 r.

WSPARCIE FINANSOWE ZUS 500+ I INNE

Obywatelom Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał świadczenia dla rodziny. Odpowiednie wnioski w języku ukraińskim będzie można składać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Громадянам України, які легально в’їхали з України до Польщі після 23 лютого 2022 р. в зв’язку з військовими діями і хочуть залишитися в Польщі, Заклад Соціального Страхування буде надавати і виплачувати допомогу для родини. Відповідну заяву українською мовою можна буде складати тільки електронно через Платформу Електронних Послуг (ПУЕ) ЗУС.

POMOC FINANSOWA I NIEFINANSOWA DLA OBYWATELI UKRAINY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży o udzielaniu pomocy finansowej i niefinansowej obywatelom Ukrainy. Warunkiem ubiegania się o pomoc są: posiadanie PESEL, polskiego nr telefonu komórkowego, konto bankowe.

GRUŹLICA - SZCZEPIENIA OCHRONNE

W Ukrainie szczepienia są realizowane wg Programu Szczepień Ochronnych (PSO), który obejmuje podanie szczepionek, które chronią przed 10 chorobami zakaźnymi  w tym gruźlicą. Stan zaszczepienia dzieci w Ukrainie jest zróżnicowany w zależności od grupy wiekowej i regionu kraju, waha się od ok. 60% do 99%.

ANKIETA dla osób chętnych podjąć zatrudnienie

Prosimy o wypełnienie ankiety i dostarczenie jej do Urzędu Gminy Chełmża , ul. Wodna 2 , Biuro Obsługi Interesanta. Stanowisko do  obsługi  zatrudnienia  -  tel. 56 675 60 76 wew. 31. Ankieta poniżej w załączniku.

PESEL DLA OBYWATELA UKRAINY

W ramach Ustawy z dnia 12 marca br. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa,  przewidziano również specjalny tryb nadawania numeru PESEL na wniosek obywatela Ukrainy, bez konieczności wykazywania podstawy prawnej jego uzyskania. Proces nadania numeru PESEL połączony jest z obligatoryjnym pobraniem wizerunku osoby (zdjęcie biometryczne) oraz jej odcisków palców (w Rejestrze Dowodów Osobistych).

RYNEK PRACY - pomoc dla obywateli Ukrainy

Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej uruchomił na wortalu publicznych służb zatrudnienia nową zakładkę adresowaną do uchodźców z Ukrainy o nazwie Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy. Dostępna jest pod linkiem: https://psz.praca.gov.pl/pomocdlaukrainy

USTAWA O POMOCY UCHODŹCOM

Specustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Większość przepisów specustawy nie dotyczy Ukraińców, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wojną. Terminy ważności ich wiz i zezwoleń na pobyt, które upłynęłyby w czasie wojny, zostaną jednak na jej mocy wydłużone do końca roku.

TRWA ZBIÓRKA DARÓW

W Gminie Chełmża trwa zbiórka darów. Miejsce zbiórki: Biblioteka Samorządowa w Zelgnie ( budynek Pastorówki). Osoba do kontaktu: bibliotekarz Jolanta Pawełczyk tel. 691499750

GMINA - SKRZYNKA KONTAKTOWA

W Gminie Chełmża działa skrzynka kontaktowa pod adresem  e-mail: ukraina@gminachelmza.pl Wszelkie zapytania w sprawie organizowanej pomocy uchodźcom ukraińskim prosimy przesyłać na wskazany adres.

PUNKTY INFORMACYJNO - DORADCZE DLA OBYWATELI UKRAINY

Informacja prawna, pomoc psychologiczna, wsparcie w poszukiwaniu pracy i w sprawach bytowych - to wszystko od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 - 20.00 w punktach informacyjno - doradczych dla obywateli Ukrainy.

INFOLINIA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

Firma PwC uruchomiła bezpłatną infolinię w języku ukraińskim z informacjami w przypadku pytań związanych z legalizacją pobytu, pracą, podatkami, opieką zdrowotną i tranzytem do innych krajów UE (+48 519 062 999). Zachęcamy do korzystania w razie potrzeby oraz do rozpowszechniania informacji o infolinii.

POSZUKIWANI WOLONTARIUSZE

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży pilnie poszukuje wolontariuszy do pomocy przybyłym uchodźcom z Ukrainy na teren Gminy Chełmży do miejscowości Mirakowo i Zalesie. Masz czas, siłę, chcesz pomóc – dołącz do grona wolontariuszy ! Prosimy o kontakt osób chętnych pod numer telefonu  56 6756019 .

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

Godziny urzędowania:

poniedziałek  od 7.00 -  do 15.00
wtorek           od 7.00 -  do 16.00
środa             od 7.00 -  do 15.00
czwartek        od 7.00 -  do 15.00
piątek            od 7.00 -  do 14.00

Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.

Stopka