• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

25. Spotkanie świąteczne podsumowujące gminny konkurs plastyczny pn. „Anioły i Aniołki Bożego Narodzenia”.

Mnogość i różnorodność prac, które wpłynęły na konkurs przekroczyła oczekiwania organizatorów. Powołana komisja miała przed sobą nie lada wyzwanie, aby wyłonić laureatów. 15 grudnia 2010r. w świetlicy wiejskiej w Grzywnie odbyło się podsumowanie gminnego konkursu plastycznego pn. „Anioły i aniołki Bożego Narodzenia”. Po części artystycznej przygotowanej przez dzieci z Grzywny oraz wspólnym śpiewaniu kolęd nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Przybyli goście mieli również okazję zwiedzić pokonkursową wystawę prac. Organizatorami konkursu było Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża oraz Biblioteka Samorządowa w Zelgnie.

Zapraszamy do galerii zdjęć....

24. Organizacja warsztatów rękodzielniczych w Urzędzie Gminy w   Chełmży.

W dniu 13 grudnia br. w Urzędzie Gminy w Chełmży odbyły się warsztaty poświęcone tematyce Bożego Narodzenia wraz  z pokazem wyrobu stroików i ozdób świątecznych.  Warsztaty prowadził instruktor rękodzieła ludowego i artystycznego Pani Małgorzata Górecka.

Galeria zdjęć ......

23. Jarmark Adwentowy - Przysiek.

Przedstawiciele Pracowni rękodzieła ludowego i artystycznego MALWA w Zelgnie wzięli udział w Jarmarku, którego celem było zachowanie tradycji kulturowych związanych z okresem Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia. Na kiermaszu zostały wystawione prace powstałe podczas spotkań organizowanych w ramach działalności pracowni MALWA w Zelgnie. Jarmark odbył się 11 grudnia 2010 roku w Przysieku.

Zobacz więcej ....

21. Zorganizowanie warsztatów rękodzieła o tematyce Bożego  Narodzenia w szkołach gminnych:

♦  Kończewice ( Szkoła Podstawowa w Kończewicach),
♦  Brąchnówko (Mała Szkoła w Brąchnówku),
♦  Zelgno (Szkoła Podstawowa w Zelgnie)
♦  Sławkowo (Szkoła Podstawowa w Sławkowie)
♦  Grzywna (Szkoła Podstawowa w Grzywnie)

20. Mikołajki oraz spotkania świąteczne w Gminie Chełmża.

Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża udzieliło pomocy w organizacji  sołeckich  imprez mikołajkowych oraz spotkań świątecznych w Dźwierznie, Skąpym i Głuchowie przygotowując cześć artystyczną i konkursową dla uczestników w wykonaniu gminnych animatorów biorących udział w projekcie „Wiejska Szkoła Animacji Kultury” w 2009r..

♦ 5.12.2010r. - Dźwierzno,
♦ 18.12.2010r. – Skąpe,
♦ 20.12.2010r. – Głuchowo.

Galeria zdjęć ....

19. Zajęcia jesienno-zimowe w świetlicy wiejskiej w Nowej Chełmży.

     Spotkania świetlicowe odbywały się systematycznie w godzinach popołudniowych od 16.00 do 18.00. dwa razy w tygodniu, w okresie od września do grudnia 2010r. Na świetlicę dzieci uczęszczały dobrowolnie, same zgłaszały chęć udziału w spotkaniach, podczas których prowadzone były zajęcia z pedagogiki zabawy służące rozładowaniu emocji, uczące współpracy i udzielania sobie wsparcia. Nie zabrakło również zajęć plastyczno-technicznych, sportowych, kulinarnych oraz spotkań wzbogacających posiadane wiadomości, rozwijających pamięć i koncentrację uwagi jak i zajęć relaksujących- wyciszających (spacery, oglądanie bajek). W ramach spotkań zorganizowane były również: Halloween, Andrzejki oraz Mikołajki. Zajęcia były prowadzone przy współpracy z Radą Solecką wsi Nowa Chełmża.

Zobacz więcej ....

 18. Otwarcie pracowni „Malwa”.

      Piątego listopada 2010r. dokonano uroczystego otwarcia Pracowni rękodzieła ludowego i artystycznego MALWA w Zelgnie. Był to długo oczekiwany moment przez artystów amatorów uczęszczające na zajęcia organizowane przez CIK Gminy Chełmża od 2008r. oraz samych twórców Pracowni.
   Obecna siedziba MALWY mieści się za budynkiem Pastorówki w budynku zabytkowej „szopki” stanowiące klimatyczne miejsce ze stu letnimi meblami, ogniem płonącym w kominku, wiszącym pająkiem jak w pradawnych chatach oraz  przyjazną atmosferą.
Nowa siedziba stanowi idealne miejsce do tworzenia wytworów rękodzielniczych tj.: kwiatów z bibuły, biżuterii, świeczników, aksamitnych torebek, stroików okolicznościowych jak i malowania obrazów. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do odwiedzenia naszej Pracowni oraz na  piątkowe warsztaty z instruktorem rękodzieła na godz. 15.00
Serdecznie zapraszamy!!!

GALERIA...

 17. Podsumowanie konkursu „Dekoracje wiejskie – baby ze słomy”.

GALERIA…

16. Wyjazd w ramach programu „Wieś aktywna – mozaika inicjatyw dla zdrowia” WARSZAWA

    W dniu 2 września 2010r. odbyła się wycieczka do stolicy Polski-Warszawy. W wyjeździe udział wzięła grupa 50 osób z terenu Gminy Chełmża, w tym mi. in. członkowie Stowarzyszenia Budowy Kopca Ziemia Polaków oraz darczyńcy ziemi. Organizatorem wyjazdu było Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. Głównym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Więzienia Pawiak, Wojskowy Cmentarz Powązkowski oraz tzw. Stare Powązki, gdzie pochowanych jest wielu znanych i zasłużonych Polaków, w tym żołnierze powstań narodowych, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni. Część z nich spoczęła w założonej w 1925r. Alei Zasłużonych. Na Wojskowych  Powązkach odwiedziliśmy groby poległych w katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010r. Wyjazd współfinansowany był przez Samorząd Gminy Chełmża w ramach projektu „Wieś- aktywna mozaika inicjatyw dla zdrowia”. Realizacje projektu wspiera Wójt Gminy Chełmża.

Zapraszamy do galerii zdjęć…

15. Udział w organizacji imprez gminnych:

  • Dzień Kobiet Kuczwały 2010
  • II Gminny Turniej KGW 2010
  • Piknik Powitanie Lata w Zalesiu 2010
  • Dożynki Głuchowo 2010

14. Koncert „Chopin Quartet w Brąchnówku.

   Dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego stworzony został projekt pod nazwą „Ochrona Dziedzictwa Kulturowego Województwa Kujawsko Pomorskiego”. Obok prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych w 85 zabytkach na terenie województwa odbędzie się 85 koncertów, których koordynatorem jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna.
            Na terenie Gminy Chełmża koncert odbył się 28 sierpnia w pałacu w Brąchnówku. W imieniu Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego CIK Gminy Chełmża zaprosił gości, którzy mogli spędzić wieczór przy muzyce miłej dla ucha i ducha.

Zobacz więcej…

13. Wakacyjna Fabryka Marzeń.

   Od trzech lat dzięki współpracy Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży są przeprowadzane wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży. W tym roku program „FABRYKA MARZEŃ” objął swą opieką świetlice wiejskie: w Bielczynach, Zajączkowi, Szerokopasie, Mirakowie, Nowej Chełmży oraz Grzywnie.
      Wakacyjna „Fabryka Marzeń” to program adresowany do dzieci i młodzieży realizowany w świetlicach wiejskich. Na uczestników spotkań czekało wiele atrakcji. W ramach zajęć prowadzone były zajęcia integracyjne, plastyczne, techniczne, cyrkowe, kulinarne, podczas których dzieci przy pomocy opiekunów i Pań z KGW samodzielnie przygotowywały rozmaite potrawy. Podopieczni świetlic chętnie brali udział w wspólnym śpiewaniu jak i wycieczkach pieszych po najbliższej okolicy. Dzieci z Mirakowa przygotowały krótkie przedstawienie teatralne pt. „W życiu jak w bajce”, dzieci z Grzywny miały okazję spotkać się z Przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej z Chełmży, zaś w Szerokopasie prowadzone były lekcje języka angielskiego pt. Summer holidays. Dzieci z wszystkich świetlic objętych programem „Fabryka Marzeń” spotkały się w Zajączkowie podczas spotkania pn. „Świetlice na start”. Tam czekało na nie wiele atrakcji: wspólne gry, zabawy, spotkanie z magikiem, wspólne grillowanie oraz rozstrzygnięcie konkursu na „Panienkę żniwną i chłopa żniwnego”.
       Zajęcia w świetlicach prowadzili instruktorzy zatrudnieni przez CIK i GKRPA. Zajęcia były organizowane przy współpracy Rad Sołeckich miejscowości biorących udział w programie: Rada Sołecka i KGW z Bielczyn; Rada Sołecka i KGW Szerokopas; Rada Sołecka i KGW Zajączkowo; Rada Sołecka Mirakowo; Rada Sołecka Nowa Chełmża; Rada Sołecka i KGW Grzywna.
      Na zakończenie wakacji aktywni uczestnicy programu wzięli udział w wycieczce podczas której uczestniczyli w przejażdżce kolejką wąskotorową trasą Żnin- Wenecja- Biskupin. Zwiedzili Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji oraz osadę w Biskupinie. Wycieczka była współfinansowana przez GKRPA, GOPS oraz CIK Gminy Chełmża.

Zapraszamy do galerii zdjęć…

12. Wyjazd w ramach programu „Wieś aktywna – mozaika inicjatyw dla zdrowia” SOPOT.

11. Wyjazd w ramach programu „Wieś aktywna – mozaika inicjatyw dla zdrowia”  Golub Dobrzyń – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu..

10. Wycieczka piesza pn. „Z pędzlem w plecaku”.

   Wycieczka zorganizowana przez CIK Gminy Chełmża oraz Bibliotekę Samorządową w Zelgnie  odbyła się 7 lipca 2010r. i stanowiła ciekawa formę spędzenia czasu wolnego dla wszystkich zainteresowanych osób pasjonatów wędrówek pieszych, dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Do udziału w wycieczce zostało włączonych 36 uczestników z pięciu miejscowości: Głuchowa, Bielczyn, Grzywny, Nowej Chełmży, Skąpego oraz 13 gospodarzy z Zelgna.
   Piechurzy ruszyli z trzech punktów wyjściowych Głuchowa, Grzywny i Nowej Chełmży, aby wspólnie spotkać się w bibliotece w Skąpem, gdzie czekał na nich zasłużony odpoczynek, wspólna gra w piłkę nożną oraz możliwość skorzystania z tamtejszej siłowni budzącej duże zainteresowanie przybyłych gości. Kolejno udano się w trasę, która biegła lokalnym zielonym szlakiem. Podziwiając polskie wiejskie krajobrazy latem uczestnicy rajdu maszerowali trasą bogatą w krajobraz typowej polskiej wsi, pola obsiane zbożem, polnymi kwiatami. Po dotarciu do Zelgna podczas pleneru uczestnicy rajdu mogli przelać swoje wrażenia na papier przy użyciu ołówka, pasteli oraz węgla rysunkowego. Jednakże to nie koniec atrakcji, które czekały na uczestników. Mogli oni wspólnie zjeść smażoną na ognisku kiełbaskę, a także brali udział w loterii gdzie każdy los był szczęśliwy ku uciesze uczestników zabawy. Zajęcia te stanowiły aktywną formę wakacyjnego wypoczynku, zaś wycieczka piesza  upowszechnił dostęp do bogactwa przyrodniczego oraz stworzył możliwość rekreacji poprzez propagowanie turystyki pieszej.     

GALERIA …

9. Zajęcia świetlicowe Nowa Chełmża.

    Już trzeci miesiąc trwają popołudniowe zajęcia świetlicowe w Nowej Chełmży.   
Najmłodsi mieszkańcy wsi spotykają się dwa razy w tygodniu z instruktorem CIK Gminy  Chełmża, aby w przyjemny i pożyteczny sposób wspólnie spędzić czas wolny. W ramach prowadzonych zajęć dzieci oraz młodzież biorą udział w wspólnych grach i zabawach integracyjnych, zajęciach technicznych, zajęciach plastycznych pobudzających wyobraźnię. Przeprowadzono również turniej gier stolikowych oraz turniej gry w piłkarzyki. Dodatkowo raz w miesiąc uczestnicy zajęć mogą spróbować swoich sił w „Karaoke” oraz wspólnie obejrzeć film lub bajkę. W programie znalazły się również wycieczki piesze, wspólne ognisko. Zajęcia są prowadzone przy współpracy z Radą Sołecką Sołectwa Nowa Chełmża. W okresie wakacyjnym świetlica zostanie włączona do programu „Fabryka Marzeń” realizowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

Zobacz więcej…

8. Warsztaty rękodzielnicze w pracowni MALWA.

GALERIA...

7.   Pracownia MALWA w Skłudzewie.

   W piękną słoneczną  sobotę 22 maja 2010r. przedstawiciele Pracowni „MALWA” udali 
się do uroczego zakątka gminy Zławieś Wielka do Fundacji Piękniejszego Świata w Skłudzewie. Był to debiut Pracowni „Malwa” w II Majowym Spotkaniu Twórców Kultury i Sztuki Powiatu Toruńskiego, gdzie miała ona okazję zaprezentować swój dorobek artystyczny jak i poznać artystów z sąsiednich gmin. Gminę Chełmża reprezentowała również nasza lokalna poetka i malarka pani Krystyna Tarka.
Mamy nadzieję, że Majowe Spotkania w Skłudzewie na stałe wpiszą się w kalendarium Pracowni.

Zapraszamy do galerii zdjęć…

6. Targi turystyczno-ogrodnicze – Minikowo.

   Po raz pierwszy Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża wzięło udział w targach turystyczno-ogrodniczych w Minikowie pt. Lato na wsi, wystawiając swoje prace i rękodzieło ludowe . Targi odbyły się 9 maja 2010 roku w Minikowie.

Zobacz więcej…

5. Majowy koncert w Brąchnówku.

   Akcentem kulturalnym w gminie był koncert wokalny, który odbył się 13 maja w pałacu w Brąchnówku. W roli artystów wystąpili: Adriana Kortas- fortepian i Wojciech Dyngosz- śpiew solowy- baryton.  Uczestnicy koncertu  usłyszeli m.in. wykonanie słynnego utworu pt. „Skrzypek na dachu” ze znanego musicalu „Dzieje Tewjego Mleczarza” Szolema-Alejchema.

Zapraszamy do galerii zdjęć…

4. Niedziela Palmowa na Kurpiach.

   W dniu 28 marca 2010 roku odbył się wyjazd na  Kurpiowską Niedzielę Palmową do 
Gminy Łyse. W wyjeździe udział wzięło  96 osób.  Uczestnicy mieli okazję poznać tradycje kurpiowską związaną z obchodami Niedzieli Palmowej, wykonywaniem palm wielkanocnych. Można było także  posmakować tradycyjnej kuchni  kurpiowskiej: rejbak (rejbok), fafernuchy, bliny, zupa kurpiowska i psiwo kozicowe lub psiwo jałowcowe.  Punktem programu była Msza Święta z procesją  pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Stanisława Stefanka z udziałem Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego . Można było podziwiać kunszt i wykonanie palm wielkanocnych biorących udział w konkursie „Palma Kurpiowska Łyse 2010”. Kulturę kurpiowską zaprezentowały również prezentacje artystyczne zespołów folklorystycznych: śpiewem i  barwnymi strojami ludowymi. Organizatorem wyjazdu było Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.  Wyjazd został dofinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów  Alkoholowych w Chełmży.

Galeria zdjęć…

3. Wielkanocne zwyczaje – zajęcia w bibliotekach.

  CIK Gminy Chełmża było organizatorem warsztatów  ukierunkowanych na pielęgnowanie i przekaz wielkanocnej tradycji ludowej. Oferta była kierowana do wszystkich zainteresowanych dzieci oraz młodzieży. Warsztaty odbyły się w bibliotekach  w Zelgnie, Głuchowie i Skąpem. W trakcie spotkania uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną pn. „Wielkanocne zwyczaje”, która uściśliła ich wiadomości na temat zwyczajów i tradycji związanych z Wielkanocą. Następnie zdobiono jaja przy pomocy kolorowej włóczki, tworząc oklejanki. Wykonano  również barwne papierowe koguty.  Wspólne spotkania wprowadziło wszystkich uczestników w świąteczny nastrój.

Zobacz więcej…

2. Warsztaty wykonywania palm wielkanocnych.

  W dniu 24.03.2010r. w Urzędzie Gminy w Chełmży odbyło się spotkanie poświęcone   tematyce wyrobu palm wielkanocnych. Warsztaty i pokaz wyrobu palmy prowadziła
artystka ludowa Pani Małgorzata Górecka.

Zapraszamy do galerii zdjęć…

1. Międzynarodowy Rok Fryderyka Chopina – koncert w wykonaniu pianisty z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Pana Roberta Matusiaka.

   Koncert odbył się 1 marca 2010r. w Gimnazjum w Pluskowęsach w ramach projektu „Chopin 200 na 200” – symultaniczny koncert chopinowski w dwustu miejscach w regionie w dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina – 200 miejsc w województwie kujawsko pomorskim. 

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

piątki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka