• Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

ŻYCZENIA I SPRZĘT NA NOWY ROK

        Strażacy ochotnicy z całej gminy spotkali się, aby złożyć sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Spotkanie uświetnili zaproszeni goście. Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele parafialnym w  Dźwierznie w intencji strażaków celebrowana przez kapelana ks. Zbigniewa Koślickiego.

UNIJNE ŚRODKI NA ROZWÓJ FIRMY

         Masz pomysł na rozwój swojej firmy i szukasz źródła dofinansowania? Skontaktuj się z Lokalną Grupą Działania, która udziela wsparcia unijnego. LGD Ziemia Gotyku ma do rozdysponowania ponad 1,3 mln zł na dofinansowanie dla firm z obszaru Gmin Chełmża, Łubianka, Łysomice, Papowo Biskupie oraz Miasta Chełmży.

SIEMA! GRAMY Z WOŚP!

           Mieszkańcy Gminy, szykujcie się na wielkie granie 26.FINAŁU WOŚP. Tym razem zagramy DLA WYRÓWNANIA SZANS W LECZENIU NOWORODKÓW. Jak co roku wolontariusze wyruszą w teren na zbiórkę, przed nami licytacje i wiele ciekawych atrakcji, w tym muzycznych, sportowych. Zagramy w Kończewicach, Głuchowie, Drzonówku. W ubiegłym roku  mieszkańcy gminy do wspólnej zbiórki WOŚP dołożyli dokładnie 76.490,21 zł. Czas na kolejny - tegoroczny rekord!

 • -

KONCERT W SKĄPEM - ZAPRASZAMY

         Dokładnie jutro w  niedzielne popołudnie w kaplicy w Skąpem  Noworoczny Koncert Kolęd i Pastorałek podczas którego wystąpi Zespół  Pieśni i Tańca Dzieci Ziemi Łąckiej. Po koncercie odbędzie się wspólne spotkanie mieszkańców i gości z Mazowsza przy ognisku. Do udziału w wydarzeniu mieszkańców Skąpego i gminy zapraszają Wójt Gminy Chełmża  Jacek Czarnecki  i Radny Gminny Adam Galus. Rozpoczęcie koncertu godz. 15.00.

ZAMIESZKAJ W GMINIE - DZIAŁKI DO KUPIENIA

            Pierwszy kwartał 2018 roku to czas, w którym do kupienia są atrakcyjne nieruchomości w Gminie Chełmża. Już lada dzień pod młotek pójdą działki budowlane pod  zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Dokładnie 19 stycznia odbędzie się przetarg ustny nieograniczony. Na sprzedaż jest siedem działek na terenie miejscowości Browina.

W TROSCE O PSZCZOŁY I ...MIÓD

          Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w roku 2018' będzie realizatorem Programu priorytetowego ochrona bioróżnorodności poprzez działania na rzecz zwiększenia populacji pszczół. Celem programu jest zwiększenie populacji pszczoły miodnej w celu zachowania i odnowienia zasobów i składników przyrody uszkodzonych lub zniszczonych latem 2017 r. przez nawałnice na terenie województwa kujawsko- pomorskiego. Nabór wniosków będzie trwał w okresie od 15.01.2018 r. do 28.02.2018 r.

POMOC PŁYNIE Z WODNEJ 2

          Już po raz piąty prosto  z Urzędu Gminy do swoich odbiorców tuż przed wigilią wyjechała  Sąsiedzka Paczka. To już piąta edycja tej akcji zorganizowanej przez pracowników Urzędu Gminy Chełmża. W ramach akcji przygotowywane są paczki świąteczne dla mieszkańców naszej gminy. Podczas tegorocznej edycji przygotowanych zostało  15 paczek o łącznej wartości 3 tys. zł, które tym razem trafiły do osób starszych, samotnych, schorowanych.

KOMUNIKAT SYLWESTROWY!

          Szanowni mieszkańcy Gminy Chełmża! Okres sylwestrowej nocy to nie tylko czas szampańskiej zabawy i magii, ale także wzrost zagrożenia z powodu używania fajerwerków czy różnych środków pirotechnicznych. Co roku słyszymy informacje o poszkodowanych w wyniku braku rozwagi.

 • -

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w gronie rodzinnym

oraz licznych sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń

w nadchodzącym Nowym roku 2018” Mieszkańcom Gminy  składają

Przewodniczący RG Chełmża                              Wójt Gminy Chełmża

    Janusz Iwański                                                  Jacek Czarnecki   

Boże Narodzenie 2017'

KOWR przypomina

         Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina zgodnie z ustawą o funduszach promocji produktów rolno- spożywczych do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na fundusz promocji oraz do składania kwartalnych deklaracji. Wspomniane przepisy dotyczą m.in. przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie uboju świń, bydła, koni, owiec, drobiu.

NAJCIEKAWSZE INICJATYWY SPOŁECZNE

Konkurs na Najciekawszą Inicjatywę Społeczną rozstrzygnięty!

          W roku bieżącym w powiatowym konkursie „Najciekawsza Inicjatywa Społeczna” wystartowało aż osiem inicjatyw. Formuła udziału w konkursie jest następująca: realizatorzy wydarzeń najpierw zgłaszają je do konkursu, następnie podczas Forum w ciągu pięciu minutowego wystąpienia prezentują swoją inicjatywę i próbują przekonać uczestników spotkania, że to właśnie ich inicjatywa zasługuje na tytuł tej najciekawszej. Następnie już tylko odbywa się głosowanie i niecierpliwe oczekiwanie na wynik głosowania. Tym razem do naszej gminy powędrowały wyróżnienia.

SUPER SPOŁECZNICY Z NASZEJ GMINY

           Tytuł „Społecznika Roku Powiatu Toruńskiego 2017” otrzymała Stanisława Stasieczek z Zelgna. Pani Stanisława społeczniczką jest od prawie 30 lat. To wieloletnia prezeska stowarzyszenia Homo-Homini, laureatka wielu nagród za działalność społeczną, w tym dwóch nagród Marszałka Województwa, inicjatorka wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w gminie.

DZIAŁKOWA WIGILIA Z PREZENTAMI

         Prezent pod choinkę w postaci  okolicznościowych medali z okazji 120-lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich otrzymała  nasza gmina. Uhonorowani wspomnianymi medalami za dotychczasową współpracę z Działkowcami zostali Wójt Gminy Jacek Czarnecki i KGW Kiełbasin.

OŚRODEK MA SIĘ DOBRZE

SŁUŻBA ZDROWIA W GMINIE

         Samodzielny Publiczny Ośrodek Zdrowia w Zelgnie jak wstępne wyliczenia wskazują bieżący rok zakończy na plusie. To jedna z ważniejszych informacji przekazana przez Kierownika Ośrodka Jarosława Pikusa podczas grudniowego posiedzenia Rady Społecznej - organu opiniującego pracę tej placówki. Ośrodek realizuje usługi w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, stomatologii i rehabilitacji.

 • -

W NOWY ROK Z NOWYM BUDŻETEM …I ŻYCZENIAMI

          W nowy rok Gmina Chełmża wchodzi z nowym budżetem, który uchwalony został na ostatniej już w tym roku  sesji Rady Gminy Chełmża. Solidarną jednomyślnością wykazali się radni gminy przegłosowując uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu  na rok 2018.

 • -

Sołtysi podsumowali rok

         Tradycją jest spotkanie sołtysów na końcówce każdego mijającego roku. Bo takie chwile, kiedy wszyscy są razem są wspaniałą okazją do podsumowań, wspomnień, ale i wymiany doświadczeń. Tegoroczne spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Witkowie.

 • -

TRUSKAWKI NAM SMAKUJĄ

Budżet obywatelski 2018’

            Wiadomo już, jakie projekty będą realizowane z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2018’ w naszej gminie. Na smaku nie traci na pewno bielczyńska Truskawka, której wsparcie z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego udało się uzyskać przy pomocy mieszkańców gminy  już po raz trzeci.

Sprzedaż nieruchomości w Browinie

          Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości stanowiących zasób nieruchomości Gminy Chełmża. Przetarg dotyczący 7 działek w Browinie odbędzie się 19 stycznia.

 

ŚWIĄTECZNIE W UTW

         Łamanie się opłatkiem, życzenia, wspólne kolędowanie i ciepła atmosfera - takie było spotkanie  słuchaczy gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy zasiedli do świątecznego stołu. Udział w spotkaniu wzięli również zaproszeni goście, w tym Wójt Gminy Jacek Czarnecki i Przewodniczący RG Chełmża Janusz Iwański.

MIKOŁAJKI W GŁUCHOWIE

          Mikołajki to dla każdego dziecka dzień wyjątkowy. Wizja prezentu, jaki ma przynieść święty Mikołaj powoduje, że większość najmłodszych czeka na szósty dzień grudnia z wielką ekscytacją. Dzieci z różnych miejscowości z gminy przybyły do Głuchowa na wspólny wieczór mikołajkowy podczas którego czekało na nie wiele świątecznych atrakcji.

Program „Umiem pływać 2017” w szkołach podstawowych zakończony!

          Właśnie dobiegła końca II tura programu „Umiem Pływać” w 2017 roku. Na podstawie porozumienia zawartego w dniu 13.02.2017 r. pomiędzy Gminą Chełmża a Kujawsko-Pomorskim Związkiem Pływackim w Toruniu uczniowie klas I-III szkół podstawowych uczestniczyli w projekcie powszechnej nauki pływania na basenie w Chełmży.

Program finansowany był przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Kujawsko-Pomorski Związek Pływacki, który był Operatorem Wojewódzkim projektu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać” w 2017 roku zapewnił obiekty sportowe, zatrudnił kadrę opiekuńczą i instruktorską oraz opracował harmonogram zajęć, a także ubezpieczył uczestników nauki pływania. Natomiast Gmina Chełmża pokryła koszty transportu tj. dowozu uczniów na zajęcia.

Podczas 20-godzinnego cyklu zajęć na basenie dzieci oswajały się z wodą oraz uczyły podstaw pływania. Ważnym aspektem były również elementy edukacji w zakresie bezpieczeństwa nad wodą. Każde dziecko po ukończeniu zajęć otrzymało pamiątkowy certyfikat ukończenia nauki pływania oraz ulotki dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Zajęcia odbywały się w dwóch turach. Ze względu na ograniczoną liczbę grup, która została przyznana Gminie Chełmża w 2017 roku w programie wzięły udział trzy szkoły podstawowe. W I turze (marzec-czerwiec) w projekcie uczestniczyły dwie grupy 15-osobowe uczniów Szkoły Podstawowej w Zelgnie oraz jedna grupa 15-osobowa ze Szkoły Podstawowej w Grzywnie. W II turze (wrzesień-listopad) jedna grupa 15-osobowa uczniów Szkoły Podstawowej w Kończewicach.

Gmina zadeklarowała już chęć udziału w kolejnej edycji Programu „Umiem Pływać 2018” i zgłosiła 8 grup 15-osobowych dzieci klas I-III szkół podstawowych w roku kolejnym!

 

 

ZEAS

 • -

NASTRAJAMY SIĘ NA ŚWIĘTA

        Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża przygotowało kilka propozycji dla mieszkańców Gminy Chełmża w okresie przedświątecznym. Warto znaleźć czas w bieganinie grudniowej i skorzystać z oferty.

 • -

ĆWIERĆ WIEKU GROMADZI WIERNYCH

           Dokładnie w minioną niedzielę 26.11.br. miała miejsce w Skąpem uroczysta Msza św. z okazji 25. rocznicy wybudowania tutaj kaplicy pw. Św. Franciszka i Towarzyszy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan Henryk Szczodrowski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Grucie i dawny wikariusz chełmżyńskiej  parafii. Udział w uroczystości na zaproszenie ks. kan Proboszcza Krzysztofa Badowskiego  i mieszkańców wsi Skąpe wziął również Wójt Gminy Jacek Czarnecki z Małżonką.

PACZKA SĄSIEDZKA V - START!

          Już po raz piąty ruszamy z akcją "Sąsiedzka Paczka". Tym razem pomoc skierujemy do seniorów, osób samotnych, chorych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Czekamy na propozycje osób/rodzin, które potrzebują takiej pomocy.

O TYM, CO DLA ZDROWIA NAJLEPSZE

           Zajęcia w tegorocznej  „Akademii zdrowego odżywiania II” dobiegły końca. Udział w podsumowującej konferencji  wzięli uczestnicy dziesięciu spotkań warsztatowych w ramach Akademii,  przedstawiciele samorządów dotujących zadanie i osoby, którym tematy związane z wszystkim, co służy zdrowiu nie są obce.

ROLNIKU - SZACUJ STRATY W POLU

       Urząd Gminy Chełmża rozpoczął nabór wniosków dla rolników poszkodowanych w wyniku wrześniowych  i październikowych deszczy nawalnych. Wnioski o szacowanie strat należy składać do 30.11.2017 r. do godz. 15:00 w UG Chełmża Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

SŁUŻĄ DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI

           Wójt Gminy Jacek Czarnecki spotkał się z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży z okazji ich dzisiejszego święta – Dnia Pracownika Socjalnego. Dzień jak każdy inny w pracy, ale też i  okazja do promocji działalności pracowników socjalnych na rzecz osób, rodzin, środowiska lokalnego. Przy okazji święta, pan Wójt złożył paniom z  GOPS-u życzenia i wręczył każdej z nich list gratulacyjny i kwiatka. W spotkaniu uczestniczyły panie: Kierownik GOPS-u Anna Bykowska, Marzanna Jeziorska, Elżbieta Szramowska, Agnieszka Grajkowska i Ilona Mach. Pomoc społeczna to służba, od której zależy los wielu osób i rodzin.

Konsultujemy program współpracy z pozarządówkami

         Ruszyły konsultacje dokumentu, który jest podstawą współpracy gminy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Do 27 listopada br. ich przedstawiciele mogą zgłaszać swoje uwagi do zapisów programu, który będzie obowiązywał w roku  2018.

SOŁTYS RÓWNOLATKIEM SOŁECTWA

LATA MIJAJĄ - ŚWIĘTUJEMY KOLEJNE JUBILEUSZE

           Dwa jubileusze w jednym: mija 25 lat jak do życia powołane zostało Sołectwo Windak, które może  pochwalić się wyjątkowym gospodarzem – już od 25 lat zarządza nim Sołtys Wiesław Mańkowski. Te obydwa jubileusze podczas wspólnego spotkania z mieszkańcami sołectwa, władze samorządowe gminy  uhonorowały dyplomami uznania  wraz z gratulacjami i okolicznościowymi upominkami.

NIEBEZPIECZNE SMOCZKI - Inspektor Sanitarny OSTRZEGA!

NIEBEZPIECZNY PRODUKT
         W produkcie smoczki kauczukowe, numer katalogowy 23/103, numer serii CODE 0170614 (kod EAN 5903407231037) wyprodukowane dla Canpol Sp. z o.o. SKA stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin ze smoczków kauczukowych. Wykryty poziom migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin (0.4935 mg/kg) - przekracza poziom dozwolony (0,1 mg/kg).

SMACZNIE I NA ZDROWIE

            Zajęcia w tegorocznej  „Akademii zdrowego odżywiania II” dobiegły końca. Zorganizowane zostały w dziesięciu miejscowościach gminy: Kiełbasinie, Dźwierznie, Zajączkowie, Głuchowie, Zelgnie, Nawrze, Sławkowie, Kończewicach, Bielczynach i Skąpem. Teraz najwyższy czas, aby  podsumować zajęcia przeprowadzone w ramach Akademii. Konferencja podsumowująca odbędzie się już  24 listopada br. w Zelgnie.

 • -

TRWAJĄ ZAJĘCIA W UTW

         Uniwersytet Trzeciego Wieku dla mieszkańców Gminy Chełmża zajęcia dla swoich słuchaczy rozpoczął z początkiem bieżącego roku akademickiego. Pierwszy wykład na temat „Alternatywnych metod leczenia ze Wschodu” wygłosił prof. Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy Cezary Kościelak.

SEGREGACJA ODPADÓW - zmiany w regulaminie

            Rada Gminy Chełmża wprowadziła zamiany w treści regulaminu utrzymania czystości i porządku obowiązującego na terenie Gminy Chełmża. Konieczność wprowadzenia zmian wynikała z wejścia w życie od 01 lipca 2017 r.  rozporządzenia Ministra Środowiska regulującego kolorystykę pojemników i worków służących do segregacji odpadów komunalnych.

Kocham Cię Polsko!

Choć jestem małym chłopcem i niewiele jeszcze wiem,

to jedno wiem na pewno - Polsko, kocham Cię!

Autor: Stanisław Kuczka, lat 7, Skąpe

          " Piękna nasza Polska cała"-  to tytuł konkursu literackiego zorganizowanego przez CIK Gminy Chełmża i Bibliotekę Samorządową w Zelgnie. Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w świetlicy wiejskiej w Witkowie.

GMINNE MIKOŁAJKI

          Kalendarz gminnych imprez zaplanowanych na bieżący rok powoli zmierza do końca, a zamknie go wydarzenie dla najmłodszych naszych mieszkańców - MIKOŁAJKI GMINNE  w Głuchowie. Impreza  zapowiada się iście bajkowo.

Nie spalaj odpadów !

DBAJ O ZDROWIE WŁASNE I SĄSIADÓW

         W związku ze spalaniem odpadów w piecach domowych co roku w okresie jesienno – zimowym pogarsza się  jakość powietrza w naszej Gminie. W ostatnich latach spalanie odpadów stało się powszechnym zjawiskiem,  jednakże proceder ten nie pomaga nam zaoszczędzić na kosztach opału.  Wydajność energetyczna śmieci jest niewielka, a może stać się przyczyną bardzo poważnych powikłań zdrowotnych.

PUBLICZNOŚĆ! GŁOSUJEMY NA SZPILKI z Kończewic!

            Klub Kobiet Aktywnych SZPILKI z Kończewic uczestniczy w konkursie „Spółdzielnia Pomysłów”. Jest to  7 edycja organizowanego przez Banki Spółdzielcze SGB tego konkursu . Jego główną ideą jest wspieranie lokalnych inicjatyw, które mają na celu zintegrować społeczność sąsiedzką. Głosowanie Publiczności trwa do 15 listopada 2017 r. i to właśnie głosami internautów 30 pomysłów przechodzi do finału.

BAL SPORTOWCA na STO PAR!

IV Bal Cyklonu
         Dokładnie 4 listopada już po raz czwarty odbył się Bal Cyklonu przeznaczony dla rodziców ,sponsorów, sympatyków oraz zawodników Klubu Sportowego Gminy Chełmża. Jak co roku, impreza miała miejsce w restauracji "U Boryny" w Grzywnie. W tym roku na  balu bawiło się aż 200 osób. Dodatkowo odbyły się licytacje gadżetów tj. czapeczek, koszulek, szalików.

ZAKOŃCZYLI WSPÓLNE GOTOWANIE

DZIAŁAJ LOKALNIE X

         Zgodnie ze swoją społeczną misją  gaszą nieokiełznane pożary, pomagają przy podtopieniach, ratują każdego mieszkańca i jego dobra, kiedy znajdzie się w tarapatach. Ale zdarza się, że i łamią przepisy jak Okrasa – wówczas przyrządzają smaczne potrawy. Tego w ostatnim czasie w naszej gminie dowiedli  strażaczki i strażacy z OSP Grzegorz. Już  po raz drugi zdecydowali, że w ramach programu DZIAŁAJ LOKALNIE będą wspólnie gotować ! Do udziału we wspólnym gotowaniu zaprosili najmłodszych i najstarszych mieszkańców swojej wsi, a na podsumowanie urządzili Biesiadę Strażacką.

ZNAMY, KOCHAMY I ŚPIEWAMY POLSKIE PIEŚNI

         Popularne, dobrze znane i wpisane na stałe do patriotycznego śpiewnika każdego Polaka pieśni i piosenki zabrzmiały podczas tegorocznych obchodów rocznicowych z okazji 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Kończewicach. Propozycją na rodzinne śpiewanie były tym razem zorganizowane „Śpiewanki Patriotyczne”.

W 99. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

            Nasza gmina jako pierwsza w regionie  obchodziła 99.rocznicę Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tradycyjnie obchody miały miejsce w Kończewicach. Pierwsza część uroczystości odbyła się w Miejscu Pamięci Kopiec "Ziemia Polaków". Jej kontynuacją była uroczysta akademia już na terenie miejscowej Szkoły Podstawowej.

WIĘCEJ ZIEMI NA KOPIEC "Ziemia Polaków"

         Dotychczasowe zbiory ziemi na budowę Kopca "Ziemia Polaków" w Kończewicach znowu się powiększyły. Kolejni ofiarodawcy podczas obchodów rocznicowych 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę ( 05.11.2017 r.) przekazali ziemie na ręce Prezesa Stowarzyszenia Wojciecha Rosińskiego, które złożone zostały tradycyjnie w Murze Pamięci.

Sprzedaż nieruchomości - Bielczyny, Grzegorz

        Wójt Gminy Chełmża ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości we wsiach Bielczyny i Grzegorz. Ceny wywoławcze: Bielczyny - 16 tys zł. Grzegorz 18,3 tys zł. Przetarg rozpocznie się o godz. 9.00 w dniu 8 grudnia 2017 r. w Urzędzie Gminy Chełmża, ul. Wodna 2, pok. nr 4.

 

ARiMR przypomina - Zwierzęta do spisu!

        Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Toruniu przypomina o obowiązku dokonania spisu zwierząt (bydła, owiec, kóz i świń) przebywających w siedzibie stada. Spis powinien być przeprowadzony co najmniej raz na dwanaście miesięcy, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia.

WITACZE DOŻYNKOWE - pamiętacie jeszcze?

WITAŁY I OZNAJMIAŁY

       Pozostając jeszcze przy letnim sezonie inicjatyw w naszej gminie, to mieszkańcom należy się fotograficzna prezentacja  ozdób dożynkowych. Mieszkańcy z zainteresowaniem  odpowiedzieli na tegoroczne zaproszenie do udziału w kontynuacji tradycji dożynkowej związanej z ozdobami i witaczami dożynkowymi.

KONKURSY Z GĘSINĄ W ROLI GŁÓWNEJ

            Urząd Marszałkowski w ramach akcji "Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina" zaprasza do udziału w ogłoszonych konkursach. Całe rodziny mogą wziąć udział w konkursie na najciekawsze relacje ze świątecznego obiadu z gęsiną w roli głównej. W drugim konkursie zaproszenie kierowane jest konkretnie do  dzieci i młodzieży - jest to konkurs plastyczny, którego tegoroczne hasło to ,,Gęś z mojej wyobraźni”.

ZIEMIA GOTYKU - nabór wniosków

        Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku działająca na terenie gmin: Chełmża, Łubianka, Łysomice, Papowo Biskupie i Miasto Chełmża ogłasza nabór wniosków o powierzenie grantu "Zachowanie dziedzictwa lokalnego obszaru Ziemi Gotyku, w tym szkolenia w zakresie środowiska naturalnego". Szkolenie w zakresie naboru odbędzie się w  biurze LGD w dniu 9 listopada (czwartek) w godz. 13.30 do 15.30.

GMINNE STYPENDIA ROZDANE

             Stypendia im. Jacka Luntkowskiego w Gminie Chełmża wręczone zostały po raz czternasty. To fundusz  stypendialny dla najzdolniejszej młodzieży z gminy. Został on uruchomiony po raz pierwszy w 2000 roku we współpracy z Funduszem Stypendialnym im. Braci Potoczków powołanym przez Sądecką Fundację Rozwoju Wsi i Rolnictwa.Tegoroczne stypendia już są siedemnastą edycją.

ZASŁUŻENI OŚWIATOWCY UHONOROWANI

     W gminie podczas Tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej nagrodami samorządowymi uhonorowanych zostało za dotychczasowe zasługi dla gminnej edukacji pięciu nauczycieli. Uroczyste wręczenie nagród przez Wójta Gminy Chełmża Jacka Czarneckiego miało miejsce podczas uroczystej gali STYPENDIA 2017’ w Zelgnie w dniu 27 października br. Udział w uroczystości wzięła Kujawsko-Pomorska Wicekurator Oświaty Maria Mazurkiewicz.

SPOŁECZNIK ROKU - POSZUKIWANY !

Kto Społecznikiem Roku? Trwa nabór wniosków do II edycji konkursu.

        Są jeszcze ludzie, którzy chcą czynić dobro innym. Mowa o wolontariuszach i społecznikach, a konkurs  „Społecznik Roku Powiatu Toruńskiego” ma wypromować i docenić ich działalność.

NAJCIEKAWSZA INICJATYWA do nagrody

           Starostwo Powiatowe w Toruniu zaprasza do udziału w trzeciej edycji konkursu na „Najciekawszą Inicjatywę Społeczną”. Organizator na zgłoszenia ciekawych akcji i wydarzeń czeka do 15 listopada br. Zwycięzca otrzyma bon zakupowy o wartości 1000 zł, który przeznaczy urzeczywistnianie swoich celów statutowych lub dalszą działalność społeczną grupy.

Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego

           Wójt Gminy Chełmża ogłasza II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego przysługującego Gminie Chełmża do niezabudowanych nieruchomości gruntowych stanowiących własność Skarbu Państwa. Nieruchomości znajdują się w Kończewicach.

 

STUDENCI ZE STYPENDIUM

        Najlepszych pięciu  studentów z Gminy Chełmża otrzyma stypendia z Gminnego Programu Stypendialnego na rok akademicki 2017/2018. Stypendia wręczone zostaną podczas gali gminnej z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbędzie się już w najbliższy piątek 27.10.br o godz. 17.00 w sali widowiskowo – sportowej w Zelgnie. Tegoroczni laureaci stypendium studenckiego to tym razem same panie studentki, reprezentujące różne uczelnie z naszego regionu.

GŁOSUJEMY NA PROJEKTY z budżetu obywatelskiego

        Lista pozytywnie zweryfikowanych zadań planowanych do realizacji z budżetu obywatelskiego w 2018 roku poddana została pod głosowanie mieszkańców powiatu toruńskiego. Głosowanie potrwa od dnia publikacji wyników, tj. od 18 października 2017 r. do 20 listopada 2017 r.

 • -

ZAPRASZAMY na „Śpiewanki Patriotyczne”

         Inicjatywa wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych podczas obchodów Narodowego  Święta Niepodległości w Gminie Chełmża zrodziła się już jakiś czas temu. Jest to zawsze jeden z punktów podsumowujący  wspólne obchody i odbywa się w szkole w Kończewicach. Co roku czcząc Dzień Niepodległości  zachęcamy do udziału we wspólnym śpiewaniu mieszkańców, przybyłych gości, kombatantów, organizacje społeczne.

NASZE DOŚWIADCZENIA UCZĄ

Wizyta ukraińskiej delegacji w gminie

          W gminie gościła 15 - osobowa grupa uczestników  projektu promującego koncepcję budżetu obywatelskiego w miastach ukraińskich. U nas w gminie budżet obywatelski w pełni już się przyjął i jest z ogromnym zainteresowaniem przez mieszkańców realizowany. Podobnie jest z funduszem sołeckim, z którego środki finansują lokalne inicjatywy. Konsultacje społeczne – pracownicy UG też wiedzą jak je poprawnie przeprowadzić, aby odniosły oczekiwany skutek. Z kolei na Ukrainie samorządowcy i lokalni działacze dopiero te zagadnienia poznają i powoli je wdrażają.

DŹWIERZNO DLA INWESTORÓW

         W Dźwierznie miało miejsce spotkanie dotyczące dotychczasowych działań na rzecz utworzenia węzła autostradowego. Udział w spotkaniu wzięły strony listu intencyjnego w sprawie zagospodarowania obszaru Skarbu Państwa zlokalizowanego w sąsiedztwie autostrady tj. ANR, Gmina Chełmża i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, przedstawiciele wojewody, marszałka województwa, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, polityków z regionu  i samorządowców.

FILM WSZEDŁ NA EKRANY

           „Wielkie Tajemnice Przeszłości. Dźwierzno” – to filmowe dzieło edukacyjne autorstwa dr hab. Piotra Bireckiego i dr Barbary Łaukajtys. Film w sposób dość niekonwencjonalny przedstawia ciekawostki historyczne związane z tą miejscowością  w naszej gminie.

DZIEJE CHEŁMŻY W POLSCE LUDOWEJ już w obiegu

         Najnowszy "podręcznik" do historii regionalnej - drugi tom Dziejów Chełmży poświęcony epoce PRL-u trafił w ręce czytelników. Nowa książka dr Barbary Łaukajtys pt. „Dzieje  Chełmży w Polsce Ludowej” 12 października  w chełmżyńskiej bibliotece miała swoją promocję.

AKCJA - ZADBAJ O SWOJE NERKI

       Ogólnopolska kampania społeczna dla zdrowia nerek NEFROTEST zawita do Torunia. W niedzielę 22 października br., mieszkańcy miasta i okolic będą mogli sprawdzić zdrowie swoich nerek. Akcja NEFROTEST odwiedzi Toruń pierwszy raz.  Jest tu, jak w całej Polsce niezwykle potrzebna.

 • -

KURENDA MA JUŻ 20 LAT!

         Spotkanie  urodzinowe KURENDY już za nami, a w przygotowaniu nowy numer gazety i to już 241! Dobra wiadomość dla czytelników: będą kolejne konkursy. Tym razem fotozagadki.

BEZPŁATNE BADANIA KOLONOSKOPOWE

          Informujemy, że Szpital Powiatowy Sp. z o.o. w Chełmża przeprowadza bezpłatne BADANIA KOLONOSKOPOWE. Osoby zainteresowane więcej informacji mogą uzyskać na stronie internetowej szpitala www.szpitalchelmza.pl, na której udostępniona jest ankieta będąca skierowaniem na badanie oraz pod numerem telefonu 56 639 22 33. Dokonując rejestracji należy osobiście stawić się w Pracowni Endoskopii celem ustalenia szczegółów dotyczących wykonania badania. 

Zachęcamy Mieszkańców Gminy Chełmża do wzięcia udziału w bezpłatnym badaniu.

ROLNIKU BĄDŹ BEZPIECZNY!

Rolniku bądź bezpieczny podczas poruszania się po drogach publicznych!

       Jesienią wcześniej zapada zmierzch, częściej pada deszcz, a rano długo utrzymuje się mgła. Te zjawiska powodują, że użytkownicy dróg, głownie piesi i rowerzyści, są mniej widoczni, a tym samym bardziej niż o innej porze roku narażeni są na potrącenia czy przejechanie przez pojazdy.

PISZEMY WIERSZ O NASZEJ OJCZYŹNIE

       Doskonalenie mowy ojczystej, budowanie postawy patriotycznej, rozbudzanie wrażliwości artystycznej na piękno otoczenia wśród mieszkańców Gminy Chełmża, a przede wszystkim podzielenie się osobistymi przemyśleniami na temat piękna naszej Ojczyzny - to główne cele konkursu literackiego pt." PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA". Organizatorzy konkursu to Biblioteka Samorządowa w Zelgnie i Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

 • -

STYPENDIA im. Jacka Luntkowskiego przyznane

       Gminna Komisja Stypendialna na rok szkolny 2017/2018 na podstawie złożonych wniosków przyznała grupie 61 uczniów szkół ponadgimnazjalnych stypendia im. Jacka Luntkowskiego. Fundusz stypendialny w Gminie Chełmża działa od 2000 roku. W roku 2004 stypendiom w ramach funduszu nadano imię Jacka Lunkowskiego.

STANĘLI WSPÓLNIE DO WSTĘGI

      Tegoroczne Święto Pieczonego Ziemniaka w Głuchowie zainaugurowało uroczyste otwarcie zmodernizowanej  na odcinku 2,3  kilometra  drogi powiatowej biegnącej przez miejscowości Głuchowo, Bogusławki i Nawra. Wstęgę przecięli wspólnie przedstawiciele samorządów: Powiatu Toruńskiego i Gminy Chełmża.

W PYRZE SIŁA – ŚWIĘTO ZIEMNIAKA w Głuchowie

          Znowu zapłonął ogień pod parnikiem wypełnionym ziemniakami! A to wszystko podczas  jednego z ostatnich już jesiennych festynów w naszej gminie - Święta Pieczonego Ziemniaka w Głuchowie. Ta znana roślina – bogata w skrobię bulwa, bez której trudno wyobrazić sobie tradycyjny obiad, daje również wiele możliwości do zabawy. Pyszne jedzenie, wspólne zabawy i konkursy – tak bawili się mieszkańcy Głuchowa i okolicy podczas tegorocznego festynu, którego królem był ZIEMNIAK.

PRZEDSIĘBIORCO ZMIANA W OPŁACANIU SKŁADEK ZUS

          Rewolucja w opłacaniu składek ZUS. Od 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorcy opłacą jednym przelewem wszystkie składki ZUS. Działające do tej pory cztery konta bankowe przestaną być aktywne z końcem roku. Każdy płatnik ZUS otrzyma listownie swój indywidualny numer rachunku, na który będzie przelewał pieniądze.
Jeden rachunek składkowy będzie dużym uproszczeniem dla przedsiębiorców. Zamiast kilku wpłat na różne rachunki bankowe płatnik będzie opłacał składki jednym, zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Przedsiębiorca nie będzie ,musiał podawać w przelewie dodatkowych informacji: jak NIP, REGON, PESEL, numer dowodu osobistego czy paszportu. Wpłata zostanie proporcjonalnie podzielona na poszczególne ubezpieczenia i fundusze począwszy od najstarszego zadłużenia. Przedsiębiorca nie będzie mógł opłacić tylko bieżących składek, bez uregulowania zaległości, np. aby korzystać ze świadczeń chorobowych. Wpłata najpierw pokryje zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Płatnicy, którzy mają zadłużenie w ZUS i podpiszą umowy o rozłożenie zadłużenia na raty do końca grudnia 2017 r. oraz uregulują należności, dostaną gwarancję rozliczenia wpłat na składki bieżące i na raty. Tym samym przedsiębiorca pozostanie w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym i zachowa prawo do świadczeń.

Ważne:
Informację o numerze swojego rachunku składkowego otrzymasz z ZUS pocztą, więc pamiętaj o  zaktualizowaniu swoich danych. Jeśli do końca grudnia 2017 roku nie otrzymasz informacji o numerze, skontaktuj się z placówką ZUS albo z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00. Bez informacji o indywidualnym numerze rachunku składkowego nie opłacisz składek po 1 stycznia 2018 roku. Obecnie obowiązujące 4 rachunki do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych od 1 stycznia 2018 roku będą zamknięte.

Źródło informacji: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

 • -

TRZYKOŁOWCE PRZEKAZANE

      Pięć  trzykołowych rowerów trafiło podczas Święta Pieczonego Ziemniaka w Głuchowie do niepełnosprawnych mieszkańców gminy. Pojazdy przekazała w imieniu chełmżyńskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża jego przewodnicząca Alicja Jabłońska.

ŚWIĘTOWALI Z TABLICZKĄ MNOŻENIA

      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia OBCHODZONY 29 września - to święto, które uczniowie SP w Kończewicach świętowali po raz pierwszy. Ten symboliczny dzień, ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

WAŻNY KOMUNIKAT POGODOWY

          Mając na uwadze informacje dotyczące prognozy pogody na najbliższe dni Wojewódzkie Centrum   Zarządzania Kryzysowego informuje, że w nocy z 5 na 6 października 2017r. przez teren województwa kujawsko – pomorskiego może przejść front atmosferyczny, któremu towarzyszyć będą  - intensywne opady deszczu połączone z wiatrem o prędkości przekraczającej 100 km/h. W związku z powyższym zaleca się poinformowanie ludności o ewentualnym zagrożeniu, konieczności zabezpieczenia budynków (w tym szczególnie obiektów uszkodzonych podczas nawałnicy w sierpniu br.), plonów oraz sprzętu.

CYKLON zaprasza na BAL SPORTOWCA

      Zarząd KSGCh CYKLON serdecznie zaprasza do udziału już w IV BALU SPORTOWCA KLUBU SPORTOWEGO GMINY CHEŁMŻA. Bal odbędzie się 04.11.2017 r. w restauracji „U Boryny” w Grzywnie. Koszt balu to 180 zł/od pary.

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI W GŁUCHOWIE

Wójt Gminy Chełmża ogłosił II przetarg na sprzedaż dwóch nieruchomości w Głuchowie. Zapraszamy do wniesienia wadium i udział w przetargu.

DOŻYNKI ROZLICZONE I PODSUMOWANE

         Tegoroczne Święto Plonów Gminy Chełmża w Mirakowie kosztowało blisko 100 tys. zł. Zadowolenia i satysfakcji z zorganizowanej imprezy nie kryje Komitet dożynkowy, bo przygotować się na przyjęcie dużej rzeszy  uczestników, ugościć ich i wyjść na koniec z bilansem  na plusie  to duży dla nich sukces! Tym bardziej, że Święto Plonów wymaga ogromnej pracy i sporych nakładów finansowych, a tutaj dla społeczników zawsze alternatywą stają się ofiarni sponsorzy, których i tym razem nie zabrakło.

NA RZECZ ROZWOJU "ZIEMI GOTYKU"

         Zarząd Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku serdecznie zaprasza na FORUM WSPÓŁPRACY NA RZECZ ROZWOJU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO „ZIEMI GOTYKU”. W programie forum zagadnienia z zakresu tworzenia sieci współpracy, ekonomii społecznej, oferty PUP, inkubatory przedsiębiorczości i prezentacje dobrych praktyk.

 • -

SKORZYSTAJĄ NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCY

         Bezpłatna żywność trafia tam, gdzie najbardziej jej potrzebują. Dystrybucję żywności prowadzi Caritas Diecezji Toruńskiej z siedzibą w Chełmży. Żywność, którą rozdysponowują pochodzi z Programu Pomocy Żywnościowej 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2017, partnerem lokalnym jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży. 

Rodziny  korzystające z  pomocy żywnościowej muszą spełnić kryteria  kwalifikacyjne  do statusu osób najbardziej potrzebujących. Podsumowując, są  to  osoby  i rodziny znajdujące  się  w trudnej sytuacji życiowej, spełniające   zarówno kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz kryteria  dochodowe. Dochód nie może przekroczyć  200%  kryterium dochodowego  uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej: dla osoby samotnie gospodarującej  jest to kwota 1268 zł  i dla osoby w rodzinie - 1028  zł.
         Żywność przez osoby zakwalifikowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej odbierana jest w Chełmżyńskim  Ośrodku Wsparcia Caritas mieszczącym się w Chełmży przy ul. Polnej 20.

Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży

Anna  Bykowska

TERMINAL W URZĘDZIE NA WODNEJ

         Dobra wiadomość dla mieszkańców Gminy Chełmża! Podatki i lokalne opłaty można już regulować kartą płatniczą. W kasie Urzędu Gminy zainstalowany został  terminal. Nasza gmina przystąpiła do programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w urzędach administracji publicznej.

KRAJOWA IZBA KOMINIARZY APELUJE

        Urządzenia grzewczo - kominowe, które są niewłaściwie eksploatowane i niefachowo kontrolowane bardzo często dają o sobie znać w dramatyczny sposób. Wystarczy obejrzeć w okresie zimowym wiadomości telewizyjne bądź zakupić gazetę codzienną, by móc dowiedzieć się odnośnie różnego rodzaju zdarzeń z udziałem tlenku węgla.

STYPENDIA DLA 5 NAJLEPSZYCH STUDENTÓW

        Do 10 października br. studenci z gminy mają czas, aby złożyć wniosek na stypendium. Stypendium zostanie przyznane pięciu studentom na podstawie listy rankingowej ustalonej na podstawie średniej ocen i dotychczasowych osiągnięć w tym sportowych, w dziedzinie społecznej czy w wolontariacie. Stypendium może otrzymać student, który spełnia warunki określone w Gminnym programie stypendialnym. Wspomniany  Gminny program skierowany jest do studentów odbywających studia pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolite studia magisterskie  w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym, w trybie studiów dziennych. O przyznanie stypendium może ubiegać się student, który poza tym, że na stałe mieszka w Gminie Chełmża,  nie ukończył  25 lat i zaliczył kolejny rok studiów lub studiuje na pierwszym roku studiów drugiego stopnia, rozpoczętych w tym samym roku kalendarzowym, w którym ukończył  studia pierwszego stopnia.  Wysokość przyznanego stypendium wyniesie 250,00 zł miesięcznie i wypłacane jest przez okres 10 miesięcy tj. od października do lipca.   W celu ubiegania sięo stypendium, student powinien złożyć  wniosek na obowiązującym formularzu razem z wymaganymi załącznikami: zaświadczeniem z uczelni potwierdzające osiągnięte wyniki w nauce oraz wszelkie dokumenty potwierdzające inne osiągnięcia studenta. Zaświadczenie powinno zawierać informację o średniej ocen z egzaminów uzyskanych na zakończenie I i II semestru w roku ubiegania się o stypendium, bez uwzględnienia  ocen z ćwiczeń.  Decyzję o przyznaniu stypendium podejmie komisja powołana przez Wójta Gminy Chełmża. Wnioski należy składać w terminie od 25  września 2017 r. do  10 października 2017 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży, mieszczącego się przy ul. Paderewskiego 11. Więcej informacji nt. stypendium pod numerem tel. 56 6756019. Poniżej w  załączeniu druk wniosku o stypendium. Poniżej w  załączeniu druk wniosku o stypendium.

Kierownik GOPS
Anna  Bykowska

DOBRA ZABAWA W UROCZYM MIEJSCU

BIESIADA LEŚNA W KIEŁBASINIE

               Już w najbliższy piątek mieszkańcy gminy poczują prawdziwą jesień – taką, która grzyby niesie… W programie imprezy wiele atrakcji m.in. wielkie poszukiwanie grzybów, degustacja lokalnych potraw jak krokietów na szóstkę czy myśliwskiej fasolki, a w tle kapeli ludowej - pogawędki z leśnikiem. To wszystko wydarzy się w Kiełbasinie przy miejscowej świetlicy wiejskiej. Rozpoczęcie imprezy godz. 16.00. O klimat biesiady zadbali organizatorzy: KGW Kiełbasin, Sołtys i Rada Sołecka oraz Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. Wisienką na przysłowiowym torcie będzie promocja książki o dotychczasowej działalności współorganizatorek tego wydarzenia – gospodyniach z KGW Kiełbasin pt.” Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełbasinie. Pocztówki z historii, której autorem jest dr Piotr Birecki.

List wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza

          W związku z nawałnicą jaka przeszła 11/12 sierpnia publikujemy list wojewody kujawsko-pomorskiego - Mikołaja Bogdanowicza skierowany do mieszkańców gminy Chełmża.

Nabór wniosków na pomoc dla poszkodowanych rolników i producentów rolnych

        Uwaga rolnicy! Nabór wniosków na pomoc dla poszkodowanych rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem huraganu, gradu lub deszczu nawalnego w sierpniu 2017r. do środy 20 września do godz. 15.00.

Wsparcie na założenie i prowadzenie własnej firmy

          Stowarzyszenie CTI e-Misja prowadzi obecnie drugi nabór do projektu pt. " Fabryka firm", w ramach którego można otrzymać do 37 tys. złotych dotacji na otwarcie i prowadzenie działalności gospodarczej, projekt ten jest adresowany do osób bezrobotnych z województwa kujawsko-pomorskiego, w tym mieszkańców gminy Chełmży.

Ostrzeżenie meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wystąpieniem zagrożenia - silny wiatr

Budżet na 2018 rok

        Informuję , iż zgodnie z uchwałą Nr LX/432/10 Rady Gminy Chełmża z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej przystępuję do prac związanych z projektem budżetu Gminy Chełmża na 2018 r. Wnioski dotyczące realizacji zadań proponowanych do uwzględnienia w projekcie  budżetu można składać do 2 października 2017 r. w sekretariacie Urzędu Gminy (pokój nr 19).
Wnioski zostaną poddane analizie a następnie od możliwości finansowych i prawnych zostaną ujęte w budżecie . Sposób załatwienia wniosku budżetowego nie wymaga udzielenia odpowiedzi pisemnej .


                                                                                     Jacek Czarnecki
Wójt Gminy Chełmża

STYPENDIA DLA WZOROWYCH

          W roku bieżącym stypendia gminne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i Gimnazjum i Liceum Akademickiego UMK rozdane zostaną już po raz siedemnasty! Do tegorocznej edycji złożonych zostało 61 wniosków. Już lada dzień Komisja Stypendialna dokona ich rozpatrzenia.

Apetyt na Kujawy i Pomorze

           Dzięki wydanej niedawno publikacji „Kulinarne wędrówki po Kujawach i Pomorzu” można udać się na spacer po regionie szlakiem wyśmienitych przepisów. Między innymi można zajrzeć na pyszny sernik do Głuchowa czy na wyborne krokiety z grzybami  do Kiełbasina lub na pierogi  z kaszą jaglaną, mięsem i sosem grzybowym do Strużala.

FILM W PRODUKCJI

        W Chełmży powstaje pierwszy pełnometrażowy film fabularny na motywach powieści Kazimierza Trybulskiego „Wzgórze nad jeziorem”. Premiera filmu planowana jest na przełomie 2017/2018 r.

WYSTARTOWAŁ BUDŻET OBYWATELSKI

 Masz pomysł ? Zgłoś zadanie!      

         Można zgłaszać propozycje do III edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Czas na zgłaszanie zadań mamy do 25 września. Skierowany jest on do mieszkańców powiatu toruńskiego. Zadania zgłaszane do budżetu obywatelskiego są podzielone na zadania gminne oraz zadania powiatowe. Gmina Chełmża do rozdysponowania na projekty z puli lokalnej ma 11.300 zł.

 • -

WITAJ SZKOŁO ! Nowy rok szkolny rozpoczęty

        Wszyscy uczniowie i nauczyciele powrócili w szkolne mury i rozpoczęli nowy rok szkolny. Po dwumiesięcznym odpoczynku ponownie nadszedł czas nauki i obowiązków. W gminnych  placówkach oświatowych naukę podjęło 1008 uczniów, w tym 128  przedszkolaków. Naukę prowadzi 111 nauczycieli. Wspomaga ich  38 pracowników administracji i obsługi.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

STYPENDIA DLA 5 NAJLEPSZYCH STUDENTÓW

            Do 10 października br. studenci z gminy mają czas, aby złożyć wniosek na stypendium. Stypendium zostanie przyznane pięciu studentom na podstawie listy rankingowej ustalonej na podstawie średniej ocen i dotychczasowych osiągnięć w tym sportowych, w dziedzinie społecznej czy w wolontariacie. Stypendium może otrzymać student, który spełnia warunki określone w Gminnym programie stypendialnym. Wspomniany  Gminny program skierowany jest do studentów odbywających studia pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolite studia magisterskie  w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym, w trybie studiów dziennych. O przyznanie stypendium może ubiegać się student, który poza tym, że na stałe mieszka w Gminie Chełmża,  nie ukończył  25 lat i zaliczył kolejny rok studiów lub studiuje na pierwszym roku studiów drugiego stopnia, rozpoczętych w tym samym roku kalendarzowym, w którym ukończył  studia pierwszego stopnia.  Wysokość przyznanego stypendium wyniesie250,00 zł miesięcznie i wypłacane jest przez okres 10 miesięcy tj. od października do lipca.   W celu ubiegania sięo stypendium, student powinien złożyć  wniosek na obowiązującym formularzu razem z wymaganymi załącznikami: zaświadczeniem z uczelni potwierdzające osiągnięte wynikiw nauce oraz wszelkie dokumenty potwierdzające inne osiągnięcia studenta. Zaświadczenie powinno zawierać informację o średniej ocen z egzaminów uzyskanych na zakończenie I i II semestru w roku ubiegania się o stypendium, bez uwzględnienia  ocen z ćwiczeń.  Decyzję o przyznaniu stypendium podejmie komisja powołana przez Wójta Gminy Chełmża. Wnioski należy składać w terminie od 25  września 2017 r. do  10 października 2017 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży, mieszczącego się przy ul. Paderewskiego 11. Więcej informacji nt. stypendium pod numerem tel. 56 6756019. Poniżej w  załączeniu druk wniosku o stypendium.

Kierownik GOPS
Anna  Bykowska

 

Bezpieczna droga do szkoły i domu

KOCHANE DZIECI !

Od 4 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Wielu z Was po raz pierwszy poszło do szkoły, co jest dla Was bardzo dużym przeżyciem. Dlatego by bezpiecznie dotrzeć do szkoły lub domu pamiętajcie, aby:

 • zawsze wybierać bezpieczną drogę do szkoły i domu;
 • przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych;
 • poznawać podstawowe zasady ruchu drogowego;
 • zawsze nosić przy ubraniu elementy odblaskowe – to pozwoli kierowcy wcześniej Was zauważyć i
 • uniknąć wypadku;
 • nie zbaczać z ustalonej wcześniej z rodzicami trasy;

PAMIĘTAJ !
Poznając zasady bezpiecznego zachowania się na drodze – wygrywasz, gdyż dzięki temu unikniesz wielu niebezpieczeństw. Poza miastem na drodze, gdzie nie ma chodników, zawsze poruszaj się lewą stroną drogi – tak abyś widział nadjeżdżające z przeciwka pojazdy. Twój tornister oraz ubranie muszą mieć znaczki odblaskowe.

W S K A Z Ó W K I D L A P I E S Z Y C H
Pieszemu nie wolno:

 • wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem. Nawet na przejściu dla pieszych;
 • przechodzić przez jezdnię w miejscu ograniczonej widoczności lub w pobliżu takiego miejsca, na przykładna zakrętach, wierzchołkach wzniesień;
 • wychodzić na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
 • przebiegać przez jezdnię nawet w miejscach wyznaczonych dla pieszych;
 • zatrzymywać się na jezdni lub bez uzasadnionej przyczyny zwalniać kroku podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
 • wchodzić na tory, gdy zapory są opuszczone lub ich opuszczanie zostało rozpoczęte;
 • przechodzić przez jezdnię w miejscach, w których umieszczone są urządzenia zabezpieczające (np. barierki, łańcuchy) oddzielające drogę dla pieszych lub chodnik od jezdni, nawet jeśli są po drugiej stronie drogi;

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY I DOMU
DRODZY RODZICE !
MIEJCIE ŚWIADOMOŚĆ WYSTEPUJĄCYCH ZAGROŻEŃ,
NA JAKIE NARAŻONE SĄ WASZE DZIECI W
DRODZE DO SZKOŁY.
DLATEGO POWINNIŚCIE:

 • przygotować dziecko do bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym;
 • szanować zasady, o których mówicie dzieciom – dzieci przejmują wzory Waszych zachowań;
 • wybrać wspólnie z dzieckiem najbezpieczniejszą drogę do szkoły (wspólnie przejść wybraną trasę);
 • zwrócić uwagę na szczególnie niebezpieczne miejsca, a zwłaszcza: skrzyżowania dróg, przejścia przez jezdnię, tory kolejowe, mosty, kładki, wykopy;

Przede wszystkim sprawdźcie, czy dzieci posiadają przy ubraniu elementy odblaskowe, gdyż od tego w znacznym stopniu zależy ich bezpieczeństwo na drodze.

 

Dożynki w Gminie Chełmża 2017’

        W pełnym słońcu  odbyły się Dożynki w Gminie Chełmża. Tym razem gminne święto plonów zorganizowano w Mirakowie. Bogaty korowód dożynkowy stworzyły delegacje mieszkańców przybyłe prawie z wszystkich sołectw w gminie. Barwne stroje niektórych z delegacji z udziałem pań z KGW i różnorodne w kształtach wieńce i ozdoby dożynkowe  wzbudzały podziw.

WIENIEC Z KOŃCZEWIC NAJPIĘKNIEJSZY

          Wieńce dożynkowe i ozdoby dożynkowe w naszej gminie  to co roku   prawdziwe dzieła sztuki ludowej, które zachwycają kompozycjami, barwami, sposobem ich wyplecenia i nawiązaniem do wielowiekowej tradycji dożynkowej. W konkursie gminnym wszystkie są zawsze warte  uwagi i zainteresowania. Tak było i tym razem podczas dożynek w Mirakowie. Do gminnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i ozdobę dożynkową zgłosiło się łącznie 12 sołectw. Jury  miało wyjątkowo trudne zadanie, ale ostatecznie tytuł najpiękniejszego otrzymał wieniec dożynkowy z KOŃCZEWIC,  a tytuł najpiękniejszej ozdoby dożynkowej – ozdoba ze SŁAWKOWA.

PODZIĘKOWANIA DOŻYNKOWE

Szanowni Państwo!

        Za nami czas  Dożynek Gminnych w Mirakowie, które były prawdziwym świętem radości i wdzięczności w Gminie Chełmża. Towarzyszyła im piękna pogoda, barwne wieńce i ozdoby, oryginalnie przystrojone  dekoracje żniwne. Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli towarzyszyć rolnikom w ich święcie. Po raz kolejny pokazaliśmy, że tradycja jest dla nas ważna, że potrafimy ją wspólnie przeżywać.

OŚWIADCZENIE DO ARiMR

Oświadczenia do ARiMR z powodu strat wywołanych anomaliami pogodowymi

           Uwaga rolnicy ! W przypadku wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, które mogą mieć wpływ na powierzchnię kwalifikującą się do płatności lub liczbę zwierząt kwalifikujących się do płatności związanych do zwierząt lub gdy rolnik nie mógł wypełnić swoich zobowiązań w zakresie przestrzegania norm i wymogów wzajemnej zgodności lub gdy rolnik nie mógł złożyć wniosku lub zmiany do wniosku w terminie, rolnik powinien złożyć do biura powiatowego ARiMR pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach, opatrzone czytelnym podpisem i datą złożenia, w terminie 15 dni roboczych od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać takiej czynności oraz dostarczyć dowód potwierdzający wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności lub siły wyższej.

KRUS Z POMOCĄ POSZKODOWANYM

            KRUS informuje, że w związku z poniesionymi stratami w wyniku wystąpienia wichur i nawałnic w 2017 r. rolnicy mogą ubiegać się w ramach obowiązujących przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z uwzględnieniem przepisów o pomocy de minimis. Szczegóły dotyczące pomocy w  poniższej korespondencji Prezesa KRUS. Do wglądu także w załączniku list Prezesa KRUS skierowany do Rolników, Organizatorów i Gospodarzy Dożynek Gminnych.

INSPEKTOR INFORMUJE !

         Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu w związku z burzami, które przeszły w minionych dniach m. in. nad naszym powiatem oraz w związku z brakiem prądu na wielu obszarach przekazuje informację o zasadach dotyczących postępowania z żywnością w sytuacjach stwarzających możliwość jej nieprzydatności do spożycia. Szczegółowa informacja poniżej w załączniku.

 • -

Pracownia Orange dla Twojej miejscowości

         Fundacja Orange zaprasza do składania wniosku na multimedialną Pracownię Orange w Waszej miejscowości. Jest na to czas do 8 września br. W tegorocznej edycji powstanie 25 nowych pracowni.

ARiMR uspakaja

ARiMR uspokaja- rolnik ma możliwość zmiany elementu proekologicznego zadeklarowanego we wniosku o przyznanie płatności

            Niektórzy rolnicy, mogą nie wywiązać się z zadeklarowanego we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich, wysiania do do 20 sierpnia międzyplonu ścierniskowego. Jeżeli jest to spowodowane złymi warunkami agrometeorologicznymi, rolnik ma możliwość zmiany elementu proekologicznego zadeklarowanego we wniosku o przyznanie płatności na inny obszar proekologiczny, np. na międzyplon ozimy, który należy wysiać od 1 lipca do 1 października i utrzymywać go do 15 lutego.

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI W KOŃCZEWICACH

          Wójt Gminy Chełmża ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego niezabudowanych nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Gminy Chełmża we wsi Kończewice.  Prawa użytkowania wieczystego będące przedmiotem sprzedaży stanowią odrębne pozycje przetargowe, przeznaczenie– tereny zabudowy usług nieuciążliwych. Wadium w wysokości 10 % ceny wywoławczej netto sprzedawanego prawa użytkowania wieczystego należy wpłacić do dnia 13.09.2017 r. Przetargi rozpoczną się o godz. 9.00 w dniu 19 września 2017 r. w Urzędzie Gminy Chełmża.

 

STARTUJE AKADEMIA MŁODYCH LIDERÓW - ZGŁOŚ SIĘ!

          W tym roku po raz pierwszy organizowana jest "Kujawsko - Pomorska Akademia Młodych Liderów". Jej główny cel to nabycie przez 45 młodych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego wiedzy i kompetencji przydatnych do pełnienia roli lidera.

RUSZA KLUB SENIORA 65+

Poznają uroki jesieni życia

        Ruszają zajęcia dla seniorów w ramach projektu „Uroki jesieni życia w Klubie Seniora”, który powstał z myślą o mieszkańcach gminy 65+. Zajęcia w Klubie odbywać się będą dwa razy w tygodniu w świetlicach wiejskich w miejscowościach Grzywna, Nawra, Zelgnie. Do udziału w spotkaniach mogą również dołączyć  seniorzy  zamieszkujący poza wymienionymi miejscowości. Zajęcia w Klubie potrwają od września br. do czerwca 2018 roku.  Realizatorem tej nowej inicjatywy w gminie jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

CZAS NA SZCZEPIENIA

          Mieszkańcy Gminy Chełmża mogą korzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom w ramach realizowanych programów zdrowotnych. Szczepienia dotyczą dzieci w wieku 24-36 miesiąc życia oraz osoby dorosłe powyżej 65 r.ż. leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej.

UZDROWISKO POMOŻE DZIECIOM

           Drogi Rodzicu ! Jeśli u Twojego dziecka ( do 18 r.ż.) występuje otyłość, wady postawy, przewlekłe zapalenie gardła, krtani i migdałków, nerwobóle, bóle stawów i mięśni, to powinieneś wiedzieć, że są to schorzenia, które można leczyć korzystając z leczenia uzdrowiskowego finansowanego ze środków NFZ  np. w Ciechocinku.  Dlatego Rodzicu, daj swojemu dziecku szansę na skorzystanie z tej specjalistycznej formy leczenia i zgłoś się z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu z prośbą o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.

FARMY FOTOWOLTAICZNE W GMINIE

        W dniu 17 sierpnia 2017 r. o godzinie 18:00 w świetlicy wiejskiej we Witkowie odbędzie się spotkanie dot. budowy zespołu farm fotowoltaicznych oraz powołania spółki energetycznej w Gminie Chełmża. Zadaniem spółki utworzonej przez mieszkańców Gminy Chełmża  będzie  wybudowanie i eksploatacja farmy fotowoltaicznej na obszarze działania Toruńskiego Klastra Energii „Energia Gotyku”.

NOWE WZORY WNIOSKÓW

          Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży informuje, iż od 1 sierpnia 2017 r. są przyjmowane i wydawane nowe wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych na okres zasiłkowy od 01.11.2017 do 31.10.2018 r., funduszu alimentacyjnego oraz świadczenia wychowawczego (500+) na okres od 01.10.2017 do 30.09.2018. Dodatkowo wzory wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego oraz świadczenia wychowawczego (500+) i innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o ww. świadczenia dostępne są na stronie Ministerstwa.

Jednocześnie informujemy, że kryterium dochodowe oraz wysokość wypłacanych świadczeń nie ulega zmianie i obowiązuje z okresu zasiłkowego 2016/2017. Świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko przysługuje jeżeli dochód rodziny nie przekroczy kwoty 800,00 zł na osobę. Jeżeli w rodzinie jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności dochód nie może przekroczyć 1200,00 zł na osobę. Na drugie i kolejne dzieci nie obowiązuje kryterium dochodowe. Natomiast świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco zasądzonych alimentów, jednakże nie więcej niż 500,00 zł miesięcznie, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725,00 zł. Natomiast prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje osobom, których dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 674,00 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód nie przekracza kwoty 764,00 zł. W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego kwota wypłacanego zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami jest pomniejszana o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego.

Uprzejmie informuję, iż uzależniony od terminu złożenia wniosku jest termin ustalenia prawa i wypłaty danego świadczenia. Poniżej w tabeli ukazano tą zależność.

Rodzaj świadczenia

Termin złożenia wniosku

Termin wypłaty świadczenia na nowy okres zasiłkowy

Świadczenie wychowawcze (500+),
Fundusz alimentacyjny

od 1 do 31 sierpnia

do 31 października

od 1 do 30 września

do 30 listopada

Od 1 do 31 października

31 grudnia

od 1 do 30 listopada

do 31 stycznia

Od 1 grudnia do 31 stycznia

do 28 lutego

Zasiłek rodzinny,

Specjalny zasiłek opiekuńczy

od 1 do 31 sierpnia

do 30 listopada

od 1 września do 31października

do 31grudnia

od 1 listopada do 31 grudnia

do 28 lutego

Informacje dotyczące zasad przyznawania i wypłacania świadczeń: wychowawczych, rodzinnych i funduszu alimentacyjnego w nowym okresie zasiłkowym 2017/2018 udzielane są przez pracowników Działu Świadczeń Wychowawczych (500+) tel. 56 675 29 28 wew. 41; 535 872 538 i Rodzinnych: tel. 56 675 29 28 wew. 34 lub 37; 535 432 894.

Stypendium szkolne na rok szkolny 2017/2018

          Wójt Gminy Chełmża informuje, że wnioski  o stypendium szkolne o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkujących na terenie Gminy można składać w terminie od 01.09.2017 r. do 15.09.2017 r.
Warunkiem udzielenia stypendium jest trudna sytuacja materialna rodziny ucznia – miesięczny dochód na osobę nie może przekraczać 514 zł netto. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające wysokość dochodu netto za m-c sierpień 2017 r.
Stypendium szkolne nie przysługuje dzieciom, które realizują roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne tzw. „zerówki”.
Druki wniosków wydawane są w szkołach na terenie Gminy Chełmża, w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża ul. Paderewskiego 11A 87-140 Chełmża oraz można pobrać na stronie internetowej UG - tutaj

KOMUNIKAT - Zawyją syreny

KOMUNIKAT MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 

      W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 73 rocznicy wybuchu  Powstania Warszawskiego w dniu 01 sierpnia 2017 r. o godz. 17.00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena).

PODATEK AKCYZOWY za paliwo rolnicze DO ZWROTU

       W terminie od 1 sierpnia - 31 sierpnia br. należy złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Do wniosku należy dołączyć faktury VAT stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 LUTEGO 2017 r. do 31 LIPCA 2017 r.

Otrzymałeś pismo z ZUS-u o ponowne przeliczenie kapitału? Nie czekaj-złóż wniosek

W związku ze zmianą ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której przepisy od 1 października 2017 spowodują przywrócenie wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ZUS spodziewa się wzmożonego wpływu wniosków o emeryturę osób, które już ukończyły ten wiek, lub też osiągną go do końca 2017.

Emerytura dla tych osób ustalona będzie według nowych, zreformowanych zasad, gdzie podstawą jej obliczenia jest m.in. kwota zwaloryzowanych składek emerytalnych i kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.

W grupie osób uprawnionych do emerytury znajdą się zatem osoby, które nigdy nie miały ustalonego kapitału początkowego, dlatego osoby te powinny złożyć wniosek o jego ustalenie wraz z dokumentacją potwierdzającą przebieg ubezpieczenia oraz potwierdzającą wysokość osiągniętych wynagrodzeń, przypadające do 31 grudnia 1998r.

Ponadto w grupie tych ubezpieczonych będą także osoby, które miały już ustalony kapitał początkowy, jednak w związku ze zmianami przepisów w sposobie jego obliczenia, przeliczenie kapitału początkowego może spowodować korzystniejsze obliczenie jego wysokości.

Osoby, które otrzymały z ZUS pismo dot. ustalenia lub ponownego ustalenia kapitału początkowego winny niezwłocznie taki wniosek złożyć, ponieważ jest on integralną częścią naszej przyszłej emerytury.

Kapitał początkowy dotyczy stażu ubezpieczeniowego zgromadzonego przed 1999 r. Jeżeli osoba, która nabędzie prawo do emerytury od 1 października br., a nie ma jeszcze skompletowanych dokumentów do obliczenia kapitału, to najwyższy czas, aby się za to zabrała. Dokumenty, które trzeba wtedy zgromadzić, dotyczą okresów zatrudnienia i wydaje je pracodawca. To ważne dokumenty świadczące o okresach ubezpieczenia i wynagrodzeniu z tych okresów. Jeśli nie mamy ich w domu, a pracodawca nie istnieje, trzeba szukać dokumentów w archiwach. Jeżeli nie dostarczymy dokumentów do ZUS, będzie to miało wpływ na wysokość naszego świadczenia. Zanim udamy się do doradcy czy złożymy wniosek o emeryturę, warto pomyśleć o przeliczeniu kapitału początkowego. Często zdarza się, że ubezpieczeni mieli ustalony kapitał początkowy przed majem 2015 roku i później nie składali już żadnych wniosków o jego przeliczenie. Po przeliczeniu kapitału wysokość emerytury może wzrosnąć.
Sam zdecyduj, kiedy przejdziesz na emeryturę.

Pamiętaj jednak, że jej wysokość zależy od: opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowanego kapitału początkowego, średniego (statystycznego)dalszego trwania życia.

Oznacza to, że im dłużej pracujesz (płacisz składki), tym wyższą emeryturę otrzymasz.

Bożena Maria Wankiewicz
Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji
O/ZUS w Toruniu

Sprzedaż niezabudowanych nieruchomości w Dziemionach i Zelgnie

        Wójt Gminy Chełmża ogłasza II przetarg ustny ograniczony na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości we wsiach Zelgno i Dziemiony. Nieruchomości będące przedmiotem sprzedaży stanowią odrębne pozycje przetargowe. Wadium w wysokości 10 % ceny wywoławczej sprzedawanej nieruchomości należy wpłacić do dnia 22.08.2017 r. Przetarg rozpocznie się w dniu 29 sierpnia 2017 r. od godz. 9.00 w Urzędzie Gminy Chełmża

BEZPIECZNE ŻNIWA

Żniwa to niebezpieczny okres wzmożonych prac, którym towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych z obsługą maszyn, transportem plonów, pracą na wysokości, a udział w tych pracach dzieci potęguje niebezpieczeństwo wypadków.

Dotacje na założenie działalności gospodarczej!

        „Fabryka firm” to projekt partnerski realizowany przez Stowarzyszenie CTI e-Misja, który ma na celu podjęcie samozatrudnienia przez osoby bezrobotne lub bierne zawodowo. Uczestnicy mogą otrzymać dotację w kwocie do 24 400 zł na założenie własnej firmy. Rekrutacja 26.06.2017r. - 28.07.2017r.

Sprzedaż nieruchomości w Głuchowie

          Wójt Gminy Chełmża ogłasza przetarg na sprzedaż dwóch nieruchomości niezabudowanych w Głuchowie. Wadium w wysokości 10 % ceny wywoławczej netto sprzedawanej nieruchomości należy wpłacić do dnia 04.08.2017 r. w kasie Urzędu Gminy Chełmża lub na konto Gminy Chełmża. Przetargi rozpoczną się o godz. 9.00 w dniu 11 sierpnia 2017 r. w Urzędzie Gminy Chełmża.

 • -

JEST UMOWA - SĄ PIENIĄDZE NA KANALIZĘ

Kolejne środki unijne na infrastrukturę Gminy Chełmża

      6 lipca br. w Urzędzie Marszałkowskim miało miejsce uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie środkami z budżetu Unii Europejskiej zadań z zakresu gospodarki ściekowej. Jednym z beneficjentów jest Gmina Chełmża, która zamierza zrealizować zadanie „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami w miejscowości Pluskowęsy - Zalesie oraz sieci wodociągowej z przyłączami w miejscowości Zalesie”. Szacowany koszt inwestycji to 1 mln 353 tys zł, a przyznana dotacja to 692 641 zł.

BIBLIOTEKA NA WAKACJACH

           Biblioteka na wakacjach - to tytuł programu realizowanego przez biblioteki gminne dla dzieci w okresie wakacyjnym w terminie od 3 do 7 lipca b.r. W tym czasie zgłoszone dzieci do udziału w zajęciach biorą udział w różnych spotkaniach i atrakcjach  wakacyjnych. W programie uczestniczy 48 dzieci.

ABSOLUTORIUM za 2016 rok

RADA OBRADOWAŁA

           Podczas czerwcowych obrad XXXII Sesji Rady Gminy  najważniejszym punktem było rozpatrzenie przez Radę wniosku Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Jackowi Czarneckiemu za rok 2016. Radni jednogłośnie w głosowaniu jawnym opowiedzieli się za udzieleniem absolutorium. Uchwalenie absolutorium oznacza społeczną aprobatę dla działań Wójta związanych z wykonaniem budżetu za 2016 r.

Szkolenie pracowników

Uprzejmie informuję, że w dniu 5 lipca br z powodu obowiązkowego szkolenia pracowników UG stanowiska obsługujące zadania dotyczące:

 • dowodów osobistych,
 • ewidencji ludności,
 • działalności gospodarczej,
 • planowania przestrzennego,
 • sieci dróg,
 • wycinki drzew,
 • ochrony środowiska,
 • gospodarki mieszkaniowej

będą dostępne dla interesantów tylko do godz. 9.00. Wszelkie wnioski  proszę składać w sekretariacie ( biuro nr 19, I-pietro).

Za utrudnienia przepraszamy.

Ewa Pudo
Sekretarz Gminy

Dzień Dobry Wakacje !

          W dniu 1 lipca zorganizowany został w Brąchnówku  sołecki piknik wakacyjny pod nazwą "Dzień  Dobry  Wakacje !". Organizatorami imprezy byli wspólnie Sołtys Sołectwa Brąchnówko Bożena  Insadowska wraz z Radą Sołecką , Koło Gospodyń Wiejskich z Brąchnówka z przewodniczącą Koła Urszulą Pszczołowską  oraz Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. Na imprezie gościli m.in.Sekretarz Gminy Chełmża panią Ewę Pudo i Przewodniczącego Rady Gminy Chełmża i Radny z Brąchnówka pana Janusza Iwańskiego.

MIESZKAŃCU - SKORZYSTAJ Z OFERTY SZCZEPIEŃ

         W roku bieżącym Ośrodek Zdrowia w Zelgnie będzie realizatorem dwóch programów polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci i osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim. Szczepieniami objęte będą dzieci w wieku 24-36 m-c życia oraz osoby pow . 65 r.ż. leczące się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i astmy oskrzelowej.

ZROBIĄ COŚ DLA SIEBIE I INNYCH

          Jeszcze nie ucichły emocje po udanych  inicjatywach z ubiegłorocznej edycji konkursu DZIAŁAJ LOKALNIE – a już lada dzień odsłona tegorocznych przedsięwzięć. Umowy na dofinansowanie realizacji  projektów podpisały z gminy organizacje: Stowarzyszenie DZIAŁAMY RAZEM z Nawry, KAK SZPILKI z Kończewic, KGW Kiełbasin i OSP Grzegorz.

SMERFOWY BAL CIKUSIÓW

         To był już IV Podwórkowy Bal Malucha, który odbył się 30 czerwca b.r. w Klubie Malucha CIKUSIE  w Skąpem. Ze względu na wakacyjny deszczyk bal odbył się w miejscowej świetlicy wiejskiej. Dzieciom tak spodobały się smerfne zabawy , że impreza odbyła się pod hasłem tegorocznego gminnego Dnia Dziecka w Nawrze czyli Smerfów.

SZYBKI WNIOSEK O DOWÓD OSOBISTY

         Ministerstwo Cyfryzacji  stworzyło portal internetowy, który umożliwia złożenie wniosku o dowód bez wychodzenia z domu. Co zrobić by skorzystać z możliwości elektronicznego składania wniosku o nowy dokument? Należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl.

HODOWCO TRZODY CHLEWNEJ - PAMIĘTAJ O SZKOLENIU!

        W związku ze stałym zagrożeniem w Polsce afrykańskim pomorem świń w dniu 6 lipca br. (czwartek) o godzinie 11.00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Kuczwały odbędzie się szkolenie dla hodowców trzody chlewnej z terenu gminy Chełmża związane z tematyką ASF. Spotkanie zostanie przeprowadzone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

GRUPY REKREACYJNE NA ZLOCIE

           I ZLOT GRUP REKREACYJNYCH w Zalesiu za nami! Prawie 120 uczestników wzięło udział w I zlocie w Zalesiu zorganizowanym podczas tegorocznego Powitania Lata Zalesie 2017’. Uczestnicy przybyli do Zalesie rowerami lub na pieszo z kijkami nordic walking. Każda grupa była inna: wyróżniała się nazwą, ubiorem i liczebnością. W sumie do Zalesia na zlot przybyło osiem grup rekreacyjnych z wielu miejscowości w gminie, a nawet i z Torunia.

SĄ PIENIĄDZE - NA ROZWÓJ SPOŁECZNY I ZAWODOWY

        Mieszkańcy obszaru Ziemi Gotyku mogą włączyć się w rozwój projektów mających na celu pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej z powodu bezrobocia, ubóstwa, choroby, niepełnosprawności oraz innych sytuacji losowych. Na ten cel LGD przeznaczy  2,2 mln złotych.

NARESZCIE WAKACJE!

          Drodzy Uczniowie z Gminy Chełmża! Nadszedł  koniec roku szkolnego 2016/2017. Dzisiaj odebraliście  świadectwa będące ukoronowaniem Waszej pracy, pożegnaliście nauczycieli, koleżanki, kolegów  i rozpoczęliście okres wypoczynku wakacyjnego. Z okazji zakończenia roku szkolnego życzymy Wam drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Wychowawcy, Grona Pedagogiczne i wszyscy Pracownicy szkół wszelkiej pomyślności, wielu sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

 • -

WITAMY LATO - ZALESIE 2017'

        21 czerwca powitaliśmy astronomiczne lato.  Najwyższa pora, aby powitać  nadchodzący sezon wakacyjny. Dlatego wzorem lat minionych zapraszamy mieszkańców naszej gminy do wspólnej inauguracji lata w Zalesiu w najbliższą niedzielę 25 czerwca br. Rozpoczęcie festynu Powitanie Lata – Zalesie 2017’ godz. 15.00, duża plaża przy scenie.

WAKACJE NIECH BĘDĄ BEZPIECZNE

          WAKACJE TUŻ, TUŻ .... Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Zwłaszcza w lipcu  i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci i młodzież spędzają wakacje na koloniach, obozach, nad wodą czy w górach. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że to głównie rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoich pociech. Chcąc ograniczyć zagrożenie przypominamy wszystkim o kilku zasadach bezpieczeństwa.

KOLEJNE NABORY WNIOSKÓW DLA PRZEDSIĘBIRCÓW

        Wnioskodawcy wybrani przez LGD Ziemia Gotyku w ramach naborów wniosków przeprowadzonych w grudniu 2016 roku, których wnioski zostały pozytywnie zweryfikowane przez Samorząd Województwa  podpisali już o umowy o przyznanie pomocy i zaczynają realizację swoich inwestycji. Natomiast LGD planuje już kolejne nabory na wsparcie lokalnej przedsiębiorczości.

Granty na inicjatywy!

        Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) i przedsięwzięcia „Razem dla siebie i innych” planuje wesprzeć w postaci grantów inicjatywy oddolne. Zadaniem wspartych inicjatyw ma promowanie szeroko pojętego lokalnego dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego oraz innych atrakcji turystycznych i produktów  lokalnych.

Ziemia Gotyku atrakcyjna dla mieszkańców i turystów

            Ze środków Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR) będą finansowane działania zakresem obejmujące budowę lub przebudowę ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej. A mowa dokładnie o atrakcjach turystycznych przy ścieżkach i szlakach rowerowych, siłowniach zewnętrznych, placach zabaw, wiatach, miejscach postojowych, boiskach do gier zespołowych, świetlicach wiejskich oraz o zachowaniu dziedzictwa lokalnego np. restauracja lub renowacja obiektów zabytkowych.Szkolenie dla potencjalnych wnioskodawców odbędzie się w siedzibie LGD w Brąchnówku 18 w dniu 22 czerwca od godz. 13.30.

Zelgno - KONCERT MUZYKI I SMAKÓW

      Niedziela 18 czerwca upłynęła mieszkańcom gminy pod znakiem Przeglądu Orkiestr Dętych Województwa Kujawsko - Pom. Imprezą towarzysząca był PIKNIK WIEPRZOWY.

ZELGNO - UWAGA NA DRODZE

       Wójt Gminy Chełmża informuje , że w dniu 18.06.2017r. w  godzinach od 12.30 do 13.15  w miejscowości Zelgno odbędzie się Przegląd  Orkiestr Dętych OSP Województwa Kujawsko - Pomorskiego połączony  z przemarszem po drodze wojewódzkiej nr 551 na odcinku o długości 210 mb. W związku z zaistniałymi okolicznościami w tym czasie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym, za które serdecznie przepraszamy.

 • -

KUJAWSKO-POMORSKIE NAJLEPSZE I MY TEŻ

         Gmina Chełmża otrzymała okolicznościowy certyfikat potwierdzający wkład naszego samorządu gminnego w najefektywniejsze w Polsce wykorzystanie środków finansowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 przez województwo kujawsko-pomorskie. Certyfikat dla Gminy Chełmża podczas IV Kujawsko-Pomorskiego Forum Samorządowego odebrał Zastępca Wójta Kazimierz Bober.

POMYSŁ NA WAKACJE DLA DZIECI ROLNIKÓW

        Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy wzorem lat ubiegłych we współpracy z Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich "GOSPODYNI" organizuje, dla dzieci rolników, Kolonie w Dziwnówku n/morzem - Województwo Zachodnio - Pomorskie. Zasady naboru kolonistów ogłoszono na naszej stronie www.kolkarolnicze-bydgoszcz.pl

POWIAT TEŻ DA STYPENDIUM - termin ucieka!

          Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zamieszkujący na terenie powiatu toruńskiego mogą ubiegać się o uzyskanie Stypendium z Powiatowego Funduszu Stypendialnego rok szkolny 2017/2018 . Stypendium mogą otrzymać uczniowie po ukończeniu pierwszego roku nauki w szkole ponadgimnazjalnej, którzy:  uczęszczają do szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży i mieszkają na terenie powiatu toruńskiego,legitymują się średnią ocen za ostatni rok nauki z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, co najmniej 4,75 i oceną z zachowania, co najmniej bardzo dobrą.

Stypendium im. Jacka Luntkowskiego - termin ucieka!

       Trwa nabór wniosków o przyznanie gminnego stypendium im. Jacka Luntkowskiego na rok szkolny 2017/2018. O nagrodę mogą ubiegać się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, liceum, technikum i gimnazjum akademickiego, którzy za miniony rok szkolny osiągnęli średnią ocen od 4,00 w górę. Wniosek można złożyć do poniedziałku, 31 lipca 2017 roku w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chełmży.( I piętro pok.nr 8 )

Sprzedaż nieruchomości w Sławkowie

Wójt Gminy Chełmża ogłasza II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości we wsi Sławkowo. Działka nr 114/39 o pow. 0,1770 ha, KW nr TO1T/00052095/1, cena wywoławcza 18 000,00 zł. Wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej należy wpłacić do dnia 05.07.2017 r. w kasie Urzędu Gminy Chełmża, ul. Wodna 2 lub na konto Gminy Chełmża. Przetarg odbędzie się w dniu 11 lipca 2017 r. o godz. 9.00.

SIATKÓWKA NA POCZĄTEK LATA

        Tegoroczna inauguracja lata w Gminie Chełmża w Zalesiu odbędzie się w niedzielę 25 czerwca br. Od lat przyjęło się, że festyn Powitanie Lata poprzedza turniej siatkówki plażowej. Kolejny już  XI Wielki Turniej Siatkówki Plażowo – Rekreacyjnej zaplanowano na  sobotę 24.06.br.

 • -

MAJĄ RELIKWIE PATRONA KOŚCIOŁA

           Kościół filialny w Kończewicach – parafia Nawra  posiada już relikwie swego patrona. Bp Andrzej Suski  dokonał wczoraj uroczystego aktu wprowadzenia do tutejszej  świątyni relikwii św. Jana Pawła II.

 • -

Życie przemija, to co spisane pozostaje

        Za nami promocja książki „Od solidarności do samorządności” zawierającej wspomnienia  mieszkańca Gminy Chełmża Henryka  Śmiałka. Książka składa się z trzech części poświęconych kolejno działalności autora w Solidarności Rolników Indywidualnych w Gminie Chełmża, działalności w samorządzie gminnym i OSP Skąpe. Pozycja liczy 532 strony i jest wyposażona w adekwatne materiały ikonograficzne.

Bezpieczne podróże małe i duże

          „Bezpieczne podróże małe i duże” - to projekt CIK-u realizowany w ramach konkursu „Wieś na weekend’2017”  w ramach Planu Operacyjnego Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2016-2017. W ramach projektu w miejscowości Nawra w dniu 4 czerwca na parkingu przy kościele – podczas Gminnego Dnia dziecka stanie mobilne miasteczko drogowe.

WODA JESZCZE SMACZNIEJSZA

        Modernizacje istniejących na terenie gminy Stacji Uzdatniania Wody to inwestycje w zdrowie mieszkańców. Z kolei zadaniem gminnej spółki WODKAN jest, aby do domów trafiała czysta i smaczna woda. Dlatego na terenie stacji uzdatniania wody w Morczynach prowadzone są prace przy wykonaniu nowej studni głębinowej.

NAWRA WSIĄ SMERFÓW - Gminy Dzień Dziecka

        Tegoroczny gminny Dzień Dziecka w Nawrze odbędzie się już po raz szósty. Na dzień 4 czerwca ta gminna wieś zamieni się w gigantyczną wioskę smerfów.  Tym razem będzie bardzo niebiesko, a to za sprawą Parady Smerfów – dzieci, które w niedzielne popołudnie zjadą do Nawry, aby obchodzić swoje doroczne święto. A do tego wszystkiego imprezą towarzyszącą będzie mobilne miasteczko drogowe, w którym dzieci będą  uczyć się jak bezpiecznie poruszać się po drodze pieszo lub rowerem.

MIESZKAŃCY POWSPOMINAJĄ

         Dzisiaj w Zelgnie odbędzie się uroczysta Sesja Rady Gminy Chełmża. Rozpoczęcie części uroczystej godz. 16.00. Jej obrady będą miały szczególny i uroczysty charakter. Jest ona poświęcona 27 rocznicy odrodzenia Samorządu Terytorialnego.

Strażacy będą świętować

GMINNY FLORIAN

       Tegoroczne Gminne Obchody Święta Strażaka odbędą się już w najbliższą sobotę 27 maja w Kuczwałach. Rozpoczęcie uroczystości godz. 11.00. Na placu przy świetlicy wiejskiej będzie w tym dniu bardzo uroczyście.

ZBADAJ SWOJE OCZY

         Zapraszamy na badanie wzroku i pomiar ciśnienia śródgałkowego ( profilaktyka jaskry) w dniu 8 czerwca br. do Samodzielnego Publicznego Ośrodka Zdrowia w Zelgnie. Badania odbędą się w godzinach od 8.00 do 10.00. Zapisy telefonicznie pod numerem telefonu 56 675 98 84.

LEADER JEST TYLKO JEDEN

GRZYWNA - IV PRZEGLĄD ZESPOŁÓW I KAPEL WESELNYCH

        IV PRZEGLĄD ZESPOŁÓW I KAPEL WESELNYCH w Grzywnie podsumowała pamiątkowa fotografia  organizatorów i uczestników z  tegorocznego przeglądu i zabawa taneczna przy muzyce zwycięzcy. Zwycięzca turnieju może być tylko jeden - to zespół LEADER z Grudziądza, który  bawił publiczność do późnych godzin nocnych.  Dewizą LEADERA jest granie dla gości, a nie dla siebie -  jak mówią członkowie zespołu .

 • -

PRZY KAWCE I MUZYCE

SENIORZY  W MAJU

        Tradycyjnie  już jedno z majowych  popołudni seniorzy z gminy spędzili   na wspólnej  Majówce. To spotkanie ma już swoją tradycję i kolejny rok z rzędu jego uczestników gościła  Szkoła Podstawowa w Grzywnie. Blisko grupa trzystu najstarszych mieszkańcy zjechała na Majówkę z najodleglejszych zakątków gminy.

Zapraszamy w sobotę

Informujemy, że dnia 20.05.2017r.
Urząd Gminy Chełmża będzie czynny w godz. od 7:00 do 15:00.
Niestety kasa Urzędu Gminy będzie nieczynna.

WSZYSTKO O KSIĄŻCE

          Jutro Festiwal Książki i Bibliotek Publicznych Powiatu Toruńskiego. Impreza organizowana jest z okazji Tygodnia Bibliotek obchodzonego zawsze pod znakiem promocji czytelnictwa. Rozpocznie się o godz. 15.00 na Rynku w Chełmży.

ZALESIE - Małże na straży jakości wody

         Reakcja małży jest niezawodna. Zawsze wyczują występowanie szkodliwych i trujących substancji w wodzie. Dlatego od niedawna w Zalesiu w wodach jeziora chełmżyńskiego działa moduł małżowy, który kontroluje czystość tego akwenu.

 • -

URODZINY CIK-u - to już 10 lat!

          Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża w dniu dzisiejszym  świętuje  swoje 10-te urodziny. I jak to każde urodziny : są niespodzianki, goście, życzenia i prezenty. Szczegółów nie zdradzamy.

OSTATNIE POŻEGNANIE

           Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Zbigniewa Muchlińskiego. W latach 1990-2001 pełnił funkcję wojewody toruńskiego i kujawsko-pomorskiego. Od 12 listopada 1998 roku do 27 kwietnia 1999 roku był starostą powiatu nowomiejskiego. Działacz przedsierpniowej opozycji demokratycznej.

WOJEWÓDZTWO Z PATRONEM

        Na sesję Sejmiku Województwa w dniu 27 marca br. wpłynęła decyzja Stolicy Apostolskiej zatwierdzająca wniosek radnych Województwa o nadanie naszemu Województwu Patrona Jana Pawła II. W następstwie obrania papieskiego patronatu, tegoroczne Święto Województwa będzie miało szczególny charakter.

 • -

POZNAJĄ POWIAT - CZAS NA GMINĘ CHEŁMŻA

        Dokładnie 21 dni zaangażowania mieszkańców sołectw Grzywny i Strużala, sołtysów Gminy Chełmża oraz mieszkańców powiatu toruńskiego – projekt poparło 4.802 osoby. Projekt znalazł się na pierwszym miejscu na liście projektów zgłoszonych w ramach puli powiatowej do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. To statystyki jakie odnotował zainagurowany w gminie projekt pod nazwą „ Poznaj swój powiat – dzisiaj Gmina Chełmża z Rybą w tle”. Gmina ma co do pokazania i na pewno warto, aby mieszkańcy powiatu ją bardziej poznali. Wspomniany projekt daje taką okazję.

PAMIĘTAMY - DZISIAJ DZIEŃ STRAŻAKA!

           Dzisiaj obchodzimy "Dzień Strażaka", święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też w swoisty sposób piękną służbę. W myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

PŁYWAJĄCE BYLE CO - wyścig pojazdów wodnych

        Już po raz czwarty w Zalesiu podczas festynu Powitanie Lata odbędzie się wyścig pojazdów wodnych. To niezwykle malownicze i wesołe przedstawienie na wodzie. Uczestnicy muszą wybudować coś, co nie tylko utrzyma się na wodzie i popłynie napędzane wyłącznie siłą mięśni ludzkich i grawitacją, ale będzie również bardzo ciekawie wyglądać. Każdy, kto zbuduje pływające Byle Co, ma prawo startu w wyścigu.

 • -

POZNAJĄ SWÓJ POWIAT – DZISIAJ GMINA CHEŁMŻA

             Jutro  blisko dwustu mieszkańców z obszaru powiatu toruńskiego  wyruszy w trasę objazdową po ciekawych miejscach i obiektach w Gminie Chełmża. Taka forma prezentacji gminy, to część projektu realizowanego przez grupę liderów z miejscowości Grzywna i Strużal, który finansowany jest z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego i jeden z punktów programu konferencji inaugurującej w dniu jutrzejszym zaplanowane przedsięwzięcie.

 • -

GOTOWI NA NOWE INICJATYWY

         Do 18 maja br. potrwa nabór wniosków w konkursie grantowym Działaj Lokalnie. W konkursie można ubiegać się o dotacje na inicjatywy mające na celu aktywizację lokalnej społeczności w wysokości do 6 tys. zł.  W tym celu w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie konsultacyjno – informacyjne poświęcona objaśnieniom  związanym z wypełnianiem wniosku on-line.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - nabór wniosków

         Wójt Gminy Chełmża z dniem 27.04.2017 r. rozpoczął nabór wniosków  o przyznanie dotacji na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Chełmża. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków może być dotowana do wysokości 5.000,00 zł (niezależnie ile budynków zostanie do niej podłączonych), jednak nie więcej niż do 50% wartości inwestycji.

SAMORZĄDOWCY OBRADUJĄ

           W Toruniu trwają obrady  XXXI Zgromadzenia Ogólnego ZGW RP, w którym uczestniczy  ponad 350 przedstawicieli polskich gmin. Naszą gminę reprezentują wśród obecnych Wójt Jacek Czarnecki, pełniący w Związku funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Związku Gmin Wiejskich RP i Przewodniczący RG Chełmża Janusz Iwański.

PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY! MANEWRY RATOWNICZE ZA NAMI

          I Wojewódzkie  Manewry Ratownicze  ZALESIE 2017', które  miały miejsce w Gminie Chełmża w dniach 22-23.04.br dowiodły, kto z uczestników potrafi najlepiej udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy. A było komu i z kim rywalizować. W tegorocznej edycji udział wzięły zastępy ratowników, w skład których weszli mundurowi PSP, Miejskiej Straży, OSP, pracownicy WOPR i młodzież szkolna, w tym klasy mundurowe. Manewry ratownicze, jakie  miały miejsce w Zalesiu, w naszym województwie  odbyły się po raz pierwszy.

DORADZĄ ORGANIZACJI ZA DARMO

         Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu we współpracy z Lokalną Grupą Działania Ziemia Gotyku zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz osoby fizyczne chcące założyć fundację lub stowarzyszenie na bezpłatne doradztwo prawne, księgowo-podatkowe, marketingowe, osobowe. Spotkanie z doradcami odbędzie się w dniu 25.05.2017 r. (czwartek) w siedzibie Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Gotyku” - Brąchnówko 18 w godzinach od 14.00 do 18.00.

CZAS NA MANEWRY - zapraszamy do ZALESIA!

        Czy strażacy ochotnicy, grupy młodzieżowe potrafią udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy? Sprawdzone to zostanie podczas I Wojewódzkich  Manewrów Ratowniczych ZALESIE 2017', które  odbędą się już w najbliższy weekend 22-23.04.br.  W tegorocznej edycji udział wezmą zastępy ratowników OSP i szkolnych klas mundurowych z kujawsko-pomorskiego. Łącznie udział zapowiedziało 18 drużyn. Organizatorami imprezy są: Wójt Gminy Chełmża, Prezes ZG OSP i Prezes OSP Grzegorz. Patronat honorowy nad impreza objął Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

GRATULACJE DLA MILENKI

         Kolejny nasz mieszkaniec, tym razem mieszkanka w gronie laureatów. Milena Jastrzębska - uczennica Małej Szkoły w Brąchnówku odniosła sukces w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt."Zapobiegajmy pożarom". W eliminacjach wojewódzkich zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej.

GMINA WYSPRZĄTANA !

      Na krótko przed świętami  wielkanocnymi przeprowadzono na terenie gminy akcję  porządkową WIOSNA 2017'. W ramach podjętych działań  zebrano blisko 6,5 t odpadów.

Powszechny Spis Rolny

    Szanowni Państwo, w 2020 r. odbędzie się kolejna edycja Powszechnego Spisu Rolnego. Chcąc jak najlepiej przygotować się do realizacji tego zadania, Główny Urząd Statystyczny przeprowadza konsultacje społeczne dotyczące zakresu informacji, które będą zbierane w przyszłym Spisie. Udział w konsultacjach jest niezwykle istotny, ponieważ zebrane opinie pomogą w zaprojektowaniu badania tak, aby jego wyniki w jak największym stopniu odpowiedziały na zgłaszane potrzeby.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wzięcie udziału w konsultacjach, poinformowanie pracowników oraz o przekazanie informacji o nich mieszkańcom. Ważny jest każdy głos. Wszystkie zebrane opinie będą zbliżały nas do przygotowania badania zgodnie z Państwa potrzebami.
Udział w konsultacjach polega na wypełnieniu kwestionariusza, dostępnego na stronie internetowej GUS pod tym adresem  oraz urzędów statystycznych. Kwestionariusz można wypełniać do dnia 30 kwietnia 2017 r. Plik z odpowiedziami prosimy przesłać na adres e-mail: konsultacje@stat.gov.pl

Z poważaniem
Dyrektor
Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy
Wioletta Zwara

 

 • -

Życzenia świąteczne

Życzenia świąteczne

Rusza nabór wniosków w Programie Działaj Lokalnie X !

           Już za kilka dni rusza nabór wniosków w Programie Działaj Lokalnie X ! W roku bieżącym Gminami Partnerskimi programu są: Gmina Lisewo, Gmina Chełmża, Gmina Grudziądz oraz Gmina Wąpielsk. Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie, gdzie znajduje się Ośrodek "Działaj Lokalnie" zaprasza również do udziału w spotkaniach informacyjno-konsultacyjnych.

2 maja - Urząd Gminy Chełmża nieczynny

Informujemy , że dnia  02.05.2017r.

Urząd Gminy Chełmża  będzie nieczynny.

Jednocześnie przekazujemy, że  dnia 20.05.2017r. Urząd Gminy Chełmża

będzie czynny  w godz. od 7.00  do 15.00 .

Przepraszamy za utrudnienia

JAK NA WESELU - GRZYWNA 20.05.2017'

         IV Przegląd Zespołów i Kapel Weselnych odbędzie się 20 maja br. w Grzywnie. Zespoły i kapele, które chcą zaprezentować swój dorobek muzyczny na weselnej scenie w Grzywnie mogą zgłosić swój udział w przeglądzie. Termin zgłoszenia upływa 20 kwietnia br.

PADŁE I ZABITE ZWIERZĘTA POD KONTROLĄ

         Z uwagi na spadek liczby badań w ramach biernego nadzoru wścieklizny tj. znacznym zmniejszeniu ilości zwierząt przebadanych laboratoryjnie w kierunku wścieklizny w roku 2016 w stosunku do roku 2015, Powiatowy Lekarz Weterynarii zwraca się z prośba o podjęcie działań mających na celu zwiększenie takich zgłoszeń. Dotyczy to zarówno zwierząt dzikich padłych w pobliżu gospodarstw i domostw oraz padłych i zabitych zwierząt z objawami klinicznymi wskazującymi na wściekliznę.

 • -

WODKAN SKOŃCZYŁ 5 LAT!

         Dokładnie 1 kwietnia minęło 5 lat, jak powołana do działalności została gminna spółka - Zakład Usług Komunalnych WODKAN Sp z o.o. s siedzibą w Nowej Chełmży. Życzenia urodzinowe z tej okazji na ręce Prezesa Mariusza Gumińskiego przekazał Wójt Jacek Czarnecki. Pan Wójt życzył dalszego, pomyślnego rozwoju Spółki, poszerzanie zakresu jej usług, przyrostu majątku oraz dobrej opinii wśród odbiorców usług.

 • -

MAZURKI POSZŁY NA STÓŁ

          Mazurki wielkanocne to ciasta, które goszczą na naszych stołach raz do roku. Może to właśnie z tego powodu większość wielkanocnych mazurków jest tak nieprzyzwoicie słodka i pyszna. Absolutny klasyk, to mazurek  lukrowy, przyozdobiony kandyzowanymi owocami, cieszy oko, jest słodziutki, niski i na stole wygląda ślicznie. Takie właśnie zaprezentowane zostały podczas gminnego konkursu kulinarnego zorganizowanego tuż przed świętami.

KURY UWOLNIONE !

           Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu informuje, że od dnia 05 kwietnia br. możliwe jest wypuszczanie kur z zamknięcia. W załączeniu obowiązujące rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

 • -

KONKURS z Autostradą A1

        Mieszkańcy gminy mogą wziąć udział w konkursie pn." Amber One Bliżej Nas". Wystarczy napisać projekt, który wymaga wsparcia finansowego. W konkursie wyłonionych zostanie sześć najlepszych projektów, które realizować będą mieszkańcy danego lokalnego środowiska na rzecz polepszenia jakości życia w danej miejscowości. W organizowanym konkursie pula środków to kwota 23.000 zł. Wnioskodawcami mogą być organizacje działające na terenie gmin, przez które przebiega AmberOne Autostrada A1.

ZALESIE - NIERUCHOMOŚCI NA SPRZEDAŻ

        Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Bydgoszczy ogłosiła II publiczny ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości nierolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa położonych w m. Zalesie. Cena sprzedaży zawiera koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży.  Przetarg odbędzie się w dniu 13.04.2017 r. w SZGZ w Łysomicach o godz. 10.00.

ZGŁOŚ STOISKO NA JARMARK

        Chętni wystawcy już teraz mogą zgłaszać stoiska handlowe i wystawiennicze na V Jarmark Pluskowęski. Zgłoszenia przyjmowane są w kategoriach : rękodzieło, produkt ekologiczny, gospodarstwo agroturystyczne i stoisko handlowe. Wypełnioną KARTĘ ZGŁOSZENIA  wystawcy powinni  dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do 1 czerwca  br. do Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża w Brąchnówku.

WSZYSTKO O PŁATNOŚCIACH NA SZKOLENIU

         Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Toruniu z/s w Chełmży zaprasza na bezpłatne szkolenie pt. ,,Zasady wypełniania wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2017 oraz realizacja wymogu zazielenienia’’. Szkolenie odbędzie się  w dniu 13.04.br (czwartek) o godz. 1000w sali nr 4 UG w Chełmży, ul Wodna 2.

OBOWIĄZUJE NOWE STUDIUM

         Od 30 marca br. dla obszaru Gminy Chełmża obowiązuje nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które  zatwierdzili na ostatniej sesji RG gminni radni. Studium to dokument, który określa i  formułuję strategię rozwoju lokalnego, określa kierunki polityki przestrzennej prowadzonej przez samorząd.

ŚWIATŁO PAMIĘCI – W HOŁDZIE ŚWIĘTEMU

       Minęło 12 lat, odkąd odszedł od nas Papież św. Jan Paweł II. W rocznicę śmierci o Ojcu Świętym pamiętali mieszkańcy Miasta i Gminy Chełmża. Każdy uczestnik spotkania w Kończewicach zapalił własne „światło pamięci”. Modlitwą oddano hołd Świętemu Janowi Pawłowi II.

GMINNA OŚWIATA PO REFORMIE

         W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe Rada Gminy Chełmża podjęła uchwałę w sprawie  dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Podjęta uchwała wcześniej musiała zostać przedłożona Kuratorowi Oświaty, który miał 21 dni na wydanie opinii w zakresie zgodności z prawem. Opinia ta była wiążąca dla Rady Gminy.

RADNI GMINNI OBRADOWALI

           W dniu dzisiejszym odbyła się kolejna już w kadencji sesja Rady Gminy Chełmża. Tym razem Radni zajęli się m.in. siecią szkół w związku z reformą oświaty i uchwaleniem Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Chełmża. W porządku obrad były również takie punkty jak Program Rewitalizacji Gminy Chełmża na lata 2017-2023, sprawozdania z działalności i wydatków Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża w Brąchnówku i Biblioteki Samorządowej w Zelgnie za miniony roku.

WĘDKARZE PO WYBORACH

         W toruńskim okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego odbyło się Walne Zebranie. Funkcję Prezesa Zarządu Okręgu na kolejną nową kadencję powierzono Mirosławowi Purzyckiemu. PZW prowadzi pełną zaangażowania pracę na rzecz rozwoju sportu wędkarskiego, ochrony środowiska i ekologii w naszym regionie.

REHABILITACJA W WAKACJE - CZEMU NIE

         W okresie letnich wakacji 2017 roku KRUS zorganizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników, których przynajmniej jedno z rodziców lub prawnych opiekunów podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. Warunek – jeżeli rolnik ubezpieczony jest na wniosek w pełnym zakresie, ubezpieczenie powinno trwać nieprzerwanie co najmniej rok. W województwie kujawsko-pomorskim z rehabilitacji będzie mogło skorzystać 66 dzieci z chorobami układu oddechowego i układu ruchu, urodzonych w latach 2002-2010.

STUDIUM FINISZUJE

         Na najbliższej sesji Rady Gminy ma zostać zatwierdzone nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Gminy. Do prac nad aktualizacją studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przystąpiono na podstawie uchwały Nr XXXV / 278 / 13 Rady Gminy Chełmża z dnia 25 czerwca 2013 r. Wczoraj z ostatecznym kształtem  dokumentu zapoznali się Wójt Gminy Jacek Czarnecki i Radni Gminni.

W TROSCE O WOLNOŚĆ I SAMORZĄDNOŚĆ

          „Wyrażamy głębokie zaniepokojenie planami zmierzającymi do ograniczenia mieszkańcom prawa do decydowania, komu powierzają zarządzanie swoją gminą, a tym samym do odebrania im możliwości wpływu na los ich małych ojczyzn..." – czytamy w stanowisku III Forum Samorządowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbyło się 20 marca br. w Przysieku. Przyjęte stanowisko wyraża zaniepokojenie w sprawie kierunków rozwoju samorządności terytorialnej w Polsce.

25 LAT Diecezji Toruńskiej

          Diecezja Toruńska obchodzi 25 rocznicę ustanowienia jej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 25 marca 1992 roku. Obchody tego historycznego wydarzenia odbędą się w Toruniu w najbliższą sobotę 25 marca pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

NAJBARDZIEJ UDANY MAZUREK - KONKURS

           Jest jeszcze czas, aby zgłosić swojego świątecznego Mazurka na konkurs kulinarny. Przypomnienie oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji wypieku mazurków wielkanocnych, wymiana doświadczeń kulinarnych,  a przy okazji aktywizacja społeczności lokalnej i promocja tradycyjnego, wielkanocnego wypieku - to cele konkursu wielkanocnego na tradycyjnego MAZURKA WIELKANOCNEGO.Uczestnicy zgłaszają swój udział w konkursie do dnia  4 kwietnia br.

PAMIĘTAMY - 2 KWIECIEŃ

        Z inicjatywy Mieszkańców Miasta i Gminy  Chełmża zrodziła się myśl o  spotkaniu  w 12 rocznicę śmierci  Jana Pawła II. Zapraszamy w niedzielę 2 kwietnia br. godz. 21.00 pod Kopiec „Ziemia Polaków” w Kończewicach.

WIOSENNIE U CIKUSIÓW

        Dzieci z Klubu Malucha "Cikusie" pierwszy dzień wiosny powitały razem ze swoim Marianem-przybyszem z kosmosu. Zabaw i tańców nie było końca. Natomiast już następnego dnia czekała na dzieci fantastyczna niespodzianka-przedstawienie teatralne "Jedna jaskółka wiosny nie czyni", na którą wybrały się wspólnie z klasą "O" do miejscowej świetlicy w Skąpem.

Sprzedaż działek w Browinie

          Wójt Gminy Chełmża ogłasza przetarg nieograniczony na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości w Browinie. Sprzedaż działek odbędzie się 25 kwietnia w Urzędzie Gminy Chełmża. Wadium w wysokości 10 % ceny wywoławczej netto sprzedawanej nieruchomości należy wpłacić do dnia 19.04.2017 r.

NASZE 2o lat – szukamy rówieśników

JUBILEUSZ KURENDY

           W tym roku ,,Gazeta KURENDA '' kończy 20 lat. Chcielibyśmy poznać tych, którzy urodzili się w 1997 roku. Opowiedzcie nam co robicie, jak żyjecie, pewnie jesteście już po maturze i studiujecie, a może nawet pracujecie? Czekamy na Was, na Wasze zdjęcia i kilka słów o sobie.

ZALICZYLI CYKLOERGOMETR

       18 marca w sali widowiskowo - sportowej Szkoły Podstawowej w Zelgnie odbyły się zawody na cykloergometrze kolarskim. Rywalizacja polegała na uzyskaniu jak największej prędkości na specjalnym urządzeniu sportowym. Każdy zawodnik uczestniczył w trzech próbach.

Zmiana siedziby ZE-AS

        Uprzejmie informujemy, iż Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół Gminy Chełmża zmienił siedzibę. Nowa lokalizacja ZE-AS'u to ul. Paderewskiego 11 w Chełmży(budynek gdzie znajduje się m.in. GOPS,  - II piętro).  Telefon do ZE-AS'u 663 533 500.

 • -

PAMIĘTAMY - AKCJA WIOSNA!

Wspólnie zadbajmy o porządek !

          07.04.2017 r. WIOSENNA AKCJA Sprzątania Świata na terenie Gminy Chełmża. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane czystością naszej gminy do wzięcia w niej  udziału. Tradycyjnie swój udział w akcji potwierdziły szkoły. Osoby chętne mogą zgłaszać się do sołtysów, gdzie otrzymają worki i rękawice oraz zostanie im wskazany teren do sprzątania. Zbiórką odpadów  zajmie się Zakład Usług Komunalnych WODKAN Sp. z o.o.

ZAWODY NA CYKLOERGOMETRZE

           Zapraszamy na zawody sportowe na cykloergometrze kolarskim. Zawody odbędą się już w najbliższą sobotę 18.03.br w sali widowiskowo - sportowej w Zelgnie. Rozpoczęcie zawodów godz. 10.00.

CZAS NA WYJAZD REKREACYJNY

        W terminie 7-8.04.br zapraszamy chętne osoby na wyjazd rekreacyjny organizowany w ramach tegorocznej edycji programu „GMINA CHEŁMŻA – Zdrowa Gmina”. Wyjazd  jest jednym z przedsięwzięć obejmującym formy rekreacji ruchowej proponowane w ramach wspomnianego programu. Tym razem trasa  wyjazdu powiedzie na Pojezierze Brodnickie.

 • -

MIŚ DLA GOSPODARZY TURNIEJU !

           Gminny turniej „Jestem Sprawny” ma już ponad 10 lat, a emocje mu towarzyszące pozostają aż do pozazdroszczenia. Udowodniła to kolejna jego edycja, tym razem zorganizowana w sali widowiskowo – sportowej w Zelgnie. Turniej „Jestem Sprawny” to nie tylko świetna zabawa, ale i sportowa rywalizacja. Zwycięstwo i nagrodę główną- pluszowego Misia wywalczyła reprezentacja  gospodarzy tegorocznego turnieju – Szkoła Podstawowa w Zelgnie. Dla zwycięzców z Zelgna to już piąty pluszowy Miś w ich szkolnej kolekcji. Gratulujemy !

 • Sołtysi Gminy Chełmża podcas ubiegłorocznego wyjazdu studyjnego do Gminy Grudziądz wraz z jego organizatorami.

ŻYCZENIA DLA SOŁTYSÓW

          Pełnią służbę dla dobra innych i starają się rozwiązywać problemy mieszkańców wsi. Sprawowanie tej funkcji daje nie tylko satysfakcję, ale przede wszystkim mobilizuje do dalszych starań o jak najlepsze gospodarowanie i rozwój swojej miejscowości. Są opiekunami wsi, którzy najlepiej znają problemy i potrzeby lokalnego środowiska i jego mieszkańców. Funkcja Sołtysa ma wielowiekową tradycję i ma też swój Dzień – 11 marca.

Rekrutacja do szkół i przedszkoli na rok szkolny 2017/2018

Szanowni Rodzice

Uprzejmie informujemy, iż rekrutacja do Punktów Przedszkolnych, oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2017/2018 odbędzie się zgodnie:
1.  Ustawą z dnia 4 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz.60),
2. Zarządzeniem Nr 19/17 Wójta Gminy Chełmża z dnia 6 marca 2017 r. w sprawie określenia terminu przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego do punktów przedszkolnych, oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Chełmża na rok szkolny 2017/2018.

Załącznik do Zarządzenia nr 19/17 Wójta Gminy Chełmża z dnia 6 marca 2017 r.

HARMONOGRAM CZYNNOŚCI W POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM I POSTĘPOWANIU UZUPEŁNIAJĄCYM DO PUNKTÓW PRZEDSZKOLNYCH, ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH ZORGANIZOWANYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH ORAZ KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH PROWADZONYCH PRZEZ GMINĘ CHEŁMŻA NA ROK SZKOLNY 2017/2018

L.p.

Rodzaj czynności

Termin w postępowaniu rekrutacyjnym

Termin w postępowaniu uzupełniającym

1.

Złożenie potwierdzenia o kontynuowaniu przez dziecko wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym

13.03. – 20.03.2017

2.

Złożenie wniosku o przyjęcie do punktu przedszkolnego/ oddziału przedszkolnego/ klasy I wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym

13.03. – 31.03.2017

01.06.-09.06.2017

3.

Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do punktu przedszkolnego/ oddziału przedszkolnego/  klasy I i dokumentów potwierdzających spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 150 ust.7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe

do 07.04.2017

do 16.06.2017

4.

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych

19.04.2017

23.06.2017

5.

Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia

19.04.-27.04.2017

23.06.-30.06.2017

6.

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych

28.04.2017

03.07.2017

Rodzice dzieci obecnie uczęszczających do punktów przedszkolnych lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego na rok szkolny 2017/2018 w punktach przedszkolnych lub szkołach podstawowych, do których uczęszczają ich dzieci w terminie od 13 marca 2017 r. do 20.03.2017 r.

Do Punktów Przedszkolnych przyjmuje się kandydatów  zamieszkałych na obszarze  Gminy Chełmża.

Formularze rekrutacyjne do Punktów Przedszkolnych wraz z załącznikami należy składać w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Zelgnie w terminie od 13 marca 2017 r. do 31 marca 2017 r. Formularz można także złożyć w Urzędzie Gminy w Chełmży, ul. Wodna 2, pok. Nr 18.

ZEAS

WIOSNĄ - STOP WYPALANIU TRAW !

         Wypalanie traw, słomy, pozostałości roślinnych na polach jest często przyczyną pożarów. W okresie wiosny wypalanie traw w różnych ich siedliskach tj. traw na łąkach, rowach przydrożnych, wypalanie zarośli, uschniętych chwastów i resztek słomy pozostawionej na polach po zeszłorocznych zbiorach - to przyczyna wielu pożarów oraz całokształt złożonych zmian, jakim ulegają makro i mikro organizmy.

Dla Ciebie, Zuziu…

        25 lutego uczniowie klasy III a wzięli udział w akcji charytatywnej dla Zuzi - „Pomaganie przez zumbowanie”, zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Grzywnie.  Pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali krótką inscenizację  pt. Zamieszanie w krainie bajeki wykonali dekoracje do przedstawienia. W ten sposób dzieci włączyły się w pomoc dla chorej koleżanki z klasy.

Sprzedaż nieruchomości w Sławkowie

            Wójt Gminy Chełmża ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości we wsi Sławkowo. Działka nr 114/39 o pow. 0,1770 ha, KW nr TO1T/00052095/1, cena wywoławcza 40 000,00 zł. Wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej należy wpłacić do dnia 03.04.2017 r. w kasie Urzędu Gminy Chełmża, ul. Wodna 2 lub na konto Gminy Chełmża.

RUSZYŁ PROGRAM LEKOWY

          W marcu 2017 został wznowiony Program osłonowy w zakresie zmniejszenie wydatków poniesionych na leki przez mieszkańców. Program skierowany jest  do kobiet w wieku 60 lat  i starszych oraz mężczyzn w wieku 65 lat  i starszych, zamieszkałych  na terenie Gminy Chełmża. O pomoc mogą ubiegać się osoby, których dochód, w przypadku osoby samotnie gospodarującej nie przekracza kwoty 1.268,00 zł netto, zaś w przypadku osoby w rodzinie kwoty 1.028,00 zł. Osoby samotnie gospodarujące mogą liczyć na wsparcie  w wysokości 100 zł, zaś osoby w rodzinie do wysokości 150 zł.

Pomoc finansowa  przyznawana jest na podstawie złożonego wniosku wraz z dołączonymi załącznikami, tj.:

 • dokumentem potwierdzającym wysokość otrzymywanego dochodu, (odcinek emerytury/renty, decyzja przyznająca świadczenie)
 • zaświadczeniem lekarskim, które jest ważne przez okres 6 miesięcy,
 • ksero recept
 • oryginał faktur wystawiony na osobę składającą wniosek. W przypadku sprzedaży zamiennego leku, do wniosku powinna być dołączona adnotacja farmaceuty, iż sprzedany lek jest zamiennikiem leku figurującego na kserokopii recepty.

Powyższy Program realizowany był w roku 2014, 2015 oraz 2016.  Kontynuacja tej formy wsparcia dla grupy najstarszych mieszkańców Gminy jest zasadna i jak najbardziej potrzebna  Zainteresowanie powyższym programem  wzrasta, w związku z podwyższeniem kwot kryteriów dochodowych. Jak niejednokrotnie podkreślali odbiorcy powyższego  Programu, doceniają oni  możliwość skorzystania z pomocy  programu lekowego, dzięki czemu własne środki finansowe mogą wykorzystać na  zaspokojenie ich elementarnych potrzeb bytowych.

Wnioski wraz z zaświadczeniem lekarskim osoby zainteresowane mogą odebrać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży, mieszczącego się przy ul. Paderewskiego 11 (I piętro) jak i można pobrać na stronie Internetowej Gminy Chełmża. Dodatkowe informacje można uzyskać u pracowników socjalnych pod numerem telefonu: 56 6756019.


Kierownik GOPS
Anna  Bykowska

NAPISZ PROJEKT Z FIO

           Masz pomysł na ciekawe wydarzenie? Chcesz wspólnie z sąsiadami lub znajomymi zrobić coś na rzecz otoczenia? Działasz w młodej organizacji pozarządowej, która chce się rozwijać? Zgłoś się po mikrodotację ! Od 16 lutego do 17 marca 2017 trwa nabór wniosków w konkursie "Inicjuj z FIO bis”, w ramach którego przyznawane są mikrodotacje do 5. tys. zł na oddolne działania mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

 • -

OFIARUJ POMOC ZUZI !

        Możemy pomóc w leczeniu Zuzi - uczennicy klasy III a SP w Grzywnie. Wystarczy w rocznym rozliczeniu PIT przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego: Fundacja „ŚWIATŁO” Nr KRS 0000183283, cel szczegółowy - Dla Zuzi Trzpil.

W prezencie z okazji Dnia Kobiet - Tyle słońca ...

          W tym roku mieszkanki Gminy Chełmża z okazji swojego święta wysłuchają koncertu wypełnionego piosenkami śpiewanymi niegdyś przez niezapomnianą „Bursztynową Dziewczynę” - Annę Jantar. Artystkę kochają do dziś liczne rzesze fanów w Polsce i za granicą. Podczas koncertu, prócz piosenek, przytaczane będą również wspomnienia o Annie Jantar.  Organizatorem Święta Pań jest Wójt Gminy Jacek Czarnecki.

NABÓR ROZPOCZĘTY - SŁUŻBA W WOJSKACH OBRONY TERYTORIALNEJ

          Jak poinformował nas Komendant WKU w Toruniu ppłk Andrzej Koprowski, został utworzony nowy rodzaj sił zbrojnych Wojska Obrony Terytorialnej (WOT). Na terenie naszego województwa planowane jest w 2018 roku utworzenie brygady obrony terytorialnej. W związku z tym rozpoczęto nabór ochotników do służby w WOT.

OSTATNIE POŻEGNANIE

           Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci p. Genowefy Nowak z Zajączkowa. Przez wiele lat pełniła funkcję sołtysa swojej wsi. W roku 2010 uhonorowana najwyższym gminnym wyróżnieniem „Zasłużony dla Gminy Chełmża” nadanym przez Radę Gminy Chełmża.

 • -

KOLEJNA PODKOWA NA SZCZĘŚCIE

        Do tegorocznego grona laureatów  Szlachetnej Podkowy dołączył kolejny przedsiębiorca z Gminy Chełmża. Tym razem w kategorii „Rolnictwo i Rozwój Obszarów Wiejskich” to gminne wyróżnienie Wójt Gminy Jacek Czarnecki wręczył p. Andrzejowi Kwiatkowskiemu z Nowej Chełmży.

ARMIA WZYWA - CZAS NA KWALIFIKACJĘ

         Tradycyjnie jak co roku okres zimy to czas pracy Wojskowej Komisji Kwalifikacyjnej na którą, muszą stawić się młodzi obywatele RP. Ten konstytucyjny obowiązek musi dopełnić każdy i zostać przyjęty na ewidencję z określoną kategorią zdrowia.

PROFILAKTYKA W 2017’

Mieszkańcy skorzystają z badań

        Mieszkańcy gminy w roku bieżącym będą mogli skorzystać z kolejnych  bezpłatnych badań w ramach zaplanowanych programów zdrowotnych. Dokładnie dotyczy to dwóch programów.

 • -

SZLACHETNE PODKOWY 2017’ ROZDANE !

        W sobotni wieczór 18 lutego br. podczas galowego III Wieczoru Przedsiębiorcy Gminy Chełmża wręczone zostały statuetki „Szlachetna Podkowa”. Statuetki przyznane w kategorii – przedsiębiorczość wręczyli wyróżnionym Wójt Gminy Jacek Czarnecki i Przewodniczący RG Chełmża Janusz Iwański.

Z NAJLEPSZYMI ŻYCZENIAMI

         Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielczynach obchodziły swoje podwójne święto: 50 rocznicę powstania KGW Bielczyny i 15 lecie reaktywacji organizacji. Spotkanie jubileuszowe stało się okazją do podsumowania dotychczasowej działalności oraz złożenia jubilatkom gratulacji i wyrazów uznania za trud włożony w krzewienie rodzimej kultury.

Sprzedaż nieruchomości w Dziemionach i Zelgnie

        Wójt Gminy Chełmża ogłasza przetarg ustny ograniczony na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości we wsiach Zelgno i Dziemiony:

 1. Zelgno – działka nr 106 o pow. 0,8700 ha, KW nr TO1T/00045223/6, cena wywoławcza 86 000,00 zł;
 2. Dziemiony – działka nr 86 o pow. 0,3300 ha, KW nr TO1T/00001910/9 cena wywoławcza 64 600,00 zł;
 3. Dziemiony – działka nr 52 o pow. 0,3200 ha, KW nr TO1T/00010453/3, cena wywoławcza 15 000,00 zł.

Nieruchomości będące przedmiotem sprzedaży stanowią odrębne pozycje przetargowe.

 • -

Zostań Stypendystą Programu „Marzenie o Nauce” (MoN)

          15 lutego Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC rozpocznie rekrutację do siódmej edycji programu stypendialnego „Marzenie o Nauce”. Wnioskiem zgłoszeniowym I fazy rekrutacji jest wyłącznie formularz on-line wysłany przez Kandydata w terminie od 15 lutego do 31 marca 2017 roku za pośrednictwem strony ww.efc.edu.pl. Wyniki I fazy zostaną ogłoszone 13 kwietnia 2017 roku. Osoby zakwalifikowane otrzymają informację drogą mailową. Wybranych kandydatów odwiedzą osobiście w miejscu zamieszkania Koordynatorzy regionalni. Ostateczne wyniki rekrutacji zostaną opublikowane na stronie internetowej Fundacji  14 czerwca 2017 roku.

Program „Marzenie o Nauce” adresowany jest do uczniów III klas gimnazjów, którzy uzyskali średnią ocen za I semestr III klasy co najmniej 4,5 i zamieszkują na stałe w miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców. Dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym kandydata nie może przekraczać 900 zł netto. Warunkiem otrzymania stypendium jest przyjęcie do jednego z liceów współpracujących z Fundacją (pełna lista placówek udostępniona jest na stronie www.efc.edu.pl).

W ramach stypendium Fundacja EFC pokrywa opłaty szkolne, koszty ubezpieczenia oraz zakwaterowania i wyżywienia w szkolnej bursie, udostępnia podręczniki, finansuje wycieczki klasowe i naukę języka angielskiego, a podczas ferii i wakacji zapewnia swoim Stypendystom wyjazdy na obozy narciarskie i windsurfingowe.

Wszystkim Kandydatom życzymy powodzenia!

ZAGRAJĄ O PUCHAR WÓJTA GMINY

         Tegoroczny Turniej Siatkówki o Puchar Wójta Gminy Chełmża rozegrany zostanie 26 lutego br. w sali sportowej przy SP w Kończewicach. Start godz. 9.00. To pierwsza impreza sportowa z udziałem mieszkańców zaplanowana na  rok 2017.

MORSY O BEZPIECZNEJ ZIMIE - zapraszają do ZALESIA !

          Toruńskie Morsy i Morsy Gminy Chełmża zapraszają mieszkańców gminy i okolic na imprezę pod nazwą ,,Bezpieczna zima,’’która odbędzie się w sobotę 18.02. br. o godzinie 8.00 na plaży jachtowej w miejscowości Zalesie. Celem imprezy jest uświadomienie mieszkańców o zagrożeniach, jakie mogą napotkać podczas wejścia na lód.

FORUM PARTNERÓW Ziemi Gotyku

        W świetlicy wiejskiej w Brąchnowie w najbliższy poniedziałek 20 lutego odbędzie się coroczne spotkanie w gronie Partnerów i Współpracowników Fundacji „Ziemia Gotyku” LGD.  Forum poprowadzi jego przewodniczący Jacek Czarnecki.

ROLNIKU – WEŹ UDZIAŁ W SPOTKANIU

Nowe umiejętności – szansą na sukces i  lepsze jutro

         Dokładnie 23 lutego br. rolnicy z gminy wezmą udział w spotkaniu szkoleniowo – informacyjnym, które tradycyjnie już odbędzie się w Grzywnie w restauracji „U Boryny”. Tym razem „Nowoczesna technika opryskiwania upraw polowych” będzie tematem przewodnim spotkania, który poprowadzi  prof. dr hab. Ryszard Hołownicki, Kierownik Zakładu Agroinżynierii, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

 • -

SZLACHETNE PODKOWY PO RAZ TRZECI !

DLA KOGO tym razem Szlachetna Podkowa

         W tegorocznej edycji w gronie nominowanych do statuetki SZLACHETNA PODKOWA znalazło się siedmiu  przedsiębiorców z Gminy Chełmża. Laureatów dokładnie poznamy już w najbliższą sobotę 18 lutego podczas organizowanego w Grzywnie  III Wieczoru Przedsiębiorcy Gminy Chełmża.

 • -

PTASIA GRYPA CORAZ BLIŻEJ !!!!!

Komunikat Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie wystąpienia pierwszego przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich na terenie województwa kujawsko-pomorskiego

Kujawsko – Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w związku ze stwierdzeniem w dniu 7 lutego 2017 r. pierwszego przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w próbkach pobranych od łabędzia i kaczki krzyżówki, których zwłoki znaleziono na terenie Jeziora Sępoleńskiego, w gminie Sępólno Krajeńskie, podejmowane są działania administracyjne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa.

Inspekcja Weterynaryjna monitoruje sytuację epizootyczną dotyczącą wysoce zjadliwej grypy ptaków i prowadzi od kilku miesięcy działania prewencyjne.

Aktualne informacje dotyczące grypy ptaków na terenie kraju znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii www.wetgiw.gov.pl    

Wszystkim hodowcom drobiu oraz właścicielom przydomowych stad polecamy zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ponadto przypomina się mieszkańcom Gminy   o obowiązku rejestracji ferm i przydomowych hodowli drobiu u Powiatowego Lekarza Weterynarii w TORUNIU tel. 566553030, 694457867. Niedopełnienie rejestracji jest obarczone odpowiedzialnością karno-administracyjną.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Edward Kaniecki

TRWAJĄ FERIE

         Podczas trwających ferii Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża wraz z miejscowymi współorganizatorkami zorganizowali aż pięć dni atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Dźwierzna i okolic. W trakcie spotkań dzieci tradycyjnie mogły wziąć udział w zabawach i konkursach, w których do wygrania były cenne nagrody.

CZŁOWIEK DLA CZŁOWIEKA

           Misja ich działalności brzmi: realizacja ciekawych inicjatyw społecznie użytecznych. Nie brakuje im do tego zapału i wiary w to co robią. Mowa o lokalnych liderach organizacji i społecznikach w Gminie Chełmża, których zauważają nawet poza jej granicami. Jak pokazał miniony  rok, w  naszej gminie nie brakuje pełnych pasji hobbystów i społeczników. Dowodem tego są nominacje dla naszych mieszkańcach w ostatnich konkursach Powiatu Toruńskiego. Podczas wczorajszej sesji Rady Gminy Chełmża  osoby te ponownie zostały ujawnione i przedstawione.

Akcyza za paliwo do zwrotu!!!

            Szanowny Rolniku przypominamy, że wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej należy złożyć w terminie od 01.02.2017 r. do 28.02.2017 r.
Do wniosku należy dołączyć faktury VAT lub ich kopie stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 SIERPNIA 2016 r. do 31 STYCZNIA 2017 r. Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2017 r. wynosi 86,00 zł * ilość ha użytków rolnych.
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, postanowiliśmy odejść od przygotowywania harmonogramu składania wniosków. Chcemy zachęcić wszystkich do składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego na początku lutego, co ułatwi ich płynne rozpatrywanie, ale przede wszystkim pozwoli uniknąć sporych kolejek.

E. Skonieczna

 

UWAGA ! WPRAWIAMY ZDJĘCIA W RUCH

        CIK Gminy Chełmża otrzymało w Regionalnym Konkursie Grantowym RÓWNAĆ SZANSE 2016 – Program Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży dofinansowanie w wysokości 6100 zł na realizację projektu pt. Animacja poklatkowa czyli zdjęcia wprawiane w ruch ........ . W ramach konkursu wpłynęły 642 wnioski, 111 otrzymało dofinansowanie. W kujawsko-pomorskim wygrało konkurs 8 wniosków, w tym wniosek z Gminy Chełmża.

BAL MYŚLIWSKI W 70 URODZINY

70 lat Koła Łowieckiego ŁOZA

       W minioną sobotę 28 stycznia Koło Łowieckie Łoza w Chełmży świętowało  jubileusz 70-lecia powstania Koła. Z tej okazji odbył się uroczysty Bal Myśliwski w miejscowości Grzywna w restauracji „U Boryny”. Był to już 11 Bal Myśliwski zorganizowany przez Koło. Tym razem połączony z obchodami Jubileuszu.

 • -

NIECH FERIE BĘDĄ BEZPIECZNE

UWAGA KOMUNIKAT !

         Zima to czas, kiedy  korzystamy z jej dobrodziejstw zwłaszcza w okresie ferii. Śnieg, lód, sanki, narty i łyżwy są dla wszystkich miłą formą zimowego wypoczynku. Niestety, czasami mogą nam przydarzyć się przykre wypadki i wtedy musimy wiedzieć, jak należy się zachować.

 • -

Ferie na wesoło - ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU !

         Ferie zimowe wolne od zajęć szkolnych to zaraz po wakacjach, najbardziej wyczekiwany czas dla uczniów. Okazja do relaksu po ciężkiej pracy przez cały semestr oraz do nabrania energii do dalszej pracy. Nie trzeba  mieć worka pieniędzy, żeby tegoroczne ferie były udane. Są inne fajne sposoby spędzenia tych dwóch tygodni, by pozostały w pamięci jako fantastyczny czas dobrej zabawy. Do dyspozycji dla wszystkich dzieci i młodzieży są biblioteki gminne w czterech miejscowościach tj. Głuchowo, Skąpe, Zelgno, Grzywna która są czynne od poniedziałku do piątku i przygotowały moc atrakcji dla najmłodszych.

Sprzedaż nieruchomości w Browinie

        Wójt Gminy Chełmża ogłasza II przetarg na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości we wsi Browina. Przetargi odbędą się 28 lutego w siedzibie Urzędu Gminy Chełmża. Wadium w wysokości 10% należy wpłacać do 22 lutego.

Nabór do służby w Państwowej Straży Pożarnej

          Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu ogłasza nabór do służby przygotowawczej w PSP na stanowisko stażysty (docelowo stanowisko etatowe – starszy ratownik - kierowca).  Liczba wolnych stanowisk: 5.  Planowany termin przyjęcia do służby – IV kwartał 2017 roku. Termin składania dokumentów upływa dnia 07 lutego 2017 r. o godz. 15:00.

SZKOLNA LEKCJA HISTORII

       "Nigdy nie zapomnij, ile zawdzięczasz tym, którzy żyli przed tobą."

      Najbliższa środa 25 stycznia będzie miała dla społeczności szkolnej w Sławkowie wyjątkowy charakter. W tym dniu nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Szczepana Sobczaka -  pierwszego kierownika i nauczyciela miejscowej szkoły podstawowej, który w 1940 r. w wieku 40 lat został zamordowany w obozie koncentracyjnym KL Mauthausen Gusen.

 • -

DRUHOWIE OBRADUJĄ

ZEBRANIA OSP ROZPOCZĘTE

         W miniony piątek  20 stycznia tradycyjnie jak co roku rozpoczęły się zebrania sprawozdawcze strażaków w OSP naszej gminy. Jako pierwsi rozpoczęli ten cykl strażacy z OSP Kuczwały, a zaraz w sobotę  OSP Grzegorz.

 • -

NA URODZINACH CYKLONU

        Przyjęcie urodzinowe z okazji 25 lat KSGCh CYKLON zorganizowane w sali widowiskowo – sportowej w Zelgnie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Sala po brzegi wypełniona została przez zaproszonych gości, w tym przedstawicieli PZPN, sponsorów, działaczy sportowych,przedstawicieli pobliskich klubów piłkarskich, organizacji i grup sportowych, lokalnych samorządowców, zawodników - zarówno tych obecnych jak i tych byłych. Jednym słowem mówiąc, do Zelgna przybyli ci wszyscy, którym sport nie jest obojętny.

 • -

DLA KOGO Szlachetna Podkowa

        Kto w tym roku odbierze Szlachetną Podkowę w dziedzinie przedsiębiorczości dowiemy się dokładnie 18 lutego br. podczas galowego III Wieczoru Przedsiębiorcy w Gminie Chełmża. Organizatorami spotkania są Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Leszek Pluciński i Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki. Zgodnie z gminną tradycją od ostatnich trzech lat najbardziej zasłużeni przedsiębiorcy  z Gminy Chełmża uhonorowani zostają przez Wójta Gminy statuetką „Szlachetna Podkowa”. W tegorocznej edycji w gronie wyróżnionych znalazło się siedmiu  przedsiębiorców.

Załóż firmę przez telefon

         Ministerstwo Rozwoju uruchomiło nowe usługi dla przedsiębiorców. Od stycznia 2017 można już zarejestrować własną firmę przez telefon. Kolejnym udogodnieniem jest telefoniczne powiadamianie o zbliżających się, ważnych terminach i zmianach w przepisach. Nowe usługi to kolejny krok w kierunku przyjaznej e-administracji.

Usługa telefonicznej rejestracji działalności gospodarczej dostępna jest pod numerem 801 055 088.

FILMOWE SPOTKANIA

        Jak minął rok 2016 w gminie? Czy miniony rok dla Gminy Chełmża i jej mieszkańców był udany ? Odpowiadając sobie na te  pytania warto obejrzeć film „Gmina Chełmża i jej mieszkańcy w 2016 roku”. Obecnie w świetlicach wiejskich i bibliotekach gminnych organizowane są spotkania z projekcją wspomnianego  filmu.

 • -

PODTORUŃSKIE Czary - Mary

          "Bajki i legendy powiatu toruńskiego, czyli podtoruńskie czary-mary" – to najnowsze wydawnictwo wydane przez Starostwo Powiatowe w Toruniu. Na jego przygotowanie złożyły się dziesiątki nadesłanych tekstów, wiele konkursowych rysunków i wiele miesięcy pracy. Efekt finalny - promocja książki dokładnie 14 stycznia br. z udziałem wszystkich jej współtwórców. Na pewno cieszy fakt, że książkę współtworzyli także mieszkańcy i osoby związane z naszą gminą.

 • -

MIESZKAŃCY ZDECYDOWALI

         W tym roku środki z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego z puli gminnej zasilą realizację czterech projektów przygotowanych przez lokalnych liderów. Mieszkańcy gminy w ogólnym głosowaniu zdecydowali, że na pewno warto kontynuować naukę w  „Akademii zdrowego odżywiania II”, która tym razem obejmie  organizację siedmiu warsztatów  kulinarnych  z zakresu zdrowego odżywiania.

 • -

GMINA CHEŁMŻA Z RYBĄ W TLE

BUDŻET OBYWATELSKI II EDYCJA

         Mieszkańcy powiatu będą mieli okazję już niedługo poznać dokładnie  naszą  gminę, zarówno w  obszarze gospodarki, turystyki jak i kultury. Z cyklu… Poznaj swój powiat - Dzisiaj - Gmina Chełmża z rybą w tle  - to projekt, który w roku bieżącym zrealizowany będzie w ramach II edycji budżetu obywatelskiego. Jego pomysłodawcami jest grupa liderów z Gminy Chełmża. Najwięcej, bo aż 4802 mieszkańców  powiatu oddało swój głos na realizację właśnie tego zadania z puli powiatowej.  Jego wartość opiewa na kwotę 45 tys. zł.

ZAGRALIŚMY DLA DZIECI I SENIORÓW

         25.finał WOŚP odbył się w niedzielę 15 stycznia. Wiele atrakcji i ciekawych licytacji przygotowano także w naszej gminie. Nie zabrakło stałych punktów: ciekawych licytacji, gości i koncertów. W tym roku WOŚP zbierała pieniądze na wyposażenie szpitalnych oddziałów pediatrycznych oraz na godna opiekę nad seniorami.

KOMUNIKAT PROFILAKTYCZNY HPA

          W trosce o ochronę zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych przypomina się, że 20 grudnia 2016 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie dotyczące tej tematyki. Zawiera ono szereg zakazów i nakazów w stosunku do posiadaczy drobiu. Treść rozporządzenia poniżej. Ponadto Minister oraz Główny Lekarz Weterynarii wystosowali Apel do hodowców drobiu celem podniesienia świadomości mieszkańców wsi dotyczących ochrony gospodarstw przed wirusem HPA. W związku z powyższym uprasza się mieszkańców gminy do przestrzegania tych zasad, których stosowanie zwiększy bezpieczeństwo Państwa gospodarstw.

Edward Kaniecki

 

 • -

CYKLON kończy 25 lat!

        Gmina Chełmża 20 stycznia  będzie obchodzić prawdziwe piłkarskie święto. Jubileusz 25-lecia będzie świętował najbardziej zasłużony klub sportowy w jej historii – CYKLON. Zapoczątkowana w 1992 roku przygoda piłkarska w Kończewicach trwa do dziś, a przez te lata przez klub przewinęło się wielu zawodników i  trenerów. Urodziny „gminnej dumy futbolu” uświetni gość specjalny -  Krzysztof Golonka, Mistrz Świata Trików Piłkarskich.

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej

Dla kogo darmowa pomoc prawna?

Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:

 • młodzież do 26 roku życia,
 • osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
 • osoby, które ukończyły 65 lat,
 • osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
 • kombatanci,
 • weterani,
 • zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Co obejmuje nieodpłatna pomoc prawna?

Pomoc prawna będzie polegała na:

 • poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach;
 • wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego;
 • pomocy w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym;
 • sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

W jakim zakresie można otrzymać pomoc prawną?

Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie:

 • prawa pracy,
 • przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
 • prawa cywilnego,
 • spraw karnych,
 • spraw administracyjnych,
 • ubezpieczenia społecznego,
 • spraw rodzinnych,
 • prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

Punkt

Dni/godziny przyjęć

Adres

Miasto Chełmża

i Gmina Chełmża

Poniedziałek 800-1200

Wtorek 1530-1930

Środa 800-1200

Czwartek 800-1200

Piątek  1530-1930

Zespół Szkół w Chełmży

ul. Hallera 23

87-140 Chełmża

 

Tel.56 675 24 19

 

M.M.

 

Nowe świadczenie - „Za życiem”

          Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży informuje, iż w dniu 1 stycznia 2017 r. weszła w życie Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, w kwocie 4000,00 zł przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód. Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w terminie 12 miesięcy od narodzin dziecka. Świadczenie przysługuje również dzieciom urodzonym w 2016 roku, jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie.
Podstawą do uzyskania świadczenia „Za życiem” jest dołączenie do wniosku zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenia albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Przepisy nie przewidują sformalizowanego wzoru takiego zaświadczenia. Zaświadczenie można otrzymać od lekarza:

 • ubezpieczenia zdrowotnego
 • posiadającego specjalizację II stopnia lub
 • posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.

Ponadto, aby otrzymać świadczenie, matka dziecka musi pozostawać pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, potwierdzone zaświadczeniem wystawionym przez lekarza lub położną.
Informacje dotyczące zasad przyznawania i wypłacania świadczenia „Za życiem” udzielane są przez pracowników Działu Świadczeń Rodzinnych: tel. 56 675 29 28 wew. 34 lub 37.

A.P.

TRWAJĄ ZEBRANIA WIEJSKIE 2017’

          Tradycyjnie w styczniu ruszyły zebrania wiejskie, które odbędą się w każdym z 28 sołectw w gminie.  Jako pierwsi o działalności swojego sołectwa i lokalnych problemach dyskutowali już  3 stycznia br.  mieszkańcy Drzonówko.

Ptasia grypa

          W związku z wystąpieniem przypadków ptasiej grypy w Polsce, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu przekazuje do zapoznania się praktyczne wytyczne dla hodowców drobiu przyzagrodowego wynikające z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Zakazy:

 1. Pojenie ptaków, drobiu utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp maja dzikie ptaki,
 2. Wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym utrzymywany jest drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

Nakazy:

 1. Odosobnienie drobiu i innych ptaków w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach, w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami,
 2. Zgłaszanie do Powiatowego Lekarza Weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych,
 3. Utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki,
 4. Przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami,
 5. Wyłożenie mat dezynfekujących przed wyjściami i wejściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób- zapewnienie skutecznego działania środka dezynfekującego,
 6. Stosowanie odzieży ochronnej w budynkach, w których utrzymywany jest drób- przeznaczonej tylko do użytku w danym budynku,
 7. Stosowanie higieny osobistej osób obsługujących drób, mycie rąk przed wejściem do budynków inwentarskich,
 8. Czyszczenie i dezynfekowanie sprzętu do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem,
 9. Powstrzymanie się przez osoby, które w ciągu 72 godz. uczestniczyły w polowaniach na ptaki łowne od wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu,
 10. Dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu- spadek nieśności, spadek pobierania paszy,
 11. Posiadacz drobiu obowiązany jest zawiadomić organ Inspekcji Weterynaryjnej o zwiększonej śmiertelności drobiu, znaczącego spadku nieśności i pobierania paszy, objawów chorobowych jak duszności, objawy nerwowe, sinicy wybroczyn czy biegunki.

W załączeniu w/w rozporządzenie, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na §1.1 pkt 2 lit. b dotyczący zgłaszania do powiatowego Lekarza Weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.

ZIMOWISKO dla Dzieci Rolników – ZAKOPANE 2017

Termin Zimowiska od 30 - 01 do 8 - 02 - 2017r (wyjazd PKP z Bydgoszcz Gł. 29-01-2017)

Miejsce Zimowiska: DW "HALINA" Halina Fedro 34-500 ZAKOPANE; Olcza-Strachonie 28;

Koszt wynosi:

 • 300,- zł/osobę + koszty dowozu (ok.150 zł)+dofinansowanie z KRUS
 • 1000,- zł/osobę + koszty dowozu (ok.150 zł) – pełna odpłatność.

ZGŁOSZENIE dzieci na Zimowisko zawierające:

 • Wypełniona Karta kwalifikacyjna uczestnika zimowiska
 • zaświadczenie z KRUS o ubezpieczeniu (oryginał po zakwalifikowaniu)

należy przesłać mailem lub listownie do WZRKiOR Bydgoszcz w terminie do 18 stycznia 2017r.

Menu w stopce

 • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

Godziny urzędowania:

poniedziałek  od 7.00 -  do 15.00
wtorek           od 7.00 -  do 16.00
środa             od 7.00 -  do 15.00
czwartek        od 7.00 -  do 15.00
piątek            od 7.00 -  do 14.00

Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.

Stopka