• Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

PLANY MIEJSCOWE DO WGLĄDU

Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektów planu miejscowego dla miejscowości – Brąchnówko i Browina, Nowa Chełmża i Skąpe, Głuchowo i Kończewice. Zostaną one wyłożone do publicznego wglądu od 19 stycznia br. Każdy ma prawo wglądu do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Nowe obowiązki dla fundacji i stowarzyszeń

Przypominamy o obowiązku rejestracji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych tj. osoba/osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad danym podmiotem. Termin upływa 31 stycznia 2022roku!

Wznowienie działalności Punktu Interwencyjno-Konsultacyjnego

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży informuje, że w dniu 13 stycznia br wznowiona zostaje działalność Punktu Informacyjno-konsultacyjnego realizującego zadania  interwencyjno – wspomagające.

W najbliższy czwartek tj. 13 stycznia 2022 r. dyżur będzie trwał od godz. 16.30 do 19.30 w Urzędzie Gminy Chełmża.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

BEZPŁATNE PORADNICTWO

Mieszkańcy Gminy Chełmża mogą korzystać z Punktu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwo obywatelskiego. Punkt dostępny jest od poniedziałku do piątku w określonych godzinach. Porady udzielane są telefonicznie  pod wskazane numery wyłącznie w godzinach dyżurów.

POŻYCZKA ANTYINFLACYJNA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Agencja Rozwoju Przemysłu stale poszukuje nowych możliwości rozwoju oraz tych obszarów rynku, w których może pełnić rolę instytucji niosącej wsparcie systemowe. Od lat pomaga polskim przedsiębiorcom z sektora MŚP dzięki szeregowi wielu produktów. Pożyczka Antyinflacyjna to kolejny z nich, powiązany z obecną sytuacją gospodarczą. Dzięki gwarancji EFG produkt ten wydatnie pomoże wielu firmom w odbudowie popandemicznej gospodarki. 

W odpowiedzi na obecne warunki rynkowe przedsiebiorcy będą mogli skorzystać z Pożyczki Antyinflacyjnej z gwarancją Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego.

PODATEK AKCYZOWY DO ZWROTU

Z dniem 1 lutego br. rusza nabór wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego w produkcji rolnej. Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy musi w terminie do 28.02.br. złożyć wspomniany wniosek.

DODATKI OSŁONOWE – NABÓR WNIOSKÓW

Ruszył nabór wniosków o dodatki osłonowe. Wnioseki można składać do 31 stycznia 2022r. lub do 31 października 2022 r.

POWIATOWE KOLĘDOWANIE

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki przez nadchodzący weekend będą rozbrzmiewały  w świątyniach w Gminie Chełmża. A to za sprawą Powiatowego Kolędowania. Ze świątecznym repertuarem wystąpi  góralska Kapela Ochodzita. Wydarzenie realizowane jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego, a do udziału w nim zaprasza jego pomysłodawca i organizator Łukasz Kowalski -  Członek Zarządu Powiatu Toruńskiego, mieszkaniec Gminy Chełmża.

Godziny pracy

W dniu 31.12 Urzęd Gminy Chełmża czynny będzie do godziny 12:00(kasa czynna będzie do godziny 11:00).

BON TURYSTYCZNY DO WYKORZYSTANIA

Rodzice, którzy nie wykorzystali jeszcze bonu turystycznego, nie muszą się martwić, że bon przepadnie. Rząd przedłużył możliwość płacenia Polskim Bonem Turystycznym z końca marca 2022 r. do 30 września 2022 r.

Godziny pracy

W 23.12 kasa Urzędu Gminy Chełmża czynna będzie do godziny 13:00. Od godziny 13:00 do 15:00 czynne będzie Biuro Obsługi Interesanta i będzie w nim można załatwic tylko podstawowe sprawy związane z meldunkami, dowodami osobistymi. Urząd Gminy w dniu 24.12 będzie nieczynny.

PIERNIKI NAGRODZONE !

Wystarczyło upiec samodzielnie pierniczki, pięknie je udekorować i zapakować, a następnie dostarczyć do jednej z czterech gminnych bibliotek na konkurs "Świąteczne Pierniczki". Termin dostarczenia konkursowych pierniczków do bibliotek upłynął  10 grudnia br. Organizatorem konkursu było  Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża i gminne biblioteki.

DODATKOWY ZASIŁEK

Za okres nauki zdalnej od 20 grudnia do 9 stycznia rodzice dzieci do lat 8 lub starszych dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

INSPEKTOR SANITARNY PRZESTRZEGA

W aktualnej sytuacji epidemiologicznej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu rekomenduje, aby  koniecznie unikać większych zgromadzeń i skupisk ludzkich, zachowywać dystans społeczny, nosić zasłaniające nos i usta maski ochronne oraz często dezynfekować  dłonie. Nie można tutaj nie wspomnieć o ważnej roli szczepień ochronnych. Szczepienia przeciw COVID - 19 są w Polsce całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Realizacja programu szczepień to nie tylko powrót do normalności, ale też mechanizm ochrony miejsc pracy, a im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza ( szczepionka ogranicza mozliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka).

 

RODZINNY KAPITAŁ OPIEKUŃCZY wypłaci ZUS

Od nowego roku na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie – rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) w wysokości do 12 tys. zł. Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy będzie można składać tylko drogą elektroniczną za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie „Dobry start” i świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”, czyli przez PUE ZUS, portal Emp@tia i bankowość elektroniczną. Pieniądze będ ą wypłacane wyłącznie na konto bankowe.

GŁOSUJEMY na POWIATOWE KOLĘDOWANIE

Jeszcze tylko dzisiaj 13.12. br. potrwa głosowanie na projekty w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Powiatu Toruńskiego. Zachęcamy więc do głosowania na projekt "Powiatowe kolędowanie".Śpiewanie kolęd w naszej polskiej i rodzimej tradycji jest bardzo powszechne. Kolęda rozbrzmiewała od niepamiętnych czasów, stąd też i pomysł na projekt.

Odbiór odpadów

W związku z nasilonymi opadami śniegu w dniu 10.12.2021r. (piątek) przy ujemnej temperaturze i wystąpieniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, uniemożliwiających całkowitą realizację zamówienia oraz pracę sprzętu informujemy o częściowej realizacji odbioru wynikającej z utrudnień dojazdem śmieciarki do poszczególnych posesji na trasie niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów z nieruchomości zamieszkałych: Bielczyny, Parowa Falęcka, Głuchowo, Windak. 
W celu kompleksowej realizacji zamówienia w dniu 13.12.2021r. (poniedziałek) na wyznaczoną trasę wyjedzie dodatkowo śmieciarka w celu dokończenia trasu odbioru bioodpadów i odpadów komunalnych. 

Piotr Zuba
Prezes Zarządu 

ZMIANY w PROGRAMIE 500+

Od 1 stycznia 2022 r. nastąpią zmiany w Programie Rodzina 500+. Do 31 grudnia 2021 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży przyjmuje wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w formie papierowej i elektronicznej. Rodzicom, którym przyznano 500+ oraz którym dziecko urodzi się w 2021 r. i złożą wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego do 31 grudnia 2021 r.,  tut. Ośrodek będzie wypłacał świadczenie do końca okresu zasiłkowego tj. 31 maja 2022 r.

POMOC DLA BEZDOMNYCH

W Chełmżyńskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja dotycząca problematyki osób bezdomnych z obszaru  województwa kujawsko-pomorskiego. Organizatorami konferencji byli Regionalna Rada ds. Bezdomności i Wykluczenia, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu oraz Miasto Chełmża. W konferencji uczestniczył przedstawiciel Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży.

PIERNIKOWY KONKURS

Wystarczy upiec samodzielnie pierniczki, pięknie je udekorować i zapakować, a nastepnie dostarczyć do jednej z czterech gminnych bibliotek na konkurs "Świąteczne Pierniczki". Termin dostarczenia konkursowych pierniczków do bibliotek upływa 10 grudnia br. Regulamin konkursu dostępny jest na http://zelgno.naszabiblioteka.com/aktualnosci/n,konkurs-swiateczne-pierniczki   Organizatorem konkursu jest CIK Gminy Chełmża i gminne biblioteki.

SOS DLA SENIORA

W naszej gminie mamy pierwsze uczestniczki  projektu „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”. Trzy bransoletki życia trafiły do uczestniczek Klubu Seniora w Kiełbasinie. Wyposażone w nie zostały panie Bronisława, Łucja i Maria. Mieszkają samotnie, stąd też dzięki bransoletce życia do teleopieki mają dostęp siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.  Bransoletki życia trafią jeszcze w Gminie Chełmża do kolejnych 11 osób.

STARTUJE WARSZTAT

Pierwsze w Gminie Chełmża Warsztaty Terapii Zajęciowej  mają zostać  otwarte z początkiem stycznia przyszłego roku. WTZ poprowadzi Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Stowarzyszenie na swoim koncie ma już wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tej formy terapii  dla niepełnosprawnych. Podobne placówki funkcjonują  w Kowalewie Pomorskim, Włocławku, Lipnie Mroczy i Paterku. W Gminie Chełmża na potrzeby nowego WTZ przekazano budynki po szkole w Sławkowie. Mieścić się będzie tutaj pięć  pracowni tematycznych dla 25 uczestników.

KRUS INFORMUJE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 01 grudnia 2021 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno - rentowych.

ZUS i PFRON zapraszają na szkolenie online

9 grudnia w godz. 10.00 - 11.30 odbędzie się bezpłatne szkolenie online z udziałem ekspertów bydgoskiego oddziału ZUS i kujawsko-pomorskiego oddziału PFRON. Szkolenie adresowane jest do osób z niepełnosprawnością, które prowadzą własną firmę,  biur rachunkowych, a także do przedsiębiorców zainteresowanych dofinansowaniem wynagrodzeń osób niepełnosprawnych – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W trakcie szkolenia będzie można dowiedzieć się m.in.:

 • Jakie korzyści daje zatrudnianie osób z niepełnosprawnością?
 • O jaką pomoc finansową mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które prowadzą własną działalność gospodarczą?
 • Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie wynagrodzenia dla pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością?
 • Czy osoby z niepełnosprawnością, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe mogą wykonywać pracę zarobkową?

Zapisy na szkolenie są przyjmowane do 6 grudnia pod adresem ewa.niedlich@pfron.org.pl. W tytule należy wpisać "zgłoszenie ZUS", a w treści swój numer kontaktowy i ilość osób deklarujących udział w szkoleniu.  Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams.

 

AKCJA ZIMA

W perspektywie nadciągającej zimy przypominamy o obowiązujących w gminie zasadach odśnieżania dróg. Drogi położone na terenie gminy dzielą się na drogi gminne i drogi wewnętrzne będące własnością gminy a ich utrzymanie zależy od  natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej gminy.

SARS-CoV-2

KOMUNIKAT

Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

z dnia 24 listopada 2021 r.

            W związku z rosnącą liczbą  zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) przypominamy
o obowiązujących zasadach ostrożności:

1) zachowanie dystansu społecznego w przestrzeni publicznej ( 1,5 m),

2) obowiązek zasłaniania ust i nosa wyłącznie za pomocą maseczki,

Szczegóły:     https://www.gov.pl/web/koronawirus/dystans-spoleczny-i-maseczki

Apelujemy również o ograniczenie i zachowanie szczególnej ostrożności podczas organizacji  spotkań okolicznościowych w świetlicach wiejskich. Podczas przebywania
w świetlicy należy przestrzegać następujących zasad:

 • w przypadku prowadzenia działalności kulturalnej:

- liczba osób przebywających w świetlicy nie może przekroczyć określonego limitu ( 75% max. ilości  miejsc - informacja dot. limitów dostępna u Sołtysów),

- należy zapewnić, aby uczestnicy realizowali nakaz zakrywania ust i nosa,

 • w przypadku imprez i spotkań:

-  obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kultura-i-rozrywka

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zgromadzenia-i-imprezy

            Przypominamy również wszystkim mieszkańcom o możliwości skorzystania ze szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w następujących punktach:

 • Punkt Sczepień Powszechnych działający na Hali Widowiskowo Sportowej przy  Hallera 17a.  Metody rejestracji:
 • dzwoniąc pod numer telefonu: 787-910-368,
 • elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
 • poprzez infolinię : 989
 • wysyłając SMS na nr 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: SzczepimySię
 • Przychodnia Chełmżyńska, ul. Kościuszki 4
 • kontakt : telefon , 56 675 33 00
 • Przychodnia Świat Zdrowia Chełmża ( Neuca) ul. Szewska 10/1
 • kontakt : telefon, 56 675 65 20.

GZZK

 • 257921237_299545875375599_3070192060311729317_n

POMNIK HISTORII

Kopców w naszym kraju jest wiele. Są bardzo rożnych rozmiarów, upamiętniają legendarnych władców, słynne bitwy czy największych pisarzy. Kopiec „Ziemia Polaków” w Kończewicach upamiętnia ważne historycznie dla Polaków miejsca walk, męczeństwa i chwały w drodze po niepodległość. Stąd też budowla Kopca w naszej gminie dołącza do kilku innych tego typu obiektów w kraju. Ta okazała budowla ziemna oficjalnie od listopada br. wpisała się w charakter dotychczasowego Miejsce Pamięci w Gminie Chełmża. Uroczyste poświęcenie i odsłonięcie budowli miało miejsce podczas tegorocznych gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Zakończenie budowy Kopca skłoniło do wielu podsumowań.

GDZIE NA RYBY

Wielu z nas ma swoje ulubione miejsca, gdzie ryby biorą najlepiej. Jedne są mniej, drugie bardziej urodzajne. Na dobre łowisko wędkarskie  zapowiada się w najbliższych sezonach Jezioro Chełmżyńskie.

NA WSI ŻYJE SIĘ CORAZ LEPIEJ

Mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości coraz lepiej postrzegają jakość życia na Kujawach i Pomorzu. Badanie przeprowadzone w połowie 2021 r. pokazuje, że szczególnie wysoko oceniane są możliwości spędzania wolnego czasu (54%) oraz ogólny poziom życia (53%). Ankietowani przyznają jednocześnie, że narzędziem, które w bezpośredni sposób podnosi atrakcyjność terenów pozamiejskich  jest dostępność internetu światłowodowego.

Zmiana stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Od 1 listopada 2021 roku zmianie ulegają stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkanych.

W dniu 30 września 2021 r. Rada Gminy Chełmża podjęła uchwałę Nr XLVIII/298/21 zmieniającą uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy i wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której określiła nową wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (zbieranymi w sposób selektywny), w kwocie 25,00 zł miesięcznie od mieszkańca zamieszkującego nieruchomość. Uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 2021 r. poz. 4895 i wchodzi w życie 1 listopada 2021 r.

Mieszkańcom domów jednorodzinnych posiadającym własny kompostownik i kompostującym w nim bioodpady, przysługuje zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami w wysokości 0,50 zł (od stawki obowiązującej opłaty) miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Zmiana opłaty podyktowana jest znacznym wzrostem ilości produkowanych i oddawanych odpadów przez mieszkańców, co jest równoznaczne ze wzrostem funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi i ma bezpośredni wpływ na wysokość stawki. W porównaniu do pierwszego półrocza 2020 roku, ilość odpadów komunalnych w naszej gminie od stycznia do lipca tego roku wzrosła o ponad 501 ton! W tej puli największy przyrost notowany jest w segmencie odpadów komunalnych zmieszanych 296,61 ton oraz opakowań ze szkła 81,38 t i z tworzyw sztucznych 52,64 t.

Warto zaznaczyć, że od  01 stycznia 2021 r. obowiązuje umowa uwzględniająca ustawową zmianę sposobu wynagradzania dla przedsiębiorcy wykonującego odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów. Dotychczasowa ryczałtowa forma miesięcznego wynagrodzenia zmieniona została na wynagrodzenie naliczane jako iloczyn rzeczywistej ilości odebranych i zagospodarowanych odpadów od mieszkańców i ceny za 1 Mg danego rodzaju odpadów komunalnych.

W okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. nastąpił wzrost wynagrodzenia przedsiębiorcy odbierającego odpady średnio o 43.000 zł miesięcznie.

Powyższe okoliczności sprawiły, że utrzymanie stawki na poziomie 18,50 zł miesięcznie od mieszkańca zamieszkującego nieruchomość nie jest dłużej możliwe.

Do właścicieli nieruchomości zostały wysłane zawiadomienia o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczone na podstawie danych wskazanych w  dotychczas złożonych deklaracjach oraz nowej stawki opłaty.

W przypadku jeśli nie otrzymali Państwo zawiadomienia o wysokości opłaty i chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 675 60 76 wew. 50.

 

Emertyura wyższa o 200 złotych dla strażaków OSP

Nowy dodatek do emerytur przysługiwać ma strażakom-ochotnikom. Otrzymają go kobiety po 20 latach służby i osiągnięciu wieku 60 lat, a w przypadków mężczyzn po 25 latach służby i po 65 roku życia.

KONSULTUJEMY PROGRAM WSPÓŁPRACY

Zapraszamy organizacje pozarządowe oraz podmioty wskazane w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do zgłaszania uwag do projektem Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2022 rok. Termin konsultacji 10.11. - 17.11.2021 r.

INKUBATOR DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH

Inkubator Przedsiębiorczości w Chełmży idealnym miejscem do prowadzenia biznesu! Inkubator Przedsiębiorczości w Chełmży to miejsce stworzone nie tylko dla początkujących przedsiębiorców, ale również firm, które prowadzą już działalność gospodarczą.

POSZUKIWANA NAJCIEKAWSZA INICJATYWA

Do 15 listopada br. trwa nabór do konkursu na „Najciekawszą Inicjatywę Społeczną”. Wyboru inicjatywy dokonają uczestnicy Powiatowego Forum Organizacji Pozarządowych w drodze tajnego głosowania. Konkurs skierowany jest zarówno do stowarzyszeń, fundacji, kół gospodyń wiejskich, ale również do grup nieformalnych np. rad sołeckich czy młodzieży z terenu powiatu toruńskiego, realizujących zadania na rzecz powiatu i jego mieszkańców. Inicjatywę do konkursu można zgłosić  pod nr tel. 56 662 88 42. 

DYKTANDO NARODOWE

Już w najbliższy czwartek, 11.11. rozegrane zostanie największe w naszym kraju dyktando. Do wspólnej zabawy zaproszony jest każdy, kto chciałby sprawdzić swoją znajomość ortografii, a jednocześnie zrobić coś dobrego dla innych. Najważniejszym celem Dyktanda na Święto Niepodległości jest bowiem zgromadzenie jak największych środków dla potrzebujących. 

Zaproszenie na uroczystości Narodowego Święta Niepodległości

Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki oraz Zarząd Stowarzyszenia Budowy Kopca "Ziemia Polaków" zapraszają do udziału w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w Kończewicach w dniu 7 listopada.

Koncert orkiestry Campanella z Cekcyna i  Polskich Kwiatów z Gminy Chełmża oraz uroczystość patriotyczna z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego , to główne punkty tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Chełmża. 

Tegoroczne gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości połączone są z uroczystym otwarciem budowli Kopca "Ziemia Polaków". Uroczystości rozpocznie o godz. 13.30 patriotyczny przemarsz spod miejscowej szkoły do Miejsca Pamięci Kopiec „Ziemia Polaków”. Tutaj o godz. 14.00 rozpocznie się uroczystość o charakterze patriotycznym z udziałem wojskowej asysty honorowej i orkiestry wojskowej. Znaczenie uroczystości podkreśli uroczyste odsłonięcie budowli Kopca „Ziemia Polaków”.  Podczas tegorocznych obchodów planowane jest kolejne przekazanie ziem, które umieszczone zostaną w Murze Pamięci. Dotychczasowa lista przekazanych ziemi na Kopiec liczy dokładnie 206 pozycji. Przybyłe delegacje złożą  również wiązanki kwiatów pod Murem Pamięci. Uroczystość od. godz. 15.15 dalej kontynuowane będzie w szkole podstawowej, a na scenie zaprezentują się Campanella i Polskie Kwiaty. Na dzień wcześniej, w sobotę 6 listopada na godz. 14.30 zaplanowane zostało poświęcenie budowli Kopca.

Serdecznie zapraszamy Mieszkańców Gminy Chełmża do włączenia się w organizowane tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości - 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkich mieszkańców oraz właścicieli nieruchomości prosimy o udekorowanie swoich posesji biało-czerwonymi flagami.

KO

 

 • 20211102132834582_0001

Badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021

W dniach od 12 do 24 listopada 2021 r. odbędzie sie badanie kontrolne oceny jakości danych zebranych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym. Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankieterzy statystyczni kontaktować się będą z wylosowanymi do badania respondentami wyłącznie z numeru telefonu: 22 828 88 88.
Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99.

NOWE DOWODY OSOBISTE

W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących dowodów osobistych dnia 5 listopada br. nie będzie możliwe dokonanie czynności z zakresu obsługi dowodów osobistych ( złożenie wniosku, odbiór dowodu osobistego, zgłoszenie utraty itp.).

TRWA KONKURS ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do udziału w konkursie„Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku?”. Termin zgłoszenia udziału mija  12 listopada br.  ZUS cały czas zachęca seniorów, by emerytury czy renty trafiały na konto w banku. Konto w banku jest bezpieczne i wygodne. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a także studenci. Ich zadaniem jest przygotowanie pracy plastycznej czy multimedialnej, która pokaże seniorom, dlaczego dobrze jest mieć konto w banku i z niego korzystać,  jak działa internet i bankowość elektroniczna i jak łatwo można z niej korzystać.

Rola Rolnika, by upadku unikał

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje II Ogólnopolski Konkurs Testowy z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym – Rola Rolnika, by upadku unikał. Konkurs  będzie przebiegał w formule on-line.

Centra Obsługi Przedsiębiorców ARP – wsparcie finansowe, jakie możemy zaoferować lokalnym firmom

ARP S.A. w ramach obchodów 30-lecia działalności, otwiera trzeci cykl bezpłatnych webinariów prezentujących kompleksową ofertę finansową. Webinary skierowane są do przedsiębiorców z sektora MŚP lub prowadzących dużą firmę. 
Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji kompleksowej oferty wsparcia finansowego, oferowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Podczas webinarium uczestnicy dowiedzą się:
1. Jak ARP wspiera przedsiębiorców w ramach kompleksowej strategii finansowania,
2. Jakie są szczegóły oferty ARP S.A. skierowanej do przedsiębiorców dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii COVID-19, 
3. Jak w szybki i łatwy sposób, bez wychodzenia z domu, można skorzystać z modułu do składania wniosków online za pomocą Portalu Klienta ARP.
4. Po wystąpieniu prelegentów przewidziana jest także sesja pytań i odpowiedzi. 

Link do rejestracji:

https://www.interankiety.pl/f/7pjEjGwL

Konkurs na upamiętnienie 11 LISTOPADA

Zapraszamy sołectwa z gminy do udziału w „Konkursie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla sołtysów sołectw województwa kujawsko-pomorskiego na najlepsze upamiętnienie w 2021 r. Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada”. W konkursie mogą wziąć udział sołectwa, które zorganizują u siebie upamiętnienie 11 listopada.

WÓJT W RADZIE PROGRAMOWEJ

Pałac w Nawrzearchitektura i ludzie to tytuł wystawy plenerowej, która jest dostępna na placu przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Toruniu ( Plac Teatralny 2). Otwarcie wystawy było wstępem do powołania Rady Programowej Kujawsko – Pomorskiego  Centrum Dziedzictwa w Toruniu. Do udziału w pracach Rady zaproszony został Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki.

KOMPUTER ZA DARMO

Uczniowie  mieszkający w gminie popegeerowskiej i mający członka rodziny  (krewnego w linii prostej, tj. rodzica, dziadka, pradziadka/opiekuna prawnego), który kiedyś pracował w zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej i zamieszkiwał w miejscowości objętej PPGR mogą ubiegać się o darmowy sprzęt komputerowy na potrzeby edukacji. Chcąc ubiegać się o takie wsparcie należy pilnie wypełnić oświadczenie i zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz dołączyć dokument świadczący o zatrudnieniu w dawnym PGR .

DLA KOGO PACZKI ŻYWNOŚCIOWE

Do 512 mieszkańców z Gminy Chełmża trafiły ostatnie już w tym roku paczki żywnościowe. Żywność przekazana została w  ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2014-2020 Podprogram 2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Partnerem lokalnym Programu był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży.

ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

14 października jest od 1982 roku oficjalnie Dniem Edukacji Narodowej, potocznie nazywanym Dniem Nauczyciela. Święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty. Uczniowie dziękują nauczycielom wierszem i piosenką, a my dziękujemy oto tymi życzeniami i zapraszamy do udziału w gminnej gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej w dniu 22 października br. do Zelgna, sala widowiskowo - sportowa.

Ziemniaczane wariacje na stole

Głuchowo powitało uczestników podczas kolejnego już festynu z ziemniakiem w roli głównej ! Parowany ziemniak prosto z parnika z dodatkami to główne menu głuchowskiego Święta Ziemniaka. Do tego uczestnicy konkursu kulinarnego „Ziemniaczany rarytas” zaprezentowali swoje pomysły na wykorzystanie tej jadalnej, bogatej w skrobię rośliny w kuchni, a przy okazji mieli okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami kulinarnymi.

SIĘGNIJ PO MARZENIA

Sięgnij po marzenia z Moim Stypendium ! Fundacja Dobra Sieć prowadzi największy w Polsce program stypendialny MojeStypendium.pl Programy stypendialne fundują prestiżowe studia, umożliwiają rozwój kompetencji społecznych, dają szansę na realizację projektu artystycznego. Innymi słowy, ułatwiają spełniać marzenia. Owszem, są skierowane do uczniów, ale także studentów, absolwentów, profesjonalistów, osób działających społecznie.

STOP GRYPIE

Seniorzy, medycy, nauczyciele, studenci i osoby przebywające w placówkach opiekuńczych lub w nich zatrudnione mają prawo do darmowego szczepienia na grypę. W czasie pandemii szczególnie wskazane jest zapobieganie zachorowaniu. Sezon zachorowań na grypę zaczyna się w październiku, a kończy w kwietniu. Na chwilę obecną najbliższe punkty wykonujące w/w szczepienia znajdują się na terenie Miasta Chełmża.

PROGRAMY ZDROWOTNE W REALIZACJI

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowany jest program polityki zdrowotnej "Profilaktyka WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim". Program adresowany jest do mieszkańców naszego województwa  w wieku 20 – 64 lat.

DOŻYWIANIE W SZKOŁACH

W okresie od września do grudnia br. aż 90 dzieci z terenu Gminy Chełmża objętych jest pomocą w formie bezpłatnego dożywiania w szkole. Dożywianie dzieci odbywa się w szkołach w ramach wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023.

 • LGD Ziemia Gotyku_logo zielone 3_mniejszy rozmiar

PROJEKT AKTYWNOŚCI ZAKOŃCZONY

Realizacja projektu pt. Aktywizacja społeczna mieszkańców Mirakowa w celu poprawy poziomu bezpieczeństwa i uniezależnienia mieszkańców od korzystania ze świadczeń pomocy społecznej – edycja II  dobiegła  końca. Ostatnie zajęcia odbyły  się 30 sierpnia, a poprzedziła je wycieczka do kina dla uczestników projektu. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu „ Lokalne Ośrodki Włączenia Społecznego Ziemi Gotyku”.

OPASKI ŻYCIA DLA SENIORÓW

Kujawsko-Pomorska Teleopieka to projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży. Opaski "życia" otrzyma  z Gminy Chełmża 14 osób. Teleopieka jest usługą dającą możliwość całodobowego wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa, np. w sytuacji nagłego zasłabnięcia czy upadku.

NABÓR WNIOSKÓW OGŁOSZONY

Z końcem  września br.  Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku ogłosiła na nabory wniosków w zakresie podejmowania i rozwijania działalności gospodarczej. Wzory dokumentów dostępne są na stronie: www.lgd.ziemiagotyku.com Wnioski należy składać w terminie 27.10.2021 – 10.11.2021 r. Doradztwo przez pracowników LGD będzie świadczone wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie.

 

UPAMIĘTNILI PROBOSZCZA I KAPELANA

W dniu 24.09.br w kościele parafialnym w Grzegorzu miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać śp. ks. kan. dh Zbigniewa Koślickiego. Ks. kan. Koślicki to wieloletni proboszcz Parafii w Dźiwerznie i Kapelan OSP Gminy Chełmża. Zmarł 24 września 2020 r. w 87 roku życia i 64 roku kapłaństwa. Decyzję o wykonaniu pamiątkowej tablicy poświęconej Kapelanowi ks.kan. Zbiegniewowi Koślickiemu podjął Zjazd Gminny Delegatów OSP RP Gminy Chełmżą w dniu  5.VII.2021 r.

OBIADY ZE SZKOLNEJ KUCHNI

Żywieniową rewolucję przeszły w minionym roku szkolnym szkoły w Gminie Chełmża. Jedzenie, które teraz uczniowie mają serwowane z jedynej szkolnej kuchni w Zelgnie  jest smaczne i zdrowe. Chodzi o to, żeby pokazać dzieciom, że i w szkolnej stołówce można zjeść domowy obiad.  A na podnoszenie jakości gotowanych posiłków i na usprawnienie pracy kuchni, na pewno wpływ ma jej systematyczne doposażanie w nowoczesny sprzęt. Dzięki temu może być  skrócony czas przygotowania posiłków tak, by mogły jeszcze sprawniej zostać dostarczone do pozostałych szkół w gminie. To dzięki uzyskanej przez gminę dotacji w kwocie prawie 80 tys. zł podczas  wakacji kuchnia w szkole w Zelgnie została wyposażona w nowoczesny sprzęt kuchenny jak m.in. zmywarka gastronomiczna, kuchnia gazowa 6-palnikowa, taboret gazowy, piec konwekcyjno-parowy czy kocioł warzelny. Nowe wyposażenie to również   szafy, mikser, szatkownica do warzyw.

NOWE ULICE W GMINIE

Z nowymi ulicami muszą zaznajomić się mieszkańcy miejscowości Strużal i Zalesie. Nowa ulica w miejscowości Strużal to ulica Chabrowa. Z dotychczasowego nazewnictwa dla  ulic Strużala,  część z nich nazwana  została już wcześniej  nazwami czerpanymi ze świata kwiatów. Dlatego utrzymując porządek nazewnictwa, nadano projektowanej ulicy nazwę ul. Chabrowa. A z wcześniejszych nazw mamy tutaj już ulice Lawendową, Jaśminową, Makową i Wrzosową.

BOCIANI RAJ – WYTRAWNY I SŁODKI

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Bociani Raj” - ta kulturalna impreza odbyła  się w Gminie Chełmża w Zelgnie. Jej główny cel to kultywowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego poprzez promocję kuchni staropolskiej.

Skrócone godziny pracy kasy

W dniu dzisiejszym kasa Urzędu Gminy czynna będzie do godziny 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

TRADYCJA I DZIEDZICTWO W POTRAWACH

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Bociani Raj” - ta kulturalna impreza odbędzie się w Gminie Chełmża już w najbliższą sobotę 25 września br. w sali widowiskowo – sportowej w Zelgnie. Start - godz. 14.00. Jej głównym celem jest kultywowanie lokalnych tradycji kulinarnych i dziedzictwa kulturowego.

DYŻUR TELEFONICZNY ZUS

Wszystko o emeryturach czerwcowych - 18 września wejdą w życie przepisy, które na stałe zmienią zasady wyliczania czerwcowych emerytur na korzystniejsze. Pytań i wątpliwości jest wiele, dlatego toruński i bydgoski oddział ZUS organizują dyżur telefoniczny poświęcony tej tematyce. 22 września w godz. od 10 do 12.00 pod nr tel. 56 610 93 12 na pytania odpowiadać będą Wanda Stróżyk, Zastępca Dyrektora ds. świadczeń oddziału ZUS w Toruniu oraz Renata Kotas Zastępca Naczelnika Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych. Z kolei w bydgoskim oddziale ZUS dyżur odbędzie się 27 września, a przy telefonie zasiądą Monika Bernadowicz, Zastępca Dyrektora ds. świadczeń oraz Grażyna Mucha, Główny specjalista z Wydziału Koordynacji Usług Świadczeń Emerytalno-Rentowych. Dzwonić można w godz. od 9 do 11.00 pod nr. tel. 52 34 18 704.

W POSZUKIWANIU... ŚWIATŁA

Tropiciele światła z Gminy Chełmża kończą swoje działania. Podsumowanie projektu zaplanowane jest na 3 października br. w galerii Stara Szopa w Grzywnie. Efekty pracy uczestników będą do obejrzenia na wystawie zdjęć  wykonanaych podczas warsztatowych spotkań z zastosowaniem  takich technik jak  solarigrafia, camera obscura czy luksografia.

OCHRONA ŚRODOWISKA I KLIMATU na FORUM

Zarząd LGD Ziemia Gotyku zaprasza na FORUM WSPÓŁPRACY POMIĘDZY  KLUCZOWYMI PARTNERAMI ROZWOJU SPOŁECZNO- GOSPODARCZEGO  LSR " ZIEMI GOTYKU" które odbędzie się w  Bibliotece – Centrum Kultury w Łubiance w terminie  6 październik br. Tematem przewodnim Forum 2021' jest  podnoszenie świadomości społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i klimatu – wymiana dobrych praktyk.

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ - SYSTEM S.A. zaprasza na konsultacje społeczne w związku z budową GAZOCIĄGU GUSTORZYN - GARDEJA. Punkt konsiltacyjny uruchomiony będzie 30.09.2021 r. ( czwartek) w godz. 9.00 - 17.00 dla GMINY CHEŁMŻA i GMINY ŁYSOMICE w świetlicy wiejskiej w Dźwierznie. Celem konsultacji jest przekazanie informacji na temat projektowanego gazociagu wysokiego ciśnienia relacji Gustorzyn - Gardeja oraz zebranie uwag i wniosków dotyczących inwestycji.

STYPENDIA ZA NAUKĘ PRZYZNANE

Wnioski o stypendium z funduszu stypendialnego Jacka Luntkowskiego na rok szkolny 2021/2022 zostały rozpatrzone. Łącznie w przyjętym terminie wpłynęło 65 wniosków (w tym 1 nie spełniał kryteriów formalnych). Średnie ocen uzyskanych przez uczniów w ostatnim roku szkolnym wynosiły od 4,13 do 5,69. W roku szkolnym 2021/2022 stypendium otrzyma pierwszych 35 uczniów z listy rankingowej, którzy mogą pochwalić się średnią ocen od 4,90 do 5,69. Na wypłatę stypendiów  Gmina Chełmża przeznaczy 52.650 zł. Fundusz Stypendialny tworzą: środki własne Gminy Chełmża, darowizny od Wójta Gminy Chełmża Jacka Czarneckiego i Radnych Gminy Chełmża.Informacje o przyznaniu bądź odmowie stypendium zostały do wnioskodawców już wysłane pocztą tradycyjną. Wspomniany Fundusz Stypendialny w Gminie Chełmża istnieje już od 2000 roku.

WINDAK - JEST WIEJSKA ŚWIETLICA

Takiego obiektu mogą pozazdrościć inne sołectwa w gminie. Może niewielki budynek, niczym wielkim się nie wyróżniający w terenie, ale jakże przyjazny swoim mieszkańcom. W sobotę 4 września, w Windaku  otwarto nową świetlicę wiejską. Udział w spotkaniu inaugurującym otwarcie świetlicy wzięli przedstawiciele samorządu gminnego, w tym Wicewójt Kazimierz Bober, Wiceprzewodnicząca RG Chełmża Stanisława Stasieczek, Radne Gminy Chełmża - Katarzyna Lewandowska i Żaneta Talarek i Skarbnik Gminy Chełmża Marta Rygielska oraz Dyrektor CIK Gminy Chełmża Justyna Błaszczyk.Nowy obiekt, który ma służyć tutejszym mieszkańcom poświęcił ks.Dawid Sugalski. Swoją obecnością nie zwiedli mieszkańcy Windaka dla których otwarcie nowej świetlicy, to kolejna karta w historii ich sołectwa.

UWAGA- DOBRY START 300 plus!

Osoby mające utrudniony dostęp do usługi bankowej a są zainteresowane spotkaniem z przedstawicielem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu uzyskania jednorazowego świadczenia Dobry Start 300 plus  proszone są o niezwłoczny kontakt z  Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chełmży w celu umówienia wizyty. Przedstawiciel ZUS pomoże w założeniu profilu PUE ZUS oraz w złożeniu wniosku 300 plus.

Kontakt telefoniczny pod numerami:  56 6752928  lub  535 432 894

Anna  Bykowska

TRWA NABÓR DO V EDYCJI BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Trwa nabór wniosków do budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego edycja 2022. Budżet obywatelski to proces, w którym mieszkańcy powiatu decydują o przeznaczeniu części budżetu  powiatu, zgłąszając najpierw projekty do realizacji, a następnie wybierając najlepsze z nich wdrodze głosowania.Głosowanie na projekty odbędzie się drogą elektroniczną. Pozyskanie środków na ciekawy projekt  z budżetu obywatelskiego jest niezwykle proste. Należy mieć dobry pomysł na inicjatywę, zebrać poparcie i złożyć wniosek. Ostateczny termin na złożenie wniosku upływa 27 września br. Propozycje projektów do budżetu obywatelskiego może składać każdy mieszkaniec powiatu. Każdy mieszkaniec powiatu może zgłosić jedną propozycję projektu do puli lokalnej i jedną do puli powiatowej. 

#SzczepimySIĘ z KGW w Bielczynach

Już w najbliższą niedzielę 12 września w Bielczynach będzie można zaszczepić się  jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson przeciw Covid-19. Punkt szczepień organizowany jest przez miejscowe KGW Kobiety Aktywne OD-NOVA w ramach ogólnopolskiej akcji #SzczepimySię z KGW. Akcji szczepień  towarzyszyć  będzie Rodzinny bieg po zdrowie.

GMINNE POJAZDY NA SPRZEDAŻ

W przetargu ustnym nieograniczonym będzie można nabyć pojazdy stanowiące własność Gminy Chełmża. Są to: samochód Daewoo Lublin3, 3,5 t, samochód Renault Kangoo i motocykl Yamaha 3LD XTZ. Miejsce i termin przeprowadzenia przetargu: 23 września br. o godz. 9:00, świetlica wiejska w Bielczynach.

"Kubek, dzbanek czy makatka..." - KONKURS DLA KGW

Konkurs „Kubek, dzbanek czy makatka… Rękodzieło, to jest gratka !” skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez ARiMR. Konkurs potrwa do 27 września 2021 r.

STYPENDIA DLA 5 NAJLEPSZYCH STUDENTÓW

Do  11 października studenci z Gminy Chełmża mają czas, aby ubiegać się o stypendium. Stypendium zostanie przyznane pięciu studentom z listy rankingowej ustalonej na podstawie średniej ocen z egzaminów. Studenci osiągający wybitne wyniki sportowe, rangi mistrzowskiej lub międzynarodowej, otrzymają stypendium niezależnie od średniej ocen. Dodatkowym kryterium poza wynikami w nauce branym pod uwagę przy przyznawaniu stypendium będą osiągnięcia sportowe, działalność społeczna, wolontariat lub osiągnięcia w konkursach. Stypendium może otrzymać student, który spełnia warunki określone w Gminnym programie stypendialnym. Wspomniany  Gminny program skierowany jest do studentów odbywających studia pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolite studia magisterskie  w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym, w trybie studiów dziennych.  
O przyznanie stypendium może ubiegać się student, który poza tym, że na stałe mieszka w Gminie Chełmża, nie ukończył 25 lat i zaliczył kolejny rok studiów lub studiuje na pierwszym roku studiów drugiego stopnia, rozpoczętych w tym samym roku kalendarzowym, w którym ukończył  studia pierwszego stopnia.  Wysokość przyznanego stypendium wynosi miesięcznie 250,00 zł i wypłacane jest przez okres 10 miesięcy tj. w okresie  od października 2021 r. do lipca 2022 r.  W celu ubiegania się o stypendium, student powinien złożyć wniosek na obowiązującym formularzu razem  z wymaganymi załącznikami: zaświadczeniem z uczelni potwierdzające osiągnięte wyniki w nauce oraz wszelkie dokumenty potwierdzające inne osiągnięcia studenta. Zaświadczenie powinno zawierać informację o średniej ocen z egzaminów uzyskanych na zakończenie I i II semestru w roku ubiegania się o stypendium, bez uwzględnienia  ocen z ćwiczeń.  Decyzję o przyznaniu stypendium podejmie komisja powołana przez Wójta Gminy Chełmża. Wnioski należy składać w terminie od  27  września 2021 r. do  11 października 2021 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży, mieszczącego się przy ul. Paderewskiego 11. Więcej informacji nt. stypendium można uzyskać pod tel. 56 6756019.

Poniżej w  załączeniu druk wniosku o stypendium wraz z Gminnym programem stypendialnym oraz Klauzulą informacyjną.

Kierownik GOPS
Anna  Bykowska

PIENIĄDZE DLA KGW

Koła Gospodyń Wiejskich zarejestrowane w krajowym rejestrze mogą składać wnioski w sprawie przyznania pomocy finansowej na 2021 r. Koła mogą otrzymać na swoją działalność 5-7 tys. zł. Pomoc jest przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.

Stypendium szkolne na rok szkolny 2021/2022

Wójt Gminy Chełmża informuje, że wnioski o stypendium szkolne o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkujących na terenie Gminy można składać w terminie od 01.09.2021 r. do 15.09.2021 r. 
Warunkiem udzielenia stypendium jest trudna sytuacja materialna rodziny ucznia – miesięczny dochód na osobę nie może przekraczać 528 zł netto. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające wysokość dochodu netto za m-c sierpień!
Stypendium szkolne nie przysługuje dzieciom, które realizują roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne tzw. „zerówki”.
Druki wniosków wydawane są w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża, ul. Paderewskiego 11a, Chełmża, II piętro a także do pobrania na stronie internetowej UG (BIP – Druki do pobrania/Szkolnictwo i edukacja).

Budżet na 2022 rok

Informuję , iż zgodnie z uchwałą Nr LX/432/10 Rady Gminy Chełmża z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej przystępuję do prac nad projektem budżetu  na rok  2022.
W związku z tym radni, sołtysi, mieszkańcy gminy oraz organizacje pozarządowe a także inne podmioty z terenu Gminy mogą składać stosowne wnioski i propozycje do projektu budżetu gminy Chełmża do dnia  30 września 2021 r.
Wnioski można przesłać na adres; Urząd Gminy w Chełmży, ul. Wodna 2, 87-140 Chełmża
bądź osobiście  w biurze obsługi interesanta Urzędu Gminy (parter ) lub na adres e-mail info@gminachelmza.pl

Złożone przez Państwa wnioski  stanowią materiały pomocnicze do opracowania projektu budżetu i nie stanowią podstawy do ich obowiązkowego ujęcia w projekcie budżetu. Sposób załatwienia wniosku budżetowego nie wymaga udzielenia odpowiedzi pisemnej .

                                                                                     Jacek Czarnecki

                                                                                  Wójt Gminy Chełmża

 

TRADYCJA I ZABAWA ŁĄCZĄ POKOLENIA

Piękne stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, przepyszne potrawy, wiele ciekawych atrakcji dla dorosłych i dzieci  oraz dobra muzyka, a do tego sprzyjająca aura – tak wyglądało dożynkowe świętowanie w Dziemionach. Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończone żniwa i prace polowe.  Dożynki są  w Gminie Chełmża  imprezą cykliczną i mają charakter przechodni. Organizowane są co roku w innej miejscowości gminy i stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń gminnych.  W tym roku gospodarzem dożynek w dniu 28 sierpnia było Sołectwo Dziemiony.

IMPREZA Z NA - PĘDEM

KOŃCZEWICE – tutaj przedostatnia  wakacyjna sobota upłynęła pod znakiem symbolu wsi, jakim jest galopujący koń, który tej miejscowości patronuje. Podczas zorganizowanego festynu rodzinnego Qń Presja  z udziałem wielu atrakcji bawiły się całe rodziny. Koń, moc, siła, wysiłek – tak można tłumaczyć nazwę festynu. Obrazu imprezy dopełniły ciekawe pokazy oraz muzyczny występ kapeli Toruniacy.

Dożynki Gminne - TRADYCJA I ZABAWA W JEDNYM

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki w Gminie Chełmża  są imprezą cykliczną i mają charakter przechodni. Organizowane są co roku w innej miejscowości gminy i stanowią jedną z najważniejszych wydarzeń gminnych. W tym roku gospodarzem dożynek w dniu 28 sierpnia będzie Sołectwo Dziemiony.

NABIERAMY ODPORNOŚCI

Ostatnie doniesienia coraz częściej informują nas o kolejnej fali zachorowań na koronawirusa. Szczepienia przeciw Covid-19 to najlepszy teraz sposób na zakończenie pandemii. Tylko zbiorowa odporność pozwoli nam na powrót do normalności. Dlatego #SzczepimySięzKGW.

DOBRY START 300 plus DYŻUR PRACOWNIKA ZUS

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży ZAPRASZA osoby potrzebujące wsparcia w złożeniu wniosku o świadczenie z programu Dobry Start  na spotkanie z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,  które odbędzie się w dniu 26 sierpnia 2021r.
(tj. czwratek) w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej mieszczącego się przy ul. Paderewskiego 11
  (I piętro budynku) w godzinach 8.00 – 11.00.

Pracownik ZUS pomoże w założeniu  profilu PUE ZUS  oraz w złożeniu wniosku 300 +.

Do złożenia wniosku należy przygotować następujące dokumenty:

 • dowód osobisty;
 • numer telefonu komórkowego;
 • adres e-mail;
 • nr rachunku bankowego;
 • dane dziecka, w tym numer Pesel dziecka;
 • informacje o szkole, do której uczęszcza dziecko;
 • orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko jest osobą niepełnosprawną.

Przypomina się, iż od 1 lipca 2021 roku  wnioski o świadczenie z programu Dobry Start 300+ rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o świadczenie Dobry Start  300+ dla  ucznia, można złożyć tylko elektronicznie:

 • na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS: zus.pl
 • przez bankowość elektroniczną
 • na portalu mpips.gov.pl

Dlatego też,  zachęcamy  do skorzystania z tej formy pomocy  osoby, które mają utrudniony dostęp do usług.

UWAGA!

Prosimy o dostosowanie się do wymogów i zaostrzonych procedur mających na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się COVID-19. W związku z powyższym  prosimy , aby osoba  przychodząca do urzędu była zaopatrzona w maseczkę osłaniającą usta i nos.

 • logo_EFS_

Aktywizacja społeczna mieszkańców

Realizacja projektu pt. Aktywizacja społeczna mieszkańców Mirakowa w celu poprawy poziomu bezpieczeństwa i uniezależnienia mieszkańców od korzystania ze świadczeń pomocy społecznej – edycja II  powoli dobiega końca. Ostatnie zajęcia odbędą się 26 sierpnia, a poprzedzi je wycieczka do kina dla uczestników projektu zaplanowana na 25 sierpnia.  Przedsięwzięcia dofinansowane zostało  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu „ Lokalne Ośrodki Włączenia Społecznego Ziemi Gotyku”.
Pierwsza edycja została zrealizowana w 2020 roku także w miesiącach letnich. Łącznie z  projektu w Mirakowie w dwóch edycjach skorzystało 30 uczestników w różnym wieku: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Projekt ma charakter międzypokoleniowy jak również rodzinny. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu od czerwca b.r.  Uczestnicy korzystają ze świetlicy wiejskiej w Mirakowie jak również z otaczającej infrastruktury.
Oprócz zajęć z animatorem odbyły się  takie zajęcia jak: zajęcia rękodzielnicze, fotograficzne, kulinarne , zajęcia z samoobrony oraz odbyła się sesja fotograficzna.    Została zorganizowana już jedna wycieczka oraz piknik rodzinny pt. Jesteśmy bezpieczni ( 07.08.2021r.). Podczas realizacji projektów odbywają się także spotkania i zajęcia z psychologiem zatrudnionym w ramach projektu.             

Uczestnicy w trakcie realizacji  nie tylko nabyli nowe umiejętności, ale przede wszystkim zintegrowali się ze sobą, spędzając czas miło i pożytecznie, często ucząc się nowych umiejętności. O to zadbali nie tylko prowadzący zajęcia tematyczne, ale też pani animatorka, które swoim umiejętnościom organizacyjnym,  doświadczeniem w pracy z dziećmi i dorosłymi oraz życzliwością i uśmiechem potrafiła stworzyć taką atmosferę.                                                   
Wnioskodawcą projektu jest Gmina Chełmża, a bezpośrednim realizatorem Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży w partnerstwie z Centrum Inicjatyw Kulturalnych  Gminy Chełmża.             
Całkowita wartość projektu wyniosła 37 900,00 zł.

Justyna Błaszczyk
CIK Gminy Chełmża

 • 232643242_2986606581595226_8686240083529489344_n
 • 235152361_2989516357970915_7548773871134951653_n
 • 235171931_2989516477970903_8107967365042981950_n
 • 235341883_2989516187970932_8029208914052080062_n
 • 235433677_2989516171304267_5387636474248729679_n
 • 236086499_2991046107817940_169339115986455850_n
 • 236146824_2991045894484628_8260169146174844734_n
 • p231231634_2985188531737031_2078970426835108653_n
 • p236337666_2991045804484637_8947384290174556592_n

Świadczenia dla rodzin- nabór wniosków

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży przypomina, iż od 1 sierpnia przyjmuje wnioski na nowy okres zasiłkowy o ustalenie prawa do:

 • funduszu alimentacyjnego,
 • zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami do zasiłku rodzinnego,
 • specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Wnioski można składać drogą elektroniczną przez portal Emp@tia lub w formie papierowej. Kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia:

 • zasiłek rodzinny wynosi 674,00 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności kryterium wynosi 764,00 zł,
 • specjalnego zasiłku opiekuńczego kryterium wynosi 764,00 zł,
 • świadczenia z funduszu alimentacyjnego kryterium wynosi 900,00 zł.

Podstawą obliczenia dochodu rodziny są dochody osiągnięte w 2020 r. z uwzględnieniem dochodów utraconych i uzyskanych. Osoby, które osiągnęły dochody z działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym – ryczałt ewidencyjny lub karta podatkowa nie muszą dołączać do wniosku zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o osiągniętych dochodach. Tut. Ośrodek samodzielnie pozyska dane z Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od terminu złożenia wniosku uzależniony jest termin wypłaty świadczeń. W przypadku złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy 2021/2022 w okresie:

 • do 31 sierpnia – ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października br.,
 • od 1 do 30 września – ustalenie prawa do świadczeń oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 30 listopada br.,
 • od 1 do 31 października 2021 r. – ustalenie prawa do świadczeń oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 grudnia br.,
 • od 1 do 30 listopada 2021 r. – ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 stycznia 2022 r.,
 • od dnia 1 grudnia 2021 do 31 stycznia 2022r. – ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 28 lutego 2022r..

W przypadku złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego na nowy okres świadczeniowy 2021/2022 w okresie:

 • do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 30 listopada br.,
 • od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 grudnia br.,
 • od dnia 1 listopada do dnia 31 grudnia danego roku, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do 28 lutego 2022 r.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania i wypłacania świadczeń udzielane są przez pracowników  pod nr tel. 56 675 29 28 wew. 34, 37; 535 872 538  535 432 894.

Agnieszka Pawlak

 • Clipboard01

Już za nami kolejny etap projektu pn. ,,Pracujący, samodzielni, niezależni”

Realizacja Projektu pn. ,,Pracujący, samodzielni, niezależni” - jest odpowiedzią na lokalne problemy w gminie, w szczególności bezrobocie osób o niskich i zdezaktualizowanych kwalifikacjach zawodowych. Brak zatrudnienia jest często skutkiem jak i przyczyną problemów z integracją społeczną i aktywnym udziałem w życiu rodzinnym i społecznym. Problemem jest również kwestia umiejętności o charakterze edukacyjnym i obywatelskim, co prowadzi do rezygnacji z udziału w życiu społecznym a następnie wykluczenia społecznego. Grupą szczególnie narażaną wykluczeniem społecznym stanowią kobiety, które mają problem z przezwyciężeniem  barier w ponownym powrocie na rynek pracy oraz do czynnego życia społecznego. W marcu 2020 r. została podpisana umowa na realizację projektu 
realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014 – 2020 w ramach Osi priorytetowej 11. Rozwój lokalny kierowany przez społeczność, Działania 11.1. Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości 99.090,70 zł, natomiast wkład własny gminy wynosi  5.215,30 zł. 
Celem głównym projektu jest uzyskanie nowych kompetencji społecznych i kwalifikacji zawodowych przez osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z obszaru LSR (obejmującego obszar Gmin: Chełmża, Łubianka, Łysomice, Papowo Biskupie oraz Miasto Chełmża), a w szczególności  z terenu Gminy Chełmża.
Pierwszy etap projektu rozpoczęty został w miesiącu sierpniu działaniem związanym  z rekrutacją. Do projektu zrekrutowanych zostało 10 osób z obszaru LSR. W miesiącu październiku uczestnicy otrzymali pierwszą formę wsparcia w ramach indywidualnego doradztwa psychologicznego, którego celem było danie wskazówek do wprowadzenia zmian w życiu. Trwająca epidemia uniemożliwiła rozpocząć kolejny etap zajęć zgodnie z harmonogramem. Dopiero po rozluźnieniu obostrzeń, kolejne zajęcia rozpoczęte zostały w drugiej połowie maja 2021 r. Uczestnicy uczestniczyli w grupowym treningu kompetencji i umiejętności społecznych, którego celem było doprowadzenie u każdego uczestnika do wzrostu poziomu aktywności oraz integracji społecznej. Następnie każdy z uczestników został skierowany na indywidualne spotkanie z doradcą zawodowym, który to stworzył Kartę Diagnozy Potrzeb i Oczekiwań, w kontekście istniejących możliwości na rynku pracy. W tym też celu zostało zawarte z Urzędem Pracy Porozumienie o zawarcie współpracy. W wyniku przeprowadzonej diagnozy potrzeb można było dokonać indywidualnej ścieżki wsparcia poprzez skierowanie uczestników na szkolenia zawodowe. Dokonano wyboru firmy szkolącej, a następnie uczestnicy od 22 lipca rozpoczęli swój udział w szkoleniach. Jedna grupa została skierowana na szkolenia w zakresie opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi zaś druga grupa na kurs komputerowy. Poprzez udział w szkoleniach uczestnicy podniosą i uzupełnią wiedzę, umiejętności, kompetencje i kwalifikacje, które w efekcie pozwolą im na wyjście lub powrót na rynek pracy. Łącznie zrealizowanych zostanie 150 godzin szkoleń. Za udział w szkoleniu uczestnikom zostanie wypłacone stypendium szkoleniowe. Uzupełnieniem szkoleń będzie skierowanie 5 uczestników na kurs prawa jazdy. Zajęcia odbywają się w świetlicy wiejskich w miejscowości Grzywna, na które to uczestnicy są dowożeni 
Po zakończenie projektu uczestnicy otrzymają wsparcie psychologa a następnie wezmą udział w warsztatach z wizażu z udziałem kosmetyczki, stylisty i fryzjera, które to przygotują wizualnie uczestników do odbycia rozmowy z potencjalnym pracodawcą.


Anna Bykowska
koordynator projektu

 • 1
 • 235193615_273068970824799_5127804396757070491_n
 • 1628533825726
 • 1628533893660
 • 1628534021371
 • 1628534021420

Gazociąg wysokiego ciśnienia

Budowa gazociągu Gustorzyn Gardeja jest bezpośrednio związana z realizacją Programu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit),
w ramach którego planowane jest posadowienie w rejonie Gdańskapływającego terminalu LNG, służącego do odbioru dostarczanego
drogą morską skroplonego gazu ziemnego.

Profilaktyka WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy Chełmża do udziału w bezpłatnym projekcie „Profilaktyka WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim”.

W ramach projektu można skorzystać z :

 • bezpłatnej edukacji na temat WZW – link do zapisu na wykład: http://stopwzw.pl/dzialania-edukacyjne/,
 • bezpłatnych badań diagnostycznych w kierunku WZW B i C oraz szczepień. Badania i szczepienia realizowane są w: SPOZ Zelgno, Zelgno 24a, 87-140 Zelgno. Chętnych zapraszamy do kontaktu pod numerem tel. 56 675 98 84.

Więcej informacji: www.stopwzw.pl

ARiMR - ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSACH

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprasza mieszkańców regionu do udziału w trzech konkursach. Stawką są atrakcyjne nagrody dla laureatów I, II i III miejsca, a dla innych uczestników - nagrody pocieszenia.

"Partnerski włącznik aktywności" - poradnik dla lokalnych społeczności

Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku wraz z zagranicznym partnerem Lokalną Grupą Działania Brdy-Vltava o.p.s z Czech w okresie 01.08.2020 r. do 31.07.2021 r. realizowała projekt pn. "Lokalne partnerstwa międzysektorowe na rzecz włączenia społecznego". Celem projektu było stworzenie modelu lokalnego partnerstwa międzysektorowego na rzecz animacji i aktywizacji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. 

DOBRY START 300 plus DYŻUR PRACOWNIKA ZUS

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży zaprasza osoby potrzebujące wsparcia w złożeniu wniosku o świadczenie z programu Dobry Start  na spotkanie z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,  które odbędzie się w dniu 17 sierpnia 2021r.
(tj. wtorek) w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej mieszczącego się przy   ul. Paderewskiego 11
  (I piętro budynku) w godzinach 8.00 – 11.00.

Pracownik ZUS pomoże w założeniu  profilu PUE ZUS  oraz w złożeniu wniosku 300 +.

Do złożenia wniosku należy przygotować następujące dokumenty:

 • dowód osobisty;
 • numer telefonu komórkowego;
 • adres e-mail;
 • nr rachunku bankowego;
 • dane dziecka, w tym numer Pesel dziecka;
 • informacje o szkole, do której uczęszcza dziecko;
 • orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko jest osobą niepełnosprawną.

Przypomina się, iż od 1 lipca 2021 roku  wnioski o świadczenie z programu Dobry Start 300+ rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o świadczenie Dobry Start  300+ dla  ucznia, można złożyć tylko elektronicznie:

 • na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS: zus.pl
 • przez bankowość elektroniczną
 • na portalu mpips.gov.pl

Dlatego też,  zachęcamy  do skorzystania z tej formy pomocy  osoby, które mają utrudniony dostęp do usług.

UWAGA!

Prosimy o dostosowanie się do wymogów i zaostrzonych procedur mających na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się COVID-19. W związku z powyższym  prosimy , aby osoba  przychodząca do urzędu była zaopatrzona w maseczkę osłaniającą usta i nos.

 

Program zapobiegania upadkom dla seniorów

Upadki osób starszych stanowią poważny problem geriatryczny, społeczny i ekonomiczny. Do upadków dochodzi w każdej grupie wiekowej. Gmina Chełmża, na podstawie zawartej umowy partnerskiej, przystąpiła do programu polityki zdrowotnej realizowanego przez Samorząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego. 

NAGRODZIMY NAJCIEKAWSZE DEKORACJE DOŻYNKOWE

Zapraszamy mieszkańców Gminy Chełmża do udziału w konkursie dożynkowym na najciekawszą „Dekorację dożynkową 2021”.  Laureatów konkursu poznamy podczas Dożynek Gminnych w Dziemionach w dniu 28 sierpnia br.

ZAPROSZENIE na wizyty studyjne

Celem wizyt jest przybliżenie obszaru Borów Tucholskich jako znakomitego miejsca, w którym pobyt może pomóc wszystkim tym, którzy pracują bądź chcą pracować z młodzieżą. Może także wspomóc proces dydaktyczny, zwłaszcza z zakresu przyrody i geografii, a także kultury i historii. Jest to także możliwość wzmocnienia procesu odbudowy więzi społecznych w tym trudnym okresie pocovidowym. Wizyta proponowana jest w dwóch terminach: 09 – 11.08.2021 r. i 13 – 15.08.2021 r.

ZUS - Edukacyjne wtorki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Bydgoszczy zaprasza wszystkich zainteresowanych na dyżur telefoniczny, organizowany w ramach edukacyjnych wtorków nt. Świadczenia emerytalno-rentowe bez tajemnic. Jeżeli jesteś obecnym lub przyszłym emerytem, rencistą - pracownicy ZUS-u  odpowiedzą na każde pytanie. Dyżur odbędzie się we wtorek - 27 lipca w godz. 9.00 – 12.00 pod numer telefonu 52 3418704.

LOTERIA NARODOWEGO PROGRAMU SZCZEPIEŃ

Każda pełnoletnia i w pełni zaszczepiona osoba ma szanse na atrakcyjną nagrodę w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Zaszczep się przeciw COVID-19 – to szansa na powrót do normalności oraz okazja na wygraną !

 • Zrzut-ekranu-2019-07-24-o-12.04.29

DOBRY START - nowe zasady

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży informuje, że zmienione zostały zasady naboru wniosków o świadczenie 300 plus do programu „Dobry Start”. Wnioski można składać od 1 lipca wyłącznie w formie elektronicznej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

PODATEK AKCYZOWY DO ZWROTU

Szanowny Rolniku !  Przypominamy o  wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Wniosek należy  złożyć w terminie od 01.08. -  31.08.br.

UWAGA! KOLEJNA ODSŁONA TARCZY

Od 23 lipca kolejna odsłona tarczy

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz świadczenie postojowe. Wnioski można składać od 23 lipca br.

ZAWODY WĘDKARSKIE

Wędkarze, szykujcie się ! Już 7 sierpnia br. na Jeziorze Chełmżyńskim, na terenie Zalesia (tzw. Cypel) będą miały miejsce zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Chełmża. Zawody są planowane w godz. 7:00 – 11:00. Zawody w formie drużynowej spinningowej z łodzi na żywej rybie.

RZEŹBY ZDOBIĄ WIEŚ

Mieszkańcy Gminy Chełmża mieli okazję być świadkami mega wydarzenia wakacyjnego, jakim okazał się PLENER RZEŹBIARSKI w Zelgnie.  Rzeźbiarze swoje zrobili i  już odjechali, jednak na placu amfiteatru w Zelgnie możemy podziwiać prawdziwe dzieła sztuki  z drewna. Artyści pozostawili po sobie  okazałe rzeźby przedstawiające postacie rzemieślników z XIX wieku - DRWAL, KOWAL, KOŁODZIEJ, CIEŚLA, SZEWC I BEDNARZ. Rzemieślników uzupełniają jeszcze rzeźby zwierząt gospodarskich, które powstały podczas ostatniego dnia pleneru w ramach pokazu Speed Carving z udziałem publiczności.

WYPOCZNĄ I POCZYTAJĄ POD CHMURKĄ

Skąpe, to kolejna wieś w Gminie Chełmża, która będzie miała ożywioną ogólnodostępną przestrzeń publiczną. Samorząd województwa dofinansował projekt pn. „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w miejscowości Skąpe poprzez stworzenie czytelni na świeżym powietrzu i ogrodów zapachowych” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020. Kwota dofinansowania wynosi 334 604,00 zł.

WAKACYJNE KONKURSY Z NAGRODAMI

Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża zaprasza do udziału w konkursach wakacyjnych. Jeden z konkursów to konkurs fotograficzny na zdjęcie w wakacyjnym kapeluszu. Drugi z konkursów polega na przesłaniu wakacyjnej pocztówki z miejsca wakacji do CIK-u. Na zdjęcia w kapeluszach i wakacyjne pocztówki organizator czeka do 30 sierpnia br.

UWAGA ! NOWY OKRES ZASIŁKOWY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży informuje, że zbliża się nowy okres zasiłkowy 2021/2022. W siedzibie Ośrodka przy ul. Paderewskiego 11 (I piętro) od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 do 15.00 można odbierać wnioski na zasiłki rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wnioski będą przyjmowane od 2 sierpnia 2021 r. w siedzibie Ośrodka.

POMAGA ASYSTENT OSOBISTY

         Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży od maja br. realizuje Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2021. Program w całości finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Celowego w ramach Funduszu Solidarnościowego. Całkowita wartość dofinansowania wynosi  24.384,00 zł.

SIATKARZE KOŃCZĄ DZIAŁALNOŚĆ

          Regionalna Liga Piłki Siatkowej, to liga, w której od lat jak pamiętamy uczestniczyły drużyny z naszej gminy. Liga  propagowała aktywny  wypoczynek wśród młodzieży i dorosłych, a przede wszystkim popularyzowała piłkę siatkową. Przez te wszystkie lata działała pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia LZS. Jednak z powodu panującej sytuacji pandemicznej, administracyjnych ograniczeń oraz obostrzeń sanitarnych władze Ligi Piłki Siatkowej definitywnie postanowiły  zakończyć jej działalność.

NOWA KADENCJA I NOWE WŁADZE

Dobiegła końca 5 – letnia kadencja władz Ochotniczych Straży Pożarnych na szczeblu gminnym. Strażami w gminie pokieruje nowy skład Zarządu Oddziału Gminnego, któremu przewodniczy Prezes dh Michał Koszela.

LOKALNA BAZA PARTNERÓW

W ramach projektu ponadnarodowego pn. „Lokalne partnerstwa międzysektorowe na rzecz włączenia społecznego” LGD Ziemia Gotyku stworzyła narzędzie w formie platformy internetowej pn. LOKALNA BAZA PARTNERÓW. Baza ma być pomocna przy wyszukiwaniu partnerów, nawiązywaniu kontaktów, informowaniu zainteresowanych podmiotów o możliwości współpracy.

HISTORIE LUDZI

MATERIAŁY POSZUKIWANE

       Dawny mieszkaniec Nawry p. Przemek Liczbik zajmuje się historią swojej rodzimej miejscowości. Aktualnie poszukuje  materiałów na temat Sługi Bożego ks. Henryka Szumana, który w latach 1920-1932 był nawrzańskim proboszczem. Stąd też za pośrednictwem lokalnych mediów zwraca się do mieszkańców Nawry i gminy, aby przejrzeli albumy rodzinne, które być może skrywają ciekawe  fotografie z udziałem śp. Proboszcza.

PIŁKA W GRZE

W gminie  letni sezon na piłkarskie turnieje. Boiska gminne na nowo ożyły. To chyba najbardziej popularna dyscyplina pośród naszych mieszkańców. Mowa nie tylko o piłce nożnej, bo szczcególnie latem w ruch wprawiona zostaje piłka siatkowa, szczególnie ta plażowa.

PARTNERSKI WŁĄCZNIK AKTYWNOŚCI

Zachęcamy do udziału w warsztatach w zakresie wdrażania modelu „Partnerski Włącznik Aktywności”, które odbędą się 8 lipca br. w Bibliotece – Centrum Kultury w Łubiance. To doskonała propozycja dla osób, które aktywnie działają na rzecz swojej gminy.

UWAGA ! ZDEKLARUJEMY ŻRÓDŁA CIEPŁA I SPALANIA

Centralna ewidencja emisyjności budynków. Z dniem 1 lipca br. ruszył proces składania deklaracji dotyczących  źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.

POMOCĄ - BEZPŁATNA ŻYWNOŚĆ

         Bezpłatna żywność trafia tam, gdzie najbardziej jej potrzebują. W dniu 30 czerwca Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej rozdystrubował wśród mieszkańców gminy żywność, która pochodzi z Programu Pomocy Żywnościowej 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2020.

STYPENDIA DLA NAJLEPSZYCH

Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendium z gminnego funduszu stypendialnego Jacka Luntkowskiego na rok szkolny 2021/2022. Wnioski  można składać do 30.07.br. O stypendium  mogą ubiegać się uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy spełniają kryteria przewidziane w regulaminie naboru.

UWAGA ! TERMIN

          Tylko do jutra 30 czerwca br. przedsiębiorcy mają czas, żeby złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za okres od grudnia do kwietnia, a także, by złożyć wniosek o dofinansowanie projektów na działania poprawiające bezpieczeństwo pracy.  Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o zwolnienie ze składek, powinni również pamiętać o przekazaniu do 30 czerwca dokumentów rozliczeniowych za objęty zwolnieniem okres, chyba że są z tego obowiązku zwolnieni. Wnioski o zwolnienie ze składek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Natomiast wnioski na działania poprawiające bezpieczeństwo pracy przyjmowane są za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl. To ostatni dzwonek na złożenie wniosków. Termin mija 30 czerwca - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

LGD ZIEMIA GOTYKU - NABORY WNIOSKÓW

Ostatnie nabory wniosków w LGD Ziemia Gotyku

          Od 2016 roku Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku prowadzi nabory wniosków na dotacje i granty z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WK-P). LGD przekazała ok. 3 mln zł dotacji dla przedsiębiorców, a także dla jednostek samorządowych ok. 2,7 mln na rozwój ogólnodostępnych obiektów społecznych i rekreacyjnych oraz ok. 5,6 mln na rewitalizację obszarów wiejskich. Ponadto w ramach budżetu LGD 2,67 mln zostało przeznaczone na stworzenie inkubatora przedsiębiorczości w Chełmży.  LGD przekazała ze środków PROW 14 grantów na realizację oddolnych inicjatyw społecznych oraz 31 grantów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na aktywizację społeczną i zawodową.

         Na drugą połowę 2021 i pierwszą połowę 2022 roku LGD planuje ostatnie nabory wniosków, które pozostały w ramach budżetu planowanego w Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2023. Przewidywany jest nabór na podejmowanie działalności gospodarczej – premie po 50 tys. zł oraz dofinansowanie do 60% inwestycji w zakresie rozwijania istniejących firm z obszaru LGD Ziemia Gotyku. Planowana alokacja środków na przedsiębiorczość to ok. 475 tys. zł z PROW. Ponadto planowany jest ostatni nabór na rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury kulturalnej ok. 300 tys. zł z PROW. Ostatnią szansę na pozyskanie grantu będą miały podmioty zainteresowane realizacją projektów z EFS w zakresie aktywizacji społecznej - ok. 86 tys. na działalność klubów młodzieżowych i 200 tys. na organizowanie się lokalnej społeczności i działania animatora społecznego.

Na koniec 2021 roku planowany jest ostatni nabór wniosków o powierzenie grantów w zakresie inicjatyw społecznych i ekologicznych skierowany do organizacji pozarządowych i instytucji kultury. LGD przewiduje granty o wartości od 5 do 25 tys. zł z poziomem dofinansowania do 100% z PROW.

W procesie opracowania grantów LGD udziela wsparcia na każdym etapie, w szczególności w fazie projektowania pomocą służy animator LGD. W zakresie przygotowania wniosków o przyznanie pomocy i wniosków o płatność pracownicy biura LGD świadczą bezpłatne doradztwo. Więcej informacji o możliwościach dofinansowania ze środków LSR Ziemia Gotyku można uzyskać wchodząc na stronę www.lgd.ziemiagotyku.com lub dzwoniąc pod nr tel. 607 745 091 lub 731 777 840.

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Artykuł opracowany przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Gotyku, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4. „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

DZIAŁASZ W ORGANIZACJI - SIĘGNIJ PO PIENIĄDZE

           Działasz w młodej organizacji pozarządowej, która potrzebuje sprzętu na start ? Chcesz wspólnie z sąsiadami lub znajomymi zrobić coś na rzecz otoczenia ? Ośrodek Tłok w partnerstwie z Towarzystwem Rozwoju Gminy Płużnica realizuje projekt „Inicjuj z FIO 3.0”, w ramach którego przyznawane są mikrodotacje na oddolne działania mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

WAKACJE !

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2020/2021 składamy wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Oświaty oraz Uczniom i Rodzicom najlepsze życzenia, wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z osiągniętych wyników. Dziękujemy za zaangażowanie, wytrwałą pracę i wiele cennych inicjatyw, zwłaszcza podczas kształcenia zdalnego – w okresie ograniczenia funkcjonowania szkół. Czas ten wymagał od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Życzymy bezpiecznych, słonecznych wakacji, radosnego wypoczynku, nabrania sił do podejmowania nowych wyzwań i 1 września szczęśliwego powrotu do szkół.

Z wakacyjnym pozdrowieniem

 

             Przewodniczący Rady Gminy Chełmża                                  Wójt Gminy Chełmża

                              Janusz Iwański                                                               Jacek Czarnecki

NOWA INSTYTUCJA W REGIONIE

         Z dniem 1 czerwca br. w obszarze województwa kujawsko-pomorskiego swoją działalność rozpoczęło Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu. Jednym z najważniejszych zadań Kujawsko - Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu jest przygotowanie i koordynowanie pełnego procesu remontowo - konserwatorskiego zabytkowego zespołu pałacowo - Parkowego w Nawrze w naszej gminie.

MOJE MIEJSCE NA ZIEMI - wsparcie dla lokalnych społeczności

        Lokalne społeczności moga ubiegać się o dofinansowanie swoich inicjatyw w naborze wniosków w czwartej edycji programu „Moje miejsce na Ziemi”. Potrzebne są pomysł i energia żeby zmienić swoją małą ojczyznę. Pomoże w tym największy program grantowy Fundacji ORLEN. O wsparcie finansowe na realizację lokalnych inicjatyw ubiegać się mogą nie tylko przedstawiciele organizacji pozarządowych, ale również jednostki ochotniczej straży pożarnej, koła, biblioteki, szkoły, instytucje kultury i sportu, parafie, a także jednostki samorządu terytorialnego. Potrzebne są pomysł i energia żeby zmienić swoją małą ojczyznę.

UWAGA ORGANIZACJE ! Pieniądze do wzięcia

        Trwa nabór wniosków w programie grantowym DZIAŁAJ LOKALNIE edycja 2021' dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z obszaru Gminy Chełmża. Nabór wniosków prowadzi Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie, pełniące rolę Ośrodka Działaj Lokalnie. Tegoroczną pulę grantową Gmina Chełmża współfinansuje w kwocie 11 tys. zł. Partnerami Programu z Gminą Chełmża są jeszcze gminy Lisewo, Grudziądz i Książki. Nabór wniosków potrwa do 18 lipca br.

TAKIE CUDA TYLKO W ZELGNIE

        Druhowie uratowali Żuka. Nie skończył on na złomowisku. Jest dzisiaj zabytkiem dla OSP Zelgno i ciekawą atrakcją dla mieszkańców Gminy Chełmża i przejezdnych. 50 -letni czerwony żuk straży pożarnej to atrakcja w centrum wsi Zelgno, która stanęła przy nowo wybudowanej remizie OSP.

RAZEM Z OBSZAREM TORUŃSKIM

         Dokładnie 18 czerwca br. w Centrum  Kulturalno - Kongresowym Jordanki reprezentanci właściwych gmin i powiatów podpisali porozumienie w sprawie współpracy na rzecz integracji społeczno-gospodarczej w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. To kolejny krok w stronę utworzenia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.Gminę Chełmża w spotkaniu reprezentował i podpisał porozumienie Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki.

DZIEŃ DOBRY LATO!

         Mieszkańcy Gminy Chełmża tradycyjnie w Zalesiu nad Jeziorem Chełmżyńskim powitali tegoroczne lato. Uczestnicy i goście dopisali, plaże u brzegu jeziora wypełniły się po brzegi plażowiczami, a w jezioro wypłynęły liczne pojazdy wodne. Sezon wakacyjny 2021" uznajemy za otwarty.

KOLEJNY JUŻ TAKI ZLOT

         Zlot Grup Rekreacyjnych na stałe wpisał się w coroczny festyn z okazji Powitania Lata w Zalesiu. Dowodzi tego jego czwarta już edycja i liczba uczestników. Uczestników na zlot ciągnie miejsce tego wydarzenia, które jest o wyjątkowym znaczeniu rekreacyjno-wypoczynkowym nie tylko dla mieszkańców Gminy Chełmża, ale i również dla goszczących tutaj turystów z bliska i daleka. Wyjątkowo w tym roku zlot grup rekreacyjnych i festyn odbywały się na tzw. CYPLU. Miejsce również położone u brzegu Jeziora Chełmżyńskiego, w sąsiedztwie ośrodka rekreacyjno – wypoczynkowego idealnie nadające się do wypoczynku,. Te dwa miejsca łączy od niedawna ścieżka edukacyjna, którą śmiało można przemierzać piechotą lub rowerem.

Nabór uzupełniający rachimstrzów spisowych

Wójt Gminy Chełmża ogłosił uzupełniający, otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych, którzy będą wykonywać prace spisowe w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (NSP) 2021 na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r.

 • Clipboard01

,,PRACUJĄCY, SAMODZIELNI, NIEZALEŻNI”

Poszukiwane osoby do Projekt "PRACUJĄCY, SAMODZIELNI, NIEZALEŻNI” Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży poszukuje chętne osoby do wzięcia udziału w Projekcie  pt. ,,Pracujący, samodzielni, niezależni” w ramach umowy o dofinansowanie nr UM_WR.433.1.061.2020 z dnia 09.03.2020 r. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej 11. Rozwój lokalny kierowany przez społeczność, Działania 11.1. Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Projekt realizowany jest od  01.08.2020 r.

Celem projektu jest uzyskanie nowych kompetencji społecznych i kwalifikacji zawodowych przez osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z obszaru LSR (obejmującego obszar Gmin: Chełmża, Łubianka, Łysomice, Papowo Biskupie oraz Miasto Chełmża), a w szczególności z terenu Gminy Chełmża.

Projekt  obejmuje wsparciem 10 osób niepracujących, będących osobami w wieku aktywności zawodowej z grupy osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (w tym również niepełnosprawnych), które jednocześnie:

 1. zamieszkują na terenie obszaru LSR,
 2. w dniu przystąpienia do projektu mają ukończone 18 rok życia,
 3. na dzień przystąpienia do projektu są osobami niepracującymi.

Projekt zrealizowany jest w ramach 2 zadań  merytorycznych:

 • Aktywnej integracji o charakterze społecznym, w ramach tego zadania Uczestnicy uzyskają:
 • indywidualnego wsparcie psychologa,
 • grupowego treningu kompetencji i umiejętności,
 • warsztaty wizażu z udziałem kosmetyczki, stylisty i fryzjera,
 • Aktywnej integracji o charakterze zawodowym, w ramach tego zadania Uczestnicy uzyskają:
 • doradztwo zawodowe.
 • szkolenia zawodowe - których realizacja odbywać się będzie poprzez:

-  kwalifikacyjne kursy zawodowe

-  kursy umiejętności zawodowych

-  pozostałe kursy.

 • kurs prawa jazdy

Beneficjentem Projektu jest Gmina Chełmża, natomiast jego realizatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej mieszczący się przy ul. Paderewskiego 11, 87-140 Chełmża. Koordynatorem Projektu jest: Anna  Bykowska.

Biuro projektu mieści się w siedzibie: Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży, przy ul. Paderewskiego 11, 87-140 Chełmża, pok. nr 6 (I piętro) tel. 56 6756019 lub 535885037.

Jeżeli jesteś chętny do wzięcia udziału w Projekcie - ZGŁOŚ SIĘ – Czekamy na chętne osoby!

Anna  Bykowska

Koordynator projektu

DLA CHĘTNYCH WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ

        Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży wraz z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci poszukuje chętne osoby do udziału w zajęciach Warsztatów Terapii Zajęciowej. Podstawowym celem działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej jest przede wszystkim rehabilitacja społeczna i zawodowa zmierzająca do ogólnego rozwoju każdej osoby biorącej udział w zajęciach, poprawy sprawności psychofizycznej, zaradności osobistej oraz przystosowania do możliwie niezależnego i samodzielnego życia w środowisku społecznym jak i też zdobycia podstawowych umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy.

ZADZIAŁAJĄ LOKALNIE

         Ruszył nabór  wniosków w konkursie grantowym 2021' prowadzonym przez Ośrodek Działaj Lokalnie w Lisewie. Grupy nieformalne, organizacje pozarządowe mogą otrzymać do 6 000 zł na działania na rzecz dobra wspólnego. Lokalny konkurs grantowy dla gmin partnerskich programu: Lisewo, Grudziądz, Chełmża i Książki przeprowadzi Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie. Środki na program pochodzą z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i od gmin partnerskich. Na rok bieżący Gmina Chełmża program wsparła kwotą 11 tys. zł.

POTRÓJNA OKAZJA DO ŚWIĘTOWANIA

         Druhowie z Zelgna w uroczystej oprawie świętowali  jubileusz 135-lecia swojej jednostki. Wydarzenie miało miejsce 12 czerwca. Uroczystości rocznicowe połączone były z Powiatowym i Gminnym Świętem Strażaka. A w prezencie dla jubilatów - przekazanie kluczy do nowej remizy OSP.

KOMUNIKAT - OBOSTRZENIA LUZOWANE

         Od 13 czerwca rząd wprowadził nowe zmiany w obostrzeniach, a od 26 czerwca kolejne zmiany na okres wakacyjny. Na początek więcej osób będzie mogło uczestniczyć w kościelnych nabożeństwach i kibicować na stadionie narodowym. 

ZUS - DYŻURY EKSPERCKIE

       Mieszkańcy regionu bardzo chętnie korzystają z bezpłatnych telefonicznych porad ekspertów ZUS, dlatego placówki ZUS uruchamiają kolejne dyżury, które odbywać się będą od 14 do 18 czerwca. Podczas dyżurów będzie można zadać pytania dotyczące m.in.: korygowania dokumentów ubezpieczeniowych, ulg w spłacie należności, rehabilitacji leczniczej, kapitału początkowego, zasiłków, rent czy nowoczesnych e-usług w ZUS.

Sprzedaż pojazdów stanowiących własność Gminy Chełmża:

Wójt Gminy Chełmża ogłosił II przetarg ustny nieograniczony (licytacja) pojazdy stanowiące własność Gminy Chełmża:
1) samochód Daewoo Lublin3,  3,5 t;
2) samochód Renault Kangoo;
3) motocykl Yamaha 3LD XTZ.

Ceny wywoławcze wystawionych na przetarg pojazdów:
1) samochód Daewoo Lublin3, 3,5 t – 1 020,00 zł brutto (jeden tysiąc dwadzieścia złotych);
2) samochód Renault Kangoo – 2 100,00 zł brutto (dwa tysiące sto złotych);
3) motocykl Yamaha 3LD XTZ - 2 000,00 zł brutto (dwa tysiące złotych).

 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 01
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 02
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 03
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 04
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 05
 • samochód Daewoo Lublin 3 3,5 t fot. 01
 • samochód Daewoo Lublin 3 3,5 t fot. 02
 • samochód Renault Kangoo fot. 01
 • samochód Renault Kangoo fot. 02
 • samochód Renault Kangoo fot. 03

UWAGA ! KOLONIE DLA DZIECI - trwają zapisy

       Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy oraz Partner Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich „GOSPODYNI” są organizatorami: Kolonii dla dzieci urodzonych po 01 styczniu 2005 r. w OW „PERŁA” w Mrzeżynie ul. Tysiąclecia 13 dla których przynajmniej jedno z rodziców podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników lub pobiera świadczenie z KRUS. Turnus dla 45 kolonistów odbędzie się w dniach: 24 lipca 2021 do 01 sierpnia 2021 roku. Koloniści rozpoczynają turnus obiadem a kończą śniadaniem w dniu wyjazdu.

Spotkanie dla mieszkańców w sprawie Narodowego Spisu Powszechnego

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy 11 czerwca o godzinie 11:00 organizuje spotkanie informacyjne dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego. Spotkanie odbędzie się z wykorzystaniem oprogramowania do wiedekonfernecji (Webex). Link do transmisji po kliknięcie w klawisz "Czytaj więcej".

Unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest

Gmina Chełmża ubiega się o przyznanie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu dofinansowania w ramach programu priorytetowego ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest  2021-2023. Dofinansowanie obejmować będzie demontaż,  transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Wysokość dotacji  w związku z demontażem, transportem i unieszkodliwieniem wyrobów zawierających azbest może wynieść do 100 % kosztów kwalifikowanych, jednakże kwota dofinansowania unieszkodliwienia 1 Mg odpadu zawierającego azbest nie może przekroczyć 700 zł/Mg. Zadanie będzie wykonywała firma wyłoniona przez Gminę Chełmża zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych.

Osoby, które w roku 2021 zamierzają skorzystać z dofinansowania proszeni są o składanie wniosków wraz z załącznikami i oświadczeniami w Urzędzie Gminy Chełmża w terminie do dnia 25.06.2021 r.

 Formularz dostępny jest w Urzędzie Gminy Chełmża oraz na stronie internetowej tutaj Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 56 675 60 76 lub 77 wew. 50.

KOLEJNE LUZOWANIE OBOSTRZEŃ

          Koronawirus. Kolejne luzowanie obostrzeń od 6 czerwca. Wesela możliwe do 150 osób, otwarte targi i sale zabaw dla dzieci.

SPORT - otwarty konkurs ofert

Wójt Gminy Chełmża ogłasza otwarty konkurs ofert na wykonanie zadań Gminy Chełmża w zakresie rozwoju sportu w 2021 roku. Zadanie może być wykonane przez klub sportowy poprzez realizację nastepujących przedsięwzięć z zakresu sportu dzieci, młodzieży i dorosłych: szkolenie sportowe, udział we współzawodnictwie sportowym, udział w rozgrywkach ligowych. Na realizację zadań w zakresie sportu  samorząd Gminy Chełmża przeznaczył 65 tys. zł. Klub sportowy uzyskaną dotację może przeznaczyć m.in. na wydatki związane z realizacją programów szkolenia sportowego, zakup sprzętu sportowego czy pokryć wydatki związane  z organizowaniem zawodów sportowych. Termin składania ofert upływa 05.05.2021 r.

KOLONIE DLA DZIECI - Termin ucieka!

         UWAGA ! WAKACYJNA OFERTA DLA DZIECI Z GMINY ! Kujawsko Pomorska Izba Rolnicza w Przysieku podczas wakacji organizuje kolonie dla dzieci i czeka na zapisy chętnych. Kolonie w Jarosławcu od 7.08 do 15.08.br. cena 600 zł.

UWALNIAMY ŚWIETLICE WIEJSKIE

       Informujemy mieszkańców Gminy Chełmża, że świetlice wiejskie z dniem 1 czerwca br. wznawiają działalność. Decyzję o wznowieniu działalności świetlic podjął Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego.

UG CHEŁMŻA - DZIEŃ WOLNY OD PRACY

         Informujemy, że 04.06.br. (piątek) jest w Urzędzie Gminy dniem wolnym od pracy (wolne za 01.05.br.). Mieszkańców gminy i pozostałych zainteresowanych prosimy o nieplanowanie wizyt w w/w dniu w UG Chełmża.

KOMUNIKAT. Zmiany w obostrzeniach - o czym pamiętać ?

         Z dniem dzisiejszym 28 maja br. w życie wchodzi kilka istotnych zmian związanych z luzowaniem  obostrzeń przeciwepidemicznych. W związku z poprawą sytuacji restauracje mogą przyjmować gości wewnątrz swoich lokali. Otwierają się też baseny, kluby fitness, kasyna, siłownie, solaria. We wszystkich tych obiektach obowiązuje reżim sanitarny - zakrywanie ust i nosa oraz limity odległości i osób.

UWAGA ! WYŚCIG KOLARSKI

        Uczniowski Klub Sportowy Gminy Chełmża ORKAN z Grzywny w dniu 29 maja br. jest organizatorem III Wyścigu Kolarskiego o Puchar Wójta Gminy Chełmża. Wyścigi odbywać się będą w godzinach 11.10 – 14.30 i przebiegać będą na trasie okrężnej wyznaczonej drogami gminnymi.

DZISIAJ 27 MAJA - DZIEŃ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

          DZIEŃ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO - obchodzimy ten dzień 27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. Dzisiaj mija 31 lat odrodzonej samorządności. Tegoroczne święto uczcimy koncertem okolicznościowym polskiej muzyki klasycznej - park w Brąchnówku, godz. 17.00.

ZAPROSZENIE NA BEZPŁATNĄ MAMMOGRAFIĘ

           LUX MED jeden z największych realizatorów Programu Profilaktyki Raka Piersi zaprasza na bezpłatną mammografię dla Pań w wieku od 50 do 69 lat. Badania refundowane przez NFZ wykonywane są w mobilnej pracowni mammograficznej.

ZAINWESTUJ W PSSE

        Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego (PIT lub CIT) zarówno dla istniejących przedsiębiorstw jak i nowych projektów. JAK TO DZIAŁA? Przedsiębiorca, który uzyska decyzję o wsparciu w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej otrzyma pomoc publiczną w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. Maksymalna wysokość liczona jest jako procent wydatków kwalifikowanych inwestycji zależy od wielkości przedsiębiorstwa.

WARSZTATY CYFROWE DLA DOROSŁYCH

        Fundacja Akademia Rozwoju – Anna Kruszyk z Gminy Łubianka przeprowadza bezpłatne szkolenia dla DOROSŁYCH z narzędzi cyfrowych. W ramach szkolenia omówione zostaną następujące zagadnienia: bezpieczeństwo w sieci I elektroniczne usługi publiczne.

ROLNICY ! WAŻNA INFORMACJA

Informacja dla poszkodowanych przez GPR Ziarno

       Do piątku 28 maja br. rolnicy poszkodowani przez Grupę Producentów Rolnych „Ziarno” z Cichoradza mogą udzielać kancelarii prawnej pełnomocnictwa do reprezentowania ich interesów w związku z prowadzonym śledztwem.

ZAOPIEKUJ SIĘ ZABYTKAMI

        I ty możesz zostać społecznym opiekunem zabytków ! Jeśli interesujesz się zabytkami, zależy Ci na zachowaniu ich wartości i utrzymaniu w jak najlepszym stanie, posiadasz wiedzę o pamiątkach przeszłości oraz pragniesz ją pogłębiać a także dzielić się nią z innymi, zostań społecznym opiekunem zabytków.

TROPICIELE ŚWIATŁA POSZUKIWANI

        Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża startuje z nowym projektem  pt. „Tropiciele światła”. Pomysł uzyskał  dofinansowanie w ramach programu TERENOWY DOM KULTURY „Bardzo Młoda Kultura 2021 -  kujawsko-pomorskie”.

UWOLNIJ SWOJE MARZENIA

         Studia na wymarzonej uczelni, realizacja projektu artystycznego czy społecznego, rozwój sportowy, wyjazd naukowy za granicę… w tych wszystkich działaniach i wielu innych może pomóc stypendium. MojeStypendium.pl to obszerna baza ofert i wiedzy o stypendiach. Korzystanie z portalu jest całkowicie bezpłatne i dostępne dla każdego.

KOMUNIKAT - OBOSTRZENIA LUZOWANE

         Z dniem 15 maja zniesiono obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Zakrywanie ust i nosa maseczką jest obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, czy w kościele.

UWAGA ! ĆWIECZENIA Z ALARMEM

        Informujemy, że  w dniach 17-21 maja br. odbędzie się ćwiczenie „RENEGADE”, z wykorzystaniem systemów. Nadany zostanie sygnał alarmowy (syrena) dotyczący zagrożenia z powietrza”. Nadane sygnały alarmowe oznaczają: ogłoszenie alarmu - dźwięk modulowany trwający trzy minuty oraz odwołanie alarmu - dźwięk ciągły trwający trzy minuty.

Dotacje na wymiane źródeł ciepła, instalacje solarne oraz oczyszczalni przyzagrodowych

Wójt Gminy Chełmża informuje, że nabór wniosków do programu o przyznanie dotacji celowej na dofinansowanie zakupu, montażu i uruchomienia nowego źródła ciepła w celu ograniczenia zanieczyszczeń powietrza na terenie Gminy Chełmża nastąpi w dniach 24.05 - 11.06.2021 r. Wnioski składane po okresie naboru nie będą rozpatrywane. Dokumenty są dostępne na stronie BIP Gminy Chełmża.

Jednocześnie przypominany, że dokumentacja na dotacje do oczyszczalni przyzagrodowych i instalacji solarnych również w dalszym ciągu dostępna na stronie BIP Gminy Chełmża.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 566756077 wew 54.

TELEOPIEKA - RUSZA REKRUTACJA

         W dniach 10.05.br. do 15.06.br.  w Gminie Chełmza prowadzona jest rekrutacja do Projektu „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”. „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” jest wojewódzkim Projektem partnerskim. Liderem Projektu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, natomiast partnerami : 78 gmin województwa kujawsko-pomorskiego (w tym gmina Chełmża) oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych  w Toruniu. Realizator Projektu    -  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży.

RACHMISTRZOWIE JUŻ W PRACY

         Uwaga mieszkańcy ! Z dniem 4 maja br. swoją pracę rozpoczęli rachmistrzowie telefoniczni. Będą dzwonić z numeru 22 828 88 88. Każdorazowo rachmistrz musi się przedstawić i podać nr identyfikatora. Rachmistrzami w Gminie Chełmża są: Julia Saletnik, Maria Skonieczna, Aleksandra Stodulska, Jakub Skonieczny. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Gminnym Biurem Spisowym - tel. 56 675 60 76 lub 730 721 785.

GMINNE WIEŚCI N@ EKRANIE

         Zachęcamy do oglądania serii filmowych odcinków o przykładowych tematach z życia Gminy Chełmża i jej mieszkańców z cyklu GMINNE WIEŚCI N@ EKRANIE. Pierwszy z odcinków startuje już w najbliższy piątek 7 maja o godzinie 19.00.

 • Plakat_-_spotkania_z_NGO_kujawsko-pomorskie_02

SPOTKANIE ORGANIZACJI Z WOJEWÓDZTWA - zaproszenie

           Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UMWK-P zaprasza przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych, lokalnych grup działania, ochotniczych straży pożarnych, kół gospodyń wiejskich oraz obywatelki i obywateli oraz samorządowców zaangażowanych w sprawy społeczne na otwarte spotkanie z organizacjami obywatelskimi z województwa Kujawsko-Pomorskiego. Termin spotkania: 10 maja 2021 r. godz. 17:00-20:00. Forma online na platformie ZOOM. Zgłoszenia udziału w spotkaniu proszę wysyłać na adres: ngo@kujawsko-pomorskie.pl  Osoby zgłoszone otrzymają zwrotnie link do spotkania. Główny organizator spotkania - Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego.

SZCZEPIMY SIĘ

         Od 4 maja br. ruszają szczepienia w  punkcie Szczepień Powszechnych w Chełmży zorganizowanym  przy ul. Hallera 17 A – Hala Sportowa. Szczepienia będą  odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 - 16.00. 

W MAJU LUZOWANIE OBOSTRZEŃ

          W maju będzie obowiązywał nowy harmonogram luzowania obostrzeń. Wcześniej od 26 kwietnia w 11 województwach wróciła edukacja hybrydowa w klasacj I-III. Rząd przywrócił tu także działanie salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych. W pozostałych województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, rząd utrzymał obowiązujące obostrzenia. Jest decyzja, że proces luzowania przebiegać będzie w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji.

UCZCIJMY BIAŁO – CZERWONE ŚWIĘTA !

          Przed nami czas trzech świąt majowych: 1 maja - Międzynarodowy Dzień Pracy, 2 maja - Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą i 3 maja – 230 rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Święta  szczególnie te, ważne są w historii Polski. Dlatego bardzo zachęcamy mieszkańców do uczczenia tych świat biało czerwonymi barwami - Wywieś flagę i włącz się #AKCJAFLAGA !

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ

       Europejski Tydzień Szczepień (European Immunization Week - EIW) jest inicjatywą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W tym roku obchodzony będzie w dniach 26 kwietnia - 2 maja, pod hasłem „Zapobiegać. Ochraniać. Uodporniać”. Stałym celem wydarzenia jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla naszego zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem osób najbardziej narażonych. Obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień są jedną z najbardziej rozpoznawalnych kampanii zdrowia publicznego w regionie europejskim.

RADZIMY SENIOROM JAK SIĘ SPISAĆ

         Seniorze ! Jeśli nie możesz spisać się samodzielnie przez Internet, zadzwoń na Infolinię  spisową 22 279 99 99 i wybierz bezpieczny spis przez telefon. Chcąc skorzystać ze stanowiska do samospisu w gminie, pamiętaj o pandemii i aktualnych obostrzeniach. Zadzwoń i sprawdź, na jakich zasadach działa punkt spisowy.

ZAPROSZENIE NA "BITWĘ REGIONÓW"

          Trwa nabór do ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”. Konkurs adresowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń, których statutowym celem jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia muszą posiadać osobowość prawną i własny rachunek bankowy zarejestrowany na ten podmiot. Pula nagród w tegorocznej edycji to ponad 35 tys. zł. 

 • REGION

NOWA PERPEKTYWA UE - REGION NEGOCJUJE

          Samorząd województwa przystąpił do negocjacji z rządem ostatecznej kwoty, jaką zamknie się budżet naszego programu operacyjnego 2021-2027. Usilnie zabiegamy o to, by były to co najmniej 2 miliardy euro. Na wczorajszej (22 kwietnia) konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki zaapelował o szerokie wsparcie dla naszego stanowiska negocjacyjnego.

Konsultacje z udziałem MŁODEGO POKOLENIA

        Środowiska młodzieżowe - przedstawiciele młodzieżowych rad przy JST, samorządów studenckich, samorządów uczniowskich, środowisk harcerskich, młodzieżowych organizacji pozarządowych moga wziąć udział w Wojewódzkich Konsultacjach Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia. Konsultacje dla województwa kujawsko - pomorskiego odbęda się 27 kwietnia br. od godz. 17.00 do godz. 20.00 poprzez platformę Webex. Ostateczny termin na wypełnienie formularza zgłoszeniowego to poniedziałek ( 26.04.br.) do godz. 12.00.

Małe Granty - Wielkie szanse !

         Od 15 kwietnia br. trwa nabór wniosków w konkursie „Równać Szanse - Małe Granty”. To szansa dla bibliotek, domów kultury i lokalnych organizacji pozarządowych na dotację w wysokości do 8 500 zł. Dotacja przyznawana jest na pięciomiesięczne działania młodych osób w wieku 13-19 lat, pochodzących ze wsi i miast do 20 tysięcy mieszkańców. Wnioski  można składać do 1 czerwca br. do godziny 12.00, na projekty realizowane pomiędzy 1 września 2021 a 31 stycznia 2022 roku.

KOSZTY POBYTU W DPS ROSNĄ

GOPS INFORMUJE

     Ciężar pobytu mieszkańców w domach pomocy społecznej spoczywa na gminie, a koszty funkcjonowania tych placówek rosną. Stąd też od kwietnia br. koszty związane z pobytem  mieszkańców gminy w domach pomocy społecznej wzrosły.

Bezpłatne porady UMK dla mieszkańców

        Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zachęca mieszkańców naszego regionu do skorzystania z bezpłatnych Poradni Studenckich. Studenci pod okiem naukowców odpowiadają na pytania mieszkańców.

WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ - Zaproszenie

        Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży wraz z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci poszukuje chętne osoby do udziału w zajęciach Warsztatów Terapii Zajęciowej. Podstawowym celem działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej jest przede wszystkim rehabilitacja społeczna i zawodowa zmierzająca do ogólnego rozwoju każdej osoby biorącej udział w zajęciach, poprawy sprawności psychofizycznej, zaradności osobistej oraz przystosowania do możliwie niezależnego i samodzielnego życia w środowisku społecznym jak i też zdobycia podstawowych umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy.

NABÓR DO KOMISJI OCENY OFERT

         Na podstawie art. 15 ust. 2d ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 1057 z późn. zm.) Wójt Gminy Chełmża ogłasza nabór na członków komisji konkursowych, opiniujących oferty złożone w ramach otwartych konkursów na realizację zadań publicznych na rok 2021.

Informacja ZUS dotycząca składek

Przedsiębiorcy, którzy czekają na rozszerzenie Tarczy Antykryzysowej i zwolnienie ze składek na kolejne miesiące, już teraz mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności. Mogą również zdecydować się na opłacenie składki za marzec w terminie, a później wystąpić  z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za ten miesiąc.

CENNA WIEDZA DLA RODZICA

           Stowarzyszenia Małyssak zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Relacja i komunikacja – bezpłatne webinary edukacyjne dla rodziców”. W roku bieżącym przez kolejne miesiące od kwietnia do listopada rodzice będą mogli wziąć udział w 11 bezpłatnych webinarach z psycholożkami i pedagożkami, a wszystko po to, aby satysfakcja z życia rodzinnego, relacje w rodzinie, kontakt z dziećmi – stawały się pełniejsze.

KOMUNIKAT - NOWE OBOSTRZENIA !

       Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o przedłużeniu większości obostrzeń  do 25 kwietnia br. Wyjątek stanowią hotele, które będą zamknięte do 3 maja br. włącznie.

 • Nie straszmy, ale wspierajmy i aktywizujmy seniorów!

WSPIERAJMY I AKTYWIZUJMY SENIORÓW !

          „Lęk, panika, izolacja, bezruch psychiczny i fizyczny jest i będzie dla seniorów o wiele groźniejszy niż sam wirus apelują eksperci Głosu Seniora. Rozpoczyna się nowa epidemia chorób psychicznych i tych wynikających z zaniedbań spowodowanych pandemią. W związku z tym rośnie ilość nerwic, depresji przechodzonych udarów czy zawałów. Nie możemy zatem straszyć seniorów! Nie możemy bombardować ich negatywnymi wiadomościami. Musimy dodawać sobie otuchy i wzajemnie się wspierać.

ZASIŁEK OPIEKUŃCZY DO WYKORZYSTANIA

         Nadal można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Został wydłużony do 25 kwietnia. Można się o niego starać, m.in. gdy placówka oświatowa dziecka lub dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta, lub działa w ograniczonym zakresie. Z zasiłku można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny.

 • grafika nr 2

SPISZ SIĘ SAM - Termin ucieka!

          Przypominamy o trwającym Powszechnym Spisie Ludności. Każdy mieszkaniec ma obowiązek spisania się – niezależnie od posiadanego meldunku.Spisu dokonujemy według stanu na dzień 31 marca 2021 r. Obowiązującą podstawową metodą jest samospis internetowy.

SZANSA NA LEPSZY START

         Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – Oddział w Bydgoszczy realizuje projekt „Szansa na lepszy start 2 – wsparcie dla osób młodych pozostających bez pracy”. Projekt realizowany jest w okresie 01.09.2020 - 31.05.2022. Obszar realizacji projektu obejmuje całość województwa kujawsko-pomorskiego.

KONKURS - WIOSNA W OBIEKTYWIE

          LGD Ziemia Gotyku zachęca dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie "Wiosenne wyzwanie z Ziemią Gotyku". Wystarczy zrobić wiosenne zdjęcie na obszarze LGD Ziemia Gotyku i przesłać je z formularzem zgłoszeniowym na adres organizatora. Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody.

TRWA NARODOWY PROGRAM SZCZEPIEŃ

KOMUNIKAT.  Koronawirus -  Szczepienia kolejnych roczników. Jak zapisać się na szczepienie? Trwa Narodowy Program Szczepień. Od końca grudnia 2020 roku wykonywane są szczepienia przeciwko COVID-19. Od 12 kwietnia br. może na nie zapisywać się kolejny rocznik - 1962.

Gmina ma gotowy  kalendarz imprez i wydarzeń na nadchodzący sezon. Jednak wobec obecnej sytuacji wpływ na jego realizację będzie niestety miała pandemia koronawirusa. Mimo to, organizatorzy liczą, że  nie pokrzyżuje ona całkowicie  ich planów. Dlatego mając na względzie aktualną sytuację epidemiczną, prosimy uważnie śledzić wszystkie aktualności w mediach społecznościowych Gminy Chełmża i współorganizatorów imprez.

KOMUNIKAT MINISTRA ZDROWIA

       Obowiązujące zasady bezpieczeństwa przedłużone do 18 kwietnia. Sytuacja epidemiczna nadal pozostaje trudna. Ostatnie trzy dni przyniosły spadek zakażeń. Jednak poprzedni tydzień, ale też weekend były bardzo trudne. Pierwszego kwietnia mieliśmy ponad 35 tys.nowych  przypadków zakażeń. Dlatego należy bardzo ostrożnie podejmować dalsze kroki, tym bardziej, że za nami okres świąteczny, kiedy część z nas z pewnością widziała się z rodzinami.

Praca Urzędu Gminy Chełmża w dniu 2 kwietnia

W dniu 2 kwietnia br Biuro Obsługi Interesanta będzie czynne do godz. 13.00, a kasa UG do godz. 12.30.

KOMUNIKAT - ZMIANY W SZCZEPIENIACH !

           Rząd ogłosił zmiany w Narodowym Programie Szczepień. W kwietniu zostanie znacznie zwiększona liczba punktów szczepień. Zwiększy się także grono osób kwalifikujących do szczepień i wykonujących szczepienia. Znika z planu II i III etap. Za kilkanaście dni rozpoczną się szczepienia populacyjne. Osoby z chorobami przewlekłymi nie będą traktowane priorytetowo. Zgodnie z zapowiedzią Premiera, do końca sierpnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni.

 • 166275746_2851694948435009_998718147882220961_n

OSTATNIE POŻEGNANIE

Z wielkim smutkiem i bólem żegnamy Śp. Zenona Sadowskiego. Jak trudno żegnać Kogoś, kto jeszcze mógł być z nami…

         Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 28 marca br. w wieku 66 lat zmarł Zenon Sadowski. Wieloletni działacz, trener i wychowawca Klubu Sportowego Gminy Chełmża CYKLON, przed laty Radny Gminy Chełmża ( 2002-2006), lokalny animator i pasjonat sportowy, działacz Regionalnej Ligi Oldboj w siatkówce, realizator sportowych inicjatyw w swojej wsi… Chciałoby się powiedzieć bardzo wiele, jednak brakuje słów – żadne z nich nie wyrażą uznania dla Jego zasług, wrażliwości, ciepła, poczucia humoru…Na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.

REKREACJA START !

        Nadeszła wiosna, robi się coraz cieplej, czas pobudzić endorfiny. Jak bardzo aktywność rekreacyjna czy sportowa wzmaga naszą witalność, specjalnie tłumaczyć nie trzeba. Dlatego z dniem 1 kwietnia br. wystartowała gminna akcja sportowa „Zdrowo - pieszo i rowerowo”. Akcja Zdrowo - pieszo i rowerowo  – regulamin Akcji przejrzysty, czytelny, nie przewiduje realizacji akcji w grupie, uczestnicy indywidualnie realizują swoje trasy o długości i w terminie  określonych w Regulaminie. Potwierdzenie udziału i realizacji tras przesyłają na wskazanego e-maila.  Koordynator akcji pod tel. 739 000 114.

KONKURSY DLA KGW

          Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich. Piętnaście tysięcy złotych – tyle wynoszą nagrody główne w ogólnopolskich konkursach przygotowanych podczas wyjątkowego święta - Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Każde Koło Gospodyń Wiejskich może wziąć udział w dowolnej liczbie konkursów.

Konkurs „AmberOne Blisko Nas”

        Ideą konkursu jest wspieranie oddolnych inicjatyw społecznych, realizowanych wspólnie przez lokalną społeczność i jeśli to możliwe pracowników GTC, a przyczyniających się do polepszenia jakości życia tych społeczności. W ramach konkursu nagrodzone będą projekty realizowane przez organizacje lokalne mające swoja siedzibę na terenie gmin, przez które przebiega AmberOne Autostrada A1, tj. na 152 km odcinku Autostrady A1 od Rusocina do Nowej Wsi.

PIT EMERYTA I RENCISTY

        Emerycie, rencisto - jeśli w tym roku zamiast PIT-40A otrzymałeś PIT-11A, możesz złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT, jeśli chcesz skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1% podatku innej organizacji, niż wskazanej w ubiegłym roku. Możesz także nie robić nic, a wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 przygotowane dla ciebie w usłudze Twój e-PIT.

UWAGA! NOWE OBOSTRZENIA

         Premier Rządu RP ogłosił nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia br. Chcąc opanować tempo rozwoju COVID-19 należy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmowane są przez ekspertów z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologów i epidemiologów. Co zmieni się od 27 marca br.?

KONKURS DLA SOŁECTW

        Po raz pierwszy organizowany jest wojewódzki konkurs pod nazwą „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Konkurs skierowany jest do wszystkich sołectw z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego, które w latach 2010-2020 realizowały projekty finansowane ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego lub w których fundusz sołecki stanowił wkład własny.

SERCE PRZEPEŁNIONE POMOCĄ

        W błyskawicznym tempie fantastyczny pojemnik o kształcie serca przy Urzędzie Gminy w Chełmży napełnił się plastikowymi nakrętkami. W ten sposób wspieramy prawie 2 – letnią Zuzię, która urodziła się z wadą wrodzoną lewej ręki. Prawidłowy rozwój Zuzi to kosztowna rehabilitacja, a w przyszłości proteza rączki. Stąd dochód ze sprzedaży zbieranych nakrętek przeznaczony zostanie na wsparcie kosztów rehabilitacji i protezowania małej Zuzi.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

           Wojewoda Kujawsko-Pomorski zaprasza miłośników przyrody i fotografii do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego”. Prace fotograficzne (nie więcej niż 15 prac) można przesyłać na adres e-mail: fotokonkurs@bydgoszcz.uw.gov.pl do dnia 5 maja br. Spośród zgłoszonych fotografii zostanie wyłonionych do 220 prac, które w najbardziej atrakcyjny i oryginalny sposób przedstawiać będą piękno przyrody i krajobrazu regionu Kujaw i Pomorza.  

SKORZYSTALI Z POMOCY

         Do  prawie 500 mieszkańców naszej gminy w miesiącach luty - marzec  trafiły paczki żywnościowe. Bezpłatna żywność trafia tam, gdzie najbardziej jej potrzebują. Dystrybucję żywności prowadzi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży. Żywność, którą rozdysponowuje GOPS pochodzi z Programu Pomocy Żywnościowej 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2020. 

KONTROLA WYNIKÓW ZDALNIE

       KS Gminy Chełmża Cyklon Kończewice wszedł na wyższy poziom. Klub zaczął  korzystać z programu ProTrainUp, dzięki któremu rodzice młodych piłkarzy mogą na bieżąco śledzić postępy swoich pociech. 

NABÓR WNIOSKÓW - ŚWIADCZENIE 500+

        Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży przypomina o trwającym nabórze wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na okres zasiłkowy 2021/2022. Obecnie świadczenia są przyznane do 31.05.2021 r. W celu zapewnienia od czerwca kontynuacji wypłaty świadczenia wychowawczego, konieczne jest złożenie wniosku.

KOMUNIKAT - NOWE OBOSTRZENIA !

         W związku z rozwojem epidemii COVID-19 w Polsce wprowadzane są kolejne obostrzenia. Od 20 marca do 9 kwietnia br. w całym kraju  będą obowiązywały poniższe ograniczenia. Pamiętajmy o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Z kolei  zainstalowanie aplikacji STOP COVID, powiadomi nas o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

UWAGA ROLNICY ! SZKOLENIA

         Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Toruniu z/s w Chełmży zaprasza rolników do udziału w szkoleniach on-line. Aby wziąć udział w wybranym szkoleniu należy otworzyć podany link i dokonać rejestracji. Następnie każdy z  uczestników na podany adres e-mail otrzyma potwierdzenie rejestracji i możliwość dołączenia do spotkania.

RUSZA WYSTAWA - Kobieta z książką

        Biblioteka Samorządowa w Zelgnie wraz z Filiami w Głuchowie, Grzywnie i Skąpem była organizatorem wyjątkowej sesji fotograficznej z okazji Dnia Kobiet. W sesji udział wzięły czytelniczki bibliotek gminnych. Do stworzenia wyjątkowego klimatu zdjęć posłużyły książki znajdujące się w bibliotekach. Wykonane zdjęcia będą nie tylko prezentem dla czytelniczek, ale również elementem wędrującej wystawy. Wystawę można oglądać w bibliotekach gminnych przez cały marzec.

INWESTYCJE BLISKIE LUDZIOM

         Spotkanie z parlamentarzystami i samorządowcami z regionu w Gminie Chełmża  zainaugurowało dwuletni projekt w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach publicznych na terenie Gminy Chełmża. Część spotkania została zaplanowana w terenie, dlatego rozmów  o możliwościach i potrzebach rozwoju gminy nie brakowało. Udział w wizycie wzięli : Wiceminister Rolnictwa Anna Gembicka, Poseł na Sejm RP Krzysztof Jan Ardanowski i Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau. Samorząd powiatowy reprezentowali Starosta Toruński Marek Olszewski z Wicestarostą Michałem Ramlau, Członkiem Zarządu Łukaszem Kowalskim i Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski. Radę Gminy Chełmża reprezentowała Wiceprzewodnicząca Stanisława Stasieczek. Organizatorem spotkania był Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki.

KOMUNIKAT - SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19

          W związku z kontynuacją rejestracji i szczepień  przeciwko Covid-19 adresowanych do kolejnych grup przypominamy, że rejestrację telefoniczną można dokonać osobiście lub przez członka rodziny. Po dokonaniu rejestracji otrzymają Państwo SMS-a z informacją o terminie i miejscu szczepień. O terminie drugiej wizyty również przypomni SMS.

PRZEDSIĘBIORCO - UBIEGAJ SIĘ O DOFINANSOWANIE

        Przedsiębiorcy  podejmujący w roku 2021 działalność gospodarczą na obszarze Gminy Chełmża  mogą ubiegać się o dofinansowania obsługi księgowej. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które w okresie od 1 stycznia  do 31 grudnia br. rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej  na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Dz  iałalności Gospodarczej.

KONKURS NA - KRZEPKA BABKA

           Do udziału w konkursie kulinarnym “Krzepka Babka” Koła Gospodyń Wiejskich z obszaru naszego województwa zaprasza Fundacja Krajowej Spółki Cukrowej. Pula nagród to aż 12 tys. zł. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w kategorii najwyższej babki wielkanocnej, najładniejszej dekoracji babki oraz wideo-prezentacji na temat konkursu.

KONKURS WIELKANOCNY - ALE JAJO !

         Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża zaprasza do udziału w konkursie plastycznym na wykonanie jajka wielkanocnego w dowolnej technice. W pracy można wykorzystać elementy tradycji wielkanocnych, utrzymując klimat świąt wielkanocnych poprzez towarzyszącą świąteczną kolorystykę i ozdoby.

KONWENT SOŁTYSÓW

        Dokładnie w Dzień Sołtysa spotkał się Konwent Sołtysów Gminy Chełmża z Wójtem Gminy Jackiem Czarneckim. Pan Wójt rozpoczynając Konwent przekazał na ręce obecnych sołtysów reprezentujących ogół, życzenia z okazji Ich Święta.

Aplikacja STOP COVID

      Aplikacja STOP COVID stanowi skuteczne narzędzie w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Aplikacja jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Dzięki niej mamy szansę szybciej wrócić do normalności.

11 MARCA - DZIEŃ SOŁTYSA

           11 Marca – Dzień Sołtysa. Sołtysi - ich rola dla lokalnych społeczności jest ogromnie ważna. Dzisiaj swoje święto w Gminie Chełmża obchodzi 28 sołtysów. Funkcję sołtysa dokładnie sprawuje 14 pań sołtysek i 14 panów sołtysów.

DZISIAJ 8 MARCA ! ŚWIĘTO NASZYCH PAŃ

        Dzień Kobiet co roku obchodzimy 8 marca. Świętują wtedy wszystkie Panie - i te młodsze, i starsze. Z okazji Dnia Kobiet spieszymy do nich z życzeniami. 

STAN ZAGROŻENIA ODWOŁANY

          Z dniem 05.03.br. Wojewoda Kujawsko-Pomorski odwołał stan zagrożenia ,,Ptasią Grypą” na terenie Powiatu Toruńskiego. W Gminie Chełmża strefą zagrożenia objęte były następujące wioski: Skąpe, Dziemiony, Witkowo, Zelgno, Dźwierzno, Zajączkowo, Świętosław, Liznowo, Zelgno- Bezdół, Grzegorz, Drzonówko, Szerokopasi Bocień.

SZCZEPIEŃ CIĄG DALSZY

          Marzec to otwarcie rejestracji i szczepień dla kolejnych grup z etapu I Narodowego Programu Szczepień. Ważne daty w tym miesiącu to: 7 marca – zakończenie szczepień nauczycieli; 8 marca – rozpoczęcie dodatkowych szczepień z grupy 0; 10 marca – otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle; 15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle; 22 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat i 29 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych.

Kasa czynna od godziny 11:00

Uprzejmie informujemy, iż kasa Urzędu Gminy Chełmża w piątek 5 marca czynna będzie w godzinach od 11:00 do 14:00. Za utrudnienia przepraszamy.

MIĘDZYPOKOLENIOWO W MIRAKOWIE

         Na terenie zrewitalizowanym w miejscowości Mirakowo rusza projekt związany z rewitalizacją i udziałem w nim mieszkańców tej  miejscowości. Projekt grantowy pt. ”Lokalne ośrodki włączenia społecznego Ziemi Gotyku” realizowany jest w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Chełmża na lata 2017-2023. Założeniem wspomnianego Programu jest m.in. przywrócenie dawnej świetności szczególnie zdegradowanym miejscowościom na terenie gminy, które docelowo mają być atrakcyjnymi terenami do spędzania wolnego czasu dla ich mieszkańców. Realizacja wspomnianego projektu na wyżej wymienionym obszarze realizowana będzie od marca  do lipca 2021 r.

Informacja w sprawie rozbudowy sieci dróg rowerowych

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż zgodnie z wydaną przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, decyzją ZRID nr 9/2019 z dnia 03.10.2019 r., rozpoczynamy roboty budowlane w ramach inwestycji: „Ograniczenie emisji spalin poprzez rozbudowę sieci dróg rowerowych, znajdujących się w koncepcji rozwoju systemu transportu Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, dla: Część nr 1 – Nawra- Kończewice- Chełmża- Zalesie- Kiełbasin- Mlewo- Mlewiec- Srebrniki- Sierakowo w ciągu dróg wojewódzkich nr: 551, 649, 554”. Firmą odpowiedzialną za realizację robót jest Zakład Drogowo Budowlany ROGOWO Sp. z o.o. 

Zgodnie z przedmiotową Decyzją nr 9/2019 pkt XVII. nadanie jej przez Wojewodę rygoru natychmiastowej wykonalności zobowiązuje Państwa do niezwłocznego wydania nieruchomości oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych.

Na mocy przywołanej decyzji, Wojewoda Kujawsko – Pomorski prowadzi postępowania w sprawie odszkodowania za przejmowany grunt pod pas drogi wojewódzkiej a także za elementy składowe przejmowanych działek (ogrodzenia, bramy wjazdowe, roślinność, itp.). Na potrzeby dokonania wyceny Wojewoda Kujawsko-Pomorski powołuje niezależnego rzeczoznawcę, który będzie się z Państwem indywidualnie kontaktował, przed przystąpieniem do oględzin i sporządzeniem obmiaru. Do czasu wejścia rzeczoznawców prosimy o sporządzenie dokumentacji zdjęciowej posiadanych przez Państwa dóbr na gruncie, który ma przejść pod nowy pas drogi wojewódzkiej. Zarządca drogi również sporządzi dokumentację przedstawiającą stan obecny na Państwa nieruchomościach, które zostają wywłaszczone. Ponieważ prowadzenie procedury odszkodowawczej jest niezależne od inwestora, podjęte wcześniej działania w zakresie oględzin i spisu pozwolą na rzetelne odzwierciedlenie składników, które powinny podlegać wycenie przy określaniu wysokości kwoty odszkodowania.

Prosimy o wyrozumiałość i liczymy na Państwa współpracę, aby wspólnymi siłami udało się zrealizować inwestycję, która ma Państwu służyć i zapewnić bezpieczeństwo niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.    

Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji
mgr inż. Leszek Nitka
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

KOMUNIKAT - NOWE OBOSTRZENIA !

          Z dniem 27.02.br. Rząd wprowadza nowe we obostrzenia związane z trzecią falą epidemii w Polsce. Najważniejsze to: zakaz używania przyłbic i chust  – najlepiej chronią nas maseczki, kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji – wyjątek dla zaszczepionych i osób z nega  wnym wynikiem testu.

KONKURS NA KOBIECY BIZNES

         Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku zaprasza do udziału w konkursie „Kobiecy biznes na obszarze LGD Ziemia Gotyku”. Konkurs skierowany jest do kobiet zamieszkujących obszar Lokalnej Grupy Działania Ziemia Gotyku. A polega  na zaprezentowaniu sylwetki kobiety przedsiębiorczej w formie prezentacji  lub filmiku. Celem konkursu jest aktywizacja społeczności lokalnej oraz promowanie postaw przedsiębiorczych wśród mieszkańców obszaru LGD Ziemi Gotyku.

NIEPEŁNOSPRAWNI Z REPREZENTACJĄ

          Po raz kolejny już przedstawiciel  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży  zasiadać będzie w Powiatowej Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych działającej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Toruniu. Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych pełni funkcję opiniodawczo - doradczą w sprawach dotyczących środowiska osób niepełnosprawnych z obszaru całego powiatu toruńskiego w skład, którego wchodzą miasto Chełmża oraz gminy: Chełmża, Czernikowo, Lubicz., Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka.

ROK 2020' W PIGUŁCE

        Zachęcamy do lektury folderu informacyjnego podsumowującego rok 2020’ w Gminie Chełmża. A w nim ważniejsze sprawy i wydarzenia z działalności samorządu gminnego, z życia i działalności mieszkańców, organizacji społecznych i instytucji kultury, inwestycje i projekty gminne.

PAMIĘTAJ ! SPISZ SIĘ !

      Już od 1 kwietnia 2021 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie to obowiązek każdego z nas, wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

ZASADY OBSŁUGI INTERESANTÓW

       Sytuacja epidemiologiczna wymusiła wiele zmian w naszym funkcjonowaniu. Dotyczy to również działalności Urzędu Gminy, w tym obsługi interesantów. Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa naszych interesantów oraz pracowników przygotowane zostało Biuro Obsługi Interesanta (BOI),  gdzie mieszczą się cztery stanowiska obsługi interesanta.

POMÓŻMY TOMKOWI

BLISKO LUDZKICH SPRAW

       Pan Tomasz Leszczyński z Dźwierzna ( 36 lat) w grudniu minionego roku dostał kolejną szansę na życie. Jednak, aby z niej korzystać, potrzebna mu jest dalsza pomoc. Pan Tomasz  pięć lat temu zachorował ciężko na grypę, która w konsekwencji zniszczyła  jego serce. Przeszczepiono mu w grudniu 2020 roku nowe. Zaczął się nowy etap w życiu pana Tomasza – walka o to, aby przeszczep nie został odrzucony.

Odbiór odpadów z Bielczyn, Parowy Falęckiej, Głuchowa i Windaka

W związku z nasilonymi opadami deszczu w dniu 19.02.2021r. (piątek) przy ujemnej temperaturze i wystąpieniem warunków atmosferycznych oraz terenowych, uniemożliwiających całkowitą realizację zamówienia oraz pracę sprzętu, w szczególności na trasie niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych z tras budynków mieszkalnych: Bielczyny, Parowa Falęcka, Głuchowo, Windak zgłaszam dalszy ciąg realizacji odbioru z w/w trasy w inny dostępnym terminie, tj. 25.02.2021r. (czwartek).

Brak realizacji odbioru spowodowany jest utrudnieniami z dojazdem śmieciarki do poszczególnych posesji poprzez nagromadzony śnieg na drogach oraz powstałą gołoledź przez wskazany opad. W celu kompleksowej realizacji zamówienia w dniu 20.02.2021r. (sobota) na wyznaczoną trasę wysyłamy mniejszy pojazd marki IVECO do odbioru odpadów segregowanych.

Z poważaniem
Szreiber Paweł
Kierownik Wydziału Usług i Urządzeń Komunalnych
Zakład Gospodarki Komunalnej w Chełmży

Akcja Masz Głos !

Już możesz zapisać się do akcji Masz Głos!

         Ruszył nabór do akcji Masz Głos 2021 – programu Fundacji Batorego dla organizacji społecznych, grup nieformalnych i aktywistów z całej Polski, którzy działają dla swoich lokalnych środowisk. Mogą zajmować się różnymi sprawami: ekologią, przestrzenią publiczną, lokalnymi przepisami, edukacją, działaniem na rzecz młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami – każda z tych inicjatyw jest ważna w akcji Masz Głos.

MALUCHY DŁUŻEJ W PUNKCIE

          Od 1 września br. planuje się wydłużenie funkcjonowania Punktu Przedszkolnego w Skąpem do około 10 godzin. Przewidywane godziny otwarcia  to godz. 6.00 lub 6.30 do godz.16.30 lub 17.00. Ostateczna decyzja w sprawie godzin, w których Punkt Przedszkolny w Skąpem będzie świadczył opiekę nad dziećmi, zostanie podjęta po zgłoszeniu przez rodziców dzieci zapotrzebowania na taką opiekę. Rekrutacja do punktu zgodnie z harmonogramem odbędzie się w dniach od 1 do 26 marca  br.

UWAGA KONTROLE

        Rozpoczęły się kontrole w zakresie przestrzegania przez mieszkańców naszej Gminy zasad segregacji odpadów komunalnych. Warto dbać o otoczenie w którym żyjemy. Z tego względu powinniśmy przestrzegać zasad segregacji śmieci, aby odpady mogły być przetwarzane powtórnie lub bezpiecznie utylizowane.Selektywna zbiórka odpadów to pierwszy krok w rozwijaniu proekologicznej postawy.

PSP ALARMUJE

         „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla prowadzona przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Biblio(FIT)teka z ofertą

         Jedną  z nowych form działalności biblioteki w Głuchowie jest promocja zdrowego stylu życia, która idealnie wpisuje się w gminny program „GMINA CHEŁMŻA – Zdrowa Gmina”. Zdrowy człowiek to nie tylko ciało, ale również umysł i świadomość swoich zachowań, czy też błędów w drodze po zdrowie.

PRACA ZGODNIE Z PLANEM

        Praca lokalnych samorządowców musi być wysoce merytoryczna i dobrze zorganizowana. Dlatego Rada Gminy Chełmża w 2021 r. popracuje według przyjętego Planu pracy. Pracą Rady pokieruje jej Przewodniczący Janusz Iwański. Takie plany uchwalane są każdego roku.

KONDOLENCJE

Najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia

dla Wójta Gminy Chełmża p. Jacka Czarneckiego i najbliższej Rodziny
z powodu śmierci

MAMY
śp. Teresy  Czarneckiej

składają Radni Gminy Chełmża, pracownicy Urzędu Gminy Chełmża 

pracownicy gminnych jednostek organizacyjnych.

Licytacja pojazdów

Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg ustny(licytacja) na sprzedaż pojazdów: samochód Daewoo Lublin 3 3,5 t, samochód Renault Kangoo, motocykl Yamaha 3LD XTZ.

 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 01
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 02
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 03
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 04
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 05
 • samochód Daewoo Lublin 3 3,5 t fot. 01
 • samochód Daewoo Lublin 3 3,5 t fot. 02
 • samochód Renault Kangoo fot. 01
 • samochód Renault Kangoo fot. 02
 • samochód Renault Kangoo fot. 03

Masz problem ? Dzwoń!

      Punkt Informacyjno-Konsultacyjny dla osób uzależnionych, współuzależnionych udziela BEZPŁATNYCH porad i konsultacji w zakresie szeroko rozumianej problematyki uzależnień. Z Punktu korzystać mogą wszyscy mieszkańcy Gminy Chełmża, osoby uzależnione, używające szkodliwie używki, osoby współuzależnione, członkowie rodzin.

ZIMA I ŚNIEG TO TEŻ OBOWIĄZKI

       W związku z prognozowanymi opadami śniegu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o obowiązku odśnieżania dachów. Do wykonywania tych czynności zobowiązani są nie tylko właściciele, ale także zarządcy nieruchomości.

KOMUNIKAT - UWAGA NOWE OBOSTRZENIA !

         Informujemy mieszkańców Gminy Chełmża o nowych poluzowaniach obostrzeń wprowadzonych przez Premiera RP. Nowe obostrzenia obowiązywać będą od 12 lutego br. i zostają wdrożone na dwa tygodnie. Nadal obowiązuje reżim sanitarny.

LGD ZIEMIA GOTYKU ZAPRASZA

          Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztacie refleksyjnym dotyczącym wdrażania LSR przez LGD Ziemia Gotyku w 2020 roku. W tym roku warsztat będzie miał formę online w dniu 9 lutego br. o godz. 9.00.

PTASIA GRYPA NIE ODPUSZCZA

NFORMACJA DLA HODOWCÓW DROBIU

      W związku z  wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

 • baner

PROFILAKTYKA - ZADBAJ O SIEBIE

           Na terenie naszego województwa realizowany jest od stycznia bieżącego roku program „Profilaktyka WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim”. W ramach programu  można skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych i szczepień na WZW.

Ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości

          Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg ustny na sprzedaż nieruchomości zabudowanej w miejscowości Zelgno. Przetarg odbędzie się 9 marca w Bielczynach.

KOMUNIKAT - UWAGA ZMIANY W OBOSTRZENIACH !

GALERIE HANDLOWE, MUZEA ORAZ GALERIE SZTUKI PONOWNIE OTWARTE OD 1 LUTEGO

       Od 1 lutego otwierają się sklepy w centrach i galeriach handlowych. Tego typu miejsca będą jednak musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Ważne ! Od 1 lutego nie obowiązują godziny dla seniora. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów.

WSPIERAJ SENIORA

Program Wspieraj Seniora ponownie w Gminie Chełmża

         W związku z utrzymującym się stanem epidemii, kierując się troską o bezpieczeństwo osób starszych, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedłużyło na I  kwartał 2021 r. z ewentualną możliwością wydłużenia jego realizacji o kolejne miesiące, realizację programu „Wspieraj Seniora” w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Usługa wsparcia polega na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, leki oraz środki higieny osobistej.

Rekrutacja do szkół i przedszkoli na rok szkolny 2021/2022

Uprzejmie informujemy, o utworzonym harmonogramie rekrutacji do Punktów Przedszkolnych, oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2021/2022.

UWAGA - ATAKUJE PTASIA GRYPA

SZANOWNI MIESZKAŃCY

           W związku z potwierdzoną informacją o wystąpieniu Ptasiej Grypy na terenie sąsiedniej Gminy Lisewo, część miejscowości naszej Gminy Chełmża znalazła się w strefie zagrożonej tj. w powiecie toruńskim – Obszar zagrożony ( od 3 do 10 km od ogniska). W Gminie Chełmża to miejscowości: Liznowo, Skąpe, Drzonówko, Dziemiony, Dźwierzno, Grzegorz, Szerokopas, Świętosław, Bocień, Zajączkowo, Witkowo, Zelgno. W związku z zaistniałą sytuacją mieszkańców wymienionych miejscowości z obszaru zagrożonym Ptasią Grypą obowiązują określone zakazy i nakazy. Na granicy strefy zostają rozstawione tablice ostrzegawcze.

 

GMINA CHEŁMŻA - ROK 2020' W LICZBACH

        Początek nowego roku to doskonały czas na różnego rodzaju podsumowania. Sprawdziliśmy, jak przedstawia się rok 2020  w niektórych  statystykach Urzędu Gminy Chełmża.

KLOCKI LUB PODRÓŻ

        Centrum Incjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża podsumowało ostatnie dwa konkursy. Jak się okazuje, propozycje zabawy onaline spotkały się ze sporym zainteresowaniem ze strony uczestników, a czteroletnia Zuzia zachwyciła wszystkich swoją klockową budowlą. Zwyciężczynię konkursu wyłonili internauci.

ZEBRANIA W SOŁECTWACH ZAWIESZONE

          Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną oraz obowiązujące ograniczenia zebrania wiejskie sprawozdawcze za rok 2020 odbędą się  w późniejszym terminie. Zgodnie ze Statutem Sołectw, to  Zebranie Wiejskie rozpatruje roczne sprawozdania z działalności Sołtysa i Rady Sołeckiej oraz sprawozdania z wykonania planu finansowo-rzeczowego sołectwa. Statut nie określa dokładnego terminu do którego musi nastąpić rozpatrzenie sprawozdań. Ich akceptacja musi nastąpić najpóźniej do końca br. Należy przyjąć, że zebrania wiejskie w poszczególnych sołectwach odbędą się w pierwszym możliwym terminie uwzgledniającym aktualny stan epidemiologiczny.

INFORMUJEMY SENIORÓW

INFORMACJA DOTYCZĄCA REJESTRACJI SENIORÓW NA SZCZEPIONKI COVID-19

       25 stycznia rozpoczynają się szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów, które odbędą się zgodnie z ustalonym harmonogramem. Każdy senior zainteresowany szczepieniem przeciwko koronawirusowi zostanie zaszczepiony. Z powodu braku szczepionek nie ma obecnie wolnych terminów.

WEŹ UDZIAŁ W ANKIECIE LGD ZIEMIA GOTYKU

        Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku zwraca się z prośbą o wypełnienie ankiety dotyczącej funkcjonowania LGD Ziemia Gotyku. Głównym celem funkcjonowania Lokalnej Grupy Działania Ziemia Gotyku jest realizacja opracowanej wspólnie z mieszkańcami Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) obszaru LGD Ziemia Gotyku. Ankieta badającą opinię mieszkańców oraz Beneficjentów LSR została przygotowana w ramach podsumowań realizacji LSR. Podobnie jak podczas tworzenia strategii, tak i teraz, na etapie jej wdrożenia LGD pragnie poznać opinie mieszkańców swojego obszaru, by jeszcze sprawniej działać na terenie LGD Ziemia Gotyku. Ankieta jest anonimowa.

WYGRAJ TABLET !

        Ferie powoli dobiegają końca, dlatego może warto spojrzeć w regulamin konkursu "DZIECINADA W FERIE SKŁADA", który proponuje dla dzieci i całych rodzin Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. Nagrodą główną w konkursie jest TABLET. Na konkurs wystarczy przesłać zdjęcie swojej niesamowitej klockowej budowli.

SZCZEPIENIA NA  COVID-1

          Ważna informacja dla seniorów z naszej gminy !  Z dniem  15.01.2021 r. rozpoczął się proces rejestracji na szczepienia Covid-19. Rejestracja odbywa się w dwóch etapach: od 15 stycznia seniorzy 80+ i od 22 stycznia seniorzy 70+. Akcja szczepień rozpocznie się od 25 stycznia 2021 roku.

DZIĘKUJEMY ZA NADESŁANE ŻYCZENIA

       Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki z kadrą kierowniczą i pracownikami wyraża serdeczne podziękowania za nadesłane karty z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Było nam niezmiernie miło przyjąć  w okresie przedświątecznym te liczne wyrazy pamięci i dowody sympatii.

ZASIŁEK 500+

Wnioski na okres 2021/2022

         Aktualnie przyznane świadczenia wychowawcze (500+) na okres 2019/2021 wypłacane będą do 31.05.2021 r. Świadczenie wychowawcze w kwocie 500,00 zł miesięcznie przysługuje na dziecko do ukończenia 18 roku życia niezależnie od osiąganych dochodów.

AZBEST POD KONTROLĄ

         Wójt Gminy Chełmża przypomina, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz.U. z 2011 r. Nr 8, poz. 31) na właścicielu, zarządcy bądź użytkowniku nieruchomości, na której znajdują się wyroby zawierające azbest ciąży obowiązek sporządzenia informacji o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystania. Informacje należy składać corocznie do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy.

15 stycznia upływa ważny termin ws. zwolnienia ze składek

15 stycznia upływa termin składania wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Wnioski w tej sprawie mogą złożyć właściciele hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki. 

Wcześniejsza tarcza 5.0 zwana też tarczą branżową, uprawniała określone branże do zwolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Mogli o to się ubiegać płatnicy z sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw. Na podstawie Tarczy antykryzysowej 6.0 kolejne branże mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za ten okres. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75% za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem w stosunku do analogicznego miesiąca z ubiegłego roku. Od 30 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. wnioski w tej sprawie mogą składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki. Co ważne wszystkie wnioski o zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone. Jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki. 

„Od blisko roku realizowane przez nas wsparcie dociera do wielu podmiotów. Łączna pomoc z ZUS sięga ok 30 mld złotych. Zwolniliśmy ze składek ponad 2 mln firm na ponad 13 mld złotych. Wypłaciliśmy ok. 2,7 mln świadczeń postojowych na ponad 5,3 mld złotych" – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

„W województwie kujawsko-pomorskim kwota zwolnienia z opłacania składek przekroczyła ponad 
634,7 mln zł, a w ramach świadczenia postojowego na konta przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne trafiło ponad 253,6 mln zł ” – mówi Krystyna Michałek.

Od 30 grudnia ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą wnioskować również o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej 6.0. W tym przypadku wnioski można składać do końca stycznia. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy antykryzysowej 6.0, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Sprzedaż nieruchomości w Browinie

Wójt Gminy Chełmża ogłasza IV przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż  niezabudowanej nieruchomości we wsi Browina. Przedmiotem przetargu będzie działka nr 122/32 o pow. 0,0528 ha, KW nr TO1T/00063918/7, cena wywoławcza 21 100,00 zł + 23% VAT.

URZĄD GMINY - DZIEŃ WOLNY OD PRACY

       Informujemy, że 04.06.br. (piątek) jest w Urzędzie Gminy dniem wolnym od pracy (wolne za 01.05.br.). Mieszkańców gminy i pozostałych zainteresowanych prosimy o nieplanowanie wizyt w w/w dniu w UG Chełmża.

GŁOSUJEMY ! BUDŻET OBYWATELSKI

Jeszcze tylko dzisiaj 13.12. br. potrwa głosowanie na projekty w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Powiatu Toruńskiego. Zachęcamy więc do głosowania na projekt "Powiatowe kolędowanie".

Menu w stopce

 • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

piątki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka