• Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

Bezpłatne porady UMK dla mieszkańców

        Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zachęca mieszkańców naszego regionu do skorzystania z bezpłatnych Poradni Studenckich. Studenci pod okiem naukowców odpowiadają na pytania mieszkańców.

WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ - Zaproszenie

        Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży wraz z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci poszukuje chętne osoby do udziału w zajęciach Warsztatów Terapii Zajęciowej. Podstawowym celem działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej jest przede wszystkim rehabilitacja społeczna i zawodowa zmierzająca do ogólnego rozwoju każdej osoby biorącej udział w zajęciach, poprawy sprawności psychofizycznej, zaradności osobistej oraz przystosowania do możliwie niezależnego i samodzielnego życia w środowisku społecznym jak i też zdobycia podstawowych umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy.

Informacja ZUS dotycząca składek

Przedsiębiorcy, którzy czekają na rozszerzenie Tarczy Antykryzysowej i zwolnienie ze składek na kolejne miesiące, już teraz mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności. Mogą również zdecydować się na opłacenie składki za marzec w terminie, a później wystąpić  z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za ten miesiąc.

CENNA WIEDZA DLA RODZICA

           Stowarzyszenia Małyssak zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Relacja i komunikacja – bezpłatne webinary edukacyjne dla rodziców”. W roku bieżącym przez kolejne miesiące od kwietnia do listopada rodzice będą mogli wziąć udział w 11 bezpłatnych webinarach z psycholożkami i pedagożkami, a wszystko po to, aby satysfakcja z życia rodzinnego, relacje w rodzinie, kontakt z dziećmi – stawały się pełniejsze.

KOMUNIKAT - NOWE OBOSTRZENIA !

       Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o przedłużeniu większości obostrzeń  do 25 kwietnia br. Wyjątek stanowią hotele, które będą zamknięte do 3 maja br. włącznie.

 • Nie straszmy, ale wspierajmy i aktywizujmy seniorów!

WSPIERAJMY I AKTYWIZUJMY SENIORÓW !

          „Lęk, panika, izolacja, bezruch psychiczny i fizyczny jest i będzie dla seniorów o wiele groźniejszy niż sam wirus apelują eksperci Głosu Seniora. Rozpoczyna się nowa epidemia chorób psychicznych i tych wynikających z zaniedbań spowodowanych pandemią. W związku z tym rośnie ilość nerwic, depresji przechodzonych udarów czy zawałów. Nie możemy zatem straszyć seniorów! Nie możemy bombardować ich negatywnymi wiadomościami. Musimy dodawać sobie otuchy i wzajemnie się wspierać.

ZASIŁEK OPIEKUŃCZY DO WYKORZYSTANIA

         Nadal można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Został wydłużony do 25 kwietnia. Można się o niego starać, m.in. gdy placówka oświatowa dziecka lub dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta, lub działa w ograniczonym zakresie. Z zasiłku można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny.

 • grafika nr 2

SPISZ SIĘ SAM - Termin ucieka!

          Przypominamy o trwającym Powszechnym Spisie Ludności. Każdy mieszkaniec ma obowiązek spisania się – niezależnie od posiadanego meldunku.Spisu dokonujemy według stanu na dzień 31 marca 2021 r. Obowiązującą podstawową metodą jest samospis internetowy.

SZANSA NA LEPSZY START

         Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – Oddział w Bydgoszczy realizuje projekt „Szansa na lepszy start 2 – wsparcie dla osób młodych pozostających bez pracy”. Projekt realizowany jest w okresie 01.09.2020 - 31.05.2022. Obszar realizacji projektu obejmuje całość województwa kujawsko-pomorskiego.

KONKURS - WIOSNA W OBIEKTYWIE

          LGD Ziemia Gotyku zachęca dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie "Wiosenne wyzwanie z Ziemią Gotyku". Wystarczy zrobić wiosenne zdjęcie na obszarze LGD Ziemia Gotyku i przesłać je z formularzem zgłoszeniowym na adres organizatora. Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody.

TRWA NARODOWY PROGRAM SZCZEPIEŃ

KOMUNIKAT.  Koronawirus -  Szczepienia kolejnych roczników. Jak zapisać się na szczepienie? Trwa Narodowy Program Szczepień. Od końca grudnia 2020 roku wykonywane są szczepienia przeciwko COVID-19. Od 12 kwietnia br. może na nie zapisywać się kolejny rocznik - 1962.

Gmina ma gotowy  kalendarz imprez i wydarzeń na nadchodzący sezon. Jednak wobec obecnej sytuacji wpływ na jego realizację będzie niestety miała pandemia koronawirusa. Mimo to, organizatorzy liczą, że  nie pokrzyżuje ona całkowicie  ich planów. Dlatego mając na względzie aktualną sytuację epidemiczną, prosimy uważnie śledzić wszystkie aktualności w mediach społecznościowych Gminy Chełmża i współorganizatorów imprez.

KOMUNIKAT MINISTRA ZDROWIA

       Obowiązujące zasady bezpieczeństwa przedłużone do 18 kwietnia. Sytuacja epidemiczna nadal pozostaje trudna. Ostatnie trzy dni przyniosły spadek zakażeń. Jednak poprzedni tydzień, ale też weekend były bardzo trudne. Pierwszego kwietnia mieliśmy ponad 35 tys.nowych  przypadków zakażeń. Dlatego należy bardzo ostrożnie podejmować dalsze kroki, tym bardziej, że za nami okres świąteczny, kiedy część z nas z pewnością widziała się z rodzinami.

Praca Urzędu Gminy Chełmża w dniu 2 kwietnia

W dniu 2 kwietnia br Biuro Obsługi Interesanta będzie czynne do godz. 13.00, a kasa UG do godz. 12.30.

KOMUNIKAT - ZMIANY W SZCZEPIENIACH !

           Rząd ogłosił zmiany w Narodowym Programie Szczepień. W kwietniu zostanie znacznie zwiększona liczba punktów szczepień. Zwiększy się także grono osób kwalifikujących do szczepień i wykonujących szczepienia. Znika z planu II i III etap. Za kilkanaście dni rozpoczną się szczepienia populacyjne. Osoby z chorobami przewlekłymi nie będą traktowane priorytetowo. Zgodnie z zapowiedzią Premiera, do końca sierpnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni.

 • 166275746_2851694948435009_998718147882220961_n

OSTATNIE POŻEGNANIE

Z wielkim smutkiem i bólem żegnamy Śp. Zenona Sadowskiego. Jak trudno żegnać Kogoś, kto jeszcze mógł być z nami…

         Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 28 marca br. w wieku 66 lat zmarł Zenon Sadowski. Wieloletni działacz, trener i wychowawca Klubu Sportowego Gminy Chełmża CYKLON, przed laty Radny Gminy Chełmża ( 2002-2006), lokalny animator i pasjonat sportowy, działacz Regionalnej Ligi Oldboj w siatkówce, realizator sportowych inicjatyw w swojej wsi… Chciałoby się powiedzieć bardzo wiele, jednak brakuje słów – żadne z nich nie wyrażą uznania dla Jego zasług, wrażliwości, ciepła, poczucia humoru…Na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.

REKREACJA START !

        Nadeszła wiosna, robi się coraz cieplej, czas pobudzić endorfiny. Jak bardzo aktywność rekreacyjna czy sportowa wzmaga naszą witalność, specjalnie tłumaczyć nie trzeba. Dlatego z dniem 1 kwietnia br. wystartowała gminna akcja sportowa „Zdrowo - pieszo i rowerowo”. Akcja Zdrowo - pieszo i rowerowo  – regulamin Akcji przejrzysty, czytelny, nie przewiduje realizacji akcji w grupie, uczestnicy indywidualnie realizują swoje trasy o długości i w terminie  określonych w Regulaminie. Potwierdzenie udziału i realizacji tras przesyłają na wskazanego e-maila.  Koordynator akcji pod tel. 739 000 114.

KONKURSY DLA KGW

          Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich. Piętnaście tysięcy złotych – tyle wynoszą nagrody główne w ogólnopolskich konkursach przygotowanych podczas wyjątkowego święta - Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Każde Koło Gospodyń Wiejskich może wziąć udział w dowolnej liczbie konkursów.

Konkurs „AmberOne Blisko Nas”

        Ideą konkursu jest wspieranie oddolnych inicjatyw społecznych, realizowanych wspólnie przez lokalną społeczność i jeśli to możliwe pracowników GTC, a przyczyniających się do polepszenia jakości życia tych społeczności. W ramach konkursu nagrodzone będą projekty realizowane przez organizacje lokalne mające swoja siedzibę na terenie gmin, przez które przebiega AmberOne Autostrada A1, tj. na 152 km odcinku Autostrady A1 od Rusocina do Nowej Wsi.

PIT EMERYTA I RENCISTY

        Emerycie, rencisto - jeśli w tym roku zamiast PIT-40A otrzymałeś PIT-11A, możesz złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT, jeśli chcesz skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1% podatku innej organizacji, niż wskazanej w ubiegłym roku. Możesz także nie robić nic, a wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 przygotowane dla ciebie w usłudze Twój e-PIT.

UWAGA! NOWE OBOSTRZENIA

         Premier Rządu RP ogłosił nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia br. Chcąc opanować tempo rozwoju COVID-19 należy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmowane są przez ekspertów z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologów i epidemiologów. Co zmieni się od 27 marca br.?

KONKURS DLA SOŁECTW

        Po raz pierwszy organizowany jest wojewódzki konkurs pod nazwą „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Konkurs skierowany jest do wszystkich sołectw z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego, które w latach 2010-2020 realizowały projekty finansowane ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego lub w których fundusz sołecki stanowił wkład własny.

SERCE PRZEPEŁNIONE POMOCĄ

        W błyskawicznym tempie fantastyczny pojemnik o kształcie serca przy Urzędzie Gminy w Chełmży napełnił się plastikowymi nakrętkami. W ten sposób wspieramy prawie 2 – letnią Zuzię, która urodziła się z wadą wrodzoną lewej ręki. Prawidłowy rozwój Zuzi to kosztowna rehabilitacja, a w przyszłości proteza rączki. Stąd dochód ze sprzedaży zbieranych nakrętek przeznaczony zostanie na wsparcie kosztów rehabilitacji i protezowania małej Zuzi.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

           Wojewoda Kujawsko-Pomorski zaprasza miłośników przyrody i fotografii do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego”. Prace fotograficzne (nie więcej niż 15 prac) można przesyłać na adres e-mail: fotokonkurs@bydgoszcz.uw.gov.pl do dnia 5 maja br. Spośród zgłoszonych fotografii zostanie wyłonionych do 220 prac, które w najbardziej atrakcyjny i oryginalny sposób przedstawiać będą piękno przyrody i krajobrazu regionu Kujaw i Pomorza.  

SKORZYSTALI Z POMOCY

         Do  prawie 500 mieszkańców naszej gminy w miesiącach luty - marzec  trafiły paczki żywnościowe. Bezpłatna żywność trafia tam, gdzie najbardziej jej potrzebują. Dystrybucję żywności prowadzi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży. Żywność, którą rozdysponowuje GOPS pochodzi z Programu Pomocy Żywnościowej 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2020. 

KONTROLA WYNIKÓW ZDALNIE

       KS Gminy Chełmża Cyklon Kończewice wszedł na wyższy poziom. Klub zaczął  korzystać z programu ProTrainUp, dzięki któremu rodzice młodych piłkarzy mogą na bieżąco śledzić postępy swoich pociech. 

NABÓR WNIOSKÓW - ŚWIADCZENIE 500+

        Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży przypomina o trwającym nabórze wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na okres zasiłkowy 2021/2022. Obecnie świadczenia są przyznane do 31.05.2021 r. W celu zapewnienia od czerwca kontynuacji wypłaty świadczenia wychowawczego, konieczne jest złożenie wniosku.

KOMUNIKAT - NOWE OBOSTRZENIA !

         W związku z rozwojem epidemii COVID-19 w Polsce wprowadzane są kolejne obostrzenia. Od 20 marca do 9 kwietnia br. w całym kraju  będą obowiązywały poniższe ograniczenia. Pamiętajmy o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Z kolei  zainstalowanie aplikacji STOP COVID, powiadomi nas o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

UWAGA ROLNICY ! SZKOLENIA

         Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Toruniu z/s w Chełmży zaprasza rolników do udziału w szkoleniach on-line. Aby wziąć udział w wybranym szkoleniu należy otworzyć podany link i dokonać rejestracji. Następnie każdy z  uczestników na podany adres e-mail otrzyma potwierdzenie rejestracji i możliwość dołączenia do spotkania.

RUSZA WYSTAWA - Kobieta z książką

        Biblioteka Samorządowa w Zelgnie wraz z Filiami w Głuchowie, Grzywnie i Skąpem była organizatorem wyjątkowej sesji fotograficznej z okazji Dnia Kobiet. W sesji udział wzięły czytelniczki bibliotek gminnych. Do stworzenia wyjątkowego klimatu zdjęć posłużyły książki znajdujące się w bibliotekach. Wykonane zdjęcia będą nie tylko prezentem dla czytelniczek, ale również elementem wędrującej wystawy. Wystawę można oglądać w bibliotekach gminnych przez cały marzec.

INWESTYCJE BLISKIE LUDZIOM

         Spotkanie z parlamentarzystami i samorządowcami z regionu w Gminie Chełmża  zainaugurowało dwuletni projekt w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach publicznych na terenie Gminy Chełmża. Część spotkania została zaplanowana w terenie, dlatego rozmów  o możliwościach i potrzebach rozwoju gminy nie brakowało. Udział w wizycie wzięli : Wiceminister Rolnictwa Anna Gembicka, Poseł na Sejm RP Krzysztof Jan Ardanowski i Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau. Samorząd powiatowy reprezentowali Starosta Toruński Marek Olszewski z Wicestarostą Michałem Ramlau, Członkiem Zarządu Łukaszem Kowalskim i Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski. Radę Gminy Chełmża reprezentowała Wiceprzewodnicząca Stanisława Stasieczek. Organizatorem spotkania był Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki.

KOMUNIKAT - SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19

          W związku z kontynuacją rejestracji i szczepień  przeciwko Covid-19 adresowanych do kolejnych grup przypominamy, że rejestrację telefoniczną można dokonać osobiście lub przez członka rodziny. Po dokonaniu rejestracji otrzymają Państwo SMS-a z informacją o terminie i miejscu szczepień. O terminie drugiej wizyty również przypomni SMS.

PRZEDSIĘBIORCO - UBIEGAJ SIĘ O DOFINANSOWANIE

        Przedsiębiorcy  podejmujący w roku 2021 działalność gospodarczą na obszarze Gminy Chełmża  mogą ubiegać się o dofinansowania obsługi księgowej. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które w okresie od 1 stycznia  do 31 grudnia br. rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej  na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Dz  iałalności Gospodarczej.

KONKURS NA - KRZEPKA BABKA

           Do udziału w konkursie kulinarnym “Krzepka Babka” Koła Gospodyń Wiejskich z obszaru naszego województwa zaprasza Fundacja Krajowej Spółki Cukrowej. Pula nagród to aż 12 tys. zł. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w kategorii najwyższej babki wielkanocnej, najładniejszej dekoracji babki oraz wideo-prezentacji na temat konkursu.

KONKURS WIELKANOCNY - ALE JAJO !

         Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża zaprasza do udziału w konkursie plastycznym na wykonanie jajka wielkanocnego w dowolnej technice. W pracy można wykorzystać elementy tradycji wielkanocnych, utrzymując klimat świąt wielkanocnych poprzez towarzyszącą świąteczną kolorystykę i ozdoby.

KONWENT SOŁTYSÓW

        Dokładnie w Dzień Sołtysa spotkał się Konwent Sołtysów Gminy Chełmża z Wójtem Gminy Jackiem Czarneckim. Pan Wójt rozpoczynając Konwent przekazał na ręce obecnych sołtysów reprezentujących ogół, życzenia z okazji Ich Święta.

Aplikacja STOP COVID

      Aplikacja STOP COVID stanowi skuteczne narzędzie w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Aplikacja jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Dzięki niej mamy szansę szybciej wrócić do normalności.

11 MARCA - DZIEŃ SOŁTYSA

           11 Marca – Dzień Sołtysa. Sołtysi - ich rola dla lokalnych społeczności jest ogromnie ważna. Dzisiaj swoje święto w Gminie Chełmża obchodzi 28 sołtysów. Funkcję sołtysa dokładnie sprawuje 14 pań sołtysek i 14 panów sołtysów.

DZISIAJ 8 MARCA ! ŚWIĘTO NASZYCH PAŃ

        Dzień Kobiet co roku obchodzimy 8 marca. Świętują wtedy wszystkie Panie - i te młodsze, i starsze. Z okazji Dnia Kobiet spieszymy do nich z życzeniami. 

STAN ZAGROŻENIA ODWOŁANY

          Z dniem 05.03.br. Wojewoda Kujawsko-Pomorski odwołał stan zagrożenia ,,Ptasią Grypą” na terenie Powiatu Toruńskiego. W Gminie Chełmża strefą zagrożenia objęte były następujące wioski: Skąpe, Dziemiony, Witkowo, Zelgno, Dźwierzno, Zajączkowo, Świętosław, Liznowo, Zelgno- Bezdół, Grzegorz, Drzonówko, Szerokopasi Bocień.

SZCZEPIEŃ CIĄG DALSZY

          Marzec to otwarcie rejestracji i szczepień dla kolejnych grup z etapu I Narodowego Programu Szczepień. Ważne daty w tym miesiącu to: 7 marca – zakończenie szczepień nauczycieli; 8 marca – rozpoczęcie dodatkowych szczepień z grupy 0; 10 marca – otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle; 15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle; 22 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat i 29 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych.

Kasa czynna od godziny 11:00

Uprzejmie informujemy, iż kasa Urzędu Gminy Chełmża w piątek 5 marca czynna będzie w godzinach od 11:00 do 14:00. Za utrudnienia przepraszamy.

MIĘDZYPOKOLENIOWO W MIRAKOWIE

         Na terenie zrewitalizowanym w miejscowości Mirakowo rusza projekt związany z rewitalizacją i udziałem w nim mieszkańców tej  miejscowości. Projekt grantowy pt. ”Lokalne ośrodki włączenia społecznego Ziemi Gotyku” realizowany jest w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Chełmża na lata 2017-2023. Założeniem wspomnianego Programu jest m.in. przywrócenie dawnej świetności szczególnie zdegradowanym miejscowościom na terenie gminy, które docelowo mają być atrakcyjnymi terenami do spędzania wolnego czasu dla ich mieszkańców. Realizacja wspomnianego projektu na wyżej wymienionym obszarze realizowana będzie od marca  do lipca 2021 r.

Informacja w sprawie rozbudowy sieci dróg rowerowych

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż zgodnie z wydaną przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, decyzją ZRID nr 9/2019 z dnia 03.10.2019 r., rozpoczynamy roboty budowlane w ramach inwestycji: „Ograniczenie emisji spalin poprzez rozbudowę sieci dróg rowerowych, znajdujących się w koncepcji rozwoju systemu transportu Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, dla: Część nr 1 – Nawra- Kończewice- Chełmża- Zalesie- Kiełbasin- Mlewo- Mlewiec- Srebrniki- Sierakowo w ciągu dróg wojewódzkich nr: 551, 649, 554”. Firmą odpowiedzialną za realizację robót jest Zakład Drogowo Budowlany ROGOWO Sp. z o.o. 

Zgodnie z przedmiotową Decyzją nr 9/2019 pkt XVII. nadanie jej przez Wojewodę rygoru natychmiastowej wykonalności zobowiązuje Państwa do niezwłocznego wydania nieruchomości oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych.

Na mocy przywołanej decyzji, Wojewoda Kujawsko – Pomorski prowadzi postępowania w sprawie odszkodowania za przejmowany grunt pod pas drogi wojewódzkiej a także za elementy składowe przejmowanych działek (ogrodzenia, bramy wjazdowe, roślinność, itp.). Na potrzeby dokonania wyceny Wojewoda Kujawsko-Pomorski powołuje niezależnego rzeczoznawcę, który będzie się z Państwem indywidualnie kontaktował, przed przystąpieniem do oględzin i sporządzeniem obmiaru. Do czasu wejścia rzeczoznawców prosimy o sporządzenie dokumentacji zdjęciowej posiadanych przez Państwa dóbr na gruncie, który ma przejść pod nowy pas drogi wojewódzkiej. Zarządca drogi również sporządzi dokumentację przedstawiającą stan obecny na Państwa nieruchomościach, które zostają wywłaszczone. Ponieważ prowadzenie procedury odszkodowawczej jest niezależne od inwestora, podjęte wcześniej działania w zakresie oględzin i spisu pozwolą na rzetelne odzwierciedlenie składników, które powinny podlegać wycenie przy określaniu wysokości kwoty odszkodowania.

Prosimy o wyrozumiałość i liczymy na Państwa współpracę, aby wspólnymi siłami udało się zrealizować inwestycję, która ma Państwu służyć i zapewnić bezpieczeństwo niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.    

Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji
mgr inż. Leszek Nitka
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

KOMUNIKAT - NOWE OBOSTRZENIA !

          Z dniem 27.02.br. Rząd wprowadza nowe we obostrzenia związane z trzecią falą epidemii w Polsce. Najważniejsze to: zakaz używania przyłbic i chust  – najlepiej chronią nas maseczki, kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji – wyjątek dla zaszczepionych i osób z nega  wnym wynikiem testu.

KONKURS NA KOBIECY BIZNES

         Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku zaprasza do udziału w konkursie „Kobiecy biznes na obszarze LGD Ziemia Gotyku”. Konkurs skierowany jest do kobiet zamieszkujących obszar Lokalnej Grupy Działania Ziemia Gotyku. A polega  na zaprezentowaniu sylwetki kobiety przedsiębiorczej w formie prezentacji  lub filmiku. Celem konkursu jest aktywizacja społeczności lokalnej oraz promowanie postaw przedsiębiorczych wśród mieszkańców obszaru LGD Ziemi Gotyku.

NIEPEŁNOSPRAWNI Z REPREZENTACJĄ

          Po raz kolejny już przedstawiciel  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży  zasiadać będzie w Powiatowej Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych działającej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Toruniu. Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych pełni funkcję opiniodawczo - doradczą w sprawach dotyczących środowiska osób niepełnosprawnych z obszaru całego powiatu toruńskiego w skład, którego wchodzą miasto Chełmża oraz gminy: Chełmża, Czernikowo, Lubicz., Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka.

ROK 2020' W PIGUŁCE

        Zachęcamy do lektury folderu informacyjnego podsumowującego rok 2020’ w Gminie Chełmża. A w nim ważniejsze sprawy i wydarzenia z działalności samorządu gminnego, z życia i działalności mieszkańców, organizacji społecznych i instytucji kultury, inwestycje i projekty gminne.

PAMIĘTAJ ! SPISZ SIĘ !

      Już od 1 kwietnia 2021 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie to obowiązek każdego z nas, wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

ZASADY OBSŁUGI INTERESANTÓW

       Sytuacja epidemiologiczna wymusiła wiele zmian w naszym funkcjonowaniu. Dotyczy to również działalności Urzędu Gminy, w tym obsługi interesantów. Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa naszych interesantów oraz pracowników przygotowane zostało Biuro Obsługi Interesanta (BOI),  gdzie mieszczą się cztery stanowiska obsługi interesanta.

POMÓŻMY TOMKOWI

BLISKO LUDZKICH SPRAW

       Pan Tomasz Leszczyński z Dźwierzna ( 36 lat) w grudniu minionego roku dostał kolejną szansę na życie. Jednak, aby z niej korzystać, potrzebna mu jest dalsza pomoc. Pan Tomasz  pięć lat temu zachorował ciężko na grypę, która w konsekwencji zniszczyła  jego serce. Przeszczepiono mu w grudniu 2020 roku nowe. Zaczął się nowy etap w życiu pana Tomasza – walka o to, aby przeszczep nie został odrzucony.

Odbiór odpadów z Bielczyn, Parowy Falęckiej, Głuchowa i Windaka

W związku z nasilonymi opadami deszczu w dniu 19.02.2021r. (piątek) przy ujemnej temperaturze i wystąpieniem warunków atmosferycznych oraz terenowych, uniemożliwiających całkowitą realizację zamówienia oraz pracę sprzętu, w szczególności na trasie niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych z tras budynków mieszkalnych: Bielczyny, Parowa Falęcka, Głuchowo, Windak zgłaszam dalszy ciąg realizacji odbioru z w/w trasy w inny dostępnym terminie, tj. 25.02.2021r. (czwartek).

Brak realizacji odbioru spowodowany jest utrudnieniami z dojazdem śmieciarki do poszczególnych posesji poprzez nagromadzony śnieg na drogach oraz powstałą gołoledź przez wskazany opad. W celu kompleksowej realizacji zamówienia w dniu 20.02.2021r. (sobota) na wyznaczoną trasę wysyłamy mniejszy pojazd marki IVECO do odbioru odpadów segregowanych.

Z poważaniem
Szreiber Paweł
Kierownik Wydziału Usług i Urządzeń Komunalnych
Zakład Gospodarki Komunalnej w Chełmży

Akcja Masz Głos !

Już możesz zapisać się do akcji Masz Głos!

         Ruszył nabór do akcji Masz Głos 2021 – programu Fundacji Batorego dla organizacji społecznych, grup nieformalnych i aktywistów z całej Polski, którzy działają dla swoich lokalnych środowisk. Mogą zajmować się różnymi sprawami: ekologią, przestrzenią publiczną, lokalnymi przepisami, edukacją, działaniem na rzecz młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami – każda z tych inicjatyw jest ważna w akcji Masz Głos.

MALUCHY DŁUŻEJ W PUNKCIE

          Od 1 września br. planuje się wydłużenie funkcjonowania Punktu Przedszkolnego w Skąpem do około 10 godzin. Przewidywane godziny otwarcia  to godz. 6.00 lub 6.30 do godz.16.30 lub 17.00. Ostateczna decyzja w sprawie godzin, w których Punkt Przedszkolny w Skąpem będzie świadczył opiekę nad dziećmi, zostanie podjęta po zgłoszeniu przez rodziców dzieci zapotrzebowania na taką opiekę. Rekrutacja do punktu zgodnie z harmonogramem odbędzie się w dniach od 1 do 26 marca  br.

UWAGA KONTROLE

        Rozpoczęły się kontrole w zakresie przestrzegania przez mieszkańców naszej Gminy zasad segregacji odpadów komunalnych. Warto dbać o otoczenie w którym żyjemy. Z tego względu powinniśmy przestrzegać zasad segregacji śmieci, aby odpady mogły być przetwarzane powtórnie lub bezpiecznie utylizowane.Selektywna zbiórka odpadów to pierwszy krok w rozwijaniu proekologicznej postawy.

PSP ALARMUJE

         „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla prowadzona przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Biblio(FIT)teka z ofertą

         Jedną  z nowych form działalności biblioteki w Głuchowie jest promocja zdrowego stylu życia, która idealnie wpisuje się w gminny program „GMINA CHEŁMŻA – Zdrowa Gmina”. Zdrowy człowiek to nie tylko ciało, ale również umysł i świadomość swoich zachowań, czy też błędów w drodze po zdrowie.

PRACA ZGODNIE Z PLANEM

        Praca lokalnych samorządowców musi być wysoce merytoryczna i dobrze zorganizowana. Dlatego Rada Gminy Chełmża w 2021 r. popracuje według przyjętego Planu pracy. Pracą Rady pokieruje jej Przewodniczący Janusz Iwański. Takie plany uchwalane są każdego roku.

KONDOLENCJE

Najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia

dla Wójta Gminy Chełmża p. Jacka Czarneckiego i najbliższej Rodziny
z powodu śmierci

MAMY
śp. Teresy  Czarneckiej

składają Radni Gminy Chełmża, pracownicy Urzędu Gminy Chełmża 

pracownicy gminnych jednostek organizacyjnych.

Licytacja pojazdów

Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg ustny(licytacja) na sprzedaż pojazdów: samochód Daewoo Lublin 3 3,5 t, samochód Renault Kangoo, motocykl Yamaha 3LD XTZ.

 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 01
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 02
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 03
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 04
 • motocykl Yamaha 3LD XTZ fot. 05
 • samochód Daewoo Lublin 3 3,5 t fot. 01
 • samochód Daewoo Lublin 3 3,5 t fot. 02
 • samochód Renault Kangoo fot. 01
 • samochód Renault Kangoo fot. 02
 • samochód Renault Kangoo fot. 03

Masz problem ? Dzwoń!

      Punkt Informacyjno-Konsultacyjny dla osób uzależnionych, współuzależnionych udziela BEZPŁATNYCH porad i konsultacji w zakresie szeroko rozumianej problematyki uzależnień. Z Punktu korzystać mogą wszyscy mieszkańcy Gminy Chełmża, osoby uzależnione, używające szkodliwie używki, osoby współuzależnione, członkowie rodzin.

ZIMA I ŚNIEG TO TEŻ OBOWIĄZKI

       W związku z prognozowanymi opadami śniegu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o obowiązku odśnieżania dachów. Do wykonywania tych czynności zobowiązani są nie tylko właściciele, ale także zarządcy nieruchomości.

KOMUNIKAT - UWAGA NOWE OBOSTRZENIA !

         Informujemy mieszkańców Gminy Chełmża o nowych poluzowaniach obostrzeń wprowadzonych przez Premiera RP. Nowe obostrzenia obowiązywać będą od 12 lutego br. i zostają wdrożone na dwa tygodnie. Nadal obowiązuje reżim sanitarny.

LGD ZIEMIA GOTYKU ZAPRASZA

          Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztacie refleksyjnym dotyczącym wdrażania LSR przez LGD Ziemia Gotyku w 2020 roku. W tym roku warsztat będzie miał formę online w dniu 9 lutego br. o godz. 9.00.

PTASIA GRYPA NIE ODPUSZCZA

NFORMACJA DLA HODOWCÓW DROBIU

      W związku z  wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

 • baner

PROFILAKTYKA - ZADBAJ O SIEBIE

           Na terenie naszego województwa realizowany jest od stycznia bieżącego roku program „Profilaktyka WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim”. W ramach programu  można skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych i szczepień na WZW.

Ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości

          Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg ustny na sprzedaż nieruchomości zabudowanej w miejscowości Zelgno. Przetarg odbędzie się 9 marca w Bielczynach.

KOMUNIKAT - UWAGA ZMIANY W OBOSTRZENIACH !

GALERIE HANDLOWE, MUZEA ORAZ GALERIE SZTUKI PONOWNIE OTWARTE OD 1 LUTEGO

       Od 1 lutego otwierają się sklepy w centrach i galeriach handlowych. Tego typu miejsca będą jednak musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Ważne ! Od 1 lutego nie obowiązują godziny dla seniora. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów.

WSPIERAJ SENIORA

Program Wspieraj Seniora ponownie w Gminie Chełmża

         W związku z utrzymującym się stanem epidemii, kierując się troską o bezpieczeństwo osób starszych, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedłużyło na I  kwartał 2021 r. z ewentualną możliwością wydłużenia jego realizacji o kolejne miesiące, realizację programu „Wspieraj Seniora” w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Usługa wsparcia polega na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, leki oraz środki higieny osobistej.

Rekrutacja do szkół i przedszkoli na rok szkolny 2021/2022

Uprzejmie informujemy, o utworzonym harmonogramie rekrutacji do Punktów Przedszkolnych, oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2021/2022.

UWAGA - ATAKUJE PTASIA GRYPA

SZANOWNI MIESZKAŃCY

           W związku z potwierdzoną informacją o wystąpieniu Ptasiej Grypy na terenie sąsiedniej Gminy Lisewo, część miejscowości naszej Gminy Chełmża znalazła się w strefie zagrożonej tj. w powiecie toruńskim – Obszar zagrożony ( od 3 do 10 km od ogniska). W Gminie Chełmża to miejscowości: Liznowo, Skąpe, Drzonówko, Dziemiony, Dźwierzno, Grzegorz, Szerokopas, Świętosław, Bocień, Zajączkowo, Witkowo, Zelgno. W związku z zaistniałą sytuacją mieszkańców wymienionych miejscowości z obszaru zagrożonym Ptasią Grypą obowiązują określone zakazy i nakazy. Na granicy strefy zostają rozstawione tablice ostrzegawcze.

 

GMINA CHEŁMŻA - ROK 2020' W LICZBACH

        Początek nowego roku to doskonały czas na różnego rodzaju podsumowania. Sprawdziliśmy, jak przedstawia się rok 2020  w niektórych  statystykach Urzędu Gminy Chełmża.

KLOCKI LUB PODRÓŻ

        Centrum Incjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża podsumowało ostatnie dwa konkursy. Jak się okazuje, propozycje zabawy onaline spotkały się ze sporym zainteresowaniem ze strony uczestników, a czteroletnia Zuzia zachwyciła wszystkich swoją klockową budowlą. Zwyciężczynię konkursu wyłonili internauci.

ZEBRANIA W SOŁECTWACH ZAWIESZONE

          Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną oraz obowiązujące ograniczenia zebrania wiejskie sprawozdawcze za rok 2020 odbędą się  w późniejszym terminie. Zgodnie ze Statutem Sołectw, to  Zebranie Wiejskie rozpatruje roczne sprawozdania z działalności Sołtysa i Rady Sołeckiej oraz sprawozdania z wykonania planu finansowo-rzeczowego sołectwa. Statut nie określa dokładnego terminu do którego musi nastąpić rozpatrzenie sprawozdań. Ich akceptacja musi nastąpić najpóźniej do końca br. Należy przyjąć, że zebrania wiejskie w poszczególnych sołectwach odbędą się w pierwszym możliwym terminie uwzgledniającym aktualny stan epidemiologiczny.

INFORMUJEMY SENIORÓW

INFORMACJA DOTYCZĄCA REJESTRACJI SENIORÓW NA SZCZEPIONKI COVID-19

       25 stycznia rozpoczynają się szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów, które odbędą się zgodnie z ustalonym harmonogramem. Każdy senior zainteresowany szczepieniem przeciwko koronawirusowi zostanie zaszczepiony. Z powodu braku szczepionek nie ma obecnie wolnych terminów.

WEŹ UDZIAŁ W ANKIECIE LGD ZIEMIA GOTYKU

        Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku zwraca się z prośbą o wypełnienie ankiety dotyczącej funkcjonowania LGD Ziemia Gotyku. Głównym celem funkcjonowania Lokalnej Grupy Działania Ziemia Gotyku jest realizacja opracowanej wspólnie z mieszkańcami Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) obszaru LGD Ziemia Gotyku. Ankieta badającą opinię mieszkańców oraz Beneficjentów LSR została przygotowana w ramach podsumowań realizacji LSR. Podobnie jak podczas tworzenia strategii, tak i teraz, na etapie jej wdrożenia LGD pragnie poznać opinie mieszkańców swojego obszaru, by jeszcze sprawniej działać na terenie LGD Ziemia Gotyku. Ankieta jest anonimowa.

WYGRAJ TABLET !

        Ferie powoli dobiegają końca, dlatego może warto spojrzeć w regulamin konkursu "DZIECINADA W FERIE SKŁADA", który proponuje dla dzieci i całych rodzin Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. Nagrodą główną w konkursie jest TABLET. Na konkurs wystarczy przesłać zdjęcie swojej niesamowitej klockowej budowli.

SZCZEPIENIA NA  COVID-1

          Ważna informacja dla seniorów z naszej gminy !  Z dniem  15.01.2021 r. rozpoczął się proces rejestracji na szczepienia Covid-19. Rejestracja odbywa się w dwóch etapach: od 15 stycznia seniorzy 80+ i od 22 stycznia seniorzy 70+. Akcja szczepień rozpocznie się od 25 stycznia 2021 roku.

DZIĘKUJEMY ZA NADESŁANE ŻYCZENIA

       Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki z kadrą kierowniczą i pracownikami wyraża serdeczne podziękowania za nadesłane karty z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Było nam niezmiernie miło przyjąć  w okresie przedświątecznym te liczne wyrazy pamięci i dowody sympatii.

ZASIŁEK 500+

Wnioski na okres 2021/2022

         Aktualnie przyznane świadczenia wychowawcze (500+) na okres 2019/2021 wypłacane będą do 31.05.2021 r. Świadczenie wychowawcze w kwocie 500,00 zł miesięcznie przysługuje na dziecko do ukończenia 18 roku życia niezależnie od osiąganych dochodów.

AZBEST POD KONTROLĄ

         Wójt Gminy Chełmża przypomina, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz.U. z 2011 r. Nr 8, poz. 31) na właścicielu, zarządcy bądź użytkowniku nieruchomości, na której znajdują się wyroby zawierające azbest ciąży obowiązek sporządzenia informacji o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystania. Informacje należy składać corocznie do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy.

15 stycznia upływa ważny termin ws. zwolnienia ze składek

15 stycznia upływa termin składania wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Wnioski w tej sprawie mogą złożyć właściciele hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki. 

Wcześniejsza tarcza 5.0 zwana też tarczą branżową, uprawniała określone branże do zwolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Mogli o to się ubiegać płatnicy z sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw. Na podstawie Tarczy antykryzysowej 6.0 kolejne branże mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za ten okres. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75% za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem w stosunku do analogicznego miesiąca z ubiegłego roku. Od 30 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. wnioski w tej sprawie mogą składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki. Co ważne wszystkie wnioski o zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone. Jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki. 

„Od blisko roku realizowane przez nas wsparcie dociera do wielu podmiotów. Łączna pomoc z ZUS sięga ok 30 mld złotych. Zwolniliśmy ze składek ponad 2 mln firm na ponad 13 mld złotych. Wypłaciliśmy ok. 2,7 mln świadczeń postojowych na ponad 5,3 mld złotych" – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

„W województwie kujawsko-pomorskim kwota zwolnienia z opłacania składek przekroczyła ponad 
634,7 mln zł, a w ramach świadczenia postojowego na konta przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne trafiło ponad 253,6 mln zł ” – mówi Krystyna Michałek.

Od 30 grudnia ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą wnioskować również o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej 6.0. W tym przypadku wnioski można składać do końca stycznia. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy antykryzysowej 6.0, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Sprzedaż nieruchomości w Browinie

Wójt Gminy Chełmża ogłasza IV przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż  niezabudowanej nieruchomości we wsi Browina. Przedmiotem przetargu będzie działka nr 122/32 o pow. 0,0528 ha, KW nr TO1T/00063918/7, cena wywoławcza 21 100,00 zł + 23% VAT.

Menu w stopce

 • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

piątki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka

baner toplayer
Narodowy Spis Powszechny