Urząd Gminy Chełmża

Z NAJLEPSZYMI ŻYCZENIAMI!

Na Święta  Wielkiej Nocy
życzymy wiele radości i dobra.
Niech Ten, który powstał z grobu,
wzmocni wiarę, rozpali miłość,
niech stanie się dla Wszystkich źródłem
pokoju, zrozumienia i szacunku.

GODZINY PRACY URZĘDU

          Informujemy, że w dniu 19 kwietnia (Wielki Piątek) Urząd Gminy Chełmża czynny będzie do godziny 13:00. Kasa Urzędu Gminy czynna będzie do 12:30.

Za utrudnienia przepraszamy.

PARAFIA ZAPRASZA SENIORÓW

GRZEGORZ – 17 MAJA 2019’, GODZ.16.00 -19.00

         Seniorzy z gminy już przyzwyczajeni są do corocznego majowego spotkania. Lubią spotykać się i na nim bywać. Wyjątkowo w tym roku na Gminną Majówkę seniorów z naszej gminy do Grzegorza zapraszają Proboszcz i Rada Parafialna z  miejscowej Parafii p.w. św Andrzeja Boboli. Organizatorzy jak co roku zadbali, aby program tego spotkania był bogaty i wniósł jak zwykle coś nowego.

POPRAWIMY WIOSENNY NASTRÓJ

         Wiosenne RENDEZ - VOUS to nowa propozycja rekreacji, która pozwoli mieszkańcom gminy zadbać o formę i skorzystać do tego celu z odpowiedniego sprzętu na świeżym powietrzu. Uczestnikom 45-minutowych spotkań posłużą tym razem siłownie zewnętrzne.  Cykl spotkań startuje z instruktorem fitness już od 7 maja br. godz.17.00 - Browina. W ofercie kolejne  spotkania w miejscowościach:  Dziemiony ( 9.05.), Kończewice ( 16.05.), Morczyny ( 14.05.) ,Grzywna ( 21.05.), Zalesie ( 23.05.).

MANEWRY RATOWNICZE W ZALESIU

          Na terenie gminnego ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego w Zalesiu odbędzie się już trzecia edycja  Manewrów Ratowniczych rangi wojewódzkiej. Uczestnicy organizowanych  w dniach 27-28.04.br. Wojewódzkich Manewrów Ratowniczych w Zalesiu doskonalić będą  swoje umiejętności z zakresu ratownictwa oraz współpracy pomiędzy grupami ratowniczymi i służbami państwowymi, które tworzą i wspierają system ratownictwa w Polsce.

NIE WYPALAJ TRAW!

         Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje w sprawie nie wypalania traw wiosną. W tym celu udostępnia specjalną broszurę informacyjną.

COŚ DLA MŁODZIEŻY - PROJEKT MIĘDZYNARODOWY

          Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku prowadzi nabór uczestników do międzynarodowego projektu współpracy Eco-North (pol. Eko-Północ). Projekt posiada swoich zagranicznych partnerów w Finlandii, Łotwie i Estonii. Jednym z zasadniczych celów projektu jest aktywizacja oraz promocja postaw proekologicznych oraz podniesienie świadomości o biogospodarce wśród mieszkańców każdego z obszarów partnera, objętego Lokalną Strategią Rozwoju.

WIELKANOC Z KONKURSOWYM SERNIKIEM

        Poza babką i mazurkiem na świątecznym stole powinien się też znaleźć sernik wielkanocny. Jeśli w tym roku chcecie przygotować ten wypiek inaczej niż zazwyczaj, zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie propozycje na to wielkanocne ciasto. Propozycje na sernik to wynik podsumowanego gminnego konkursu kulinarnego na  SERNIK WIELKANOCNY.

UWAGA! KONKURS FOTO

         Jeżeli lubisz robić zdjęcia, a do tego kochasz przyrodę możesz wziąć udział w konkursie fotograficznym i zawalczyć o nagrodę. Tematem konkursu jest „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego”.

MORSY KOŃCZĄ SEZON

       Sezon na zimne kąpiele kończą foczki i morsy działający w grupie Morsy z Zalesia. Gościnnie zapowiedzieli się także morsy z Wąbrzeźna i Włocławka. Ostatnią wspólną kąpiel w wodach jeziora Chełmżyńskiego amatorzy zimowego pływania wyznaczyli sobie na najbliższą sobotę 13 kwietnia. Udział w niej zamierza wziąć blisko 120 osób. Ostatnia wspólna kąpiel odbędzie się już w wiosennej aurze, a na podsumowanie  spotkania wspólna biesiada przy grochówce i kiełbaskach z ogniska. Rozpoczęcie spotkania godz. 9.00, duża plaża na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego w Zalesiu.

ZAPRASZAMY NA WYCIECZKĘ

          Przywitaj pierwszy dzień lata nad morzem ! Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w wycieczce do Gdańska i Sopotu w dniu 22 czerwca br. W programie: zwiedzanie Z00 Gdańsk Oliwa oraz  Molo w Sopocie.

ŻEGLARSKIE WAKACJE W ZALESIU - trwają zapisy

         Jak co roku także w te wakacje Toruński Klub Żeglarski organizuje w Zalesiu półkolonie żeglarskie dla dzieci w wieku 6-12 lat. Półkolonie zaplanowane zostały w czterech turnusach w okresie od 1 lipca do 9 sierpnia br.

WIELKANOC z... KULTURĄ

CENTRUM INICJATYW KULTURALNYCH PROPONUJE

        Jak co roku, tuż przed każdymi świętami Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża przygotowało dla mieszkańców gminy wiele ciekawych propozycji, z których każda nawiązuje do świątecznych tradycji. Tym razem do Świąt Wielkiej Nocy. W ofercie spotkania, warsztaty i konkurs kulinarny.

WSPÓLNE CZUWANIE

       Mieszkańcy Gminy i Miasta Chełmża spotkali się na tradycyjnym czuwaniu w 14.rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Modlitewne spotkanie poprowadził proboszcz parafii w Nawrze ks. kan. Tadeusz Kozłowski, który zebranym przybliżył pontyfikat Jana Pawła II. W tym dniu dołączyliśmy do wiernych na całym świecie, którzy  zapalają światło dla papieża Polaka w godzinie jego śmierci (godz.21.37).

RUSZA AKCJA "WIOSNA 2019"

        Nadeszła wyczekiwana wiosna, przyroda budzi się ze snu... Ale żeby mogła rozkwitnąć potrzebuje miejsca wolnego od śmieci. Dlatego zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych, organizacje społeczne do wspólnych działań na rzecz czystego środowiska w naszych miejscowościach. Tegoroczna porządkowa Akcja WIOSNA 2019'  na terenie gminy zaplanowana została w dniach 11-13.04.br.

Ruszyły przeglądy instalacji solarnych

          Od 1 kwietnia 2019 roku na terenie Gminy Chełmża prowadzone będą przeglądy gwarancyjne instalacji solarnych zamontowanych w ramach programu „Zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w Gminie Chełmża poprzez zastosowanie przyjaznej środowisku energii słonecznej”. współfinansowanego ze środków Unijnych w ramach działania 2.4- infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko- Pomorskiego na lata 2007-2013. Pierwszą miejscowością w której rozpoczną się przeglądy będzie Browina, więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 56 675 60 77 w 50.

Nabór na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Kończewicach

        Wójt Gminy Chełmża ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Leona Poeplau w Kończewicach. Oferty należy składać do 16 kwietnia 2019 r do godziny 14:00 do Urzędu Gminy Chełmża, ul. Wodna 2.

E-DOWÓD? CO TO JEST ?

           Nowy dowód osobisty obowiązuje od 4 marca br. E-dowód jest plastikową kartą, ale wyposażoną w elektroniczny czip, na którym są zapisane dane właściciela. Oczywiście, na dokumencie obowiązuje fotografia, jako zdjęcia biometryczne. Elektroniczny dowód osobisty ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia czy podmiotami komercyjnymi (na przykład bankami).

STYPENDIA im. Jacka Luntkowskiego po nowemu

       Z nowym rokiem szkolnym 2019/2020 zmianie ulegają zasady przyznawania uczniom szkół ponadgimnazjalnych stypendium im. Jacka Luntkowskiego. To sztandarowe wsparcie dla młodzieży w Gminie Chełmża realizowane jest już od 2000 roku! Od roku 2004 stypendia te stały się  Stypendiami im.Jacka Luntkowskiego.

TEN DOM SŁUŻY POMOCĄ

          Dzienny Dom Pobytu w Domu Marii w Chełmży – tutaj mieszkańcy miasta i gminy Chełmża w podeszłym wieku lub niesamodzielni będą mogli spędzać swój czas w ciągu dnia już od 01 kwietnia do 31 grudnia br. Placówka zapewnia swoim podopiecznym szeroki wachlarz usług.

40 LAT PRACY – CZAS ODPOCZĄĆ !

           Na zasłużoną emeryturę po 40 latach pracy zawodowej odeszła z Urzędu Gminy p. Maria Piątkowska – referent do spraw poboru i windykacji zobowiązań finansowych. Miłe jest, że po latach rzetelnej, odpowiedzialnej pracy, w którą p. Maria włożyła wielkie zaangażowanie i jeszcze więcej serca, może najzwyczajniej w świecie odpocząć.

CIT-8 - TERMIN DLA NIEKTÓRYCH NGO-sów PRZEDŁUŻONY

        Termin składania dla niektórych NGO-sów przedłużony został o 7 miesięcy. Obowiązek złożenia deklaracji CIT-8 w 2019 r. przedłuża opublikowane 22 marca br. rozporządzenie. Termin dla małych organizacji pozarządowych przesunięto do 31 października 2019 r.

Nabór na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Zelgnie

Wójt Gminy Chełmża ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Zelgnie. Oferty należy składać do 11 kwietnia 2019 r do godziny 14:00 do Urzędu Gminy Chełmża, ul. Wodna 2.

ZAINWESTUJ NA PREFERENCYJNYCH WARUNKACH

ZAINWESTUJ NA PREFERENCYJNYCH WARUNKACH W POMORSKIEJ SPECJALNEJ STREFIE EKONOMICZNEJ

          Rok 2018 był przełomowy dla przedsiębiorców.  Objęcie całego obszaru inwestycyjnego w Polsce możliwością korzystania z preferencyjnych warunków w postaci zwolnienia z podatku dochodowego ma wpłynąć na podniesienie jakości nowych inwestycji, a wprowadzone zmiany są jednym z elementów budowania przewag konkurencyjnych Polski na arenie międzynarodowej.

PRZEDSZKOLE TO FAJNE MIEJSCE - zapraszamy do Skąpego

        PRZEDSZKOLE TO FAJNE MIEJSCE, W PRZEDSZKOLU MIŁO PŁYNIE CZAS, WIĘC SZYBKO DOŁĄCZ DO NAS...Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zelgnie oraz Zespół nauczycieli wychowania przedszkolnego serdecznie zapraszają dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat wraz z opiekunami, na wspólne gry, zabawy i warsztaty wielkanocne, które w dniu 30 marca br. w godz. 10:00 do 13:00 odbędą się w przedszkolu w Skąpem – w AKADEMII MILUSIŃSKICH.

ZMIANY KADROWE W KOMISARIACIE

        Mł. insp. Mariusz Sobiecki, dotychczasowy Komendant Komisariatu Policji w Chełmży, odszedł ze stanowiska. Swoją służbę będzie kontynuował także  w funkcji Komendanta Komisariatu, ale już w Bydgoszczy. O przeniesieniu poinformował  podczas spotkania z lokalnymi samorządowcami  Komendant Miejski Policji w Toruniu insp. Maciej  Lewandowski. Mł.insp. Mariusz Sobiecki posiada 27 -letni staż służby w policji, a jego dotychczasowe doświadczenie i idące za tym wysokie kompetencje zapewnią, że powierzone mu zadania będzie wykonywał na najwyższym poziomie – powiedział podczas wręczania mu nominacji Komendant Miejski Policji.

KONKURS - AmberOne Blisko Nas!

          Macie pomysł na projekt, który wpłynie na integrację Waszej lokalnej społeczności i sprawi, że życie w Waszej okolicy będzie bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne ? Obudźcie w sobie społecznego ducha i zaangażujcie lokalnych znajomych we wspólne działania! A Gdańsk Transport COMPANY S.A. wesprze realizację ważnych przedsięwzięć dla Waszych społeczności. Wnioski można składać do 30 kwietnia br.

AKADEMIA WÓJTA - u nas z wizytą!

          Wójtowie z całej Polski biorący udział w wykładach tegorocznej Akademii Wójta zawitali w miniony piątek 15 marca br. do naszej gminy, aby bliżej ją poznać i zwiedzić. A mowa o grupie blisko 30 osób. Przewodnikiem po gminie był jej gospodarz Wójt Jacek Czarnecki. Akademia Wójta to cykl spotkań dla aktywnych wójtów organizowany przez Fundację Wspomagania Wsi i Mazowieckie Stowarzyszenie Gmin na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa informacyjnego.

UCZNIOWIE I MATEMATYCZNE WYZWANIE

        Przelewanie płynów między naczyniami czy rozsadzenie wędkarzy wokół jeziora zgodnie z ich życzeniami było nie lada wyzwaniem dla młodych matematyków ze Szkoły Podstawowej w Grzywnie! W Szkole odbył się konkurs „Potyczki matematyczne klas IV-VIII”.

WIOSENNE WYPALANIE TRAW ZABRONIONE!

         Wypalanie traw, słomy, pozostałości roślinnych na polach jest często przyczyną pożarów. W okresie wiosny wypalanie traw w różnych ich siedliskach tj. traw na łąkach, rowach przydrożnych, wypalanie zarośli, uschniętych chwastów i resztek słomy pozostawionej na polach po zeszłorocznych zbiorach - to przyczyna wielu pożarów oraz całokształt złożonych zmian, jakim ulegają makro i mikro organizmy. W skutek niedostatecznej ilości czasu i maszyn, złych warunków pogodowych jesienny pokos nie zostaje sprzątnięty. Pozostawiona na pniu lub skoszona, ale nie zebrana trawa, hamuje wiosną tempo wzrostu młodych roślin, obniżając w wyniku tego plon.

"Rodzynki z pozarządówki"- termin zgłoszeń ucieka!

      Organizacje pozarządowe mogą zgłaszać się do konkursu o  nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe pn. "Rodzynki z pozarządówki". To już dwunasta edycja tego ważnego dla NGO-sów z naszego regionu konkursu. Termin na składanie wniosków aplikacyjnych upływa 29 marca br.

CZAS NA ROZWÓJ TWOJEJ FIRMY

            Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza firmy z regionu na BEZPŁATNE spotkanie NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR, podczas którego uczestnicy dowiedzą się jak uzyskać dotację na rozwój firmy. Spotkanie odbędzie się 28 marca 2019 r. w Bydgoszczy  - Bydgoski Park Przemysłowo – Technologiczny ul. Bydgoskich Przemysłowców 6 .

Nabór na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Grzywnie

Wójt Gminy Chełmża ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Grzywnie. Oferty należy składać do 28 marca 2019 r do godziny 14:00 do Urzędu Gminy Chełmża, ul. Wodna 2.

UROKI JESIENI ŻYCIA ...w Klubie

          Chcieli wyjść z domu, otwarci na rozmowy z innymi na ciekawe tematy, wymieniali się doświadczeniami, uczyli się nowych umiejętności, a przy okazji po prostu dobrze się bawili – mowa o uczestnikach Klubów  Seniora działających w Gminie Chełmża od lutego ubiegłego roku. A to wszystko w ramach zrealizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży projektu pn.” „ Uroki jesieni życia w Klubie Seniora”. Podsumowanie projektu odbyło się w świetlicy wiejskiej w Zelgnie. Projekt realizowany był  do lutego 2019 roku.

TARR S.A. ogłosiła nabór wniosków

TARR S.A. ogłosiła nabór wniosków na opracowanie strategii w ramach Funduszu Eksportowego!

         Już od 25 marca startujący eksporterzy z woj. kujawsko-pomorskiego będą mogli składać wnioski na usługi doradcze, polegające na opracowaniu strategii internacjonalizacji. Usługi, dofinansowane w 100% z Unii Europejskiej, są dedykowane mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, które posiadają potencjał eksportowy.

MAMA 4 PLUS - NOWE ŚWIADCZENIE

,,MAMA 4 PLUS - RODZICIELSKIE ŚWIADCZENIE  UZUPEŁNIAJĄCE”

       Od 1 marca 2019 r. weszła w życie Ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Celem świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowanie dzieci.

DZISIAJ DZIEŃ SOŁTYSA

Szanowni Sołtysi !
        Z okazji Dnia Sołtysa wszystkim Sołtysom Gminy Chełmża składamy wyrazy uznania dla pełnionej  funkcji na rzecz lokalnej społeczności, życzenia mnóstwa pozytywnej energii, wytrwałości w dążeniu do realizacji zamierzonych celów, gotowości na nowe wyzwania oraz tego, aby wypełniana funkcja przynosiła Wam zadowolenie, a zdrowie i doskonała kondycja, nieodłącznie towarzyszyły w codziennym życiu. Niech Wasza praca będzie owocna i służy wszystkim przez długie lata.               

Przewodniczący RG Chełmża Janusz Iwański i Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki

MOŻNA WNIOSKOWAĆ O GRANT

           Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku” w terminie od 20.03.br. do 10.04.br. uruchamia nabór  wniosków o powierzenie grantu w ramach  projektu grantowego Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Maksymalna wysokość wsparcia wynosi 50 tys. zł i stanowi maksymalnie 95% środków z Europejskiego Funduszu Społecznego na wydatki kwalifikowane w projekcie objętym grantem.

8 MARCA - To już dziś! PIKUS BAND DLA PAŃ !

           Mieszkanki Gminy Chełmża, jej przyjaciółki i sympatyczki na tegoroczny Dzień Kobiet zapraszamy do ZELGNA na godz. 18.00 na wyjątkowy koncert, bo w wykonaniu naszego lokalnego zespołu PIKUS BAND! W wykonaniu zespołu usłyszymy największe, najpopularniejsze, znane  i lubiane utwory polskiej sceny muzycznej. Zapowiada się przyjemny muzycznie wieczór dedykowany w tym wyjątkowym dniu Wszystkim Paniom.

UWAGA ROLNICY! SZKOLENIA

         Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Toruniu z/s w Chełmży w marcu br. będzie organizatorem szkolenia i spotkania informacyjnego. Tematyka obejmie : E-wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2019' i Produkcja rolna  na terenach objętych programem działań na OSN - obowiązki i wymogi dla rolników. To drugie odbędzie się 20.03.br. (środa) o godz. 10.00 w Urzędzie Gminy w Chełmży.

SOŁTYSI - nowa kadencja zainaugurowana!

          Nowo wybrani sołtysi w gminie są już w posiadaniu swoich insygniów władzy sołeckiej: zaświadczenia o wyborze i legitymacji potwierdzającej pełnienie tej ważnej społecznej funkcji, które przekazane zostały im uroczyście przez Wójta Gminy Chełmża Jacka Czarneckiego i Przewodniczącego RG Chełmża Janusza Iwańskiego. Pierwsze spotkanie sołtysów po tegorocznych wyborach miało miejsce w Urzędzie Gminy w dniu 27 lutego br.

PRZERWA W OBSŁUDZE DOWODÓW OSOBISTYCH

W dniu 1 marca 2019 r.  od godz. 11.30 z uwagi na niedostępność aplikacji Rejestru  Dowodów  Osobistych nie będzie możliwości składania wniosków o nowy dowód osobisty oraz nie będzie można dokonać odbioru nowego dowodu osobistego.

Wszelkie sprawy związane z dowodem osobistym należy dokonać do godz. 11.30 w dniu 1 marca 2019 r.

AKADEMIA MILUSIŃSKICH ZAPRASZA

EDUKACJA PRZEDSZKOLNA

      AKADEMIA MILUSIŃSKICH w Skąpem cały czas otwarta jest na nowych uczestników w wieku 2,5-5 lat. Maluchy z tutejszego punktu przedszkolnego bawią się i uczą. Ich dzienne pobyty w AKADEMII uatrakcyjniają również spotkania okolicznościowe i zapraszani goście.

KRUS INFORMUJE - NOWE KWOTY PRZYCHODU I MAMA 4 PLUS

         Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 01 marca 2019 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Podobnie z początkiem marca br. wchodzi w życie ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym – MAMA 4 PLUS. Kto może otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

ORGANIZACJE! DLA WAS PROGRAM DZIAŁAJ LOKALNIE!

         Już po raz czwarty program Działaj Lokalnie wesprze projekty mieszkańców naszej gminy, które inicjują do wspólnego działania. Termin składania wniosków „ CZERWIEC 2019”. Składanie wniosków poprzedzą wcześniej spotkania informacyjne dotyczące zasad aplikowania. Dlatego już teraz zachęcamy organizacje  i grupy nieformalne z gminy do  udziału w programie, który w kwocie 8 tys. zł dofinansuje Gmina Chełmża. Liczą się dobre pomysły i chęci do wspólnego i lokalnego działania.

ZEBRANIA I PO ZEBRANIACH

          Tegoroczne wybory Sołtysów i członków Rad Sołeckich w 28 sołectwach gminy za nami. Znamy wyniki wyborów na pięcioletnią kadencję 2019 - 2024. Zabrania wyborcze w sołectwach przebiegły bez zakłóceń, choć niektóre z nich budziły spore emocje wśród mieszkańców danych sołectw.

UWAGA KGW - WAŻNY KOMUNIKAT !

Komunikat Ministerstwa Finansów z dnia 1 lutego br. w sprawie składania przez zarejestrowane Koła Gospodyń Wiejskich zeznania podatkowego CIT8.

          Ministerstwo Finansów przypomina, że KGW powstałe na mocy ustawy o KGW (tj. po dniu 28 listopada 2018 r.) mogą skorzystać z prawa do wydłużenia roku podatkowego przewidzianego w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z tym, zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o CIT pierwszy rok podatkowy KGW może zakończyć się 31 grudnia 2019 r. (o ile będą one kontynuować działalność).

KONKURS "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne"

        Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVII Ogólnokrajowym Konkursie "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Konkurs ten, to jedno z wielu działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.

Dofinansowanie utylizacji azbestu

          Gmina Chełmża będzie ubiegać się o przyznanie dofinansowania w ramach Programu Priorytetowego AZBEST 2019. Dotacja będzie pochodziła z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (dalej Fundusz). Dofinansowanie obejmować będzie demontaż,  transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Wysokość dotacji  w związku z demontażem, transportem i unieszkodliwieniem wyrobów zawierających azbest wynosić będzie 50 % kosztów kwalifikowanych, pozostałe 50 % kosztów stanowią środki własne wnioskodawcy. W przypadku odmowy udzielenia dotacji przez Fundusz dotacje nie będą udzielane ze środków budżetu Gminy.
Osoby, które w roku 2019 zamierzają skorzystać z dofinansowania proszone są o składanie wniosków o dofinansowanie wraz z dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do obiektu, pozwoleniem na budowę lub dokument potwierdzający zgłoszenie robót, związanych z demontażem materiałów budowlanych zawierających azbest organowi administracji architektoniczno-budowlanej, informacją o wyrobach zawierających azbest oraz z oceną stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest. Wnioski należy składać w sekretariacie  Urzędu Gminy Chełmża, ul. Wodna 2  w terminie do dnia 08.03.2019 r.
Druk wniosku wraz z załącznikami dostępny jest na  stronie internetowej Urzędu Gminy Chełmża; tutaj( Ochrona środowiska) lub można pobrać osobiście w Urzędzie Gminy Chełmża ul. Wodna 2, w godz. 8:00 – 14:00, w dniach pracy Urzędu Gminy, pokój numer 18.

A.Ojdowska

SOŁTYSI WYBRANI - STARZY I NOWI

         Zakończył się  cykl 28 zebrań związanych z wyborami Sołtysów i Rad Sołeckich w sołectwach na terenie gminy. Zebrania odbyły się we wszystkich sołectwach i cieszyły się dużym zainteresowaniem. W siedmiu sołectwach  urząd sołtysa mieszkańcy powierzyli nowym kandydatom. Wśród 28 sołtysów Gminy Chełmża sprawujących  tę funkcję, połowa to kobiety.

20 lat za nimi…

Ośrodek Zdrowia w Zelgnie świętował swój  jubileusz
          20 lat temu w naszej gminie  powołany został Samodzielny Publiczny Ośrodek Zdrowia w Zelgnie. Z tej okazji 15 lutego br. odbyła się uroczystość uświetniająca ten okrągły jubileusz.      

KARTA DUŻEJ RODZINY - warto skorzystać!

KARTA  DUŻEJ   RODZINY   DLA  WSZYSTKICH  RODZIN  TROJGA   I  WIĘCEJ  DZIECI
         Od stycznia 2019 r. o Kartę Dużej Rodziny mogą również ubiegać się wszyscy rodzice oraz małżonkowie rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Wiek rodziców jak i wiek dzieci nie ma tu znaczenia. Najistotniejsze jest to, iż rodzice posiadali co najmniej troje dzieci.Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie.

PROPOZYCJA SZKOLEŃ KOMPUTEROWYCH

        Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zaprasza do udziału w dofinansowanych szkoleniach komputerowych. Szkolenia skierowane są do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego powyżej 25 roku życia, którzy z własnej inicjatywy chcą nabywać, podnosić lub uzupełniać posiadane kompetencje i kwalifikacje oraz należą do jednej z trzech grup: osób z wykształceniem maksymalnie średnim, osób z niepełnosprawnością (bez względu na poziom wykształcenia), osób powyżej 50 roku życia (bez względu na poziom wykształcenia).

Inicjuj z FIO na start – spotkania informacyjne

            Ośrodek TŁOK w ramach projektu „INICJUJ Z FIO na start” przyznaje granty do 5 tys. zł dla młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z województwa kujawsko-pomorskiego. Najbliższe  spotkania informacyjne ws. grantów już jutro 15.02. br w Toruniu w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2 Piętro, ul. Marii Konopnickiej 13, sala warsztatowa godz. 10.00. W trakcie spotkania przedstawione zostaną m.in. zasady najnowszej edycji konkursu i realizacji projektu.

PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA

         Informujemy, że w dniu dzisiejszym 18.02.br. Biuro Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych jest nieczynne w związku z obowiązkowym szkoleniem pracowników. Wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przyjmowane są w sekretariacie pok. nr 19 (I piętro).

ROLNICY NA WYJEŹDZIE

         W minioną sobotę 9 lutego br. grupa chętnych rolników z gminy uczestniczyła we wspólnym wyjeździe na MAZURSKIE AGRO SHOW do Ostródy. Ta wystawa już od pięciu lat co roku otwiera sezon wystaw rolniczych i jest najważniejszym wydarzeniem branżowym dedykowanym rolnikom z północno-wschodniej Polski. Tym razem tę regionalną wystawę odwiedziło aż 42,1 tys. osób!
 

ZDROWIE Z POGODĄ

         Chociaż jeszcze trwa zima, to w gminie już myślą o wiośnie. Mowa o  gotowej kolejnej edycja  corocznego gminnego programu rekreacyjno-sportowego „GMINA CHEŁMŻA – Zdrowa Gmina”.  A POGODA, która towarzyszy jego realizacji, to… gminna grupa uczestników rekreacji. To właśnie oni  wraz z wiosną zainaugurują  aktywny tryb życia mieszkańców w nadchodzącym sezonie. Zapewnią im to kijki nordic walking i  rowery.

KRUS INFORMUJE

         Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2018 r. Deklaracje podatkowe PIT otrzymają wszyscy emeryci i renciści, którzy w 2018 roku chociaż raz pobrali jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe.

PROO dla NGO

       PROO to pierwszy w historii program bezpośredniego wsparcia rozwoju polskich organizacji obywatelskich. Dotacje w ramach programu będą przydzielane na rozwój instytucjonalny organizacji oraz realizację ich celów statutowych. Przedstawiciele organizacji pozarządowych z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjnym dotyczącym Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, które odbędzie się 25 lutego br.

  • DSC_0345

SPECJALISTA POMOŻE

       Masz problem? Nie radzisz sobie z niekontrolowanym piciem? Szukasz wsparcia i pomocy w przeciwdziałaniu przemocy domowej, jesteś osobą współuzależnioną ? Potrzebujesz porady terapeuty/psychologa ? Odpowiedzi na wymienione formy pomocy i wsparcia od lutego tego roku mieszkańcom gminy pomaga znaleźć pani Marta Mania – psycholog i terapeuta uzależnień z gminnego Punktu Informacyjno - Konsultacyjnego.

CENTRUM UPORZĄDKOWANE

         W listopadzie 2018 roku Gmina Chełmża zakończyła realizację projektu w zakresie rewitalizacji pn. „Uporządkowanie przestrzeni publicznej w centrum wsi Zalesie”. W ramach przedsięwzięcia wykonano w centrum miejscowości remont drogi o dł. ok. 260 mb, w tym jej poszerzenie do 4,0 mb celem zapewnienia jej minimalnej szerokości. Wykonano również zjazdy, pobocza i oznakowanie pionowe i poziome ruchu drogowego.
       

Fundusz Sołecki w 2019 roku

Pieniądze dla sołectw
           W gminie  wyliczona wartość Funduszu Sołeckiego na 2019 rok wynosi dokładnie 597 224,28 zł. Na co zostaną przeznaczone te środki - o tym mieszkańcy poszczególnych sołectw sami zdecydowali podczas ubiegłorocznych wrześniowych zebrań sołeckich.

HARMONOGRAM ZEBRAŃ WIEJSKICH

          UWAGA! W harmonogramie zebrań wiejskich w sołectwach opublikowanego w styczniowym numerze KURENDY pojawiły się błędy w  datach i godzinach niektórych zebrań sołeckich. Dotyczy to dokładnie sołectw: Brąchnówko, Browina, Dziemiony i Zelgno. Za błędy edytorskie bardzo przepraszamy i jeszcze raz poniżej podajemy poprawny Harmonogram zebrań wiejskich na rok 2019".

Nie tylko Rio de Janeiro się bawi

          Właśnie trwa karnawał, a panie z Kół Gospodyń Wiejskich w gminie już po raz piąty uznały, że  warto wykorzystać ten czas na wspólne spotkanie z koleżankami. A do tego  z dodatkiem fantazji – bo i tym razem odważyły się na kolorowe i zabawne stroje lub eleganckie maski i kreacje i świetnie się bawiły. W podtrzymaniu tej karnawałowej tradycji w gminie  pomagają swoim zaangażowaniem i pomysłowością panie z KGW w Grzegorzu i Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

PIĘKNY JUBILEUSZ 70.LECIA KGW w KUCZWAŁACH

         70 lat wspólnej pracy, podtrzymywania rodzimej tradycji kulinarnej, organizacji życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego swojej wsi, a także wielu przyjaźni i sukcesów. Wszystkie dotychczasowe dokonania i osiągnięcia pań uhonorowane zostały Medalem Honorowym za Zasługi dla Powiatu Toruńskiego.

ROLNIKU - KRUS INFORMUJE - zasady pobierania zaliczek w roku 2019'

           Zasady potrącania zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie zdrowotne z emerytur i rent rolniczych w 2019 r.
W związku z rozpoczęciem nowego roku podatkowego Kasa informuje, że  w 2019 r. będzie pobierała zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych emerytur i rent na zasadach analogicznych, jak w roku 2018.

ROLNIKU - KRUS INFORMUJE

Obowiązki ciążące na rolnikach w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z zawartą umową o pomocy przy zbiorach.
          Informujemy o ukazaniu się na portalu podatkowym podatki.gov.pl objaśnienia podatkowego z dnia 18 stycznia 2019 r., które dotyczy obowiązków ciążących na rolnikach jako podmiotach wypłacających należności z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach. Bezpośredni link do objaśnienia podatkowego https://www.podatki.gov.pl/pit/wyjasnienia-pit/objasnienia-podatkowe/

ZAWIADOMIENIE WÓJTA GMINY CHEŁMŻA O ZWOŁANIU ZEBRAŃ WYBORCZYCH

        W związku z podjęciem w dniu 15 stycznia 2019 r. przez Radę Gminy Chełmża uchwały nr V/49/19 w sprawie przeprowadzenia wyborów sołtysów oraz  rad sołeckich w sołectwach Gminy Chełmża informuję, że Zebrania Wyborcze odbędą się w dniach od 4 do 15 lutego 2019 r. zgodnie z harmonogramem stanowiącym załącznik do uchwały.

Proponowany porządek obrad:
1.    Otwarcie zebrania wyborczego.
2.    Przedstawienie i zatwierdzenie porządku obrad.
3.    Sprawozdanie z działalności sołtysa i rady sołeckiej za 2018 rok.
4.    Sprawozdanie z wykonania sołeckiego planu finansowo-rzeczowego za 2018 rok.
5.    Podjęcie uchwały akceptującej sprawozdanie finansowo-rzeczowe za 2018 rok – głosowanie.
6.    Przeprowadzenie wyborów:

1) przedstawienie procedury wyborczej,
2) wybór komisji wyborczej (głosowanie jawne),
3) przeprowadzenie wyborów sołtysa,
4) podjęcie uchwały w sprawie określenia liczebności rady sołeckiej (głosowanie jawne),
5) przeprowadzenie wyborów rady sołeckiej.

7.    Sprawy bieżące i wolne wnioski.

Wójt Gminy Chełmża
(-)Jacek Czarnecki

NOWY PŁATNIK - ZUS INFORMUJE

        Przedsiębiorco! Do Twojej dyspozycji udostępniliśmy już nową wersję programu Płatnik (wersja 10.02.002). Z tej wersji programu wszyscy użytkownicy powinni zacząć korzystać 26 stycznia 2019 r. Zachęcamy już teraz do zapoznania się ze zmianami w Płatniku i pobrania nowej wersji programu. Program Płatnik został uaktualniony w związku z projektem e-akta i małą działalnością gospodarczą (MDG).

  • logo

ARMIA WZYWA

        Tradycyjnie jak co roku okres zimy to czas pracy Wojskowej Komisji Kwalifikacyjnej na którą, muszą stawić się młodzi obywatele RP. Ten konstytucyjny obowiązek musi dopełnić każdy i zostać przyjęty na ewidencję z określoną kategorią zdrowia. Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską.       

AZBEST obowiązki właścicieli, zarządców, użytkowników nieruchomości

          Azbest jest substancją stwarzającą szczególne zagrożenie: dla środowiska, zdrowia i życia ludzi, dlatego powinien być właściwie wykorzystywany i sukcesywnie eliminowany, przy zachowaniu szczególnego nadzoru oraz odpowiednich środków ostrożności. Ostateczny termin zakończenia usuwania azbestu został określony w „Programie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” na rok 2032.

Obowiązkiem właścicieli i zarządców przy użytkowaniu obiektów, urządzeń instalacji i innych miejsc zawierających azbest jest zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z 2011 r., Nr 8, poz. 31) dokonywanie corocznej inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest poprzez sporządzenie spisu z natury.

Wynik inwentaryzacji ujmuje się w „informacji o wyrobach zawierających azbest”, wg wzoru stanowiącego załączniku nr 3 do ww. rozporządzenia Powyższą informację osoby fizyczne przedkładają wójtowi, natomiast przedsiębiorcy marszałkowi województwa.

Uaktualnioną informację należy składać corocznie do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy, aż do zaprzestania użytkowania wyrobu i jego usunięcia.

A.Ojdowska

Sprzedaż nieruchomości w Pluskowęsach

        Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg na sprzedaż nieruchomości w miejscowości Pluskowęsy. Sprzedaż działki o numerze 205 w drodze przetargu odbędzie się 26 lutego w Urzędzie Gminy Chełmża. Wielkość działki 0,05 ha, cena wywoławcza 23 000,00 zł + 23% VAT. 

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.