• Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

ZAGRAŁA WOŚP

POMOGLIŚMY INNYM

         W  Szkole Podstawowej  im.ks.L.Poeplau w Kończewicach Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz 15. Na finał składało się wiele różnych działań wielu osób. Wynik tegorocznej zbiórki to łączna kwota 38.831,21 zł.

RUSZYŁY ZEBRANIA STRAŻACKIE

         W minioną sobotę 19.01.br. rozpoczął się coroczny cykl zebrań sprawozdawczych w jednostkach OSP Gminy Chełmża . Jako pierwsi do zebrania przystąpili  druhowie z OSP Skąpe, któremu przewodniczył prezes dh Henryk Śmiałek. Strażacy w obecności gości podsumowali miniony rok 2018' w swojej jednostce. Po dokonaniu rozliczeń Zarząd OSP Skąpe jednogłośnie uzyskał absolutorium.

PRACOWNIK POSZUKIWANY

        Jeżeli posiadasz wymagane kwalifikacje, lubisz animować lokalne środowisko i znana ci jest problematyka funduszy europejskich możesz dołączyć do zespołu pracowników biura LGD Ziemia Gotyku w Brąchnówku. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać w terminie do dnia 21 stycznia 2019  r.

KONDOLENCJE

Z wielkim smutkiem i krzykiem niezrozumienia i sprzeciwu dla tego co się stało żegnamy

ś. p.

Pawła Adamowicza

Prezydenta Gdańska - miasta Solidarności.

Był dobrym człowiekiem, wybitnym samorządowcem.

Spoczywaj w pokoju!

Pogrążonej w żałobie rodzinie, mieszkańcom Gdańska i wszystkim,

którym Paweł Adamowicz był bliski wyrazy współczucia składają


Piotr Całbecki                    Mikołaj Bogdanowicz               Ryszard Bober

Marszałek Województwa                  Wojewoda                         Przewodniczący Sejmiku

                                            Kujawsko-Pomorski                     Województwa

 

prezydenci miast, starostowie powiatów, burmistrzowie i wójtowie gmin, przewodniczący i radni samorządów wszystkich szczebli województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

ZEBRANIA W SOŁECTWACH

         Od 4 lutego br. rusza cykl zebrań sprawozdawczo-wyborczych w sołectwach na terenie gminy. W związku z mijającą kadencją sołtysów i rad sołeckich mieszkańcy sołectw wybiorą spośród siebie nowych reprezentantów władzy pomocniczej lub swoim zaufaniem obdarzą obecne osoby. Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy do wzięcia udziału w zebraniach. Jest już znany szczegółowy harmonogram zebrań w każdym z sołectw Gminy Chełmża.

ŚMIECI PO STAREMU

          W roku 2019 obowiązują dotychczasowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aktualnie stawki opłat określa Uchwała nr XXXVI/312/17  Rady Gminy Chełmża z dnia 29 listopada 2017 r. w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy i wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

BYŁA SOBIE ALTANKA...

          Była sobie altanka… a mowa o jednej z dwóch altanek wybudowanych w czerwcu ubiegłego roku przez Gminę Chełmża w miejscowości Mirakowo nad jeziorem Grodzieńskim. Niestety w grudniu jedna z tych altanka została zniszczona. Wandale są już na tyle bezczelni, że nie tylko niszczą niemal wszystko, ale jeszcze kradną, co napotkają na swojej drodze. Nieznany sprawca zdemontował elementy konstrukcyjne wraz z ławkami i stołem. Sprawa została zgłoszona na policję i poszukujemy sprawcy tego aktu wandalizmu.

WSPARCIE NA STARCIE

         Przedsiębiorcy podejmujący w 2019 r. działalność gospodarczą na terenie Gminy Chełmża mogą ubiegać się o dofinansowanie obsługi księgowej. Przedsiębiorca zakwalifikowany do pomocy otrzyma ją w postaci dofinansowania w kwocie nie większej niż 150,00 zł brutto miesięcznie przez okres 12 miesięcy.

ZELGNO - KODOWANIE W BIBLIOTECE

         Tutejsza biblioteka znowu z projektem! Biblioteka Samorządowa w Zelgnie zakwalifikowała się do drugiej edycji projektu pn. „Kodowanie w bibliotece”. Biblioteka z projektu otrzymała sprzęt do nauki podstaw programowania oraz wiedzę na temat organizacji i prowadzenia tego typu zajęć .

WSPARCIE DLA INICJATYW LOKALNYCH

         O wsparcie mogą występować grupy mieszkańców, bezpośrednio lub za pośrednictwem organizacji pozarządowych. Samorząd województwa ma nowe narzędzie, za pomocą którego będzie - w sposób organizacyjny lub rzeczowy, bez udzielania dotacji - wspierał inicjatywy lokalne. Wnioski można składać już od 1 stycznia.

ŻYCZYMY UDANYCH FERII !

            Z okazji ferii zimowych, życzymy Wam, drodzy Uczniowie, bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą. Jednak prosimy, by nigdy nie opuszczał Was zdrowy rozsądek, abyście w czasie ferii dbali o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmowali działań zagrażających życiu lub zdrowiu. Życzymy Wszystkim udanych i bezpiecznych ferii zimowych !

KOMUNIKAT - BEZPIECZNE FERIE

          Już od najbliższego poniedziałku startują białe ferie. Na pewno jest to szczególny i wyjątkowy czas dla dzieci i młodzieży, kiedy mogą odpoczywać od nauki i zajęć szkolnych. A zima to czas, kiedy korzystamy z jej dobrodziejstw, zwłaszcza w okresie ferii. Jak zimowa aura dopisze, to śnieg, lód, sanki, narty i łyżwy są dla wszystkich miłą formą zimowego wypoczynku. Niestety, czasami mogą nam przydarzyć się przykre wypadki i wtedy musimy wiedzieć, jak należy się w takich sytuacjach zachować.

WIELKIE W GMINIE GRANIE !

27.Finał WOŚP - KOŃCZEWICE - ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

          Mieszkańcy gminy mogą włączyć się w wielkie granie tegorocznej WOŚP. Zagramy w najbliższą niedzielę 13 stycznia br. w szkole w Kończewicach, godz. 16.00. Podczas ubiegłorocznego finału WOŚP miejscowy sztab na swoim koncie zgromadził kwotę 58 628,82 zł. W tym roku znowu bijemy rekord!

AKCYZA DO ZWROTU - Termin ucieka!

Zmiany w dopłatach za paliwo rolnicze !!!

           Do 28 lutego br. każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien  złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji.
Do wniosku należy dołączyć faktury VAT albo ich kopie i  dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje  o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego.

ROLNIKU! ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA

        Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Chełmży organizuje jednodniowy kurs uzupełniający z zakresu stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony. Szkolenia odbędą się w Domu Weselnym „u Boryny” w Grzywnie. Dwa najbliższe terminy kursu to: 21.01.2019 r. i 24.01.2019 r.

AKCJA ZIMA NA DROGACH

         Akcją na terenie gminy zajmuje się Referat Planowania Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Gminy Chełmża. Wszelkie zgłoszenia koordynuje inspektor ds. zarządzania siecią drogową Łukasz Kowalski. Kontakt pod nr tel. 793-431-844 lub pod nr bezpośrednim do UG w Chełmży 609 799 468 lub 56/675 60-76– 78 wewnętrzny 37 czynny w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 7.00 – 15.00, we wtorki 7.30 – 16.30 w piątki od 7.00 do 14.00. Pamiętajmy, że nie wszystkie drogi w gminie są własnością Gminy Chełmża.

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

        Mieszkańcy Miasta i Gmina Chełmża mogą korzystać z  punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, który dostępny jest w Zespole Szkół w Chełmży, ul. Hallera 23, Chełmża. Organizatorem pomocy jest Starostwo Powiatowe w Toruniu.

HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW W 2019'

       Zamieszczony poniżej  harmonogram wywozu odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkałych obowiązuje w I półroczu 2019 r. Harmonogram dotyczy terminów: odbioru zmieszanych odpadów komunalnych, odbioru odpadów segregowanych: szkło, papier, tektura, opakowania wielomateriałowe, tworzywa sztuczne i metale oraz  odbioru bioodpadów.

GODZINY PRACY URZĘDU GMINY

Uprzejmie informujemy, iż w poniedziałek 31 grudnia Urząd Gminy Chełmża czynny będzie do godziny 13:00. Kasa urzędu czynna będzie do godziny 10:00.

DZIĘKUJEMY ZA ŻYCZENIA

        Tradycyjnie jak co roku tuż przed świętami do sekretariatu Urzędu Gminy napłynęły karty pocztowe z bożonarodzeniowymi i noworocznymi życzeniami dla lokalnych władz samorządowych oraz pracowników samorządowej administracji. Bardzo dziękujemy !

KOMUNIKAT SYLWESTROWY

          Okres sylwestrowej nocy to nie tylko czas szampańskiej zabawy i magii, ale także wzrost zagrożenia z powodu używania fajerwerków czy różnych środków pirotechnicznych. Co roku słyszymy informacje o poszkodowanych w wyniku braku rozwagi. Dlatego poniżej dołączamy kilka zasad, którymi powinniśmy się wszyscy kierować.

 

POLSKIE KWIATY z PŁYTĄ

Zespół „POLSKIE KWIATY”  z Gminy Chełmża kończą rok 2018 z płytą!
        Nagranie i wydanie płyty zespołu Polskie Kwiaty to zarówno tytuł jak i główny cel zrealizowanego tegorocznego zadania. W ramach projektu grupa docelowa- zespół, który jest prowadzony przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża wydał swoją debiutancką płytę CD w nakładzie 500 sztuk, na której znalazło  się 10 piosenek o charakterze ludowym. Posłuchać można na niej utworów takich jak Lipka czy Oj zagraj mi muzyko . Tytuł płyty jest odpowiednikiem nazwy samego zespołu i brzmi oczywiście - Polskie Kwiaty.

BOŻONARODZENIOWE PRZESŁANIE z PLUSKOWĘS

          Już po raz czternasty bożonarodzeniowe przesłanie popłynęło z tego miejsca na całą gminę…Wszystko za sprawą uroczystego koncertu kolęd, który odbył się w Pluskowęsach. Atmosfera koncertu  wprowadziła wszystkich zebranych w magię zbliżających się wielkimi krokami świąt Bożego Narodzenia.Gospodarzami wieczoru byli Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki i  Dyrekcja SP Zelgno.

TUTAJ BOGATO POD CHOINKĄ

        Dwa nowe samochody Ople Mokka trafiły do chełmżyńskiej policji. Dzisiaj odbyło się ich oficjalne przekazanie. Zakup samochodów był możliwy dzięki wsparciu lokalnych samorządów i Komendy Wojewódzkiej Policji.

CHCĄ ZDROWO ŻYĆ

         Ekokuchnia to nie tylko świeżość,ale też jakość używanych produktów, tak aby posiłki spełniały wymogi zdrowego i pełnowartościowego odżywiania. Tego właśnie dowiodły warsztaty zorganizowane w ramach projektu "EKOKUCHNIA – Zdrowie na talerzu" z udziałem trzech grup mieszkańców. Tym razem miejscem warsztatów i degustacji były świetlice wiejskie w Zelgnie, Witkowie i Świętosławiu.

SENIORZY PODSUMOWALI PROGRAM

       Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim” realizowany przez gminę w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim dobiegł końca. Głównym celem programu było zmniejszenie liczby upadków i urazów wśród osób po 60 r.ż.

STATUTY I DIETY PO NOWEMU

          Radni zmienili stawki diet dla sołtysów  i statuty sołectw. Sołtysi od nowego roku będą dostawać teraz więcej za pełnienie swoich obowiązków. Nowa ich kadencja po przyszłorocznych wyborach z kolei wydłuży się i potrwa pięć  lat, a nie cztery jak obecnie.  Podwyżka do każdej diety to 50 zł, a wielkość diet w zależności od wielkości sołectwa jest zróżnicowana.

POŻYCZKI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Pożyczki na nieruchomości  dla mikro, małych i średnich  przedsiębiorstw !
         Firmy prowadzące działalność na terenie województwa kujawsko – pomorskiego mogą otrzymać wsparcie finansowe dzięki Kujawsko – Pomorskiemu Funduszowi Rozwoju w wysokości nawet do 1 miliona zł na zakup nieruchomości. Twoja firma też może liczyć na taką pomoc.

SOŁTYSI PRZEŁAMALI SIĘ OPŁATKIEM

    W świątecznej atmosferze spotkali się sołtysi gminy, na tradycyjnej wigilijnej naradzie. Bożonarodzeniowe życzenia przekazał im Wójt Gminy Jacek Czarnecki i towarzyszący mu goście oraz kadra UG Chełmża. Wójt dziękował sołtysom za całoroczną pracę w roku bieżącym jak i w całej mijającej kadencji sprawowania urzędu sołtysa ( 2015-2019’).

OŚRODEK ZDROWIA MA SIĘ DOBRZE

          Koniec roku to  czas podsumowań. Dlatego jest okazja, aby przyjrzeć się działalności Samodzielnego Publicznego Ośrodka Zdrowia w Zelgnie. Na wspólnym posiedzeniu spotkali się członkowie Rady Społecznej SPOZ i kierownik Samodzielnego Publicznego Ośrodka Zdrowia w Zelgnie. Obrady Rady poprowadził jej przewodniczący – Wójt Gminy Jacek Czarnecki.

KULTURALNY ZAWRÓT GŁOWY!

         Jesienno czwartkowy zawrót głowy to kulturalna akcja CIK-u skierowana do młodego pokolenia z Nowej Chełmży. Od 11 października do 6 grudnia dzieci spotykały się w każdy czwartek, w świetlicy wiejskiej, by wspólnie móc poddać się świetnej zabawie!

Sprzedaż nieruchomości w Zelgnie

        Wójt Gminy Chełmża ogłosił II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż zabudowanej nieruchomości we wsi Zelgno. Działka nr 76/4 o pow. 0,2555 ha zabudowana jest budynkiem garażowym, cena wywoławcza 37 000,00 zł + 23% VAT.
Wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej netto należy wpłacić do dnia 15.01.2019 r. w kasie Urzędu Gminy Chełmża lub na konto Gminy Chełmża.

MIKOŁAJ W GMINIE

       Witamy w pięknym mikołajkowym nastroju! Jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie. A kiedy rozda już prezenty, wraca do nieba uśmiechnięty. Już po raz ósmy w dniu 6 grudnia odbyły się Parafialne Mikołajki dla dzieci z Nawry, Bogusławek i Kończewic.

SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA NGO

         W dniu 12.12.2018 r. o godz. 10.00 LGD Ziemia Gotyku organizuje w Urzędzie Gminy Chełmża,ul. Wodna 2 (sala nr 4) spotkanie z organizacjami pozarządowymi. Tematem spotkania będzie konkurs, w którym jest możliwość pozyskania przez organizacje społeczne środków na aktywizację zawodową czy zajęcia pozalekcyjne w Klubie Młodzieżowym.

BADAJCIE SIĘ PANIE!

       Dokładnie 23 stycznia 2019 r. panie będą mogły wziąć udział w bezpłatnych badaniach mammograficznych w mammobusie LUX MED. Miejsce badania - Chełmża RYNEK. Badania wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia i refundowanego przez NFZ.

ZIELONA INWESTYCJA

          W 2018 r. na terenie Gminy Chełmża w ramach programu priorytetowego „Program Ochrona Przyrody 2018” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zostało zrealizowane przedsięwzięcie pod nazwą „Zakup materiału zadrzewieniowego”. W ramach zadania zostały nasadzone rośliny w miejscowościach Brąchnówko, Drzonówko, Dziemiony, Kończewice, Nawra, Nowa Chełmża oraz Zalesie. Całkowita wartość zadania wyniosła 22 319,26 zł z czego 12 728,00 stanowi dofinansowanie z WFOŚiGW.

INFORMACJA

           Informujemy, że Urząd Gminy Chełmża w wigilię 24.12.br. będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

NOWE OBOWIĄZKI ROLNIKÓW - SZKOLENIE

         Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Toruniu z/s w Chełmży zaprasza na bezpłatne spotkanie informacyjne pt. Obowiązki rolników na Obszarach Szczególnie Narażonych (OSN). W związku z ustanowieniem na terenie całej Polski programu działań mających  na celu zmniejszenie zanieczyszczeń wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu , zostały nałożone na rolników nowe prawa i obowiązki np. zostały wyznaczone nowe terminy i dawki nawożenia naturalnego oraz mineralnego, obowiązek prowadzenia rejestrów nawożenia oraz planów nawozowych.

DZIEŃ KONSULTACJI DLA KGW

         Dokładnie jutro 1 grudnia w godz. 9.00 - 14.00 w biurach powiatowych ARiMR odbędzie się Dzień Konsultacji dla wszystkich zainteresowanych możliwością założenia koła gospodyń wiejskich i ubiegania się o pomoc finansową. W biurze powiatowym będzie można uzyskać wsparcie informacyjne w zakresie poprawnego wypełnienia dokumentów rejestracyjnych i jak należy ubiegać się o dotację na wsparcie.

GRANTY NA AKTYWIZACJĘ MIESZKAŃCÓW

         W naborach planowanych na przełomie 2018/2019 LGD planuje środki na granty po maksymalnie 50 tys. złotych na aktywizację społeczną. W sumie na granty służące aktywizacji społecznej LGD ma budżet w wysokości ok. 1 mln złotych na lata 2019-2020. Granty mają być realizowane dla mieszkańców gmin Chełmża, Łubianka, Łysomice, Papowo Biskupie oraz Miasta Chełmża. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 95%.

BOCIEŃ i DZIEMIONY - NIERUCHOMOŚCI NA SPRZEDAŻ

Wójt Gminy Chełmża podaje do publicznej wiadomości informacje o nieruchomościach do sprzedaży.  Nieruchomości będące przedmiotem sprzedaży stanowią odrębne pozycje przetargowe.Działki do sprzedaży:

 • Bocień – działka nr 28/2 o pow. 0,6400 ha, KW nr TO1T/00054920/8, cena wywoławcza 34 000,00 zł;
 • Dziemiony – działka nr 68/1 o pow. 4,0000 ha, KW nr TO1T/00010453/3, cena wywoławcza 215 000,00 zł;
 • Dziemiony – działka nr 86 o pow. 0,3300 ha, KW nr TO1T/00001910/9, cena wywoławcza 27 000,00 zł.

 

 • DSCN6955

NOWE DLA KGW

        Jest ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Co zmieniają nowe przepisy w ich funkcjonowaniu? KGW zyskują niezależność, osobowość prawną i możliwość ubiegania się o dotacje. Są też wymogi, o których też trzeba będzie pamiętać. To wszystko było tematem spotkania informacyjnego zorganizowanego dla KGW z Gminy Chełmża. W Gminie Chełmża obecnie funkcjonuje 25 kół. Członkinie same muszą zdecydować o dokonaniu wpisu do rejestru, który uczyni je organizacjami społecznymi w pełnego tego słowa znaczeniu.

FORUM WSPÓŁPRACY - ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU

           Zarząd Lokalnej Grupy Działania Ziemia Gotyku serdecznie zaprasza do udziału w Forum współpracy pomiędzy kluczowymi partnerami rozwoju społeczno-gospodarczego LSR „Ziemi Gotyku”. Celem spotkania ma być  zwiększenie poziomu współpracy oraz inicjowania wspólnych przedsięwzięć. Termin: 11 grudnia br. w Biblioteka – Centrum Kultury w Łubiance, ul. Toruńska 4 w godzinach od 14.00 do 18.00.Udział w forum należy potwierdzić do dnia 09.12.br. poprzez wypełniony formularz zgłoszenia lub e-mailem na adres: biuro@ziemiagotyku.com W załączniku szczegółowy program Forum i karta zgłoszenia.

 

ENERGIA PRZYJAZNA MIESZKAŃCOM

         W czerwcu br. Gmina Chełmża zakończyła realizację projektu pn. „Zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych i mikroinstalacji solarnych na terenie Gminy Chełmża”. Projekt był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 3.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020.

"Bliżej pszczół" - KONKURS

          Celem  Ogólnopolskiego Konkursu "Bliżej pszczół" jest popularyzacja wśród uczniów szkół roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym oraz wiedzy odnośnie możliwości funkcjonowania pszczoły miodnej w industrialnej rzeczywistości. Ponadto konkurs ma zachęcać młodych ludzi do obserwowania życia pszczół i ich zwyczajów, zaczerpnięcia wiedzy na temat roślin miododajnych i pszczelarstwa oraz uświadomienia młodzieży znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia człowieka. To już trzecia edycja tego konkursu.

 • indeks

DOTACJE NA ROZWÓJ - TO JUŻ W 2019'

Rozwój kierowany przez społeczność lokalną
          Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku (LGD) jest stowarzyszeniem działającym na terenie gmin Chełmża, Łubianka, Łysomice, Papowo Biskupie i Miasta Chełmża. W 2015 roku LGD przygotowała strategię rozwoju w procesie społecznych konsultacji, badań problemów i potrzeb.

RADNI Z ZAŚWIADCZENIEM

         Za nami pierwsze posiedzenie  nowych Radnych Gminy Chełmża. Część składu Rady pozostała bez zmian. Każdy Radny odebrał zaświadczenie o wyborze.Rozpoczynająca się VIII kadencja Rady Gminy potrwa 5 lat.

KOLEJNE ZIEMIE NA Kopiec "Ziemia Polaków"

         I tak oto kolejne ziemie trafiają na budowę Kopca "Ziemia Polaków" w Kończewicach. Ofiarodawcą ziemi jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmży. Ziemie zostały ofiarowane podczas Święta Szkoły z okazji 120-lecia jej istnienia podczas Gali Finałowej obchodów w dniu 16 listopada br. Ziemie od ofiarodawców odebrał Prezes Stowarzyszenia Budowy Kopca "Ziemia Polaków" Wojciech Rosiński.

NGO - WSZYSTKO O WSPÓŁPRACY W 2019'

UWAGA POZARZĄDÓWKI Konsultujemy program współpracy na rok 2019'
          Wójt Gminy Chełmża zaprasza do udziału w konsultacjach projektu dokumentu, który jest podstawą współpracy gminy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Do 19 listopada br. ich przedstawiciele mogą zgłaszać swoje uwagi do zapisów programu, który będzie obowiązywał w roku 2019.

STO LAT! DLA JUBILATEK Z DŹWIERZNA

          Jak to szybko zleciało! Dopiero co zakładały Koło, robiły pierwsze kroki w tej materii, a już mogą pochwalić się dziesięcioletnim stażem. Swój jubileusz obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Dźwierznie. Z tej okazji do świetlicy wiejskiej zjechali się zaproszeni goście.

PIERWSZA SESJA NOWEJ RADY

         Pierwsza sesja Rady Gminy Chełmża VIII kadencji została zwołana na dzisiaj 20 listopada, godzina 13.30, sala obrad w UG Chełmża). Zgodnie z zapisem ustawy o samorządzie gminnym pierwszą sesję nowo wybranej Rady zwołuje Komisarz Wyborczy, a prowadzi ją najstarszy wiekiem radny –  będzie to Franciszek Piróg.

Sprzedaż nieruchomości w Brąchnówku

          Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości w miejscowości Brąchnówko. Działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla działki została wydana decyzja o warunkach zabudowy nr 52/2017 z dnia 5.12.2017 r. ustalająca warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Przetarg odbędzie się 19 grudnia 2018 r. o godz. 10: 00 Urząd Gminy Chełmża pok. Nr 4

KONKURS PODSUMOWANY!

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA    

       Z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości Biblioteka Samorządowa w Zelgnie zorganizowała  konkurs plastyczny na projekt okładki do książki z wierszami pt."Piękna nasza Polska cała".  Wiersze do planowanej publikacji powstały rok wcześniej podobnie w ramach konkursu,ale literackiego o tym samym tytule.

POLSKA 100 LAT, 100 LAT !

         100.rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę mieszkańcy gminy uczcili w Kończewicach. To tutaj znajduje się gminne Miejsce Pamięci Kopiec "Ziemia Polaków", które co roku gromadzi wszystkich na państwowych uroczystościach. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały szczególny wymiar. Niepodległa Polska obchodziła swoje okrągłe setne urodziny.

ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ

 Inwestycje Level UP! Toruń 2018'

        Dziennik Gazeta Prawna oraz Miasto Toruń zapraszają do udziału w konferencji „Inwestycje Level UP! Toruń 2018”. Wydarzenie skierowane jest do samorządowców, przedstawicieli biznesu, inwestorów, organizacji pozarządowych i każdego, komu na sercu leży los swojego najbliższego otoczenia.

 

SESJE RADY GMINY NAGRYWANE

       Niebawem pojawi się możliwość oglądania posiedzeń radnych gminy bez konieczności wychodzenia z domu. System do głosowania, internetowa transmisja obrad i zarządzanie dyskusją na posiedzeniach rady - wszystko to związane jest z wejściem w życie nowych przepisów. Obrady rady nowej kadencji będą transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Ponadto nagrania te będą udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy.

UWAGA! ĆWICZYMY ALARMOWANIE LUDNOŚCI

      Informujemy, że w dniach 14-15 listopada 2018 r.odbędzie się ćwiczenie RENEGADE z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. W ramach ćwiczenia nadany zostanie sygnał alarmowy przy użyciu syren alarmowych jednostek  OSP  (sygnał akustyczny emitowany przez okres trzech minut) dotyczący zagrożenia z powietrza, odwołanie alarmu (dźwięk syreny ciągły przez okres trzech minut).

Regionalne Forum Innowacji

       Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. we współpracy z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaproszają przedsiębiorców do udziału w Regionalnym Forum Innowacji (RFI), które odbędzie się w dniu 9 listopada 2018 r. w Toruńskim Parku Technologicznym. Tematem przewodnim będzie technologia sztucznej inteligencji (AI).

Zmiana terminu odbioru odpadów komunalnych

        W związku z projektem ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, wywóz odpadów komunalnych przypadających zgodnie z harmonogram w dniu 12 listopada br. z terenu nieruchomości zamieszkałych Gminy Chełmża, dla trasy: Kończewice, Kończewice Ogrodniki, zostanie przeniesiony. Informujemy, iż termin odbioru zmieszanych odpadów oraz selektywnie zbieranych odpadów z w/w trasy wykonany zostanie w PIĄTEK 09.11.2018r.

Prosimy o wystawienie, udostępnienie pojemników do gromadzenia nieczystości stałych oraz worków z selektywnie zbieranymi odpadami w wyznaczonym terminie. Pozostałe terminy do końca 2018r. nie ulegają zmianie.

Informacja przekazana z ZGK Chełmża

SOŁTYSEM BYŁ OD ZAWSZE...

OSTATNIE POŻEGNANIE

          Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Władysława Owczarczyka. Zmarł w wieku 88 lat. Władysław Owczarczyk urodził się w 1930 roku. Od 1946 roku mieszkaniec Pluskowęs. Dokładnie 7 lutego 1954 roku objął urząd sołtysa i pełnił go nieprzerwanie przez 57 lat do roku 2011.

CIEKAWA INICJATYWA DO NAGRODY!

          Za nami już trzy edycje konkursu na „Najciekawszą Inicjatywę Społeczną”. Do 15 listopada można zgłaszać kolejne akcje, przedsięwzięcia i niebanalne wydarzenia. W ubiegłorocznym konkursie wyróżnienie otrzymał „Dzień Kobiet w PRL-u”, którego promotorkami są panie z KKA OD-NOVA w Bielczynach.

SPOŁECZNICY SĄ WŚRÓD NAS

         Nie ma społeczności, w której nie byłoby osoby lub grupy osób, które w szczególny sposób wyróżniają się w działalności społecznej na rzecz mieszańców powiatu. Dlatego warto rozejrzeć się w swoim otoczeniu i zgłosić taką kandydaturę do trzeciej już edycji konkursu o tytuł „Społecznika Roku Powiatu Toruńskiego” ! Termin przyjmowania formularzy zgłoszeniowych upływa 15 listopada. W ubiegłym roku ten zaszczytny  tytuł otrzymała Stanisława Stasieczek z Zelgna,a wyróżnienie trafiło do rąk Marii Kucharzewskiej z Głuchowa.

Z OKAZJI 100 LAT !

Spotkanie patriotyczne w Głuchowie

        Cała Polska w roku bieżącym świętuje 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a my mieszkańcy Gminy Chełmża razem z nią. Głuchowo również włączyło się do tego świętowania organizując w miejscowej świetlicy wiejskiej spotkanie patriotyczne  dla mieszkańców.

ODSZEDŁ OD NAS...

          Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych 31.10.br. ze smutkiem przyjęliśmy informację, że odszedł od nas Sołtys Bielczyn Józef Kowalski. Funkcję tę pełnił od 2009 roku. Wójt Gminy Chełmża wraz z pracownikami Urzędu Gminy składają rodzinie najserdeczniejsze wyrazy współczucia.

PRACA WYŻŁÓW I PSÓW MYŚLIWSKICH OCENIONA!

          Miłośnicy psów myśliwskich spotkali się 20 października br. w OHZ Grodno na Krajowej Ocenie Pracy Wyżłów i Psów Myśliwskich Małych Ras. Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki, który przyjął honorowy patronat nad Oceną i ufundował dla zwycięzców piękne puchary.

SIĘGNIJ PO PREMIĘ

PREMIE NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI POZAROLNICZEJ

           Od  15 października do 13 listopada br. można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie 100 tys. zł „Premii na rozpoczęcie działalności gospodarczej”. Pomoc ta jest finansowana z budżetu PROW 2014-2020, a tegoroczny nabór jest drugim z kolei przewidzianym dla całego kraju. Do wykorzystania jest 1,98 mld zł.

STARY – NOWY WÓJT W GMINIE

       Bez zmian w Gminie Chełmża.Przez najbliższe 5 lat wójtem pozostanie obecny włodarz Jacek Czarnecki. Jego kandydaturę poparło 2 826 osób, które głosowały na “tak”. Natomiast na “nie” były 802 osoby

WYBRALIŚMY RADNYCH GMINNYCH

          W niedzielę 21 października wybraliśmy radnych gminy VIII kadencji. Frekwencja w  tegorocznych wyborach samorządowych wyniosła 48,73 proc. Dla wyboru Rady Gminy Chełmża utworzono 15 okręgów wyborczych, w każdym okręgu wyborczym wybrano 1 radnego.

 • -

PREMIA ZA OCENY

           Do tego, że warto się uczyć, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać, bo w  Gminie Chełmża już od 18 lat dobre wyniki w nauce mają dodatkowo swoją konkretną wartość. Tak samorząd gminny premiuje dobre wyniki w nauce. Za świadectwo ze średnią ocen od 4,00 wzwyż  uczeń szkoły ponadpodstawowej i ZS UMK w Toruniu, będący mieszkańcem gminy może otrzymać swoje stypendium. Jego wartość to 100 zł miesięcznie przez okres trwania roku szkolnego. 

AKADEMIA MILUSIŃSKICH ZAPRASZA

           Punkt przedszkolny uruchomiony w Skąpem we wrześniu br. może jeszcze przyjąć maluchy z terenu Gminy Chełmża w wieku 2,5 – 5 lat. Zajęcia  odbywają się od poniedziałku do piątku po 5 godzin dziennie w godz. 8.30-13.00.

OKAZJA DO SPOTKANIA

          Sołectwo Bogusławki zbroi teren pod budowę przyszłej świetlicy wiejskiej. W tym celu wykonany został dojazd do terenu rekreacyjnego, a wcześniej zmodernizowana droga gminna na terenie wsi. Wymienione inwestycje stały się okazją do wspólnego spotkania mieszkańców.

RADA PODSUMOWAŁA KADENCJĘ

           11 października odbyła się pięćdziesiąta druga sesja Rady Gminy Chełmża, która stała się okazją do podsumowania dokonań i podziękowań. Rada Gminy w czasie VII kadencji obradował na 52 sesjach, w tym 3 sesjach wyjazdowych. Radni gminni  rozpatrzyli i podjęli 404 uchwały. Średni czas trwania sesji wynosił 1,5 godziny. Radni pracowali w 5 stałych komisjach. Łącznie odbyło się 58 posiedzeń komisji.

Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

       Gminna uroczystość z okazji DNIA EDUKACJI NARODOWEJ to jedna z ważniejszych  okolicznościowych uroczystości w Gminie Chełmża. Podczas tej uroczystości gmina ma przyjemność gościć wspaniałych ludzi, którzy dzielą swoją energię pomiędzy nauką, a pełnią swoich pasji i celów naukowych i zawodowych. Tegoroczna uroczystość odbyła się 14 października w Zelgnie.

UWAGA KONKURS!

            Z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zapraszamy mieszkańców Gminy Chełmża do udziału w konkursie plastycznym na projekt okładki do książki z wierszami pt. „Piękna nasza Polska cała”.  Organizatorem konkursu jest Biblioteka Samorządowa w Zelgnie. Praca konkursowa może zostać wykonana w jednym z formatów A5, A4 lub A3. Technika pracy dowolna. Na prace konkursowe czekamy do 31 października br.

ALKOMATY DLA POLICJI

           Nie mają jak sprawdzić, czy są faktycznie trzeźwi – ale już teraz mieszkańcy naszej gminy mogą to zrobić bezpłatnie.Komisariat doposażony został w dwa nowe alkomaty zakupione przez Gminę Chełmża.

Protokoły start dla rolników

          Rolnicy, w których gospodarstwach rolnych doszacowane były straty w uprawach buraków i ziemniaków od dnia 17 października br. (środa)  mogą odbierać protokoły strat. Protokoły będą wydawane w biurze Referatu GKOŚ.

POTRZEBNA POMOC

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży prosi ludzi dobrej woli o pomoc. PILNIE POSZUKUJEMY (bezpłatnie) KUCHENKI WĘGLOWEJ (westfalki).

Kontakt: GOPS Chełmża, ul. Paderewskiego 11, I piętro, tel.: 566756019 lub 566752928

 

KANALIZACJA W ZALESIU na CYPLU W BUDOWIE

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

        Operacja typu „Gospodarka wodno-ściekowa” pn. „Budowa sieci kanalizacji  z przyłączami w miejscowości Pluskowęsy - Zalesie oraz sieci wodociągowej z przyłączami w miejscowości Zalesie” mająca na celu    poprawę jakości życia mieszkańców Gminy Chełmża poprzez rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudowy wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

SEZON GRZEWCZY ROZPOCZĘTY

          Rozpoczął się  sezon grzewczy 2018/2019. Dlatego właścicielom i zarządcom budynków przypomina się o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.

ZAPŁACISZ KARTĄ U SOŁTYSA

           Mieszkańcy gminy mogą płacić kartą w kasie urzędu, ale już niedługo nie tylko tutaj. Terminale trafią do sołtysów, u których już najbliższą ratę podatku też będzie można regulować bezgotówkowo. Wspomniane terminale to efekt programu  „Od papierowej do cyfrowej Polski”, realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową.

BOCIEŃ - PRZYWRÓCONA PAMIĘĆ

           W Bocieniu odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona pamięci WIĘŹNIAREK  PODOBOZU KL Stutthof. Uroczystość miała miejsce 27 października br. Powstało tutaj kolejne w gminie miejsce pamięci. Na wjeździe do wsi stanęła granitowa tablica, pośrodku której umieszczone zostały dziewięcioramienna gwiazda i menora – motywy religijne społeczności żydowskiej. Niemcy podobóz KL Stutthof powołali 24 sierpnia 1944 r. Odsłonięty monument przypomina o ogromie zbrodni okupanta niemieckiego, które zostały popełnione na terenie Gminy Chełmża w czasie II wojny światowej.

 • -

NA POCZĄTEK TUTTI FRUTTI

         Świetlicowe TUTTI FRUTTI warsztaty rękodzieła, warsztat cukierniczy, kubusiowe zabawy dla dzieci, strefa fitness zaprezentowane zostało mieszkańcom Nowej Chełmży podczas otwarcia zmodernizowanej świetlicy wiejskiej. Zorganizowane prezentacje to propozycje dla mieszkańców na zagospodarowanie świetlicy i ich wolnego czasu.

GALA STYPENDIA 2018’

       Uroczystość gminna z okazji Dnia Edukacji Narodowej w roku bieżącym odbędzie się 14 października br. w Zelgnie ( sala widowiskowo – sportowa godz.15.00). Tradycyjnie już podczas spotkania wręczone zostaną nauczycielom nagrody samorządowe, uczniowie szkół ponadpodstawowych odbiorą zasłużone sobie stypendium im. Jacka Luntkowskiego, o które w tym roku ubiegało się ponad 80 osób.

MIENIE NA SPRZEDAŻ

         Rejonowe Kółko Rolnicze w Zelgnie podaje do publicznej wiadomości informację o sprzedaży dwóch zabudowanych działek o łącznej powierzchni 0,3388 ha. Na jednej z działek zlokalizowane są budynki magazynowe, a na drugiej budynek mieszkalny – biuro.

UŚCISK MAMY TEŻ WAŻNY

         To jest potwierdzone nawet naukowo, że sukces dziecka zależy nie tylko od niego samego, lecz także od jego rodziców oraz sposobu, w jaki wychowują oni swoje pociechy. A każdy rodzic z kolei dokładnie wie, jak może pomóc swojemu dziecku osiągać sukcesy. O tym, jak pomagają rodzice w sukcesach sportowych swojemu synowi Antoniemu mówiła podczas Sesji RG jego mama Monika Łapczyńska z Browiny. List gratulacyjny i upominek za tegoroczne osiągnięcia sportowe przekazali Antkowi za pośrednictwem jego mamy Wójt Gminy Jacek Czarnecki i Przewodniczący RG Janusz Iwański. Antek z uwagi na zajęcia w szkole nie mógł niestety uczestniczyć w spotkaniu.

Sprzedaż nieruchomości w Browinie

        Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg ustny na sprzedaż nieruchomości w Browinie. Przedmiotem przetargu będzie 5 działek niezabudowanych z przeznaczeniem na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną - wolnostojącą. Termin przetargu 6 listopada, wadium należy wpłacać do 30 października br.

Nowa książka w gminie

           I są: kolejne dzieje Koła Gospodyń Wiejskich w Głuchowie, a dokładnie książka pt. „Koło Gospodyń Wiejskich w Głuchowie. Pocztówki z historii”. Książka miała swoją premierę podczas Gminnego Festiwalu Ziemniaka KARTOFLISKO w Głuchowie. Autorem publikacji jest dr hab. Piotr Birecki.

ZIEMNIACZANE RARYTASY W GŁUCHOWIE

         Najważniejszy w Festiwalu Ziemniaka był oczywiście motyw kulinarny, a degustacja potraw na bazie ziemniaka towarzyszyła uczestnikom do wyczerpania przygotowanych zapasów. W roli głównej był ziemniak parowany. Ale atrakcji przygotowanych dla uczestników festiwalu było znacznie więcej. Podczas festiwalu odbyła się także  promocja książki pt.” Koło Gospodyń Wiejskich w Głuchowie. Pocztówki z historii”.

EKO-ORŁY - WYRÓŻNIENIE DLA GMINY CHEŁMŻA

          Z okazji jubileuszu 25 lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  kilka tygodni temu zarząd WFOŚiGW ogłosił konkurs „EKO-ORŁY”. Miał on wyróżnić te podmioty i samorządy, które promują innowacyjne rozwiązania w zakresie edukacji ekologicznej i ochrony przyrody.

"Moje miejsce na Ziemi” - trwa nabór wniosków

            Do 30 września można składać wnioski w programie „Moje miejsce na Ziemi”. Projekty mogą dotyczyć obszarów takich jak sport, bezpieczeństwo, edukacja, historia, kultura czy ekologia. O granty w wysokości od 3 do 15 tysięcy złotych mogą ubiegać się koła, organizacje czy stowarzyszenia, które mają pomysł na to, jak powinno się zmienić ich najbliższe otoczenie.

UWAGA - ROLNICY!

Informacja

          Rolnicy, w których gospodarstwach rolnych zostały oszacowane straty w związku z wystąpieniem suszy od dnia 18 września br. (wtorek)  mogą odbierać protokoły strat. Protokoły będą wydawane w sali nr 4. Rolnicy, których protokoły były korygowana, o możliwości odbioru zostaną poinformowani w późniejszym terminie.

HARDCOROWY ROCZEK - Pobiegną o Puchar Wójta

         Rodzinne Centrum Sportowe No limit Fitness w Chełmży już w najbliższą sobotę 22 września będzie świętowało swój 1 roczek. Ma być HARDCOROWO - moc atrakcji sportowych i do tego w obecności gości specjalnych: Przemysław Saleta ( godz.12.00-18.00) i Robert Berneika (15.00-17.00). Do udziału we wspólnym świętowaniu organizatorzy zapraszają również mieszkańców Gminy Chełmża.

 • -

GRANTY Z LGD ZIEMIA GOTYKU - do wzięcia!

Granty na włączenie społeczne w LGD Ziemia Gotyku – zapraszamy na spotkanie animacyjne

             Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku ogłosiła nabór wniosków na projekty objęte grantami, które zostaną dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wnioski można składać do 24 września 2018 roku do biura LGD Ziemia Gotyku. Spotkanie informacyjne odbędzie się 18 września o godz. 14.00 w siedzibie Lokalnej Grupy Działania w Brąchnówku.

BRĄCHNÓWKO…DLA NIEPODLEGŁEJ

          Nastrojowo i patriotycznie – tak wyglądał wieczór 9 września w parku w Brąchnówku. Tego dnia odbył się tutaj koncert muzyki klasycznej „Dla Niepodległej”. W jego repertuarze uczestnicy wysłuchali najpiękniejszych utworów polskich kompozytorów F. Chopina, H.Wieniawskiego, K.Pendereckiego.

SPRZĘT dla OSP PRZEKAZANY

W RAMACH FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI

          Zestawy do ratownictwa medycznego, torby medyczne, defibrylatory, deski ortopedyczne - taki sprzęt trafił do ochotników z naszej gminy. Sprzęt o wartości 51 450 zł dla siedem jednostek OSP zakupiony został z dotacji w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Oficjalnego wręczenia sprzętu strażakom dokonał Wójt Gminy Jacek Czarnecki.

CZYSTE POWIETRZE - Program Priorytetowy

        Wójt Gminy Chełmża zaprasza 27 września 2018 r. o godz. 1800 do świetlicy wiejskiej w miejscowości Skąpe na spotkanie informacyjne organizowane przez Ministerstwo Środowiska dotyczące realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Program przeznaczony jest dla osób fizycznych za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

„Stypendium szkolne na rok szkolny 2018/2019” – termin składania wniosków do 17.09.2018

          Wójt Gminy Chełmża informuje, że wnioski o stypendium szkolne o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkujących na terenie Gminy można składać w terminie od 01.09.2018 r. do 17.09.2018 r.

Warunkiem udzielenia stypendium jest trudna sytuacja materialna rodziny ucznia – miesięczny dochód na osobę nie może przekraczać 528 zł netto. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia potwierdzające wysokość dochodu netto za m-c sierpień 2018 r.

Stypendium szkolne nie przysługuje dzieciom, które realizują roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne tzw. „zerówki”.
Druki wniosków wydawane są w szkołach na terenie Gminy Chełmża, w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża ul. Paderewskiego 11A 87-140 Chełmża oraz druk wniosku można pobrać ze strony internetowej UG -BIP.

 

GŁUCHOWO - PIERWSZA TAKA OLIMPIADA

          W Głuchowie 22 września odbędzie się Gminny Festiwal Ziemniaka Kartoflisko. Towarzyszyć mu będzie pierwsza  Gminna Olimpiada Ziemniaczana. Warto też wziąć udział w innych konkursach poświęconych ziemniakowi.

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY I DOMU

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY I DOMU

             Trwa już nowy rok szkolny. Wiele z  dzieci po raz pierwszy poszło do szkoły, co jest dla  nich bardzo dużym przeżyciem. Dlatego, aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu, dzieci powinny pamiętać o kilku podstawowych zasadach, na które uwagę też powinni zwrócić ich rodzice. A oto kilka praktycznych rad i podpowiedzi.

Sprzedaż nieruchomości

          Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg ustny ograniczony na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości we wsiach Bocień i Dziemiony:

1) Bocień – działka nr 28/2 o pow. 0,6400 ha, KW nr TO1T/00054920/8, cena wywoławcza 42 000,00 zł;
2) Dziemiony – działka nr 68/1 o pow. 4,0000 ha, KW nr TO1T/00010453/3, cena wywoławcza 234 000,00 zł;
3) Dziemiony – działka nr 86 o pow. 0,3300 ha, KW nr TO1T/00001910/9, cena wywoławcza 34 000,00 zł.
Nieruchomości będące przedmiotem sprzedaży stanowią odrębne pozycje przetargowe.

 • -

Zapraszamy do udziału w projekcie „WŁ(ON)CZENI SPOŁECZNIE”

          Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży realizuje projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020 Osi priorytetowej 9 Solidarne Społeczeństwo, Działania 9.1 Włączenie społeczne i rozwój usług społecznych w ramach ZIT, Podziałania 9.1.1 Aktywne włączenie społeczne w ramach ZIT.

Projekt skierowany jest do osób bezrobotnych i biernych zawodowo wieku od 18 do 44 roku życia zamieszkujących na terenie Gminy Chełmża.

Spotkanie rekrutacyjne odbędzie się 2 października 2018r. godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej ul. Paderewskiego 11, 87-140 Chełmża.

Projekt adresowany jest do dwóch grup. Pierwsza z nich to rodzice z terenów zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, którzy borykają się z problemem opiekuńczo – wychowawczym. Druga grupa docelowa to osoby ze środowisk zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym lub orzeczeniem  o stopniu niepełnosprawności w tym osoby bezrobotne, które zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia  i instytucjach rynku pracy znajdują się w trzeciej grupie osób tzn. oddalonych od rynku pracy.

W ramach projektu dostępne są następujące bloki tematyczne:wycieczki rodzinne, zajęcia animacyjne dla dzieci, zajęcia z pedagogiem, psychologiem, warsztaty ze specjalistą, 3 miesięczne staże zawodowe, doradztwo zawodowe, kurs prawa jazdy, szkolenie BHP, badania lekarskie.

Zajęcia w ramach projektu są bezpłatne.

Zgłoszenia chęci uczestnictwa w projekcie przyjmujemy pod nr tel. 56 675 60 19

PRZYWOŁALI PAMIĘĆ – JEST TABLICA

            "Solidarność” Rolników Indywidualnych i Komitet „Solidarni – Toruń pamięta” w dniu 9 września br. odsłonili tablicę upamiętniającą Antoniego Łapczyńskiego, mieszkańca Gminy Chełmża, szefa strajku rolników w Toruniu, represjonowanego za poglądy polityczne i internowanego w Potulicach. Uroczystość odbyła się w obecności najbliższych zmarłego : żony Jadwigi Łapczyńskiej i dzieci z rodzinami, przedstawicieli rządu RP, władz samorządowych z regionu i gminy.

DESIGN dla przedsiębiorców

Ponad milion zł dofinansowania

           Jeśli prowadzisz mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo, możesz uzyskać wsparcie finansowe na profesjonalną pomoc projektanta, który sprawdzi potencjał wzorniczy Twojej firmy. Zaproponuje też i opracuje funkcjonalne rozwiązania produktowe wraz z optymalną technologią ich wytworzenia. Program przewiduje także dofinansowanie inwestycji, które umożliwią wprowadzenie produktów na rynek. Szczegółowy katalog kosztów znajduje się w regulaminie konkursu.Maksymalne dofinansowanie to 1,125 mln zł!

Wnioski budżetowe na 2019 rok

            Wójt Gminy Chełmża informuje mieszkańców, że zgodnie z uchwałą Nr LX/432/10 Rady Gminy Chełmża z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej przystępuje do opracowania projektu budżetu gminy Chełmża  na 2019 r. W związku z tym radni, sołtysi, mieszkańcy gminy oraz organizacje pozarządowe  mogą składać wnioski do projektu budżetu gminy Chełmża do 28 września 2018 r.

Sołectwa dzielą Fundusz 2019

          Wrzesień to czas na podział funduszu sołeckiego. Już 29 sierpnia 2018 r. pierwsze Sołectwo podzieliło swój fundusz. Poniżej wykaz planowanych zebrań w najbliższym czasie. Po ustaleniu kolejnych terminów wykaz zostanie zaktualizowany.

Dożynki z przytupem. Bracia Golec w Zalesiu.

           W  sobotę 1 września w Zalesiu  odbyły się dożynki gminne. Rozpoczęła je uroczysta msza święta, którą poprzedził barwny korowód dożynkowy. Gwiazdą wieczoru był zespół Golec uOrkiestra. Bracia bliźniacy swoimi przebojami bawili publiczność do późnych godzin wieczornych. Zobaczcie zdjęcia !

           Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta, którą poprzedził  uformowany korowód dożynkowy, który przeszedł  pod scenę, miejsce uroczystości. Udział w nim wzięły delegacje sołeckie z wszystkich 28 sołectw z gminy, w tym strażacy, Koła Gospodyń Wiejskich, drużyna zuchów ze Skąpego  i poczty sztandarowe chełmżyńskich działkowców i pszczelarzy. Korowód poprowadziła Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta z Chełmży, która nadała muzyczną oprawę mszy św. i później zagrała jeszcze krótki koncert utworów patriotycznych i rozrywkowych. Uczestnikami  uroczystości oprócz mieszkańców gminy i lokalnych władz samorządowych byli samorządowcy z regionu i powiatu i najbliższej okolicy. Gmina w tym dniu gościła m.in.: radnego sejmiku Waldemara Przybyszewskiego, radnych powiatowych razem ze Starostą Powiatu Mirosławem Graczykiem. Na zaproszenie odpowiedział także Senator RP Przemysław Termiński i Wicemarszałek Senatu RP VIII kadencji Jan Wyrowiński. Gospodarzom dożynek miło było także gościć duszpasterzy z dekanatu chełmżyńskiego, w tym dekanalnego duszpasterza rolników ks.kan.Władysława Erdmańskiego. Wśród gości byli także mundurowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych, rolniczych, szkół gminnych i oświaty.

           Podczas najważniejszej części uroczystości nastąpił podział chlebów przyniesionych przez delegacje sołeckie wśród gości dożynek i mieszkańców. Dożynkowy chleb rozczęstowali wspólnie gospodarze dożynek Wójt Gminy Jacek Czarnecki, Starostowie i Wicestarostowie Dożynek. Po części uroczystej nadszedł czas na festyn dożynkowy, a w nim propozycji nie brakowało.

            Na scenie podczas festynu wystąpili kolejno i publiczność bawili KAPELA SAMI SWOI z Rypina, KATIUSZA, POLSKIE KWIATY, SARA PACH, a  gwiazdą wieczoru był zespół Golec uOrkiestra, który prezentował się podczas pięknego widowiska muzycznego. Podczas koncertu na scenie muzyka i śpiew grały ze światłem i z publicznością.  Na podsumowanie imprezy do wspólnej zabawy tanecznej zaprosił wszystkich wytrwałych zespół PIOTR I PAWEŁ.

            Starostami tegorocznych dożynek byli Henryk Fałkowski z Pluskowes i Joanna Siwek – Rutkowska z Zalesia, a wicestarostami – Paweł Węgrzyn z Zalesia  i Małgorzata Radzimska z Pluskowęs. Przez cały dzień było mnóstwo atrakcji. Organizatorzy dożynek wręczyli nagrody sołectwom za udział w gminnym konkursie na najpiękniejszy wieniec i ozdobę dożynkową. Odbywały się jednocześnie konkursy Gazety Gminy Chełmża KURENDA i rodeo. Zwłaszcza dzieci mogły bezpłatnie bez ograniczeń  korzystać z wielorakich urządzeń rekreacyjnych w strefie zabaw. Poza tym, w strefie wystawienniczej dostępne były różne stoiska promocyjne, w tym Kół Gospodyń Wiejskich z lokalnymi produktami. Swoje miejsce na poczęstunek  podczas dożynek mieli także seniorzy z gminy pod tzw. namiotem seniora, z którego wszyscy bardzo chętnie korzystali. Jednak najbardziej wyczekiwanym punktem dożynkowego programu był koncert zespołu Golec uOrkiestra, który zgromadził pod sceną bardzo szeroką publiczność. Liderami zespołu są Łukasz i Paweł Golcowie„beskidzcy górale XXI wieku”. Wierność własnym korzeniom, oryginalność oraz bezkompromisowość w tekstach i muzyce sprawiają, że Golec uOrkiestra jest wciąż jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych zespołów w Polsce. A w tym wyjątkowym dniu jakim są dożynki zagościł w Gminie Chełmża w Zalesiu. Siłą napędową zespołu okazują się wyraziste, pełne zdystansowanego humoru piosenki, min Lornetka, UFO, czy niezwykle elektryzująca Crazy is my live, do dziś rozgrzewające rzesze fanów na każdym z koncertów zespołu. W roku bieżącym przypada jubileusz 20 - lecia zespołu, który na swoim koncie ma już 130 autorskich piosenek! To że GOLCE grają i śpiewają przepięknie, większość z nas to przyzna, ale też robią wiele dobrego dla innych. Od 2003 roku prowadzą Fundację Braci Golec, w której regularnie uczy się grać i śpiewać muzykę góralską aż 250 dzieci. Więcej nt. fundacji na www.fundacjabracigolec.pl Jesienią tego roku ukaże się nowa płyta zespołu jubileuszowa, a na dożynkach wysłuchaliśmy dwóch piosenek premierowych z tej płyty pt. HOP NATOP i Pomarańcza.

          Organizatorami dożynek byli wspólnie Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki, Społeczny Komitet Dożynkowy, któremu przewodniczył Henryk Fałkowski – Radny Gminy Chełmża i Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy  Chełmża. Ogromnym wsparciem przy tak rozległym przedsięwzięciu okazali się Sponsorzy, którzy jak widać nigdy nie zawodzą i starają się naszym mieszkańcom zawsze pomóc.

KO  

Foto.:K.Orłowska, M.Seroczyński

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

KONSULTACJE - WAŻNE!

Konsultacje z hodowcami i producentami trzody chlewnej

          W dniu 14.09.2018 r. o godz. 1000 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Zelgno odbędzie się spotkanie z hodowcami i producentami trzody chlewnej. Konsultacje będą prowadzone w zakresie wystąpienia choroby Aujeszkiego u świń. Przedstawione zostaną zasady i konsekwencje związane z uznaniem naszego powiatu oficjalnie za region urzędowo wolny od tej choroby.

ZAPROSZENIE NA SEMINARIUM

       "Handlujesz z zagranicą? Zadbaj o swoje interesy! - czyli jak być bezpiecznym w obrocie międzynarodowym" - to tytuł seminarium na które zaprasza Kujawsko - Pomorskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Seminarium odbędzie się 11 września br. o godz. 9.30 - siedziba Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy Placu Teatralnym 2, patio 1 p. Udział w seminarium jest bezpłatny.

DEKORACJE DOŻYNKOWE OCENIONE!

          W roku bieżącym spośród nadesłanych zgłoszeń wyróżnione zostają dekoracje z miejscowości: Kuczwały - Myszka Miki i Mini, Skąpe - Spongebob Kanciastoporty, Zalesie - Pani z Polskich Kwiatów i Detektyw Rutkowski . Sołectwom, które wykonały i nadesłały dekoracje na konkurs dziękujemy, a wyróżnionym gratulujemy.

Sięgnij po marszałkowskie stypendium!

         Ruszyły nabory wniosków w ramach marszałkowskich programów stypendialnych dla zdolnej młodzieży w roku szkolnym 2018/2019. Urząd Marszałkowski realizuje obecnie trzy takie projekty – dla uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych, języków obcych i przedsiębiorczości, dla uczniów szkół zawodowych oraz dla humanistów. Wysokość wsparcia to nawet 500 złotych miesięcznie.

TRADYCJA WCIĄŻ ŻYWA

            Dziś o dawnej tradycji święta plonów  przypominają  dożynkowe wieńce  i chleby. Wystarczy tylko spojrzeć  na zdjęcia z uroczystości dożynkowej w Gminie Chełmża i widać, jakie one są piękne i ile  pracy kosztują naszych mieszkańców. A takie cuda wcale nie powstają ot ... tak! Dlatego, aby tradycji  w rolniczej gminie stało się zadość, jednym z ważniejszych punktów programu dożynek jest zawsze konkurs na najpiękniejszy wieniec i ozdobę dożynkową. W roku bieżącym do konkursu przystąpiło łącznie 12 sołectw.

UCHRONI SENIORÓW PRZED UPADKAMI

        W szkole w Kończewicach odbyły się badania w ramach programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim. Kolejność zgłoszenia oraz pozytywny wynik  badania  kwalifikacyjnego to czynniki decydujące o udziale w programie.

KOMPLEKSOWA OFERTA W PIGUŁCE

         Ukazał się właśnie nowy folder inwestycyjny Gminy Chełmża. Obok oferty inwestycyjnej gminy zaprezentowano także istniejące już strefy  aktywizacji gospodarczej z  ulokowanymi tutaj firmami. Informacje ubarwiają zdjęcia lotnicze znad obszaru gminy ukazujące jej atrakcyjność.

FOTOKSIĄŻKA I CZYŻBY ODMIANA LOSU PAŁACU?

           Twórca czterech fotoksiążek o Nawrze - Przemek Liczbik myślał, że na tym koniec, a tu kolejna fotoksiążka. Mówi,że ta, to już na pewno ostatnia. Przyznaje, że piątka to ładna liczba, ładniejsza od czwórki. Nowa fotoksiążka  będzie dostępna do wglądu dla wszystkich mieszkańców gminy u sołtyski Nawry  jeszcze w październiku tego roku. Piątą fotoksiążkę autor uważa za pożegnalny projekt, a  teraz jak mówi "czekam z niecierpliwością na odmianę losu pałacu...".

DOŻYNKOWA GOŚCINA DLA SENIORÓW

         Organizatorzy tegorocznych Dożynek Gminnych przygotowali się na przyjęcie seniorów z Gminy Chełmża. W tym celu w trakcie imprezy dla seniorów będzie dostępny tzw. NAMIOT SENIORA,  w którym seniorzy będą mogli usiąść i skorzystać z poczęstunku. To specjalne dla nich dożynkowe miejsce będzie także okazją do podobnego wspólnego spotkania jak podczas Gminnej Majówki Seniora.

DOŻYNKI GMINNE - zapraszamy do ZALESIA !

         Dożynki – to sztandarowa impreza Gminy Chełmża – jak co roku barwna i huczna, swoją niesamowitą atmosferą gromadzi setki mieszkańców i gości rejonu. Modlitwa dziękczynna, kolorowe wieńce z tegorocznych plonów, konkurs na wieniec i ozdobę dożynkową oraz zabawa z muzyczną gwiazdą GOLEC UORKIESTRA.  – tak można w wielkim skrócie opisać uroczystość gminną, która odbędzie się już w najbliższą  sobotę 1 września we wsi Zalesie. Gospodarzem dożynek jest Sołectwo Pluskowęsy - Zalesie.

Uczniowie wypoczywają, fachowcy remontują

         Wakacje tradycyjnie zawsze zostają wykorzystane w gminie do remontów w obiektach szkolnych. Zamiast dzieci, do gminnych placówek oświatowych uczęszcza gminna ekipa remontowa, aby po wakacjach uczniowie mogli wrócić do jeszcze piękniejszych szkół.

RADNI WIZYTOWALI GMINĘ

          W trzy i pół godziny z przystankami na  60 km trasy  Radni Gminni odbyli wizytację  gminy. Z  Wójtem Jackiem Czarneckim, Przewodniczącym Rady Gminy Januszem Iwańskim i pracownikami urzędu  wizytowali teren gminy i prowadzone inwestycje gminne. Omówiony został zakres rzeczowy robót oraz finansowy inwestycji.

ZIEMIA GOTYKU – PIENIĄDZE DO WZIĘCIA

          Do Lokalnej Grupy Działania ZIEMIA GOTYKU można składać wnioski na projekty, które zostaną dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wnioski można składać do 24 września br. Wysokość maksymalna dofinansowania stanowi 95% środków z Europejskiego Funduszu Społecznego na wydatki kwalifikowalne w projekcie objętym grantem. Termin rozstrzygnięcia naboru – IV kwartał 2018r.

A MOŻE GOSPODARSTWA OPIEKUŃCZE ?

          W świetlicy wiejskiej w Witkowie miała miejsce ciekawa, bo jak dla większości z uczestników związana z zupełnie nieznanym tematem konferencja „Gospodarstwa opiekuńcze miejscem świadczenia usług społecznych w oparciu o zasoby tradycyjnego gospodarstwa rolnego”. Gospodarstwa opiekuńcze to zbyt nowe pojęcie i zjawisko dla mieszkańców wsi, które  kryje nowy pomysł. Dlatego stąd to spotkanie, które pomogło w rozpropagowaniu tego zagadnienia  w lokalnym środowisku jak też wśród instytucji zajmujących się opieką nad osobami starszymi i niesamodzielnymi.

 • -

ŻEGNAMY SOŁTYSA

         Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Wiesława Wiśniewskiego, długoletniego Sołtysa Sołectwa Browina. Zmarł w wieku 81 lat.

STYPENDIA DLA 5 NAJLEPSZYCH STUDENTÓW

        Do 10 października studenci z gminy mają czas, aby złożyć wniosek na stypendium. Stypendium zostanie przyznane pięciu studentom na podstawie listy rankingowej ustalonej na podstawie średniej ocen i dotychczasowych osiągnięć w tym sportowych, w dziedzinie społecznej czy w wolontariacie. Stypendium może otrzymać student, który spełnia warunki określone w Gminnym programie stypendialnym. Wspomniany  Gminny program skierowany jest do studentów odbywających studia pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolite studia magisterskie  w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym, w trybie studiów dziennych. O przyznanie stypendium może ubiegać się student, który poza tym, że na stałe mieszka w Gminie Chełmża,  nie ukończył  25 lat i zaliczył kolejny rok studiów lub studiuje na pierwszym roku studiów drugiego stopnia, rozpoczętych w tym samym roku kalendarzowym, w którym ukończył  studia pierwszego stopnia.  Wysokość przyznanego stypendium wyniesie250,00 zł miesięcznie i wypłacane jest przez okres 10 miesięcy tj. w okresie  od października 2018 r. do lipca. 2019 r.   W celu ubiegania sięo stypendium, student powinien złożyć  wniosek na obowiązującym formularzu razem z wymaganymi załącznikami: zaświadczeniem z uczelni potwierdzające osiągnięte wyników nauce oraz wszelkie dokumenty potwierdzające inne osiągnięcia studenta. Zaświadczenie powinno zawierać informację o średniej ocen
z egzaminów uzyskanych na zakończenie I i II semestru w roku ubiegania się o stypendium, bez uwzględnienia  ocen z ćwiczeń.  Decyzję o przyznaniu stypendium podejmie komisja powołana przez Wójta Gminy Chełmża. Wnioski należy składać w terminie od 25  września 2018 r. do  10 października 2018 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży, mieszczącego się przy ul. Paderewskiego 11. Więcej informacji nt. stypendium można uzyskać pod tel. 56 6756019.

Kierownik GOPS
Anna  Bykowska

Rekrutacja do Punktu Przedszkolnego w Skąpem!

Zapraszamy wszystkie chętne dzieci w wieku 3-5 lat zamieszkałe na terenie Gminy Chełmża do Punktu Przedszkolnego w Skąpem. Rekrutacja trwa do 27 sierpnia 2018r.

Formularze rekrutacji wraz z załącznikami dostępne są na stronie internetowej Gminy Chełmża, a także w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża, ul. Paderewskiego 11a, 87-140 Chełmża, II piętro. Wypełnione formularze należy składać w biurze projektu, które znajduje się w ZEAS-ie Gminy Chełmża.

BĘDZIE NOWE BOISKO

          Boiska do siatkówki plażowej na terenie wielu wsi naszej gminy to jeden z elementów rozwijanej z roku na rok lokalnej infrastruktury sportowej. A już niebawem wybudowane zostanie kolejne w Kończewicach w ramach marszałkowskiego programu rozwoju małej infrastruktury sportowej w regionie. 

Zmiana godzin pracy Urzędu Gminy

Informujemy, że w dniach od 13 sierpnia do 17 sierpnia br. Urząd Gminy Chełmża będzie czynny od godz. 6.00 do godz. 14.00.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

Urząd Gminy czynny do godziny 14:00

          Uprzejmie informujemy, iż Urząd Gminy Chełmża w dniu dzisiejszym(09.08.2018) czynny będzie do godziny 14:00. Za utrudnienia przepraszamy.

BRAK ZAPŁATY - BRAK POJEMNIKA

KOMUNIKAT

         Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą w Chełmży informuje, że w związku z notorycznym uchylaniem się części mieszkańców gminy z zapłatą z tytułu dzierżawy pojemników do gromadzenia odpadów niesegregowanych, ich nieruchomości zostaną pozbawione dotychczas użytkowanych pojemników. Pojemniki dłużnikom zostaną odebrane w miesiącu sierpniu i wrześniu br. 

CZAS NA SŁOMIANE CUDA

DEKORACJE DOŻYNKOWE

          W związku z nadchodzącymi Dożynkami Gminnym, corocznym już zwyczajem, zachęcamy mieszkańców do dekorowania swoich miejscowości słomianymi cudami. Przyjezdni do gminy w okresie dożynkowym goście do tej pory mogli już zobaczyć m.in. słomianych gospodarzy Dziada i Babę, zwierzęta gospodarskie, domki, pawia, a nawet minionki.

KORZYSTAJĄ Z UROKÓW WAKACJI

           "WAKACYJNE BUUM” – pod taką nazwą w ubiegłym tygodniu przebiegała wakacyjna akcja w świetlicy w Kiełbasinie. Przez pięć dni dzieci z sołectwa i okolicy brały udział w różnorodnych zabawach, konkursach i animacjach.

Rekrutacja do Punktu Przedszkolnego w Skąpem!

          1 września 2018 r. zostanie otwarty nowy Punkt Przedszkolny dla 25 dzieci w miejscowości Skąpe w ramach projektu „Przedszkole Akademia Milusińskich – remont oraz przebudowa części budynku starej szkoły w miejscowości Skąpe w celu przystosowania do potrzeb punktu przedszkolnego”. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego Osi priorytetowej 10 Innowacyjna edukacja Działania 10.1 Kształcenie ogólne i zawodowe w ramach ZIT Poddziałania 10.1.1 Wychowanie przedszkolne w ramach ZIT.

W ramach projektu wykonany został kompleksowy remont budynku starej szkoły w Skąpem wraz z wymianą instalacji elektrycznych, sanitarnych oraz termomodernizacją. Po remoncie Punkt Przedszkolny będzie miał do dyspozycji dwie nowe sale zajęć, sanitariaty, zaplecze kuchenne, pomieszczenie administracyjne oraz pokój nauczycielski.

Punk Przedszkolny będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku po 5 godzin dziennie (od 8.00 do 13.00). Funkcjonowanie punktu przedszkolnego w ramach projektu obejmuje okres od 1 września 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r. W ramach zapewnienia trwałości projektu przewiduje się dalsze funkcjonowanie punktu w latach 2019-2021.

Dzieki uzyskanemu dofiansowaniu zatrudniony zostanie nauczyciel oraz pomoc nauczyciela. Prowadzone będą zajęcia z logopedą, język angielski oraz rytmika. Poza tym kupione zostaną zabawki, pomoce dydaktyczne i plastyczne. W punkcie przedszkolnym organizowane będą spektakle teatralne i koncerty muzyczne, a także wyjazdy dzieci na wycieczki.

W dnia 13.08.-27.08.2018 r. prowadzona będzie rekrutacja dzieci

do Punktu Przedszkolnego!

Formularze rekrutacji wraz z załącznikami dostępne są na stronie internetowej Gminy Chełmża, a także w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża, ul. Paderewskiego 11a, 87-140 Chełmża, II piętro.

Wypełnione formularze należy składać w biurze projektu, które znajduje się w ZEAS-ie Gminy Chełmża.

Nowocześnie w Ośrodku Zdrowia

           Za 115.200  zł Samodzielny Ośrodek Zdrowia w Zelgnie kupił wysokiej klasy aparat USG, nowoczesny aparat EKG, spirometr i sterylizator. Aparatura uzupełniła i zastąpiła zużyty sprzęt, pozwala wykonać badania lepszej jakości i rozszerzyć diagnostykę. Z nowego sprzętu w części korzystają już pacjenci.

WŁ(ON)CZENI SPOŁECZNIE - Inicjatywa GOPS-u

          Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza do udziału w projekcie: „wł(ON)czeni społecznie”.  Projekt skierowany do  mieszkańców Gminy Chełmża w wieku 18-44 lata. Realizowany będzie do czerwca 2019 roku, a adresowany jest do dwóch grup społecznych.

SENIORZE - WARTO SKORZYSTAĆ!

            SENIORZE z Gminy Chełmża, JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY POPRAWĄ SWOJEGO STANU ZDROWIA WEŹ UDZIAŁ W PROGRAMIE zapobiegania upadkom. Do uczestnictwa  zachęcamy seniorów powyżej 60 r.ż. zamieszkałych na terenie Gminy Chełmża, którzy wezmą udział w bezpłatnych spotkaniach.

 • -

Rekrutacja uzupełniająca dzieci do Punktu Opieki Dziennej w Nawrze

Jesteś rodzicem dziecka w wieku od 20 tyg. życia do 3 lat? Chcesz wrócić do pracy, a nie ma kto zająć się w tym czasie Twoim dzieckiem? Zgłoś je do Punktu Opieki Dziennej w gminie Chełmża!

Gmina Chełmża dysponuje wolnymi miejscami w Punkcie Opieki Dziennej w Nawrze dla dzieci w wieku powyżej 1 roku życia do 3 lat. Zgłoszenia będą przyjmowane do 17.08.2018 r.

Gmina Chełmża realizuje projekt „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” w partnerstwie z Gminą Lisewo, Gminą Płużnica i Towarzystwem Rozwoju Gminy Płużnica. Celem projektu jest zwiększenie dostępności miejsc świadczenia usług opieki nad dziećmi do lat 3 poprzez utworzenie 7 punktów opieki dziennej w gminach Płużnica, Lisewo i Chełmża.

Od 01.08.2018 w gminie Chełmża utworzone zostały2 Punkty Opieki Dziennej – w Nawrze oraz w Zelgnie. W Punktach zatrudnieni są wykwalifikowani Opiekunowie Dzienni, którzy ukończyli 160godzinne szkolenie uprawniające ich do pełnienia funkcji Opiekunów.

Do jednego Punktu przyjętych zostanie maksymalnie 5 dzieci (jeśli w tej grupie będzie dziecko poniżej 1 roku lub niepełnosprawne – wtedy maks. 3 dzieci).

Warunki wymagane:

Rodzic/opiekun:

 • mieszka, pracuje bądź uczy się na terenie gminy Chełmża.
 • powraca na rynek pracy po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim lub jest w wieku aktywności zawodowej i jest wyłączony z rynku pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad dziećmi do lat 3

 Dziecko:

 • jest w wieku powyżej 20 tygodnia życia i poniżej 3 lat.

Warunki punktowane:

 • dziecko jest niepełnosprawne lub wymaga specjalnej opieki – 10 pkt
 • rodzic/opiekun samotnie wychowuje dziecko – 3 pkt
 • rodzic/opiekunkorzysta ze wsparcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – 3 pkt
 • dziecko pochodzi z rodziny wielodzietnej (powyżej 2 dzieci w rodzinie) – 3 pkt

W przypadku otrzymania równej ilości punktów za wcześniej wymienione warunki decydować będzie kryterium dochodowe.

Rodzic/opiekun, którego dziecko będzie objęte opieką w Punkcie Opieki Dziennej ponosić będzie opłatę w wysokości 50 zł miesięcznie za wyżywienie tego dziecka. Jest to część kwoty przeznaczonej łącznie na wyżywienie dzieci. Pozostałą stanowią środki projektu.

Żeby zgłosić dziecko do objęcia opieką należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny do pobrania poniżej) i wraz z niezbędnymi załącznikami przekazać go do: Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Gminy Chełmża ul. Paderewskiego 11a, 87-140 Chełmża.

Więcej informacji o projekcie i rekrutacji można uzyskać w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża, lub telefonicznie 663 533 500.

Godziny pracy Urzędu Gminy Chełmża

          Uprzejmie informujemy, iż od 6 sierpnia Urząd Gminy Chełmża wraca do stałych godzin pracy.

Stypendium szkolne na rok szkolny 2018/2019

            Wójt Gminy Chełmża informuje, że wnioski o stypendium szkolne o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkujących na terenie Gminy można składać w terminie od 01.09.2018 r. do 17.09.2018 r. Warunkiem udzielenia stypendium jest trudna sytuacja materialna rodziny ucznia – miesięczny dochód na osobę nie może przekraczać 528 zł netto. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia potwierdzające wysokość dochodu netto za m-c sierpień 2018 r.
Stypendium szkolne nie przysługuje dzieciom, które realizują roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne tzw. „zerówki”.
Druki wniosków wydawane będą od 16 sierpnia 2018 r. w szkołach na terenie Gminy Chełmża, w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża ul. Paderewskiego 11A 87-140 Chełmża oraz można pobrać na stronie internetowej UG(BIP).

Sprzedaż nieruchomości w Kuczwałach i Brąchnówku

        Wójt Gminy Chełmża ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości we wsiach Kuczwały i Brąchnówko. Przetarg rozpocznie się o godz. 9.00 w dniu 31 sierpnia 2018 r. w Urzędzie Gminy Chełmża, ul. Wodna 2, pok. nr 4.
Szczegółowe informacje o przetargu można uzyskać w Urzędzie Gminy Chełmża, ul. Wodna 2, tel. 56 675-60-76 lub 77 wew. 37

 

UWAGA - zmiana godzin pracy Urzędu Gminy Chełmża

          Informujemy, że w dniach od 30 lipca do 3 sierpnia br. Urząd Gminy Chełmża będzie czynny od godz. 6.00 do godz. 14.00. W godzinach od 14.00 do 15.00 w sekretariacie UG ( pokój nr 19) będzie trwał dyżur, w trakcie którego można składać wnioski oraz dokonywać odbioru dowodów osobistych.

EDUKACJA I REKREACJA - WAKACJE W PILE MŁYN

          Po raz kolejny młodzież z terenu Gminy Chełmża wyjechała na obóz szkoleniowo-wypoczynkowy  Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W bieżącym roku chętnych było łącznie 19 młodych druhen i druhów pragnących aktywnie spędzić wakacje i przy okazji sprawdzić swoje umiejętności.

APLIKACJA GOTOWA - Przewodnik po atrakcjach

         Mieszkańcy i turyści już teraz mogą odkrywać skarby Ziemi Chełmińskiej z aplikacją, która powstała w ramach projektu współpracy pn. "Skarby Ziemi Chełmińskiej" trzech Lokalnych Grup Działania: Vistula - Terra Culmensis - Rozwój przez tradycję", "Zakole Dolnej Wisły", "Ziemia Gotyku". Aplikacja "Skarby Ziemi Chełmińskiej" to mobilny przewodnik po atrakcjach kulturowych i przyrodniczych szlaku, wzbogacony o gry terenowe, questy, filmy, trasy turystyczne.

ROLNIKU! AKCYZA DO ZWROTU

            Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej należy złożyć w terminie od 01.08.2018 r. do 31.08.2018 r. Do wniosku należy dołączyć faktury VAT stanowiące dowód zakupu oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego 2018 r. do 31 lipca 2018 r.

Przetarg na sprzedaż nieruchomości w Browinie

          Wójt Gminy Chełmża ogłosił przetarg na sprzedaż nieruchomości w Browinie. Działka nr 122/18 jest niezabudowana, na nieruchomości znajdują się: ławy fundamentowe żelbetowe, dwie skrzynki elektryczne oraz słup sieci elektrycznej napowietrznej (z zamontowaną lampą oświetlenia drogi i przyłączem do skrzynek elektrycznych). Cena wywoławcza 57 000,00 zł + 23% VAT.

 

BEZPIECZNE ŻNIWA

        Żniwa to niebezpieczny okres wzmożonych prac, którym towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych z  obsługą maszyn, transportem plonów, pracą na wysokości, a udział w tych pracach dzieci potęguje niebezpieczeństwo wypadków. Warunki pracy w rolnictwie należą do najtrudniejszych, mimo iż następuje rozwój mechanizacji, chemizacji i nowoczesnej agrotechniki. Warunki pracy znajdują swoje odzwierciedlenie w liczbie wypadków, które co roku ewidencjonowane są w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Rolnicy dwa razy częściej ulegają wypadkom niż ludzie pracujący w innych zawodach. Skutkiem jest zazwyczaj kalectwo a niekiedy i śmierć. Prawie co drugi wypadek śmiertelny w trakcie prac rolniczych ma związek z eksploatacją maszyn i urządzeń. Okres wzmożonych prac polowych z użyciem maszyn i narzędzi rolniczych, to czas, kiedy rolnicy częściej ulegają tragicznym wypadkom. Przyczyną większości nieszczęśliwych zdarzeń jest brak odpowiednich kwalifikacji i wiedzy o zagrożeniach, nie czytanie instrukcji obsługi zakupionej maszyny lub urządzenia, brak odpowiednich osłon, naprawa sprzętów przy włączonym napędzie oraz niewłaściwa organizacja pracy. Dodatkowo przyczyniają się pośpiech, rutyna, przemęczenie oraz warunki atmosferyczne.
            Zdarzeniom wypadkowym można zapobiec poprzez właściwą organizację pracy i przestrzeganie następujących zasad:
•    dbanie o ład i porządek w obejściu gospodarstwa,
•    użytkowanie sprawnych maszyn i urządzeń, wyposażonych w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną,
•    wykonywanie napraw, usuwanie awarii, zanieczyszczeń i zapchań po wyłączeniu silnika i WOM,
•    przebywanie w bezpiecznej odległości od pracujących maszyn i urządzeń,
•    prawidłowe zabezpieczenie maszyn i urządzeń podczas pracy i postoju,
•    używanie maszyn wyposażonych w mocne i dobrze zamontowane drabinki oraz schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty oraz wchodzenie i schodzenie z nich przodem do maszyny,
•    nie przewożenie ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników, w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, na zaczepach, pomostach i ładunkach,
•    zabezpieczenie przewożonych ładunków objętościowych przed upadkiem i osunięciem ze środka transportu,
•    stosowanie odzieży roboczej przylegającej do ciała i obuwia przylegającego do kostki na protektorowej podeszwie,
•    zapewnienie właściwej opieki dzieciom,
•    stosowanie przerw w pracy na odpoczynek i regenerację sił,
•    ograniczenie ekspozycji ciała na działanie słońca i wysokich temperatur.
            Należy pamiętać, że zły stan techniczny użytkowanych maszyn i urządzeń, wykonywanie wielu różnorodnych i wyczerpujących czynności jednocześnie, spiętrzenie pracy i pośpiech, który towarzyszy zmiennym warunkom pogodowym, są przyczyną wielu tragicznych w skutkach wypadków.
            Rolnik w trakcie wykonywania codziennych czynności przy użyciu maszyn rolniczych jest narażony m.in. na:
-          przejechanie, uderzenie, pochwycenie przez środek transportu w ruchu
-          upadek z maszyny,
-          porażenia prądem elektrycznym,
-          pochwycenie lub uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń,
-          uraz spowodowany upadkiem narzędzi, części maszyn rolniczych
-         uderzenie i przygniecenie przez materiały i przedmioty transportowane mechanicznie
-          okaleczenie przez mechanizmy przeniesienia napędu,
-          skaleczenia, poparzenia,
-          wdychanie szkodliwego pyłu rolniczego, dymu i kurzu,
-          uszkodzenie słuchu.
            Jedną z maszyn najczęściej eksploatowanych w sezonie letnich prac polowych jest kombajn zbożowy. Przed żniwami warto zrobić przegląd i przygotować kombajn do pracy, żeby nie okazało się, że jest niesprawny w momencie kiedy będzie najbardziej potrzebny. Dobrą praktyką jest odświeżanie sobie informacji dotyczących zasad bezpiecznej pracy, których znajomość może uchronić zdrowie, a nawet życie w obliczu zagrożeń, jakie niesie za sobą obsługi kombajnu.
Po zakupie nowego kombajnu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją jego obsługi, w szczególności z rozdziałami dotyczącymi budowy i funkcjonowania oraz bezpiecznej eksploatacji. Nawet jeśli użytkujemy jeden kombajn wiele lat i zasady bezpiecznej pracy maszyną są nam znane, co jakiś czas, najlepiej każdorazowo przed sezonem, należy sobie te informacje powtórzyć.
Po okresie garażowania kombajn należy dokładnie umyć, zespół młócący i czyszczący przedmuchać sprężonym powietrzem, a następnie przystąpić do przeglądu technicznego maszyny. Przegląd i konserwację można bezpiecznie wykonać wyłącznie, gdy maszyna jest wyłączona i zabezpieczona przed przypadkowym uruchomieniem lub przetoczeniem. Podczas użytkowania, ale również przy obsłudze technicznej i konserwacji kombajnu należy ściśle stosować się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy określonych w instrukcji oraz przestrzegać wskazań i stosować się do treści symboli i napisów ostrzegawczych umieszczonych na maszynie.
            Podczas przeglądu należy sprawdzić sprawność układu kierowniczego i hamulcowego, świateł i sygnału dźwiękowego oraz stan ogumienia. Trzeba także sprawdzić szczelność przewodów olejowych i paliwowych, napięcie pasków klinowych, zacisków akumulatora i osłuchać kombajn czy pracujące elementy nie ocierają się o siebie. Każdorazowo przed uruchomieniem maszyny należy skontrolować sprawność decydujących o bezpieczeństwie obsługi elementów i podzespołów, w szczególności wszelkich pędni, przekładni kół zębatych, końcówek wałów, czopów, sprzęgieł oraz ostrych, wystających części, stan i napięcie pasów oraz łańcuchów napędowych. Źle przygotowane elementy znacznie zwiększają opory pracy agregatu i awaryjność sprzętu rolniczego, dlatego w trakcie przeglądu należy sprzęt nasmarować. Koniecznością jest nasmarowanie listwy nożowej zespołu tnącego, przegubu kulowego targańca, jak również przekładni bezstopniowej jazdy.
            Po zakończeniu przeglądu należy określić zakres uszkodzeń i niezwłocznie dokonać niezbędnych napraw lub wymiany zużytych części.
            Bezwzględnie zabronione jest przebywanie pod hederem uniesionym tylko przy użyciu siłownika hydraulicznego. W przypadku konieczności napraw lub konserwacji wykonywanych pod hederem, należy go dodatkowo zabezpieczyć mocną podporą, najlepiej drewnianym klockiem. Nieprzestrzeganie tej zasady często kończy się poważnym wypadkiem.
            Regulowanie zaworów bezpieczeństwa układów hydraulicznych może odbywać się tylko w uprawnionych zakładach specjalistycznych. Jeśli zachodzi konieczność wymiany elementów instalacji elektrycznej, takich jak żarówki, czy bezpieczniki, należy pamiętać, że muszą one być zgodne z zaleceniami instrukcji obsługi danego kombajnu. Szczególnej ostrożności wymaga wymiana, naprawa i ostrzenie elementów tnących, a nawet zdejmowanie i zakładanie osłon. Te czynności należy wykonywać bez pośpiechu. Urządzeniami ochronnymi maszyn są osłony z blachy stalowej, tworzywa czy siatki metalowej, ograniczające kontakt z niebezpiecznymi częściami. Osłonięte powinny być przede wszystkim elementy napędowe – koła i pasy, przekładnie zębate, łańcuchy, wały napędowe, przeguby i końcówki wałów, części ostre i wystające poza obrys maszyny, noże i bijaki rozdrabniaczy nasion, elementy tnące. W kombajnie wszystkie oryginalne osłony zabezpieczające muszą być na swoich miejscach, uszkodzone lub brakujące należy zastąpić nowymi.
Bezpieczny kombajn zbożowy powinien być wyposażony w:
- kabinę lub podest zadaszony i zabezpieczony barierką,
- żółte migające światło, tzw. „kogut”,
- apteczkę pierwszej pomocy,
- oznakowanie dla pojazdów wolnobieżnych lub trójkąt ostrzegawczy z tyłu maszyny,
- dwie gaśnice (których sprawność należy sprawdzać co 2 lata):
-  do gaszenia silnika i instalacji elektrycznych – proszkowa,
-  do gaszenia pozostałych części kombajnu – proszkowa lub pianowa,
- apteczkę pierwszej pomocy.
            Gaśnice powinny znajdować w miejscu łatwo dostępnym, nie wolno na nich wieszać odzieży i innych przedmiotów mogących utrudnić ich natychmiastowe użycie.
Dodatkowo, bezpieczeństwo użytkowania kombajnów zbożowych wymaga, aby:
•    maszyn używać wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem;
•    przed każdym uruchomieniem kombajnu upewnić się, czy w polu działania jego mechanizmów nie znajdują się ludzie, a osoby pracujące w pobliżu ostrzec sygnałem dźwiękowym;
•    pomost i drabinkę wiodącą na pomost systematycznie oczyszczać, aby zapobiec poślizgnięciom i upadkom;
•    na pomoście (w kabinie) kombajnu nie przebywały żadne osoby poza operatorem;
•    wszystkie regulacje i czynności obsługowe, których nie można wykonać z pomostu operatora, wykonywać przy wyłączonym silniku kombajnu;
•    codziennie sprawdzać i usuwać przecieki paliwa;
•    kolektory wydechowe silnika, sita, przetrząsacze i elementy instalacji elektrycznej często oczyszczać z plew, kurzu, słomy;
•    przewody instalacji elektrycznej leżące w pobliżu ruchomych części często sprawdzać i w razie potrzeby zabezpieczyć przed ocieraniem i uszkodzeniem;
•    przed wyjazdem na drogi publiczne zespół żniwny (heder) zdemontować i przewozić na wózku transportowym;
•    podczas przejazdów po drogach publicznych bezwzględnie przestrzegać przepisów o ruchu drogowym;
•    nie spożywać alkoholu i nie palić tytoniu w czasie pracy kombajnem;
•    przygotować pola do pracy kombajnu – oznaczyć przeszkody (kamienie, studzienki, miejsca podmokłe itp.).
Zabroniona jest praca kombajnem na pochyłościach o spadku przekraczającym 10°!
            Kombajny zbożowe posiadają złożoną konstrukcję i wymagają od operatora szczególnego przestrzegania zasad bezpiecznej pracy. Obsługujący kombajn musi mieć uprawnienia do kierowania pojazdem (prawo jazdy kat. B lub T) oraz uprawnienia do kierowania kombajnem zbożowym.
            Nie wolno zezwalać na obsługiwanie sprzętu rolniczego osobom niesprawnym lub niedołężnym, a zwłaszcza dzieciom! Dziecku, jeśli nawet jest ono bardzo zdolne, sprytne i sprawne, w niebezpiecznej sytuacji może zabraknąć umiejętności i wyobraźni! Może wtedy dojść do nieszczęścia.
            Do pracy z maszynami, w tym także z kombajnem zbożowym należy przystępować we właściwym, przylegającym do ciała ubraniu roboczym oraz w butach z gumową podeszwą, zmniejszającą ryzyko poślizgnięcia. Niedopuszczalne jest zakładanie ubrań z luźnymi, zwisającymi elementami, gdyż mogą one wkręcić się w ruchome części maszyny i być przyczyną amputacji kończyny, bądź, co gorsze – śmiertelnego wypadku.
            Ze względów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia do pracy z kombajnem bez kabiny zaleca się stosowanie ochronników słuchu oraz masek przeciwpyłowych. Narażenie na pracę w dużym stężeniu pyłu zbożowego, może być przyczyną astmy, choroby zwanej „płucem rolnika”, gorączki zbożowej, chronicznego zapalenia oskrzeli, uczuleniowych podrażnień oczu i nosa. A długotrwałe przebywanie w hałasie może nieodwracalnie uszkodzić słuch.
            Szczególnej rozwagi w tym okresie wymaga używania ognia otwartego. Ewentualne palenie tytoniu jest dozwolone jedynie w miejscach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania palnych płodów rolnych co najmniej 10 m. Natomiast całkowicie zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie. W czasie naprawy maszyn z użyciem spawarek czy palników należy dozorować miejsce prowadzenia prac przez kilka godzin po ich zakończeniu.
Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:
1) od budynków wykonanych z materiałów:
a) palnych - 30 m,
b) niepalnych i pokryciu trudno zapalnym - 20 m,
2) od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m,
3) od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m,
4) od lasów i terenów zadrzewionych - 100 m,
5) między stertami, stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30 m,
6) od granicy działki - 4 m.

Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roślinnymi nie powinna przekraczać powierzchni 1000 m2 lub kubatury 5 000 m3.
Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych.
Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie.
W przypadku konieczności składowania produktów nie dosuszonych, należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
Ponadto informujemy o przestrzeganiu zakazu wypalania:
- roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, lub w strefie oczeretów i trzcin,
- ściernisk, słomy oraz resztek pożniwnych.

W przypadku stwierdzenia prowadzenia działalności rolniczej niezgodnie z powyższymi zasadami,rolnicy mogą mieć wstrzymana pomoc finansowa (płatności ONW) na wspieranie działalności rolniczej.

Inspektor ds. .ZK i OC
Edward KANIECKI

 

Sposób na wakacyjną nudę? Wakacje z przygodą!

          Biblioteki gminne w miejscowościach: Zelgno, Grzywna, Skąpe i Głuchowo przygotowały wakacyjną ofertę dla dzieci pt. Wakacje z przygodą. Akcja rozpoczyna się 9 lipca i potrwa do 14 lipca. W programie m.in. wyjazd do Zalesia, dzień sportowy i kulinarny, wycieczka do Szymbarka, rajd pieszy z Zelgna do Grodna, piątkowy muzyczny wieczór w Zelgnie (karaoke)  wraz  pokazem fire show- taniec z ogniem. Oczywiście biblioteki gminne zapraszają do siebie najmłodszych przez cały okres wakacyjny z wyjątkiem okresu urlopowego. Wtedy też nie zabraknie atrakcji przygotowanych przez panie bibliotekarki: zajęcia teatralne, wycieczki, zajęcia  animacyjne na świeżym powietrzu jak również wspólne czytanie i zwiedzanie krajów świata z książką.

Zajęcia wakacyjne  z Cikiem zostały także zaplanowane wspólnie z  sołtysami wsi Brąchnówko, Dziemiony i Kiełbasin.  W Brąchnówku „Wakacje z przygodą” odbędą się terminie 09-14.07.2018., w Dziemionach w okresie od 18 do 30 lipca zajęcia poprowadzi instruktor CIK pani Agata Jeziorska- Duchna, a w Kiełbasinie w okresie od 30 lipca do 3 sierpnia pani Agnieszka Denderz.

Czas pracy bibliotek gminnych w okresie wakacyjnym 2018

Miejscowość

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Przerwa urlopowa

Zelgno

9.00-17.00

9.00-17.00

9.00-17.00

8.00-16.00

10.00-18.00

16.07-27.07

Grzywna

7.30-15.30

9.00-17.00

7.30-15.30

7.30-15.30

10.00-18.00

16.07-14.08

Skąpe

11.00-17.00

11.00-17.00

8.00-14.00

8.00-14.00

12.00-18.00

30.07-17.08

Głuchowo

11.00-17.00

11.00-17.00

8.00-14.00

8.00-14.00

12.00-18.00

03.08-19.08

W załączeniu migawki z wakacji w bibliotekach 2017

Justyna Błaszczyk
Dyrektor CIK i bibliotek gminnych

 

 • -
 • -
 • -
 • -

Szkolenia dotyczące bezpieczeństwa w sieci Internet

        Wszystkich mieszkańców Gminy Chełmża, którzy chcieliby  wziąć udział w szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa w Internecie prosimy o zgłaszanie się pod nr telefonu: 566756077 wew. 38 do dnia 11 lipca br.
Szkolenia są bezpłatne, przewidziane dla osób w wieku powyżej 25 lat, które znają obsługę komputera w stopniu podstawowym.  Czas trwania szkolenia - 12 godzin, miejsce szkolenia – zostanie określone po zebraniu chętnych. Realizacja szkoleń uzależniona jest od liczby chętnych oraz uzyskania dofinansowania ze środków UE przez Gminę Chełmża.

 • -

AKCJA PROFILAKTYCZNYCH BADAŃ TRWA!

            Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia ponownie wyruszył w trasę  - akcja bezpłatnych badań płuc w Chełmży. Już 5 lipca br. na mieszkańców czekać będzie wykwalifikowany personel, który bezpłatnie wykona badania i udzieli fachowych porad odnośnie profilaktyki chorób układu oddechowego. Spirobus będzie stacjonował  przy ulicy Szewskiej 10, lok. 1, między godzinami 10.00 a 16.00.

NOWY OKRES ZASIŁKOWY 2018/2019

          Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży informuje, iż od 01 sierpnia 2018 r. będą przyjmowane wnioski w formie tradycyjnej (papierowej) o ustalenie prawa do:

 • świadczenia wychowawczego (500+),
 • świadczenia „Dobry start 300 dla ucznia”,
 • funduszu alimentacyjnego,
 • zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami do zasiłku rodzinnego,
 • specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Natomiast od 01 lipca 2018 r. będzie możliwość złożenia wniosku o ustalenie prawa do w/ wym. świadczeń drogą elektroniczną przez stronę empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.
Świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko przysługuje jeżeli dochód rodziny nie przekroczy kwoty 800,00 zł na osobę. Jeżeli w rodzinie jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności dochód nie może przekroczyć 1200,00 zł na osobę. Na drugie i kolejne dzieci nie obowiązuje kryterium dochodowe. Ponadto świadczenie „Dobry start 300 dla ucznia” będzie wypłacane niezależnie od osiąganych dochodów.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco zasądzonych alimentów, jednakże nie więcej niż 500,00 zł miesięcznie, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725,00 zł. Natomiast prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje osobom, których dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 674,00 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód nie przekracza kwoty 764,00 zł. W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego kwota wypłacanego zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami jest pomniejszana o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego.
Jednocześnie informuje się, iż podstawą obliczenia dochodu uprawniającego do świadczenia wychowawczego, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłku rodzinnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego na okres zasiłkowy 2018/2019 są dochody za 2017 rok z uwzględnieniem dochodów utraconych i uzyskanych. Tut. Ośrodek  dokona samodzielnego pozyskania danych z Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Uprzejmie informuję, iż uzależniony od terminu złożenia wniosku jest termin ustalenia prawa i wypłaty danego świadczenia. Poniżej w tabeli ukazano tą zależność.

Rodzaj świadczenia

 

Świadczenie za miesiąc

 

Termin złożenia wniosku

 

Termin wypłaty świadczenia

 

Świadczenie wychowawcze (500+), Fundusz alimentacyjny

 

Październik

 

od 01 lipca do 31 sierpnia

 

do 31 października

 

od  01 września do 30 września

 

do 30 listopada

 

od 01 października do 31 października

 

do 31 grudnia

 

Zasiłek rodzinny, Specjalny zasiłek opiekuńczy

 

Listopad

 

od 01 lipca do 31 sierpnia

 

do 30 listopada

 

od 01 września do 3l października

 

do 31 grudnia

 

od 01 listopada do 30 listopada

 

do 28 lutego

 

„Dobry start 300 dla ucznia”

 

Jednorazowo 300 zł

 

od 01 lipca do 31 sierpnia

 

do 30 września

 

od 01 września do 30 listopada

 

2 miesięce od dnia złożenia wniosku

 

Informacje dotyczące zasad przyznawania i wypłacania świadczeń: wychowawczych, „Dobry start 300 dla ucznia”, rodzinnych i funduszu alimentacyjnego w nowym okresie zasiłkowym 2018/2019 udzielane są przez pracowników Działu Świadczeń Wychowawczych tel. 56 675 29 28 wew. 41; 535 872 538 i Rodzinnych: tel. 56 675 29 28 wew. 34 lub 37; 535 432 894.

 

MŁODZIEŻ Z POGODĄ

           WEEKENDY z POGODĄ  spędza w naszej gminie już stała grupa miłośników czynnej rekreacji, a wśród nich zupełnie młodzi uczestnicy. Poznaliśmy te osoby podczas zakończenia roku szkolnego w SP Kończewice i podziękowaliśmy im za dotychczasowy zapał i wytrwałość.

Sołtysi obradowali

         Sołtysi Gminy Chełmża odbyli wspólną naradę zorganizowaną przez Wójta Gminy Chełmża. Obradowali jak zawsze w Urzędzie Gminy, a na wyjeździe - ciekawi ludzie i zwiedzanie ciekawych miejsc. Spotkanie i rozmowa z Prezydentem Torunia w sali obrad Ratusza Staromiejskiego na pewno codziennie się nie zdarza.

 • -

Rekrutacja dzieci do Punktów Opieki Dziennej!

Gmina Chełmża realizuje projekt „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” w partnerstwie z Gminą Lisewo, Gminą Płużnica i Towarzystwem Rozwoju Gminy Płużnica. Celem projektu jest zwiększenie dostępności miejsc świadczenia usług opieki nad dziećmi do lat 3 poprzez utworzenie 7 punktów opieki dziennej w gminach Płużnica, Lisewo i Chełmża.

W gminie Chełmża utworzone zostaną 2 Punkty Opieki Dziennej – w miejscowościach Nawra i Zelgno.

W Punktach zatrudnieni zostaną wykwalifikowani Opiekunowie Dzienni, którzy ukończyli 160godzinne szkolenie uprawniające ich do pełnienia funkcji Opiekunów.

Do 3 lipca 2018 r. przyjmowane są zgłoszenia rodziców dzieci, które mają zostać objęte opieką w jednym z punktów na terenie gminy Chełmża. Planowany dzień otwarcia Punktów Opieki to 16 lipca 2018 r.

Do jednego Punktu przyjętych zostanie maksymalnie 5 dzieci (jeśli w tej grupie będzie dziecko poniżej 1 roku lub niepełnosprawne – wtedy maks. 3 dzieci).

Warunki wymagane:

Rodzic/opiekun: 

- mieszka, pracuje bądź uczy się na terenie gminy Chełmża,

- powraca na rynek pracy po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim lub jest w wieku aktywności zawodowej i jest wyłączony z rynku pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad dziećmi do lat 3.

 Dziecko:

- jest w wieku powyżej 20 tygodnia życia i poniżej 3 lat.

Warunki punktowane:

- dziecko jest niepełnosprawne lub wymaga specjalnej opieki – 10 pkt,

- rodzic/opiekun samotnie wychowuje dziecko – 3 pkt,

- rodzic/opiekun korzysta ze wsparcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – 3 pkt,

- dziecko pochodzi z rodziny wielodzietnej (powyżej 2 dzieci w rodzinie) – 3 pkt.

W przypadku otrzymania równej ilości punktów za wcześniej wymienione warunki decydować będzie kryterium dochodowe.

Rodzic/opiekun, którego dziecko będzie objęte opieką w Punkcie Opieki Dziennej ponosić będzie opłatę w wysokości 50 zł miesięcznie za wyżywienie dziecka. Jest to część kwoty przeznaczonej łącznie na wyżywienie dzieci. Pozostałą stanowią środki projektu.

Żeby zgłosić dziecko do objęcia opieką należy wypełnić formularz zgłoszeniowy wraz z niezbędnymi załącznikami(dostępny do pobrania poniżej) i przekazać go do Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Gminy Chełmża ul. Paderewskiego 11a,87-140 Chełmża (II piętro).

Więcej informacji o projekcie i rekrutacji można uzyskać w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża lub telefonicznie 663 533 500.

TUŻ PRZED WAKACJAMI - wyśpiewali sobie sukces!

           W Chełmży odbył się już  XVI Festiwal Piosenki Harcerskiej, Religijnej i Patriotycznej plastyczny „Im winniśmy cześć” . Udział w nim wzięło łącznie 316 uczestników! A wśród nich również uczestnicy z naszej gminy, którzy odnieśli sukcesy i znaleźli się pośród laureatów wybranych kategorii.

REKREACJA PRZEDE WSZYSTKIM

           Tegoroczne Powitania Lata w Zalesiu zdominowały rekreacja i sport. I nic w tym dziwnego, bo gmina od ostatnich lat realizuje i promuje wśród mieszkańców program "GMINA CHEŁMŻA - Zdrowa Gmina". Wiele sportów jak siatkówka, jazda na rowerze, marsze nordic walking, taniec, karate, pływanie czy też inne formy lekkoatletyczne, zdominowały tym razem główne punkty programu.

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: burze z gradem    
Stopień zagrożenia: 2
Ważność:od godz. 15:00 dnia 21.06.2018 do godz. 20:00 dnia 21.06.2018
Przebieg : Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie oraz porywami wiatru do 95 km/h. Miejscami grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska : 85%

Synoptyk IMGW-PIB: Anna Zielińska-Szeferka
Źródło informacji: IMGW-PIB

 

Przetarg na sprzedaż nieruchomości w Zelgnie

        Wójt Gminy Chełmża ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż zabudowanej nieruchomości we wsi Zelgno. Działka nr 76/4 o pow. 0,2555 ha, KW nr TO1T/00014802/3 zabudowana budynkiem garażowym, cena wywoławcza 37 000,00 zł + 23% VAT. Wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej netto należy wpłacić do dnia 18.07.2018 r. w kasie Urzędu Gminy Chełmża, ul. Wodna 2 lub na konto Gminy Chełmża – PKO. Przetarg odbędzie się w dniu 24 lipca 2018 r. o godz. 9.00.

Życzenia na wakacje!

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018'
wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Administracji i Obsługi  i Uczniom ze szkół gminnych
składamy podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,
by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.
Życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży,

niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień
oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

Przewodniczący RG Chełmża                                    Wójt Gminy Chełmża

    Janusz Iwański                                                          Jacek Czarnecki

WIELE WIELKICH GABARYTÓW - podsumowanie zbiórki

GOSPODARKA ODPADAMI

        W miesiącu maju br. na obszarze gminy przeprowadzona została  zbiórka odpadów wielkogabarytowych. W ramach akcji zebrano prawie 26 ton odpadów elektronicznych i sprzętu AGD oraz ok. 27 t odpadów wielkogabarytowych.

UWAGA ROLNICY - SZACUJEMY SZKODY W UPRAWACH

             W związku z wystąpieniem na terenie województwa kujawsko- pomorskiego zagrożenia suszy prosi się rolników o rozpoznanie, czy zjawisko to spowodowało w ich gospodarstwach szkody wśród upraw zbóż jarych i ozimych, truskawek, krzewów i drzew owocowych. W przypadku stwierdzenia wystąpienia zjawiska suszy w gospodarstwie, wniosek o oszacowanie strat w uprawach należy złożyć w terminie do 28 czerwca 2018 r. w Urzędzie Gminy Chełmża ul. Wodna 2 -  biuro Referatu GKOŚ.

PRZEDSIĘBIORCO! SĄ FUNDUSZE!

Fundusze na podjęcie działalności gospodarczej

         Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Toruńskiego w związku z pozyskaniem dodatkowych środków z rezerwy Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej   rozpoczął nabór wniosków na realizację programu aktywizacji zawodowej o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych objętych II profilem pomocy lub I profilem pomocy w uzasadnionych przypadkach oraz nabór uzupełniający wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej.

REJESTRACJA NARODZIN DZIECKA online!

          Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online! Profil zaufany i kilka minut - to wszystko czego potrzeba, by zarejestrować narodziny dziecka online. Nowa usługa ruszyła 1 czerwca 2018 r. Rodzicu, już nie musisz spieszyć się do urzędu. Wszystko czego potrzebujesz to Profil Zaufany i kilka minut. Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca mają wybór – pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny.

WÓJT Z ABSOLUTORIUM I KWIATAMI

             Władze gminy Chełmża podsumowały ubiegły rok. Podczas sesji radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe za miniony rok i jednogłośnie udzielili Wójtowi Jackowi Czarneckiemu absolutorium z wykonania budżetu Gminy Chełmża. W wyniku zrealizowanych dochodów i wydatków budżet Gminy zamknął się nadwyżką w wysokości prawie 1,4 mln zł. Była to okazja, aby sobie wzajemnie podziękować za dobrą i konstruktywną współpracę wójt – kadra – radni.

TANIEC TO ICH PASJA

           Kolejni młodzi mieszkańcy naszej gminy, ich rodzice, opiekunowie i babcie byli  gośćmi podczas obrad sesji Rady Gminy. Wysiłek młodych mieszkańców został doceniony. W dniu dzisiejszym odebrali oni z rąk Wójta Gminy Jacka Czarneckiego i Przewodniczącego RG Janusza Iwańskiego listy gratulacyjne za dotychczasowe osiągnięcia w tańcu.

DLA WYTRWAŁYCH MEDAL

PROJEKT BIBLIOTEKI FINISZUJE

           „SPORT I ZDROWE ODŻYWIANIE TO RECEPTA NA NIE KICHANIE” - to tytuł projektu Filii Biblioteki Samorządowej  w Głuchowie, który dobiegł końca. Finał  projektu odbędzie się 18 czerwca br. przy świetlicy wiejskiej w Głuchowie. Spotkanie startuje o godz. 9.30. Rozpocznie je wielki wspólny rajd na sportowo, a najbardziej w nim wytrwali otrzymają  MEDAL Wytrwałości.

Gminne Punkty Opieki Dziennej

Chcesz wrócić do pracy - zgłoś swoje dziecku w wieku 3 lat do Gminnego Punktu Opieki Dziennej!

        W związku z realizacją przez Gminę Chełmża partnerskiego projektu „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” od 16 lipca 2018 r.zostaną otwarte dwa Gminne Punkty Opieki Dziennej dla dzieci w wieku do 3 lat w miejscowościach Nawra i Zelgno.

Projekt „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” realizowany jest przez Gminę Płużnica w partnerstwie z Gminą Lisewo, Gminą Chełmża i Towarzystwem Rozwoju Gminy Płużnica. Celem projektu jest zwiększenie dostępności miejsc świadczenia usług opieki nad dziećmi do lat 3 oraz umożliwienie powrotu do pracy lub znalezienia pracy 21 osobom poprzez utworzenie 7 punktów opieki dziennej w gminach Płużnica, Lisewo i Chełmża w okresie 01.04.2018 r. do 30.06.2020 r.
Projekt skierowany jest do trzech grup odbiorców:

 • osób powracających na rynek pracy po urlopach macierzyńskich/rodzicielskich,
 • osób fizycznych w wieku aktywności zawodowej wyłączonych z rynku pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad dziećmi do lat 3,
 • do opiekunów dziennych/kandydatów na opiekunów dziennych.

W ramach planowanych działań  na terenie gminy utworzone zostaną 2 Gminne Punkty Opieki Dziennej w miejscowościach Nawra i Zelgno, do każdego punktu zostanie zatrudniona na umowę o pracę przeszkolona opiekunka dzienna. Godziny funkcjonowania będą dostosowane do potrzeb rodziców max. 10 godzin dziennie od 7.00 do 17.00.
Dzieci w trakcie pobytu u dziennej opiekunki otrzymywać będą m.in. jeden ciepły posiłek, a także zostaną zaopatrzone w artykuły higieniczne.
W okresie trwania projektu odpłatność za pobyt dziecka u opiekuna dziennego to 50 zł miesięcznie.

Jeżeli jesteś zainteresowany przystąpieniem do projektu i spełniasz w/w wymagania zgłoś chęć udziału w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół Gminy Chełmża, ul. Paderewskiego 11a, 87-140 Chełmża lub pod numerem telefonu 663 533 500.

EDUKACJA EKOLOGICZNA W SZKOŁACH

              W ramach edukacji ekologicznej w szkołach gminnych  przeprowadzono warsztaty edukacyjne. W ramach zajęć odbyły się bloki tematyczne dla dzieci z klas 0 - III oraz dla klas IV-VII. Celem programu było zobrazowanie dzieciom i młodzieży procesu jakości i ilości produkowanych w gospodarstwach domowych odpadów oraz sposób ich segregacji.

POLECAMY PORADNIK - Jak przygotować się na upał

          Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Dlatego warto zapoznać się z poradnikiem, który opublikowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

POPŁYNĄ NA BYLE CZYM

 V WYŚCIG POJAZDÓW WODNYCH  - ZALESIE 2018”

              POPŁYNĄ NA BYLE CZYM - mowa o Wyścigu Pojazdów Wodnych, który odbędzie się już po raz piąty i jest jednym z ważniejszych punktów corocznego festynu POWITANIE LATA w Zalesiu. Uczestnicy wyścigu muszą wybudować coś, co nie tylko utrzyma się na wodzie, popłynie napędzane wyłącznie siłą mięśni ludzkich i grawitacją, ale będzie i równie ciekawie wyglądać. Pozytywnych emocji i niepowtarzalnej atmosfery podczas tego wyścigu nigdy nie brakowało.

GRUPY REKREACYJNE - META ZALESIE

          Zapraszamy grupy rekreacyjne na II Zlot Grup Rekreacyjnych. Jeżeli jeździsz rowerem, chodzisz z kijkami czy może biegasz albo jeździsz na rolkach - dołącz do nas  w Zalesiu 24 czerwca ! Dokładnie tego dnia odbędzie się festyn  Powitanie Lata 2018 !

WSPÓLNIE ZADBAJĄ O PROMOCJĘ

            Powiat Toruński, Gmina Chełmża i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chełmży wspólnie zadbają o promocję projektu „Spełniamy Twoje Zawodowe Marzenia”. Dokładną współpracę określa list intencyjny podpisany przez wymienionych partnerów w dniu 11 czerwca br. podczas uroczystej inauguracji projektu finansowanego z Funduszy Europejskich „Spełniamy Twoje Zawodowe Marzenia” adresowanego do dorosłych mieszkańców Powiatu Toruńskiego.

POTRZEBNA POMOC

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży prosi ludzi dobrej woli o pomoc. PILNIE POSZUKUJEMY (bezpłatnie) KUCHENKI WĘGLOWEJ (westfalki).

Kontakt: GOPS Chełmża
ul. Paderewskiego 11, I piętro, tel.: 566756019 lub 566752928

Stypendium im. Jacka Luntkowskiego

       Trwa nabór wniosków o przyznanie gminnego stypendium im. Jacka Luntkowskiego na rok szkolny 2018/2019. O stypendium mogą ubiegać się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, w tym: liceum, technikum i gimnazjum akademickiego, którzy za miniony rok szkolny osiągnęli średnią ocen od 4,00 w górę. Wniosek można złożyć do dnia 31 lipca 2018 roku w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży mieszczącego się przy ul. Paderewskiego 11( I piętro pok.nr 8 ).

„DOBRY START 300 dla ucznia”

          W Gminie Chełmża Program „Dobry Start 300 dla ucznia” będzie realizowany w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chełmży. Świadczenie te przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub opiekunom faktycznym w wysokości 300 zł raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole  
otrzymają świadczenie do ukończenia 24 roku życia. Należy zaznaczyć, iż świadczenie będzie wypłacane niezależnie od osiąganych dochodów, ponieważ nie obowiązuje kryterium dochodowe. Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia będzie można składać w terminie:
•    od 1 lipca do 30 listopada online- przez stronę empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną,
•   od 1 sierpnia do 30 listopada drogą tradycyjną (w formie papierowej) w placówce GOPS Chełmży, mieszczącym się przy ul. Paderewskiego 11, pokój nr 8 (I piętro budynku).
Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach wypłata świadczenia nastąpi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Świadczenie „Dobry start” nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.
Informacja o możliwości pobrania druku wniosku z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zostanie zamieszczona na stronie internetowej Gminy Chełmża. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Działu Świadczeń Wychowawczych i Rodzinnych: tel. 56 675-29-28 wew. 41, 34, 37. Ponadto w załączeniu zamieszczone zostały podstawowe informacje o programie „Dobry start 300 dla ucznia”. Dodatkowo pod  adresem dostępne są obowiązujące przepisy prawne w zakresie programu „Dobry start”.

Otwarty konkurs ofert

       Wójt Gminy Chełmża ogłasza otwarty konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie organizacji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 z terenu Gminy Chełmża sprawowanej w formie opiekuna dziennego w ramach projektu zadania “Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko- Pomorskiego 2014-2020.

WIECZNI STUDENCI CORAZ MŁODSI

            Blisko czterdziestu słuchaczy  gminnego oddziału Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Gospodarki zakończyło rok akademicki. Uczestnicy odebrali dyplomy z rąk Dziekana UTW WSG prof. Cezarego Kościelaka. Zwieńczeniem kolejnego, trzeciego już roku akademickiego na UTW było uroczyste spotkanie. Tradycyjnie było ono okazją do podsumowania ich całorocznej pracy, a także wręczenia pamiątkowych dyplomów. - Cieszę się, że tak wiele osób korzystało z zajęć uniwersytetu. Gratuluję państwu zaangażowania i nieustannego apetytu na wiedzę– powiedziała na podsumowanie obecna Sekretarz Gminy Ewa Pudo.  

Za nami 28 Lat Samorządu

           28 lat minęło od momentu, gdy w Polsce utworzono samorządy w tym samorząd wiejskiej Gminy Chełmża. Z tej to okazji w Kończewicach odbyła się uroczysta sesja RG Chełmża.

STRAŻAK I GOSPODARZ

        Dh Marek Adamczyk, strażak z Jednostki OSP Skąpe otrzymał wyróżnienie samorządowe podczas uroczystej sesji RG Chełmża, która odbyła się w Kończewicach  z okazji 28-lecia Samorządu Terytorialnego. Postawa tego młodego strażaka i mieszkańca gminy na pewno zasługuje na pochwałę.

Z MIESZKAŃCAMI I DLA MIESZKAŃCÓW

         Zainspirowane do działania na rzecz innych, czynnie biorące  udział  w życiu  społecznym swojej wsi i Gminy  Chełmża, a także integrujące swoimi działaniami  miejscowe społeczeństwo – mowa o dwóch mieszkankach gminy: Barbarze Jęziorskiej – Pawella z Liznowa i Katarzynie Lewandowskiej z Bielczyn, które otrzymały podziękowania samorządowe.

Kochamy Barwy Polski – konkurs podsumowany

          Kochamy Barwy Polski – laureatów konkursu poznaliśmy, a ich nagrodzone fotografie mogliśmy obejrzeć na wystawie pokonkursowej podczas uroczystej XLIV uroczystej Sesji Rady Gminy Chełmża w Kończewicach. Podsumowany konkurs  to kontynuacja ubiegłorocznego  projektu pod tym samym tytułem, realizowanego przez Szkołę Podstawową im. Leona Poeplau (oddział Głuchowo) oraz inicjatywa towarzysząca  upamiętnieniu Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i obchodom 100.rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

SOŁTYSI Z WYRÓŻNIENIEM

         Wyróżnionym sołtysom władze samorządowe podziękowały podczas uroczystej  XLIV uroczystej Sesji    Rady Gminy Chełmża w Kończewicach. Ci lokalni liderzy, na co dzień, społecznie, w imieniu mieszkańców pomagają gminie w rozwiązywaniu najpilniejszych problemów miejscowości. Wyróżnieni sołtysi za swoją służbę na rzecz samorządu otrzymali pamiątkowe listy gratulacyjne oraz upominki. Wyróżnienia  odebrali sołtysi: Marianna Rolbiecka – Sołtys Nawry, Karina Stokłosa – Sołtys Kuczwał, Wiesław Wiśniewski – Sołtys Browiny, Andrzej Daroń – Sołtys Drzonówka, Dariusz Podsiedlik – Sołtys Januszewa-Dźwierzna.

WYBIERAMY SOŁTYSA ROKU

         Jest okazja, aby wyrazić swoim sołtysom uznanie dla ich pracy i zaangażowania zgłaszając ich do konkursu „Sołtys Roku Powiatu Toruńskiego 2017”. Kandydatów do konkursu zgłaszać mogą zarówno mieszkańcy sołectwa, rady sołeckie oraz parafialne, koła gospodyń wiejskich czy organizacje pozarządowe, jak i władze samorządowe oraz radni. Sołtysi wyróżnieni w poprzednich edycjach konkursu mogą kandydować ponownie.

MAJ I BOCIANISKO

          Zelgno  - to  wieś, która już nie tylko w Gminie Chełmża słynie z bociana. Prawdziwe bociany wiosną co roku zlatują do wsi i zamieszkują w swoich gniazdach wychowując młode pisklęta. Stąd też pomysł na BOCIANISKOPrzegląd Zespołów Artystycznych Szkół Gminy Chełmża. Młodzi artyści zaprezentowali tutaj swoje swoje talenty artystyczne już po raz XIV.

DZIEŃ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

         Dzisiaj 27 maja - Święto Samorządowców. Dzień Samorządu Terytorialnego został uchwalony przez Sejm RP w 2000 roku dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych z 27 maja 1990 roku. Swoje święto mają pracownicy urzędów i jednostek samorządowych oraz radni, którzy realizują podejmowane zadania dla dobra lokalnych społeczności.

PROFILAKTYKA DLA DOROSŁYCH

Program Profilaktyki Zakażeń Pneumokokowych Wśród Osób Dorosłych

         W ramach programu prowadzone są  bezpłatne szczepienia ochronne osób dorosłych zameldowanych na terenie Gminy Chełmża. Osoby te powinny spełniać warunki: wiek powyżej 65 r.ż. i które nie były wcześniej szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom oraz znajdują się w grupie ryzyka – osoby leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej (w dniu szczepienia należy przedstawić dokument tożsamości i zaświadczenie lekarskie potwierdzające przynależność do grupy ryzyka.

REGATY W ZALESIU

           Najbliższy weekend w gminie to także poza kolarstwem okazja, aby wybrać się do Zalesia  na regaty. Tutaj udział wezmą pojazdy napędzane siłą wiatru. Regaty Pucharu Polski w klasie Optimist są jedną z największych imprez żeglarskich w województwie kujawsko-pomorskim. W tym roku w regatach wystartuje około 50 łodzi.

BEZPŁATNE BADANIA DLA DZIECI

        Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach programu szczepienia ochronne dzieci w wieku 24-36 m.ż. zameldowanych na terenie Gminy Chełmża. Chcąc zaszczepić dziecko należy skontaktować się  z Samodzielnym Publicznym Ośrodkiem Zdrowia w Zelgnie osobiście lub telefonicznie pod nr 56 675 98 84 w terminie do 10 listopada 2018 r. Decyduje kolejność zgłoszenia.

ŚWIĘTO Z FLORIANEM

GMINNE OBCHODY DNIA STRAŻAKA

            Jak co roku w maju nasi Strażacy Ochotnicy z gminy świętowali popularnego Floriana, oddając tym samym cześć wszystkim tym, którzy poświęcają swój czas dla ratowania innych. Gospodarzem tegorocznych obchodów była jednostka OSP Skąpe. Na wybór  gospodarza święta złożyły się kolejno okoliczności: jubileusz 145-lecia jednostki gospodarzy, odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej i promocja książki nawiązujących do budowy miejscowej kaplicy od której upłynęło już 25 lat.

POJADĄ O PUCHAR WÓJTA

            Najbliższa niedziela 27 maja upłynie w gminie pod znakiem zmagań kolarzy , którzy będą brać udział w I Wyścigu Kolarskim o Puchar Wójta Gminy Chełmża. Prawie 170 młodych zawodników zjedzie z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

ARTYŚCI ZJECHALI DO ZELGNA

          Niedzielne południe 20 maja –  centrum Zelgna  stało się sceną do prezentacji artystów z powiatu toruńskiego. To tutaj w tym roku zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Toruniu i naszą Gminę  X Majowe Spotkania Twórców Kultury i Sztuki Powiatu Toruńskiego. Jak kolejne edycje tego wydarzenia dowodzą, jest to co roku niezwykle ważne spotkanie integracyjne twórców kultury i sztuki działających na terenie naszego powiatu. Wydarzeniu temu  towarzyszył VII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Chełmża.

MAJOWO U SENIORÓW

          Pięknie przygotowana sala, organizatorzy w komplecie, obecni goście, upominki i bogaty program muzyczny – taki oto właśnie klimat przywitał 17 maja blisko 300 seniorów z całej gminy. Wzięli oni wszyscy udział w X  Jubileuszowej Majówce Seniora w Gminie Chełmża.

KOMUNIKAT LASÓW PAŃSTWOWYCH

         Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu informuje, że w okresie od 16 maja do II dekady czerwca 2018 roku planowane są ratownicze zabiegi samolotowe we fragmentach drzewostanów sosnowych, w których wystąpiła gradacyjnie brudnica mniszka, strzygonia choinówka i barczatka sosnówka. Zabiegiem zostaną objęte drzewostany w nadleśnictwie: Brodnica, Bydgoszcz, Czersk, Dąbrowa, Dobrzejewice, Osie, Przymuszewo, Różanna, Rytel, Solec Kujawski, Szubin, Trzebciny, Tuchola, Włocławek, Woziwoda, Zamrzenica, Żołędowo.

BIGOS STAROPOLSKI - KRÓLEM STOŁU

VII TURNIEJ KGW rozegrany!     

            Koła Gospodyń Wiejskich z gminy zjechały do Zelgna. Mimo, że panie przyjechały tutaj na turniej, to jednak dominowała dobra zabawa i integracja. Grand Prix wygrało KGW  Głuchowo. Turniej swoim charakterem idealnie wpisał się w  X MAJOWE SPOTKANIA TWÓRCÓW KULTURY I SZTUKI POWIATU TORUŃSKIEGO, które tym razem odbyły się również w Zelgnie.

KOMUNIKAT MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII

        Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw, w przypadku gdy wpis przedsiębiorcy w CEIDG nie zawiera numeru PESEL, a przedsiębiorca nie uzupełni go w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. do dnia 19 maja 2018 r.), wpis zostanie wykreślony z CEIDG.

Realizacja ww. przepisu będzie dotyczyła tylko określonej liczby przypadków i zostanie przeprowadzona etapami a zatem w dniu 19 maja 2018 r., wbrew doniesieniom medialnym, nie ostaną wykreślone „setki tysięcy” przedsiębiorców. Wykreśleniu będą podlegać te wpisy, które nie umożliwiają identyfikacji przedsiębiorcy. Są to wpisy powstałe kilkanaście lat temu i więcej. Nierzadko zawierają szczątkowe dane (np. tylko imię i nazwisko). Wpisy te od lat są nieaktywne, nie dokonywano w nich żadnej modyfikacji.

Ministerstwo dokonało rzetelnej analizy wpisów, które będą podlegać wykreśleniu z CEIDG ze względu na brak numeru PESEL we wpisie. Dane zostały zweryfikowane w rejestrach publicznych, w tym bazie Ministra Finansów i Głównego Urzędu Statystycznego, tak aby nie doprowadzić do wykreślenia przedsiębiorców faktycznie wykonujących działalność gospodarczą, a nieposiadających numeru PESEL. W ten sposób zweryfikowano ok. 13 000 takich wpisów w CEIDG. Zatem wszędzie tam, gdzie było to możliwe, Ministerstwo dokonało zmian bez konieczności angażowania przedsiębiorców.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali działalność po 1 stycznia 2012 r. lub dokonali od tego czasu jakichkolwiek zamian w swoim wpisie, posiadają w bazie numer PESEL. System informatyczny CEIDG nie dopuszcza do wprowadzenia zmian we wpisie przedsiębiorcy bez numeru PESEL. Zatem jeśli przedsiębiorca od 2012 r. dokonywał jakichkolwiek zamian w swoim wpisie w CEIDG ( rejestrował się, dodawał kod PKD, zmieniał adres, zawieszał czy wznawiał działalność), to jego wpis musi zawierać numer PESEL.

Lokal dla Gminnego Punkt Opieki Dziennej

            PILNIE poszukujemy do wynajęcia lokalu mieszkalnego na terenie gminy Chełmża, w którym będzie prowadzony od 1 lipca 2018 r. Gminny Punkt Opieki Dziennej w ramach projektu  „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka”.

W ramach przedsięwzięcia uruchomione zostaną na naszym terenie dwa Gminne Punkty Opieki Dziennej. Do każdego punktu będzie mogło być przyjętych od 3 do 5 dzieci w wieku do 3 lat. Opiekę do 10 godzin dziennie sprawować będą wykwalifikowane opiekunki.

Więcej informacji udziela Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół Gminy Chełmża, tel. 663 533 500.

ZAGRALI JAK NA WESELU

          Zespół STYL z Rypina wygrał V Jubileuszowy Przegląd Zespołów i Kapel Weselnych, który odbył się w Grzywnie. Publiczność dopisała i tłumnie przybyła na miejscowy teren rekreacji, aby posłuchać skocznej, weselnej muzyki.  Gwiazdą wieczoru był zespół TOP ONE, który bawił publiczność swoimi kultowymi przebojami, bo któż nie zna Białego Misia czy Miła moja.

PRZEDSIĘBIORCO ZMIANY W PRZEPISACH!!!

          Chcesz zarejestrować firmę jednoosobową? A może prowadzisz już taką działalność i planujesz zmiany np. zawieszenie albo wznowienie firmy? Od 30 kwietnia 2018 roku weszły w życie przepisy Konstytucji Biznesu, które zmieniają m.in. zasady dotyczące wpisów do rejestru przedsiębiorców (CEIDG). Sprawdź czy dotyczą również Ciebie.

Lucyna Styczyńska

Jubileuszowa MAJÓWKA SENIORÓW

         To wyjątkowe raz do roku majowe  spotkanie z seniorami w Gminie Chełmża ma już swoją tradycję! W tym roku, a dokładnie 17 maja świętowana będzie już dziesiąta edycja Majówki Seniorów Gminy Chełmża.

ZAPROSZENIE NA BADANIE MAMMOGRAFICZNE

           Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię? Zbadaj się i zyskaj spokój ! Badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej (mammobusie) odbędą się w Chełmży – 6 czerwca br. na Rynku. Badanie jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

ZASMAKUJ LOKALNEJ TRADYCJI

X JUBILEUSZOWE Majowe Spotkania Amatorów Twórców Kultury i Sztuki Powiatu Toruńskiego

          Już w najbliższą niedzielę 20 maja  przed mieszkańcami powiatu toruńskiego X JUBILEUSZOWE Majowe Spotkania Amatorów Twórców Kultury i Sztuki Powiatu Toruńskiego. Tym razem gospodarzem spotkania będzie Gmina Chełmża. Spotkanie zainauguruje o godz. 13.00 uroczysty przemarsz przez plac Centrum Kultury i Tradycji, a następnie poprowadzona zostanie biesiada muzyczna połączona z Turniejem KGW Gminy Chełmża.

(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA

            Mamy miesiąc maj, a z nim  trwający Tydzień Bibliotek obchodzony  w Polsce w okresie  8-15 maja. Tydzień Bibliotek to program promocji czytelnictwa i bibliotek, a jego tegoroczne hasło brzmi „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”.  Ogólne obchody gminnego Święta Bibliotek odbyły się  10 maja przy Bibliotece Samorządowej w Zelgnie. Tegoroczne świętowanie z okazji przypadającej w roku bieżącym 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości odbyło się w biało - czerwonych barwach.

Sprzedaż nieruchomości w Grzegorzu

          Wójt Gminy Chełmża ogłosił II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości w miejscowości Grzegorz. Zapraszamy do udziału.

 

Rusza projekt "GMINNE PUNKTY OPIEKI DZIENNEJ"

          Gmina Chełmża rozpoczyna realizację partnerskiego projektu „Gminne Punkty Opieki dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka”. Liderem projektu jest Gmina Płużnica, partnerami są gminy Lisewo i Chełmża oraz Stowarzyszenie Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica.

W gminie Chełmża opieka dzienna sprawowana będzie w dwóch lokalach , w tym jednym gminnym w miejscowości Zelgno oraz jednym prywatnym (najchętniej w Grzywnie).

Do każdego punktu zostanie przyjętych od 3 do 5 dzieci. Opiekę do 10 godzin dziennie sprawować będą wykwalifikowane opiekunki. Poszukujemy osób, które są chętne odbyć 160 godzinne szkolenie dla opiekunów dziennych i pracować od 1 lipca 2018 r. w utworzonych Gminnych Punktach Opieki Dziennej. Przede wszystkim szukamy osób, które są gotowe prowadzić taki punkt we własnym mieszkaniu. Gminny Punkt Opieki Dziennej może prowadzić mama wychowująca dziecko lub dzieci, która spełnia warunki udziału w projekcie!

Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół Gminy Chełmża
Tel. 663 533 500

 

STRAŻACY Z KOŃCZEWIC NAJLEPSI !

            W sobotę 12 maja na stadionie sportowym w Kończewicach rozegrane zostały  Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych, których organizatorami byli Wójt Gminy Jacek Czarnecki i Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP. Jak się okazuje jednostka gospodarzy - OSP w Kończewicach nie ma sobie równych - zarówno starsi jak i młodzi strażacy okazali się najlepsi i stanęli na podium.  

ASFALT KONTRA WYBOJE

         Prawie kilometrowy odcinek drogi w Nowej Chełmży zostanie przebudowany. Wyboista droga zamieni się w drogę asfaltową. Stosowną umowę na dofinansowanie inwestycji z rąk  Wojewody Kujawsko-Pomorskiego  odebrali Zastępca Wójta Gminy Chełmża Kazimierz Bober i  Skarbnik Gminy Chełmża Marta Rygielska.

Święto i Urodziny Strażaków

           Doroczne ŚWIĘTO STRAŻAKÓW w gminie ma już swoje stałe miejsce w gminnym kalendarzu. Tegoroczne obchody święta Św. Floriana z udziałem jednostek OSP  zbiegły się z dwoma ważnymi  jubileuszami: 150 – lecie Chełmżyńskiej Straży Pożarnej i 145-lecie jednostki OSP Skąpe.

 • -

Nabór kandydatówna szkolenie na opiekunów dziennych!

      W związku z realizację przez Gminę Chełmża partnerskiego projektu „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” PILNIE poszukujemy osób, które chcą wziąć udział w szkoleniu na opiekuna dziennego i pracować od 1 lipca 2018 roku w Punktach Opieki Dziennej utworzonych na terenie gminy.

Opieka dzienna dla dzieci do 3 roku życia sprawowana będzie w dwóch lokalach, w tym jednym gminnym w miejscowości Zelgno oraz jednym prywatnym (najchętniej w Grzywnie).

Poszukujemy osoby chętne do prowadzenia Gminnego Punktu Opieki dziennej we własnym mieszkaniu, które będą zatrudnione przez Gminę Chełmża!

Gminny Punkt Opieki Dziennej może prowadzić mama wychowująca dziecko lub dzieci, która spełnia warunki udziału w projekcie!

Lubisz pracę z małymi dziećmi? Chciałbyś żeby twoja praca była twoją pasją? Zostań opiekunem dziennym!

Drogą do zrealizowania marzenia o pracy z dziećmi jako opiekun dzienny jest udział w szkoleniu kwalifikacyjnym.

Do 11maja 2018 r.przyjmowane są zgłoszenia kandydatów na szkolenie. Żeby wziąć w nim udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny do pobrania poniżej) i wraz z niezbędnymi załącznikami przekazać go w zamkniętej kopercie zatytułowanej „Nabór kandydatów na szkolenie na opiekunów dziennych” do jednego z niżej wymienionych miejsc:

 1. Tymczasowej siedziby Urzędu Gminy w Płużnicy (w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Płużnicy)
 2. Siedziby Urzędu Gminy w Lisewie
 3. Siedziby Urzędu Gminy w Chełmży
 4. Siedziby Towarzystwa Rozwoju Gminy w Płużnicy.

Kandydat na szkolenie na opiekuna dziennego musi spełnić następujące warunki:

 • nie jest i nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie została mu zawieszona ani ograniczona
 • wypełnia obowiązek alimentacyjny, w przypadku gdy taki obowiązek został nałożony na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd
 • nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne
 • w przypadku gminy Chełmża – posiadać lokal, w którym może być świadczona usługa opiekuna dziennego.

Ponadto punktowane będą następujące kryteria:

 • kandydat jest osobą powracającą na rynek pracy po urodzeniu dziecka (4 punkty)
 • kandydat jest osobą bezrobotną (4 punkty)
 • kandydat posiada wykształcenie minimum średnie (2 punkty)

Po zebraniu formularzy rekrutacyjnych, kandydaci na szkolenie spełniający wymagane warunki zaproszeni zostaną na rozmowę rekrutacyjną (w urzędzie najbliższym swojego miejsca zamieszkania). Pracownik socjalny przeprowadzi u każdego kandydata wywiad środowiskowy, który pozwoli ocenić czy osoba daje rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi.

Kandydat na szkolenie musi oświadczyć, że wyraża chęć podjęcia pracy w jednym z utworzonych w ramach projektu punktów opieki dziennej i w związku z tym złoży swoją ofertę w ramach otwartego konkursu ofert na świadczenie usługi opiekuna dziennego i jeśli jego oferta zostanie rozpatrzona pozytywnie, podpisze umowę (podejmie pracę). W przypadku nie dotrzymania tego warunku osoba przeszkolona ponosi koszt przeprowadzenia szkolenia w całości.

Więcej informacji udziela Anna Gackowska, tel. 663 533 500, e-mail: annagackowska@gminachelmza.pl

Projekt „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” realizowany jest przez Gminę Płużnica w partnerstwie z Gminą Lisewo, Gminą Chełmża i Towarzystwem Rozwoju Gminy Płużnica. Celem projektu jest zwiększenie dostępności miejsc świadczenia usług opieki nad dziećmi do lat 3 poprzez utworzenie 7 punktów opieki dziennej w gminach Płużnica, Lisewo i Chełmża.

100 FLAG NA 100 LAT!

         ”Mamo, Tato wywieś ze mną flagę” ta gminna coroczna akcja przeprowadzona w szkołach gminnych niemalże na przeddzień Święta Flagi  promuje symbole narodowe wśród uczniów klas pierwszych. Każdy z pierwszaków w gminie obdarowany został swoją biało-czerwoną flagę narodową. Łącznie wręczonych zostało 100 flag !

CHWALILI SIĘ WIEDZĄ POŻARNICZĄ

          W Pluskowęsach w Szkole Podstawowej Zelgno odbyły się eliminacje powiatowe XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Turniej polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 50 pytań.

 • -

SZKOLENIE DLA OPIEKUNÓW DZIENNYCH - NABÓR

           Lubisz pracę z małymi dziećmi? Chciałbyś żeby twoja praca była twoją pasją? Zostań opiekunem dziennym! Drogą do zrealizowania marzenia o pracy z dziećmi jako opiekun dzienny jest udział w szkoleniu kwalifikacyjnym. Do 30 kwietnia 2018 r.przyjmowane są zgłoszenia kandydatów na szkolenie. Żeby wziąć w nim udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny do pobrania poniżej) i wraz z niezbędnymi załącznikami przekazać go w zamkniętej kopercie zatytułowanej „Nabór kandydatów na szkolenie na opiekunów dziennych” do jednego z niżej wymienionych miejsc:
1. Tymczasowej siedziby Urzędu Gminy w Płużnicy (w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Płużnicy)
2. Siedziby Urzędu Gminy w Lisewie
3. Siedziby Urzędu Gminy w Chełmży
4. Siedziby Towarzystwa Rozwoju Gminy w Płużnicy.
Kandydat na szkolenie na opiekuna dziennego musi spełnić następujące warunki:
- nie jest i nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie została mu zawieszona ani ograniczona
- wypełnia obowiązek alimentacyjny, w przypadku gdy taki obowiązek został nałożony na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd
- nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne
- w przypadku gminy Chełmża – posiadać lokal, w którym może być świadczona usługa opiekuna dziennego.

Ponadto punktowane będą następujące kryteria:
- kandydat jest osobą powracającą na rynek pracy po urodzeniu dziecka (4 punkty)
- kandydat jest osobą bezrobotną (4 punkty)
- kandydat posiada wykształcenie minimum średnie (2 punkty)

Po zebraniu formularzy rekrutacyjnych, kandydaci na szkolenie spełniający wymagane warunki zaproszeni zostaną na rozmowę rekrutacyjną (w urzędzie najbliższym swojego miejsca zamieszkania). Pracownik socjalny przeprowadzi u każdego kandydata wywiad środowiskowy, który pozwoli ocenić czy osoba daje rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi.

Kandydat na szkolenie musi oświadczyć, że wyraża chęć podjęcia pracy w jednym z utworzonych w ramach projektu punktów opieki dziennej i w związku z tym złoży swoją ofertę w ramach otwartego konkursu ofert na świadczenie usługi opiekuna dziennego i jeśli jego oferta zostanie rozpatrzona pozytywnie, podpisze umowę (podejmie pracę). W przypadku nie dotrzymania tego warunku osoba przeszkolona ponosi koszt przeprowadzenia szkolenia w całości.
Więcej informacji udziela Anna Gackowska, tel. 663 533 500, e-mail: Annagackowska@gminachelmza.pl
Projekt „Gminne Punkty Opieki Dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka” realizowany jest przez Gminę Płużnica w partnerstwie z Gminą Lisewo, Gminą Chełmża i Towarzystwem Rozwoju Gminy Płużnica. Celem projektu jest zwiększenie dostępności miejsc świadczenia usług opieki nad dziećmi do lat 3 poprzez utworzenie 7 punktów opieki dziennej w gminach Płużnica, Lisewo i Chełmża.

 • -

GMINNE PUNKTY OPIEKI DZIENNEJ – wsparcie dla rodziców malucha

             W kwietniu br. Gmina Chełmża rozpoczyna realizację partnerskiego projektu „Gminne Punkty Opieki dziennej – wsparcie dla rodziców małego dziecka”. Liderem projektu jest Gmina Płużnica, natomiast partnerami są Gminy Lisewo i Chełmża oraz Stowarzyszenie Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica. W gminie Chełmża opieka dzienna sprawowana będzie w dwóch lokalach , w tym jednym gminnym w miejscowości Zelgno oraz jednym prywatnym w Grzywnie.
W związku z powyższym poszukiwane są osoby chętne do prowadzenia Gminnego Punktu Opieki Dziennej we własnym mieszkaniu, które będą zatrudnione przez Gminę Chełmża!
Gminny Punkt Opieki Dziennej może prowadzić mama wychowująca dziecko lub dzieci, która spełnia warunki udziału w projekcie!

W ramach przedsięwzięcia uruchomionych zostanie siedem miejsc świadczenia usług opieki nad dziećmi do lat trzech. Po dwa punkty utworzone zostaną w gminach Chełmża i Lisewo, a trzy punkty w gminie Płużnica.
Do każdego punktu będzie mogło być przyjętych od 3 do 5 dzieci. Opiekę do 10 godzin dziennie sprawować będą wykwalifikowane opiekunki. W tym celu przeszkolonych (160 godzin) zostanie 16 osób, a następnie zatrudnionych od 8 do 12 osób. Nabór zainteresowanych tego typu pracą osób planowany jest w miesiącu kwietniu 2018 r.
Przez pierwsze dwa lata punkty będą finansowane ze środków Unii Europejskiej. Rodzice będą płacili jedynie 50 zł jako wkład własny. Kolejne dwa lata zadanie będzie finansowane ze środków gmin i opłat rodziców.
Projekt skierowany jest do trzech grup odbiorców:

 • osób powracających na rynek pracy po urlopach macierzyńskich/rodzicielskich,
 • osób fizycznych w wieku aktywności zawodowej wyłączonych z rynku pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad dziećmi do lat 3,
 • do opiekunów dziennych/kandydatów na dziennych opiekunów.

    Jednym z celów zadania jest umożliwienie powrotu do pracy lub znalezienia pracy przez 21 rodziców.

ZEAS

 

POCZTÓWKA I HASŁO na konkurs

         Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku zaprasza do udziału w konkursie "ZIEMIA GOTYKU NA POCZTÓWCE" wszystkich mieszkańców ( pow. 14 roku życia ) obszaru LGD Ziemia Gotyku tj. Miasta Chełmża oraz gmin: Chełmża, Papowo Biskupie, Łubianka i Łysomice. Konkurs polega na zaprojektowaniu pocztówki oraz przedstawieniu hasła promującego lokalne zasoby obszaru LGD Ziemi Gotyku.

BIBLIOTEKI W DZIAŁANIU

Święto  Bibliotek

              Mamy miesiąc maj, a z nim Tydzień bibliotek obchodzony corocznie w Polsce w okresie  8-15 maja. Tydzień Bibliotek to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek  brzmi „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”.  W  naszej gminie Święto Bibliotek zaplanowano 10 maja.

ZABAWIMY SIĘ JAK NA WESELU

            W Grzywnie  odbędzie się  V Jubileuszowy Przegląd Zespołów i Kapel Weselnych. Dokładnie 12 maja zagrają tutaj zespoły specjalizujące się w weselnym repertuarze. Na scenie wystąpi z nimi w specjalnym koncercie zespół disco polo TOP ONE ze swoimi kultowymi przebojami, bo któż nie zna Białego Misia czy Miła moja. Przegląd jak co roku pokaże różnorodność zespołów i kapel  weselnych z regionu.

ROSNĄ KOSZTY W DPS

         Od marca Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wydaje nowe decyzje w związku ze wzrostem kosztów pobytu w domach pomocy społecznej. Dotychczasowe koszty wzrosły nawet  do 400 zł.

NAJLEPSI RATOWNICY Z WĄBRZEŹNA

         Tegoroczne Wojewódzkie Manewry Ratownicze w Zalesiu podsumowane! Przez dwa dni 21-22.04.br  realizowana była na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego w Zalesiu  druga edycja  wydarzenia  tej rangi, organizowana w Gminie Chełmża.

DZIAŁKI DO KUPIENIA

             Do kupienia w najbliższym czasie  będą dwie działki budowlane w Głuchowie. Powierzchnia działek to  0,1890 ha i 0,2157 ha. Przetarg odbędzie się w dniu 15 maja 2018 r.

JEST JUBILEUSZ, JEST I TORT

          Zajęcia z animatorem czasu wolnego, zajęcia ruchowe, decoupage, spotkania z psychologiem i pielęgniarką,zajęcia z dietetykiem, ekologiem, informatykiem… i małe przerwy na jubileusze – to wszystko w ramach projektu ,,Uroki jesieni życia w Klubie Seniora. Akurat wczoraj grupa seniorów  biorąca udział w spotkaniach w Grzywnie świętowała wyjątkowy jubileusz.

DRUGIE ŻYCIE ODPADÓW - konkurs

          Tutaj będzie się  liczyła wyobraźnia, ciekawy pomysł i styl wykonania. A mowa o ogłoszonym  w ramach edukacji ekologicznej przez Wójt Gminy Chełmża  konkursie  pod hasłem „Drugie życie odpadów”. Termin składania prac upływa 25 maja br.

SZKOLENIE DLA KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH

         Koła Gospodyń Wiejskich z naszego województwa  mogą wziąć udział w operacji „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie - wiem co zjem", realizowanej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w partnerstwie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Tradycyjnego. Dla uczestniczek operacji, w tym  z kujawsko-pomorskiego przewidziane jest dwudniowe, bezpłatne szkolenie wraz z warsztatem kulinarnym w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Międzyzdrojach w następującym terminie: 12-13.06.2018 r.  (12 osób).

OTO NAJLEPSI W TENISIE

        W Grzywnie w sali sportowej w miniony piątek rozegrane zostały otwarte Mistrzostwa w Tenisie Stołowym. Do turnieju zgłosiło się 19 uczestników. Turniej wyłonił najlepszych.

 • -

NA MANEWRY RATOWNICZE do ZALESIA

II Wojewódzkie Manewry Ratownicze - ,,Zalesie 2018”

          Tegoroczne Wojewódzkie Manewry Ratownicze w Zalesiu zaplanowane na najbliższy weekend w dniach 21-22.04.br  są drugą edycją Manewrów Ratowniczych tej rangi, organizowanych w Gminie Chełmża. Organizatorami Manewrów są wspólnie Wójt Gminy Chełmża, ZG OSP Gminy Chełmża i Ochotnicza Straż Pożarna w Grzegorzu. Manewrom towarzyszyć będzie piknik rodzinny,, Szkolisz – Pomagasz – Ratujesz” z atrakcjami dla dzieci.  Mieszkańcom w dojeździe do Zalesia mają pomóc  zorganizowane w pierwszym dniu manewrów dojazdy gminnymi autobusami.

KONTROLE W GOSPODARSTWACH Z TRZODĄ

Kontrole gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną

        Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu informuje, że z dniem 15 kwietnia 2018 r. rozpoczną się kontrole gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną przeprowadzone przez pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Toruniu. W załączeniu Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Toruniu w sprawie kontroli gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.

UPRAWA TYTONIU MONITOROWANA

Monitorowanie i nadzór nad uprawą tytoniu oraz produkcją i zbyciem surowca tytoniowego

           Dokładnie 15 grudnia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych, na mocy której Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) zobowiązany jest do monitorowania oraz nadzorowania krajowej uprawy tytoniu oraz produkcji i obrotu surowce tytoniowym.

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników

           W okresie wakacji 2018 r. KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników, których przynajmniej jedno z rodziców (prawnych opiekunów) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. Jeżeli rolnik ubezpieczony jest na wniosek w pełnym zakresie - ubezpieczenie powinno trwać nieprzerwanie co najmniej rok. W województwie kujawsko-pomorskim z rehabilitacji będzie mogło skorzystać  65 dzieci z chorobami układu oddechowego i układu ruchu, urodzonych w latach 2003 – 2011 (7-15 lat).

SWOJSKIE SMAKI NA KONKURS

        „Powiatowa akademia swojskich smaków” - to tytuł konkursu kulinarnego kierowanego do mieszkańców Powiatu Toruńskiego: Kół Gospodyń Wiejskich, Gospodarstw Agroturystycznych oraz osób fizycznych. Odbędzie się on 19.05.br. w Gronowie podczas „Wiosny w Gronowie”.

WYPALANIE TRAW WIOSNĄ ZABRONIONE!

           Wypalanie traw, słomy, pozostałości roślinnych na polach jest często przyczyną pożarów. W okresie wiosny wypalanie traw w różnych ich siedliskach tj. traw na łąkach, rowach przydrożnych, wypalanie zarośli, uschniętych chwastów i resztek słomy pozostawionej na polach po zeszłorocznych zbiorach - to przyczyna wielu pożarów oraz całokształt złożonych zmian, jakim ulegają makro i mikro organizmy.W skutek niedostatecznej ilości czasu i maszyn, złych warunków pogodowych jesienny pokos nie zostaje sprzątnięty. Pozostawiona na pniu lub skoszona, ale nie zebrana trawa, hamuje wiosną tempo wzrostu młodych roślin, obniżając w wyniku tego plon.

HISTORIE BLISKIE I NIEZNANE

        „Historie bliskie i nieznane”  - tak zatytułowane zostało dzisiejsze spotkanie  przygotowane w ramach projektu „KL STUTTHOF” , które odbędzie się o godzinie 17:00 w galerii „Stara Szopa” w Grzywnie. To spotkanie zainauguruje obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i sam projekt.

CZTERY PORY ROKU NA KONKURS

              Wojewoda Kujawsko – Pomorski zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego „Cztery pory roku w województwie kujawsko – pomorskim”. Uczestnicy za pośrednictwem strony internetowej http://konkursfoto.bydgoszcz.uw.gov.pl/ mogą przesłać od jednej do szesnastu prac przedstawiających piękno przyrody i krajobrazu regionu Kujaw i Pomorza ukazane przez pryzmat zmieniających się pór roku.

Skorzystaj z dofinansowania obsługi księgowej swojej firmy!

            9 kwietnia 2018 r. Wójt Gminy Chełmża podpisał zarządzenie w sprawie dofinansowania obsługi księgowej przedsiębiorcom podejmującym w 2018 r. działalność gospodarczą na terenie Gminy Chełmża.

W zarządzeniu tym przewidziano dofinansowanie obsługi księgowej dla osób, które w okresie od 01 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, dla której główne miejsce jej wykonywania zlokalizowane jest na terenie Gminy Chełmża oraz które są płatnikami podatku od nieruchomości od gruntów lub budynków związanych lub zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Gminy Chełmża (dopuszczalne jest również opłacanie w/w podatku przez właściciela nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza).

Przedsiębiorca zakwalifikowany do pomocy otrzyma ją w postaci dofinansowania obsługi księgowej w kwocie nie większej niż 150,00 zł brutto miesięcznie, przez okres 12 miesięcy.

       Aby skorzystać z w/w wsparcia należy złożyć wniosek w Urzędzie Gminy Chełmża, pokój nr 15. Druki wniosków dostępne są w w/w miejscu oraz w załączniku poniżej.

Nabór wniosków będzie realizowany do momentu wykorzystania kwoty przeznaczonej w budżecie Gminy Chełmża na dofinansowanie obsługi księgowej w 2018 r.

Lucyna Styczyńska

Tematy KGW bliskie

      Tegoroczny kalendarz Gminy Chełmża bogaty pozostaje w liczne wydarzenia, imprezy i przedsięwzięcia. Jest w czym wybierać,  a członkinie Kół Gospodyń Wiejskich są wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość pokazania tego co najlepsze dla naszych wsi i wyróżnia gminę.

W BIBLIOTECE - o sporcie i zdrowym odżywianiu

           W bibliotece w Głuchowie  od lutego realizowany jest projekt pod nazwą „Sport i zdrowe odżywianie to recepta na nie kichanie”. Projekt uzyskał dofinansowanie w X edycji programu "Na dobry początek"  Fundacji BGK i skierowany jest do dzieci w wieku od 3 do 9 lat.

Asysten rodziny - poszukiwany

         Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży poszukuje pracownika na stanowisko asystenta  rodziny. Wszelkie informacje dot. warunków zatrudnienia zostały zamieszczone tutaj. Ogłoszenie zawiera informacje o wymaganiach niezbędnych, dodatkowych, zadaniach asystenta rodziny oraz informacje dodatkowe.

CZAS NA KONKURSY - Zapraszamy do udziału!

         W najbliższym sezonie przed nami wiele wydarzeń i imprez gminnych. Niektórym z nich towarzyszyć będą rozstrzygnięcia ciekawych konkursów, które mieszkańcom gminy proponuje Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. Warto przyjrzeć się już teraz ich regulaminom, bo terminy zgłoszeń są coraz bliższe.

Sprzedaż nieruchomości w Głuchowie

          Wójt Gminy Chełmża ogłosił III przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanych nieruchomości w Głuchowie. Dwie działki o powierzchniach 0,1890 ha oraz 0,2157 ha zostaną zlicytowane 15 maja br. w Urzędzie Gminy Chełmża.

PAMIĘTAMY...

            W Niedzielą Miłosierdzia Bożego 8 kwietnia w MP Kopiec „Ziemia Polaków” w Kończewicach oddany został hołd świętemu Janowi Pawłowi II w trzynastą rocznicę śmierci. Każdy uczestnik spotkania pod pamiątkową tablicą poświęconą Papieżowi zapalił własne „światło pamięci”.

PARK PRZECHODZI ODNOWĘ

          Nowe ogrodzenie, alejki spacerowe, uporządkowana zieleń, obiekty małej architektury – to wszystko już niedługo znajdzie miejsce na terenie zabytkowego parku w Brąchnówku.  Z początkiem kwietnia br. obiekt ten  przekazany został do rewaloryzacji.

 • -

Z WYRAZAMI WDZIĘCZNOŚCI

          Z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowego Dnia Zdrowia pragniemy przekazać wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, pracownikom służby zdrowia, najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz podziękowania za Wasz codzienny wysiłek i poświęcenie w wykonywaniu tej trudnej i jakże odpowiedzialnej pracy na rzecz drugiego człowieka. Niech Wasza codzienna służba przynosi ogrom satysfakcji, zadowolenia i poczucia pełnienia ważnej misji na rzecz ratowania tego, co najcenniejsze: ludzkiego zdrowia i życia. W tym szczególnym dniu, życzymy Wszystkim Państwu, dużo radości na co dzień, wszelkiej pomyślności i osobistego szczęścia.

Z wyrazami wdzięczności

Przewodniczący RG Chełmża                                                                              Wójt Gminy Chełmża

Janusz Iwański                                                                                                      Jacek Czarnecki

BILBIOTEKA NA ROWERZE ... jedzie

          Niejeden przyzna może, że BIBLIOTEKA NA ROWERZE  jak na dzisiejsze czasy to trochę zadziwiające, ale jak się okazuje, jednak całkiem możliwe. Minął już miesiąc odkąd przy Filii Biblioteki Samorządowej w Grzywnie młodzież z Gminy Chełmża pracuje nad projektem pt. „Biblioteka na rowerze”.

DZIĘKUJEMY ZA ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

       Dziękujemy bardzo za nadesłane karty świąteczne z wielkanocnymi życzeniami dla władz samorządowych naszej gminy i pracowników Urzędu Gminy. Wśród nadawców świątecznych życzeń są osoby prywatne, samorządy lokalne, gminne jednostki organizacyjne i wojewódzkie, instytucje, organizacje pozarządowe, szkoły, parlamentarzyści oraz przedsiębiorstwa.

LPR Gminy Chełmża

        Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Chełmża na lata 2017-2023 – skonsultowany, po pierwszej ocenie Urzędu Marszałkowskiego i przegłosowany przez gminnych radnych podczas ostatnich obrad. Dokument  jeszcze w kwietniu może trafić na listę wojewódzką  Programów Rewitalizacji.

NOWE TRASY, NOWE MIEJSCA

           Jak każdego roku, początek wiosny to w naszej gminie początek nowego sezonu aktywnej rekreacji w ramach programu „GMINA CHEŁMŻA – Zdrowa Gmina” edycja 2018’. Za uczestnikami rekreacyjnych spotkań pierwsza piesza wycieczka z kijkami nordic-walking i wyjazd rekreacyjny.

KONKURS! - Moja ulubiona trasa rowerowa

              "TWOJA ULUBIONA TRASA ROWEROWA W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO-POMORSKIM"  - to I edycja konkursu dla mieszkańców woj. kujawsko - pomorskiego. Pośród mieszkańców naszej gminy na pewno entuzjastów wycieczek rowerowych nie brakuje. Nie wyobrażacie sobie weekendu bez Waszych ulubionych dwóch kółek? Do pracy jeździcie rowerem? To świetnie się składa! Zachęcamy do udziału w konkursie organizowanym przez serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl. Jedyne, co musisz zrobić,  to przekonać organizatora konkursu, że to właśnie Twoja ulubiona trasa rowerowa ma w sobie to coś! Oceniona zostanie nie sama trasa, ale atrakcyjność jej przedstawienia. Prace konkursowe należy nadsyłać  do 2 maja 2018 r.

PALMY WIELKANOCNE Z GRZYWNY ZACHWYCAJĄ

          Rodzima tradycja jest najważniejszym i najcenniejszym dobrem, jakie można przekazać przyszłym pokoleniom. Szkoła Podstawowa w Grzywnie już od od lat dba o kultywowanie ludowych zwyczajów. Podczas „Wielkanocnego świętowania” miała tutaj miejsce mała powtórka z wielkanocnych tradycji i podsumowanie XIX już edycji międzyszkolnego konkursu gminnego na palmy wielkanocne.

II Wojewódzkie Manewry Ratownicze - ,,Zalesie 2018”

          Wojewódzkie Manewry Ratownicze zwane dalej manewrami, są drugą edycją Manewrów Ratowniczych tej rangi, organizowanych w Zalesiu Gmina Chełmża. Organizatorami Wojewódzkich Manewrów Ratowniczych zaplanowanych na 21-22 kwietnia 2018 jest  Wójt Gminy Chełmża, ZG OSP Gminy Chełmża oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Grzegorzu.

Celem manewrów jest doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa oraz współpracy pomiędzy grupami ratowniczymi jak i służbami państwowymi, które tworzą i wspierają system ratownictwa w Polsce. Ponadto celem strategicznym tej edycji manewrów jest propagowanie wśród społeczeństwa, szczególnie młodego pokolenia, odruchów pomocy człowiekowi w stanie jego zagrożenia w ramach Rodzinnego Pikniku rekreacyjno- edukacyjnego pod hasłem ,, Szkolisz – Pomagasz – Ratujesz”

Wojewódzkie Manewry Ratownicze ,,Zalesie 2018” skierowane są do strażaków i ratowników, młodzieży szkolnej oraz dla każdego kto  czuje potrzebę niesienia pomocy człowiekowi znajdującemu się w stanie zagrożenia. Zgłoszenia przyjmuje do 15kwietnia E.Kaniecki telefonicznie 739000230 lub emailem ekaniecki@gminachelmza.pl

Patronat nad manewrami objęli:

 1. Wojewoda Kujawsko-Pomorski - Mikołaj Bogdanowicz
 2. Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – nadbryg. mgr inż. Janusz Halak;

Manewry współfinansuje Starosta Powiatu Toruńskiego - Mirosław Graczyk

GOŁĘBIE NA PODIUM

          O sukcesie podczas XVII Regionalnej Wystawy Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza Chełmża 2018’ mogą mówić hodowcy gołębi rasowych z naszej gminy: Adam Krawczyk ze Skąpego i Tomasz Zmura ze Świętosławia. Obydwu laureatom wystawy dotychczasowych osiągnięć pogratulowali podczas Sesji RG  Wójt i Gminni Radni.

SZUKALI ZAJĄCZKA W GŁUCHOWIE

           Dzieci coraz częściej myśląc o Wielkanocy odliczają dni, by poszukać zajączka. A o co chodzi w tym coraz bardziej popularnym zwyczaju mieli okazję dowiedzieć się uczestnicy III Spotkania Wielkanocnego z Babką i Kiermaszu Wielkanocnego w Głuchowie.

Pit’ Bike w Bielczynach

         I jest ! Pierwsza w Polsce kryta hala dla Pit Bike’ów w Bielczynach. Teraz terenowe szaleństwo trwać będzie cały rok! Oficjalnemu otwarciu YCF Areny towarzyszyło wiele atrakcji, wspólne grillowanie i duża dawka jazdy na torze.

Pracownik na stanowisko Głównego Księgowego poszukiwany

        Kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Gminy Chełmża poszukuje pracownika na stanowisko Głównego Księgowego. Wszyscy chętni kandydaci zainteresowani pracą na pełny etat w Zespole Ekonomiczno-Administracyjny Szkół Gminy Chełmża na ul. Paderewskiego 11A w Chełmży proszeni są o składanie dokumentów do 4 kwietnia br. Zatrudnienie nastąpi z dniem 1 czerwca 2018r.

Wymarznięcia upraw rolnych- NABÓR WNIOSKÓW

         W związku z wystąpieniem w miesiącach luty i marzec bieżącego roku fali mrozów w naszym regionie, rolnicy na obszarze, których gospodarstw wystąpiły złe skutki przezimowania mogą składać wnioski o szacowanie strat w uprawach. Wniosek należy złożyć w Referacie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Chełmża w terminie do 10 kwietnia br. Wzór wniosku poniżej w załączniku.

 • -

„Koperta życia”

         Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży od 1 marca 2018 r. wydaje  „Kopertę życia”. Program ten jest skierowany głównie do osób starszych, przewlekle chorych, mieszkających samotnie.

Czym jest koperta życia?

Koperta życia to ważne informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, przydatne ratownikom niosącym pomoc w sytuacji zagrożenia życia. Koperta życia  zawiera najważniejsze informacje o stanie zdrowia pacjenta (wypisane przez Ośrodek Zdrowia, do którego  dana osoba należy), przyjmowanych lekach, alergiach, kontakt do najbliższych krewnych oraz szczegółowych danych osobowych. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępna. W zestawie znajduje się również naklejka z informacją, że pacjent posiada „Kopertę życia”, którą należy umieścić w widocznym miejscu, idealnym miejscem są drzwi wejściowe do domu, aby ratownik medyczny wchodząc do domu lub mieszkania mógł ją bez trudu zauważyć.
Osoby zainteresowane „Kopertą życia” prosimy o kontakt z pracownikami socjalnymi: Agnieszka Grajkowska, Elżbieta Szramowska pod nr telefonu  56 675 60 19, tel. kom. 535 432 535, 535 432 907

ROLNIKU - PRZEBADAJ GLEBĘ

         Gmina wesprze rolników w badaniach gleby. Monitoring gleby na terenie Gminy Chełmża w celu ograniczenia spływu ładunków zanieczyszczających wody gruntowe i zbiorniki wodne w roku bieżącym poprowadzi  Okręgowa Stacja Chemiczno – Rolnicza w Bydgoszczy.

LOKALNE GRANTY MAJĄ POPYT

           Ciekawe projekty, aktywizacja i ożywienie środowisk lokalnych, budowanie wspólnego zaufania, nowi liderzy inicjatyw, pomnażanie środków  – to efekty Programu „Działaj Lokalnie” prowadzonego od dwóch lat przez Ośrodek Działaj Lokalnie przy Stowarzyszeniu Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie. Partnerem programu od samego początku jest nasza gmina.

UPORZĄDKUJEMY OTOCZENIE

           W dniach 13-14.04.2018 r. odbędzie się na terenie Gminy Chełmża tradycyjnie już wiosenna akcja Sprzątania Świata. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane czystością naszej gminy do wzięcia w niej  udziału.

WOLNE MIEJSCA NA WYJAZD

          Wiosenna rekreacja rozpoczęta, bo i pierwsza piesza wycieczka po obszarze gminy w tegorocznym sezonie zaliczona. Ponad 20-osobowa grupa uczestników we wczorajsze popołudnie przetarło trasę na odcinku Chełmża - Skąpe.  Następnym zgodnie  z kalendarzem Imprez i wydarzeń w Gminie Chełmża w roku 2018' jest wyjazd mieszkańców gminy tym razem do Lidzbarka w województwie warmińsko - mazurskim.

BEZPIECZNE GOSPODARSTWO - KONKURS!

             Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVI edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W piętnastu dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 18 tysięcy gospodarstw indywidualnych.

ROZI ROZBAWIŁ PANIE

GMINNY DZIEŃ KOBIET

           Tegoroczny Dzień Kobiet za nami! Panie za pewne przyznają, że Dzień Kobiet to szczególne święto w naszym kalendarzu. Tego dnia Panie częściej się uśmiechają, a panowie są mili, słodcy i „kwiatowi”. Panie w gminie tradycyjnie już świętowały podczas Gminnego Dnia Kobiet, tym razem w Zelgnie w sali widowiskowo - sportowej oraz też w swoich kameralnych gronach, między innymi na sołeckich spotkaniach. Jak wieści niosą z okazji swojego święta  spotkały  się w swoim gronie między innymi mieszkanki Głuchowa, Bielczyn, Witkowa ,Sławkowa czy też ze Świętosławia.

        Podczas Gminnego Dnia Kobiet tym razem panie   przywitał  musicalowo Robert Rozmus, aktor i artysta estradowy. Panie obejrzały spektakl ,,Przypadki Roberta R.”, autobiografię artysty przedstawioną w muzycznej formie. Było to  bardzo dynamiczne i wielobarwne widowisko z artystą Rozim w roli głównej. Spotkanie obfitowało także w inne miłe akcenty. Były życzenia, kwiaty i gromkie sto lat odśpiewane przez obecnych na spotkaniu panów. Poza tym w programie znalazły się  drobne niespodzianki  i słodkie przekąski w szkolnej kawiarence. Rolę obsługujących w kawiarence, bardzo sprawnych i miłych kelnerów pełnili  przystojni uczniowie SP Zelgno. Nie zabrakło babskich pogaduszek, choć panowie tego dnia też paniom towarzyszyli. Nawet kilku było ich na sali. Rolę gospodarza pełnił Wójt Gminy Jacek Czarnecki w obecności panów: Radnego Powiatowego Łukasza Kowalskiego, Przewodniczącego RG Janusza Iwańskiego, Wicedyrektora SP Kończewice Wojciecha Rosińskiego, Prezesa Gminnego Zarządu ZOSP Franciszka Piróg, pułkownika rezerwy Edwarda Kanieckiego. Relacja filmowa z wydarzenia do obejrzenia pod adresem http://wizja-ps.pl/czytaj-wszystko/gminny-dzien-kobiet-przypadki-roberta-r/

KO

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

ZAMIESZKAJ W GMINIE - DZIAŁKI DO KUPIENIA

            W kwietniu pod młotek z gminnych zasobów idą działki budowlane pod  zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Dokładnie 10 kwietnia odbędzie się przetarg ustny nieograniczony. Na sprzedaż jest pięć działek na terenie miejscowości Browina.

Warsztaty dietetyczne

    W dniu 14 marca 2018 r. w  siedzibie Caritas w Chełmży ul. Polna 20 zostaną przeprowadzone  warsztaty z zakresu Działań Towarzyszących Podprogramu 2017:

- warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia

Planowana godzina rozpoczęcia warsztatów 8:00 oraz 10:00.  Warsztaty zostaną przeprowadzone przez wyspecjalizowanego trenera.  Warsztaty odbędą się w Chełmżyńskim  Ośrodku Wsparcia Caritas mieszczącym się w Chełmży przy ul. Polnej 20. Przewidywany czas trwania warsztatów to ok. 2 godziny. Warsztaty przewidywane są dla grupy 20 osób.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży zaprasza chętne osoby, które odbierają darmową żywność, aby zgłaszały swój udział w warsztatach.

Kierownik
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży
Anna  Bykowska

 

 • -
 • -
 • -
 • -

Ruszył program „Umiem pływać 2018”!

      Pod koniec lutego 2018 r. Gmina Chełmża podpisała porozumienia z Kujawsko-Pomorskim Związkiem Pływackim oraz z Toruńskim Uczniowskim Klubem Sportowym MEDUZA, którzy są operatorami wojewódzkimi projektu „Umiem pływać” w województwie kujawsko-pomorskim.

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Jednostki Samorządu Terytorialnego. Program adresowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych i ma na celu przeprowadzenie 20-godzinnnego kursu podstawowej nauki pływania tj. 10 wyjazdów na basen po 2 godziny w tygodniu.

Gmina Chełmża po raz drugi bierze udział w programie! W tej edycji udało się zorganizować naukę pływania dla 8 grup uczniów (każda max. 15 osób).

Pierwsze zajęcia na chełmżyńskim basenie ruszyły w zeszłym tygodniu. Wzięły w nich udział po 2 grupy uczniów ze Szkół Podstawowych w Grzywnie, Kończewicach, Sławkowie i Zelgnie. I tura programu realizowana będzie w okresie marzec-czerwiec.

Gmina zadeklarowała również chęć udziału w II turze, która będzie realizowana od września do grudnia 2018 r.

ZEAS

EU-geniusz zawita do szkół

        Partnerzy projektu „EU-geniusz w naukowym labiryncie” są już po podpisaniu umów ze Starostwem Powiatowym. Dokładnie z dniem 15 marca w szkołach objętych projektem rozpoczyna się rekrutacja uczniów, a od 1 kwietnia realizacja zajęć. W Gminie Chełmża wsparciem zostaną objęte Szkoły Podstawowe w Grzywnie, Kończewicach, Sławkowie i Zelgnie. Projekt “EU-geniusz w naukowym labiryncie” realizowany będzie przez Powiat Toruński w partnerstwie z Gminami: Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Miasto Chełmża, Obrowo, Zławieś Wielka i Kowalewo Pomorskie w okresie od 1 marca 2018 r. do 30 września 2020 r.

POŻYCZKI W OFERCIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

         Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy przede wszystkim prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek, finansową działalność usługową, działalność wspomagającą usługi finansowe, a także doradztwo i szkolenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Spółka udziela pożyczek osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą, zamieszkującym na terenie województwa oraz mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom mającym siedzibę i prowadzącym działalność gospodarczą na terenie województwa.

 • -

11 marca - DZIEŃ SOŁTYSA

Z okazji   Dnia Sołtysa

Wszystkim Paniom Sołtyskom i Panom Sołtysom

z Gminy Chełmża

           życzymy mnóstwa pozytywnej energii, wytrwałości w dążeniu do realizacji zamierzonych celów, gotowości do stawiania czoła nowym wyzwaniom oraz zadowolenia ze sprawowanej funkcji, a zdrowie i doskonała kondycja niech nieodłącznie towarzyszą w codziennym życiu. Niech Wasza praca dostarcza Wam satysfakcji i będzie źródłem społecznego uznania.

        Z wyrazami uznania

Przewodniczący RG Chełmża                                                       Wójt Gminy Chełmża

Janusz Iwański                                                                             Jacek Czarnecki

DLA KOGO EcoPIEC - wyniki głosowania

          W dniu dzisiejszym w siedzibie Urzędu Gminy w Chełmży w sali nr 4 odbyło się losowanie jawne dotyczące ujawnienia uczestników programu Ekopiec. Nabór wniosków odbył się  w terminie 19-28.02.br. Na losowanie przybyło z listy 8 osób - mieszkańców Gminy Chełmża (w losowaniu mogły uczestniczyć osoby zainteresowane). W losowaniu brało udział 68 wniosków.

ROLNICY PO SZKOLENIU

           Wczoraj w świetlicy wiejskiej w Witkowie odbyło się spotkanie dla rolników dot. zmian jakie od 2018 r. przewidziano przy naborze wniosków o dopłaty. Szkolenie zostało przeprowadzone przez przedstawicieli ARiMR oraz ODR.

WYWALAMY GRATY Z CHATY

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, elektrycznych i elektronicznych  maj 2018'

           W miesiącu maju w naszej gminie szykują się duże porządki w gospodarstwach domowych, a to za sprawą  planowanej zbiórki odpadów  wielkogabarytowych, elektrycznych i elektronicznych. Termin odbioru  odpadów będzie pokrywał się z majowym terminem odbioru odpadów niesegregowanych. W związku z tym w tym terminie będzie możliwość wystawienia sprzętów wielkogabarytowych.

Konsultacje społeczne Lokalnego Programu Rewitalizacji

          W dniach od 8 marca 2018 roku do 15 marca  2018 roku przeprowadzane będą na terenie Gminy Chełmża konsultacje społeczne projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Chełmża na lata 2017-2023. Lokalny Program Rewitalizacji to dokument, który przedstawia proces rewitalizacji na  obszarach gminy, na których stwierdzono największe nasilenie negatywnych zjawisk. Program zawiera m. in.: uproszczoną diagnozę Gminy Chełmża, szczegółowy opis obszaru rewitalizacji, wyznaczone cele i kierunki działań, planowane efekty rewitalizacji, listę projektów rewitalizacyjnych.

 

Sprzedaż nieruchomości w Browinie

      Wójt Gminy Chełmża ogłasza II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż pięciu niezabudowanych nieruchomości stanowiących zasób nieruchomości Gminy Chełmża w Browinie. Termin przetargu 10 kwietnia. Wadium w wysokości 10% należy wpłacać do 04 kwietnia. 

 

Gminny Dzień Kobiet – Warto tutaj być!

           Ten artysta bawi, wzrusza, a chwilami zmusza do refleksji. Najlepszy aktor musicalowy w Polsce już 8 marca w Zelgnie na Gminnym Dniu Kobiet. Gość - artysta ROBERT ROZMUS zaprezentuje perfekcyjny warsztat i moc niezapomnianych wrażeń. Szanowne Panie, tego nie można przegapić ! Panie, które jeszcze nie zdecydowały jak będą obchodzić swoje święto, to już podpowiadamy: zapraszamy do Zelgna na spektakl muzyczny pt.” Przypadki Roberta R ”.

O NAWRZE W FOTOKSIĄŻKACH

          Udało się : fotografie, wycinki prasowe, artykuły naukowe, rysunki zebrane tematycznie w cztery stustronicowe fotoksiążki o Nawrze autorstwa Przemysława Liczbika. Dokładnie przed dwoma   laty  były mieszkaniec Nawry wpadł na pomysł, aby wyszukać w Internecie wszystkiego co dotoczy wsi Nawra.

USŁUGA "Mój pojazd" działa

          W ramach systemu CEPiK 2.0. działa uruchomiona przez resort cyfryzacji bezpłatna usługa " Mój pojazd". Dzięki niej właściciele otrzymali dostęp do informacji na temat własnych pojazdów.

Witkowo - SZKOLENIE e-WNIOSKI

Szkolenie w zakresie składania wniosków o przyznanie płatności na 2018 rok

          Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu zaprasza rolników w dniu  08 marca 2018 r. o godzinie 12:30  do świetlicy wiejskiej w miejscowości Witkowo na szkolenie dotyczące wniosków o przyznanie płatności na 2018 rok za pośrednictwem nowej aplikacji e-WniosekPlus.

Uniwersytet Trzeciego Wieku działa

        Seniorzy-studenci  z naszej gminy rozpoczęli II semestr roku akademickiego 2017/2018  na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.  Pierwszy wykład odbył się 21 lutego i poświęcony był usługom bankowym dedykowanym słuchaczom UTW. Przed słuchaczami w bieżącym semestrze kolejnych jeszcze siedem wykładów.

 • -

BIBLIOTEKA na ROWERZE ? Czemu nie!

           To ma być mobilna biblioteka mieszcząca się na rowerze (specjalny rower na potrzeby projektu  z przyczepką i półkami na książki). Rower zostanie specjalnie oznakowany i dotrze przy udziale młodzieży do miejscowości, tam gdzie biblioteki nie ma ( dotyczy okolic Grzywny). A wszystko za sprawą projektu pt. „Biblioteka na rowerze” , który od dzisiaj rusza przy Fili Biblioteki w Grzywnie i został  dofinansowany ze środków programu Równać Szanse Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

ZEBRANIA WIEJSKIE FINISZUJĄ

            W gminie trwają zebrania w sołectwach, które zakończy  dokładnie 7 marca zebranie mieszkańców w Kuczwałach. Tradycyjnie początek roku w gminie jest okazją spotkań władz samorządowych z mieszkańcami podczas zebrań wiejskich.

ARiMR informuje

        Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu informuje o możliwości składania oświadczenia potwierdzającego brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017. Oświadczenia można składać w terminie od 15 lutego do 14 marca 2018 r. Wzór oświadczenia znajduje się na stronie arimr.gov.pl oraz w Biurze Powiatowym mieszczącym się przy ulicy Rejtana 2-4 w Toruniu.

ZNOWU FURA PIENIĘDZY

CZAS NA PODSUMOWANIE !

         Kwotę 68.079,41 tys. zł udało się zebrać w naszej gminie podczas tegorocznego 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 26 Finał WOŚP to kolejny dla naszej gminy wyjątkowy finał w związku z kolejną  rekordową sumą, którą udało się zgromadzić mieszkańcom gminy i przekazać tym razem na wyrównywanie szans w leczeniu noworodków.

DZIĘKUJEMY SPONSOROM

         Organizatorzy spotkania szkoleniowo - informacyjnego dla rolników z Gminy Chełmża, które odbyło się 8 lutego br. w Grzywnie pragną podziękować wszystkim Sponsorom, którzy włączyli się we współorganizację tegorocznego spotkania. Jak co roku miło było gościć specjalistów i firmy bezpośrednio z branży rolniczej lub pośrednio związane z rolnictwem, które nie tylko doradziły rolnikom, ale i zasponsorowały to spotkanie.

ŚCIGALI SIĘ NAJLEPSI

         W Grzywnie sala sportowa jeszcze tuż przed feriami wypełniła się młodzieżą ze szkół gminnych, która przybyła tutaj na I Mistrzostwa Gminy Chełmża na trenażerach kolarskich. Mistrzostwa podsumowały przeprowadzony w styczniu tego roku  cykl wyścigów dla uczniów szkół podstawowych w gminie .

Program EKOpiec 2018 - wnioski

          Wójt Gminy Chełmża informuje, że nabór wniosków do programu EKOpiec nastąpi w dniach 19-28.02.2018 r. Już teraz można pobrać dokumenty:

Rekrutacja do szkół i przedszkoli na rok szkolny 2018/2019

        Uprzejmie informujemy, iż rekrutacja do Punktów Przedszkolnych, oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2018/2019 odbędzie się zgodnie z załączonym harmonogramem.

Program EKOpiec 2018

          Wójt Gminy Chełmża informuje, że nabór wniosków do programu EKOpiec nastąpi w dniach 19-28.02.2018 r., wzór wniosku o publikowany zostanie na stronie BIP Gminy Chełmża w dniu 16.02.2018 r . W związku z tym, że WOŚiGW ustalił limity dofinansowania dla gmin w zależności od liczby mieszkańców, przeznaczone dla naszej Gminy środki są niewielkie, w celu zapewnienia wnioskodawcom równych szans wybór beneficjentów dokonany będzie poprzez losowanie publiczne w dniu 09.03.2018 r. o godz. 12:00 w sali nr 4 Urzędu Gminy Chełmża.
Wnioski można składać tylko i wyłącznie w okresie trwania naboru. Wnioski składane po okresie naboru nie będą rozpatrywane. Rozpatrywane będą wyłącznie kompletne wnioski, tj. zawierające wszystkie niezbędne załączniki wymienione we wniosku. Dofinansowaniu nie podlegają zadania już wykonane.
Wnioski wraz z załącznikami można składać w sekretariacie Urzędu Gminy Chełmża, ul. Wodna 2, 87-140 Chełmża. Szczegółowych informacji udziela pracownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Anna Zdrojewska (tel. 56 675 60 77 w 50).
Szczegółowe informacje można znaleźć również na stronie WOŚiGW

 • -

PROFILAKTYKA - skorzystaj z bezpłatnych badań

         Osteobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia wyruszył w trasę - akcja bezpłatnych badań profilaktycznych w Chełmży. Osteobus będzie stacjonował w Chełmży 8 lutego przy ulicy Szewskiej 10 lok. 1 między godzinami 10.00 a 16.00, To kolejny cykl bezpłatnych badań profilaktycznych, które rozpoczęła Fundacja NEUCA dla Zdrowia , tym razem poświęconych osteoporozie.

W MARCU RUSZY PROGRAM LEKOWY

          Od marca 2018 r, zostanie wznowiony Program osłonowy w zakresie zmniejszenie wydatków poniesionych na leki przez mieszkańców. Program skierowany jest  do kobiet w wieku 60 lat  i starszych oraz mężczyzn w wieku 65 lat  i starszych, zamieszkałych  na terenie Gminy Chełmża. O pomoc mogą ubiegać się osoby, których dochód, w przypadku osoby samotnie gospodarującej nie przekroczy kwoty 1.268,00 zł netto, zaś w przypadku osób w rodzinie kwoty 1.028,00 zł netto. Osoby samotnie gospodarujące mogą liczyć na wsparcie do wysokości kwoty 100 zł, zaś osoby w rodzinie do wysokości kwoty 150 zł.

Pomoc finansowa  przyznawana jest na podstawie złożonego wniosku wraz z dołączonymi załącznikami, tj.:

 • dokumentem potwierdzającym wysokość otrzymywanego dochodu, (odcinek od emerytury/renty, decyzja przyznająca świadczenie);
 • zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia, które jest ważne przez okres 6 miesięcy,
 • ksero recept z miesiąca, w którym wniosek zostaje złożony,
 • oryginał faktur wystawiony na osobę składającą wniosek. W przypadku sprzedaży zamiennego leku, do wniosku powinna być dołączona adnotacja farmaceuty, iż sprzedany lek jest zamiennikiem leku figurującego na kserokopii recepty.

Powyższy Program realizowany był w roku 2014, 2015, 2016 oraz 2017.  Kontynuacja tej formy wsparcia dla grupy najstarszych mieszkańców gminy jest zasadna i jak najbardziej potrzebna.  Zainteresowanie powyższym programem  wzrasta, w związku z podwyższeniem kwot kryteriów dochodowych. Jak niejednokrotnie podkreślają  odbiorcy powyższego  Programu, doceniają oni  możliwość skorzystania z pomocy  programu lekowego, dzięki czemu własne środki finansowe mogą wykorzystać na  zaspokojenie ich elementarnych potrzeb bytowych.

Wnioski wraz z zaświadczeniem lekarskim osoby zainteresowane mogą odebrać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży, mieszczącego się przy ul. Paderewskiego 11 (I piętro, pokój Nr 7) jak i można pobrać ze strony Internetowej gminy. Dodatkowe informacje można uzyskać u pracowników socjalnych pod numerem telefonu: 56 6756019.


Kierownik

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
/Anna  Bykowska/

Asysten rodziny poszukiwany

          Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży poszukuje pracownika na stanowisko asystenta  rodziny. Wszelkie informacje dot. warunków zatrudnienia zostały zamieszczone tutaj. Ogłoszenie zawiera informacje o wymaganiach niezbędnych, i dodatkowych, zadania asystenta rodziny oraz informacje dodatkowe.

 • -

LGD ZAPRASZA NA SPOTKANIE INFORMACYJNE

          Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku zaprasza w dniu 9 lutego br. w godz. 13.30 - 15.00 do Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury ( ul. Bydgoska 7, 87-140 Chełmża) na spotkanie informacyjne związane z naborami wniosków na PODEJMOWANIE i ROZWIJANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 08.02.2018r. poprzez formularz online www.lgd.ziemiagotyku.com

BEZPIECZNE FERIE

          Zima to czas, kiedy  korzystamy z jej dobrodziejstw zwłaszcza w okresie ferii. Śnieg, lód, sanki, narty i łyżwy są dla wszystkich miłą formą zimowego wypoczynku. Niestety, czasami mogą nam przydarzyć się przykre wypadki i wtedy musimy wiedzieć, jak należy się  w takich sytuacjach zachować.

 • -

ORKAN ZACZYNA HULAĆ

       Od stycznia tego roku swoją działalność rozpoczęła w naszej gminie  Akademia Michała Kwiatkowskiego Copernicus dedykowana młodzieży  ze szkół podstawowych. Jako pierwsze  w szkołach przeprowadzone zostały testy diagnostyczne na trenażerach kolarskich , które uczniowie już zaliczyli.  Teraz przed młodzieżą finał - I Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Chełmża w jeździe na trenażerach , które odbędą się już w najbliższą środę 7 lutego br. w Grzywnie.

W PODRÓŻ PO POLSCE

"Chcemy być razem"

          Na to spotkanie czekają cały rok, aby znowu spotkać się w ciepłej atmosferze, przeżyć niezapomniane chwile, które wprowadzają ich w  rodzinny klimat. Mowa o niepełnosprawnych dzieciach i dorosłych z gminy, ich rodzinach i o osobach samotnych, którzy co roku przybywają  do szkoły w Zelgnie na wyjątkowe spotkanie z cyklu „Chcemy być razem”.

PROPOZYCJE NA FERIE

Ferie - wesołe i aktywne!

           Już za tydzień  najmilszy czas dla uczniów w okresie zimowym wypełnią ferie! Warto  postarać się, aby ten wolny czas  od zajęć szkolnych wykorzystać w sposób pożyteczny  jak i bezpieczny, niekoniecznie siedząc w domu przed telewizorem czy komputerem. Dlatego warto skorzystać z oferty bibliotek gminnych oraz świetlic wiejskich w tym czasie, bo propozycji jest kilka.

ARMIA WZYWA

         Tradycyjnie jak co roku okres zimy to czas pracy Wojskowej Komisji Kwalifikacyjnej na którą muszą stawić się młodzi obywatele RP. Ten konstytucyjny obowiązek musi dopełnić każdy i zostać przyjęty na ewidencję z określoną kategorią zdrowia. Kwalifikacja wojskowa obejmie mężczyzn urodzonych w 1999 roku, a także w latach 1994-98, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Profil Zaufany

        Od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie (także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) - najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT).
JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie. Do wypełnienia tego obowiązku potrzebne jest m.in. założenie na stronie internetowej Profilu Zaufanego oraz potwierdzenie w Urzędzie Gminy Chełmża pok. nr 15

ZIEMIA GOTYKU - SĄ PIENIĄDZE NA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

           Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku działająca na terenie gmin: Chełmża, Łubianka, Łysomice, Papowo Biskupie i Miasto Chełmża ogłosiła nabory wniosków na podejmowanie i rozwijanie działalności gospodarczej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Termin składania wniosków upływa 12.03.br.

Karnawałowo w KGW

          To już czwarty karnawał podczas którego spotkały się i wspólnie bawiły reprezentantki z Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy. Tym razem do Grzegorza zjechały panie z KGW Liznowo, Kuczwały, Głuchowo, Zajączkowo, Grzegorz, Nawra, Drzonówko, KKA Odnowa z Bielczyn oraz KAK Szpilki z Kończewic.

OSTATNIE POŻEGNANIE

           W wieku 78 lat zmarł Lech Mądraszewski , dawny Wójt Gminy Chełmża. Ostatnie pożegnanie odbędzie się  29 stycznia o godzinie  9.00  w Bazylice  Konkatedralnej Św. Trójcy w Chełmży.

SPOTKANIE O TYM CO EKO...

         Wójt Gminy Chełmża wspólnie  z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zapraszają  12 lutego 2018 r. o godz. 16:00 na spotkanie informacyjne w świetlicy wiejskiej w miejscowości Skąpe.  Celem spotkania jest omówienie programów: Słonecznik, Ekopiec, Ekodom, Azbest i Elektromobilność.

Akcja codzienne głosowanie - Naukowa Stacja Zabaw

        Nasza gmina bierze udział w konkursie “Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”, dzięki któremu mamy szansę wygrać jedną z PIĘCIU Naukowych Stacji Zabaw. Głosy są przeliczane odpowiednio na mieszkańców gmin biorących udział w konkursie, dlatego szanse wszystkich są równe. Liczy się każdy głos ! Konkurs prowadzony jest w ramach edukacyjnej kampanii społecznej Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

ROLNICY SIĘ PRZESZKOLĄ

              Zima to dla rolników świetny czas na udział w konferencjach i szkoleniach. Takie spotkania to nie tylko doskonała okazja do zdobycia informacji na temat najnowszych produktów i technologii, ale też szansa na wymianę doświadczeń z kolegami po fachu. I to na pewno mają na uwadze Wójt Gminy, Przewodniczący Komisji Rolnej RG, którzy od ostatnich co najmniej pięciu lat wspólnie ze sponsorami z branży rolniczej, ale i nie tylko  organizują  doroczne spotkanie szkoleniowo - informacyjne dla rolników z gminy.

BIBLIOTEKA Z RECEPTĄ NA ZDROWIE

           „SPORT I ZDROWE ODŻYWIANIE TO RECEPTA NA NIE KICHANIE” - to tytuł projektu Filii Biblioteki Samorządowej  w Głuchowie, który  doceniła  FUNDACJA BGK im. J.K. Steczkowskiego w X edycji konkursu „Na dobry początek”. A w nagrodę biblioteka otrzymała  dofinansowania w kwocie prawie 10 tys. złotych. Realizacja projektu rusza już od lutego tego roku i potrwa do  czerwca br.

KONSULTUJEMY DROGI ROWEROWE

            Zapraszamy mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących przygotowania dokumentacji projektowej  dla drogi rowerowej na trasie Nawra - Kończewice - Chełmża - Zalesie - Kiełbasin - Mlewo - Mlewiec - Srebrniki - Sierakowo w ciągu dróg wojewódzkich nr 551, 649 i 554.  Konsultacje odbędą się  w terminach 31 stycznia br. - świetlica wiejska w Kończewicach o godz. 17.0001 lutego br. - świetlica wiejska w Kiełbasinie o godz. 17.00.

UWAGA ROLNICY!

            W związku z pismem Wojewody Kujawsko Pomorskiego, które wpłynęło do Urzędu Gminy Chełmża w dniu 18 stycznia br. dotyczącym wystąpienia nadmiernego rozmięknięcia gleby i lokalnych podtopień prosi się rolników, na terenie których gospodarstw zaistniała w/w sytuacja aby w terminie do 26 stycznia br. złożyli informacje o niekorzystnych warunkach na ich polach.

Akcyza za paliwo do zwrotu

         Szanowny Rolniku przypominamy, że wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej należy złożyć w terminie od 01.02.2018 r. do 28.02.2018 r.

Do wniosku należy dołączyć faktury VAT lub ich kopie stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 SIERPNIA 2017 r. do 31 STYCZNIA 2018 r.Ponadto informujemy, że stawka zwrotu za 1 litr oleju napędowego wynosi jak w roku poprzednim  1,00 zł/l. Limit zwrotu podatku akcyzowego wynosi 86,00 zł * ilość ha użytków rolnych.
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, postanowiliśmy odejść od przygotowywania harmonogramu składania wniosków. Chcemy zachęcić wszystkich do składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego na początku lutego, co ułatwi ich płynne rozpatrywanie, ale przede wszystkim pozwoli uniknąć sporych kolejek.

L. Styczyńska

 • -

ABC… o sołectwie i gminie

           Mieszkańcy gminy, chcecie porozmawiać o tegorocznym budżecie? Aktualnych problemach Waszych sołectw? Jest okazja – w gminie trwają zebrania w sołectwach. Tradycyjnie początek roku w gminie jest okazją spotkań władz samorządowych z mieszkańcami podczas zebrań wiejskich.

PODZIĘKOWANIA I GRATULACJE DLA MIESZKAŃCÓW

            Pierwsze w nowym roku  obrady Rady Gminy podsumowały  z udziałem zaproszonych gości i rok 2017 w Gminie Chełmża. Jak się okazuje, miniony rok był kolejnym, owocnym rokiem działalności samorządu gminnego. Ogromny wkład w działalność społeczną i kulturalną gminy wnieśli sami mieszkańcy. Było im czego gratulować i za co dziękować.

AKCJA ZIMA - CO? GDZIE? DO KOGO?

          Zima w trakcie, śniegu dopisało, a  prognozy zapowiadają w najbliższych dniach kolejne śniegowe opady. Skoro śnieg, to i związane z nim utrudnienia na drogach. Dlatego podpowiadamy mieszkańcom gminy, gdzie mają interweniować w przypadku wyjątkowych utrudnień na drogach związanych z opadami śniegu.

AZBEST DO UTYLIZACJI - ruszył nabór wniosków

         W gminie ruszył nabór wniosków  o dofinansowanie odbioru odpadów zawierających azbest. Dofinansowanie obejmuje demontaż, zabezpieczenie,  transport i unieszkodliwienie azbestowych pokryć dachowych natomiast nowe pokrycie dachowe należy wykonać we własnym zakresie.

OPŁATY ZA ŚMIECI PO NOWEMU

          Stawki nowych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie obowiązują od dnia 1 stycznia br. Z początkiem bieżącego roku po nowemu płacimy za odpady zbierane w sposób selektywny i nie selektywny.

ZAGRALI Z WOŚP

           Można by śmiało mówić "razem możemy więcej", bo w przypadku połączenia dotychczasowych dwóch sztabów WOŚP  Kończewice i Głuchowo sprawdziło się to w stu procentach. W puszkach znalazły się oprócz złotówek też dolary, euro, funty, korony i wiele innych walut. Wynik zaskoczył organizatorów i sprawił im wielką satysfakcję. Łącznie zebrano rekordową kwotę - 58. 628,82 zł.

KIERUNEK - LIDZBARK!

             Zima zimą, ale też i dobry czas, aby pomyśleć już o wiosennej rekreacji. Zgodnie z kalendarzem Imprez i wydarzeń w Gminie Chełmża w roku 2018' sezon rekreacyjny rozpocznie wyjazd mieszkańców gminy do Lidzbarka w województwie warmińsko - mazurskim. Wyjazd planowany jest w dniach 23-24.03.br. Wyjazd tradycyjnie odbędzie się w ramach gminnego programu "GMINA CHEŁMŻA - ZDROWA GMINA".

NOWE PODKOWY – NOWI LAUREACI!

         W Gminie Chełmża podczas odbywającego się już po raz czwarty  Wieczoru Przedsiębiorcy Gminy Chełmża rozdano najbardziej prestiżowe gminne statuetki SZLACHETNA PODKOWA w kategorii : PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ. Uroczyste spotkanie miało miejsce w Grzywnie w miejscowej restauracji „U Boryny”.

Koperta życia

        Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży jest w trakcie wdrażania pilotażowego programu „Koperta życia”. Program ten jest skierowany głównie do osób starszych, przewlekle chorych,  mieszkających samotnie.

Czym jest koperta życia?

Koperta życia to ważne informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, przydatne ratownikom niosącym pomoc w sytuacji zagrożenia życia.
Koperta życia  zawiera najważniejsze informacje o stanie zdrowia pacjenta (wypisane przez Ośrodek Zdrowia, do którego  dana osoba należy), przyjmowanych lekach, alergiach, kontakt do najbliższych krewnych oraz szczegółowych danych osobowych.
Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępna. W zestawie znajduje się również naklejka z informacją, że pacjent posiada „Kopertę życia”, którą należy umieścić w widocznym miejscu, idealnym miejscem są drzwi wejściowe do domu, aby ratownik medyczny wchodząc do domu lub mieszkania mógł ją bez trudu zauważyć.
Osoby zainteresowane „Kopertą życia” prosimy o kontakt z pracownikami socjalnymi: Agnieszka Grajkowska, Elżbieta Szramowska pod nr telefonu  56 675 60 19, tel. kom. 535 432 535, 535 432 907

KONKURS "Sposób na Sukces"

         Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie ma przyjemność poinformować, że uruchomiło XVIII edycję ogólnopolskiego konkursu "Sposób na Sukces" na najlepsze działania przedsiębiorcze na obszarach wiejskich. Celem konkursu jest wyróżnianie i promowanie najciekawszych przedsięwzięć gospodarczych, które przyczyniają się do społecznego i regionalnego rozwoju obszarów wiejskich.

Nowoczesne monitory interaktywne w szkołach podstawowych

     W ostatnim tygodniu grudnia do naszych szkół podstawowych zostały dostarczone i zainstalowane nowoczesne pomoce dydaktyczne - interaktywne monitory dotykowe.  

W roku szkolnym 2017/2018 Gmina Chełmża bierze udział w Rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „Aktywna tablica”. Program realizowany będzie w latach 2017-2019. Opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole.

Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu ze środków budżetu państwa do Szkoły Podstawowej w Grzywnie, Kończewicach, Sławkowie i Zelgnie udało się kupić 8 monitorów interaktywnych – po 2 dla każdej ze szkół - o przekątnej ekranu 65 cali. 

Całkowita wartość zakupionego sprzętu wyniosła 69.600,00 zł, w tym dotacja to 55.680,00 zł, wkład własny – 13.920,00 zł.

Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół

Gminy Chełmża

 • -
 • -
 • -

KOMU SZLACHETNA PODKOWA

             W tegorocznej edycji do grona wyróżnionych Szlachetną Podkową  dołączą kolejni przedsiębiorcy z Gminy Chełmża. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbędzie się już w najbliższy piątek 12 stycznia br. podczas IV Wieczoru Przedsiębiorcy Gminy Chełmża w restauracji „U Boryny” w Grzywnie. Łącznie do tej pory wręczone zostały już 33 takie statuetki w różnych kategoriach, jednak jak się okazuje przeważającą jest kategoria – przedsiębiorczość.

 • -

LGD Ziemia Gotyku konsultuje

          LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA ZAPRASZA NA DYŻURY KONSULTACYJNE W ZAKRESIE MOŻLIWOŚCI POZYSKANIA ŚRODKÓW Z UNII EUROPEJSKIEJ NA PODJĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ LUB  NA  ROZWÓJ PROWADZONEJ JUŻ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ. Dyżur dla Gminy Wiejskiej Chełmża i Gminy Miasto Chełmża odbędzie się w UG Chełmża w dniu 19.01.2018 r.

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej

Uprzejmie informujemy, iż dla mieszkańców Gminy Chełmża dostępna jest bezpłatna pomoc prawna.

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej

Punkt

Dni/godziny przyjęć

Adres, kontakt

Miasto Chełmża

i Gmina Chełmża

 • poniedziałek 800-1200
 • wtorek 1530-1930
 • środa 800-1200
 • czwartek 800-1200
 • piątek 1530-1930

Zespół Szkół w Chełmży

ul. Hallera 23, 87-140 Chełmża

tel. +48 56 675 24 19

Dla kogo darmowa pomoc prawna?

Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:

 • młodzież do 26 roku życia,
 • osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
 • osoby, które ukończyły 65 lat,
 • osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
 • kombatanci,
 • weterani,
 • zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Co obejmuje nieodpłatna pomoc prawna?

Pomoc prawna będzie polegała na:

 • poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach;
 • wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego;
 • pomocy w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym;
 • sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

W jakim zakresie można otrzymać pomoc prawną?

Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie:

 • prawa pracy,
 • przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
 • prawa cywilnego,
 • spraw karnych,
 • spraw administracyjnych,
 • ubezpieczenia społecznego,
 • spraw rodzinnych,
 • prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

Przygotowała: Małgorzata Małek

Menu w stopce

 • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

Godziny urzędowania:

poniedziałek  od 7.00 -  do 15.00
wtorek           od 7.00 -  do 16.00
środa             od 7.00 -  do 15.00
czwartek        od 7.00 -  do 15.00
piątek            od 7.00 -  do 14.00

Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.

Stopka