• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

Tradycyjne Dożynki Gminne

Mimo deszczowej i chłodnej pogody, mieszkańcy Gminy Chełmża i zaproszeni goście licznie przybyli do Brąchnówka na wspólne Święto Plonów. Podczas uroczystej Mszy Dziękczynnej pod przewodnictwem proboszcza tutejszej parafii ks. Kanonika Wiesława Roczniaka uczestnicy dożynek podziękowali za tegoroczne zbiory i plony. Brąchnówko,  to jedna z wyróżniających się w Gminie Chełmża miejscowości o bogatych tradycjach patriotycznych, kulturalnych, społecznych i tej współczesnej, tworzonej przez obecnych mieszkańców. Tutaj urodził się Stefan Łaszewski,  pierwszy w historii II RP wojewoda pomorski i w bieżącym roku mija rocznica 90-lecia objęcia przez Łaszewskiego wspomnianego urzędu państwowego. W dowód uznania za zasługi dla Ojczyzny, samorząd  gminy ufundował z tej okazji pamiątkową tablicę, która stanęła  na terenie miejscowego zespołu pałacowo-parkowego. Uroczystego odsłonięcia obelisku  dokonali Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki w obecności  gości w osobach Senatora RP Jana Wyrowińskiego i Podsekretarza Stanu MSWiA Zbigniewa  Sosnowskiego oraz Sołtysa tutejszej wsi Andrzeja Kudlińskiego.

Dożynki będące największym, dorocznym świętem rolników, obchodzone są po zakończeniu prac polowych i zebraniu plonów. Na dożynki przybyły w sumie 24 delegacje sołeckie z chlebem i wieńcami. Wójt Gminy Jacek Czarnecki po mszy św. dokonał wspólnie ze starostami i wicestarostami dożynek podziału tegorocznego chleba wśród przybyłych gości. Z kolei goście kontynuowali podział chleba wśród mieszkańców gminy. Jak co roku, tak i teraz wyróżniono mieszkańców gminy,  będących  inicjatorami i realizatorami wielu przedsięwzięć w swoich środowiskach lokalnych. Pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami Wójt Jacek Czarnecki wręczył Sołtysowi Piotrowi Brzeskiemu z Szerokopasu, Sołtysowi Andrzejowi Kudlińskiemu z Brąchnówka, Henryce Mateckiej Przewodniczącej KGW w Brąchnówku i Mirosławowi Jasikowi dla działkowców z  Zalesia.

Do udziału w konkursie gminnym „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” stanęło tym razem  14 sołectw z gminy. Nagrodzone wieńce to : wieniec z Grzywny – I miejsce, wieniec z Browiny – II miejsce, wieniec z Głuchowa – III miejsce. Wyróżnione zostały jeszcze wieńce z Bogusławek, Brąchnówka i Zelgna.

W trakcie dożynek podsumowane zostały również takie konkursy jak „Piękna Zagroda 2009” i „Naszej Gminy ciekawe zakątki” i impreza środowiskowa „ Od kołodzieja do farmera”, udział w której wzięli posiadacze super nowoczesnych i  starych sprzętów gospodarskich oraz wystawcy chleba swojskiego, nalewek i ciast. Podczas festynu dożynkowego swoją twórczość artystyczną zaprezentowali  na scenie dożynkowej mieszkańcy gminy: cheerliderki z Fundacji Ziemia Gotyku, cyrkowcy z grupy „Lokomotywa” z Bocienia, panie z KGW Nawra i Brąchnówko oraz zespół „Browinki” z DPS w Browinie. Punktem kulminacyjnym wieczoru dożynkowego był występ  kapeli góralskiej „Jaworzynka” z Istebnej. Koncert ten niewątpliwie podkreślił radosną atmosferę dożynek. W programie koncertu muzycy zaprezentowali  tradycyjną muzykę góralską z terenu Beskidów oraz z Podhala. Podsumowana została także kolejna już dożynkowa edycja  loterii Gazety Gminy Chełmża KURENDA.  Dożynki uświetniły przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich , przez lokalne stowarzyszenia i Pracownię Malwa z Zelgna stoiska z potrawami i rękodziełem.  Dożynki zakończyła wspólna zabawa taneczna, aż do białego rana.  

Organizatorami tegorocznych  dożynek byli Wójt Gminy Chełmża, Społeczny Komitet Dożynkowy i Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża  w Brąchnówku. Finansowo organizację tego święta wsparło grono firm, instytucji i prywatnych osób, do których organizatorzy kierują wyrazy podziękowania. Obchodom dożynkowym towarzyszyła  okolicznościowa prezentacja przygotowana przez Muzeum Okręgowe  w Toruniu  pn.” Wykopaliska archeologiczne w Brąchnówku w XIX i XX wieku ”.

 

 

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

Godziny urzędowania:

poniedziałek  od 7.00 -  do 15.00
wtorek           od 7.00 -  do 16.00
środa             od 7.00 -  do 15.00
czwartek        od 7.00 -  do 15.00
piątek            od 7.00 -  do 14.00

Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.

Stopka