• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

Wakacje Marzeń 2009 w Brąchnówku

Tradycyjnie już od 2000r  Stowarzyszenie „Edukacja i Przyszłość”   w Brachnówku , w sierpniu w okresie prac polowych organizuje  dla dzieci w wieku 7-13 lat z Browiny i Brąchnówka i okolic półkolonie pod hasłem „Wakacje Marzeń  czyli bezpieczny wypoczynek dzieci wiejskich podczas żniw „ . W tym roku zajęcia rozpoczęły się 10.08 i trwały do piątku , w godz.9.-16 , w ramach zajęć dzieci otrzymywały dwukrotnie suchy prowiant ,napoje, owoce i słodycze , a także nagrody w ramach różnych konkursów plastycznych , sportowych ,wiedzy ekologiczno-przyrodniczej  pod hasłem „Żyj z przyrodą w zgodzie” . Zajęcia odbywały się w pięknej scenerii  zespołu parkowo-pałacowego w Brąchnówku , a także w Barbarce oraz na wycieczce w Toruniu .

W zajęciach uczestniczyło codziennie prawie 40 dzieci , którymi nieodpłatnie opiekowały się nauczycielki z Małej Szkoły w Brąchnówku Jolanta Piotrowska  i Wioleta Basiewicz , a także Maria Iwańska  - Gimnazjum w Dobrzejewicach i  Magdalena Iwańska – ZS w Lubiczu , studentka UKW w Bydgoszczy Justyna Talarek . Kadrę Pedagogiczną wspierali pracownicy obsługi Jadwiga Banaszek oraz Zbigniew Sadowski  . Codzienne zaopatrzenie  zapewnił  Pana Andrzej Talarek  i sklep w Browinie . Wsparcia finansowego w przeprowadzeniu półkolonii udzielili : Samorząd Województwa w ramach programu Wypoczynek dzieci i młodzieży , Zarząd Powiatu Toruńskiego w ramach programu „Edukacja Ekologiczna” , Wójt Gminy Chełmża  i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu .

W poniedziałek  rozpoczęliśmy od regulaminu i zasad zachowania się dzieci podczas żniw i w okresie wakacji w różnych miejscach polu , lesie , nad wodą , na drodze , a także w kontaktach z nieznajomymi , pomocne okazały się książeczki od Pana Starosty „Bezpieczne Wakacje” , a następnie odbyły się zajęcia integrujące grupę w terenie , warsztaty malarskie i plastyczne , uczestnicy dzięki paniom z Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża poznali technikę wyrobu naczyń z wykorzystaniem gliny , uczestnicy  korzystali z pracowni komputerowej , gier świetlicowych , grali w bilarda , ping-ponga , unihokeja , piłkę nożną , siatkową , korzystali z placu zabaw ;

We wtorek odbyła się wycieczka autokarowa do Torunia , zajęcia warsztatowe w Muzeum Piernika , zwiedzanie Domu Kopernika , następnie z przewodnikiem starego miasta , dzięki któremu mieliśmy okazję poznać ciekawe legendy związane z Toruniem , dowiedzieliśmy się dlaczego jest pomnik osła , albo stojąc pod krzywą wieżą można sprawdzić kto jest grzeczny … .  Tradycyjnie tez odwiedziliśmy pomnik Stefana Łaszewskiego - I Wojewody Pomorskiego w Toruniu po okresie zaborów urodzonego w Brąchnówku , zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty . Dzień bardzo szybko minął , a kolejne dwa dni wraz z noclegiem spędzaliśmy w Barbarce według bardzo atrakcyjnego programu przygotowanego przez panie ze Szkoły Leśnej , dowóz do Barbarki zapewniła nam pani dyrektor DPS w Browinie  (serdecznie dziękujemy).

 Bardzo bogaty był piątek , ponieważ był to dzień konkursów ekologicznych , przyrodniczych , sportowych , wręczania nagród , drobnych upominków i przyborów szkolnych  dla najlepszych uczestników  zakupionych ze środków  Wojewódzkiego i Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu . Dla wszystkich prócz słodyczy i owoców w tym dniu była także wata cukrowa od Pani Danuty Zegan – Starościny Gminnych Dożynek oraz grochówka z wkładką przygotowana przez panie Kasię Jabłońską i Renatę Szelągowską .Piątkowy dzień zakończyły  IV Przełajowe Biegi Niepodległości  dla uczczenia 89 rocznicy  zwycięstwa Wojska Polskiego dowodzonego  nad Armią Czerwoną , a także turniej piłkarski o puchar Wójta Gminy Chełmża  wraz z atrakcyjnymi nagrodami  

Kolejne Wakacje Marzeń wg opinii uczestników i ich rodziców były bardzo udane .  Wszystkim darczyńcom , sponsorom i osobom zaangażowanym , w tym opiekunom dzieci na półkoloniach bardzo serdecznie dziękuję .

Janusz Iwański

  • -

Uczestnicy Wakacji Marzeń wraz z opiekunami pod pomnikiem urodzonego w Brąchnówku Wojewody dr Stefana Łaszewskiego

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

Godziny urzędowania:

poniedziałek  od 7.00 -  do 15.00
wtorek           od 7.00 -  do 16.00
środa             od 7.00 -  do 15.00
czwartek        od 7.00 -  do 15.00
piątek            od 7.00 -  do 14.00

Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.

Stopka