• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

  • -
Dożynki w Gminie Chełmża

Tegoroczne Dożynki w Gminie Chełmża obchodzono uroczyście w dniu 6 września w Nawrze.  Gospodarzami  tego wydarzenia byli mieszkańcy dwóch sołectw : Nawry i Bogusławek. Honory starostów pełnili tym razem mieszkańcy Nawry w osobach : pani Krystyna Cmiel i Adam Adamski, a role wicestarostów przypadły  pani Alinie Ziółkowskiej i Ryszardowi Zukierskiemu z Bogusławek. To najważniejsze święto w gminie swoją obecnością zaszczycili mieszkańcy gminy jak i przybyli goście. Udział we wspólnym Święcie Plonów w Nawrze wzięli przybyli  między innymi Senator RP Jan Wyrowiński, Poseł Janusz Dzięcioł i  Wicewojewoda Dariusz Kurzawa.

Uroczystości zainaugurowała msza św. dziękczynna odprawiona  pod przewodnictwem ks. Infułata Zygfryda Urbana. Wcześniej wszystkie delegacje dożynkowe, które przybyły aż z 25 sołectw w gminie,  złożyły przy scenie pięknie wykonane wieńce dożynkowe, chleby i kosze z darami z tegorocznych plonów. Za nim rozpoczęła się msza św.,  nad Nawrą przeleciało 1000 gołębi, a o  pokazowy lot ptaków zadbał Sołtys z Liznowa p. Andrzej Ośmiałowski.

Na początku części oficjalnej uroczystości na ręce Wójta Gminy Chełmża  przekazany został przez starostów i wicestarostów dożynek  symboliczny chleb dożynkowy. Następnie gospodarz gminy Wójt Jacek Czarnecki dokonał symbolicznego podziału chlebem z tegorocznych zbiorów w gminie wśród Gości i mieszkańców.  

Dożynkowe święto to także najbardziej odpowiedni moment w gminie  dla wyróżnień i podziękowań dla mieszkańców i osób spoza gminy , którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju naszego lokalnego samorządu.

W gronie osób, które takie podziękowania z rąk Wójta Gminy Chełmża otrzymały byli:

Bogdan Górzyński, Piotr Birecki, Feliks Stolkowski, Czesław Ligaj i Stanisław Żak. Z kolei z organizacji pozarządowych z obszaru gminy, za dotychczasową realizację projektów i inicjatyw, które przyczyniły się do promocji Gminy Chełmża i jej mieszkańców podziękowanie docenione zostało Stowarzyszenie HORYZONT przy Gimnazjum w Pluskowęsach.

 W programie Święta Plonów znalazły się m.in. występy estradowe oraz ciekawe konkurencje sprawnościowe, loteria Gazety Gminy Chełmża KURENDA  oraz konkurs na „Smaki Tradycji” i  wiele innych atrakcji.

W części artystycznej wystąpili clowni, żonglerzy diabolo, tancerki i szczudlarze z grupy cyrkowej LOKOMOTYWA z Bocienia, które pod kierunkiem Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża przygotowały specjalny pokaz cyrkowy. Wiele miłych wrażeń dostarczył również zebranym występ zespołu wokalnego  Browinki z Domu Pomocy Społecznej w Browinie . Wysłuchać można było także  recitalu  musicalowego pt. ”Chemia miłości”, czyli  piosenki o miłości, połączone dowcipnym słowem mówionym w wykonaniu Anny Malgaskiej - Milczarczyk , aktorki teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu  przy akompaniamencie  Leszka Milińskiego z  teatru Baj Pomorski w Toruniu.

Uroczystość dożynkową uświetnił także swoją obecnością Toruński Chór Nauczycielski CON ANIMA, który wystąpił podczas mszy św. i w części podziału chlebem.

Dodatkową atrakcją dożynek  była degustacja potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy, które rywalizowały o najlepszy „Smak tradycji”, czyli tytuł dla najsmaczniejszego, produktu podczas dożynek. O miano najlepszego „Smaku Tradycji” rywalizowało w sumie dziewięć KGW. Laureatem wspomnianego konkursu została potrawa przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Browiny za „pyzy z Browiny”, które w nagrodę otrzymały cyfrowy aparat fotograficzny. Poza pyzami z Browiny degustowane  były także inne smaczności takie jak  między innymi „Kurczak we włoszczyźnie” ( KGW Brąchnówko), „ Pierogi z Drzonówka”, Sernik „Tęcza” ( KGW Dźwierzno), „Nalewka odlotowa” z Głuchowa, Nalewka „Grzegorzanka” z Grzegorza „Sernik Marysi” i placki ziemniaczane z Grzywny, „Flaczki swojskie z Kiełbasina”,  „Zawijańce nawrzańskie” i  nalewka „ Czarci ogon” z Nawry.

Poza tym gospodarze święta plonów zadbali o stół dożynkowy, na którym swojskiego smalcu, chleba, swojskich wędlin  oraz domowych ciast nie brakowało.

   Rozstrzygnięty został również konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2008” Do konkursu przystąpiło w sumie 12 wieńców. Komisja konkursowa przy ocenie pod uwagę brała takie kryteria jak staranność wykonania i stopień trudności, zgodność z tradycją oraz bogactwo wieńca w elementy zbiorów.

Pierwsze miejsce we wspomnianym konkursie zdobył wieniec z Nawry, drugie miejsce – wieniec z Głuchowa, a trzecie miejsce komisja przyznała dla wieńca z Kuczwał.

Poza tym, wyróżnienie w konkursie otrzymały wieńce z Brąchnówka i Bogusławek.

Publiczność  przy rytmach zespołu muzycznego REMIX ze Skąpego bawiła się i tańczyła do późnych godzin nocnych.

Galeria zdjęć z Dożynek Gminnych

            Przy okazji Święta Plonów zainaugurowana została w miejscowym kościele parafialnym wystawa pt. ”Nawra z tamtych lat” autorstwa Feliksa Stolkowskiego, pasjonata dziedzictwa kulturowego Gminy Chełmża. Wystawa obrazuje codzienne życie mieszkańców Nawry, kiedy jej posiadłości znajdowały się we władaniu rodziny Sczanieckich. Ta okolicznościowa wystawa, której otwarcie miało miejsce podczas dożynek honoruje ponad 750 letnią historię tutejszej miejscowości.

Galeria zdjęć z wystawy fotograficznej

 

Przygotowała

K.Orłowska

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

piątki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka