• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

PRZYWOŁALI PAMIĘĆ – JEST TABLICA

           "Solidarność” Rolników Indywidualnych i Komitet „Solidarni – Toruń pamięta” w dniu 9 września br. odsłonili tablicę upamiętniającą Antoniego Łapczyńskiego, mieszkańca Gminy Chełmża, szefa strajku rolników w Toruniu, represjonowanego za poglądy polityczne i internowanego w Potulicach. Uroczystość odbyła się w obecności najbliższych zmarłego : żony Jadwigi Łapczyńskiej i dzieci z rodzinami, przedstawicieli rządu RP, władz samorządowych z regionu i gminy. Gminę Chełmża reprezentowali podczas uroczystości Wójt Jacek Czarnecki i Przewodniczący RG Janusz Iwański.

Poświęcona śp. Antoniemu Łapczyńskiemu tablica została odsłonięta w ramach kujawsko-pomorskich obchodów 40. rocznicy powołania Niezależnego Związku Zawodowego Rolników. Uroczystości  rozpoczęły się mszą św. w bazylice konkatedralnej w Chełmży. Następnie uczestnicy przeszli na ul. Mickiewicza do budynku hotelu Imperium. To tutaj odsłonięto tablicę poświęconą Łapczyńskiemu i złożono pod nią symboliczne kwiaty.

Antoni Łapczyński żył w latach 1939-1983, był rolnikiem, współzałożycielem i działaczem NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Regionu Toruńskiego. Podczas swojej związkowej działalności zabiegał o sprawy rolników. Organizował manifestacje, reprezentował region toruński na ogólnopolskim zjeździe rolników w Poznaniu, po którym powstał Niezależny Samorządny Związek Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Z inicjatywy A. Łapczyńskiego zorganizowano polową mszę św. na chełmżyńskim targowisku. Za działalność patriotyczną zapłacił internowaniem w Potulicach i chorobą. Zmarł krótko po wyjściu z więzienia. Jego pogrzeb stał się manifestacją, ponieważ uczestniczyło w nim około 600 osób, głównie działaczy „Solidarności” rolniczej i zakładowej. Jedna z córek Barbara Wantowska w roku 2015 postać swojego ojca i jego działalność w NSZZ Solidarność  opisała w wydanej przez siebie książce.

KO na podst. mat.źródłowych
Foto M.Seroczyński

 

  • -
  • -
  • -
  • -

Wstecz

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

piątki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka