Urząd Gminy Chełmża

PRZYWOŁALI PAMIĘĆ – JEST TABLICA

           "Solidarność” Rolników Indywidualnych i Komitet „Solidarni – Toruń pamięta” w dniu 9 września br. odsłonili tablicę upamiętniającą Antoniego Łapczyńskiego, mieszkańca Gminy Chełmża, szefa strajku rolników w Toruniu, represjonowanego za poglądy polityczne i internowanego w Potulicach. Uroczystość odbyła się w obecności najbliższych zmarłego : żony Jadwigi Łapczyńskiej i dzieci z rodzinami, przedstawicieli rządu RP, władz samorządowych z regionu i gminy. Gminę Chełmża reprezentowali podczas uroczystości Wójt Jacek Czarnecki i Przewodniczący RG Janusz Iwański.

Poświęcona śp. Antoniemu Łapczyńskiemu tablica została odsłonięta w ramach kujawsko-pomorskich obchodów 40. rocznicy powołania Niezależnego Związku Zawodowego Rolników. Uroczystości  rozpoczęły się mszą św. w bazylice konkatedralnej w Chełmży. Następnie uczestnicy przeszli na ul. Mickiewicza do budynku hotelu Imperium. To tutaj odsłonięto tablicę poświęconą Łapczyńskiemu i złożono pod nią symboliczne kwiaty.

Antoni Łapczyński żył w latach 1939-1983, był rolnikiem, współzałożycielem i działaczem NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Regionu Toruńskiego. Podczas swojej związkowej działalności zabiegał o sprawy rolników. Organizował manifestacje, reprezentował region toruński na ogólnopolskim zjeździe rolników w Poznaniu, po którym powstał Niezależny Samorządny Związek Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Z inicjatywy A. Łapczyńskiego zorganizowano polową mszę św. na chełmżyńskim targowisku. Za działalność patriotyczną zapłacił internowaniem w Potulicach i chorobą. Zmarł krótko po wyjściu z więzienia. Jego pogrzeb stał się manifestacją, ponieważ uczestniczyło w nim około 600 osób, głównie działaczy „Solidarności” rolniczej i zakładowej. Jedna z córek Barbara Wantowska w roku 2015 postać swojego ojca i jego działalność w NSZZ Solidarność  opisała w wydanej przez siebie książce.

KO na podst. mat.źródłowych
Foto M.Seroczyński

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.