Urząd Gminy Chełmża

ZASMAKUJ LOKALNEJ TRADYCJI

X JUBILEUSZOWE Majowe Spotkania Amatorów Twórców Kultury i Sztuki Powiatu Toruńskiego

          Już w najbliższą niedzielę 20 maja  przed mieszkańcami powiatu toruńskiego X JUBILEUSZOWE Majowe Spotkania Amatorów Twórców Kultury i Sztuki Powiatu Toruńskiego. Tym razem gospodarzem spotkania będzie Gmina Chełmża. Spotkanie zainauguruje o godz. 13.00 uroczysty przemarsz przez plac Centrum Kultury i Tradycji, a następnie poprowadzona zostanie biesiada muzyczna połączona z Turniejem KGW Gminy Chełmża, którym towarzyszyć będą występy zespołów, twórców, artystów ludowych i prezentacje rękodzieła artystycznego. A w międzyczasie dostępne dla wszystkich przysmaki kulinarne.  Do udziału w imprezie zapraszają organizatorzy: Starosta Powiatu Toruńskiego Mirosław Graczyk i Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki.

           Kultywowanie lokalnej twórczości i tradycji to jedno z najważniejszych zadań ciążących na naszym pokoleniu. Regionalni artyści i twórcy, organizacje społeczne potrzebują  inicjatyw, podczas których mogliby podzielić się  swoją wiedzą oraz zaprezentować swoje „swojskie” umiejętności. Między innymi służą temu już od dziesięciu lat coroczne Majowe Spotkania Amatorów Twórców Kultury i Sztuki Powiatu Toruńskiego. A tegoroczne miejsce dla tego wydarzenia wręcz idealne – Centrum Kultury i Tradycji w Zelgnie!

           Właśnie tutaj, we wsi bociana od ostatnich lat odbywają się coroczne spotkania z lokalną sztuką z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich. Organizacje te  promują swoją twórczość i działalność. Tegoroczne takie spotkanie zbiegło się z X Jubileuszowymi Majowymi Spotkaniami Amatorów Twórców Kultury i Sztuki Powiatu Toruńskiego.

           Już w najbliższą niedzielę do Zelgna zjadą zespoły śpiewacze, taneczne, rękodzielnicy, malarze, rzeźbiarze i wielu innych twórców – wszyscy z nich podzielą się z obecnymi uczestnikami swoimi umiejętnościami. Natomiast, aby przypomnieć nasze  tradycje kulinarne i lokalne smakołyki, panie gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Chełmża przygotowują szeroką gamę potraw i ciast domowych, wśród których tym razem królować ma bigos staropolski – potrawa konkursowa w tegorocznym Turnieju KGW Gminy Chełmża. Turniej KGW w Gminie Chełmża odbędzie się już po raz siódmy, a do jego organizowania mieszkanki gminy przed laty zainspirowały się podobnymi turniejami organizowanymi w województwie pomorskim. Tym razem do rywalizacji  stanie dziewięć zespołów w czterech  konkurencjach: konkurs kulinarny na polską potrawę – bigos staropolski, prezentacja stoiska KGW, pokaz mody- Kwitnąca wiosna, konkurencja sprawnościowa- ubijanie białek. Nagrodę specjalną finansową GRAND PRIX  funduje Wójt Gminy Chełmża. Nagrodę Grand Prix zdobędzie to KGW, które po zsumowaniu punktów zdobytych we wszystkich konkurencjach uzyska najlepszy wynik.

W niedzielne południe 20 maja br. zapraszamy do Zelgna – tutaj jak zawsze wyjątkowe wrażenia kulturalno-artystyczne, muzyczne, rękodzieło, przysmaki – ZASMAKUJMY NASZEJ LOKALNEJ KULTURY I TRADYCJI.

K.Orłowska

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.