Urząd Gminy Chełmża

NA MANEWRY RATOWNICZE do ZALESIA

II Wojewódzkie Manewry Ratownicze - ,,Zalesie 2018”

          Tegoroczne Wojewódzkie Manewry Ratownicze w Zalesiu zaplanowane na najbliższy weekend w dniach 21-22.04.br  są drugą edycją Manewrów Ratowniczych tej rangi, organizowanych w Gminie Chełmża. Organizatorami Manewrów są wspólnie Wójt Gminy Chełmża, ZG OSP Gminy Chełmża i Ochotnicza Straż Pożarna w Grzegorzu. Manewrom towarzyszyć będzie piknik rodzinny,, Szkolisz – Pomagasz – Ratujesz” z atrakcjami dla dzieci.  Mieszkańcom w dojeździe do Zalesia mają pomóc  zorganizowane w pierwszym dniu manewrów dojazdy gminnymi autobusami.

          Manewry Ratownicze skierowane są nie tylko do strażaków i ratowników, ale przede wszystkim do młodzieży szkolnej oraz każdego, kto czuje potrzebę niesienia pomocy osobom w stanie zagrożenia. Tutaj zarówno sami uczestnicy jak i publiczność będą mieli do czynienia z symulowanymi sytuacjami zagrożenia życia lub zdrowia. Zawodnicy zmierzą się z akcjami ratowniczymi wziętymi z codzienności – jak na przykład spadek z wysokości, porażenie prądem, podtopienie, wypadek komunikacyjny, utrata akcji oddechowej i pracy serca u niemowlęcia. W trakcie manewrów maksymalnie czteroosobowe zespoły rywalizować będą na trasie obejmującej bazy z symulowanymi sytuacjami zagrożenia życia lub zdrowia . O zwycięstwie zdecyduje uzyskanie największej łącznej liczby zdobytych punktów. Zespoły, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymają nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy i puchary. Puchar  Wojewody w kategorii OPEN przyznany zostanie drużynie na podstawie  wybranych przez sędziego głównego – wspólnych kategorii dla wszystkich startujących drużyn.

         Manewrom towarzyszyć będzie piknik rodzinny,, Szkolisz – Pomagasz – Ratujesz” z atrakcjami dla dzieci – będą zamki dmuchane, duże puzzle do składania, malowanie buziek, balony, wata cukrowa. Organizatorzy liczą, że tym razem ta edukacyjna impreza przyciągnie całe rodziny. Dzieci będą miały czas na zabawę, a dorośli będą mogli  dokładnie zaobserwować przebieg manewrów. Mieszkańcom udział w imprezie mają umożliwić zorganizowane w pierwszym dniu manewrów dojazdy do Zalesia gminnymi autobusami.

          Według założeń organizatorów, manewry w Zalesiu to początek gminnej akcji edukacyjnej, w zakresie ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy, która docelowo ma objąć wszystkie szkoły oraz wsie w gminie.

          II Wojewódzkie Manewry Ratownicze  rozpoczną się w sobotę 21 kwietnia o godz. 9.00 w sali sportowej  SP w Pluskowęsach. Tutaj odbędzie się na początek omówienie warunków BHP, zbiórka, złożenie meldunku, przemówienie Wojewody i otwarcie manewrów, przedstawienie spraw organizacyjnych i przegrupowanie drużyn w rejon zawodów do Zalesia – teren ośrodka. Realizacja zawodów i Piknik Rodzinny odbywać się będą w godz. 10.00 – 15.00. Z kolei podsumowanie zawodów z wręczeniem nagród odbędzie się w niedzielę 22 kwietnia o godz. 15.00, a poprzedzi je w godz. 9.00-13.00 dalsza realizacja  zawodów w ośrodku w Zalesiu. Celem manewrów jest doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa oraz współpracy pomiędzy grupami ratowniczymi jak i służbami państwowymi, które tworzą i wspierają system ratownictwa w Polsce. Ponadto celem strategicznym tej edycji manewrów jest propagowanie wśród społeczeństwa, szczególnie młodego pokolenia, odruchów pomocy człowiekowi w stanie jego zagrożenia w ramach Rodzinnego Pikniku rekreacyjno- edukacyjnego pod hasłem ,, Szkolisz – Pomagasz – Ratujesz”.

           Patronat nad manewrami objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski - Mikołaj Bogdanowicz i Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej  Janusz Halak. Manewry współfinansuje Starosta Powiatu Toruńskiego - Mirosław Graczyk.

W załączniku poniżej szczegółowy rozkład dowozów do Zalesia w dniu 21.04.br.

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.