Urząd Gminy Chełmża

Sonda internetowa

Czy często odwiedzasz stronę internetową Gminy Chełmża ?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 2537
  • Aktualności    /   

PAMIĘCI BOHATERÓW

          27 września w Toruniu był obchodzony Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji w uroczystościach upamiętniających bohaterów walk o wolną Polskę udział wzięli przedstawiciele klas mundurowych z Gimnazjum im.bł. Juty w Głuchowie.  Organizatorami uroczystości byli Prezydent Miasta Torunia  i Prezes Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. Udział w obchodach  uczniowie rozpoczęli od asysty pod Obeliskiem „ Komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ – AK” oraz wzięli  udział we  mszy świętej w Kościele Garnizonowym.   Następnie na Rynku Nowomiejskim odbył się uroczysty apel patriotyczny z udziałem pełnomocnika MON  oraz przedstawicieli władz państwowych i regionalnych. Po apelu nastąpił przemarsz pod Pomnik Ku Czci Żołnierzy Wyklętych, pod którym z kolei  odbył się Apel Poległych.
Obchody święta podsumował  piknik patriotyczny w Muzeum Etnograficznym.


•           Dzień Polskiego Państwa Podziemnego obchodzony jest 27 września. Dzień ten został ustanowiony świętem na mocy uchwały Sejmu RP z 11.09.1998 r. Data ta nie jest przypadkowa: 27 września 1939 r. jeszcze w wolnej, ale już oblężonej Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski, która po przekształceniu w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię  Krajową, stała się zbrojną ostoją Polskiego Państwa Podziemnego.

KO, Foto nadesłane.

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.