Urząd Gminy Chełmża

Sonda internetowa

Czy często odwiedzasz stronę internetową Gminy Chełmża ?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 2537
  • Aktualności    /   

OCALILI OD ZAPOMNIENIA

SZLAK KREDENSÓW PRZESZŁOŚCI

         Prawie cztery miesiące pracy, siedem zabytkowych kredensów w siedmiu  różnych  świetlicach wiejskich na obszarze Gminy Chełmża  wypełnionych niezliczonymi  pamiątkami i na chwilę obecną już ponad 300 osób odwiedzających    -  to efekt zrealizowanego przez Stowarzyszenie Homo homini projektu pn.” Szlak Kredensów Przeszłości”. Autorką projektu jest Ewa Czarnecka. Wczoraj w  Skąpem odbyło się  spotkanie podsumowujące wspomniany projekt. Udział w spotkaniu wzięli zarówno realizatorzy projektu z poszczególnych miejscowości, darczyńcy historycznych przedmiotów i pamiątek, lokalni samorządowcy, nauczyciele, przedstawiciele organizacji społecznych, uczestnicy grupy kijkowo – rowerowej. Prezentacji samej inicjatywy dokonała Prezes Stowarzyszenia Patrycja Pleskot. Z kolei Wiceprezes Kamila Kachniarz mówiła o efektach, jakie przyniósł do tej pory projekt.  Jednym z elementów towarzyszących realizacji projektu były wycieczki pieszo – rowerowe do ‘kredensowych” miejscowości. Udział w nich brali zarówno dorośli jak i dzieci, co nie pozostaje bez znaczenia dla projektu. ”Nastąpiła niesamowita integracja międzypokoleniowa. Uczestnicząc w wycieczkach, mogliśmy sami przekonać się, jak miło jest spędzić czas w  mieszanym towarzystwie” – stwierdza Kamila Kachniarz, koordynator projektu.
        Siedem przygotowanych ekspozycji historycznych znajdujących się w miejscowościach: Bielczyny, Kończewice, Kiełbasin, Sławkowo, Strużal, Skąpe, Witkowo opisane i wyrysowane zostało na mapie Gminy Chełmża , która w wersji wydrukowanej stanowi przewodnik turystyczny  dla przyszłych zainteresowanych powstałym szlakiem.  Wskazane na mapie kredensy kryją w sobie wiele skarbów. Swoje miejsce w tych zabytkowych szafach znalazły m.in.takie przedmioty jak : żelazko z kominem na węgiel drzewny, wyszywany obraz Matki Boskiej z XIX w., przedwojenna narzuta na łóżko, porcelanowa lalka z lat 50- siątych XX wieku, kruże i gliniane makutry, telewizor Neptun z roku 1963, „ Metodyka pierwszych lat nauczania” wydana 1927 r. i jeszcze wiele, wiele innych ciekawych przedmiotów i pamiatek, które warto zobaczyć.

        Stowarzyszenie Homo homini  zrealizowało   projekt w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2015”, którego ideą  było  zgromadzenie w starych kredensach na terenie  siedmiu wsi Gminy Chełmża, przedmiotów użytku codziennego, „opowiadających”  historię  Małej Ojczyzny  i ludzi żyjących tu, teraz lub kiedyś.
         Projekt sfinansowany został przez Muzeum Historii Polski, Samorząd Gminy Chełmża, Stowarzyszenie Homo homini i prywatnych darczyńców. Do realizacji projektu przyczynili  się także prywatni sponsorzy i członkowie Stowarzyszenia.
         Należy zauważyć , że projekt  ” Szlak Kredensów Przeszłości” to debiutancki projekt dla Stowarzyszenia z nowym składem Zarządu od marca br.  Projekt od razu zyskał szerokie grono osób w niego zaangażowanych, co pozwoliło na jego pomyślną realizację. Pozostaje tylko życzyć  obecnemu Zarządowi kolejnych tak udanych i zarazem potrzebnych inicjatyw, które pozwolą na kontynuację i rozwój dotychczasowego  dorobku Homo homini. Stowarzyszenie działa w gminie od 2003 roku.
         „Szlak Kredensów Przeszłości” w formie mapy dostępny jest w siedzibie Stowarzyszenia Homo homini w Chełmży, ul. Wodna 2 lub w biurze promocji UG pok. nr 6.

dodatkowo pod adresem :

http://www.strefaagro.pomorska.pl/artykul/szlak-kredensow-przeszlosci-zajrzyj-do-gm-chelmza-zdjecia

K.Orłowska

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.