Urząd Gminy Chełmża

Sonda internetowa

Czy często odwiedzasz stronę internetową Gminy Chełmża ?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 2537
  • Aktualności    /   

APEL O BEZPIECZNE ŻNIWA

      Rolnicy rozpoczęli zbiór jęczmienia ozimego, za kilka dni ma ruszyć także zbiór rzepaku. Żniwa to okres wzmożonych prac, którym towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych z obsługą maszyn, transportem plonów, pracą na wysokości, a udział w tych pracach dzieci potęguje niebezpieczeństwo wykonywania pracy.

Każdego roku w czasie prac żniwnych i sianokosów na terenie kraju dochodzi do wielu wypadków przy pracy w rolnictwie. Kilka osób ginie, a kilkanaście zostaje inwalidami.

W większości przypadków przyczynami tych zdarzeń są:
- pośpiech,
- lekceważenie zasad bezpieczeństwa pracy,
- zły stan maszyn rolniczych,
- dopuszczanie do prac dzieci do 15 roku życia.

Aby żniwa przebiegały bezpiecznie trzeba się do nich dobrze przygotować. Należy wcześniej sprawdzić stan techniczny maszyn używanych do prac żniwnych i sianokosów.

Szczególną uwagę zwracajmy na stan osłon elementów ruchomych (przekładni i wałów napędowych). Najgroźniejszy jest brak osłon na wałach napędowych. Dlatego koniecznym jest zakupienie osłon i założenie ich na użytkowane w gospodarstwie wały napędowe.

        W czasie żniw trzeba bezwzględnie pamiętać o:
• zakazie przewożenia pasażerów w miejscach niebezpiecznych takich jak, przyczepy puste i załadowane słomą lub sianem. Przewóz osób pomagających przy pracy w polu jest bezpieczny tylko w kabinie ciągnika do tego przeznaczonej lub w innych środkach transportu.
• w pracach nie powinny brać udziału dzieci do 15 roku życia. Najlepiej jest je zostawić w domu pod opieką osoby dorosłej.
• dzieciom nie można powierzać takich prac jak:
- kierowanie ciągnikiem,
- kierowanie kombajnem,
- załadunku i rozładunku słomy  i siana na przyczepie.
• wszelkie regulacje, naprawy czy usuwanie usterek winno odbywać się przy wyłączonym napędzie maszyny. Najlepiej wyłączyć silnik w ciągniku.

     Przestrzeganie podanych powyżej zasad ustrzeże pracujących w czasie żniw przed groźnymi w skutkach wypadkami przy pracy.

Machalski Dionizy

specjalista ds.BHP

 

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.