Urząd Gminy Chełmża

Sonda internetowa

Czy często odwiedzasz stronę internetową Gminy Chełmża ?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 2537
  • Aktualności    /   

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła

      Siedem orkiestr dętych z województwa kujawsko-pomorskiego przyjechało do Zelgna – wsi Bociana na Wojewódzki Konkurs Orkiestr Dętych OSP. Na scenie zaprezentowały się orkiestry z Wagańca, Śliwic, Jezior Wielkich, Bysławia, Solca Kujawskiego, Świekatowa i Powiatu Lipnowskiego. To było prawdziwe ich święto , a dla Gminy Chełmża i mieszkańców  wyjątkowe wydarzenie. Taki konkurs z udziałem tylu druhen i druhów odbył się tutaj po raz pierwszy. W sumie zagrało blisko 300 muzyków. Tylu orkiestr grających razem wielu z nas jeszcze nie miało okazji usłyszeć. Siedem przybyłych do Zelgna  orkiestr tuż przed samym rozpoczęciem konkursu zagrało wspólnie dwa utwory „Rycerze Floriana” i „Orkiestry Dęte”. Imprezę uroczyście otworzyli wspólnie  Członek Wojewódzkiego Prezydium ZOSP RP Stanisław Kwaśnik i gospodarz wydarzenia   Wójt Gminy Jacek Czarnecki. „To wyjątkowe dla nas dzisiaj wydarzenie. Gościmy po raz pierwszy w gminie orkiestry dęte. Nasi mieszkańcy tyle mundurów naraz jeszcze nie widzieli” – mówił Wójt Jacek Czarnecki. Wójt powitał  przybyłe orkiestry, obecnych gości i mieszkańców gminy.
Paradny przemarsz orkiestr przez wieś Zelgno w dźwiękach wygrywanej muzyki na instrumentach dętych  to bardzo imponujące widowisko. Dokładnie było widać, ilu jest ludzi w naszym województwie, którzy grają z wielką pasją i przekazują ją z pokolenia na pokolenie. Zauważyć się dało, że niektóre z orkiestr w ich składach licznie reprezentuje również młodzież. Założeniem każdego konkursu jest wyłonienie określonej grupy laureatów. Każda z orkiestr na swoja muzyczną prezentację miała 20 minut. Jednak w roku bieżącym Komisja Konkursu zdecydowała uhonorować równo wszystkie siedem orkiestr.  Dodatkiem do wyróżnień przyznanych orkiestrom przez Zarząd Wojewódzki ZOSP, był  podczas tegorocznego konkursu symbol tutejszej wsi – okazały pluszowy bocian. Bociany dla orkiestr ufundował Wójt Gminy Chełmża.  Oprawę tego muzycznego wydarzenia stanowiły stoiska z lokalnymi produktami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z gminy. Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Chełmża, OSP Zelgno, Sołtys i Rada Sołecka Zelgna, KGW Zelgno i Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Zelgnie. Imprezę organizacyjnie wsparli: Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Zarząd Gminny ZOSP RP w Chełmży i Komenda Miejska PSP w Toruniu.

 KO

Foto.:K.Orłowska, M. Łaukajtys

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.