Urząd Gminy Chełmża

Sonda internetowa

Czy często odwiedzasz stronę internetową Gminy Chełmża ?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 2537
  • Aktualności    /   

MAJOWE ŚWIĘTA - PAMIĘTAMY I CZCIMY

        W Gminie Chełmża jest miejsce, które symbolizuje i przypomina o ważnych datach w dziejach naszej Ojczyzny. Świadczą o tym w dniu dzisiejszym  biało – czerwone barwy  tego miejsca. A mowa o  Miejscu Pamięci Narodowej  Kopiec  „Ziemia Polaków” w Kończewicach, które przed dwoma laty  otrzymało wyróżnienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za udział w akcji „Majówka z Polską”.  Dzisiaj  z okazji Święta Flagi Narodowej ( 2 maja) i Narodowego Święta 3 Maja ( 3 maja) miała tutaj miejsce akcja patriotyczna z udziałem młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. ks. Leona Poeplau i Gimnazjum im. Bł. Juty w  Głuchowie. Po odśpiewaniu hymnu państwowego młodzież wysłuchała treści odczytu poświęconego znaczeniu tych dwóch majowych Świąt, a następnie najmłodsi przygotowanymi przez siebie biało – czerwonymi chorągiewkami i kwiatami udekorowali gminne Miejsce Pamięci Narodowej. Dekoracje te nadały temu miejscu wyjątkowego charakteru patriotycznego.
         2 Maja to dzień, kiedy   Polacy wspominają długą historię biało-czerwonych barw narodowych i z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Bo warto pamietać, że polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.  Na fladze biel znalazła się u góry, a czerwień na dole, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3 maja 1792 r., a Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest od 2004 roku.
         3 Maja to  narodowe  święto  ustanowione w 1919 roku oraz ponownie w 1990 roku  w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja . 3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788.

KO

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.