Urząd Gminy Chełmża

Sonda internetowa

Czy często odwiedzasz stronę internetową Gminy Chełmża ?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 2537
  • Aktualności    /   

POWRACAMY DO PRZESZŁOŚCI

"Szlak kredensów przeszłości"


        Ruszamy w gminie ze zbiórką zabytkowych już dzisiaj  przedmiotów codziennego użytku i pamiątek rodzinnych. A do utworzonych w ten sposób zbiorów doprowadzi nas „Szlak kredensów przeszłości”. To kolejny pomysł Stowarzyszenia Homo homini na gromadzenie i zachowanie dziedzictwa kulturowego Gminy Chełmża. 
      Ponad wiek występował w różnych rolach, ale  swojego podstawowego wyglądu nie zmienił. Był i przedwojennym sklepowym, specjalizującym się w mocnych trunkach lub wykwintnych słodyczach. Był i wojennym bohaterem, który ukrywanym przez siebie jedzeniem  dokarmiał głodnych. W okresie powojennym był z kolei  towarzyszem budowania domowego zacisza i nastroju. Następnie  stał się ofiarą trendu z zachodu, przybierając zaokrąglone kształty i  ze wstydu skrył się na strychu lub w piwnicy. Jednak teraz projekt Stowarzyszenia Homo homini daje mu możliwość znowu bycia sobą. Mowa o zwykłym meblu kredensie, który mieszkańców wsi zaprosi w podróż do przeszłości. A to wszystko za sprawą projektu pod nazwą "Szlak kredensów przeszłości". Projekt, do którego zapraszamy  mieszkańców naszej gminy. Będzie on polegał na zgromadzeniu, wyeksponowaniu, opisaniu  i udostępnieniu zwiedzającym historii regionu poprzez przedmioty codziennego użytku i rodzinne pamiątki pochodzące z konkretnych miejscowości. Zebrane od mieszkańców pamiątki zostaną wyeksponowane w przygotowanych kredensach i stanowić będą integralną część wiejskich świetlic. Dla odwiedzających je ludzi będą odpowiedzią na pytanie skąd pochodzimy, jacy jesteśmy, co nas łączy i co wyróżnia. Na bazie świetlicowych kredensów zostanie opracowany w wersji papierowej szlak pieszych wycieczek, by mogli z nich korzystać amatorzy lokalnych wędrówek pieszych, rowerowych i samochodowych. To propozycja przygotowana dla wielu pokoleń, również z myślą o ludziach, którzy rzadko korzystają z dostępu do kultury i edukacji w tym również i  regionalnej. Projekt realizowany będzie w siedmiu wsiach, czyli w przygotowywany "Szlak kredensów przeszłości" włączonych zostanie siedem świetlic wiejskich.  Rezultatem "Szlaku kredensów przeszłości" będzie zachowanie i udostępnienie przedmiotów, czyli materialnych dowodów przeszłości wybranych miejscowości oraz pokazanie poprzez zgromadzone zbiory, że w tych miejscach było i jest ciekawie, gdy tylko zechcemy je odkryć z mapą w ręku. Wszelkie koszty związane z realizacją projektu zostaną  sfinansowane przez Muzeum Historii Polski. Osoby, które chciałyby przekazać jakiekolwiek pamiątki i zbiory do tworzonych „kredensów przeszłości”  już teraz mogą zgłaszać swoje zainteresowanie projektem  pod numer tel.  606 183 696.

KO

Pochodzenie grafiki: Google

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.