Urząd Gminy Chełmża

Sonda internetowa

Czy często odwiedzasz stronę internetową Gminy Chełmża ?
aby zagłosować kliknij odpowiedź
oddane głosy: 2537
  • Aktualności    /   

Prąd ze słońca ? To całkiem możliwe

       W gminie szykuje się elektro-rewolucja za ponad dwa miliony złotych . Niektórzy mieszkańcy jeszcze w tym roku staną się ekoliderami, bo zaczną produkować tańszy prąd z odnawialnych źródeł energii.  Pozwoli im  na to  program „Prosument” . Jest to program realizowany w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego do gminnej kasy trafi dotacja w kwocie prawie 909 tys. zł  z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Gmina Chełmża jest jedną z trzech gmin w Polsce, która z początkiem kwietnia br. podpisała umowę z NFOŚiGW na sfinansowanie takiej inwestycji.  Dotacja na poziomie 40 proc. poniesionych kosztów możliwa była tylko w  pilotażu wspomnianego programu.  Grupa 36 mieszkańców z tej okazji przy pomocy samorządu skorzystała. A teraz tylko należy czekać, kiedy u beneficjentów pojawią się instalacje fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe czy pompy ciepła.  Władze gminy od samego początku nie kryły  zainteresowania tym programem.  Rzadko pojawia się  możliwość zapewnienia mieszkańców alternatywnych źródeł energii na tak preferencyjnych warunkach. I tylko jednostki samorządu terytorialnego dysponują możliwością zaciągania praktycznie nieoprocentowanych kredytów.
        Z dotacji skorzystają mieszkańcy, którzy w minionym roku zdeklarowali swój udział i wkład do projektu pod nazwą ” Zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy Chełmża”. Projekt skierowany jest wyłącznie do osób fizycznych. Jednak udział samorządu jest tutaj nieodzowny. Każdy z beneficjentów otrzyma do 40 procent dotacji, a pozostałe 60 procent kosztów pokryte zostanie pożyczką, którą zaciągnęła w imieniu zainteresowanych osób gmina. Tylko gmina mogła wziąć pożyczkę na 12 lat przy oprocentowaniu w skali roku na poziomie 1 procenta.
      Jednak zanim uczestnicy zdeklarowali swój udział w projekcie, to wcześniej w gminie odbyły się spotkania informacyjne dla mieszkańców z udziałem ekspertów OZE. Podczas  spotkań mieszkańcy mieli okazję dowiedzieć się, czym są pompy ciepła, fotowoltaika i mikroelektrownie wiatrowe. W najbliższym czasie uczestnicy projektu zapoznają się z gotowym projektem umowy na realizację inwestycji w ich gospodarstwach. Poza tym gmina przystępuje również do  opracowania i  ogłoszenia przetargu,  który wyłoni wykonawcę inwestycji. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec września 2016 roku. Urządzenia OZE trafią do uczestników z jedenastu miejscowości w gminie. Dokładny planowany koszt projektu to 2.412.450 zł.
KO

 

Pochodzenie grafiki:Google
 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.