• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

WSZYSTKO O POLSCE – UCZCILIŚMY 96 ROCZNICĘ NIEPODLEGŁOŚCI

         Uroczysty apel poległych w Miejscu Pamięci Narodowej w Kończewicach, przekazanie ziemi na budowę Kopca „Ziemia Polaków”, złożenie wiązanek kwiatów pod Murem Pamięci, spotkanie w miejscowej szkole na akademii patriotycznej, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zakończone koncertem Polskich Kwiatów - tak wyglądały tegoroczne obchody z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Chełmża. W czasie przenieśli nas rekonstruktorzy inscenizacji historycznej „Wrzesień 1939 rok”. Z kolei dzięki uczniom SP w Kończewicach uczestnicy obchodów mogli wziąć udział w muzyczno – historycznej podróży drogą ku niepodległej Polsce. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Chełmża to wyjątkowa, ale nie jedyna okazja, żeby poczuć się patriotą i być dumnym z Ojczyzny.
         Główne uroczystości tradycyjnie zorganizowano w Miejscu Pamięci Narodowej Kopiec „Ziemia Polaków” w Kończewicach. Udział w uroczystości wzięli licznie przybyli mieszkańcy gminy i zaproszeni goście. Asystę honorową podczas uroczystości pełnili: kompania honorowa CSAiU im. gen. J. Bema w Toruniu, orkiestra dęta Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy i przybyłe poczty sztandarowe z gminy i miasta Chełmża reprezentujące organizacje społeczne i szkoły oraz uczniowie klas mundurowych z Gimnazjum im. Bł. Juty w Głuchowie. W tym roku wyjątkowo dopisali ofiarodawcy ziemi na Kopiec „Ziemia Polaków”. Łącznie podczas uroczystości przekazano ziemię z 19 różnych miejsc, w tym z kraju i z zagranicy. Przekazana ziemia pochodzi z miejsc walk i męczeństwa Polaków walczących o niepodległość. Jedną z ofiarowanych ziem to ziemia z Góry Św. Anny, która była miejscem walk z Freikorpsem w czasie III powstania śląskiego ( wystąpienie zbrojne od 2/3 maja do 5 lipca 1921 mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski ), którą osobiście podczas uroczystości przekazał przybyły z  Siemianowic  Śląskich  Bronisław Korfanty,  wnuk Jana Korfantego, brata przywódcy powstania śląskiego Wojciecha Korfantego. Kolejnych 12 woreczków z ziemią ofiarował dh Prezes OSP Skąpe Henryk Śmiałek. Przekazane ziemie pochodzą z wielu miejsc męczeństwa Polaków w kraju, w tym  między innymi z miejsca mordu przez niemieckich oprawców rodziny Ulmów  w Markowej, woj. Podkarpackie. Zbrodnia w Markowej stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. Wszystkie 12 woreczków z ziemią w trakcie uroczystości przekazali druhowie OSP Skąpe w asyście uczniów klas mundurowych z Gimnazjum im. Bł. Juty w Głuchowie.  Zbiory ziemi powiększyły się także o ziemię Oświęcimską, z Kazachstanu i Irkucka oraz o ziemię z miejsc bitew pod Żarnowem, Ossowem i Mławą oraz z Tonale we Włoszech. Wymienione ziemie przekazane zostały na ręce Prezesa Stowarzyszenia Budowy Kopca „Ziemia Polaków” Wojciecha Rosińskiego. Zwieńczeniem obchodów rocznicy odzyskania suwerenności było tradycyjne wspólne świętowanie w miejscowej szkole, które rozpoczęła uroczysta i pełna wzruszeń akademia patriotyczna przygotowana przez tutejszych uczniów i nauczycieli.Przesłanie uroczystej akademii zawarte było w słowach: „ZIEMIA OJCÓW NASZYCH” i stało się impulsem do refleksji na temat poszanowania przez współczesnych historii, tradycji, polskości i niepodległości.
         A następnie uczestniczyliśmy we wspólnym śpiewaniu  pieśni patriotycznych. Tym razem  z Chórem MELODIA Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Udział w tej części wzięły również ROZALKI z Przeczna, które wystąpiły w repertuarze piosenek: Matczyne ręce, Powrócisz tu, Mury. Całodniowe obchody zwieńczył koncert Polskich Kwiatów na bis. Obchodom towarzyszyły również wystawy czasowe:   ”Toruński Poligon Artyleryjski na przestrzeni dziejów ” – organizator  wystawy: Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Miłośników Artylerii i Militariów  w Toruniu i  „ Ordery, Medale, Odznaki wojskowe z lat 1918 – 2014” – organizator wystawy: Koło  im. Obrońców  Westerplatte  Toruńskiego Rejonu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Z kolei podobnie  jak co roku Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema w Toruniu zadbało o wystawę sprzętu wojskowego. Tym razem zaprezentowane zostały  współczesna armatohaubica samobieżna DANA, wyrzutnia rakietowa i kołowy transporter opancerzony ROSOMAK. Natomiast poczęstunek dla uczestników obchodów sfinansowali: Stowarzyszenie Budowy Kopca "Ziemia Polaków" w Kończewicach i pan Krzysztof Wilczyński - Zakład Drogowo - Budowlany" s.c. z Rogowa.
 

K.Orłowska
 

Wstecz

Menu w stopce

Kontakt

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:30 do godz. 16:30

piątki
od godz. 7:00 do godz. 14:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka

baner toplayer
Pomoc dla pogorzelców BabaLudy