• Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

WIECZÓR PRZEDSIĘBIORCY I KOLEJNE PODKOWY

To uroczyste wydarzenie z udziałem przedsiębiorców odbyło się w Gminie Chełmża już po raz ósmy. Organizatorami spotkania byli Radny Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego Leszek Pluciński i Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki. To spotkanie jak zawsze zgromadziło wielu przedsiębiorców, w tym też byłych laureatów szlachetnej Podkowy w kat. przedsiębiorczość, ale i nie tylko. Do tej pory łącznie wręczonych zostało w Gminie Chełmża 80 Szlachetnych Podków / w tym aż 56 w kat. Przedsiębiorczość. Z tegorocznym Wieczorem Przedsiębiorcy gościliśmy w urokliwym miejscu jakim jest Ośrodek wypoczynkowym GRODNO – w Sali Zakątek RUCZAJ, też laureat Szlachetnej Podkowy – edycja 2019 r. Swoją obecnością zaszczycili nas także goście  - przedstawiciele lokalnych samorządów: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Łukasz Kowalski i Radny Gminy Chełmża Henryk Fałkowski. Szlachetna Podkowa to wyróżnienie w Gminie Chełmża nadawane jest za zasługi w wielu dziedzinach jak przedsiębiorczość, rolnictwo, promocja, ochrona dziedzictwa kulturowego,  sport i rekreacja, inicjatywa roku czy też wzorowy pracownik, działalność społeczna. Do tej pory wszystkie wymienione kategorie miały już swoich laureatów.

Statuetka "Szlachetna Podkowa" - to zwykła podkowa z drobnymi złoceniami, pochodzi z warsztatu lokalnego kowala w Kończewicach. I właśnie taką podkowę w gminie uznano za statuetkę symbolizującą wspomniane wyróżnienie. A jej twórcą jest p. Wojciech Piasecki, także wcześniejszy laureat tego wyróżnienia.

Poznajmy tegorocznych laureatów Wyróżnienia „Szlachetna Podkowa” kat. Przedsiębiorczość edycja 2024’, a są nimi:

FIRMA PRODUKCYJNO – HANDLOWA GRAN – FOL Krzysztof Fałkowski - Firma zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Odpad foliowy przetwarzamy jest w regranulat i w takiej formie głównie jest sprzedawany, by w kolejnym etapie powstały z niego nowe produkty. Firma jest firmą rodzinną. W roku bieżącym świętuje 30 lat działalności. Właściciel do dziś ten sam, syn - kierownik produkcji, żona i synowa prowadzą w firmie część biurową. Firma zatrudnia pracowników z obszaru Gminy Chełmża. Rynki zbytu, rodzaj klienta, partnerzy firmy to głównie lokalne przedsiębiorstwa woj. kujawsko-pomorskiego. Siedziba Firmy mieści się w miejscowości Wiewiórki (gmina Płużnica), a cała część  produkcyjna działa pod adresem Kończewice 2a. Zaplecze sprzętowe: trzy maszyny produkcyjne, za pomocą których odpady foliowe otrzymują nowe życie zmieniając je w regranulat. Ponadto firma produkuje z niego elementy z tworzyw sztucznych (zapinki) oraz rękaw foliowy, ponieważ dysponujemy też wtryskarką (urządzenie do produkcji zapinek/klipsów) oraz wyciągiem do folii. Firma poszukuje niezanieczyszczonej folii przemysłowej, by móc zapewnić systematyczność dostaw i stałą jakość  swojego produktu. W dobie szeroko rozwiniętej ochrony środowiska działania firmy są niezbędne, aby materiał możliwy do regeneracji móc wykorzystać wielokrotnie zmniejszając zanieczyszczenie planety. Plany na przyszłość  - Poza udoskonalaniem bieżącego procesu produkcji, firma stara się wejść na rynek tworzyw biodegradowalnych. Poszukuje metod recyklingu, rynku zbytu i sposobu zastosowania dla odpadu samorozkładającego się. Jak tylko się uda, właściciele firmy zapewniają, że na pewno usłyszymy o nich  na arenie międzynarodowej.

TERKAN sp. z o.o. – Firma świadcząca usługi w zakresie bezwykopowej renowacji infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Spółka została założona 10 lat temu w Gdańsku, prowadzona jest przez dwóch wspólników: Krzysztof Twardowski / Mirosław Kufel. Klientem firmy są przede wszystkim przedsiębiorstwa wodociągowe oraz firmy zajmujące się budową i modernizacją szeroko rozumianej infrastruktury.  Od 2022 roku siedziba firma znajduje się w miejscowości Grzegorz. Firma zatrudnia 16 osób, dysponuje specjalistycznym sprzętem przy pomocy którego średniorocznie modernizuje ponad 20 km przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych na terenie całego kraju.

Co ciekawego w produkcji, na co głównie zapotrzebowanie –  Aktualnie rośnie zapotrzebowanie na modernizowanie przewodów kanalizacji deszczowej oraz pionów kanalizacji sanitarnej w budynkach wielokondygnacyjnych. Obszar działalności Firmy – cały kraj. Firma aktywnie wspiera działalność sportową, kulturalną i oświatową zarówno na szczeblu lokalnym jak i regionalnym. Jakie plany na przyszłość – Dalszy rozwój i umacnianie swojej pozycji na rynku technik bezwykopowych, inwestowanie w nowe technologie i dynamiczne reagowanie na potrzeby rynku.

TALAR Michał Talarek  - firma działa dokładnie od 1.04.2012 r. Zajmuje się krajowym transportem drogowym, prowadzi sprzedaż opału. Działalność transportowa firmy  obejmuje obszar całego kraju. Głownie są to producenci materiałów budowlanych i  opał, rynek lokalny i klienci indywidualni. Siedziba firmy zlokalizowana jest w Grzywnie. Firma dysponuje samochodami ciężarowymi, ciągnik siodłowy + naczepa.  Firma TALAR to sprawdzony partner w organizacji i w pomocy finansowej dla różnego rodzaju imprez lokalnych. Firma niosąca niejednokrotnie pomoc potrzebującym poszkodowanym np. w wyniku katastrofy lub choroby, angażowanie się w różnego rodzaju pomoce charytatywne. Firma zamierza cały czas się rozwijać, poszerzać swój asortyment i rozwijać  swoje gałęzi handlowe firmy. Co roku w firmie jest podnoszenie poprzeczki i osiąganie zamierzonych celów. 

CEL STAL Tomasz Palkowski ( 18.05.2018 r.) - Firma zajmuje się produkcją elementów stalowych oraz ich obróbką jak cięcie, wypalanie, gięcie, frezowanie, toczenie, śrutowanie, numerowanie oraz spawanie. Docelowo wyprodukowane elementy trafiają w 80% do firm na rynek Skandynawski oraz Duński mające swoje filie/ oddziały w Polsce Firma ma siedzibę w Zelgnie. Posiada rozbudowany park maszynowy między innymi: wypalarki laserowe oraz gazowe, obrarbiarki numeryczne, krawędziarkę. Ciekawym aspektem działalności Firmy jest to, że tak naprawdę z metalu można wyprodukować wszystko. Firma nie korzystała do tej pory z dodatkowych funduszy na rozwój, a mimo to inwestuje. Obecnie firma jest na etapie budowy nowej hali, zakupu kolejnych maszyn czyli trwa rozbudowa parku maszynowego. Za tym idzie zwiększenie zatrudnienia. I oczywiście poszerzenie grona odbiorców - pozyskiwanie nowych kontrahentów.

PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO – USŁUGOWE KATARZYNA PLISZKA – firma działa od 1990 roku, do roku 2004 to firma typowo gastronomiczna z barem przy drodze krajowej Głuchowo – Windak.  Działalność firmy zostaje poszerzona o usługi transportowe, a w 2006 r. zakupuje maszyny budowlane. Od roku 2004 roku firma świadczy usługi jako  podwykonawca dla firm drogowych z naszego regionu. Wykonuje prace ziemne, załadunkowe , melioracyjne, niwelację terenu. Przez 17 lat głównym partnerem firmy  była firma Skanska S.A. Główni wykonawcy, dla których  firma wykonuje usługi to firmy Colas Polska , ONDE SA , Strabag oraz inne z  firmy z regionu. Poza tym firma  świadczy również usługi dla prywatnych odbiorców. Zaplecze sprzętowe firmy to: koparka, ładowarka ,mini koparka, walec drogowy. Plany na przyszłość to dalszy rozwój firmy, a co za tym idzie -  kontynuacja działalności.

Chełmżyńskie Centrum Weterynaryjne Leszek Mańkowski, Bartosz Kopacz s.c. – to działająca pod taką nazwą  Przychodnia Weterynaryjna, która powstała w 2009, a od roku 2011 działa w postaci spółki. Aktualnie zespół składa się z ośmiu osób – lekarzy i techników weterynarii. Przychodnia specjalizuje się w leczeniu i profilaktyce zwierząt towarzyszących oraz gospodarskich na terenie powiatu toruńskiego oraz ościennych. Placówka ma pełne zaplecze diagnostyczne, prowadzi  zajęcia praktyczne dla uczniów szkół średnich oraz studentów szkół wyższych na kierunkach weterynaryjnych. Na chwilę obecną Chełmżyńskie Centrum Weterynaryjne jest jednym z najprężniej działających zakładów leczniczych dla zwierząt na terenie powiatu toruńskiego.

GOSPODARSTWO ROLNE Justyna i Artur Jakóbczyk  - gospodarstwo od lat specjalizuje się wyłącznie w produkcji roślinnej. Jeszcze cztery lata temu  w gosp. uprawiano porzeczki i agrest. Obecna struktura upraw to wyłącznie zboża, rzepak, kukurydza i buraki cukrowe. Firma rodzinna, a jej załogę tworzą  p. Justyna i Artur i trzech zatrudnionych pracowników.

Zboża, rzepak i kukurydzę sprzedajemy lokalnemu kontrahentowi - Firmie Handlowo - Usługowej Rafał Bober z Zelgna. Buraki cukrowe dostarczane są Firmie Nordzucker Polska S.A. - oddział w Chełmży. Dostawcami środków do produkcji dla gospodarstwa są firmy: PUH Chemirol sp. z o.o., Procam Polska, Polish Agro. Gospodarstwo prowadzi produkcję na pow. 450 ha użytków rolnych, które  znajdują się na terenie trzech gmin - Gmina Chełmża (większość), Gmina Ryńsk i Gmina Płużnica. Park maszynowy wyposażony w większość sprzętów niezbędnych do prowadzonej produkcji roślinnej. Budynki gospodarskie zlokalizowane w miejscowości Bocień w pełni zabezpieczają nasze potrzeby magazynowe.  W miarę możliwości p. Jakóbczyk starają się wspierać lokalne środowiska - dofinansowanie dla OSP w Grzegorzu, OSP w Zieleniu czy też  sołecki festyn rodzinny. Plany na przyszłość - dokończenie rozpoczętych inwestycji budowlanych, powiększanie gospodarstwa i udoskonalanie parku maszynowego. 

PRZYJACIELE JEZIORA CHEŁMŻYŃSKIEGO - GRUPA SPOŁECZNIKÓW I WĘDKARZY DZIAŁAJĄCA DLA ZWIĘKSZENIA ATRAKCYJNOŚCI TURYSTYCZNEJ I WĘDKARSKIEJ JEZIORA CHEŁMŻYŃSKIEGO. Działają całkowicie społecznie aktywizując do działania społeczeństwo wędkarzy i okolicznych mieszkańców. Grupa współpracuje z Polskim Związkiem Wędkarskim (szczególnie z Kołem Miejskim w Chełmży), z lokalnymi samorządami, instytucjami i podmiotami gospodarczymi. Działamy dopiero 3 lata. Jest grupą otwartą. Każdy może pomóc. Obecnie na swoim profilu FB mają zgromadzonych 2300 sympatyków. W ostatnich latach dzięki nim, Jezioro Chełmżyńskie stało się jednym z najbogatszych w ryby jezior w Polsce, ściągając coraz więcej wędkarzy z całego kraju.

DZIAŁANIA: zarybienia Jeziora Chełmżyńskiego, zawody wędkarskie, sprzątanie wody i brzegów jeziora, edukacja ekologiczna, promowanie wędkarstwa, ochrona przyrody, integracja społeczności wędkarskiej, Rozwój turystyki, ochrona ryb, reforma wędkarstwa. Kilka liczb, które obrazują trzyletnią działalność grupy: 

4,5 tony narybku wpuszczone do Jeziora Chełmżyńskiego - głównie szczupak i sandacz. Szacowana wartość przedsięwzięcia - ponad 200 tysięcy złotych. Środki na zakup narybku pochodziły z zorganizowanych zbiórek, z przychodów z organizowanych zawodów wędkarskich i z Polskiego Związku Wędkarskiego.

Podczas ostatniej III edycji zawodów spinningowych z łodzi  o Puchar Wójta Gminy Chełmża maj 2023” uczestniczyło 98 drużyn z całej Polski czyli 196 zawodników wędkarzy. Pula nagród wynosiła -  80 tysięcy zł. Przychód z wpisowego na zawody  - 37 240 złotych, za co w całości zakupiono narybek.  Zawody uznawane są za jedne z najlepszych w Polsce. Kolejna IV edycja już 1 maja 2024 roku. Chcą działać, intensyfikując  swoją aktywność, szczególnie na rzecz ochrony ekosystemu jeziora oraz działań edukacyjnych dla dzieci, młodzieży, ale także dorosłych, w tym szczególnie turystów i wędkarzy. Kontynuacja zarybiania jeziora i  opracowanie długofalowego programu ochrony ryb w Jeziorze Chełmżyńskim.

Spotkanie współfinansowane było przez samorządy: Gminę Chełmża i Województwo Kujawsko - Pomorskie oraz przez uczestników spotkania.

Opr. K. Orłowska/UG Chełmża

Foto. M.Seroczyński / K.Orłowska

 • MAS_6564
 • MAS_6567
 • MAS_6552
 • MAS_6609
 • MAS_6647
 • MAS_6658
 • MAS_6691
 • MAS_6699
 • MAS_6725
 • MAS_6764
 • MAS_6804
 • MAS_6863
 • MAS_6940
 • MAS_6901
 • MAS_6993
 • Laureaci Szlachetnej Podkowy 2024' i organizatorzy

Menu w stopce

 • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

Godziny urzędowania:

poniedziałek  od 7.00 -  do 15.00
wtorek           od 7.00 -  do 16.00
środa             od 7.00 -  do 15.00
czwartek        od 7.00 -  do 15.00
piątek            od 7.00 -  do 14.00

Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.

Stopka