• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

JEDNOSTKA Z KALENDARZEM

OSP w Skąpem wydała kalendarz, z którego dochód przeznaczony zostanie na organizację przyszłorocznych obchodów 150 – lecia jednostki. Już lada dzień druhowie rozpoczną dystrybucję kalendarzy. Stąd też mieszkańcy  naszej gminy nie powinni się dziwić, jeśli w najbliższym czasie, w okresie okołoświątecznym zapukają do nich druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skąpego oferujący im zakup kalendarza. Kalendarze strażackie to nie tylko wielopokoleniowa tradycja, ale przede wszystkim wsparcie i pomoc dla lokalnej jednostki. Wydawcą kalendarza są Wąbrzeskie Zakłady Graficzne.

Ochotnicza Straż Pożarna w Skąpem obchodzić będzie  w roku 2023 swoje 150 – lecie powołania  jednostki. Dochód ze sprzedaży kalendarzy zamierzają przeznaczyć strażacy na nowy sztandar dla swojej jednostki. 

Pierwsze zapiski o druhach OSP Skąpe znajdują się w bardzo starych dokumentach źródłowych, choć najwięcej archiwalnych zdjęć i wzmianek prasowych posiadają z lat powojennych. Z okazji jubileuszu strażacy ochotnicy wydali kalendarz, w którym pojawiły się z opisami fotografie ich sprzętów, akcji ratowniczych i innych wydarzeń z udziałem lokalnych strażaków. Jest też krótki rys historyczny jednostki.

Do kalendarza wyselekcjonowano blisko 30 fotografii z życia strażaków ochotników i remizy w Skąpem. Oczywiście nie mogło zabraknąć wzmianki o Gminie Chełmża i miejscowości Skąpe, na obszarze których wzrastała jednostka przez 150 lat swojego działania. OSP Skąpe to najstarsza jednostka w Gminie Chełmża i jedna z nielicznych tak dostojnych jubilatek w województwie kujawsko - pomorskim. Zorganizowana dokładnie jesienią 1873 roku, a jej założyciele to w większości miejscowi niemieccy osadnicy, a wśród nich pierwszy prezes OSP Skąpe Jakub Miller. Swoją działalność jednostka rozpoczynała od bardzo skromnego sprzętu jak kilka drewnianych wiader, ręczne tłumnice, , bosaki, siekiery i drewniany dwukołowy konny  beczkowóz. Powojennym prezesem jednostki został dh Mieczysław Zielonko. Najdłużej urzędującym Prezesem OSP Skąpe był dh Henryk Śmiałek, pełniacy tę funkcje prawie przez 40 lat !

Obecnie jednostka dysponuje remizą strażacką, nowoczesnym sprzętem ratowniczo – gaśniczym, dwoma samochodami strażackimi. Funkcję prezesa jednostki pełni dh Zbigniew Salomon. Od 28.03.2001 r. jednostka włączona jest do  Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego (KSRG).

Historia OSP Skąpe wcześniej dokładnie została udokumentowana i opisana w publikacji aut. Henryka Śmiałka pt.” 140 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Skąpem, szkic z dziejów”.

K.Orłowska

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

Godziny urzędowania:

poniedziałek  od 7.00 -  do 15.00
wtorek           od 7.00 -  do 16.00
środa             od 7.00 -  do 15.00
czwartek        od 7.00 -  do 15.00
piątek            od 7.00 -  do 14.00

Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.

Stopka