• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

RAZEM DLA UKRAINY

Pomagamy ofiarom wojny na Ukrainie. Wśród ofiar cierpią zarówno tak samo dorośli jak i dzieci. Trwa wsparcie pomocy humanitarnej i ewakuacja ludności. W tym celu z dniem dzisiejszym ( 28.02.br.)  w gminie uruchomiony zostaje jeden zbiorczy punkt zbiórki - KUCZWAŁY, świetlica wiejska. Odbiór rzeczy codziennie w godz. 10.00 - 12.00 i 16.00 - 18.00. Wszelkie zapytania wymagające odpowiedzi prosimy przesyłać na e-mail: ukraina@gminachelmza.pl 

Sprawy organizacyjne dotyczące pomocy organiozowanej  dla obywateli Ukrainy na terenie naszego województwa.

Punkty informacyjne dla uchodźców działają na dworcach głównych PKP w Bydgoszczy i od dzisiaj też w Toruniu. Podobne punkty będą również w innych dużych miastach

Punkt recepcyjny w Toruniu - Hotel Kopernik – dla osób, które przyjadą poza systemem ewidencyjnym straży granicznej.

Każda osoba przekraczająca granicę jest rejestrowana i wprowadzona do systemu. Z województw przygranicznych są kierowane dalej, w konkretnie przypisane miejsca, do wyznaczonych obiektów. Organizowany jest w tym celu transport i ludność ukraińska przewożona jest do wyznaczonych miejsc.

Każdy uchodźca w Polsce dostaje sms z informacjami na temat punktów recepcyjnych, do których powinien się zgłosić. Jeżeli okaże się,  że nie zgłosił się do punktu recepcyjnego i nie chce tego zrobić to jest podejrzany- należy wtedy powiadomić policję.

Nie dotyczy to osób legalnie u nas przebywających, pracujących itp.

Spodziewać się należy nawet ponad 100 tys. uchodźców w województwie (w skrajnym przypadku) dotychczas jest ponad 200 osób ( na dzień 27.02.br.). Dlatego każda z gmin  w województwie musi być gotowa na pomoc. Rezerwowane są miejsca do kwaterunku, ale uruchamiane będą  po uzgodnieniu z urzędem wojewódzkim.

Na dzień  27.02.br. jest przygotowanych dla uchodźców 19 obiektów na ponad 1000 miejsc. Obiekty są odpowiednio przygotowane (warunki socjalne, wyżywienie) i zweryfikowane z urzędem wojewódzkim. Do gmin, gdzie takie obiekty uruchomiono będą wysłane polecenia wojewody w ramach zadań zleconych, z projektami porozumień i warunkami finansowania (ok 120 zł/osobę/doba)

Lista ośrodków będzie rozszerzana wg potrzeb. Na końcu będzie się sięgać po świetlice i szkoły.

Prywatni przedsiębiorcy mogą okazywać pomoc we własnym zakresie, bez uzgadniania z urzędem wojewódzkim, ale wówczas nie otrzymają  na zakwaterowane osoby  pieniędzy od wojewody.

NFZ finansuje świadczenia medyczne dla uchodźców, w tym szczepienia, testy. Nie jest wymagana kwarantanna po przekroczeniu granicy. Dopiero gdy ktoś ma objawy covid – podlega takim samym procedurom jak u nas w kraju (izolacja)

Wjazd na Ukrainę jest prawie niemożliwy a poruszanie się tam jest niebezpieczne, dlatego zamierza się usystematyzować pomoc z wykorzystaniem struktur administracyjnych i rządowych.

Droga przekazywania zebranych rzeczy jest następująca: punkt zbiórki w gminie - centralny magazyn zbierający dary z danego powiatu – magazyn wojewódzki  (teren targów w Bydgoszczy) i Agencja Rezerw Materiałowych.

W naszym powiecie od  dzisiaj (28 lutego) zaczęły działać dwa punkty zbiórki darów dla obywateli Ukrainy: przy ul. Bydgoskiej 7 w Chełmży oraz w świetlicy przy Urzędzie Gminy w Obrowie.

Lista zbieranych rzeczy została uzgodniona ze stroną ukraińską i podajemy ją niżej w załączniku.  

UWAGA ! Zbiera się tylko produkty nowe.

Powyższe zasady dotyczą zbiórek oficjalnych. Zebrane rzeczy będą dostarczone kanałami rządowymi na teren Ukrainy.  Inne zbiórki można organizować dla tych osób,  co  już są w regionie.

Na podst. konferencji Wojewody Kujawsko - Pomorskiego w dniu 27.02.2022 r.

              Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

Godziny urzędowania:

poniedziałek  od 7.00 -  do 15.00
wtorek           od 7.00 -  do 16.00
środa             od 7.00 -  do 15.00
czwartek        od 7.00 -  do 15.00
piątek            od 7.00 -  do 14.00

Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.

Stopka