• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

NOWY PODATEK OŚWIATOWY

         W gminie trwa batalia o pokrycie kosztów w oświacie. Gmina wydaje na oświatę coraz większe pieniądze. Koszty utrzymania gminnych placówek oświatowych rosną, również zmniejsza się liczba uczniów i jednocześnie kwota subwencji oświatowej. Niepokoi także niski poziom nauczania.
        Jednak uczniowie szkół gminnych mają bardzo dobre warunki do nauki. Zapewnia je samorząd. Jesienny ból finansowy dla samorządowców to nie tylko spadek dochodów z PIT. Łączne wydatki na edukację zdecydowanie przekroczą subwencję oświatową. Do załatania dziury budżetowej w oświacie gminnej znowu będzie trzeba uruchomić inne środki, ponieważ te przekazane przez rząd są niewystarczające. Te inne środki, to podatki mieszkańców.
       Taka sytuacja zmusza gminę  do poważnych cięć w przyszłorocznym budżecie. Ograniczenia wydatków dotkną na pewno inwestycje, których mieszkańcy zawsze najbardziej oczekują, ale i też wydatki związane z pozostałą działalnością samorządu. Gmina chcąc równoważyć budżet musi szukać dochodów. Już dziś wiadomo, że  jednym z rozwiązań może być samoopodatkowanie się mieszkańców gminy. Taką możliwość daje ustawa o samorządzie gminnym. Jednak o tym rozwiązaniu zdecydują sami mieszkańcy podczas lokalnego referendum. Wójt już przygotowuje wniosek o referendum. Termin proponowanego referendum to wiosna przyszłego 2020 roku w okresie marzec – maj. Powód przeprowadzenie referendum  wnioskodawca Wójt Jacek Czarnecki tak  tłumaczy – „ Nie da się utrzymać czterech szkół bez dodatkowych środków do budżetu. Subwencja już nie starcza. Proponuję wprowadzenie nowego podatku”.

K.Orłowska

 

Wstecz

Menu w stopce

Kontakt

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:30 do godz. 16:30

piątki
od godz. 7:00 do godz. 14:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka