• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

KOBIETY BIZNESU z Kiełbasina

         To Koło nie słabnie w  integracji  i działaniach na rzecz lokalnej społeczności - w Kiełbasinie ponad 10 lat temu  reaktywowano miejscowe koło gospodyń wiejskich. To jedyna organizacja społeczna działająca obecnie w swojej wsi, ale jedna z wielu w gminie dająca się zauważyć i w związku z tym wyróżniająca się. Gospodynie z KGW Kiełbasin, to teraz prawdziwe kobiety biznesu. A wszystko dzięki nowym rozwiązaniom. Prowadzone przez nie Koło może zarabiać na swojej działalności i być w pełni samodzielne. Nowe prawa i obowiązki dla Kół Gospodyń Wiejskich z dniem 29 listopada 2018 r. wprowadziła ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Nowa ustawa dała nowe rozwiązania dla tych organizacji, ale też przyniosła dla niektórych pewne obawy. Stąd też może dlatego z możliwości wpisu do Krajowego Rejestru KGW na 25 kół z gminy skorzystały tylko trzy: Kiełbasin, Drzonówko i Grzegorz. Jednak miejmy nadzieję, że przykłady działalności tych wymienionych posłużą na zachętę dla kolejnych, które staną w kolejce po rejestrację w Krajowym Rejestrze KGW.
         Panie z KGW Kiełbasin dbają o tradycje kulinarne swojej wsi, stąd też od tego roku oprócz dotychczas znanych już krokietów z grzybami i serem oraz bułeczek cioci Krysi, które mają swoje szerokie grono smakoszy, zaczęły promować kiełbasę słoikową z Kiełbasina. Pierwsza degustacja tej domowej wędliny miała miejsce podczas spotkania zorganizowanego w wiejskiej świetlicy z udziałem wójtów i wójcin przybyłych z wielu zakątków kraju w ramach realizowanej Akademii Wójta. Oprócz wędliny panie pochwaliły się swoim gościom również nowymi strojami uszytymi za pozyskaną jeszcze w roku ubiegłym dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Te piękne, barwne stroje pań to dowód na to, że gospodynie z Kiełbasina  kultywują też folklor. Panie zrzeszone w kole stawiają również na kulturę i sport. Organizują imprezy okolicznościowe dla swoich mieszkańców, imprezy gminne, uczestniczą w gminnych wydarzeniach i propagują zdrowy styl życia biorąc w programie „GMINA CHEŁMŻA – Zdrowa Gmina”. Ogromną pomocą w wielu przedsięwzięciach służą im również ich mężowie, z czym się wcale nie kryją. A na swoim koncie mają wiele wyróżnień i nagród pozyskanych w wielu konkursach i plebiscytach regionalnych. ” Uważamy, że dzięki przyjętym nowym przepisom, nasze koło ma znaczenie większe pole do działania. Przede wszystkim możemy zarabiać na usługach cateringowych, które zyskują coraz większą popularność, ale też zamierzamy ubiegać się o kolejne dotacje” – stwierdzają gospodynie z KGW Kiełbasin.  Koło z osobowością prawną, którą daje mu Krajowy Rejestr KGW, to przede wszystkim możliwość korzystanie z udogodnień podatkowych oraz występowania o dotacje. Taka forma obecnie prowadzonej działalności  ułatwi na pewno paniom podczas różnych festynów sprzedaż swoich wyrobów, wypieków i rękodzieła.
          Jednak warunkiem takich udogodnień jest wpisanie organizacji do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które jest łatwiejsze niż we wcześniejszym Krajowym Rejestrze Sądowym.  Być może kolejne Koła z gminy również z takiej możliwości skorzystają, bo już wiedzą, że  nadanie im nowego statusu  dje im możliwość starania się o różne formy finansowania ich działań. A pomysłów i cennych inicjatyw paniom z KGW z gminy nie brakuje. Tym bardziej ,że pojawiły się na ten rok środki na kolejne dotacje. Wnioski już można składać.
         Każde KGW, które już ma lub uzyska osobowość prawną - wpis do Krajowego Rejestru KGW w ARiMR może ubiegać się o kwotę 3-5 tyś. zł . Na dotacje dla KGW z budżetu państwa  przeznaczono na rok bieżący 40 mln w 2019 roku. Decyduje kolejność składania wniosków . Wnioski należy składać w każdym powiatowym biurze ARiMR u Pełnomocnika ds. KGW.

K.Orłowska

 

Wstecz

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:30 do godz. 16:30

piątki
od godz. 7:00 do godz. 14:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka

baner toplayer
Narodowy Spis Powszechny