Urząd Gminy Chełmża

Fundusz Sołecki w 2019 roku

Pieniądze dla sołectw
           W gminie  wyliczona wartość Funduszu Sołeckiego na 2019 rok wynosi dokładnie 597 224,28 zł. Na co zostaną przeznaczone te środki - o tym mieszkańcy poszczególnych sołectw sami zdecydowali podczas ubiegłorocznych wrześniowych zebrań sołeckich.
               Kwoty przypadające na poszczególne sołectwa kształtują się od 11 670,58  zł w sołectwie – Bogusławki do 39 695,90 zł, które otrzymają największe sołectwa Grzywna i Kończewice. A w co konkretnie sołectwa tym razem zainwestują, prześledzić wystarczy tegoroczny plan wydatków. Na pewno zasadnicze i podstawowe wydatki w prawie wszystkich sołectwach stanowią środki na bieżące utrzymanie świetlic wiejskich, a z tym związane wydatki na opał, energię, na środki czystości, wywóz nieczystości, czy też zaplanowane mniejsze i większe  remonty w tych obiektach.
            Ważne pozostają wydatki związane z poprawą estetyki wsi, w tym usługi związane z utrzymaniem w sezonie terenów zielonych. Na pewno w gminie przybędzie sprzętów sportowych, które uzupełnią tereny wypoczynkowo- rekreacyjne w takich wsiach jak Dziemiony, Liznowo i Pluskowęsy. Place zabaw – to miejsca we wsiach chyba najintensywniej użytkowane. W związku z tym wiele sołectw zarezerwowało sobie środki na ich bieżące naprawy i zakup doposażenia. Nowa z kolei wiata stanie w tym roku przy świetlicy wiejskiej w Głuchowie. Z kolei mieszkańcy Kuczwał zamierzają kontynuować prace przy świetlicy wiejskiej, a dokładnie wydadzą pieniądze na zagospodarowanie i uporządkowanie terenu przy zmodernizowanym jej obiekcie i planują też zagospodarować we wsi małą plażę. Podobnie mieszkańcy Zelgna większość środków z Funduszu Sołeckiego przeznaczyli w roku bieżącym na kontynuację prac przy budowanej nowej remizie OSP w centrum wsi. Na bezpieczeństwo postawili mieszkańcy Brąchnówka – dofinansują naprawy i remonty gminnych dróg i chodników u siebie w sołectwie, rozbudowane i zmodernizowane zostanie oświetlenie drogowe na terenie wsi Januszewo. Z kolei we wsi Morczyny zamontowane zostaną drogowe progi zwalniające.  Wiele sołectw też planuje zakupy sprzętu AGD do swoich świetlic wiejskich. W funduszach sołectw przewidziane zostały także jak co roku,   wydatki związane z organizacją spotkań okolicznościowych, integracyjnych, na wypoczynek dla dzieci i młodzieży, organizację spotkań sportowych i rekreacyjnych.

K.Orłowska

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.