Urząd Gminy Chełmża

  • Rolnictwo    /   

Udany rok dla rolników, przetwórców i eksporterów żywności

      Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznało rok 2013 jako udamy dla polskiego przemysłu rolno – spożywczego. Wyprodukowana została żywność za ponad 100 mld złotych. Osiągnięto nie tylko rekordowy jej eksport o wartości około 19,5 mld euro, ale także rekordową nadwyżkę w handlu, w tym sektorze wartości około 5,5 mld euro. Żadna inna dziedzina krajowej gospodarki nie ma takiej dynamiki i takiego salda w handlu zagranicznym. Polska należy obecnie do największych producentów żywności . Jesteśmy dziś największym w Europie producentem jabłek, pieczarek oraz pszenżyta i owsa. Zajmujemy drugie miejsce w produkcji żyta i ziemniaków, a trzecie , jeśli chodzi o produkcje cukru, rzepaku i drobiu oraz czwarte , jako producenci  pszenicy i mleka.
      "- Dzięki ciężkiej pracy rolników, przetwórców, eksporterów i wszystkich pracujących na rzecz rolnictwa osiągamy wspaniałe rezultaty. Nasza wysokiej jakości żywność wygrywa międzynarodową konkurencje i zdobywa nowe, nawet bardzo odległe rynki zbytu. Na eksport kierowane jest około 20 % naszej produkcji rolnej. Pamiętajmy także o tym, że rozwijając produkcję żywności w kraju zachowujemy wiele miejsc pracy również poza sektorem rolnym" – ocenia  Stanisław Kalemba.- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podsumowując rok 2013.

Na podstawie www.ppr.pl
 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.