• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

FESTYN Z GARWOLINEM W TLE - Wspomnienie rodzinnych stron, 28.06.2014'

        Parafia Grzywna gm. Chełmża w powiecie Toruńskim niemal w 80 % składa się z osób, których przodkowie pochodzili z powiatu garwolińskiego. W weekend 28 czerwca zorganizowano dla nich „Festyn z Garwolinem w tle” - niejednej osobie zakręciła się łza w oku.


       „Godzina dla Garwolina
Podczas festynu na scenie wystąpił Adam Kozłowski, przybliżył mieszkańcom Gminy Chełmża historię ludzi, którzy w latach 40. i 50. osiedlili się na ziemi chełmżyńskiej. Opowiadał jak pociągami przywożono całe rodziny, inwentarz, a nawet budynki. -Do dziś stoi drewniak, już obmurowany, ale przyjechał pociągiem na odkrytym wagonie z powiatu garwolińskiego – wspomina jedna                                z mieszkanek Grzywny.
Kozłowski wspominał o tradycjach z Mazowsza jakie przywieźli ze sobą mieszkańcy powiatu garwolińskiego. Ksiądz proboszcz tutejszej parafii ks. kan. Wiesław Roczniak wspominało o obrzędach przy nabożeństwach chrztu, ślubów czy pogrzebach, które również praktykowali mieszkańcy mający korzenie w naszym powiecie. Nie zabrakło konkursów związanych z Garwolinem. Na scenie wystąpił również zespół ludowy „Lalinianki” z gm. Borowie, który w repertuarze miał piosenki  i przyśpiewki regionalne. Na widowni dało się zauważyć, że większość mieszkańców zna teksty piosenek i śpiewało je razem z zespołem. Zespół ludowy wystąpił również przed i po niedzielnej mszy. Utwór „Polskie Kwiaty” nawiązujący do Ojczyzny, który zespół zaśpiewał na zakończenie Mszy wywołał u starszych ludzi duże wzruszenie i łzy same cisnęły się do oczu.
Wystawa zdjęć „Garwolin 1900-1989”
       Dzięki uprzejmości Dyrektora Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, jako przedstawiciel portalu Garwolin.org miałem okazję uczestniczyć w festynie. W pięknym budynku przez mieszkańców nazywanym „Szopą” na sztalugach rozstawiliśmy wystawę zdjęć z Garwolina. Przyciągnęła  ona mieszkańców, którzy wspominali Garwolin i okolice, swoich dziadków i pradziadków.
       Takie wydarzenie było potrzebne, należało się ludziom którzy zostawili swoje rodzinne domy                        i stworzyli coś z niczego. Było tu pusto gdy po reformie rolnej po zakończeniu II wojny światowej przyjechali tu i otrzymali ziemię (maksymalnie 10 ha). Stawiali domy, zakładali gospodarstwa. Nie było osoby, która by nie miała kogoś w rodzinie osoby pochodzącej z powiatu garwolińskiego. Jeśli nie pradziadkowie to dziadkowie, teściowie itd. Miejscowości, które padały najczęściej jako rodzinne to Górzno, Reducin, Piaski, Samorządki, ale również Garwolin, Żelechów, Łuków, Łaskarzew.
       W „szopie” mieszkańcy mogli również oglądać eksponaty z „Regionalnej Izby Historii i Tradycji” w Łysomicach gdzie kustoszem jest wymieniony wyżej Adam Kozłowski.
Miejmy nadzieję że to wydarzenie wpisze się w kalendarz imprez Gminy Chełmża i za rok również będziemy mogli uczestniczyć w festynie „Z Garwolinem w tle”

Krzysztof Kot – www.garwolin.org

Wstecz

Menu w stopce

Kontakt

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:30 do godz. 16:30

piątki
od godz. 7:00 do godz. 14:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka