• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

PYZA w Brąchnówku - Festiwal Smaku

     Cudze chwalicie, swego nie znacie - mówi porzekadło. Prawda. Więc w duchu patriotyzmu kulinarnego Brąchnówko zamieniło się na jeden dzień w skarbnicę potraw regionalnych.
Lokalni miłośnicy sztuki kulinarnej mogą być z festiwalu zadowoleni. Tak jak Święto Czosnku w USA, Hawajski Festiwal Mielonki, czy Festiwal pierogów w Krakowie z roku na rok są coraz bardziej oblegane, to podobnie z roku na rok przybywa smakoszy swojskiego jadła na Festiwal Smaku PYZA. Sołectwo Brąchnówko, Koło Gospodyń Wiejskich  i Stowarzyszenie „Edukacja i Przyszłość” - to organizacje , które wspólnie już po raz trzeci zorganizowały  wspomnianą imprezę. Pomysłodawcą imprezy jest pan Janusz Iwański – mieszkaniec Brąchnówka. Tradycyjnymi potrawami organizatorzy pragną kultywować, propagować i pogłębiać wiedzę o kuchni regionalnej na polskiej wsi. I tym razem nie zabrakło chętnych gospodyń do  udziału  w konkursie kulinarnym na najsmaczniejszą potrawę tradycyjną i swojską oraz  nalewkę.
      Na imprezę złożyły się stoły suto zastawione  ciastami , chlebem ze smalcem, kotletami , klopsami , gołąbkami, nalewkami , daniami i przysmakami z ziemniaków jak placki , pyzy, kluski,  frytki, kopytka, zapiekanki, sałatkami i zwykłe pyry prosto z parnika. Do tego dobra zabawa   przy zespołach i kabaretach  folklorystycznych oraz ludowi gawędziarze w scenkach z życia wsi jak  „Ale…Babki” czy  gawędziarka „Kuma” – tak krótko można opisać tegoroczny Festiwal Smaku PYZA  w Brąchnówku.

     W ramach Festiwalu  odbyły się również warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez panie  z Koła Gospodyń Wiejskich . Następnie miejscowe gospodynie domowe  prezentowały potrawy tradycyjne  i swojskie oraz nalewki . Wystawione potrawy poddane zostały ocenie przez Komisję  Konkursową.  Panie , które przygotowały najlepsze  potrawy swojskie    i tradycyjne oraz nalewki  otrzymały pamiątkowe dyplomy  i nagrody rzeczowe  przydatne w gospodarstwie domowym jak  patelnie ceramiczne czy naczynia żaroodporne z podgrzewaczem .     Dyplomy i nagrody uczestniczkom  najsmaczniejszych dań i nalewek  wręczyła Skarbnik Gminy Marta Rygielska.  Wśród nagrodzonych  znalazły się  panie: Henryka Matecka , Wanda Wiśniewska , Danuta Zegan, Magdalena Rutkowska , Jadwiga Trzpil i Beata Owczarczyk. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu festiwalowego, a było ich aż 36 osób również  otrzymali podziękowania i nagrody rzeczowe. Po wręczeniu nagród nastąpił czas dla pasjonatów , smakoszy i wielbicieli kuchni swojskiej  - w błyskawicznym tempie znikały potrawy, wypieki i nalewki z suto zastawionych stołów.  
     Po obfitej degustacji uczestnicy Festiwalu oddali się tanecznym pląsom w świetle księżyca do późnych godzin wieczornych .Impreza zrealizowana została przy udziale środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Pomocy Technicznej PROW na lata 2007-2013  ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz z dotacji przyznanej z budżetu Samorządu Gminy Chełmża w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w 2013 r.   

K.Orłowska                         

Wstecz

Menu w stopce

Kontakt

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:30 do godz. 16:30

piątki
od godz. 7:00 do godz. 14:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka