• Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża
 • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

„Ekologiczne Wakacje”
 • -

EKOLOGICZNE WAKACJE ORAZ EKOPOTYCZKI

w Brąchnówku 27.06-02.07.2011r

Tradycyjnie już od 2000r  Stowarzyszenie „Edukacja i Przyszłość”   w Brachnówku  zorganizowało  w okresie wakacji półkolonie dla dzieci w wieku 7-13 lat z Browiny i Brąchnówka  i okolic tym razem  pod hasłem „Ekologiczne Wakacje – Ekopotyczki” , organizatorom zależało, aby każdemu uczestnikowi wpoić ideę: „BĄDŹ PRZYJACIELEM PRZYRODY”.  W tym roku zajęcia rozpoczęły się już 27.06 wycieczką do Myślęcinka i zakończyły wycieczką do Sopotu i ZOO            w Gdańsku w sobotę 02.07.2011r . Wg opinii uczestników półkolonii zajęcia były bardzo atrakcyjne i ciekawe , obfitowały w szereg interesujących gier i  zabaw oraz zajęć edukacyjno-poznawczych, w  ramach półkolonii dzieci otrzymywały suchy prowiant, napoje, owoce i słodycze, a także atrakcyjne i praktyczne nagrody w ramach różnych konkursów plastycznych, sportowych, wiedzy samorządowej i ekologiczno-przyrodniczej  pod hasłem „Bądź Przyjacielem Przyrody” dofinansowane przez Powiat Toruński, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Toruniu. Zajęcia odbywały się w pięknej scenerii  zespołu parkowo-pałacowego w Brąchnówku, a także  podczas wycieczek  do Myślęcinka, Torunia i Sopotu oraz Gdańska.
W zajęciach uczestniczyło codziennie prawie 40 dzieci , którymi  opiekowały się nauczycielki z Małej Szkoły w Brąchnówku Jolanta Piotrowska  i Wioleta Basiewicz oraz Karolina Makowska,  a także Maria Iwańska. Kadrę Pedagogiczną wspierali  pracownicy obsługi Jadwiga Banaszek i Zbigniew Sadowski oraz wolontariusze ze szkół ponadgimnazjalnych. Codzienne zaopatrzenie  zapewniał  Pan Andrzej Talarek  i sklep w Browinie. Wsparcia finansowego w przeprowadzeniu półkolonii udzielili: Marszałek Województwa –Pan Piotr Całbecki  w ramach programu Wypoczynek Dzieci i Młodzieży, Starosta Toruński Mirosław Graczyk i Zarząd Powiatu Toruńskiego w ramach programu „Edukacja Ekologiczna”, Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki  i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
W poniedziałek  rozpoczęliśmy od regulaminu i zasad zachowania się dzieci w czasie wycieczki autokarem do Myślęcinka. W Myślęcinku zwiedziliśmy z przewodnikiem ogród  fauny polskiej,  a następnie odbyliśmy przejażdżkę kolejką wąskotorową do Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym w niezwykle interesujący sposób pracownicy opowiedzieli nam o gatunkach roślin i drzew znajdujących się na całym obszarze parku. We wtorek mieliśmy niezwykłych gości – odwiedzili nas strażacy z PSP w Chełmży ostrzegali nas podczas pogadanki o  niebezpieczeństwach w okresie wakacji w różnych miejscach polu, lesie , nad wodą, na drodze, a także w kontaktach z nieznajomymi, pomocne okazały się książeczki od Pana Starosty „Bezpieczne Wakacje”, a następnie  najbardziej odważni skorzystali z wycieczki podnośnikiem na wysokość 20m nad ziemię ; wszyscy poczuliśmy dreszczyk emocji.- ale warto było podziwiać piękną okolicę Brąchnówka z wysokości. Po zajęciach na temat bezpieczeństwa pożarowego odbyły się zajęcia integrujące grupę w terenie , warsztaty malarskie i plastyczne , konkursy przyrodnicze i ekologiczne nawiązujące do wiadomości pozyskanych przez uczestników w czasie wczorajszego wyjazdu do Myślęcinka.; uczestnicy  korzystali z pracowni komputerowej , gier świetlicowych , grali w bilarda , ping-ponga, unihokeja, piłkę nożną, siatkową, korzystali z placu zabaw.
W środę dzięki uprzejmości Pani Dyrektor z DPS Browina (serdecznie dziękujemy) pojechaliśmy busem do Chełmży, a z Chełmży pociągiem do Torunia, aby zrealizować marzenia wielu uczestników , by „przejechać się pociągiem”. W Toruniu tradycyjnie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz pod pomnikiem Wojewody Stefana Łaszewskiego, a następnie zwiedzaliśmy starówkę , a w upalny dzień ochłody zaznaliśmy dzięki fontannie Kosmopolis. Odwiedziliśmy także siedzibę Marszałka Województwa na Placu Teatralnym .
Bardzo bogaty był czwartek , ponieważ był to dzień konkursów ekologicznych , przyrodniczych  , plastycznych , piosenki ekologicznej oraz konkurencje biegowe. W piątek nasz kolonijny dzień rozpoczęliśmy od spotkania z policjantami z Komisariatu w Chełmży, którzy przeprowadzili z nami pogadankę na temat bezpieczeństwa w okresie wakacji szczególnie nad wodą, a następnie zademonstrowali sprzęt służący do obezwładniania przestępców – ciekawiły nas szczególnie policyjne kajdanki. Po spotkaniu z policjantami udaliśmy się na zajęcia plastyczno-malarskie, które poprowadziła pani z Centrum Inicjatyw Kulturalnych. Wszyscy bardzo chętnie malowaliśmy farbami na drewnie. Tego dnia czas nam bardzo szybko minął i nadszedł czas  wręczania nagród , drobnych upominków i przyborów szkolnych  dla najlepszych uczestników  zakupionych ze środków  Gminy-Wójta p.Jacka Czarneckiego, Powiatu Toruńskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu.
Szczególnie atrakcyjne były nagrody ufundowane dla uczestników i laureatów konkursów ekologiczno-przyrodniczych  zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska    i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz z Powiatu Toruńskiego z edukacji ekologicznej.
Ekologiczne Wakacje zakończyły się wycieczką do Sopotu w sobotę 02.07. Chociaż pogoda tego dnia nie była słoneczna, było chłodno i deszczowo, to i tak niektórzy korzystali z kąpieli morskiej,  a wszyscy ze spacerów plażami Sopotu . Następnie udaliśmy się do ZOO w Gdańsku- Oliwie, by podziwiać zwierzęta ze wszystkich zakątków naszego globu . Zmęczeni , ale bardzo zadowoleni autostradą wróciliśmy do Brąchnówka, oczywiście w deszczu .
Kolejne Wakacje w Brąchnówku cieszyły się dużym zainteresowaniem najmłodszych wg opinii uczestników i ich rodziców były bardzo udane.  Wszystkim darczyńcom, sponsorom i osobom zaangażowanym, w tym opiekunom dzieci na półkoloniach bardzo serdecznie dziękuję .Szczególne podziękowania kieruję do Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - Pana Prezesa Wojciecha  Kulińskiego , Marszałka Województwa Pana Piotra Całbeckiego, Pana Starosty Toruńskiego – Mirosława Graczyka i Wójta Gminy Chełmża Pana Jacka Czarneckiego bez których pomocy i wsparcia nie byłoby możliwe zorganizowanie półkolonii w Brąchnówku z wyjazdami do Myślęcinka, Torunia i Sopotu oraz Gdańska.

Janusz Iwański

Ekologiczne Wakacje ; Edukacja Ekologiczna i Ekopotyczki
konkurs „Bądź Przyjacielem Przyrody” 
Brąchnówko 27.06-02.07.2011r
wsparcie finansowe działania: Marszałek Województwa, 
Starosta Toruński, Wójt Gminy Chełmża 
oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 • W Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku
  W Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku
 • -
 • Zajęcia w parku w Brąchnówku
  Zajęcia w parku w Brąchnówku
 • Pokazy strażackie
  Pokazy strażackie
 • Przed pomnikiem Wojewody Stefana Łaszewskiego w Toruniu
  Przed pomnikiem Wojewody Stefana Łaszewskiego w Toruniu
 • Zabawy najmłodszych uczestników z grupy przedszkolnej
  Zabawy najmłodszych uczestników z grupy przedszkolnej
 • Gra w terenie
  Gra w terenie
 • Zajęcia plastyczne
  Zajęcia plastyczne
 • Spotkanie z policjantami – jak bezpiecznie spędzić wakacje
  Spotkanie z policjantami – jak bezpiecznie spędzić wakacje
 • Pamiątkowe zdjęcie z policjantami
  Pamiątkowe zdjęcie z policjantami
 • Malowanie na drewnie pod fachowym okiem pani instruktor z CIK
  Malowanie na drewnie pod fachowym okiem pani instruktor z CIK
 • Zimno i deszcz , nie przeszkodziły by dotknąć morskiej toni
  Zimno i deszcz , nie przeszkodziły by dotknąć morskiej toni
 • Celinka, Edytka i Dorotka Mateckie mimo chłodu zdecydowały się na kąpiel w Morzu
  Celinka, Edytka i Dorotka Mateckie mimo chłodu zdecydowały się na kąpiel w Morzu
 • Agatka , Dorotka i Kamil przed wybiegiem dla żyraf i zebr
  Agatka , Dorotka i Kamil przed wybiegiem dla żyraf i zebr
 • Cała nasza 50 osobowa grupa przed wybiegiem dla słoni
  Cała nasza 50 osobowa grupa przed wybiegiem dla słoni
 • Angelika oko w oko z krokodylem znad Nilu
  Angelika oko w oko z krokodylem znad Nilu
 • W oczekiwaniu na nagrody w konkursach ekologiczno-przyrodniczych
  W oczekiwaniu na nagrody w konkursach ekologiczno-przyrodniczych
 • Podsumowanie konkursów i wręczanie nagród
  Podsumowanie konkursów i wręczanie nagród

Menu w stopce

 • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

Godziny urzędowania:

poniedziałek  od 7.00 -  do 15.00
wtorek           od 7.00 -  do 16.00
środa             od 7.00 -  do 15.00
czwartek        od 7.00 -  do 15.00
piątek            od 7.00 -  do 14.00

Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.

Stopka