• Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża
  • Gmina Chełmża

Nawigacja

Treść

Jesteś w Nawrze

Nawra jest znaną miejscowością nie tylko w najbliższej okolicy. O jej ważnej przeszłości świadczy pałac z parkiem, kościół i budynek dawnej karczmy. Nawrzański pałac powstał na miejscu drewnianego dworu krytego gontem. Konstanty Kruszyński, ówczesny właściciel Nawry, zlecił budowę klasycystycznego pałacu. Jego budowa trwała 7 lat i zakończyła się w 1805 roku. Kolejnymi właścicielami byli Sczanieccy, którzy wyrzuceni przez okupanta już nigdy do swojego majątku nie powrócili. Smutne były powojenne losy pałacu i otaczającego go parku z dziesiątkami wspaniałych drzew sprowadzonych z odległych krajów. Wszystko co obecnie dzieje się wokół tego obiektu wskazuje na rychły  powrót do lat świetności. Warto obserwować zmiany, które będą działy się tu w szybkim tempie.

Nawrę warto odwiedzić dla kolejnego zabytku jakim jest kościół parafialny pw. Katarzyny Aleksandryjskiej pochodzący z początku XIV wieku. Pomimo wielu zniszczeń kościół zachował pierwotny kształt. Wnętrze świątyni skrywa wiele ciekawych elementów wystroju min. piękny czarno-złoty ołtarz z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Do tego obrazu  przybywają liczni pielgrzymi z wiarą w cudowną jego moc. Zobaczyć można także epitafium wspomnianego Bernarda Kruszyńskiego. Przy kościele są miejsca spoczynku rodziny Sczanieckich, ludzi zasłużonych dla naszej ojczyzny.

Naprzeciwko kościoła znajduje się zachowany budynek dawnej karczmy. Jego funkcje zmieniały się w zależności od potrzeb. Obecnie jest własnością prywatną. Poza tym w Nawrze są trzy figury przydrożne : św. Jana Nepomucena, św. Walentego i Serca Jezusa. Centrum wsi zdobi budynek z czerwonej cegły (dawnej szkoły), który obecnie pełni funkcję świetlicy wiejskiej.  Jest tu sklep spożywczo-przemysłowy. Nawra ma 472 mieszkańców.

Pytanie kontrolne do wpisania w krzyżówkę gry terenowej: Jakiego świętego przedstawia jedna z trzech figur w Nawrze?

Menu w stopce

  • Zdjęcie tablic Urzędu Gminy

Dane teleadresowe

ul. Wodna 2
87-140 Chełmża

Tel. 566756077, 566756076

Email info@gminachelmza.pl

Adres skrytki ePUAP  /1k6o1ww2df/SkrytkaESP

Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543

 

Godziny urzędowania

poniedziałki, środy, czwartki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

wtorki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

piątki
od godz. 7:00 do godz. 15:00

kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem Urzędu Gminy

Stopka