Gmina Chełmża
Menu
Odnośniki
- Kontakt z Urzędem Gminy Chełmża
- Profil w serwisie Facebook
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Odnośniki
- Biuletyn Informacji Publicznej UG Chełmża
Menu
Menu
Aktualności
Nawigacja
Treść
Jesteś w Nawrze
Nawra jest znaną miejscowością nie tylko w najbliższej okolicy. O jej ważnej przeszłości świadczy pałac z parkiem, kościół i budynek dawnej karczmy. Nawrzański pałac powstał na miejscu drewnianego dworu krytego gontem. Konstanty Kruszyński, ówczesny właściciel Nawry, zlecił budowę klasycystycznego pałacu. Jego budowa trwała 7 lat i zakończyła się w 1805 roku. Kolejnymi właścicielami byli Sczanieccy, którzy wyrzuceni przez okupanta już nigdy do swojego majątku nie powrócili. Smutne były powojenne losy pałacu i otaczającego go parku z dziesiątkami wspaniałych drzew sprowadzonych z odległych krajów. Wszystko co obecnie dzieje się wokół tego obiektu wskazuje na rychły powrót do lat świetności. Warto obserwować zmiany, które będą działy się tu w szybkim tempie.
Nawrę warto odwiedzić dla kolejnego zabytku jakim jest kościół parafialny pw. Katarzyny Aleksandryjskiej pochodzący z początku XIV wieku. Pomimo wielu zniszczeń kościół zachował pierwotny kształt. Wnętrze świątyni skrywa wiele ciekawych elementów wystroju min. piękny czarno-złoty ołtarz z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Do tego obrazu przybywają liczni pielgrzymi z wiarą w cudowną jego moc. Zobaczyć można także epitafium wspomnianego Bernarda Kruszyńskiego. Przy kościele są miejsca spoczynku rodziny Sczanieckich, ludzi zasłużonych dla naszej ojczyzny.
Naprzeciwko kościoła znajduje się zachowany budynek dawnej karczmy. Jego funkcje zmieniały się w zależności od potrzeb. Obecnie jest własnością prywatną. Poza tym w Nawrze są trzy figury przydrożne : św. Jana Nepomucena, św. Walentego i Serca Jezusa. Centrum wsi zdobi budynek z czerwonej cegły (dawnej szkoły), który obecnie pełni funkcję świetlicy wiejskiej. Jest tu sklep spożywczo-przemysłowy. Nawra ma 472 mieszkańców.
Pytanie kontrolne do wpisania w krzyżówkę gry terenowej: Jakiego świętego przedstawia jedna z trzech figur w Nawrze?
Menu w stopce
Kontakt
Dane teleadresowe
ul. Wodna 2
87-140 Chełmża
Tel. 566756077, 566756076
Email info@gminachelmza.pl
Adres skrytki ePUAP /1k6o1ww2df/SkrytkaESP
Konto bankowe: 11 1020 5011 0000 9402 0016 3543
Godziny urzędowania
Godziny urzędowania:
poniedziałek od 7.00 - do 15.00
wtorek od 7.00 - do 16.00
środa od 7.00 - do 15.00
czwartek od 7.00 - do 15.00
piątek od 7.00 - do 14.00
Kasa zamykana jest jedną godzinę wcześniej.