Urząd Gminy Chełmża

Menu pomocnicze

BOCIEŃ - PRZYWRÓCONA PAMIĘĆ

         W Bocieniu odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona pamięci WIĘŹNIAREK  PODOBOZU KL Stutthof. Uroczystość miała miejsce 27 października br. Powstało tutaj kolejne w gminie miejsce pamięci. Na wjeździe do wsi stanęła granitowa tablica, pośrodku której umieszczone zostały dziewięcioramienna gwiazda i menora – motywy religijne społeczności żydowskiej. Niemcy podobóz KL Stutthof powołali 24 sierpnia 1944 r. Odsłonięty monument przypomina o ogromie zbrodni okupanta niemieckiego, które zostały popełnione na terenie Gminy Chełmża w czasie II wojny światowej.

                „24 sierpnia 1944 r. na stację kolejową w Bocieniu dotarł pierwszy transport liczący 1700 kobiet. Pochodziły one z Czech, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rumunii, ze Słowacji i z Węgier. Zakwaterowano je w pobliskim  dużym budynku gospodarczym. Dzień później na stację kolejową w Bocieniu przybył kolejny transport 1600 Żydówek, które skierowano do majątku w Szerokopasie i ulokowano je w stodole i na strychu byłej owczarni.  W tym samym czasie  majątek w  Bocieniu stał się miejscem urzędowania pierwszego komendanta podobozu - Paula Tschesnego. Żydówki zakwaterowae w Bocieniu podzielpono na grupy robocze liczące 200- 300 osób. Pracowały one w rejonie Chełmży, kopiąc m . in. bunkry niemieckie oraz rowy przeciwpancerne o głębokości 2 metrów na linii Bocień – Zajączkowo- Dźwierzno – Kiełbasin”.

             Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki, Radny Gminny Tomasz Szczepański i reprezentacja młodzieży ze szkół w Grzywnie i Kończewicach uczestnicząca w projekcie KL Stutthof. Następnie przybyli goście i delegacje złożyły uroczyście kwiaty pod odsłoniętą tablicą. Wśród delegacji była delegacja Sołectwa – Świętosław: Ewa Kokosza - Sołtys Sołectwa i  przedstawiciele Rady Sołeckiej.

                Później wszyscy udali się do świetlicy wiejskiej w Świętosławiu na spotkanie z dr Danutą Drywą z Muzeum Sztuttfof w Sztutowie, autorką wielu prac naukowych poświęconych zagładzie Żydów z obozu koncentracyjnego Stutthof. Dr Danuta Drywa  przedstawiła wykład poświęcony miejscom kaźni więźniarek żydowskich w Gminie Chełmża. Warto też wspomnieć, że Bocień to miejscowość, która jest miejscem, z którego już od sześciu lat  rozpoczynają się piesze rajdy  organizowane przez Jerzego Strużynę i Tomasza Piwowarskiego, nauczyciela historii SP w Grucie. Trasa tegorocznego rajdu, w którym brali udział uczniowie z Boguszewa, Gruty i Radzynia Chełmińskiego, biegła od Bocienia przez Szerokopas, Dźwierzno do Grodna. Rajd podsumowany został  w Bibliotece Samorządowej w Zelgnie.

K.Orłowska

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.