Urząd Gminy Chełmża

Menu pomocnicze

HISTORIE BLISKIE I NIEZNANE

         „Historie bliskie i nieznane”  - tak zatytułowane zostało dzisiejsze spotkanie  przygotowane w ramach projektu „KL STUTTHOF” , które odbędzie się o godzinie 17:00 w galerii „Stara Szopa” w Grzywnie. To spotkanie zainauguruje obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i sam projekt Projekt „Kl Stutthof” realizowany jest przez mieszkańców Gminy Chełmża przy wsparciu Muzeum Stutthof w Sztutowie. W sposób szczególny zaangażowani  są w jego realizację uczniowie Szkoły Podstawowej Im. Ks. Leona Poeplau w Kończewicach i Szkoły Podstawowej w Grzywnie. Celem badań jest uszczegółowienie wiedzy dotyczącej losów mieszkańców naszej gminy w latach okupacji niemieckiej. Projekt jest interdyscyplinarny: uczniowie spisują wywiady z przodkami, przedstawiają dzieje w formie graficznej, równolegle powstaje publikacja podsumowująca dotychczasowy stan badań i wystawa fotograficzna. Szczególnym elementem projektu jest cykl wycieczek historycznych, upamiętnienie ofiar podobozu KL STUTTHOF w Bocieniu planowane na jesień tego roku oraz odnalezienie grobów byłych więźniów tegoż obozu z terenu gminy. A co w programie najbliższego spotkania w Grzywnie:

          Rozpocznie się ono wykładem prof. Agnieszki Zielińskiej  z UMK w Toruniu zatytułowanym „Ludność żydowska w XIX i na początku XX wieku na terenie obecnej Gminy Chełmża i okolic”. Następnie podsumowany zostanie  pierwszy etap projektu edukacyjnego „KL STUTTHOF” przez koordynatorkę dr Barbarę Łaukajtys. Na pewno historyczną ciekawostką będzie  prezentacja nowatorskiej publikacji „Szczęściarz z rocznika 1917” przez dr. Marcina Owsińskiego z  Muzeum Stutthof w Sztutowie. A na sam koniec coś z samego życia  ludności żydowskiej: koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Jacka Kałamarskiego (klarnet, fortepian) i poczęstunek w postaci dań kuchni żydowskiej przygotowany i podany  przez KGW Kiełbasin. Mieszkańców, których może zainteresować tematyka spotkania zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Poniżej w załączniku treść zaproszenia.

KO


 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.