Urząd Gminy Chełmża

Menu pomocnicze

O TYM, CO DLA ZDROWIA NAJLEPSZE

          Zajęcia w tegorocznej  „Akademii zdrowego odżywiania II” dobiegły końca. Udział w podsumowującej konferencji  wzięli uczestnicy dziesięciu spotkań warsztatowych w ramach Akademii,  przedstawiciele samorządów dotujących zadanie i osoby, którym tematy związane z wszystkim, co służy zdrowiu nie są obce. W trakcie konferencji wiele powiedziano na temat uzależnień od alkoholu i nikotyny,  o prawidłowych założeniach diety i odżywiania się, o roli ruchu i czynnej rekreacji -  bo to wszystko ma wpływ na zdrowe funkcjonowanie każdego organizmu. „Akademia zdrowego odżywiania” już po raz drugi zrealizowana została w gminie w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego i jednocześnie przy współfinansowaniu przez Samorząd Gminy Chełmża. Akademii liderowała od samego początku Stanisława Stasieczek - inicjatorka w gminie wielu podobnych przedsięwzięć realizowanych na przestrzeni ostatnich lat. Podsumowania projektu zresztą też dokonała sama jego liderka, a liczby podsumowujące to zadanie mówią same za siebie: uczestnicy – 188 osób, 10 miejscowości realizacji : Bielczyny, Kończewice,   Nawra, Sławkowo, Zelgno, Skąpe Dźwierzno, Kiełbasin, Zajączkowo, publikacja  - Poradnik Zdrowego Żywienia – w nakładzie 700 egz., czas trwania projektu - 05.05. - 24.11.br., realizatorzy– 3 osoby: instruktor kulinarny i dietetyk, lider zadania. Za  projektem zagłosowało – 1601 osób, w tym głosów ważnych – 1465, a emocje podczas zbierania głosów sięgały równych tym w sporcie. Liderka „Akademii Zdrowego Odżywiania” zapewniła wszystkich, że na Akademii edukacja prozdrowotna w gminie się nie kończy. Planuje realizować kolejne swoje pomysły z udziałem oczywiście mieszkańców gminy. Merytorycznie zajęcia w Akademii wspierały panie: instruktor kulinarny Elżbieta Tomaszewska i dietetyk Ewelina Golubska. Dokładnie główne założenia i realizacje  budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego w dotychczasowych jego edycjach przybliżyły uczestnikom konferencji prezentacja i filmik promocyjny przygotowane Joannę Rybitwa ze Starostwa Powiatowego w Toruniu. Po części edukacyjnej konferencji przyszła pora na porcję dobrej muzyki w wykonaniu zespołu Krystek Band – laureata Przeglądu Kapel i Zespołów Weselnych w Grzywnie z roku 2016’ i poczęstunek. Każdy z uczestników konferencji zaopatrzony został również w Poradnik Prawidłowego Żywienia z przepisami i  z  wskazówkami dietetyka zawierający materiały  z obydwu edycji Akademii Zdrowego Odżywiania.

         Zrealizowana w gminie już po raz drugi „Akademia zdrowego odżywiania”, jej tematyka i zakres wpisują się w PROGRAM „GMINA CHEŁMŻA – Zdrowa Gmina”, który kierowany jest do mieszkańców Gminy Chełmża w różnym wieku. Program powoduje, że mieszkańcy w nim uczestniczący uczą się jak dbać o zdrowie i jak na co dzień zdrowo żyć. Program finansowany jest przez Samorząd Gminy Chełmża i z pozyskanych dotacji. Program „GMINA CHEŁMŻA – Zdrowa Gmina” obejmuje cztery obszary tematyczne: profilaktyka, zdrowe odżywianie, rekreacja ruchowa i sport. Ten program na pewno  zachęca, inspiruje do działań i każda jego edycja wnosi coś nowego. A to na to przykłady -  najbliższe inicjatywy, tym razem dla dzieci i młodzieży : projekt biblioteki w Głuchowie pn. "Sport i zdrowe odżywianie to recepta na nie kichanie !”, który startuje z przyszłym 2018 rokiem, czy też projekt w zakresie FITedukacji realizowany już przez  SP Zelgno .

K.Orłowska

 

 

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.