Urząd Gminy Chełmża

Menu pomocnicze

ZAKOŃCZYLI WSPÓLNE GOTOWANIE

DZIAŁAJ LOKALNIE X

         Zgodnie ze swoją społeczną misją  gaszą nieokiełznane pożary, pomagają przy podtopieniach, ratują każdego mieszkańca i jego dobra, kiedy znajdzie się w tarapatach. Ale zdarza się, że i łamią przepisy jak Okrasa – wówczas przyrządzają smaczne potrawy. Tego w ostatnim czasie w naszej gminie dowiedli  strażaczki i strażacy z OSP Grzegorz. Już  po raz drugi zdecydowali, że w ramach programu DZIAŁAJ LOKALNIE będą wspólnie gotować ! Do udziału we wspólnym gotowaniu zaprosili najmłodszych i najstarszych mieszkańców swojej wsi, a na podsumowanie urządzili Biesiadę Strażacką.

       Tak zaplanowane spotkania zrealizowane zostały w ramach projektu pn.” Gotujemy razem dalej!” współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundacje Wolności i Samorząd Gminy Chełmża.  Na wspólnym gotowaniu, czyli przyrządzaniu posiłków spotykały się dzieci, młodzież, seniorzy i strażacy. Małolaty serwowały pizze Miłosza, były wariacje kanapkowe i gofry babci, oczywiście na słodko. Mali mieszkańcy Grzegorza oprócz kulinarnych wyzwań podczas spotkania wzięli udział w zajęciach plastycznych „Idzie Pani jesień”. Efektem ich prac były  wyklejanki  darami jesieni.  Starsi z kolei kucharze serwowali  podczas swojego spotkania warkocz z ciasta francuskiego, suma zapiekanego w śmietanie, zupę gulaszową, a na deser szarlotkę z lodami. Z kolei strażacy w przygotowanym przez siebie menu bazowali tym razem na dziczyźnie. Był smaczny pasztet i bigos myśliwski, gulasz z kaszą  i zrazy. Oczywiście podniebienia na słodko „połechtały” uczestników spotkania faworki Marysi i babka Bożenki.

         Założenia projektu pozwoliły na wspólne spotkania mieszkańców wsi i na wspólne podczas nich przygotowanie posiłków. Wiodącymi w organizacji spotkań była grupa miejscowych strażaczek i strażaków. Projektowi liderowali wspólnie dh Michał Koszela – Prezes miejscowej OSP z dh Małgorzatą Wątorowską. Oprócz gotowania zorganizowany został również  konkurs smaku, który pozwolił  wyłonić osobę o najbardziej wyczulonych kubkach smakowych. Dodatkowo podczas Biesiady strażackiej, strażacy z OSP Grzegorz przekazali uczestnikom spotkania  porcję podstawowej wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Gratulujemy udanej inicjatywy i czekamy na kolejne pomysły.

          OSP Grzegorz  to jeden z czterech realizatorów w gminie projektu w ramach grantowego programu DZIAŁAJ LOKALNIE. Drugą już edycję programu grantowego dla czterech gmin partnerskich: Chełmża, Grudziądz, Lisewo i Wapielsk  poprowadziło Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie. Środki na dotacje pochodzą od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i wymienionych gmin partnerskich.

Na obszar Gminy Chełmża za pośrednictwem czterech projektów trafiła łączna kwota przyznanych środków – 10200 zł, w tym 7000 zł stanowi udział  z budżetu gminy.

KO

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.