Urząd Gminy Chełmża

Menu pomocnicze

KURENDA MA JUŻ 20 LAT!

             Spotkanie  urodzinowe KURENDY już za nami, a w przygotowaniu nowy numer gazety i to już 241! Dobra wiadomość dla czytelników: będą kolejne konkursy. Tym razem fotozagadki. Gazeta Gminy Chełmża KURENDA jest pismem informacyjnym, nie zamierza szokować mieszkańców tytułami artykułów, nie szuka sensacji – to gazeta, która najzwyczajniej już od 20 lat informuje mieszkańców Gminy Chełmża , o tym co dla nich ważne i zamierza to robić dalej.

        „Kurenda” obcho­dziła swoje 20-lecie w niedzielę 24 września w galerii Stara Szopa w Grzywnie. Nie zabrakło wspo­mnień oraz okolicznościowego tortu. Podsumowane zostały również konkursy czytelnicze. W trakcie imprezy dostępny był dla gości przedruk pierwszego  numeru gazety. Spotkanie zainaugurował rajd rowerowy Tour de Kurenda, blisko 20-kilometrowa trasa mająca podkreślić ten doniosły jubileusz. Gminna gazeta powstała z inicjatywy Wójta Jacka Czarneckiego, który to nad jej kształtem zastanawiał się z wówczas z pierwszym jej redaktorem naczelnym Darkiem Mańkowskim. - "Tytuł gazety również nie pozostaje bez znaczenia. „To typowo słowo związane z wsią i idealnie nadawało się na na­zwę pisma” – wspominał podczas spotkania Wójt  Czar­necki.

        Na urodziny KURENDY zjechali goście: rad­ni powiatowi, gminni, sołtysi, przed­stawiciele sołectw, pracownicy UG, instytucji kultury i szkół. Nie zabrakło wspomnień osób związanych z „Kurendą”. Dostępna była wystawa poświęconą gaze­cie oraz okolicznościowe gadżety. Nie mogło także zabraknąć okolicznościowe­go tortu. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Z ostatniej chwili”.

       Mimo obecnie dostępnych mediów społecznościowych, popularność KURENDY w gminie nie słabnie. Wręcz przeciwnie – dopytuje o nią coraz większa rzesza czytelników. Dlatego, aby sprostać ich oczekiwaniom z uwagi na ograniczony nakład gazety – gazeta dostępna pozostaje również na stronie internetowej gminy w zakładce : GAZETA GMINY CHEŁMŻA. Kurenda daje szansę mieszkańcom pochwalenia się swoimi sukcesami, inicjatywami. Za pośrednictwem tego pisma, czytelnicy poznają wiele ciekawych osób, będących mieszkańcami gminy. Zainteresowani mają możliwość śledzenia pracy władz samorządowych, Urzędu Gminy i  pozostałych jednostek organizacyjnych: szkół tych kulturalnych. Dzięki KURENDZIE mieszkańcy poznają gminę, szczególnie ci nowi, którzy do gminy się sprowadzają.  Co ważne i co należy przy jubileuszu podkreślić: Kurenda ukazuje się nieprzerwanie od 1997 r. Co jakiś czas wzbogacana zostaje w kolorowe dodatki m.in. takie jak kalendarz imprez, broszury o Gminie Chełmża, dodatki inwestycyjne, reklamy firm czy zeszyty historyczne. Gromadzona jest w bibliotekach gminnych, trafia do archiwum UG i co miesiąc wędruje do zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie.

         KURENDA angażuje się w ciekawe akcje, zbiórki, konkursy fotograficzne i czytelnicze. Zespoły redakcyjne gazety  na przestrzeni minionych 20 lat tworzyły osoby: Dariusz Mańkowski ( I red. Naczelny),Tomasz Szymborski ( z-ca), Magdalena Kopacz, Ewa Czarnecka, Andrzej Kaszyński ( skład), Katarzyna Orłowska, Ewa Katlewska, Jolanta Pawełczyk, Paweł Rutkowski ( skład). Obecnie funkcję redaktor naczelnej pełni Katarzyna Orłowska, z KURENDĄ związana od kwietnia 1998 roku. W załączeniu fotogaleria ze spotkania urodzinowego KURENDY.

KO

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.