Urząd Gminy Chełmża

Menu pomocnicze

Dożynki w Gminie Chełmża 2017’

            W pełnym słońcu  odbyły się Dożynki w Gminie Chełmża. Tym razem gminne święto plonów zorganizowano w Mirakowie. Bogaty korowód dożynkowy stworzyły delegacje mieszkańców przybyłe prawie z wszystkich sołectw w gminie. Barwne stroje niektórych z delegacji z udziałem pań z KGW i różnorodne w kształtach wieńce i ozdoby dożynkowe  wzbudzały podziw. Ceremoniał dożynkowy rozpoczęto od Mszy świętej dziękczynnej, którą koncelebrowali: Dziekan Dekanatu Chełmżyńskiego ks. kan. Krzysztof Badowski, ks. kan. Kazimierz Zacharkiewicz i ks. Rafał Kaniecki. Poprzez wspólną modlitwę dziękowano Bogu za tegoroczne plony, za pogodę i bezpieczeństwo. Inaugurując Święto Plonów przywitano całą publiczność, a wśród niej zacnych gości wśród których, m.in. byli: Marszałek Senatu RP VIII kadencji Jan Wyrowiński, Starosta Powiatu Toruńskiego Mirosław Graczyk z Radnymi Powiatowymi, Zastępca Burmistrza Miasta Chełmża Marek Kufel, Komendant Komisariatu Policji w Chełmży nadk. Mariusz Sobiecki.

         Starostowie Dożynek w Mirakowie: Starosta Marek Ciołek, Starościna Ewa Wojtaszek i Wicestarostowie: Justyna Ciołek  i Krzysztof Słumski wręczyli chleb - symbol zebranych w tym roku plonów - Wójtowi Gminy Jackowi Czarneckiemu. Wszyscy mogli skosztować tego daru, bo Wójt i goście  częstowali publiczność. Wiele radości i zabawy uczestnikom dożynek dostarczyła część artystyczna prezentowana na scenie podczas której wystąpili: uczniowie z SP w Sławkowie, zespół disco polo FANATIC, zespół gminny POLSKIE KWIATY i gość specjalny wieczoru dożynkowego – turecka grupa tańca folkowego HOY – TUR. Atrakcją też okazały się konkursy dla publiczności powiązane z obyczajowością wsi – tym razem z udojem krowy na czas. Chętnych do tej konkurencji nie brakowało, a i rywalizacja była zacięta.

             Współorganizatorami gminnego święta byli: Wójt Gminy Chełmża, Społeczny Komitet Dożynkowy w Mirakowie i Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża. Obok środków z budżetu gminy  dodatkowym wsparciem finansowym były fundusze podarowane przez liczne grono sponsorów czy też zaoferowana pomoc rzeczowa przy organizacji święta.

Wokół dożynkowej sceny prezentowały się różnorodne stoiska m.in.: artystyczne rękodzieło ludowe, KGW ze swojskimi i domowymi przysmakami i przekąskami, wiklina oraz stoiska promocyjne: Biblioteki Samorządowej w Zelgnie, LGD  Ziemia Gotyku, BS Brodnica Oddz. Chełmża. Dodatkową atrakcję dla uczestników stwarzały rozstawione sprzęty rekreacyjne do zabawy dla najmłodszych i konne przejażdżki wozem. Dożynkowy dzień został zwieńczony zabawą taneczną, która toczyła się do późnej nocy w takt zespołu AKCES i DJ RUMAKA. Dożynki gminne – MIRAKOWO 2017’ przechodzą do historii, ale długo jeszcze będą wspominane. Spójrzmy na nie może tym razem z góry. Zapraszam do poniższej galerii.

KO

Foto. zbiory UG

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.