Urząd Gminy Chełmża

Menu pomocnicze

Zelgno - KONCERT MUZYKI I SMAKÓW

           Niedziela 18 czerwca upłynęła mieszkańcom gminy pod znakiem Przeglądu Orkiestr Dętych Województwa Kujawsko - Pom. Imprezą towarzysząca był PIKNIK WIEPRZOWY. Efektowna parada  orkiestr przez centrum wsi Zelgno, lśniące w słońcu instrumenty, głośna muzyka, rytm i marszowy krok, wiele muzycznych wrażeń, a do tego wielka uczta smakowa dań z wieprzowiny podczas Pikniku Wieprzowego. Orkiestry po dotarciu w miejsce głównych występów amfiteatru, dały wspólny koncert, który rozpoczęły od hymnu „Rycerze Floriana”. Przegląd  orkiestr dętych, który już po raz trzeci zagościł w Zelgnie jest  imprezą artystyczną. Jak co roku, obfitował w występy orkiestr dętych przybyłych z  województwa. Niektórym z nich towarzyszyły zespoły taneczne mażoretek.

            W tym roku na scenie zelgnieńskiego amfiteatru zagrało aż siedem orkiestr dętych OSP. Gościliśmy orkiestry OSP: Chodecz, Śmiłowice, Śliwice, Raciążek, Jeziora Wielkie, Solec Kujawski, Bysław. Ze sceny w głąb amfiteatru popłynęły przeboje muzyki klasycznej, rozrywkowej, zaprezentowane w ciekawych aranżacjach. Orkiestry prezentowały swój dorobek artystyczny, ukazując jak ciekawa i przyjemna w odbiorze może być muzyka grana na instrumentach dętych. Orkiestry dęte mają wieloletni dorobek i rodowód tak samo jak Ochotnicze Straże Pożarne. Nadal przyciągają dzieci i młodzież, wzbogacają życie kulturalne środowisk lokalnych. Tradycja kulturalnej aktywności muzycznej przechodzi – w licznych strażackich rodzinach z pokolenia na pokolenie. Amatorski ruch artystyczny przy OSP  rozwija się. Powstaje coraz więcej orkiestr OSP. Dwóm orkiestrom uczestniczącym w przeglądzie towarzyszyły młodzieżowe zespoły mażoretek przy OSP Chodecz i Bysław.

Przegląd miał charakter konkursu. Jednak w ocenie jury wszystkie z orkiestr zagrały najlepiej. Dlatego uznano, że w tegorocznym przeglądzie nie będzie głównych wygranych i przegranych. Wszystkie orkiestry nagrodzone zostały pamiątkowymi pucharami, które kapelmistrzom wręczyli organizatorzy.

A na podsumowanie przeglądu po prezentacjach już samych orkiestr OSP na scenie wystąpił gościnnie zespół KRUSZYNIOKI z Kruszyna. W tym momencie można mówić nawet o muzycznym dialogu pomiędzy muzyką orkiestr dętych a folklorem. Kruszynioki już po raz czwarty mieli okazję gościć w Zelgnie podczas gminnej imprezy.

       Imprezą towarzyszącą Przeglądowi Orkiestr Dętych OSP był  Piknik Wieprzowy pod hasłem „Polskie mięso i produkty wieprzowe smaczne i zdrowe”  zorganizowany przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą z/s w  Przysieku. W trakcie pikniku został zorganizowany poczęstunek w postaci  półmisków pełnych przysmaków z wieprzowiny i wieprzowinka  z grilla. Smakoszy wieprzowiny nie brakowało. Było to widać po długich kolejkach, które ustawiały się do grillów i do stoisk degustacyjnych.  Degustacje dań z wieprzowiny uatrakcyjniły w międzyczasie pomiędzy występami orkiestr konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy konkursów  mogli wykazać się wiedzą na temat zdrowego odżywiania w kontekście mięsa wieprzowego. Laureaci wszystkich konkursów otrzymali nagrody. Piknik wieprzowy  sfinansowany został z  Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Poza tym stworzył   znakomitą okazję do wspólnego spędzenia czasu w otoczeniu zdrowej polskiej żywności w atmosferze zabawy i przekonaniu konsumentów o potrzebie wyboru polskich produktów wieprzowych.

Organizatorzy wydarzenia: KUJAWSKO-POMORSKA IZBA ROLNICZA Z/S PRZYSIEK, Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Kuj. - Pomorskiego, WÓJT GMINY CHEŁMŻA, OSP ZELGNO, SOŁTYS I RADA SOŁECKA ZELGNO.

         W organizację imprezy włączyli się także: miejscowe KGW, Biblioteka Samorządowa, Szkoła Podstawowa i pracownicy UG Chełmża. Udział w przeglądzie i pikniku brali zarówno mieszkańcy gminy jak i przybyli goście. Między innymi w Zelgnie gościliśmy Członka Zarządu Powiatu Toruńskiego Mirosława Nawrotka z radnymi powiatowymi, Przewodniczącego Rady Powiatu Toruńskiego Tomasza Zakrzewskiego, Prezesa Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej  Ryszarda Kierzek, samorządowców z gminy, w tym Przewodniczącego Rady Gminy Chełmża Janusza Iwańskiego i Zastępcę Wójta Kazimierza Bobera. Poza głównymi finansującymi imprezę: Gmina Chełmża i Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza w Przysieku są również prywatni sponsorzy, którzy finansowo wsparli jej organizację.

Lista SPONSORÓW Przeglądu Orkiestr Dętych OSP – ZELGNO 2017’

- Przedsiębiorstwo Handlowo - Produkcyjne FRANK

- Majątek Rolny Spółka z o.o. w Zalesiu P. Barbara Jan Siwek

- Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Chełmży

- Bank Spółdzielczy w Brodnicy Oddz. Chełmża

- Gospodarstwo Rolne w Sławkowie Romuald Wiśniewski

- Firma Handlowo – Usługowa w ZelgnieP. Justyna Rafał Bober

- Firma Agricola Piotr Zając

- Firma DIAGNOTEST Zelgno Kazimierz Lewandowski

- Radny Powiatu Toruńskiego Łukasz Kowalski

- Provimi-Polska Zelgno P. Aleksandra Mariusz Dobrowolscy.

 

Opr. K.Orłowska

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.